Najlepsze serwery NAS do archiwizacji domowych zbiorów multimedialnych

Serwery NAS to idealne urządzenia do bezpiecznej archiwizacji plików. Dzięki nim multimedialne zbiory można przechowywać w jednym miejscu, ale też strumieniować i udostępniać innym użytkownikom.

QNAP TS-451+

QNAP TS-451+

Ocena redakcji PCWorld.pl

QNAP ma w swojej ofercie szeroką gamę serwerów do zastosowań domowych a TS-451+ należy do jednych z najlepszych.

Wyposażony jest w czterordzeniowy procesor Intel Celeron (2,42 GHz), 2 GB pamięci RAM. Bez problemów radzi sobie np. z transkodowaniem filmów wideo w rozdzielczości 1080p. Obudowa umożliwia montaż czterech dysków, które mogą pracować w trybie RAID 0, 1, 5, 6 lub 10. Do każdej z wnęk przypisane są diody, które informują o pracy dysków. Z tyłu obudowy umieszczono duży wentylator, który inteligentnie dostosowuje swoją szybkość tak, aby serwer był skutecznie schładzany i jednocześnie cicho pracował.

Największym atutem serwera oprócz wysokiej wydajności, jest rozbudowane i proste w obsłudze oprogramowanie. Umożliwia ono przemianę NAS-a w np. odtwarzacz multimedialny (QNAP ma też gniazdo HDMI i pilota), serwer VPN, WWW, klienta sieci P2P, serwer mediów DLNA, serwer SQL. QNAP TS-451+ ma też rozbudowane aplikacje do zarządzania i udostępniania plików muzycznych, zdjęć, filmów wideo a to tylko znikoma część jego możliwości. Co ważne użytkownik może dowolnie wybierać, które z aplikacji i jakie usługi mają być zainstalowane. To ogranicza ilość niepotrzebnie działających w tle programów, z których nikt nie korzysta.

QNAP TS-451+ - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jeden z najlepszych systemów
 • Prosta instalacja i obsługa
 • Wydajność

Wady:

 • Wysoka cena

Synology DS415 play

Synology DS415 play

Ocena redakcji PCWorld.pl

Synology DS415 play to nowoczesny i wydajny serwer NAS o multimedialnym charakterze.

Wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor Intel Atom CE5335 (2 x 1,6 GHz), gigabajt pamięci RAM i możliwość sprzętowego transkodowania filmów zapisanym w formatach H.264 (AVC), MPEG-4 Part 2, MPEG-2, VC-1. Mieści cztery dyski, które łączy czy rozbudowana macierz dyskowa obsługująca tryby RAID: 0, 1, 5 , 6 i 10.

Obudowa serwera umożliwia szybkich montaż dysków w specjalnych wnękach umieszczonych z przodu obudowy. Do każdej z wnęk przypisana jest oddzielna dioda, która świeci się na zielono gdy dyski pracują poprawnie, lub na czerwono w razie awarii któregoś z nośników.

Z tyłu obudowy umieszczono cztery gniazda USB (w tym dwa USB 3.0), które mogą służyć do podłączania dodatkowych adapterów USB. Dodatkowe gniazdo USB 3.0 umieszczone z przodu obudowy ułatwia podłączanie do zewnętrznych nośników, których zawartość może być automatycznie archiwizowana przez serwer.

Synology DS415 play ma tandem wentylatorów, które pracują bardzo cicho i skutecznie schładzają dyski. Co ważne w razie awarii jednego z wentylatorów, drugi będzie pracować z wyższą szybkością, tak aby zapewnić skuteczną wymianę powietrza wewnątrz obudowy.

Synology DS415 play - pełna recenzja »

Zalety:

 • Rozbudowana macierz RAID
 • Rozbudowane oprogramowanie
 • Cicha praca

Wady:

 • Wyższa cena

WD My Cloud EX4100

WD My Cloud EX4100

Ocena redakcji PCWorld.pl

Wydajny i prosty w obsłudze dzięki zainstalowanym fabrycznie dyskom serwer NAS, który idealnie nadaje się do archiwizowania zdjęć, filmów, dokumentów.

WD My Cloud EX4100 wyposażony jest w cztery kieszenie na dyski z możliwością wymiany nośników podczas pracy (Hot Swap). Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor Marvell ARMADA388 (2 x 1,6 GHz), który współpracuje z 2 GB pamięci RAM. Zainstalowana macierz dyskowa obsługuje tryby RAID 0, 1 , 5, 10. Umożliwia też migrację macierzy z JBOD do RAID 1, JBOD do RAID 5, RAID 1 do RAID 5.

Z przodu urządzenia zamontowano niewielki ekran, na którym wyświetlane są podstawowe informacje o pracy serwera. Kieszenie na nośniki umożliwiają szybką wymianę i montaż dysków a tuż pod nimi zamontowano diody sygnalizujące pracę zamontowanych w obudowie nośników.

WD My Cloud EX4100 ma trzy gniazda USB 3.0 (jedno umieszczone jest z przodu obudowy), zdublowane gigabitowe gniazda LAN i wyjścia zasilające. Chłodzony jest dużym wentylatorem, który inteligentnie dostosowuje swoją szybkość działania, dzięki czemu serwer pracuje cicho i jest dobrze schładzany. WD EX4100 świetnie wypadł podczas pracy ze średniej wielkości i dużymi plikami. Wysoko oceniliśmy również dołączane oprogramowanie, które ma duże możliwości i nowoczesny graficzny interfejs.

WD My Cloud EX4100 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkie dyski w zestawie
 • Dobra wydajność
 • Oprogramowanie

Wady:

 • Cena

Asustor AS1004T

Asustor AS1004T

Ocena redakcji PCWorld.pl

Asustor AS1004T oferuje nowoczesną stylistykę, idealnie pasującą do domowego centrum multimedialnego, jest też starannie wykonany z bardzo dobrej jakości materiałów.

Chcąc zamontować dyski trzeba rozkręcić serwer, bo nie ma on wyprowadzonych na zewnątrz wnęk na nośniki. Poważniejszym niedociągnięciem jest jednak brak diod sygnalizujących pracę każdego z dysku. Zastosowana macierz dyskowa może pracować w trybie RAID 0, 1, 5, 6, 10.

Za wydajność serwera odpowiedzialny jest dwurdzeniowy procesor ARM Armada-385 (1 GHz), który współpracuje z 512 MB pamięci RAM. Serwer wyposażony jest w rozbudowane i proste w obsłudze oprogramowanie, które jest w pełni spolszczone. Ma ono funkcję automatycznej aktualizacji, umożliwia również rozszerzanie możliwości serwera poprzez instalowanie dodatkowych aplikacji. Asustor AS1004T może pełnić rolę serwera multimediów dla urządzeń DLNA, klienta sieci P2P, ale też zaawansowanego sieciowego magazynu, który współpracuje z chmurowymi rozwiązaniami.

Asustor AS1004T - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość wykonania
 • Rozbudowana macierz RAID
 • Oprogramowanie

Wady:

 • Brak diod sygnalizujących pracę każdego z dysków

WD My Cloud EX2100

WD My Cloud EX2100

Ocena redakcji PCWorld.pl

WD My Cloud EX2100 My Cloud EX2100 to nowoczesny dwudyskowy serwer, który sprzedawany jest od razu z nośnikami.

My Cloud EX2100 to nowoczesny dwudyskowy serwer, który sprzedawany jest od razu z nośnikami. Starannie wykonana i stylowa obudowa nie zajmuje dużo miejsca. Montaż dysków jest prosty i nie sprawia żadnych problemów. Dyski i wnętrze serwera chłodzone są za pomocą wentylatora, który inteligentnie dostosowuje szybkość pracy.

Z przodu obudowy umieszczona diody sygnalizujące pracę dysków, jest też gniazdo USB 3.0 a tuż nad nim przycisk do szybkiego wykonywania kopii zapasowej plików. Z tyłu obudowy znajdziecie dodatkowe gniazdo USB 3.0 i dwa gniazda LAN. Gniazd USB nie jest dużo, ale do domowych zastosowań dwa gniazda USB w zupełności wystarczą. Jedno można wykorzystać np. do podłączenia drukarki a drugie do archiwizowania danych z zewnętrznych nośników.

Zainstalowany na serwerze system wyposażony jest w funkcję automatycznej aktualizacji, pozwala też na instalowanie dodatkowych aplikacji. Dzięki niemu WD My Cloud EX2100 jest świetnie przygotowany do archiwizowania zdjęć, filmów, może też strumieniować pliki wideo do urządzeń obsługujących technologię DLNA . Jest też przygotowany do utworzenia osobistej chmury czy strony internetowej (ma...

WD My Cloud EX2100 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dyski w zestawie
 • Oprogramowanie
 • Prosta obsługa i instalacja

Wady:

 • Mieści tylko dwa dyski

QNAP TS-251

QNAP TS-251

Ocena redakcji PCWorld.pl

Biała obudowa serwera przypadnie do gustu wszystkim użytkownikom komputerów ze znakiem jabłuszka.

QNAP TS-251 oprócz nietuzinkowej stylistyki oferuje też wydajne podzespoły jak szybki dwurdzeniowy procesor Intela Celeron (2 x 2,41 GHz). Dzięki niemu serwer działa bardzo szybko i bez problemów radzi sobie z transkodowaniem filmów nagranych w rozdzielczości 1080p. QNAP TS-251 ma też certyfikat DLNA, obsługuje AirPlay i Plex. Nad jego pracą czuwa jeden z najlepszych systemów QTS 4, który można rozbudowywać dzięki opcji instalacji dodatkowych aplikacji.

QNAP TS-251 mieści dwa dyski 3,5-calowe, ale niestety nie są one montowane na wyciąganych tackach, a wewnątrz obudowy, którą trzeba rozkręcić. To jedyna niedogodność. Z przodu urządzenia umieszczono diody, które informują o pracy dysków, interfejsu sieciowego. Dzięki portowi HDMI oraz aplikacji XBMC do obsługi plików multimedialnych do serwera można podłączyć telewizor i korzystać z niego jak z odtwarzacza multimedialnego.

QNAP TS-251 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Podwójna karta sieciowa
 • Gniazdo HDMI
 • Oprogramowanie

Wady:

 • Wyższa cena

Synology DS216play

Synology DS216play

Ocena redakcji PCWorld.pl

Synology DS216play to niewielki serwer NAS, który umożliwia montaż dwóch dysków.

Montuje się je w środku obudowy, po zdjęciu części panelu bocznego, który mocowany jest na zatrzaski. Oprogramowanie dostarczane przez Synology automatycznie znajduje urządzenie w sieci i potem za pomocą intuicyjnego kreatora przeprowadza użytkownika przez proces konfiguracji serwera. Tandem dysków może pracować w trybie RAID 0, RAID 1 lub JBOD. Polecamy wybrać RAID 1, który zapewnia bezpieczne przechowywanie danych.

Synology DS216play to jeden z szybszych dwudyskowych serwerów NAS, ale mocną stroną jest też dołączane oprogramowanie DSM, które jest wyposażone jest w aplikacje do gromadzenia i udostępniania plików wideo, audio, zdjęć. Do dyspozycji użytkownika są też rozbudowane serwery multimedialne, oprogramowanie do synchronizacji plików, tworzenia kopii zapasowych. Ciekawostką jest też asystent bezpieczeństwa, który analizuje konfigurację serwera i podpowiada jak go zabezpieczyć. Możliwości Synology DS216play można też rozszerzać poprzez instalowanie kolejnych aplikacji.

Synology DS216play - pełna recenzja »

Zalety:

 • Prosta obsługa i instalacja
 • Cicha praca
 • Jeden z najlepszych systemów

Wady:

 • Cena

Asustor AS1002T

Asustor AS1002T

Ocena redakcji PCWorld.pl

Asustor AS1002T wyposażony jest w pełny pakiet programów do archiwizacji lokalnej , zdalnej oraz przez USB. Umożliwia też stworzenie osobistej chmury, wspiera Apple Time Machine, DLNA i można go wykorzystać do ściągania plików z sieci P2P.

Bez problemów współpracuje również z przenośnymi urządzeniami.

Dane zapisywane są na dwóch dyskach, które domyślnie pracują w trybie RAID 1. Wydajność serwera nie odstaje od średniej. Podczas testów nie mieliśmy żadnych problemów z jego stabilnością działania czy obsługą systemu. Asustor AS1002T nawet podczas długotrwałego obciążenia nie przegrzewa się. Wentylatora praktycznie nie słychać, a duże gumowe stopki redukują drgania wywołane pracą nośników. Gniazdo USB 3.0 umieszczone z przodu obudowy pozwala na podłączenie aparatu cyfrowego czy pamięci USB z których automatycznie będą archiwizowane pliki.

Asustor AS1002T - pełna recenzja »

Zalety:

 • Oprogramowanie
 • Prosta obsługa i instalacja
 • Jakość wykonania

Wady:

 • Mieści tylko dwa dyski

Zyxel NAS520

Zyxel NAS520

Ocena redakcji PCWorld.pl
Aktualne ceny w sklepach

Nietuzinkowy dwudyskowy serwer NAS do zastosowań domowych wyposażony w dwurdzeniowy procesor FreeScale FS1024 Dual Core (2 x 1.2 GHz), który ma do dyspozycji gigabajt pamięci RAM.

Specjalnie wyprofilowany przedni panel obudowy nadaje serwerowi nowoczesnego wyglądu. Wyposażony jest też w ściągana klapkę, za którą umieszczono dwie wnęki na dyski. Montaż dysków w serwerze jest bardzo prosty. Mocujemy je do szyn bez konieczności przykręcania śrubek, za pomocą wygodnych w użyciu zatrzasków.

Z tyłu obudowy zamontowano dwa gniazda LAN, jest też tandem gniazd USB 3.0. Z przodu obudowy umieszczono dodatkowe gniazdo USB 3.0 i czytnik kart pamięci. Po włożeniu karty pamięci do czytnika, zdjęcia są automatycznie przekopiowywane na serwer, co upraszcza ich archiwizowanie. System serwera ma wszystkie najpotrzebniejsze funkcje i jest wygodny w obsłudze. Pozwala na wygodne tworzenie wolumenów, konfigurację serwerów multimedialnych, zabezpieczeń i przygotowanie NAS-a do pracy w chmurze.

Zyxel NAS520 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Prosty montaż i instalacja
 • Rozsądna cena
 • Stylistyka

Wady:

 • Mieści tylko dwa dyski

Dwudyskowe NAS-y to dobry wybór dla osób szukających niedużych i tańszych serwerów. Wybierając tego typu urządzenie pamiętajcie, że „objętość” dwóch dysków pracujących w trybie RAID 1 (odporny na awarię jednego dysku) nie przekroczy wielkości najmniejszego nośnika. Mając więc dwa dyski o pojemności 4 TB każdy, serwer pozwoli wam na utworzenie wolumenów o łącznej objętości 4 TB.

Dużo większe możliwości mają NAS-y pozwalające na montaż czterech dysków. Tego typu serwery mają rozbudowane macierze RAID, które mogą pracować w różnych trybach. Montując w serwerze np. cztery dyski o pojemności 4 TB każdy, można za pomocą RAID 10 utworzyć wolumen o maksymalnej objętości 7,27 GB, który będzie odporny na awarię dwóch nośników. Wybierając tryb RAID 5 (odporny na awarię jednego dysku) lub 6, zwiększymy dostępną przestrzeń do 10,9 GB. Co ważne, serwer czterodyskowy na początku może pracować z dwoma nośnikami, a potem w razie konieczności wystarczy dołożyć kolejny dysk i migrować z macierzy RAID 1 do np. RAID 5. Taką funkcję ma większość z obecnie sprzedawanych czterokieszeniowych serwerów NAS.

Multimedialne możliwości

Testowane przez nas serwery NAS świetnie sprawdzają się do archiwizacji i bezpiecznego przechowywania plików, ale to tylko część ich możliwości. Dzięki obsłudze DLNA/UPnP (a to obecnie standard) mogą pełnić funkcję sieciowego serwera multimediów a modele wyposażone w gniazdo HDMI również stacjonarnego odtwarzacza multimedialnego. Za ich pomocą można odtwarzać filmy na telewizorach, słuchać muzykę na systemach stereofonicznych, współpracują również z konsolami Sony czy Microsoftu.

Często jednak, aby korzystać z opcji multimedialnych trzeba zainstalować wybrany serwer multimediów. Nie jest to zbyt skomplikowane bo większość NAS-ów uczestniczących w teście ma funkcję instalowania dodatkowych programów, w tym również różnorakich serwerów multimedialnych czy aplikacji do katalogowania i zarządzania zbiorami filmów, zdjęć czy utworów muzycznych. Niektóre serwery NAS np. Synology, QNAP już podczas pierwszej instalacji systemu na serwerze automatycznie tworzą foldery współdzielone, dla zdjęć, filmów, muzyki i łączą je z domyślnymi programami. Po skonfigurowaniu serwera wystarczy przekopiować do nich swoje zbiory, aby zostały one udostępnione urządzeniom podłączonym do domowej sieci.

Instalacja i konfiguracja serwera

Większość z przetestowanych przez nas serwerów NAS sprzedawanych jest bez dysków twardych, które musimy dokupić i zamontować we własnym zakresie. Nie jest to skomplikowane bo większość serwerów umożliwia montaż dysków bez konieczności rozkręcania obudowy. Również konfiguracja i instalacja serwera w sieci nie przysparza większych problemów. Producenci udostępniają specjalne aplikacje, które automatycznie wyszukują serwer w sieci i uruchamiają kreatora konfiguracji. Wystarczy tylko uważnie czytać podpowiedzi i komunikaty wyświetlane podczas przechodzenia przez kolejne etapy konfigurowania serwera.

Warto jednak być czujnym i sprawdzić np. domyślną konfigurację macierzy RAID. W dwudyskowych serwerach, tylko RAID 1 zapewni bezpieczne przechowywanie danych. W czterodyskowych wybór odpowiedniego sposobu pracy dysków jest dużo większy (RAID 5, 6 ,10) i zależy od indywidualnych preferencji, dlatego im więcej trybów RAID obsługuje serwer tym lepiej.

Serwery NAS w testach

Wszystkie serwery NAS wyposażone w dyski przetestowane zostały z dołączanymi napędami. Modele pozbawione dysków testowaliśmy z nośnikami WD RED o pojemności 4 TB. W modelach dwuzatokowych domyślnym ustawieniem macierzy dyskowej był tryb RAID 1, w serwerach czterozatokowych RAID 10. Testy głównie wykonywaliśmy na zmapowanym udziale sieciowym.

Dużą wagę podczas testowania serwerów przyłożyliśmy do rzeczywistych pomiarów szybkości zapisywania i odczytywania folderów z plikami. W tym celu przygotowaliśmy dwa zbiory plików o tej samej objętości (po 10 GB każdy). Pierwsze archiwum składało się z prawie 30000 niewielkich dokumentów testowych, arkuszy kalkulacyjnych czyli ze stosunkowo małych plików. Kolejne archiwum to ponad 4500 zdjęć zapisywanych w formacie JPG i RAW czyli plików o średniej wielkości. Przetestowaliśmy też szybkość zapisywania i odczytywania dużych pojedynczych plików (10 GB filmu, oraz 30 GB pliku ISO). Dodatkowo za pomocą programu NAS Performace Tester sprawdziliśmy jak poszczególne serwery radzą sobie z zapisywaniem i odczytywaniem plików o objętości 100, 400 i 1000 MB.

Jak się okazało największym wyzwaniem dla serwerów NAS było odczytywanie i zapisywanie najmniejszych plików. Przeważnie potrzebowały na to trzykrotnie więcej czasu niż podczas pracy z plikami MP3 czy zdjęciami. Większość serwerów doskonale radzi sobie za to z dużymi plikami zapisując je z maksymalną szybkością interfejsu czyli nieco ponad 100 MB/s.

Co kupić

Wybierając serwer do pracy w domu kierować musimy się nie tylko jego wydajnością, ilością obsługiwanych dysków, ale również możliwościami zainstalowanego na nim systemu. Najlepsze pod tym względem okazały się serwery Synology i QNAP-a, które mają rozbudowane i jednocześnie proste w obsłudze oprogramowanie. Serwery WD i Asustora również oferują intuicyjne i mające szerokie możliwości systemy. Zyxel trochę odstaje od czołówki, ale w korelacji ceny do możliwości okazuje się najlepszym wyborem.