Najlepsze zasilacze awaryjne UPS - ranking i test 2012

Zasilacze awaryjne UPS mają zapewnić zaopatrzenie w energię elektryczną w razie jej braku w gniazdku. Ale nie wszystkie modele wymyślone kiedyś do podtrzymywania pracy komputerów oferują napięcie chociażby zbliżone do tego z elektrowni. Nie wszystkie są w stanie ją zastąpić. Z naszego testu dowiesz się, co oferują najnowsze UPS-y.

Kupując zasilacz awaryjny UPS musimy brać pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze kształt napięcia produkowanego przez urządzenie w razie zaniku zasilania z sieci. Standardowe zasilacze wytwarzają napięcie w kształcie schodkowym które nie jest tolerowany przez wszystkie odbiorniki. Po drugie moc, która powinna wystarczyć na podtrzymanie dołączonych urządzeń. Lepsza jest większa, ale bez przesady, gdyż mocniejszy zasilacz będzie więcej energii zużywał na swoje potrzeby. Trzecim elementem jest informacja o stanie baterii. Chodzi o to, żeby zdążyć zapamiętać kluczowe dane zanim bateria ulegnie wyczerpaniu. Ta informacja może być przekazywana diodami czy na wyświetlaczach LCD, ale także za pomocą oprogramowania, które zamknie lub zahibernuje komputer zanim przestanie działać.

Poniżej przedstawiamy nasz ranking i test najlepszych zasilaczy awaryjnych UPS 2012.

Ever SINLINE 1200

Ever SINLINE 1200 podtrzyma 1200 VA mocy pozornej albo 780 W czynej. Jest zbudowany w topologii interaktywnej z jednym stopniem AVR. Jego falownik w czasie pracy na baterii wytwarza napięcie o kształcie sinusa. Zabezpieczane urządzenia można podłączyć do czterech gniazdek typu USE. Ochronę, ale tylko przeciwko przepięciom można zagwarantować sieci telefonicznej. Dwie baterie mają pojemność po siedem amperogodzin.

Budowa

Ever SINLINE 1200 jest przeznaczony do podtrzymywania 1200 VA mocy pozornej albo 780W mocy czynej. Jest zbudowany w topologii interaktywnej. Jego falownik w czasie pracy na baterii wytwarza napięcie o kształcie sinusa. Zabezpieczane urządzenia można podłączyć do czterech gniazdek typu USE. Ochronę, ale tylko przeciwko przepięciom można zagwarantować sieci telefonicznej. Podobnego zabezpieczena dla sieci komputerowej nie ma. W zasilaczu znajdują się dwie baterie o pojemności po siedem amperogodzin. To powinno wystarczyć do podtrzymania 50 procentowego obciązenia przez 10 minut, a 80 procentowego - przez 6. Urządzenie może współpracować z programem PowerSoft Plus.

Wyniki testów

Podtrzymanie obciążenia okazało się zgodne z obietnicami. Pod obciążeniem 600W zasilacz dostarczał energii przez pieć minut. Po ładowaniu dwugodzinym pojemność akumulatora odtworzyłą się w 90 procentach. To lepiej niż w specyfikacji, która obiecuje naładowanie baterii pod korek dopiero po sziedmiu godzinach. Na swoje potrzeby zasilacz pobiera 12 watów.

Ever SINLINE 1200

charakterystyka

Zasilacz wyposażono w AVR, ale niesymetryczny. Jest tylko jeden...

- pełna recenzja »

Eta Multisystem UPS 1000

ETA Multisystem UPS 1000 podtrzyma obciążenie 1000 VA mocy biernej lub 600W czynnej za pomocą napięcia o kształcie schodkowym. Jest zasilaczem interaktywnym z jednym, podwyższającym stopniem. Urządzenie ma dwa standardowe gniazdka z ochroną bateryjną i przeciwprzepięciową (filtrowanie EMI-RFI i warystor). Drugie z tych zabezpieczeń można zastosować także do linii telefonicznej. Wewnątrz zasilacza są dwie baterie o łącznej pojemności 14 amperogodzin.

Budowa

ETA Multisystem UPS 1000 należy do serii zasilaczy tego producenta dobrze sprawdzonej przez kilka lat produkcji. Nie ma fajerwerków niemniej jednak swoje podstawowe zadania wypełnia bez pudła. Zasilacz podtrzyma obciążenie 1000 VA mocy biernej lub 600W czynnej za pomocą napięcia o kształcie schodkowym. Główne elementy są podłączone zgodnie ze schematem interaktywnym, jak to zwykle bywa w krajowych konstrukcjach wbudowana automatyczna regulacja napięcia ma tylko jeden, podwyższający stopień. Urządzenie ma dwa standardowe gniazdka z ochroną bateryjną i przeciwprzepięciową (filtrowanie EMI-RFI i warystor). Drugie z tych zabezpieczeń można zastosować także do linii telefonicznej.

Możliwości

Wewnątrz zasilacza są dwie baterie o łącznej pojemności 14 amperogodzin. Według producenta powinny wytrzymać 13 minut pracy pod obciążeniem 60 procentów (600 VA lub 360W) mocy nominalnej. Po rozładowaniu ładowarka wymaga 10 godzin pracy na przywrócenie bateriom pełnej pojemności. Urządzenie może współpracować...

- pełna recenzja »

CyberPower CP1300EPFCLCD

CyberPower CP1300EPFCLCD podtrzymuje 1300 VA albo 780W. W czasie pracy na baterii falownik urządzenia wytwarza napięcie w kształcie sinusa. Zasilacz jest konstrukcją interaktywną z jednym, podwyższającym napięcie stopniem AVR. Ma trzy gniazdka Schuko z pełną ochroną i trzy tylko z przeciwprzepięciową. Ma także dwa gniazdka USB przeznaczone do zasilania innych urządzeń napięciem 5V i prądem do jednego ampera. Magazynem energii są dwie baterie o łącznej pojemności 14 amperogodzin.

Budowa

CyberPower CP1300EPFCLCD jest zasilaczem o mocy pozornej 1300 VA oraz czynnej 780W. W czasie pracy na baterii falownik urządzenia wytwarza napięcie w kształcie sinusa. Zasilacz jest konstrukcją interaktywną z jednym, podwyższającym napięcie stopniem AVR. Zasilaniem bateryjnym objęte są trzy z sześciu dużych gniazdek formatu Schuko. Pozostałe trzy, oraz uniwersalne gniazdka RJ11/RJ45 do telefonu i sieci komputerowej mają zabezpieczenia RFI/EMI przeciwko przepięciom. Na tylnej ściance jest jeszcze gniazdo USB przeznaczone do podłączenia komputera z zainstalowanym programem PowerPanel PE. Z przodu mamy niespodziankę. Oprócz wyświetlacza LCD są także dwa gniazdka USB przeznaczone do zasilania innych urządzeń napięciem 5V i prądem do jednego ampera.

Możliwości

Magazynem energii są dwie baterie o łącznej pojemności 14 amperogodzin. Ten zapas powinien wystarczyć do podtrzymania pełnej mocy przez trzy minuty, a połowy - przez jedenaście....

- pełna recenzja »

Ever ECO Pro CDS 1000 (Rack)

Ever ECO ProCDS 1000 (Rack) jest przystosowany do montażu w szafach serwerowych. Dostarcza napięcie w kształcie sinusa, ma budowę według topologii offline. Urządzenie jest w stanie podtrzymywać obciążenie 1000 VA mocy pozornej lub 650 W mocy czynnej. Ma cztery gniazdka formatu komputerowego oraz interfejs USB przeznaczony do komunikowania się z programem Powersoft, który powinno się zainstalować na zasilanym komputerze. Magazynem energii są dwie baterie o łącznej pojemności dziesięciu amperogodzin.

Ever ECO ProCDS 1000 (Rack) jest przystosowaną do montażu w szafach serwerowych przekonstruowaną wersją zasilacza stacjonarnego. Obie dostarczają napięcia w kształcie sinusa, także w czasie pracy bateryjnej i uaktywnieniu się falownika. Wewnętrzne podzespoły są połączone według topologii offline. Zwykle oznacza to dłuższy czas przełączania na pracę bateryjną po zaniku napięcia na wejściu spowodowany brakiem śledzenia fazy występującym w modelach interaktywnych. A także brak systemu podwyższania zbyt niskiego ani obniżania za wysokiego napięcia zasilania. Przekroczenie zakresu tolerancji powoduje od razu przejście na pracę bateryjną.

Urządzenie jest w stanie podtrzymywać obciążenie 1000 VA mocy pozornej lub 650 W mocy czynnej. Wersja zasilacza do montowania w szafach ma cztery gniazdka formatu komputerowego oraz interfejs USB przeznaczony do komunikowania się z programem Powersoft, który powinno się zainstalować na zasilanym komputerze.

Możliwości

Magazynem energii są dwie baterie o łącznej pojemności dziesięciu amperogodzin. Mają one wystarczać na trzy i pół minuty pracy pod obciążeniem stuprocentowym, albo dziewięć minut pod...

- pełna recenzja »

Ever ECO LCD 800

Ever ECO LCD 800 zabezpiecza do mocy pozornej 800 VA i czynnej 500 W. Został zaprojektowany w topologii offline. Falownik nie generuje napięcia sinusoidalnego tylko jego prostokątny odpowiednik o wartości 230 V. Urządzenie ma cztery gniazdka formatu komputerowego z ochroną bateryjną i przeciwprzepięciową oraz cztery tylko z drugą z nich. W ten sam sposób może być chroniona sieć Ethernet. Wewnątrz urządzenia są dwie baterie po dziewięć amperogodzin.

Możliwości

Ever ECO LCD 800 jest nową konstrukcją. Wyróżnia się nie tylko atrakcyjnym wyglądem i posiadaniem wyświetlacza LCD, ale także dużą pojemnością ogniw i ich usytuowaniem. W starszych konstrukcjach Evera dostęp do baterii był możliwy dopiero po rozebraniu obudowy. W nowej ogniwa mają swój własny przedział. Kontakty do baterii stały się dostępne. To bardzo ułatwia nie tylko wymianę akumulatorów, ale i przechowywanie urządzenia w stanie wyłączonym, na przykład w sklepie. Można wtedy łatwo odłączyć baterie i w ten sposób znacznie wydłużyć okres ich eksploatacji.

Budowa

Ever ECO LCD 800 zabezpiecza do mocy pozornej 800 VA i czynnej 500 W. Został zaprojektowany w topologii offline. Jest ona prostsza od interaktywnej, brakuje między innymi układu automatycznej regulacji napięcia. W ECO LCD 800 w zakresie akceptowalnym (ze względu na histerezę, napięcia przełączania w razie wzrostu i spadku różnią się od siebie) wejście jest bezpośrednio połączone z wyjściem. Poza tym zakresem od razu następuje przełączenie na baterie. Podczas spadku napięcia dzieje się to przy 192 V (powrotne przy 201 V), a w...

- pełna recenzja »

APC Back-UPS Pro 550

Niewielka, sprytna i oszczędna konstrukcja

Możliwości

APC Back-UPS Pro 550 zabezpiecza odbiorniki pobierające do 550 VA mocy pozornej lub 330 W czynnej. Jest przedstawicielem nowej rodziny zasilaczy, w których sporo uwagi poświęcono oszczędności energii. Po pierwsze, zasilanie w części gniazdek może być wyłączane, jeśli zużycie energii w innym, specjalnie wybranym gniazdku spadnie poniżej zaprogramowanego progu. Spadek może być skutkiem wyłączenia komputera lub jego przejścia w stan hibernacji. Taki system pozwala razem z komputerem wyłączyć inne niepotrzebne już urządzenia, na przykład drukarkę czy monitor. One i tak przeszłyby w stan czuwania, ale nawet wtedy potrafią pobierać sporo energii (odcięcie od zasilania pozwala na jej zaoszczędzenie). Po drugie, możliwa jest regulacja napięcia, przy którym następuje przejście na zasilanie bateryjne. Ze względu na niższą sprawność korzystania z baterii należy unikać, jeśli tylko parametry zasilania dadzą się poprawić w inny sposób albo odbiorniki nie są specjalnie wybredne. APC Back-UPS Pro 550 jest wyposażony w AVR, który w regulowanych zakresach napięcia może zastępować pracę na baterii. Dla mniej...

- pełna recenzja »

ActiveJet AJE 1200LCD

ActiveJet AJE 1200LCD podtrzyma 1200 VA mocy pozornej lub 600 W mocy czynnej. Urządzenie ma dwa gniazdka komputerowe i dwa typu "schuko". Trzy są podtrzymywana z baterii. Czwarte, oraz gniazdka telefoniczne mają tylko ochronę przeciwprzepięciową. Urządzenie jest zbudowane według topologii interaktywnej, ma dwa stopnie AVR. Falownik wytwarza napięcie o kształcie prostokątnym. Wewnątrz zasilacza znajdują się dwie baterie o łącznej pojemności 14,4 amperogodzin.

Budowa

ActiveJet AJE 1200LCD należy do serii zasilaczy wyprodukowanych w Chinach dla firmy Action. Oznaczenie modelu 1200LCD informuje o maksymalnej mocy pozornej podtrzymywanej przez zasilacz oraz o wyposażeniu urządzenia w ekran LCD, na którym wyświetlane są między innymi informacje o obciążeniu, stanie baterii i czasie pozostałym do jej wyłączenia. Zasilacz podtrzyma 1200 VA mocy pozornej, ale tylko 600 W mocy czynnej. Urządzenie ma gniazdka na każdą okazję: dwa mają format komputerowy, a druga dwójka jest typu "schuko". W razie zaniku zasilania trzy z tej czwórki są podtrzymywane z baterii, czwarte ma tylko ochronę przeciwprzepięciową. Taką sama ochronę zasilacz może oferować linii telefonicznej. Z chronionym komputerem i zainstalowanym na nim programie ACP View 04 zasilacz się może łączyć przez USB lub RS-232.

W czasie pracy na baterii falownik wytwarza napięcie o kształcie prostokątnym. Urządzenie jest zbudowane według topologii interaktywnej, ma dwa stopnie AVR, podwyższający o 15 procent i obniżający do...

- pełna recenzja »

ORVALDI Sinus 800

RVALDI Sinus 800 jest jednym z najtańszych zasilaczy gwarantujących utrzymanie napięcia w kształcie sinusa także w czasie pracy na baterii. Może podtrzymywać odbiorniki o mocy pozornej do 800 VA albo czynnej do 480 W. Zasilacz jest wykonany w topologii interaktywnej z podwyższającym i obniżającym stopniem AVR. Odbiorniki można podłączać do czterech gniazdek formatu komputerowego, wszystkie z nich dostarczają napięcie nawet w czasie przerwy w zasilaniu i nie przepuszczają przepięć. Mamy także dwa gniazdka sieciowe RJ-45 do zabezpieczenia Ethernetu przeciwko przepięciom.

Budowa

ORVALDI Sinus 800 jest jednym z najtańszych zasilaczy gwarantujących utrzymanie napięcia w kształcie sinusa także w czasie pracy na baterii. Może podtrzymywać odbiorniki o mocy pozornej do 800 VA albo czynnej do 480 W. Zasilacz jest wykonany w topologii interaktywnej z podwyższającym i obniżającym napięcie stopniem AVR. Odbiorniki można podłączać do czterech gniazdek formatu komputerowego, wszystkie z nich dostarczają napięcie nawet w czasie przerwy w zasilaniu i nie przepuszczają przepięć. Mamy także dwa gniazdka sieciowe RJ-45 do zabezpieczenia Ethernetu przeciwko przepięciom atakującym sieć z zewnątrz.

Możliwości

Zasilacz jest wyposażony w baterię o pojemności 9 amperogodzin. Ten zapas energii powinien wystarczyć na podtrzymanie połowy maksymalnej mocy przez pięć minut, a pełnego obciążenia - przez trzy minuty. Według producenta ładowanie baterii od stanu całkowitego rozładowania do 90 procent jej nominalnej pojemności trwa pięć godzin. Do informacji o stanie urządzenia wykorzystuje się wyświetlacz LCD. Pokazywane jest...

- pełna recenzja »

ActiveJet AJE 650LCD

Active Jet Energy 650LCD może zabezpieczyć odbiorniki o łącznej mocy pozornej do 650 VA albo czynnej 360 W. Ma trzy gniazdka formatu komputerowego z pełnym zabezpieczeniem, jedno chroni tylko przed przepięciami. To samo zabezpieczenie może mieć linia telefoniczna. Z programem ACP View 04 na komputerze zasilacz komunikuje się przez USB. W urządzeniu zamontowano jedną baterię o pojemności 7 amperogodzin.

Budowa

Active Jet Energy 650LCD jest zasilaczem awaryjnym zdolnym podtrzymać odbiorniki o mocy pozornej do 650 VA albo czynnej 360 W. Urządzenie ma cztery gniazdka formatu komputerowego, z których jedno chroni tylko przez przepięciami, a pozostała trójka także dostarcza energii z baterii w razie jej zaniku w sieci. Przeciwko przepięciom może też być zabezpieczona linia telefoniczna. Z programem ACP View 04 na komputerze zasilacz komunikuje się przez USB. Dzięki temu zasilacz może w razie wyczerpywania się baterii wprowadzić komputer na przykład w stan hibernacji zapobiegając utracie danych. Informacja o stanie urządzenia, w tym o stopniu naładowania baterii w czasie korzystania z tego źródła zasilania, poziomu obciążenia w watach i procentach wyświetla się na LCD. W zasilaczu zamontowano jedną baterię o pojemności 7 amperogodzin.

Możliwości

ACP 650 ma dwa stopnie AVR, jeden obniża zbyt wysokie napięcie do 85%, drugi podwyższa za niskie o 18%. Momenty przełączeń są dobrze dobrane dzięki czemu napięcie w przedziale 175-288 woltów stabilizuje się do zakresu dwukrotnie mniejszego (207-257) bez używania baterii. Tylko...

- pełna recenzja »

GEMBIRD UPS-PC-1202AP

GEMBIRD UPS-PC-1202AP podtrzymuje 1200 VA mocy pozornej lub 700 watów czynnej. Napięcie z falownika ma kształt schodkowy. Urządzenie jest zbudowane według interaktywnego schematu połączeń, z jednym podwyższającym i i jednym obniżającym napięcie stopniem AVR. Odbiorniki można podłączyć do czterech dużych gniazdek typu schuko. Zasilacz jest wyposażony w dwie baterię o łącznej pojemności 14 amperogodzin.

Budowa

GEMBIRD UPS-PC-1202AP jest zasilaczem zdolnym w razie braku zasilania z sieci lub jej niedostatecznej jakości podtrzymać odbiorniki o łącznej mocy pozornej do 1200 VA lub 700 watów czynnej. W czasie pracy na baterii napięcie na wyjściu ma kształt schodkowy. Urządzenie jest zbudowane według interaktywnego schematu połączeń, z jednym podwyższającym i i jednym obniżającym napięcie stopniem AVR. Odbiorniki można podłączyć do czterech dużych gniazdek typu schuko.

Możliwości

Zasilacz jest wyposażony w dwie baterię o łącznej pojemności 14 amperogodzin. Według specyfikacji zgromadzona energia powinna wystarczyć na podtrzymanie obciążenia wielkości połowy maksymalnej mocy aż przez dwadzieścia minut. W wypadku odbiorników o mocy równej 80 procent nominalnej czas podtrzymania skraca się do ośmiu minut. Połowę doby trwa naładowanie baterii do poziomu 98 procent. Do informacji o stanie urządzenia wykorzystuje się trzy diody. Informują o pracy na bateriach, stanu ich wyczerpania i ładowania.

Wyniki testów

Gembird nie podtrzymywał tak długo jak...

- pełna recenzja »

CyberPower VALUE1000ELCD

CyberPower VALUE1000ELCD podtrzymuje moce do 1000 VA albo 550 W. Jest konstrukcją interaktywna z dwoma stopniami AVR. Falownik wytwarza napięcie prostokątne. Zasilacz ma dwa gniazdka formatu Schuko z pełnym zabezpieczeniem. Sieć komputerowa lub telefoniczna może być chroniona przeciw przepięciami. Stanu urządzenia, w tym obciążenie i poziom naładowania baterii można śledzić na ekranie LCD. Zasilacz jest wyposażony w jedną niewielką baterię o pojemności dziewięciu amperogodzin.

Budowa

CyberPower VALUE1000ELCD w razie braku napięcia w sieci może podtrzymywać odbiorniki o mocy do 1000 VA mocy pozornej albo 550 W mocy czynnej. Jest konstrukcją interaktywna z automatycznym regulatorem napięcia z jednym stopniem podwyższającym i jednym obniżającym. W czasie pracy na baterii falownik wytwarza napięcie prostokątne. Zasilacz ma dwa gniazdka formatu Schuko z pełnym zabezpieczeniem. Sieć komputerowa lub telefoniczna może być chroniona przeciw przepięciami. Stanu urządzenia, w tym obciążenie i poziom naładowania baterii można śledzić na ekranie LCD.

Możliwości

Urządzenie jest wyposażone w jedną niewielką baterię o pojemności dziewięiu amperogodzin. Ma to wystarczać na podtrzymanie pełnej mocy przez minutę a połowy przez sześć i pół. Ładowarka powinna naładować baterię od stanu rozładowania przez osiem godzin.

Wyniki testów

Po naładowaniu pod korek zasilacz był w stanie podtrzymywać 80 procentowe...

- pełna recenzja »

Eta PowerArt Sinus Eco 1kVA

ETA PowerArt Sinus Eco należy do zasilaczy typu "online". Falownik zasilany jest z prostownika, z ominięciem akumulatora, który ma swoją ładowarkę, dbającą o jego kondycję. Kiedy napięcie na wejściu przekroczy zakres akceptowany przez prostownik, falownik bez śladu przerwy zostaje przełączony na zasilanie z akumulatora, kontynuując poprzednią fazę i amplitudę. Model Sinus Eco 1kVA oddaje do dyspozycji użytkownika 700 watów mocy czynnej. Ma także: układ do korekcji współczynnika mocy, dwie baterie o łącznej pojemności 14 amperogodzin, trzy gniazdka formatu komputerowego i jedno okrągłe, typu "schuko". Może się komunikować z komputerem, ale tylko za pośrednictwem RS232 albo specjalistycznych kart.

Budowa

ETA PowerArt Sinus Eco należy do zasilaczy typu "online", które dotąd były za drogie dla klientów indywidualnych. Typowe urządzenie tego rodzaju składa się z prostownika, zasilanego z wejścia i dostarczającego energię do akumulatora, oraz falownika, który tę energię pobiera i wytwarza z niej prąd o kształcie sinusa. Inne rodzaje zasilaczy awaryjnych przechodzą na pracę bateryjną sporadycznie, rzeczywiście tylko w razie awarii, natomiast "online" korzysta z niej cały czas. W PowerArt ten schemat jest nieco inny, falownik zasilany jest z prostownika, z ominięciem akumulatora, który ma swoją ładowarkę, dbającą o jego kondycję. Kiedy napięcie na wejściu przekroczy zakres akceptowany przez prostownik, falownik zostaje przełączony na zasilanie z akumulatora. Nie chodzi tylko o oszczędzanie tego magazynu energii, ale także o zwiększenie sprawności typowego "online", nie najlepszej z powodu dwukrotnej konwersji energii - z elektrycznej na chemiczną i odwrotnie. Przełączenie nie zakłóca pracy falownika, który po prostu kontynuuje poprzednią fazę i amplitudę. PowerArt ma jeszcze jeden obwód, który łączy bezpośrednio...

- pełna recenzja »