Najlepsze tablety 2011 - ranking

Przedstawiamy ranking - najlepsze tablety 2011. Wśród nich zwycięzca naszego testu oraz jego najgroźniejsi konkurenci. Do biznesu, na co dzień i do rozrywki - każdy znajdzie coś dla siebie.

Samsung Galaxy Tab 10.1

Samsung Galaxy Tab 10.1 to najnowszy tablet koreańskiego producenta. Wyposażony jest w duży 10 calowy ekran, dwie kamerki, modem HSDPA+ i nową wersję Androida 3. Jest starannie wykonany, świetnie wygląda i działa. Niestety nie jest to konstrukcja idealna, o czym możecie przeczytać w dalszej części tekstu.

Wygląd, który robi wrażenie

Samsung Galaxy Tab 10.1 już przy pierwszym kontakcie robi bardzo pozytywne wrażenie. Jest starannie wykonany z dobrej jakości materiałów. Tablet jest zgrabny, bo jego grubość nie przekracza 9 cm (257x175x8,6 cm - dł./szer.gr.), do tego jest lekki jak na konstrukcję z 10 calowym ekranem (waży 564 gram). Po prostu świetnie wygląda i do tego jest bardzo sztywny, nawet mocniejsze wygięcie obudowy nie powoduje jej wypaczenia, mocne dociśniecie od spodu obudowy nie powoduje wypaczenia ekranu. Z pewnością będzie nam długo służył. Pewnie zapytacie czy nam bardziej podoba się niż http://? Odpowiedź nie jest prosta, bo obie obudowy są według nas świetne.

Co znajdziemy w pudełku z Samsungiem Galaxy Tab 10.1

Oczywiście tablet i poza nim kabel USB, zasilacz i douszne słuchawki. Słuchawki są słabej jakości, ale i tak oferują lepszy dźwięk od większości słuchawek dodawanych do tabletów. Szkoda że producent nie dodaje pokrowca, bo z pewnością by się przydał, lub ściereczka do czyszczenia ekranu, który szybko "oblepia" się odciskami palców.

Samsung Galaxy Tab 10.1 ma świetny ekran

Podstawowa i najważniejsza sprawa to duży pojemnościowy ekran o przekątnej 10,1 cali, który pracuje w rozdzielczości 1280x800 pikseli. Generuje on przejrzysty, kontrastowy obraz a co najistotniejsze ma szerokie kąty widzenia. Nie można go nie pochwalić, dlatego przyznaliśmy mu maksymalną notę 10/10 pkt. Podobne parametry i jakość wyświetlaczy znajdziecie w tabletach Toshiby AT100-100 czy Sony S1.

Gniazda i interfejsy

Ekran to spory atut Samsunga Galaxy Tab 10.1. no i to by było na tyle, bo tablet nie ma gniazda HDMI, USB i o zgrozo czytnika kart pamięci. Nie potrafię tego zrozumieć, bo akurat czytnik przydaje się i to bardzo, szczególnie że tablet nie oferuje zbyt dużej pojemności wbudowanej pamięci (16 GB).

Samsunga Galaxy Tab 10.1 ma za to własny interfejs sprzętowy, czytnik kart SIM (wyposażony jest w modem HSPA+) co nas bardzo ucieszyło w kontekście wykorzystywania darmowego Internetu z Aero2. Niestety Aero2 nie działa poprawnie, co prawda karta Sim jest rozpoznawana przez system ale nie łączy się z operatorem. Nie winimy tu Samsunga a raczej Aero2, które skutecznie zniechęca ludzi do korzystania z darmowego Internetu, refundowanego tak naprawdę z naszych podatków. Do dyspozycji mamy jeszcze najnowszy Bluetooth 3.0 i to by było wszystko jeżeli chodzi o interfejsy sprzętowe.

Pierwsze uruchomienie

Samsung Galaxy Tab 10.1 wyposażony jest w trzy przyciski, jeden służy do uruchamiania komputerka, dwa pozostałe do regulacji głośności. Pierwsze uruchomienie nie przebiega jakoś super szybko, wynik 37 sekund jest raczej przeciętny i o prawie 10 sekund gorszy od Samsung Galaxy Tab(29 sekund). W sumie to nie ma jakiegoś większego znaczenia, bo rzadko kiedy będziemy zmuszeni do całkowitego wyłączenia urządzenia, ale gorszy wynik jest zastanawiający.

Tuż po uruchomianiu pokazuje się pulpit roboczy składający się z pięciu wirtualnych "okienek", pod nim jest pasek zadań z ikonkami i dotykowymi przyciskami. Całość wygląda schludnie, czysto a co najważniejsze odnalezienie odpowiednio opcji nie sprawi kłopotu nawet laikowi.

Dodatkowe widgety Samsunga są naprawdę bardzo przydatne i funkcjonalne, jak chociażby do wyświetlania poczty, pogody, czy tworzenia zakładek. Dotknięcie ikonki znajdującej się z prawej strony paska wyświetli podręczne menu, za pomocą którego będziemy mogli szybko włączyć sieć Wi-Fi, powiadomienia, usługę lokalizacji, dźwięk, czy funkcję automatycznego obracania ekranu. Dodatkowo za jej pomocą możemy szybko wyłączyć uruchomione aplikacje.

Android 3.1 i Samsung Galaxy Tab 10.1

Samsung Galaxy Tab 10.1 korzysta z nowego systemu Android 3.1, który w porównaniu do starszych wersji z dwójką z przodu oferuje pełne wsparcie dla USB Host. Czyli obsługę klawiatur, urządzeń wykorzystujących interfejs USB. Niestety aby z niego skorzystać tablet musi posiadać gniazdo USB, którego w Samsung Galaxy Tab 10.1 niestety nie ma. Pozostaje tylko mieć nadzieję że producent wypuści stację dokująca z gniazdem USB lub odpowiedni kabel.

Apple iPad 2 vs Samsung Galaxy Tab 10.1 - pojedynek na śmierć i życie

Samsung Galaxy Tab 10.1 w praktyce

Wykorzystując tablet nie mieliśmy żadnych problemów z jego wydajnością, zastosowana platforma NVIDII Tegra 2 sprawdza się w 100%. Powiększanie stron, nawigacja, wybieranie opcji działa szybko i precyzyjnie w czym niewątpliwie pomaga też bardzo dobrej jakości ekran. Wirtualna klawiatura jest jak na tablety bardzo wygodna, strony wyświetlane są poprawnie. Odtwarzanie filmów HD z Youtube również nie jest żadnym problemem. Ogólnie połączenie nowego androida z dodatkami Samsunga sprawdza się wyśmienicie, od chociażby warto wspomnieć przeglądarkę internetową, która działa podobnie jak Firefox na kartach co jest według mnie bardzo dobrym rozwiązaniem. Cały czas mamy dostęp do AndroidMarket ale Samsung Galaxy Tab 10.1 oferuje teraz dostęp do innych serwisów podzielonych tematycznie: Social Hub, Music Hub, Readers Hub czy Games Hub.

Czas pracy na baterii

Samsung Galaxy Tab 10.1 ma pojemny akumulator (7000 mAh), który wystarcza na kilkanaście godzin przeglądania Internetu o ile przyciemnimy ekran i wyłączymy pozostałe interfejsy bezprzewodowe zostawiając tylko Wi-Fi. Intensywnie wykorzystywany pracuje około sześciu godzin (odtwarzanie filmu HD z Youtube przy maksymalnej jasności ekranu i głośności).

Wnioski

Samsung Galaxy Tab 10.1 od pierwszego uruchomienia wpadł mi w oko, jest szybki, świetnie wykonany, działa jak powinien no i ma masę programowych dodatków od producenta. Jego największą wadą jest natomiast brak czytnika kart pamięci.

Zobacz inne testy tabletów

- pełna recenzja »

Motorola Xoom

Motorola Xoom wykorzystuje 10 calowy pojemnościowy ekran i platformę NVIDII Tegra 2. To wydajna konstrukcja, która bez problemów radzi sobie z odtwarzaniem filmów HD, czy pracą z aplikacjami internetowymi. Oferuje też dobre wyposażanie jak chociażby gniazdo HDMI czy czytnik kart pamięci i nowy system Android Honeycomb. Z powodzeniem może konkurować z najlepszymi konstrukcjami na rynku.

Motorola Xoom i dodatkowe wyposażenie

Razem z tabletem otrzymamy zasilacz sieciowy i kabel USB (mini USB -B). Zasilacz jest większy od zasilaczy dodawanych do tabletów Samsunga czy Appla. Oferuje za to długi kabel, czego może mu pozazdrościć Samsung Galaxy Tab 10.1.

NVIDIA Tegra 2

Motorola Xoom wykorzystuje popularną platformę NVIDII Tegra 2. Zastosowano ją chociażby w Samsung Galaxy Tab 10.1 i trzeba przyznać że to dobry wybór. Dwurdzeniowy procesor o prędkości 1 gigaherca, 1024 pamięci RAM, sprzętowe wsparcie dla HDMI 1.3 jak i zintegrowany ośmiordzeniowy układ graficzny pozwalają nie tylko na oglądanie filmów HD, ale również zapewniają komfort pracy z przeglądarkami internetowymi, wysokiej rozdzielczości animacjami Flash czy grami.

Obudowa solidna, ale bez fajerwerków

Motorola Xoom nie robi takiego wrażenia jak iPad czy Samsung Galaxy Tab 10.1, głównie chyba przez to że jest od nich grubsza (249x168x13 mm - dł./szer./gr.). Jest jednak starannie wykonana z dobrej jakości...

- pełna recenzja »

HTC Flyer

HTC Flyer to funkcjonalny tabel z 7-calowym dotykowym ekranem. Jest starannie wykonany, ma modem 3G i czytnik kart pamięci microSD. Ekran jest niewielki ale dzięki wysokiej rozdzielczości pracuje się na nim całkiem wygodnie. To jeden z nielicznych tabletów, który sprzedawany jest z piórem, które może służyć do robienia odręcznych notatek.

Otwieramy pudełko z HTC Flyer

HTC Flyer jest niewielki (195x122x13 mm - dł./szer./gr.) ale przyciąga oko nowoczesną stylistyką, jest też starannie wykonany. Wszystkie elementy ma dobrze spasowane, jest bardzo sztywny. Nie mamy też żadnych zastrzeżeń co do jakości użytych materiałów. Oprócz tabletu w pudełku znajdziemy też zasilacz, słuchawki, pokrowiec i rysik wielkości długopisu. To dużo więcej niż znajdziemy nawet w najdroższych tabletach, w których najczęściej do tabletu producent dodaje tylko kabel i zasilacz. Co istotne zarówno rysik, jak i pokrowiec to nie jakieś marnej jakości produkty, ale porządnie wykonane i przydatne akcesoria, które według nas powinny być na wyposażeniu większości tabletów.

HTC Flyer w akcji

Pierwsze uruchomienie tabletu trwało niecałe pięć sekund. Sami byliśmy w lekkim szoku, dlatego kilkukrotnie wyłączaliśmy tablet i uruchamialiśmy i za każdym razem osiągał wynik poniżej pięciu sekund. Sprawa się wyjaśniła jak weszliśmy w opcje ustawień, gdzie zauważyliśmy zaznaczoną opcję "Szybkie uruchomienie" po jej...

- pełna recenzja »

LG Swift Tab V900

LG Swift Pad V900 to dosyć nietypowy tablet, bo jako jeden z nielicznych wykorzystuje matrycę o przekątnej 8,9 cali do tego ma możliwość nagrywania obrazów czy zdjęć w 3D. Niestety ich nie odtwarza, za to dzięki interfejsowi HDMI możemy go podłączyć do telewizora 3D. Czyli takie trochę pomieszanie z poplątaniem.

LG Swift Tab V900 to nietypowy tablet

Każda z wiodących firm stara się mieć w swojej ofercie tablet, podobnie jest z LG, które oferuje swój najnowszy produkt Swift Tab V900. To dość nietypowy tablet, który posiada aż trzy kamery, dwie z tyłu i jedną z przodu. Dwie kamery umieszczane z tyłu obudowy mają za zadanie rejestrować obraz 3D (zarówno zdjęcia jak i filmy). Ekran niestety nie ma możliwości wyświetlania obrazu w 3D więc to takie połowiczne rozwiązanie, które sprawdza się gdy np., posiadamy monitor lub telewizor 3D, na którym będziemy mogli oglądać zarejestrowane materiały. To pierwszy tablet z taką funkcjonalnością. Nietypowy jest też jego ekran, który oferuje przekątną 8,9 cali, czyli taka pośrednia wielkość między 7 calowymi tabletami a 10,1 calowymi. O tym jak działa napiszemy poniżej.

LG Swift Tab V900 oferuje też nietypowe wyposażenie bo producent zadbał np. o to żebyśmy mogli podłączyć tablet do telewizora dostarczając odpowiedni kabel HDMI, bardzo przydatny jest też kabel będący przejściówką z małego USB do standardowego...

- pełna recenzja »

Sony S

Sony S to jeden z ładniejszych tabletów o niebanalnej stylistyce. Wyposażony jest w dobrej jakość ekran dotykowy o przekątnej 9,4 cali i najnowszy system Android 3.1 Wygląda świetnie my sprawdzimy czy równie dobrze działa i jakie ma możliwości.

Sony S zachwyca wyglądem

Niewiele jest tabletów które robią takie wrażenie jak Sony S. Tak właściwie to jest on niepowtarzalny. Charakterystyczna obudowa przypominająca kształtem zagiętą gazetę, książkę, wygląda po prostu rewelacyjnie. Świetnie też leży w dłoni i jest starannie wykonana. Jest przy tym bardzo sztywna, bo nawet przy jej mocnym dociśnięciu nic w niej nie trzeszczy, nie wypacza się dlatego oceniliśmy ją na 10/10 pkt. Jest praktyczniejsza, ładniejsza od iPada, który dla wielu jest synonimem jakości i dobrego wyglądu.

Świetny ekran

Sony S wyposażony jest w ekran o przekątnej 9,4 cali, który generuje bardzo kontrastowy i czytelny obraz. Główna w tym zasługa wysokiej rozdzielczości jaką oferuje ekran (1280x800 pikseli). Ekrany o podobnych parametrach znajdziemy np. w Asusie Eee Pad Slider SL101 czy Samsung Galaxy Tab 10.1. To idealny wybór dla tabletu, bo 10 calowy ekran nie wpływa jeszcze znacząco na zwiększenie rozmiarów obudowy tabletu a jest przy tym o wiele bardziej czytelny niż nawet najlepsze konstrukcje siedmiocalowe. W przypadku Sony oferuje...

- pełna recenzja »

Asus Eee Pad Slider SL101

Asus Eee Pad Slider to nietypowy tablet z zintegrowaną klawiaturą. Jest dużo cięższy od standardowych konstrukcji, ale dzięki fizycznej klawiaturze wygodnie się na nim pracuje. To tablet, który może zastąpić netbooka. Wykorzystuje system Google Android 3.1 i 10,1 calowy dotykowy ekran.

Klawiatura QWERTY

Asus Eee Pad Slider waży 968 gram, czyli prawie dwukrotnie tyle co np. Samsung Galaxy Tab 10.1 (564 g) a oba korzystają z ekranów przekątnej 10,1 cali. Asus Eee Pad Slider jest też dużo grubszy (273x180x17,3 cm - dł./szer./gr.) a to za sprawą zintegrowanej z obudową klawiatury QWERTY. W przeciwieństwie do takich tabletów jak Acer Iconia Tab W501 czy Asus Transformer, w Asusie Eee Pad Slider dołączana klawiatura jest na stałe zintegrowana z obudową, co ma swoje dobre strony bo zawsze mamy ją pod ręką ale kosztem zwiększenia rozmiarów i wagi urządzenia.

Asustek przedstawia tablety z Androidem 3.0 i Windows

Klawiatura jest wysuwana, także gdy nie chcemy z niej korzystać wystarczy ją wsunąć pod spód tabletu. Mechanizm wysuwający klawiaturę jest prosty, ale dobrze spełnia swoje zadanie. Po wysunięciu...

- pełna recenzja »

Toshiba AT100-100

Toshiba AT100 nie zachwyca finezyjną obudową czy kosmicznymi materiałami. To solidny tablet z dużym ekranem i bogatym wyposażeniem. Posiada pełnowymiarowe gniazda: HDMI i USB a to rzadkość wśród tabletów, do tego ma czytnik kart pamięci i ekran, który pod względem jakości generowanego obrazu nie ustępuje najlepszym konstrukcjom.

Pierwsze wrażenie

Toshiba AT100 to sporty tablet 9273x177x15,8 cm - dł./szer./gr.), nawet jak na konstrukcję z 10 calowym ekranem. Waży 754 gram, jest wyraźnie grubszy od Samsunga Galaxy Tab 10.1 (257x175x8,6 cm - dł./szer./gr.). Obudowa jest wręcz toporna, ale za to mocna i praktyczna, jej gumowany chropowaty spód jest praktycznie niepodatny na zarysowania, czy otarcia. Tablet wyposażony jest w trzy diody (zasilanie, bateria, sieć bezprzewodowa), które zamontowano przy górnej krawędzi obudowy. Oprócz standardowym przycisków do uruchamiania tabletu, i regulacji głośności do dyspozycji mamy dwa przełączniki do wyłączania lub włączania funkcji automatycznego obracania ekranu i blokowania systemu.

Gniazda

Z prawej strony Toshiby AT100 znajdziemy gniazdo słuchawkowe i zasilające oraz długą klapkę, pod którą umieszczono pełnowymiarowe gniazdo USB 2.0, HDMI i dodatkowe gniazdo mini USB. Tablet możemy więc podłączyć do telewizora...

- pełna recenzja »

iPad 2

iPad 2 to z pewnością jeden z ładniejszych tabletów, jest smukły, lekki i wykonany z dobrej jakości materiałów. Po prostu robi wrażenie. Jest do tego szybki i ma świetny ekran. Sprawdzamy też czy jest lepszy od poprzenika i jak prezentuje się na tle konkurencji.

Pierwsze wrażenie

iPad 2 nie obędzie bez iTunes i daje nam o tym znać już przy pierwszym uruchomieniu. Po prostu wyświetla się ekran z obrazkiem kabla i nazwą iTunes. Czyli jak się domyśliłem z prośbą o podłączenie tabletu do komputera z iTunes. Już po chwili zainstalowałem najnowszą wersję 10.1 i mogłem "cieszyć" się z posiadania aplikacji, bez której doskonale sobie wcześniej radziłem.

Po podłączeniu iPada 2 do komputera (gniazdo USB) automatycznie uruchomił się też iTunes i po chwili łączenia się z iTunes Store tablet był gotowy do pracy. W iTunes warto skonfigurować iPada poprzez wybieranie opcji synchronizacji. Na tym zakończyłem przygodę z iTunes ponieważ bardziej interesował mnie sam tablet.

iPad 2 zaskakuje jeszcze cieńszą obudową

Tablet wygląda identycznie jak poprzednik i nie mamy nic przeciwko temu, bo to jedna z ładniejszych konstrukcji. Tyle że iPad 2 jest "lżejszy" (569 g) od iPada(704 g, 243x190x13,4 cm - dł./szer./gr.) i cieńszy (241x185,7x8,8 cm - dł./szer./gr.). Wrażenia z trzyma iPada 2 są niesamowite, bo wydaje się cienki jak kartka papieru....

- pełna recenzja »

Acer Iconia Tab A501-10S16

Acer Iconia Tab A501 nie zachwyca wyglądem, to prosty tablet, ale o dużych możliwościach. Ma duży ekran, wydajne podzespoły i najnowszy system Android 3.1. Pod względem wyposażenie wyprzedza konkurencyjne produkty Samsunga czy Appla a jest w podobnej cenie.

Budowa

Acer Iconia Tab A501 waży 738 gramów a to sporo nawet jak na tablet z 10 calowym ekranem. Trzyma się go jednak dość wygodnie, tyle że obiema dłońmi. Obudowa nie robi takiego wrażenia jak konstrukcja iPada2, jest dużo grubsza i bardziej "kanciasta". Jest za to sztywna i dobrze wykonana.

Po prawej stronie obudowy umieszczono gniazdo do zasilacza zewnętrznego (jest w zestawie z tabletem), microUSB do łączenia z komputerem, oraz pełnowymiarowy gniazdo USB. Szczególnie istotne jest to ostatnie, bo dzięki niemu i nowemu systemowi Google Android 3.1, możemy do tabletu podłączać np. klawiaturę, mysz czy inne kontrolery lub np., pamięci USB (wbudowany host USB). Z lewej strony znajdziemy przyciski do uruchamiania tabletu, gniazdo słuchawkowe i małe gniazdo HDMI, które przyda się gdy będziemy chcieli podłączyć tablet do telewizora.

Acer Iconia Tab A501 wyposażony jest dodatkowo w czytnik kart pamięci micro SD/SDHC, za pomocą którego możemy rozszerzyć wbudowaną pamięci (126 GB) o kolejne 32 GB i slot...

- pełna recenzja »

Acer Iconia Tab W501

Tablet z dołączana klawiaturą, która pełni również funkcję stacji dokującej. Wyposażony jest w system Windows 7 Home Edition. wnętrze jest typowo netbookowe bo zbudowane na platformie AMD Fusion z dwurdzeniowym procesorem C-50. Dzięki dołączanej klawiaturze praca na Acer Iconia Tab W501 jest bardzo wygodna. Bez problemów możemy go kupić w zastępstwie netbooka.

Tablet wyposażony jest w system Windows 7 Home Edition. To w rzeczywistości netbook wykorzystujący niskonapięciową platformę AMD Fusion z dwurdzeniowym procesorem C-50 (2 x 1 GHz) i układem graficznym Radeon HD 6250. Do dyspozycji ma aż 2 GB pamięci RAM i 32 GB wbudowanej pamięci flash. Wbudowany akcelerometr umożliwia obracanie pulpitu w zależności od tego, czy urządzenie trzymasz poziomo czy pionowo. Ponieważ tablet pracuje z Windows, tuż po uruchomieniu masz dostęp do systemowej przeglądarki Internet Explorer, którą warto zastąpić szybszą Operą.

Gniazda i obudowa

Acer Iconia Tab W501 wyposażono w Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0. Dzięki wbudowanemu czytnikowi kart pamięci MMC + SD, wbudowaną pamięć możesz poszerzyć o kolejne 32 GB. Duży ekran o przekątnej 10,1 cali wpłynął też na rozmiary tabletu, który jest jednym z większych z naszego zestawienia (276x190x17 mm - dł/szer./gr.). Bez dołączanej klawiatury waży niecały kilogram (969 gram). Z przodu obudowy umieszczono przycisk z z logo Windows, który służy do wywoływania głównego menu. Do dyspozycji są też dodatkowy przycisk do uruchamiania urządzenia (naszym...

- pełna recenzja »