Najlepsze smartfony do 1000 zł

Tanie i stylowe, tak w skrócie można opisać najnowszą generację smartfonów do 1000 zł. Sami zdziwieni jesteśmy ich jakością wykonania, możliwościami i wyposażeniem. Najciekawsze jest to, że najładniejsze i najciekawsze modele produkowane są przez relatywnie małe firmy, które bez problemów rywalizują z największymi gigantami, którzy tanie smartfony często traktują po macoszemu.

Wybierając smartfona do 1000 zł będziecie mieć spory orzech do zgryzienia. Dostępnych jest ponad 100 modeli, ale niestety ilość nie zawsze przekłada się na różnorodność. Najtańsze smartfony w cenie poniżej 500 zł często różnią się tylko nazwą i kosmetycznymi szczegółami. Znacznie ciekawsze są modele w cenie powyżej 500 zł i to właśnie tego typu smartfony znajdziecie w naszym teście. Zależało nam na różnorodności, dlatego pod uwagę wzięliśmy konstrukcje dysponujące dużymi ekranami jak np. LG G4 Stylus (5,7 cali), ale też smartfony z mniejszymi wyświetlaczami o przekątnej poniżej 5 cali. W sumie z prawie 30 wg nas interesujący modeli, wybraliśmy 10 najciekawszych lub mających najlepszy stosunek ceny do możliwości.

Najlepsze smartfony do 1000 zł - Serce smartfona

Testy podzieliliśmy na trzy główne etapy. Pierwszy polegał na sprawdzeniu szybkości pracy smartfonów, do którego wykorzystaliśmy popularne benchmarki jak 3DMark, PCMark, Antutu Benchamark, CPU Prime i aplikacje Basemarka.

Największą wagę w ocenie wydajności miały wyniki testu 3DMark Ice Storm Unlimited, który wiarygodnie sprawdza możliwości procesora i karty graficznej w przetwarzaniu grafiki 3D. Gdy nie planujecie grać to polecamy zwrócić uwagę na wyniki testów Basemark OS i CPU Prime, które skupiają się na pomiarach szybkości pracy procesora i pamięci.

Większość dobrych smartfonów do 1000 zł wykorzystuje platformę Qualcomm Snapdragon 410. To mający bardzo dobry stosunek ceny do wydajności układ zbudowany na bazie czterordzeniowego procesora Cortex A53 wykonanego w 28 nm procesie produkcyjnym. Wspomaga go akcelerator graficzny Adreno 306, który dobrze radzi sobie w niezbyt wymagających grach. Taki tandem dobrze pasuje do smartfonów wyposażonych w ekrany pracujące w rozdzielczości 1280p.

Liderami wydajności okazują się jednak smartfony wyposażone chipsety MediaTek MT6753 lub Qualcomm Snapdragon 615, które wykorzystują ośmiordzeniowe procesory i nowoczesne układy graficzne. Są one na wyposażeniu takich smartfonów jak Meizu m2 Note (MediaTek MT6753) i Kruger&Matz Live 3 (Snapdragon 615).

To najszybsze smartfony do 1000 zł zarówno pod względem wydajności zastosowanych procesorów jak i układów graficznych. W teście 3DMark Unlimited uzyskały ponad 6000 pkt, podczas gdy smartfony wyposażone w Snapdragona 410 nieco ponad 4000 pkt. Różnica jest więc wyraźna.

Dobrej jakości ekran

Nawet tani smartfon musi być wyposażony w ekran, który będzie szybko i precyzyjnie reagował na dotyk, oraz zapewni czytelny i przejrzysty obraz. Podstawa to dobrej jakości matryca wykonana w technologii IPS, która oferuje szerokie kąty widzenia i dobrą jakość obrazu.

Wszystkie wybrane przez nas smartfony wyposażone są w tego typu ekrany. Najczęściej pracują w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Taka rozdzielczość w zupełności wystarczy do wygodnego przeglądania stron internetowych, zdjęć, odtwarzania filmów czy gier. Nawet na LG G4 Stylus, który ma duży 5,7 calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, trudno jest zauważyć pikselozę. Obraz jest szczegółowy a wyświetlane czcionki i strony internetowe czytelne i ostre. Co ważne rozdzielczość 1280p jest wg nas optymalnie dobrana do możliwości montowanych w tanich smartfonach procesów i kart graficznych.

Jeśli szukacie smartfonów do 1000 zł z dobrej jakości ekranami pracującymi w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli to również znajdziecie kilka ciekawych modeli. Wyróżnia się Kruger&Matz Live 3, ale bezkonkurencyjny jest Meziu m2 note z bardzo dobrej jakości matrycą IGZO (Sharp). Oferuje nie tylko rewelacyjną jakość obrazu, ale też bardzo szerokie kąty widzenia i wysoką jasność (ponad 500 cd/m2).

Wśród najlepszych smartfonów do 1000 zł polecamy też Samsunga Galaxy J5, który wyposażony jest w ekran pracujący w rozdzielczości 1280p wykonany w technologii AMOLED. Nawet w bardzo słoneczne dni wyświetlane na nim informacje są doskonale widoczne. Zastosowany wyświetlacz ma też głęboką czerń i nasycone kolory. W praktyce ekran AMOLED pracujący w rozdzielczości 1280p wg nas lepiej sprawdza się niż wyświetlacze 1080p IPS. Co ważne niższa rozdzielczość nie obciąża w takim stopniu procesora i karty graficzne a to pozytywnie wpływa na długość czasy pracy smartfona na akumulatorze.

Czas pracy na baterii

Teoretycznie tańsze smartfony powinny dłużej działać na akumulatorze. Korzystają przecież z ekonomicznych chipsetów, które nie pobierają tyle prądu co ich droższe i wydajniejsze odpowiedniki. Wszystko zależy jednak od pojemności akumulatora, optymalizacji systemu i ekranu.

Testując czas pracy na akumulatorze skalibrowaliśmy jasność ekranów do poziomu 200 cd/m2. Wyłączyliśmy też czujnik oświetlenia i dodatkowe funkcje oszczędzające energię. Test polegał na odtwarzaniu filmu, aż do 5% rozładowania akumulatora.

Najlepiej w teście czasu pracy akumulatorze wypadł smartfon Samsunga J5 i w sumie tego można było się spodziewać (ekran AMOLED, ekonomiczna platforma, dobrze zoptymalizowany system). Ponad 14 godzin to rewelacyjny wynik, pozostawiający daleko w tyle pozostałe smartfony. Niespodzianką okazał się też czas pracy dużego LG G4 Stylus, który odtwarzał film przez ponad 11 godzin. Zaskoczył nas natomiast krótki czas pracy Huawei P8 Lite (nieco ponad 6 godzin).

myPhone Artis - tani phablet

myPhone Artis to duży i tani smartfon wyposażony w 5,5 calowy ekran IPS.

myPhone Artis to duży i tani smartfon wyposażony w 5,5 calowy ekran IPS.

myPhone Artis nie sprawia wrażenia plastikowego. Obudowa jest starannie wykonana z dobrej jakości materiałów a. Wyświetlacz pracuje w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, oferuje ładną czerń i szerokie kąty widzenia. Czcionki i strony internetowe wyglądają ładnie i nie widać efektu pikselowy. Jasność ekranu nie odstaje jednak od przeciętnej (nieco powyżej 350 cd/m2).

Za zasilanie smartfona odpowiedzialny jest akumulator o pojemności 2800 mAh. Niestety jest on zdecydowanie za mały. myPhone Artis w testach czasu pracy na baterii wypadł poniżej oczekiwań umożliwiając odtwarzanie filmu tylko przez niecałe sześć godzin.

Wykorzystywana platforma MediaTek MTK6735 również nie należy do najwydajniejszych, ale do codziennej pracy w zupełności wystarczy. Gry jak np. Modern Combat 5 wymagają jednak wydajniejszego smartfona.

- pełna recenzja »

myPhone Infinity II - tania i stylowa konstrukcja

myPhone Infinity II to stylowy i tani smartfon, który z pewnością zrobi furorę.

myPhone Infinity II to stylowy i tani smartfon, który z pewnością zrobi furorę. Metalowa ramka obudowy i czarne błyszczące panele wpadają w oko. Nie mamy też żadnych zastrzeżeń do jakości wykonania smartfona i użytych materiałów.

myPhone Infinity II to jeden z nielicznych tanich smartfonów, który wyposażony jest w powłokę Gorilla Glass 3 chroniącą ekran przed porysowaniami i uderzeniami. Za wydajność smartfona odpowiedzialny jest układ MediaTek MTK6735 z czterordzeniowym procesorem (4 x 1 GHz) i kartą graficzną Mali-T720. W testach klasyfikuje się za popularnym Snapdragonem 410. Zastosowany ekran IPS o przekątnej 5 cali pracuje w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, ma szerokie kąty widzenia i bardzo wysoką jasność (prawie 500 cd/m2). To jeden z najlepszych ekranów w swojej kategorii.

myPhone Infinity II wyposażony jest w akumulator o stosunkowo niewielkiej pojemności 2000 mAh, uzyskane wyniki czasu pracy na baterii nie są więc najlepsze, ale nie odstają też od średniej.

- pełna recenzja »

LG Spirit - tani smartfon LG

LG Spirit wyposażony jest w 5 calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli.

LG Spirit wyposażony jest w 5 calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Niestety smartfon nie ma wbudowanego czujnika oświetlenia, ma też tendencję do samoczynnego zwiększania do maksimum jasności ekranu po restarcie systemu.

Sprawia wrażenie nieco tandetnego, ale jest sztywny i starannie wykonany. Dzięki łukowato wygiętej tylnej pokrywie dobrze leży w dłoni. Tylną klapkę obudowy można zdjąć i wyciągnąć akumulator. Akumulator nie jest zbyt duży (2100 mAh), ale w testach wypadł dobrze pozwalając na odtwarzanie filmu przez ponad osiem godzin. Obok akumulatora zamontowano gniazda microSD i micro – SIM.

Za wydajność smartfona odpowiedzialny jest popularny Snapdragon 410, dzięki niemu LG Spirit działa szybko, choć sporadycznie zdarzają mu się przycięcia. Te same problemy ma jednak większość tanich smartfonów.

Aparat fotograficzny domyślnie robi zdjęcia o panoramicznych proporcjach w rozdzielczości 3264 x 1840 pikseli (6 MP). Ma też możliwość robienia zdjęć w wyższej rozdzielczości 3264 x 2448 pikseli (8MP). Jakość zdjęć jest przeciętna, w słabszym oświetleniu często brakuje im ostrości.

- pełna recenzja »

Samsung Galaxy J5 - długi czas pracy na akumulatorze

Samsung Galaxy J5 to jeden z najlepszych smartfonów do 1000 zł.

Samsung Galaxy J5 to jeden z najlepszych smartfonów do 1000 zł. Ma starannie wykonaną obudowę, która wygodnie leży w dłoni a wyglądem przypomina modele z serii Galaxy S5. Tuż pod ekranem umieszczono dodatkowe przyciski do sterowania systemem, niestety nie są one podświetlane. Obudowa umożliwia zdjęcie tylnej klapki i wyjęcie akumulatora.

W przeciwieństwie do innych smartfonów w Samsungu Galaxy J5 gniazdo słuchawkowe umieszczono na dolnej krawędzi obudowy tuż obok gniazda USB. Przyciski do regulacji głośności znajdują się na lewej krawędzi, po przeciwnej stronie jest przycisk do uruchamiania urządzenia.

Samsung Galaxy J5 wyposażony jest w bardzo dobrej jakości matrycę AMOLED, która oferuje wysoki kontrast, świetną czerń i bardzo szerokie kąty widzenia (10/10 pkt). W obudowie zmieścił się akumulator o pojemności 2600 mAh, który wystarcza na ponad 12 godzin pracy urządzenia. Zastosowany układ Snapdragon 410 oferuje dobry stosunek ceny do wydajności.

- pełna recenzja »

Asus Zenfone 2 Laser

Asus Zenfone 2 Laser to jeden z nielicznych smartfonów w cenie do 1000 zł wyposażony w szybki „laserowy” autofocus.

Obudowa smartfona jest starannie wykonana z bardzo dobrej jakości plastiku. 5 calowy ekran pracuje w rozdzielczości 1280 x720 pikseli ma szerokie kąty widzenia, dobrą jakość obrazu i do większości zastosowań w zupełności wystarczy. Oferuje też wysoką jasność (powyżej 400 cd/m2). Nawet w bardzo słoneczny dzień wyświetlane na nim informacje będą doskonale widoczne.

Obudowa Asusa Zenfone 2 Laser umożliwia zdjęcie tylnej klapki. Pod nią są dwa czytniki kart SIM, czytnik microSD i wyjmowany akumulator o pojemności 2300 mAh, który wystarczył na odtwarzanie filmu przez ponad 10 godzin.

Sercem smartfona jest czterordzeniowy procesor Cortex A53 a za przetwarzanie grafiki odpowiedzialny jest akcelerator Adreno 306. To tandem wchodzący w skład platformy Snapdragon 410, która wg nas jest jedną z najlepszych do budowy taniego i uniwersalnego smartfona.

Asus Zenfone 2 Laser robi też dobrej jakości zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 13 MP. Aparat fotograficzny ma szybki „laserowy” autofocus.

- pełna recenzja »

Meizu m2 note - najlepszy smartfon do 1000 zł

Meizu m2 note wykorzystuje ośmiordzeniowy układ MediaTek MT6753 z procesorem ARM Cortex A53 o taktowaniu 1,3 GHz.

Sercem Meizu m2 note jest ośmiordzeniowy układ MediaTek MT6753 z procesorem ARM Cortex A53 o taktowaniu zegara 4 x 1,3 GHz. W przetwarzaniu grafiki wspiera go układ graficzny Mali-T720. Taki tandem w połączeniu z 2 GB pamięci RAM i dobrze zoptymalizowanym systemem Flyme 4 (bazuje na Androidzie 5.1) sprawia, że Meizu m2 note działa bardzo szybko.

5,5 calowy ekran IGZO (matryca Sharpa) pracuje w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i doskonale nadaje się do przeglądania internetu, zdjęć, filmów. Smartfon wykorzystuje system Flyme, ale użytkownicy Androida nie odczują dużych różnic. To w rzeczywistości dobrze zoptymalizowany Android. Na pulpicie jest skrót do Google Play i można instalować dowolne aplikacje i gry.

Flyme me też podobnie rozplanowany pulpit. Po przesunięciu palcem od górnej krawędzi ekranu w dół, pojawiają się ikonki ze skrótami do najważniejszych funkcji. Jest też okienko z komunikatami. Przesuwając palcem od dolnej krawędzi ekranu ku górze pokazuje się menu kontekstowe ze skrótami do ostatnio otwartych aplikacji.

- pełna recenzja »

LG G4 Stylus

LG G4 stylus poza nazwą i podobnym kształtem ma niewiele wspólnego z LG G4, ma wolniejsze podzespoły prostszy ekran i aparat fotograficzny.

LG G4 Stylus poza nazwą i kształtem ma niewiele wspólnego z LG G4. Jest wolniejszy, ma prostszy ekran i aparat fotograficzny. Jeśli jednak szukacie smartfona do 1000 zł z dużym ekranem to LG G4 Stylus będzie bardzo dobrym wyborem.

5,7 calowy ekran sprawia, że smartfon jest dosyć duży (154,40 x 79,20 x 9,40 mm). Ma też nietypowo rozmieszczone przyciski, które znajdują się z nie na krawędziach a z tyłu obudowy (tuż pod obiektywem kamery.

Ekran pracuje w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli i zagęszczenie pikseli nie należy do największych, ale jakość wyświetlanego obrazu jest dobra. Większym problemem jest wg mała ilość pamięci RAM (1 GB) i niewielki dysk flash (8 GB). Na szczęście LG G4 ma też gniazdo kart pamięci microSD. Wyposażony jest też w pojedynczy czytnik kart SIM.

LG G4 Stylus dzięki platformie Snapdragon 410 jest wystarczająco szybki do codziennej pracy, uruchomimy też większość gier. Aparat fotograficzny robi dobrej jakości zdjęcia. Co ważne G4 Stylus okazuje się też długo działać na akumulatorze. Wśród smartfonów do 1000 zł uzyskał jeden z najlepszych wyników (odtwarzał film przez ponad 11 godzin).

- pełna recenzja »

Kruger&Matz Live 3 – dopracowana konstrukcja

Kruger&Matz Live 3 ma coś w sobie z topowych smartfonów Samsunga Galaxy S5 i iPhone.

Jest smukły, starannie wykonany i cienki. Aż dziw bierze, że w środku obudowy zmieścił się akumulator o pojemności 3050 mAh.

Smartfon doskonale leży w dłoni mając według nas idealny stosunek wielkości do komfortu pracy. Duża w tym zasługa bardzo dobrej jakości 5 calowego ekranu, który pracuje w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Wyświetla bardzo dobrej jakości i szczegółowy obraz. Szkoda tylko, że nie jest jaśniejszy, bo 320 cd/m2 to wg nas niezbędne minimum. Na wyposażaniu Live 3 jest 2 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci flash, dwa czytniki kart SIM i gniazdo microSD. Smartfon ma też modem LTE i dwuzakresową kartę Wi-Fi.

Za wydajność odpowiedzialny jest układ Snapdragon 615 z ośmiordzeniowym procesorem i nowoczesnym akceleratorem Adreno 405. Taki tandem okazuje się wystarczająco szybki do komfortowej pracy Androida 5. Bez problemów uruchomimy też większość gier. Kruger&Matz Live 3 to jeden z najszybszych smartfonów do 1000 zł, bardzo długo działa też na akumulatorze.

- pełna recenzja »

Huawei P8 Lite - osiem rdzeni na pokładzie

Huawei P8 Lite to niedrogi smartfon z 5 calowym ekranem IPS i ośmiordzeniowym procesorem.

Huawei P8 Lite to niedrogi smartfon z 5 calowym ekranem IPS. Wyposażony w technologię NFC i modem LTE. Wykorzystuje 5 calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli i ośmiordzeniowy układ HiSilicon Kirin 620 z akceleratorem graficznym Mali-450 MP4.

Obudowa sprawia wrażenie tandetnej, ale jest dosyć sztywna i lekka (smartfon waży tylko 130 gram). Niestety tylnej klapki nie da się zdjąć a to utrudnia wymianę akumulatora. Na prawej krawędzi obudowy umieszczono przyciski do regulacji głośności oraz uruchamiania smartfona, są też dwa czytniki kart micro-SIM.

Huawei P8 Lite wyposażony jest w akumulator o pojemności 2000 mAh. W testach czasu pracy na baterii wypadł przeciętnie pracując przez prawie sześć godzin. Ekran ma szerokie kąty widzenia i dobrą jasność. W ustawieniach wyświetlacza można regulować jego temperaturę barwową. W teście CPU Prime Huawei P8 Lite uzyskał prawie 9000 pkt, czyli o połowę więcej niż smartfony z popularnym układem Snapdragon 410. Podczas codziennego używania różnice w wydajności są jednak niezauważalne. Gry działają wyraźnie wolniej bo zastosowany akcelerator Mail-450 jest dużo wolniejszy od...

- pełna recenzja »

Motorola Moto G - tani i dobry smartfon

Najnowsza odsłona ekonomicznego smartfonu Motoroli kusi nowoczesną stylistyką, starannym wykonaniem i nowym 13 MP aparatem fotograficznym.

Kolejną zaletą przemawiającą za Moto G jest długi czas pracy na akumulatorze.

Moto G ma też idealne wymiary, obudowa jest poręczna i wygodnie leży w dłoni. Wyposażona jest w jasny 5 calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, czterordzeniowy układ Snapdragon 410 z akceleratorem graficznym Adreno 306. Ma też modemem LTE, Bluetooth i standardową kartę sieciową (802.11n). Niestety nie ma technologii NFC. Android 5.1 działa szybko i bez jakichkolwiek problemów.

Smartfon dzięki dodatkowym aplikacjom potrafi inteligentnie dostosowywać swoją prace, np. automatycznie ściszając dzwonek, gdy jesteśmy na spotkaniu, czy wyłączyć ekran gdy śpimy. W tym celu korzysta z danych zapisywanych np. w kalendarzu. Smartfon sklasyfikował się na szczycie rankingu najdłużej działających smartfonów do 1000 zł (odtwarzał film przez ponad 10 godzin).

- pełna recenzja »