Najlepsze płyty Z390 - jaki model wybrać?

Polecamy najlepsze płyty główne wyposażone w chipset Intel Z390. Podpowiadamy jak wybrać topową płytę główną dla procesorów Intel Core 9.

Na co zwracać uwagę wybierając płytę z chipsetem Z390?

Najlepsze płyty Z390 - jaki model wybrać?

Intel Z390

Z390 to w tej chwili nie licząc platform HEDT najlepszy chipset w ofercie Intela. W związku z tym, że jest najdroższy na logikę płyty oparte o nim powinny być drogie, i nie ma potrzeby tworzenia niedrogich modeli. Rzeczywistość okazała się jednak troszkę inna, ponieważ już od kiedy nastąpił podział na chipsety które pozwalają na podkręcanie, i takie które nie pozwalają okazało się że tańsze konstrukcje tego typu też są potrzebne na rynku i mogą się dobrze sprzedawać. Było to prawie 9 lat temu kiedy rynek zasypały płyty główne z chipsetem P67, ich rozpiętość cenowa była ogromna i tak jest do dziś. Dlatego warto się zastanowić jak dobrać odpowiednią płytę główną dla siebie.

Ten ranking przedstawia tylko i wyłącznie płyty główne z chipsetem Z390, ale tak naprawdę należało by się zastanowić dlaczego w ogóle Z390... Pomijając mniej ważne niuanse Z390 od tańszych H370 czy B360 różni się tylko tym że pozwala podkręcać odblokowane procesory z dopiskiem K. Zatem jeśli zamierzamy kupić procesor z zablokowanym mnożnikiem i nie zamierzamy go potem wymieniać warto zainteresować się konstrukcjami z tańszymi chipsetami - choć uczciwie trzeba przyznać że różnice cenowe nie są duże. Ale jeśli jednak już zdecydujemy się na chipset Z390 wypada zastanowić się czym różnią się niedrogie konstrukcje kosztujące 500-600 zł od tych drogich okrętów flagowych których cena nierzadko przekracza 2000 zł.

Zintegrowany układ audio

Najtańsze płyty główne Z390 mają układ audio oparty na kodeku Realtek ALC 892, i nie mają żadnego wzmacniacza słuchawkowego. Oznacza to że słuchawki o wyższej impedancji nie będą grały wcale, lub będą grały bardzo cicho. A nawet te o niskiej będą kiepsko oddawały dźwięk. Różnica jest już słyszalna nawet w przypadku słuchawek kosztujących około 100 zł, takich jak Superlux HD-681 - a im lepsze słuchawki tym różnica będzie się pogłębiać. Wzmacniacze słuchawkowe stosowane w droższych płytach (w połączeniu ze znacznie lepszym kodekiem ALC 1220) najczęściej są tak dobierane żeby podkreślać basy, więc należy się spodziewać znacznie lepszego odwzorowania wybuchów w grach czy strzałów z karabinów.

Układ zasilania procesora, jego chłodzenie, ilość faz i jakość komponentów

Jeszcze do niedawna kiedy dla gniazda LGA 115x były oferowane tylko i wyłącznie procesory czterordzeniowe nie miało to aż takiego znaczenia, ale procesory z dzisiejszej oferty Intela są już znacznie bardziej prądożerne, i Core i9 9900K aby mieć optymalną wydajność może potrzebować nawet 200 W energii elektrycznej. Ze sprostaniem takim wymaganiom tańsze płyty mogą mieć wyraźne problemy, i oczywiście nie spalą się bo Intel je na taką ewentualność zabezpieczył - ale wydajność komputera z takim procesorem i płytą główną kosztującą 500 zł może być znacząco niższa niż w przypadku komputera z tym samym procesorem i płytą główną której koszt wynosi 800 czy 1000 zł. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli jeszcze chcielibyśmy procesor podkręcać.

Wyposażenie

Niedrogie płyty nie mają najczęściej takich rzeczy jak przyszłościowe porty USB 3.2, wyprowadzeń (headerów) do portów USB 3.1 na przedni panel obudowy, dwóch portów M.2 na szybkie dyski SSD, układów WiFi, dwóch kart sieciowych, dużej ilości portów USB czy nawet solidnego chłodzenia tranzystorów zasilających procesor. Im płyta droższa, tym najczęściej ma więcej dodatków. Jest to niejako oczywiste, musimy zdecydować za co chcemy płacić a za co nie... Jak to w życiu

Design płyty, ilość podświetlenia, możliwość dołączania kolejnych listw LED

Jeszcze parę lat temu nikt nie zwracał uwagi, ale za sprawą komputerów dla graczy i obudów z oknami modne stały się komputery które mają być swojego rodzaju działami sztuki. Dawniej była to zabawa tylko i wyłącznie modderów, teraz kupując płytę główną ze średniej półki cenowej możemy ustawiać wiele elementów jej podświetlania na praktycznie dowolny kolor z aplikacji pod Windows. Mało tego płyty główne współpracują też z dodatkowymi listwami LED, modułami pamięci RAM z podświetleniem, kartami graficznymi, coolerami procesora. Warto zwrócić uwagę ile złączy RGB i ARGB ma płyta gówna - to determinuje ile listw LED możemy do niej podłączyć.

Przedstawione przez nas modele to oczywiście tylko te które uznaliśmy za ciekawsze, pamiętajcie że wybór należy do Was. Bo każdy przecież ma swoje potrzeby... i możliwości finansowe.

MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC


Ocena redakcji PCWorld.pl

MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC to propozycja firmy MSI z wyższej półki kierowana dla użytkowników budujących swój komputer z myślą o bardziej wymagających zastosowaniach takich jak gry czy wymagające aplikacje do renderowania grafiki czy filmów.

MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC

MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC

Zastosowane komponenty w układzie zasilania procesora zapewnią jednak znacznie więcej niż podstawowe działanie komputera z wymagającymi pod tym względem procesorami takimi jak Core i7 9700K czy Core i9 9900K – i bez problemu pozwolą na maksymalny overclocking tych jednostek do 5, a nawet 5,2 GHz. Dzięki wielowarstwowej konstrukcji laminatu i odpowiedniej separacji sygnałów MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC jest także bardzo przyjazna dla lubujących się w szybkich modułach pamięci RAM – nawet znacznie szybszych od DDR4-4000. Warto też zwrócić uwagę, że jest to dobra propozycja dla osób składających komputer który ma także nietuzinkowo wyglądać, system MSI Mystic Light zapewnia podświetlenie prawej krawędzi laminatu, a dodatkowo można dołączyć dwie adresowalne listwy LED do uzupełnienia podświetlania obudowy, i układ chłodzenia procesora z podświetleniem RGB. Wszystko to może być kontrolowane z poziomu oprogramowania w systemie. Jeśli dołożymy do tego ciekawy design radiatorów chłodzących elementy aktywne gotowy komputer będzie wyglądał świetnie. Warto na koniec zwrócić też uwagę na wyposażenie płyty – znajdziemy...

MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bardzo wysoka jakość komponentów
 • Bardzo dobre możliwości podkręcania procesora i pamięci
 • Dwa sloty M.2 o pełnej prędkości
 • Karta WiFi 802.11ac (433 Mbit/s)
 • Orgomne możliwości dostosowania podświetlenia we wnętrzu obudowy
 • Wewnętrzny header USB 3.1

Wady:

 • Trochę mało portów USB typu A na tylnym panelu portów (tylko pięć)

ASUS ROG STRIX Z390-F GAMING


Ocena redakcji PCWorld.pl

ASUS ROG STRIX Z390-F GAMING to solidna propozycja firmy ASUS z wyższej półki dla wymagających (także bardzo mocnego podkręcania) użytkowników. Mimo że w ofercie ASUSa istnieją droższe modele ten spełni wymagania zdecydowanej większości nawet wybrednych entuzjastów.

ASUS ROG STRIX Z390-F GAMING

ASUS ROG STRIX Z390-F GAMING

I choć płyta nie wyróżnia się bogatym wyposażeniem (w swojej cenie nie ma nawet modułu WiFi), to jest po prostu bardzo solidną podstawą do budowy komputera do wymagających zastosowań z Core i7 lub Core i9 który będzie maksymalnie podkręcany. Elektronika zasilająca procesor jest wykonana ze świetnych komponentów, a UEFI jest dopracowane i skrojone pod podkręcanie praktycznie tak samo dobrze jak w serii płyt Maximus XI. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj mnogość ustawień pamięci RAM, dlatego szybkie kości pamięci pokroju DDR4-4000 i szybsze uruchomimy tu bez problemów jeśli tylko możliwości samego procesora na to pozwolą. Płyta jest stosunkowo stonowana jeśli chodzi o podświetlenie, jedyne LEDy znajdują się w osłonie portów I/O i wygląda to dość dyskretnie i elegancko. Podświetlenie wnętrze obudowy można jednak rozbudować kupując odpowiedni cooler procesora, moduły pamięci RAM, czy też dołączając dwie taśmy LED do złącz samej płyty. Będzie ona bardzo dobrze wyglądała w obudowie ze szklaną ścianką i odpowiednio zaranżowanym oświetleniem. Mimo przeciętnego wyposażenia na uwagę zasługuje duża ilość...

ASUS ROG STRIX Z390-F GAMING - pełna recenzja »

Zalety:

 • Najwyższa wysoka jakość komponentów
 • Bardzo dobre możliwości podkręcania procesora i bardzo dobre pamięci
 • Najlepszy możliwy układ audio
 • Aż siedem portów USB typu A na tylnym panelu
 • Duże możliwości dostosowania podświetlenia we wnętrzu obudowy
 • Dwa sloty M.2 o pełnej prędkości
 • Spore możliwości personalizacji wyglądu płyty z pomocą drukarek 3D
 • Wewnętrzny header USB 3.1

Wady:

 • Cena zważywszy na wyposażenie jest nieco wygórowana

MSI MPG Z390 GAMING PLUS


Ocena redakcji PCWorld.pl

MSI MPG Z390 GAMING PLUS to propozycja MSI ze średniej półki cenowej. W stosunku do modeli z wyższej półki widoczne są pewne cięcia, ale płyta prezentuje się dość dobrze w swojej klasie cenowej.

MSI MPG Z390 GAMING PLUS

MSI MPG Z390 GAMING PLUS

Jej przeznaczeniem jest budowa zestawów do gier dla troszkę mniej wymagających użytkowników, z nieco ograniczoną zasobnością portfela. Uzyskanie maksymalnej wydajności ośmiordzeniowego procesora Core i7 lub Core i9 po mocnym podkręceniu może być trudnym zadaniem, ponieważ płyta nie jest aż tak bezkompromisowa jak także polecany przez nas model MPG Z390 GAMING EDGE AC. Płyta nie będzie miała natomiast problemów z szybkimi modułami pamięci RAM, nawet szybszymi niż DDR4-4000. Wobec niższej ceny pewnemu okrojeniu uległy też możliwości podświetlenia wnętrza obudowy – krawędź laminatu może być podświetlana jedynie na czerwono, mniej jest też złącz to podłączenia dodatkowych pasków LED. Cały czas jest jednak dość dobrze, i w dalszym ciągu będzie się dało stworzyć ładnie wyglądający komputer w obudowie ze szklanym lub akrylowym bokiem. Tym bardziej że płyta zachowuje unikalny gamingowy design, który może się podobać. Układ audio oparty jest o kodek Realtek ALC 892, czyli nie do końca optymalny – jednak z pewnymi cięciami kosztów trzeba się liczyć w tym segmencie cenowym. Wyposażenie płyty jest poprawne, na...

MSI MPG Z390 GAMING PLUS - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bardzo wysoka jakość komponentów
 • Dobre możliwości podkręcania procesora i bardzo dobre pamięci
 • Duże możliwości dostosowania podświetlenia we wnętrzu obudowy
 • Dwa sloty M.2 o pełnej szybkości

Wady:

 • Układ audio mógłby być nieco lepszy (ten jest znacznym kompromisem)
 • Trochę mało portów USB typu A na tylnym panelu portów (tylko pięć)
 • Brak wewnętrznego headera USB typu C

Gigabyte Z390 AORUS ELITE


Ocena redakcji PCWorld.pl

GIGABYTE Z390 AORUS ELITE to płyta ze stosunkowo wysokiej półki cenowej w ofercie Gigabyte. Naszym zdaniem jest to płyta godna polecenia ponieważ jest bardzo dobrze zbilansowana jeśli chodzi o stosunek cena/jakość i może być ciekawa dla wielu grup odbiorców.

GIGABYTE Z390 AORUS ELITE

GIGABYTE Z390 AORUS ELITE

Pierwszą rzeczą która rzuca się w oczy jest naprawdę solidny układ zasilania procesora wykonany z bardzo solidnych komponentów. Sam producent w swoich materiałach reklamowych używa hasła "Design for 5 GHz+ on all Cores" i z pewnością nie będzie z tym problemu bo układ zasilania korzysta z układów DrMOS i cyfrowego kontrolera PWM. Płyta nie sprawi także trudności z obsługą tak szybkich modułów pamięci RAM jak DDR4-4000 i szybszych, o ile oczywiście sam procesor na to pozwoli. Tym co jednak cechuje najbardziej najnowsze serie AORUS jest design który wpada w oko. Z pewnością zadowoli entuzjastów budujących swoje maszyny w obudowach z przeszklonym oknem. Na samym laminacie są aż 4 elementóy z podświetleniem LED RGB, a dodatkowo na tylnym panelu portów I/O znajdziemy dodatkowe podświetlane logo AORUS. Co ciekawe podświetlenie RGB jest także pomiędzy slotami pamięci RAM, więc nie trzeba nawet stosować specjalnych modułów RGB by ten element był widoczny przez okno obudowy. Dodatkowo płyta ma dwa złącza na listwy RGB raz dla złącza na adresowalny listwy RGB. Mimo że mogą być stosowane jedynie zamiennie, jest to i tak...

Gigabyte Z390 AORUS ELITE - pełna recenzja »

Zalety:

 • Najwyższa jakość komponentów
 • Bardzo dobre możliwości podkręcania procesora i bardzo dobre pamięci
 • Najlepszy możliwy układ audio
 • Sześć portów USB typu A na tylnym panelu
 • Bardzo duże możliwości dostosowania podświetlenia we wnętrzu obudowy
 • Dwa sloty M.2 o pełnej prędkości
 • Wewnętrzny header USB 3.1

Wady:

 • Zintegrowana karta WiFi mogła by być w tej cenie dostarczana

Gigabyte Z390 GAMING X


Ocena redakcji PCWorld.pl

GIGABYTE Z390 GAMING X to propozycja ze średniej półki cenowej, czyli takiej gdzie jednak trzeba będzie się już liczyć z pewnymi kompromisami. Jest jednak warta polecenia dla składających komputer z nieco napiętym budżetem.

GIGABYTE Z390 GAMING X

GIGABYTE Z390 GAMING X

Podobnie jak występujące w tym rankingu MSI MPG Z390 GAMING PLUS płyta mimo elitarności chipsetu Z390 jest kierowana do nieco mniej wymagających użytkowników. Pierwszą istotną różnicą w stosunku do droższego modelu Z390 AORUS ELITE jest układ zasilania procesora. Nie dość że nie bazuje on na układach DrMOS, to jeszcze ma tak naprawdę tylko pięć faz zasilających procesor (ze zdublowanymi elementami). Powoduje to, że nawet sam producent nie gwarantuje już stabilnego działania ośmiordzeniowych Core i7 czy Core i9 przy częstotliwości rzędu 5 GHz, więc raczej nie ma co liczyć tutaj na dobre rezultaty podkręcania takich procesorów. Znacznie lepiej może być jednak z sześciordzeniowymi modelami Core i5 takimi jak model 8600K czy 9600K. Nie powinno być natomiast problemów z działaniem szybkich modułów pamięci RAM. Płyta ma też nieco ograniczone możliwości podświetlania przeszklonej obudowy w komputerze dla gracza, jedynym podświetlanym elementem jest osłona portów I/O. Dodatkowo na laminacie można znaleźć jedno gniazdo RGB na listwę LED. Niezbyt optymalny jest też układ zintegrowanego audio oparty na kodeku Realtek ALC 892...

Gigabyte Z390 GAMING X - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka jakość komponentów
 • Bardzo dobre możliwości podkręcania pamięci
 • Aż osiem portów USB typu A na tylnym panelu
 • Dwa sloty M.2 o pełnej prędkości

Wady:

 • Stosunkowo małe możliwości podświetlenia wnętrza obudowy, samej płyty prawie wcale
 • Układ audio mógłby być nieco lepszy (ten jest znacznym kompromisem)
 • Brak wewnętrznego headera USB typu C i całkowity brak portów tego typu
 • Przeciętne możliwości podkręcania ośmiordzeniowych procesorów

ASRock Phantom Gaming 7


Ocena redakcji PCWorld.pl

ASRock Z390 Phantom Gaming 7 to propozycja tego producenta z wyższej półki cenowej. Jest to jednak półka na której cena/jakość dobrze się bilansują i znaczną część graczy budujących komputer do gier może produkt ASRocka zainteresować.

ASRock Z390 Phantom Gaming 7

ASRock Z390 Phantom Gaming 7

Już na pierwszy rzut oka płyta odznacza się rozbudowanym układem zasilania zbudowanym na wysokiej klasy komponentach - między innymi układy DrMOS. Nie będzie więc problemów z maksymalnym podkręcaniem ośmiordzeniowych procesorów Core i7 i Core i9 dziewiątej generacji i w tym względzie jak najbardziej spełni wymagania najbardziej wymagających. Nie inaczej będzie z szybkimi modułami pamięci RAM, o ile procesor na to pozwoli poprawnie powinny pracować nawet takie szybsze niż DDR4-4000. Jeśli chodzi o możliwości podświetlenia wnętrza obudowy to te są całkiem okazałe, dużo podświetlenia znajdziemy na osłonce portów I/O, a także na radiatorze chipsetu Z390. Ale to oczywiście nie wszystko, ponieważ płyta ma także 2 złącza RGB na paski LEDowe oraz jedno dla adresowalnego paska. W połączeniu z naprawdę ciekawym designem laminatu i elementów chłodzących elementy aktywne wygląd gotowego komputera z przeszklonym bokiem może być bardzo ciekawy. W przypadku tej płyty pewnego rodzaju wrażenie robi jednak wyposażenie. Mimo, że płyta nie jest jakoś szczególnie droga znajdziemy na niej dwa porty USB w wersji 3.2 (jeden typu A, i...

ASRock Phantom Gaming 7 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Najwyższa jakość komponentów
 • Bardzo dobre możliwości podkręcania procesora i bardzo dobre pamięci
 • Najlepszy możliwy układ audio
 • Bardzo duże możliwości dostosowania podświetlenia we wnętrzu obudowy
 • Dwa sloty M.2 o pełnej prędkości
 • Wewnętrzny header USB 3.1
 • Przyszłościowe porty USB 3.2

Wady:

 • Tylko 5 portów USB typu A na tylnym panelu

MSI Z390-A PRO


Ocena redakcji PCWorld.pl

MSI Z390-A PRO to kolejna naszym zdaniem warta polecenia propozycja oparta na chipsecie Intel Z390. Podobnie jak Z390 GAMING PLUS należy do średniej półki cenowej.

MSI Z390-A PRO

MSI Z390-A PRO

Podstawową różnicą jest jednak to, że design jest dużo bardziej stonowany i na swój sposób elegancki. Nie jest to płyta która ma pracować w komputerze przeznaczonym do gier z przeszklonym bokiem obudowy w której znajduje się liczne oświetlenie w postaci LEDów i taśm. MSI Z390-A PRO w ogóle nie ma przewidzianych złącz na dodatkowe taśmy, a samo w sobie nie ma żadnych LEDów przy krawędzi laminatu. Po prostu inny typ produktu, dla klientów którzy cenią klasyczne rozwiązania. Układ zasilania procesora nie jest zbudowany w taki sposób żeby bezkompromisowo obsługiwać maksymalnie podkręcone procesory Core i7 czy Core i9 dziewiątej generacji, ale przy odrobinie cierpliwości uda się coś uzyskać. Płyta pozwala natomiast na korzystanie z bardzo szybkich modułów pamięci RAM, nawet takich szybszych niż DDR4-4000. Jeśli chodzi o samo wyposażenie to nie ma tutaj rewelacji, ale wszystko tu jest kwestią kompromisu. Układ audio oparty o kodek Realtek ALC 892 nie jest rozwiązaniem do końca optymalnym, a na laminacie zabrakło troszkę headera USB 3.1 do podłączenia portu na przedni panel obudowy. Także portów USB typu A na tylnym...

MSI Z390-A PRO - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bardzo wysoka jakość komponentów
 • Dobre możliwości podkręcania procesora i bardzo dobre pamięci
 • (Dla niektórych) - schludny i elegancki wygląd

Wady:

 • Układ audio mógłby być nieco lepszy (ten jest znacznym kompromisem)
 • Trochę mało portów USB typu A na tylnym panelu portów (tylko pięć)
 • Brak wewnętrznego headera USB typu C

ASRock Z390 Phantom Gaming 4S


Ocena redakcji PCWorld.pl

ASRock Z390 Phantom Gaming 4S to najtańsza propozycja w naszym rankingu. Nie będzie może ona optymalnym wyborem dla ośmiordzeniowych procesorów, ale przecież są użytkownicy którzy składają swoje komputery także ze słabszymi procesorami. Takimi jak Core i5 9600K.

ASRock Z390 Phantom Gaming 4S

ASRock Z390 Phantom Gaming 4S

Płyty główne Z390 to nie tylko drogie modele, powstało też wiele tańszych. Jednym z nich jest właśnie proponowany przez nas ASRock Z390 Phantom Gaming 4S. Nie może on się niestety pochwalić na tyle mocnym układem zasilania żeby móc podkręcać procesory ośmiordzeniowe do granic możliwości, mimo że je obsługuje wydajność podczas długotrwałego obciążenia może być też niższa niż na droższych płytach Z390. Trzeba jednak pamiętać że na rynku są także sześciordzeniowe procesory Core i5 (8600K oraz 9600K) oraz czterordzeniowe Core i3 (8350K, 9350K) które też można podkręcać - więc jak najbardziej chipset Z390 ma tu sens. Prezentowana płyta jest o tyle ciekawa, że ma układ audio bazujący na kodeku Realtek ALC 1200, który mimo że jest już stary to jednak zapewnia lepszy dźwięk niż niemalże równie stary ALC 892. Układ chłodzenia płyty jest absolutnie minimalistyczny, nie ma tutaj żadnego podświetlenia ani dodatkowych portów SATA. Jest tylko jeden port M.2 dla szybkich dysków SSD. Mimo budżetowości konstrukcji na tylnym panelu portów I/O jest 6 portów USB typu A - jakby nie było to więcej niż w niejednej...

ASRock Z390 Phantom Gaming 4S - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niezły jak na tą klasę cenową układ audio
 • Niska cena
 • Aż 6 portów USB typu A na tylnym panelu

Wady:

 • Raczej nie dla Core i7 oraz Core i9
 • Wady wynikające z segmentu cenowego w którym płyta się znajduje (jakość komponentów, tylko jeden port M.2, brak jakiegokolwiek podświetlenia, minimalistyczne chłodzenie elementów aktywnych)