Najlepsze nawigacje GPS 2012 - test i ranking

W tym rankingu prezentujemy najlepsze przetestowane przez nas nawigacje GPS z funkcją omijania korków. Ich cechy to stabilna praca, pewne trzymanie sygnału i dobre mapy. Dlaczego warto wybrać te nawigacje GPS? Pomogą ominąć korku podczas jazdy do pracy czy w czasie podróży na wakacje.

Prawie każda firma specjalizująca się w produkcji odbiorników do nawigacji satelitarnej oferuje system GPS z opcją omijania utrudnień na drogach. Modele te przeważnie są najdroższe, ale na szczęście ich ceny też są zróżnicowane. Planując zakup takiej nawigacji, trzeba się jednak liczyć z wydaniem ponad 500 zł, a najlepsze urządzenia są nawet dwukrotnie droższe. Czy to się opłaca? Wszystko zależy od tego, jak często będziesz korzystać z nawigacji. Jeżeli sporadycznie, a dysponujesz smartfonem z modułem GPS, wówczas lepiej zainwestować tylko w mapę z funkcją omijania korków lub skorzystać z bezpłatnych map Google’a z opcją wyświetlania utrudnień komunikacyjnych. To jednak tylko częściowo rozwiązuje problem - mapy Google’a uwzględniają korki tylko na głównych drogach lub większych ulicach w dużych miastach. Jeżeli często podróżujesz samochodem i zależy ci na funkcjonalnych rozwiązaniach, to GPS z funkcją omijania korków będzie wyborem dobrym wyborem.

Garmin Nuvi 2460 LT

Garmin Nuvi 2460 LT to nawigacja GPS z pięciocalowym ekranem i bardzo dobrymi mapami większości europejskich krajów. Z zewnątrz urządzenie sprawia bardzo dobre wrażenie - solidna, estetyczna obudowa jest wykonana z dobrej jakości materiałów i odporna na uszkodzenia. Umieszczony u góry włącznik łatwo odnaleźć. Z prawej strony znajdziemy gniazdo kart microSD, u dołu złącze uchwytu i gniazdo USB. Uchwyt jest nieco za krótki, ale zapewnia bardzo dobry zakres regulacji, jest łatwy w montażu, solidny i pozwala na podłączenie zasilania. Ekran stanowi klasę sam w sobie - bardzo jasny, niezwykle ostry obraz idzie w parze z doskonałą czułością i precyzją działania. Garmin posiada złącze bluetooth, które wraz z mikrofonem i głośnikiem tworzą z niego doskonały zestaw głośnomówiący. Funkcje zestawu są rozbudowane, znajdziemy w nim takie funkcje jak pobieranie książki numerów z telefonu czy wybieranie głosowe. Nawigację zaopatrzono w mapy CityNavigator Europe 2011.40 . Umieszczono tutaj mapy większości krajów Europy. Brak szczegółowych map kilku krajów bałkańskich, Białorusi i Mołdawii, nie da się także jeździć po Rosji. Same mapy,...

- pełna recenzja »

Blow 500 Sirocco

Blow 500 Sirocco to funkcjonalny GPS z nową wersją AutoMapy Europe 6.8. Nawigację możemy za pomocą modułu Bluetooth sparować z telefonem. Dysponuje też dobrej jakości ekranem o przekątnej 5 cali, który pracuje w rozdzielczości 800x480 pikseli.

Obudowa

Blow 500 Sirocco to stylowy GPS, który świetnie się prezentuje i jest praktyczny. Tylna ścianka obudowy GPS-a pokryta jest antypoślizgową powłoką. To solidna konstrukcja, w której nic nie trzeszczy nie wypacza się. Dzięki zamontowanemu na górze obudowy wyłącznikowi, możemy szybko włączyć lub wyłączyć nawigację. W obudowie zamontowano gniazda: USB 2.0, wyjście słuchawkowe, slot na karty micro SD HC a także wejście Audio - Video do podłączenia np. kamery cofania lub innego zestawu audio - wideo. Z tyłu obudowy producent umieścił mikrofon i przycisk do restartowania nawigacji. Jest też miejsce na rysik, który chowa się w obudowie.

Zainstalowanie wejść po lewej stronie obudowy, czyli od strony kierowcy, jest bardzo praktyczne, bo ma on do nich łatwy dostęp. Po zakończonej jeździe nawigację możemy zabrać ze sobą w gustownym etui, które jest dołączane do GPS-a. W pudełku oprócz etui znajdziemy także: ładowarkę pod zapalniczkę oraz słuchawki.

Blow 500 Sirocco dysponuje też prostym, ale funkcjonalnym uchwytem, który dobrze trzyma nawigacje, nawet...

- pełna recenzja »

TomTom Go Live 1005

TomTom Go Live 1005 ma wszystkie cechy dobrej nawigacji, czyli: świetną mapę, mocną obudowę i dobrej jakości odbiornik, które pewnie trzyma sygnał. Co istotne dzięki funkcji TomTom HD Trafiic potrafi tak wyznaczać trasy, aby ominąć korki.

Obudowa

TomTom GoLive 1005 to jeden z mocniejszych GPS jakie mieliśmy okazję testować. Obudowa jest dosyć gruba (2 cm),co może nie podobać się miłośnikom cienkich gadżetów, ale dzięki temu jest bardzo sztywna i mocna. Wykonana jest głównie z matowego plastyku, z tyłu obudowy zamontowano dodatkową aluminiową blaszkę.

Na dole GPS-u umieszczono gniazdo do podłączania zasilacza, w lewym górnym rogu podświetlany przycisk, którym uruchamiamy nawigację. Na obudowie nie są widoczne odciski palców, trudno jest też ją porysować, dlatego oceniliśmy ją bardzo wysoko, bo na 9/10 pkt. Przycisk uruchamiający GPS-a jest duży i dzięki podświetleniu jest dobrze widoczny nawet w nocy.

Ekran

TomTom GoLive 1005 wyposażony jest w średniej wielkości ekran o przekątnej 5 cali. Oferuje on dosyć niską rozdzielczość 480x272 pikseli i niezbyt szerokie kąty widzenia. Oczywiście to ekran dotykowy, który możemy obsługiwać palcem. Do samochodów osobowych taka wielkość ekranu jest optymalna, bo wyświetlane informacje są czytelne a nawigacja nie zajmuje...

- pełna recenzja »

Becker Active 50

Becker Active 50 to nawigacja, która sprawdzi się podczas wyjazdów na wakacje jak i codziennych dojazdów do pracy. Dzięki systemowi HQ TMC i dodatkowej antenie przymocowanej do uchwytu nie gubi zasięgu i na bieżąco reaguje na utrudnienia, które możemy spotkać na drodze. Jest droga, ale z pewnością warta swojej ceny.

Obudowa

Becker Active 50 jeżeli chodzi o konstrukcję obudowy to nie różni się od modelu Ready 50. Gruba na ponad 1,5 cm obudowa jest sztywna i mocna, nic w niej nie trzeszczy nie ugina się gdy korzystamy z GPS-a. Z przodu ekran otoczony jest plastykową ramką wykonaną na wysoki połysk, tył wykonany jest również z plastyku, ale wyłożony jest gumowanym materiałem. Nawigacja z pewnością nie wyślizgnie nam się z dłonie, niestety błyszczące elementy szybko się rysują, dlatego radzimy przenosić ją w dołączanym pokrowcu.

Obudowa jest mocna i praktyczna, odjęliśmy jej jeden punkt za błyszczące elementy, które szybko się rysują, ale i tak to świetna konstrukcja, którą oceniliśmy na 8/10 pkt.

Ekran

Becker Active 50 wykorzystuje 5-calowy ekran, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 480x272 pikseli. Nie jest to rozdizlczość, która powala na kolana, co jest dziwne bo lepsze ekrany montowane są już w dużo tańszych nawigacjach, jak np. w Peiying

Alien PY-GPS5005....

- pełna recenzja »

Garmin nuvi 3490 LMT

Garmin nuLink! 2390 LMT to jeden z najdroższych GPs jakie mieliśmy okazję testować. Wysoka w tym wypadku cena jest jak najbardziej uzasadniona, bo to specjalna wersja GPS-a z dożywotnią aktualizacją map i abonamentem na TMC. Płacisz dużo, ale tylko raz, co w ostatecznym rozrachunku może okazać się opłacalne.

Obudowa

Garmin nuLink! 2390 LMT to jedno z lepiej wykonanych urządzeń zarówno pod względem użytych materiałów, jak i estetyki. Urządzenie ma niewielką masę więc uchwyt też nie musi być masywny. Mocowanie Garmina jest wygodne, wytrzymałe i stabilne. Zasilanie podpina się do uchwytu więc w razie potrzeby nie ma konieczności odpinania kabli, wystarczy zdjąć nawigację. Zatrzask funkcjonuje prawidłowo i nie trzeba używać dużej siły by zapiąć go na ekranie. Rozwiązanie konstrukcyjne mocowania zatrzasku do uchwytu wykorzystujące kulę, także spisuje się doskonale.

Użytkowanie

Garmin nuLink! 2390 LMT wręcz zachwyca ekranem. Doskonałe kolory, kontrast, rewelacyjna jasność, a do tego bardzo dobra reakcja na sterowanie. Urządzenie jest zawsze czułe i precyzyjne, błyskawicznie i bezbłędnie reaguje na wszystkie wydawane komendy, jest czytelne nawet przy bezpośrednim oświetleniu słonecznym. Szkoda, że wyświetlacz ma jedynie 4.3 cala przekątnej. Wszystkie elementy interfejsu są czytelne i dopracowane. W parze z rewelacyjnym...

- pełna recenzja »

Navroad Reco

Navroad Reco to jeden z najbardziej rozbudowanych GPS-ów w naszym zestawieniu. Pozwala on na rejestrowanie obrazu wideo z wykorzystaniem wbudowanej kamery. Obsługa kamery jest bardzo łatwa a możliwość rejestrowania obrazu może być nieoceniona w przypadku kolizji drogowej. Filmy możemy przeglądać na ekranie nawigacji lub zapisać na karcie pamięci i odtworzyć na innym urządzeniu.

Obudowa

Navroad Reco wyposażona jest w dwa czytniki kart pamięci microSD, gniazdo słuchawkowe, USB i do podłączenia zewnętrznej kamery. Na górze obudowy umieszczono przycisk uruchamiający urządzenie. Całość tworzy zgrabną konstrukcję, która co prawda nie jest tak stylowa jak zwycięzca naszego testu, ale za to praktyczna i funkcjonalna.

Matowa obudowa to praktyczne rozwiązanie, bo nie są widoczne na niej odciski palców, czy drobne ryski. Jest przy tym sztywna i mocna, przy mocniejszym dociśnięciu nic w niej nie trzeszczy nie ugina się. Uchwyt do mocowani nawigacji jest duży i dobrze trzyma urządzenie nawet na wyboistych drogach.

Użytkowanie

Navroad Reco pozwala na rejestrowanie obrazu wideo z wykorzystaniem wbudowanej kamery. Obsługa kamery jest bardzo łatwa a możliwość rejestrowania obrazu może być nieoceniona w przypadku kolizji drogowej. Filmy możemy przeglądać na ekranie nawigacji lub zapisać na karcie pamięci i odtworzyć na innym urządzeniu.

Ekran o przekątnej 5 cali pracuje w naturalnej rozdzielczości 800x480 pikseli. Zarówno wielkość jak i...

- pełna recenzja »

Peiying Alien PY-GPS5005

Peiying Alien PY-GPS5005 to nawigacja GPS z pięciocalowym ekranem, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 800x480 pikseli. Wyposażona jest w Automapę i interfejs Bluetooth. To funkcjonalna nawigacja za rozsądne pieniądze.

Obudowa

Peiying Alien PY-GPS5005 oferuje prostą i funkcjonalną obudowę. Mocowanie do szyby jest pewne i stabilne. Nawet jazda po bezdrożach nie powoduje zbyt dużych drgań ekranu. Niewygodne jest za to pokrętło zaciskające zatrzask choć przy niewielkiej masie urządzenia ma to mniejsze znaczenie. Niezby ergonomiczny jest także sposób zdejmowania nawigacji z zatrzasku. Delikatna konstrukcja budzi obawy o możliwość jego uszkodzenia.

Użytkowanie

Peiying Alien PY-GPS5005 z 5-cio calowym ekranem oferuje przyzwoite kolory i jest precyzyjny w sterowaniu. Szybko reaguje na wydawane polecenia i prawidłowo odczytuje zamiary użytkownika. Dzięki matowej powierzchni nie trzeba obawiać się o nieprzyjemne odbicia i refleksy przeszkadzające w czasie jazdy. Zarzuty można mieć jedynie do jego jasności. Mimo maksymalnych ustawień, padające czasem pod niekorzystnym kontem promienie słoneczne powodują, że obraz jest bardzo nieczytelny.

Wielkość urządzenia sprawia, że należy je montować w mniejszej odległości od kierowcy niż nawigacje z ekranami 6...

- pełna recenzja »

Navroad Duxo

Navroad Duxo to najnowsza nawigacja tego producenta. Wyposażona jest w 5 calowy wyświetlacz, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 800x480 pikseli, Automapę i modem 3G. Dzięki funkcji LiveDrive! potrafi tak obliczyć trasę aby ominąć korki.

Obudowa

Navroad Duxo oferuje prostą i praktyczną obudowę wykonaną z gumowanego plastyku. Wygodnie się ją trzyma w dłoniach, nie mamy też zastrzeżeń do jakości wykonania. Oczywiście nie jest to produkt tej klasy co nawigacje Garmina czy Beckera, ale jest też od nich tańszy. Z pewnością to krok w dobrym kierunku, bo słabych jakościowo GPS-ach Auro i Vivo.

Użytkowanie

Navroad Duxo uruchamia się przyciskiem umieszczonym w lewym górnym rogu obudowy. Nie jest on duży, ale nie powinniśmy mieć żadnych problemów z jego używaniem. Z lewej strony umieszczono dodatkowe gniazda: czytnik kart microSD, SIM, gniazdo USB i słuchawkowe. Ekran o rozdzielczości 800x480 pikseli oferuje dobra szczegółowość obrazu i możemy za jego pomocą wygodnie sterować nawigacją bez konieczności używania rysika. Uchwyt jest nieco toporny, ale spełnia swoje zadanie. Duża gumowa przyssawka pewnie trzyma się szyby, a nawigację łatwo można zdjąć i osadzić w uchwycie.

Navroad Duxo wyposażony w Automapę,...

- pełna recenzja »