Najlepsze smartfony do gier 2011

Przedstawiamy najlepsze smartfony do gier, które będą nadawać się do uruchomienia wszystkich najnowszych tytułów. Są to idealne urządzenia dla osób, które lubią grać, ale nie chcą zaopatrywać się w dodatkową konsolę do gier. Zobacz nasz ranking!

HTC Titan

HTC Titan

Ocena redakcji PCWorld.pl

HTC Titan to obecnie jeden z największych smartfonów na rynku. Charakteryzuje się on ekranem o przekątnej 4,7" i rozmiarowo jest zbliżony do najmniejszych tabletów dostępnych na rynku. Oprócz tego HTC Titan wyposażony w jednordzeniowy procesor Qualcomm 8255T o taktowaniu 1,5GHz oraz 512MB RAM. Sprawdzamy, czy jest to tytan nie tylko w specyfikacji, ale też codziennym użytkowaniu.

Obudowa

HTC Titan to konstrukcja przypominające inne produkty tajwańskiego producenta wyposażone w system Windows Phone 7. Jego tylna klapka została wykonana z grubej warstwy mocnego plastiku. Co prawda nie mamy tu do czynienia z metalem lub gumowym pokryciem, jednak mimo to telefon sprawia wrażenie niezwykle mocnego. Zaletą testowanego przez nas smartfona jest jednoczęściowa pokrywa akumulatora, którą można bardzo łatwo zdjąć. Zakrywa ona nie tylko tył telefonu, ale też jego boki. Dzięki temu smartfon jest chroniony lepiej niż zwykle. Typowa tylna pokrywa może odpaść wskutek upadku telefonu, tutaj ta sytuacja nie będzie mieć miejsca.

Przód smartfona w całości pokryto wytrzymałym szkłem Gorilla Glass, które bardzo dobrze ochroni telefon m.in. przed porysowaniem. Jest to obecnie najlepszy materiał tego typu dostępny na rynku.

Ekran

HTC Titan został wyposażony w ekran LCD typu Super LCD o przekątnej 4,7" i rozdzielczości 480x800. Naszym zdaniem zastosowany tu ekran jest za duży i wygodne używanie go jest po prostu niemożliwe. Zastrzeżenia mamy również do rozdzielczości, która byłaby odpowiednia w smartfonie z ekranem o przekątnej 4". Tutaj jest już za niska i co najmniej dziwne jest to, że producent nie zdecydował się na poprawienie tego parametru ekranu.

Za to wyświetlane kolory charakteryzują się odpowiednim nasyceniem i nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń. HTC Titan potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co jest standardem wśród urządzeń z wyższej półki cenowej.

HTC Titan spisuje się całkiem dobrze podczas korzystania z niego w świetle słonecznym, jednak mimo to daleko mu do ideału. Oznacza to, że podczas słonecznej pogody odczytamy treść zawartą na ekranie smartfona, ale nie będzie to należało do najwygodniejszych czynności. Jedynymi panelami, które bardzo dobrze radzą sobie z takimi warunkami są różnego rodzaju AMOLEDy oraz N.O.V.A.

HTC Titan prezentuje się dobrze, jeśli chodzi o multitouch. Smartfon poprawnie wykrywa nawet cztery palce, co jest liczbą w zupełności wystarczającą w grach oraz codziennym użytkowaniu. Ekran jest też bardzo czuły, dzięki czemu jego obsługa jest po prostu przyjemna i nie sprawia jakichkolwiek problemów.

Interfejs i system

System zainstalowany na HTC Titan to Windows Phone 7.5 Mango. Charakteryzuje się on wyjątkowo ładnym i prostym interfejsem złożonym z kwadratowych płytek, które pełnią funkcję ikon. Ze względu na minimalizm systemu niemożliwe jest tu zastosowanie dodatkowych nakładek, takich jak HTC Sense dostępnych na smartfonach z systemem Android.

Multimedia i GPS

HTC Titan pod względem wykonywanych zdjęć wypada bardzo dobrze. Wykonane nim fotografie są odpowiednio ładne i szczegółowe. Tak jak w przypadku innych telefonów, także i tu najlepiej wyglądają one, jeśli nasz kadr jest odpowiednio oświetlony.

Dobrze zaprezentował się też GPS, który jest odpowiednio dokładny i bez problemu wynajduje naszą lokalizacje. Niestety z telefonem nie otrzymaliśmy darmowych map GPS i będziemy musieli je dokupić we własnym zakresie. A szkoda, bo telefon dzięki swojemu ogromnemu ekranowi idealnie nadaje się na miano pełnoprawnej nawigacji.

Porty

Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i microUSB. Żałujemy, że nie zastosowano tu portu HDMI, który mógłby zmienić nasz telefon w odtwarzacz multimedialny lub konsolę do gier. Nie znalazł się tu też slot na karty microSD. Możliwości jego użycia system Windows Phone 7 po prostu nie ma.

Procesor i RAM

HTC Titan został wyposażony w procesor Qualcomm MSM8255T taktowany zegarem 1.5 GHz. Jest to jednostka jednordzeniowa, ale z całą pewnością wystarczy dosłownie każdemu. Wystarczy do oglądania filmów HD oraz grania w najnowsze gry.

Oprócz tego znajdziemy tu 512MB pamięci RAM, dzięki czemu telefon powinien poradzić sobie nawet z wieloma aplikacjami uruchomionymi w tle na raz. Co prawda w smartfonach z Androidem znajdziemy nawet 1GB pamięci, ale musimy pamiętać o tym, że system Microsoftu ma o wiele mniejszy apetyt na zasoby. Zastosowanie takiej ilości pamięci byłoby zbędne.

Testy wydajności

HTC Titan w testach bije inne smartfony wyposażone w system Windows Phone 7. Ze względu na brak odpowiedniego oprogramowania testującego nie mieliśmy możliwości porównania telefonu ze smartfonami wyposażonymi w system Android.

Testy baterii

W naszym teście akumulatora HTC Titan wypada naprawdę słabo. Z powodu zastosowanie mocnego procesora i ogromnego ekranu konieczne będzie ładowanie go codziennie. Zdarzyło się mi, że komórka wyłączyła się po 5 godzinach typowego używania. Co prawda korzystałem przez cały czas z internetu, ale mimo wszystko tak krótki czas pracy na baterii jest nieporozumieniem.

Komentarz redakcji

HTC Titan to jedno z najciekawszych urządzeń znajdujących się na rynku. Charakteryzuje się ono mocnymi podzespołami, dobrym aparatem oraz ogromnym ekranem. Z tego powodu nie polecamy go osobom szukającym smartfona - tutaj sprawdzą się urządzenia wyposażone w ekran o maksymalnej przekątnej 4-4,3". HTC Titan przeznaczony jest dla osób, które nie mogą mieć tabletu, a zamiast tego poszukują dużej komórki, która zastąpi im większe urządzenie. Najnowszy telefon tajwańskiego producenta spodoba się też osobom, które używają komórki jako GPSa. Duży ekran Titana idealnie nadaje się do tej funkcji. Jeśli szukasz telefonu porównywalnego z iPhone 4, Samsung Galaxy S2 czy LG Swift 3D, ale masz dość Androida i iOSa jest to telefon właśnie dla Ciebie.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość wykonania
 • Windows Phone 7
 • Wysoka wydajność

Wady:

 • Za duży ekran
 • Monstrualna cena

HTC Evo 3D

HTC Evo 3D

Ocena redakcji PCWorld.pl

HTC Evo 3D jest jednym z flagowym smartfonów dostępnych na rynku. Kosztuje on aż 2500 zł, ale w zamian za to oferuje nam ekran o przekątnej 4,3", aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 5MP oraz autostereoskopowy ekran, który pozwoli nam uzyskać efekt 3D bez zakładania dodatkowych okularów. Zobaczmy, czy jest nie tylko nowoczesny, ale też wydajny i dobry jakościowo

Obudowa

HTC Evo 3D został wykonany z odpowiednią starannością. Szczególnie spodobała się nam tylna klapka urządzenia, która została wykonana z plastiku pokrytego warstwą gumy. Dzięki temu telefon pewnie leży w dłoni i nie będzie w stanie się z niej łatwo wyślizgnąć. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wspomniana klapka jest dobrze spasowana z telefonem, ale mimo to zdejmuje się ją bajecznie łatwo. Z całą pewnością doceni to użytkownik aktywnie używający telefonu, który "żongluje" kartami SIM oraz bateriami. Nie mamy również zastrzeżeń do przedniej części obudowy. Ramka ekranu została wykonana z mocnego plastiku i sprawia wrażenie wytrzymałej. Nie trzeszczy, nie da się jej ugiąć.

Kilknij tutaj, by zapoznać się z pełną specyfikacją.

Ekran

HTC zdecydował się na zastosowanie w EVO 3D ekranu Super LCD o przekątnej 4,3" i rozdzielczości 540x960 (qHD). Jest to panel pojemnościowy, dzięki czemu powinien cechować się odpowiednią czułością, tak jak przystało na tej klasy urządzenie.

Ekran HTC Evo 3D cechuje się bardzo ładnymi kolorami (może wyświetlić ich aż 16 milionów), na co zwrócą uwagę głównie osoby, które wcześniej korzystały z urządzeń dotykowych niższej klasy. Jeśli jednak HTC zacznie użytkować posiadać smartfona ze świetnym ekranem Super AMOLED (Samsung Galaxy S, S2), będzie raczej zawiedziony.

Telefon nie spisuje się podczas używania go w świetle słonecznym. Wskutek zbyt małej jasności ekranu na wyświetlaczu telefonu zobaczymy co najwyżej własne odbicie.

Ekran ma 4,3", co uznajemy za wadę. Naszym zdaniem optymalny ekran to 4". Jest on odpowiednio duży, by przeglądać na nim internet i jednocześnie możliwe jest dosięgnięcie każdej jego części za pomocą kciuka. Podczas użytkowania większych ekranów nie jest już to możliwe, czego HTC Evo 3D jest doskonałym przykładem. Autor tego tekstu ma całkiem duże dłonie, jednak nie był w stanie wygodnie operować testowanym smartfonem.

Interfejs

System zainstalowany na HTC Evo 3D to Android 2.3.4 Gingerbread wyposażony w dodatkową nakładkę HTC Sense w wersji 3.0. Połączenie to wypada całkiem nieźle, jednak ma kilka wad, z których największą jest odbieranie połączenia. By to zrobić, należy przeciągnąć słuchawkę do pierścienia znajdującego się w dolnej części ekranu. Niestety trzeba to zrobić bardzo dokładnie. Kilkukrotnie zdarzyło się nam odbierać połączenie przez kilka długich sekund.

HTC Evo 3D daje nam do dyspozycji 7 pulpitów ekranowych, na których znajdują się widżety. Są one ładne i użyteczne, a wśród nich znajdziemy między innymi zegar ekranowy , aplikację Friends Stream, którą można zsynchronizować z wieloma popularnymi portalami społecznościowymi oraz długoterminową prognozę pogody, która zazwyczaj się sprawdza.

Multimedia i GPS

Pod względem funkcji multimedialnych HTC Evo 3D wypada bardzo dobrze. Nagrywa całkiem ładne filmy, robi ładne zdjęcia, choć oczywiście nie mogą się one równać z tymi wykonanymi za pomocą typowego aparatu fotograficznego lub kamery. Oto kilka przykładowych zdjęć zrobionych za pomocą telefonu:

Nie możemy także narzekać na GPS. Ze względu na wbudowaną w mapy Google nawigację, nie musimy dokupować kosztownych aplikacji. Co więcej, darmowy GPS od Google działa bardzo dobrze, nie mieliśmy z nim żadnych problemów. Pokazywał dobre trasy, nie zawieszał się, a polski lektor mówił bardzo wyraźnie. Co więcej, Google Maps pozwalają nam podać nazwę wyszukiwanego przez nas punktu za pomocą głosu. Funkcja ta działa bardzo dobrze, ale warto pamiętać, by podczas jej używania posługiwać się językiem polskim. O ile "McDonald’s" Google zrozumiał bardzo dobrze, to KFC wyszukiwał jako "kejefsi". Pomogło tu powiedzenie "Ka eF Ce", tak samo podczas wyszukiwania restauracji Sphinx trzeba podać ją jako "sphinks".

3D

Sztandarową funkcją HTC Evo 3D jest możliwość robienia zdjęć i kręcenia filmów 3D. Funkcjonalność ta wypada całkiem nieźle, a filmy i zdjęcia robione za pomocą technologii 3D są całkiem ładne. Wyglądają jednak gorzej od zdjęć dwuwymiarowych i wynika to między innymi z faktu, iż zdjęcia 2D są zapisywane w rozdzielczości 5MPx, a trójwymiarowe w rozdzielczości 2MP. Warto tu wspomnieć, że efekt 3D jest łatwo dostrzegalny, tylko jeżeli fotografujemy/kamerujemy obiekty z bliska. Zdjęcie w 3D kubka stojącego na blacie będzie wyglądać zatem całkiem miło, zaś fotografia całego pokoju nie da nam upragnionego efektu głębii.

Mimo wszystko traktujemy to jako dodatek, który przyda się małemu procentowi użytkowników. Nie zapominajmy o tym, że 3D to nisza, która raczej nie podbije serc użytkowników, gdyż wiele osób nie może oglądać obrazów w trójwymiarze, chociażby ze względu na zawroty głowy.

Brawa należą się twórcom telefonu za… niezastosowanie efektu 3D w interfejsie. Dłuższe wpatrywanie się w ekran z zastosowanym efektem 3D wpływa źle na wzrok i powoduje ból oczu. Ciągłe użytkowanie telefonu z efektem 3D z całą pewnością byłoby uciążliwe.

Należy się też kilka słów na temat ekranu 3D. Uzyskany za pomocą niego efekt ze względu na brak konieczności zakładania okularów jest piorunujący, jednak okupuje to to słabym odświeżaniem, które wpływa na pojawiający się ból oczu.

Testy wydajności

Jak widać, telefon nie wypada najlepiej, jest gorszy między innymi od tańszego LG Swift 3D. Co prawda częściowo jest to wina problemów z oprogramowaniem, jednak nawet bez nich HTC nie dogoniłby innych smartfonów z najwyższej półki. Mimo to oferuje on wydajność, która wystarczy do każdych zastosowań.

Jeśli chcesz zobaczyć wyniki wszystkich wykonanych przez nas testów, kliknij tutaj.

Testy akumulatora

Nieciekawie HTC Evo 3D radzi sobie pod względem baterii. Podczas intensywnego surfowania/grania/rozmawiania rozładuje się on nam dosłownie w kilka godzin i nie wytrzyma nawet jednego dnia.

Wnioski

HTC Evo 3D to bardzo dobrze wykonany smartfon, który jednak nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Mimo wysokiej ceny jest on mniej wydajny od tańszej konkurencji i bardzo krótko działa bez ładowania. Oznacza to, że jest to produkt przeznaczony tylko dla osób, które czują potrzebę posiadania aparatu i kamery 3D, które wypadają słabo i są raczej ciekawostką, niż faktyczną funkcjonalnością.

Kliknij tutaj, by sprawdzić aktualną cenę tego telefonu.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Ekran 3D
 • Jakość wykonania

Wady:

 • Cena
 • Za niska wydajność

Samsung Galaxy S2

Samsung Galaxy S2

Ocena redakcji PCWorld.pl

Samsung Galaxy S2 jest powszechnie uważany za najlepszy smartfon na rynku. Został on wyposażony w dwurdzeniowy procesor o zegarze 1,2GHz, 1GB pamięci RAM oraz rewelacyjny ekran Super AMOLED Plus. Zobaczmy, czy to wystarczy, by ogłosić dzieło Samsunga najlepszym urządzeniem w swojej kategorii i czy warto na nie wydać ponad 1500 zł.

Obudowa

Samsung Galaxy S2 pod tym względem prezentuje się naprawdę świetnie. Co prawda producent nie zdecydował się na zastosowanie tu gumowego pokrycia, jednak mamy tu do czynienia z klapką wykonaną z bardzo dobrej jakości plastiku, która została pokryta gęstym wzorkiem. Plusem takiego rozwiązania jest bardzo małe prawdopodobieństwo wyślizgnięcia się telefonu z ręki oraz brak możliwości zarysowania telefonu. Musimy przyznać, że takie rozwiązanie góruje nad pokryciem gumą estetyką wykonania, gdyż bardzo ciężko go pobrudzić.

Nie mamy zastrzeżeń do przodu smartfona, gdyż znajduje się tam materiał Gorilla Glass, który bardzo dobrze ochroni telefon m.in. przed porysowaniem. Jest to obecnie najlepszy materiał tego typu i nie mamy do czego się tu przyczepić.

Kilknij tutaj, by zapoznać się z pełną specyfikacją.

Ekran

Samsung Galaxy S2 został wyposażony w ekran Super AMOLED Plus, który można uznać za najlepszą tego konstrukcję na rynku. Charakteryzuje się on bardzo niskim zużyciem energii, zwłaszcza podczas wyświetlania koloru czarnego. Jest to jego ogromna zaleta, dzięki której wyróżnia się na tle innych ekranów. Oprócz tego nie możemy narzekać na poziom odwzorowania kolorów, gdyż wszystkie są niezwykle wyraziste oraz soczyste. Według niektórych są one aż przesycone, jednak nie skłaniamy się ku tej opinii.

Ekran Samsunga Galaxy S2 potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co docenią przede wszystkim osoby używające wcześniej tańszych smartfonów, wyposażonych w gorsze ekrany. Naszym zdaniem ekran ten nie ma większej konkurencji i można z nim porównać tylko promowaną przez LG N.O.V.A.

Samsung Galaxy S2 bardzo dobrze spisuje się podczas korzystania z niego w świetle słonecznym. Nie mamy do czego się tu przyczepić, gdyż każdą treść wyświetloną na ekranie jesteśmy w stanie bezproblemowo zobaczyć w każdych warunkach. Pod tym względem od ekranu Samsunga wypada lepiej wspominana już wcześniej N.O.V.A.

Interfejs

System zainstalowany na Samsungu Galaxy S2 to Android 2.3 Gingerbread. Nie mamy do niego jakichkolwiek zastrzeżeń, zwłaszcza, że jego obsługa jest wyjątkowo intuicyjna oraz wygodna.

Samsung Galaxy S2 daje nam do dyspozycji 7 pulpitów ekranowych, na których znajdują się widżety. Są one ładne i użyteczne, a wśród nich znajdziemy między innymi zegar ekranowy , aplikację Yahoo! Finance oraz prognozę pogody.

Multimedia i GPS

Samsung Galaxy S2 pod tym względem nie ma się czego wstydzić. Wykonane za jego pomocą zdjęcia i filmy są bardzo ładne i telefon ten bez najmniejszego problemu zastąpi nam kompaktowy aparat cyfrowy. Oto są próbki wykonane nim:

Dobrze zaprezentowała się też nawigacja, która ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowa. Co więcej, bezpłatny GPS od Google działa dobrze, nie mieliśmy z nim jakichkolwiek problemów. Pokazywał dobre trasy, nie zawieszał się, zaś polski lektor mówił wyjątkowo wyraźnie. Co więcej, Google Maps pozwalają nam podać nazwę wyszukiwanego przez nas punktu za pomocą głosu. Funkcja ta działa bardzo dobrze, lecz warto pamiętać, że podczas jej używania należy posługiwać się językiem polskim. O ile "McDonald’s" Google odczytał bardzo dobrze, to KFC wyszukiwał jako "kejefsi". Pomogło tu użycie zwrotu "Ka eF Ce", tak samo podczas wyszukiwania restauracji Sphinx powinno się podać ją jako "sphinks".

Testy wydajności

Samsung Galaxy S2 pod względem wydajności nie ma sobie równych i deklasuje wszystkie dostępne do tej pory konstrukcje. Z całą pewnością zadziałają na nim wszystko nowe dostępne gry i skomplikowane aplikacje.

Jeśli chcesz zobaczyć wyniki wszystkich wykonanych przez nas testów, kliknij tutaj.

Testy baterii

Pod względem naszego testu baterii Samsung Galaxy S2 wypada zupełnie przeciętnie. Przy pełnym zużyciu wytrzyma on góra kilka godzin, co jest standardem w przypadku tego typu urządzeń.

Wnioski

Samsung Galaxy S2 z całą pewnością zasługuje na miano najlepszego smartfona na rynku. Najwyższa wydajność, bardzo dobre wykonanie oraz cena wynosząca 1600 zł zachęcają do kupna tego smartfona. Zwłaszcza, że powinien on wystarczyć nam co najmniej na rok albo dwa. Polecamy, gdyż jest to telefon z najwyższej półki wydajnościowej i jakościowej.

Kliknij tutaj, by sprawdzić aktualną cenę tego telefonu.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka wydajność
 • Ekran Super AMOLED Plus
 • Widoczność w świetle słonecznym
 • Jakość wykonania

Wady:

 • Wysoka cena

Sony Ericsson Xperia Play

Sony Ericsson Xperia Play

Ocena redakcji PCWorld.pl

Sony Ericsson Xperia Play to telefon naprawdę wyjątkowy. Łączy on funkcjonalność smartfona i przenośnej konsoli do gier. Wszystko za sprawą wysuwanej klawiatury, na której nie znajdziemy tradycyjnej klawiatury QWERTY, lecz krzyżak i kilka przycisków, które już na pierwszy rzut oka przypominają nam pada pochodzącego od konsoli Sony Playstation 3.

Obudowa

Sony Ericsson Xperia Play to smartfon bardzo masywny, który jednak uważamy za delikatny. Co prawda na przedniej części telefonu producent zdecydował się na zastosowanie materiału Gorilla Glass, który znacznie zmniejsza możliwości porysowania wyświetlacza, jednak pozostała część telefonu została zrobiona z białego plastiku i srebrnych przycisków, które łatwo będzie ubrudzić lub trwale zniszczyć. Żałujemy, że Sony Ericsson nie zdecydowało się na użycie tutaj szorowanego aluminium.

Kilknij tutaj, by zapoznać się z pełną specyfikacją.

Zazwyczaj nie wspominamy o przyciskach w telefonie, jednak tym razem zrobimy wyjątek. Na przedniej części telefonu znajdziemy standardowe przyciski: Wróć, Home, Menu oraz Szukaj. Z tyłu znajdują się dwa przyciski zmiany głośności oraz dwa przyciski L oraz R. Po wysunięciu klawiatury zobaczymy za to krzyżak, cztery przyciski funkcyjne oraz przyciski Menu, Start i Select.

Ekran

Sony Ericsson Xperia Play został wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 4" i rozdzielczości 480x854. Mamy do czynienia z panelem pojemnościowym, dzięki czemu jego obsługa powinna być bardzo wygodna. Jego rozmiar również jest dobry, gdyż jest stosunkowo duży, a mimo to pozwala sięgnąć kciukiem każdego zakątka ekranu, co umożliwia komfortowe używanie telefonu jedną ręką.

Ekran użyty do produkcji Sony Ericsson Xperia Play potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co docenią przede wszystkim osoby używające wcześniej tańszych smartfonów, wyposażonych w gorsze ekrany. Mimo wszystko wyświetlacz ten nie jest najlepszej jakości i inne smartfony w tej cenie (np. Galaxy Ace) będą charakteryzować się lepszym odwzorowaniem kolorów.

Telefon nie spisuje się podczas używania go w świetle słonecznym. Wskutek zbyt małej jasności ekranu na wyświetlaczu telefonu zobaczymy co najwyżej własne odbicie. Jasność ekranu naszym zdaniem jest ogólnie zbyt niska, przez co obraz wyświetlany na ekranie jest po prostu brzydszy i mniej żywy niż na konkurencyjnych urządzeniach.

Interfejs

System zainstalowany na Sony Ericsson Xperia Play to Android 2.3 Gingerbread. Interfejs urządzenia jest wygodny, obsługuje się go łatwo i nie sprawia żadnych problemów.

Sony Ericsson Xperia Play daje nam do dyspozycji 7 pulpitów ekranowych, na których znajdują się widżety. Są one ładne i użyteczne, a wśród nich znajdziemy między innymi zegar ekranowy , sklep z grami oraz prognozę pogody.

Multimedia i GPS

Pod względem funkcji multimedialnych Sony Ericsson Xperia Play wypada dobrze, ale nie najlepiej. Mieliśmy w laboratorium urządzenia charakteryzujące się lepszym aparatem. Jednak użytkownicy wymagający jedynie możliwości prostego aparatu kompaktowego będą zadowoleni z otrzymanej jakości zdjęć. Oto kilka wykonanych przez nas próbek:

Dobrze zaprezentował się za to GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Co więcej, bezpłatny GPS od Google działa dobrze i nie mieliśmy z nim jakichkolwiek problemów. Pokazywał nam dobre trasy, nie zawieszał się, a polski lektor mówił wyjątkowo wyraźnie. Co więcej, Google Maps pozwalają nam podać nazwę wyszukiwanego przez nas punktu za pomocą głosu. Funkcja ta działa naprawdę dobrze, lecz warto pamiętać, że podczas jej używania powinno posługiwać się językiem polskim. O ile "McDonald’s" Google odczytał bardzo dobrze, to KFC wyszukiwał tylko i wyłącznie jako "kejefsi". Pomogło tu użycie zwrotu "Ka eF Ce", tak samo podczas wyszukiwania restauracji Sphinx możemy podać ją jedynie jako "Sphinks".

Funkcjonalność konsoli

Ogromną zaletą Sony Ericsson Xperia Play jest to, że obsługuje on tytuły z konsoli Playstation. Co prawda są one dosyć stare (pierwsza konsola Sony debiutowała w 1995 roku), jednak na małym ekranie smartfona prezentują się porównywalnie z dzisiejszymi produkcjami mobilnymi. Nie możemy również złego słowa powiedzieć o sterowaniu. Producent smartfona nie każe nam używać niewygodnego ekranu dotykowego. Zamiast tego mamy tu wysuwany pad z układem klawiszy znanym z Dual Shocka. Musimy przyznać, nic lepszego nie dało się tu wymyśleć.

Żałujemy tylko, że smartfon nie został wyposażony w wyjście HDMI, które pozwoliłoby nam grać w tytuły z Playstation na telewizorze lub monitorze, jak za dawnych, dobrych lat.

Sony Ericsson Xperia Play został fabrycznie wyposażony w kultową grę Crash Bandicoot. Nie straciła ona ani krzty uroku, a autor tego tekstu grając w nią cieszył się niczym dziecko, dokładnie tak samo jak 15 lat temu, gdy po raz pierwszy zobaczył ten tytuł na konsoli Playstation. Inne gry możemy kupić za pomocą internetowego sklepu Sony. Jego oferta jest jeszcze stosunkowo mała, ale cały czas się rozszerza.

Testy wydajności

Sony Ericsson Xperia Play wyposażono w procesor Qualcomm MSM8x55 o zegarze 1GHz, tylko 512MB pamięci RAM, 400MB wbudowanej pamięci rozszerzalnej za pomocą kart microSD oraz baterię o pojemności 1500mAh. Telefon nie wypada tu najgorzej, jednak są smartfony szybsze od niego.

Jeśli chcesz zobaczyć wyniki wszystkich wykonanych przez nas testów, kliknij tutaj.

Testy baterii

Sony Ericsson Xperia Play standardowo zaprezentował się podczas testowania jej baterii. Tak jak każde urządzenie tego typu, także i on rozładuje się po kilku godzinach intensywnego użytkowania. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy będziemy na nim nieprzerwanie grać.

Wnioski

Sony Ericsson Xperia Play na pewno nie jest zwyczajnym telefonem. Co prawda nie spodobał się nam jego ciemny ekran oraz masywna budowa, jednak musimy przyznać, że jest to najlepszy mariaż smartfona i konsoli do gier, jaki widzieliśmy do tej pory. Android, wysuwany pad oraz kultowe (i sprawdzone!) pozycje z Playstation to przepis na idealnego… gamefona? Jeśli szukasz nowego smartfona i jesteś fanem gier, zwłaszcza klasycznych, to jest to urządzenie przeznaczone właśnie dla Ciebie.

Kliknij tutaj, by sprawdzić aktualną cenę tego telefonu.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Playstation
 • Wbudowany pad
 • Długi czas pracy na baterii

Wady:

 • Zasadniczo brak

LG Swift Black

LG Swift Black

Ocena redakcji PCWorld.pl

LG Swift Black to kolejny smartfon należący do rodziny Swift. Został on wyposażony w niezwykle jasny ekran NOVA o przekątnej 4", dzięki czemu powinien idealnie nadawać się między innymi do przeglądania internetu, grania oraz innych codziennych czynności. Kosztuje przy tym około 1000 zł, przez co nie możemy go nazwać drogim smartfonem. Sprawdźmy, czy mimo swojej niskiej ceny będziemy mogli go nazwać wartościowym.

Obudowa

LG Swift Black nie zachwycił nas swoją obudową, zwłaszcza jej tylną częścią. Została ona wykonana z czarnego, matowego plastiku, który prezentuje się bardzo ładnie i wygodnie leży w ręce. Mimo wszystko uważamy, że lepszy byłby tu plastik pokryty warstwą gumą, taki sam jaki znajdziemy w telefonie LG Swift 3D.

Przednia część testowanego smartfona prezentuje się bardzo dobrze. Producent zdecydował się na zastosowanie tu bardzo wytrzymałego tworzywa Gorilla Glass, które uchroni nasz telefon między innymi przed porysowaniem przez klucze.

Kilknij tutaj, by zapoznać się z pełną specyfikacją.

Ekran

LG Swift Black to pierwszy smartfon wyposażony w nowoczesny wyświetlacza typu NOVA, który ma być bezpośrednim konkurentem stosowanych przez Samsunga Super AMOLED oraz Super AMOLED Plus. Jest on lepszy od Samsunga, jeśli chodzi o jasność, jednak wypada gorzej pod względem oszczędności energii oraz odwzorowania kolorów.

Ekran użyty do produkcji Sony Ericsson LG Swift Black może wyświetlić aż 16 milionów barw, co docenią przede wszystkim osoby używające wcześniej tańszych smartfonów, wyposażonych w gorsze ekrany.

Jak już pisaliśmy, telefon wypada fenomenalnie podczas używania go w pełnym nasłonecznieniu. Wszystko na ekranie jest niezwykle wyraźne, dzięki czemu nie mamy na co narzekać.

Interfejs

LG Swift Black ma preinstalowany system Android 2.2 Froyo wyposażony w nakładkę Optimus UI. Interfejs urządzenia jest wygodny, obsługuje się go łatwo i nie sprawia żadnych problemów. Pod tym względem LG jest tak samo dobry jak konkurencja w postaci HTC lub Samsunga.

LG Swift Black pozwala nam korzystać z 7 pulpitów ekranowych, na których znajdują się widżety. Są one ładne i użyteczne, a wśród nich znajdziemy między innymi zegar ekranowy oraz prognozę pogody.

Multimedia i GPS

Pod względem funkcji multimedialnych LG Swift Black wypada dobrze i sprawdzi się on m.in. jako zastępstwo kompaktowego aparatu fotograficznego. Telefon został wyposażony w AutoFocus i lampę błyskową, co jeszcze bardziej podwyższa jego funkcjonalność.

Nie mamy również zastrzeżeń do jakości kręconych filmów. Również one prezentują się całkiem dobrze i wystarczą typowemu użytkownikowi. Telefon co prawda nie zastąpi nam kamery, jednak pozwoli szybko nagrać ciekawe sytuacje życia codziennego.

Warto wspomnieć o tym, że telefon pozwala na płynne odtwarzanie filmów 720p oraz 1080p. Za to ogromny plus.

Dobrze zaprezentował się za to GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Co więcej, bezpłatny GPS od Google działa dobrze i nie mieliśmy z nim jakichkolwiek problemów. Pokazywał nam dobre trasy, nie zawieszał się, a polski lektor mówił wyjątkowo wyraźnie. Co więcej, Google Maps pozwalają nam podać nazwę wyszukiwanego przez nas punktu za pomocą głosu. Funkcja ta działa naprawdę dobrze, lecz warto pamiętać, że podczas jej używania powinno posługiwać się językiem polskim. O ile "McDonald’s" Google odczytał bardzo dobrze, to KFC wyszukiwał tylko i wyłącznie jako "kejefsi". Pomogło tu użycie zwrotu "Ka eF Ce", tak samo podczas wyszukiwania restauracji Sphinx możemy podać ją jedynie jako "sphinks".

Testy wydajności

LG Swift Black pod względem wydajności prezentuje się dobrze, ale nie genialnie. Jest to w końcu konstrukcja jednordzeniowa, przez co nie dorówna smartfonom wyposażonym w procesory dwurdzeniowe takim jak LG Swift 3D, HTC Evo 3D czy Samsung Galaxy S2.

Jeśli chcesz zobaczyć wyniki wszystkich wykonanych przez nas testów, kliknij tutaj.

Testy baterii

LG Swift Black bardzo szybko rozładowuje się. Jest to wina jasnego wyświetlacza, który jest ogromny i energochłonny. W naszym teście telefon rozładował się już po trzech godzinach, co jest jednym z najgorszych wyników.

Wnioski

LG Swift Black to bardzo ciekawy smartfon, ale nieopłacalny. Jest to konstrukcja jednordzeniowa, z ekranem gorszym niż AMOLED oraz mało wydajna. Entuzjaści znajdą coś szybszego, a zwykli użytkownicy z całą pewnością wybiorą tańsze urządzenie.

Kliknij tutaj, by sprawdzić aktualną cenę tego telefonu.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Ekran NOVA
 • Odpowiednia wydajność

Wady:

 • Trochę za wysoka cena

LG Swift 3D

LG Swift 3D

Ocena redakcji PCWorld.pl

LG Swift 3D jest obecnie najpopularniejszym smartfonem 3D dostępnym na polskim rynku. Wszystko to dzięki cenie, która na wolnym rynku wynosi 1400 zł oraz solidnym komponentom, na które składają się ekran o przekątnej 4,3", aparat z matrycą o rozdzielczości 5MP oraz autostereoskopowy ekran dający możliwość uzyskania efektu 3D bez zakładania dodatkowych okularów.

Specyfikacja

Kilknij tutaj, by zapoznać się z pełną specyfikacją.

Obudowa

LG Swift 3D pod tym względem wypada bardzo dobrze. Nie mamy żadnych zastrzeżeń do ekranu pokrytego wytrzymałem tworzywem Gorilla Glass oraz odpowiednio spasowanej obudowy. Oprócz tego producent zdecydował się na pokrycie tylnej obudowy LG Swift 3D warstwą gumy. Zabieg ten sprawił, że telefon pewnie leży w dłoni i nie będzie w stanie się z niej wyślizgnąć tak łatwo jak w przypadku telefonu wyposażonego w gładką, plastikową obudowę. Wspomniana gumowa klapka charakteryzuje się tym, iż bardzo łatwo się ją zdejmuje, na co na pewno zwrócą uwagę osoby często zmieniające baterię lub kartę SIM.

Ekran

LG zastosowało w swoim Swift 3D wyświetlacz Super LCD o przekątnej 4,3" i rozdzielczości 480x800. Mamy do czynienia z panelem pojemnościowym, dzięki czemu jego obsługa powinna być bardzo wygodna. Jego duży rozmiar musimy jednak uznać za wadę. Co prawda nadaje się on do bardzo wygodnego przeglądania internetu czy grania, jednak większość osób nie będzie w stanie go obsłużyć za pomocą jednej dłoni. Autor tego tekstu ma całkiem duże dłonie, jednak nie potrafił dosięgnąć kciukiem niektórych partii ekranu. Naszym zdaniem optymalna przekątna ekranu wynosi 4".

Ekran użyty do produkcji LG Swift 3D potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co docenią przede wszystkim osoby używające wcześniej tańszych smartfonów, wyposażonych w gorsze ekrany. Musimy jednak przyznać, że sprawuje się on sporo gorzej od Super AMOLEDa zastosowanego m.in. w Galaxy S2.

Telefon nie spisuje się podczas używania go w świetle słonecznym. Wskutek zbyt małej jasności ekranu na wyświetlaczu telefonu zobaczymy co najwyżej własne odbicie.

Interfejs

System zainstalowany na LG Swift 3D to Android 2.2.2 Froyo wyposażony w dodatkową nakładkę LG Optimus UI. Interfejs urządzenia jest wygodny, obsługuje się go łatwo, nie mamy zatem tutaj większych zastrzeżeń.

LG Swift 3D daje nam do dyspozycji 7 pulpitów ekranowych, na których znajdują się widżety. Są one ładne i użyteczne, a wśród nich znajdziemy między innymi zegar ekranowy , aplikację Facebook oraz prognozę pogody.

Multimedia i GPS

Pod względem funkcji multimedialnych LG Swift 3D wypada bardzo dobrze. Nagrywa całkiem ładne filmy, robi ładne zdjęcia i mogą się one równać z tymi nagranymi średniej klasy kompaktem. Oto kilka przykładowych zdjęć zrobionych za pomocą telefonu:

Dobrze zaprezentował się też GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Co więcej, bezpłatny GPS od Google działa dobrze, nie mieliśmy z nim jakichkolwiek problemów. Pokazywał dobre trasy, nie zawieszał się, zaś polski lektor mówił wyjątkowo wyraźnie. Co więcej, Google Maps pozwalają nam podać nazwę wyszukiwanego przez nas punktu za pomocą głosu. Funkcja ta działa bardzo dobrze, lecz warto pamiętać, że podczas jej używania należy posługiwać się językiem polskim. O ile "McDonald’s" Google odczytał bardzo dobrze, to KFC wyszukiwał jako "kejefsi". Pomogło tu użycie zwrotu "Ka eF Ce", tak samo podczas wyszukiwania restauracji Sphinx powinno się podać ją jako "sphinks".

3D

Sztandarowa funkcja LG Swift 3D to możliwość robienia zdjęć i kręcenia filmów 3D. Funkcjonalność ta wypada dobrze, a filmy i zdjęcia robione za pomocą technologii 3D są po prostu ładne. Wyglądają jednak gorzej od zdjęć dwuwymiarowych i wynika to między innymi z faktu, iż zdjęcia 2D są zapisywane w rozdzielczości 5MPx, a trójwymiarowe w rozdzielczości 2MP. Warto tu wspomnieć, że efekt 3D jest bardzo łatwo dostrzegalny, tylko jeżeli fotografujemy/kamerujemy obiektz bliska. Zdjęcie w 3D kubka stojącego na blacie wygląda zatem całkiem miło, zaś fotografia całego pokoju nie da nam upragnionego efektu głębi.

Mimo wszystko traktujemy to jako dodatek, który przyda się małemu procentowi użytkowników. Uważamy, że 3D to nisza, która raczej nie podbije serc użytkowników, ponieważ wiele osób nie może oglądać obrazów w trójwymiarze, chociażby ze względu na zawroty głowy.

Funkcjonalność 3D to nie tylko filmy i zdjęcia, ale także możliwość grania oraz użycia bardzo ciekawego interfejsu. LG pamiętało o tym, więc na Swift 3D znajdziemy najnowsze i najbardziej zaawansowane trójwymiarowe gry takie jak Asphalt 6 czy NOVA. Nie zabrakło tu nawet samouczka mówiącego nam, w jaki sposób powinniśmy korzystać z funkcji 3D, by w pełni ją wykorzystać. Co więcej, LG wszystko co ma cokolwiek wspólnego z trójwymiarem umieściła w specjalnym katalogu o nazwie Przestrzeń 3D, który możemy przeglądać w sposób klasyczny, lub przy użyciu efektu głębi.

Czas na kilka słów dotyczących ekranu 3D. Uzyskany za pomocą niego efekt ze względu na brak konieczności zakładania okularów jest po prostu świetny, jednak efektem tego jest słabe odświeżanie, które wpływa na łzawienie oczu pojawiające się po około 15 minutach od rozpoczęcia użytkowania.

Testy wydajności

LG Swift 3D został wyposażony w dwurdzeniowy procesor Cortex-A9 o zegarze 1GHz, tylko 512MB pamięci RAM, aż 8GB wbudowanej pamięci rozszerzalnej za pomocą kart microSD oraz baterię o pojemności 1500mAh. Niepokoiła nas mała ilość pamięci RAM, jednak okazało się, że mimo to smartfon całkiem dobrze radzi sobie w testach.

Jeśli chcesz zobaczyć wyniki wszystkich wykonanych przez nas testów, kliknij tutaj.

Testy baterii

Nieciekawie LG Swift 3D radzi sobie pod względem baterii. Podczas intensywnego surfowania/grania/rozmawiania rozładuje się on nam dosłownie w kilka godzin i nie wytrzyma nawet jednego dnia. Jest to jednak obecnie standard wśród smartfonów.

Wnioski

LG Swift 3D to bardzo dobrze wykonany smartfon, który bardzo się nam spodobał. Jak na swoją cenę oferuje bardzo dobrą wydajność i możliwości. Został bardzo dobrze wykonany, ma podzespoły pozwalające na uruchomienie wszystkich nowych gier, a do tego został wyposażony w ekran i kamerkę 3D, a tym pochwalić się mogą tylko nieliczne smartfony.

Kliknij tutaj, by sprawdzić aktualną cenę tego telefonu.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Ekran 3D
 • Wysoka wydajność
 • Przystępna cena

Wady:

 • Ból oczu podczas używania efektu 3D

Smartfony obecnie pełnią nie tylko rolę telefonów, ale też przeglądarek internetowych, centrów multimedialnych i konsol do gier. Wychodzące na nie tytuły charakteryzują się szczegółowością grafiki na poziomie gier dostępnych na Playstation Portable oraz Nintendo DS.

Zobacz nasze testy smartfonów!

Smartfon do gier korzysta z ekranu o przekątnej 4" (lub więcej). Dzięki tak dużemu ekranowi możliwe będzie nie tylko dostrzeżenie wszystkich efektów graficznych, ale też wygodne sterowanie za pomocą panelu dotykowego. Oprócz tego powinien być on wyposażony w dwurdzeniowy procesor, który pozwoli na płynne działanie wszystkich najnowszych tytułów. Miłym dodatkiem (acz nie koniecznym) będzie pojawienie się portu HDMI, który umożliwi na uruchomienie naszych gier na monitorze lub telewizorze.

Którego smartfona do gier warto wybrać? Dowiecie się tego z naszego rankingu - pod każdym zdjęciem znajduje się link do jego testu oraz specyfikacji.


Zobacz również
Słuchawki do biegania - jak wybrać sportowe słuchawki?
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i komputera