Najlepszy antywirus 2017 | Oto ranking top 15 antywirusów | Darmowe i płatne programy

Oto ranking antywirusów 2017 - najlepszych darmowych i płatnych programów antywirusowych na peceta, laptopa lub tablet. Recenzje najlepszych antywirusów, testy i oceny. Sprawdź, który antywirus wybrać!

Jaki jest najlepszy program antywirusowy? Najlepsze oprogramowanie zabezpieczające na komputery, laptopy i tablety z systemem Windows dostaniemy od Bitdefendera, Nortona czy Kaspersky’ego. Z naszego zestawienia najlepszych antywirusów dowiesz się, jakie masz jeszcze inne opcje (zarówno darmowe, jak i płatne).

W naszym artykule prezentujemy 15 najlepszych darmowych i płatnych programów antywirusowych na komputer stacjonarny i laptopa dostępnych na rynku. Recenzujemy, testujemy i oceniamy. Podpowiadamy, gdzie można je dostać, a także które oprogramowanie będzie najlepsze na komputer i laptopa z Windows.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: po co właściwie potrzebny mi antywirus? Czym jest antywirus?

Jeśli pobrałeś właśnie Windows 10 lub kupiłeś nowy komputer z tym systemem, nie zapominaj, że nie zawsze będzie działał tak dobrze jak w tej chwili. Do tego będzie potrzebował trochę pomocy z Twojej strony, czyli instalacji odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego. Wychodzimy tym oczekiwaniom naprzeciw i prezentujemy listę najlepszych darmowych i płatnych antywirusów na Windows 10 i starsze wersje systemu.

Oprogramowanie antywirusowe, w dużym uproszczeniu, wykrywa, a następnie uniemożliwia złośliwym programom (określanym jako „wirusy”) dostanie się do systemu komputera, a także rozbraja je i usuwa, gdy wykryje, że dany system jest zainfekowany.

Antywirus nie jest wystarczającym remedium do problemów ze złośliwym oprogramowaniem, ale na pewno stanowi pierwszy krok do zabezpieczenia komputera czy laptopa. Aby zapobiec zainfekowaniu urządzenia, należy zainstalować odpowiedni program antywirusowy, a następnie regularnie go aktualizować. Antywirusy, które znalazły się w naszym zestawieniu, aktualizują się automatycznie.

Jeśli chodzi o sieciowe oprogramowanie zabezpieczające, nie chodzi już tylko o wykrywanie wirusów. Częściowo, owszem. Ważniejszym aspektem jest jednak obecnie kwestia ochrony danych osobowych. Przy naruszaniu bezpieczeństwa w internecie hakerom nie chodzi w końcu o podbudowanie swego ego, a o zarobienie na złośliwym oprogramowaniu. Przejęcie danych osobowych ofiary jest najlepszą, metodą by to zrobić.

Dziś internetowy przestępca nie musi być wybitnym hakerem samodzielnie edytującym linijki skomplikowanego kodu. Obecnie da się kupić wszystkie programy do popełniania przestępstw internetowych, miliony adresów mailowych czy nawet dane kart kredytowych w tzw. Darknecie (a nawet eBayu, jeśli się wie, gdzie szukać).

To nie przesada – w sieci można kupić wszystko, poczynając od ataków DDoS, który przeprowadzają roboty internetowe, a kończąc na indywidualnych działaniach opartych na exploitach (programy wykorzystujące błędy w oprogramowaniu). W takim wypadku osoby, które zajmują się ochroną w sieci, mają twardy orzech do zgryzienia – nie dadzą rady blokować każdego zagrożenia.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: zero-day exploit

Chociaż głównym zadaniem oprogramowania antywirusowego jest uniemożliwianie złośliwemu oprogramowaniu zainstalowania się na komputerze użytkownika lub zaatakowanie systemu operacyjnego, nie ma na rynku takiego programu antywirusowego, którego skuteczność wynosiłaby 100%.

Problemem jest to, że dobre oprogramowanie zabezpieczające powinno wykrywać również tzw. „zero-day exploits”, w których malware jest na tyle nowy, że nie został jeszcze odpowiednio zidentyfikowany i sklasyfikowany do baz sygnatur. A zatem antywirus musi radzić sobie bez oficjalnej wiedzy o podatności w innym oprogramowaniu, które wcześniej klasyfikował jako bezpieczne (np. choćby w środowisku Java, które co chwila wymaga nowych aktualizacji, bo nowe podatności znajdowane są lawinowo przy każdej aktualizacji).

Szybkość, z jaką analizy są wykonywane, jest ważnym czynnikiem decydującym o tym, jaki poziom ochrony oferuje dane oprogramowanie. Niektóre firmy chwalą się imponującym wynikiem jednej godziny, co możliwe jest przy błyskawicznym pozyskaniu i przetworzeniu potężnych pakietów informacji o podobnych atakach uzyskanych od klientów. Gdy proces ten działa w chmurze, takie wyniki są całkiem realne. Taki obrót spraw jest możliwy, ponieważ dobry antywirus monitoruje każde nowe oprogramowanie w poszukiwaniu podejrzanej aktywności, którą to wykonuje w systemie użytkownika (np. modyfikowanie wpisów w rejestrze, instalacja dodatków w przeglądarce itd.). Antywirusy rozpoznają podejrzane zachowania i ostrzegają użytkownika.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: Czym się kierować przy wyborze antywirusa

Złośliwe oprogramowanie ewoluuje się szybciej niż kiedykolwiek, ale na szczęście najnowsza generacja oprogramowania antywirusowego także nie pozostaje pod tym względem w tyle.

W ostatnich latach programy antywirusowe zmieniły się nie do poznania. Pakiety, które nabywało się jeszcze niedawno, były w stanie powstrzymać jedynie te wirusy i złośliwe szkodniki, jakie były mu dobrze znane i znajdowały się w bazach sygnatur. Kompletnie natomiast nie radziły sobie z nowymi zagrożeniami. Obecnie dostępne antywirusy eliminują także te drugie.

Przy naszych testach współpracowaliśmy z AV-Test.org, uznaną, niezależną firmą z siedzibą w Niemczech, która zajmuje się testowaniem oprogramowania zabezpieczającego. AV-Test sprawdza i ocenia setki produktów pochodzących od czołowych firm na rynku. Procedura testowania jest wielowymiarowa: sprawdza nie tylko, jak szybko i skutecznie dany program wykrywa złośliwe oprogramowanie przy użyciu tradycyjnych metod, w dużej mierze opartych na sygnaturach (tzn. wykorzystując bazę danych znanych typów złośliwych oprogramowań), ale także czy jest w stanie zablokować zupełnie nowe, nieznane szkodniki. AV-Test bada również, jak dobrze dany produkt potrafi „posprzątać” po infekcji, w przypadku gdy fragment maleware’u przedostanie się jednak do systemu.

Każdy program na naszej liście jest godny zaufania. Różnice między czołowymi produktami z listy są niewielkie. Najważniejsze jest jednak to, by po prostu wybrać jeden z nich i go zainstalować.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: różnica między antywirusem darmowym i płatnym

Podczas testowania sprawdzaliśmy zarówno płatne, jak i darmowe antywirusy. Płatne rozwiązania oferują zazwyczaj lepszą pomoc techniczną i bardziej wszechstronne możliwości ochrony niż bezpłatne. Kompleksowe pakiety zabezpieczeń internetowych idą jeszcze dalej, oferując firewalle, kontrolę rodzicielską, ochronę przed kradzieżą tożsamości i wiele więcej. Z drugiej strony – za darmo, to jednak zawsze... za darmo.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: recenzje najlepszych sieciowych oprogramowań zabezpieczających

Poniżej prezentujemy przegląd najlepszych programów antywirusowych do kupienia lub pobrania. Zabezpieczanie komputera nie polega oczywiście jedynie na sprawieniu sobie antywirusa. Minimum, które powinno obowiązywać każdego, to aktualny antywirus, anty-spyware i firewall. Po przeczytaniu artykułu przekonasz się, że prawie wszystkie programy, które przetestowaliśmy, oferują całe pakiety zabezpieczeń, a więc wszystkie wymienione wyżej elementy wchodzą w ich skład.

Oczywiście, jedne zabezpieczenia są nieco lepsze od innych. Wszystkie dysponują czarną listą znanych obecnie zagrożeń oraz białą listą oprogramowań. W tej chwili jednak pojawiają się nowe zagrożenia, a więc istotną kwestią jest natychmiastowe odróżnianie „przyjaciół” od „wrogów”. I w tym właśnie miejscu się pojawiamy. Programy zabezpieczające w systemie Windows muszą podołać wyzwaniu AV-Test, a więc wytrzymać zagrożenie ze strony zarówno starych i znanych szkodników, jak i tych nowych i nieznanych.

Wyniki AV-Testu połączyliśmy z naszymi ocenami interfejsu i systemu. Sprawdziliśmy, w jakim stopniu (o ile w ogóle) wybrane programy spowalniają działanie komputera lub laptopa, a także czy są łatwe w użyciu i jak wpływają na system. W ten sposób chcemy pomóc Ci zdecydować, który antywirus jest dla Ciebie najlepszy. Które z nich są najlepsze, jeśli chodzi o ochronę, które, jeśli chodzi o działanie, a które, jeśli chodzi o wartość? Zapraszamy do czytania.

Ranking antywirusów 2017

1. Bitdefender Total Security Multi-Device 2017

Ocena: 4,5/5

Kup: Cena na 5 stanowisk to 244 zł. Produkt można kupić online na stronie Bitdefender

Bitdefender Total Security Multi-Device 2017 jest najlepszym wyborem kiedy chcesz chronić urządzenia z systemami Windows, Mac OS lub Android jednocześnie zarządzając nimi z centralnego panelu. Oprogramowanie Bitdefender Total Security Multi-Device 2017 jest cały czas aktualizowane i zawiera już rozwiązania chroniące m.in. przed ransomware. Od wielu lat Bitdefender zdobywa także 1. miejsce w testach wykrywalności infekcji oraz - co bardzo istotne dla większości użytkowników - 1. miejsce w kategorii "najmniejszy wpływ na wydajność urządzenia". Innymi słowy - świetna wykrywalność infekcji i niemal niezauważalne obciążenie dla komputera.

2. Bitdefender Internet Security 2017

Ocena: 4,3/5

Kup: od 121 zł za 1 stanowisko do 226 zł za 5 stanowisk - wszystkie dostępne warianty spawdzisz tutaj: bitdefender.pl/dom-mala-firma

Jest to jeden z najlepszych dostępnych pakietów antywirusowych, ponieważ oferuje bezwzględną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Dodatkowym plusem jest to, że nie wyświetla fałszywych ostrzeżeń.

3. Norton Security Deluxe 2017

Ocena: 4,2/5

Kup: 119 zł dla pięciu urządzeń na rok lub 108,00 za 3 urządzenia/rok

Norton cechuje się świetną technologią SONAR należącą do Symantec - rozwiązanie to analizuje zachowania aplikacji i na tej podstawie sprawdza czy nie są podejrzane. To spora zmiana względem klasycznych rozwiązań bazujących na bazach wirusów. Norton Security Deluxe 2017 oprócz tego oferuje bardzo rozbudowany zestaw funkcji dodatkowych i świetną ochronę przed wirusami oraz innym złośliwym oprogramowaniem. Warto sprawdzić.

4. Kaspersky Total Security 2017

Ocena: 4,1/5

Kup: 279 zł (dla dwóch PC, na rok) - aktualna cena w: Morele.net, Komputronik.pl

Pełna ochrona na trzech urządzeniach za niecałe 300 zł to korzystna opcja, jeśli gwarantuje ochronę na wszystkich najważniejszych platformach, a zatem powinna sprawdzić się przy większości zadań. Ważny i przyjemny dodatek - Kaspersky Total Security 2017 zawiera specjalny tryb, w którym możesz przeglądać sieć blokując możliwość śledzenia Twoich poczynań (coś zbliżonego do incognito z Chrome, ale bardziej przyjazne do codziennych działań).

5. G Data Internet Security 2017

Ocena: 4,1/5

Kup: 159 zł (3 urządzenia na rok)

G Data Internet Security 2017 to pakiet wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje tego typu oprogramowania - składa się więc z antywirusa, zapory sieciowej, ochrony przed spamem i rozbudowanego modułu kontroli rodzicielskiej. Oprogramowania zyskało po ostatniej publikacji AAV TEST, gdzie zajęło wysokie miejsce w zakresie wykrywalności zagrożeń (choć trzeba obserwować czy utrzyma się tak wysoko w dłuższej perspektywie czasu).

6. McAfee Total Protection 2017

Ocena: 4/5

Cena:około 102 zł za 5 urządzeń (sklep morele).

Główne funkcje McAfee Total Protection 2017 to skaner antywirusowy oraz ochrona przeglądarki internetowej i poczty email. Ciekawym plusem programu jest uwzględnienie w koszcie subskrypcji dostępu do True Key by Intel Security - co umożliwia rozpoznawanie twarzy lub odcisków palca, zabezpieczanie haseł i błyskawiczne logowanie w witrynach sieci Web i aplikacjach na wszystkich posiadanych urządzeniach.

7. ESET Internet Security 10

Ocena: 4/5

Cena: ok. 140 zł (1 użytkownik, 1 urządzenie na rok)

ESET Internet Security 10 to program, który oprócz standardowych funkcji z zakresu ochrony przeglądarki internetowej oferuje kilka ciekawych rozwiązań jak np. skanowanie rutera pod kątem podatności na ataki, skanowanie plików przed ich otwarciem czy diagramy korzystania z Wi-Fi, do którego jest podłączony. ESET Internet Security 10 jest przyjemny w obsłudze i przede wszystkim nie obciąża zanadto komputera.

8. Trend Micro Internet Security 2017

Ocena: 3,7/5

Kup: ok. 110 zł

Przy tak dobrej wydajności i stosunkowo niskiej cenie Trend Micro Internet Security 2017 to dobry wybór do bardzo podstawowej ochrony - mimo że brakuje mu pewnych dodatków, które znajdziemy u konkurencji (ograniczona ochrona rodzicielska, brak firewalla, wyraźny wpływ na działanie komputera).

9. AVG Ultimate

Ocena: 3,7/5

Kup: ok. 110 zł (1 urządzenie, 2 lata)

AVG Ultimate to budżetowe rozwiązanie dla pojedynczego użytkownika, który szuka podstawowej ochrony komputera bez zbyt zaawansowanych opcji dodatkowych. Plusem rozwiązania jest preinstalowany w aplikacji moduł TuneUp, który optymalizuje działania aplikacji i komputera (choć mnie w tym celu wystarcza regularny ccleaner).

10. Avast Premier 2017

Ocena: 3,5/5

Cena: ok. 220 zł

Avast oferuje całą gamę darmowych oprogramowań zabezpieczających, sprawiając tym samym, że brakuje nam dobrej wymówki, by nie chronić naszego sprzętu. Mimo wszystko produkt komercyjny nie jest idealnym wyborem: brakuje mu kilku funkcji, których spodziewalibyśmy się po pakiecie oznaczonym jako premium, a tym samym płatnym. Nie można tworzyć w nim także kopii zapasowych czy regulować ustawień (lub trzeba za nie dodatkowo zapłacić jak za SecureLine VPN , który kończy się po 7-dniowym trialu).

Dalsze propozycje antywirusów to oprogramowanie darmowe

11. Avira Free Security Suite 2017

Ocena: 3,4/5

Dostępny: za darmo

Avira Free Security Suite 2017 to jeden z najlepszych darmowych programów antywirusowych, które można znaleźć na rynku. Biorąc pod uwagę doskonałe wyniki, które uzyskał w teście AV-Test, całkiem szeroką gamę funkcji, brak kosztów i wygodny interfejs, Avira Free Security Suite 2017 stanowi naprawdę dobry wybór.

12. Panda Free Antivirus 2017

Ocena: 3,5/5

Dostępny: za darmo

Panda jest jednym z czołowych dostawców oprogramowania antywirusowego. Ta propozycja zawiera kilka ciekawych dodatków. Podczas testów byliśmy naprawdę zaskoczeni, kiedy okazało się, że poziom ochrony, jaki gwarantuje, jest naprawdę przyzwoity i nie wpływa za mocno na działanie komputera: program można zainstalować i od razu o nim zapomnieć.

13. BitDefender Antivirus Free Edition 2017

Ocena: 3,5/5

Dostępny: za darmo

BitDefender Free Edition nada się w przypadku użytkownika, który chce po prostu zainstalować oprogramowanie antywirusowe i pozwolić mu swobodnie działać, bez konieczności zmian w konfiguracji czy ręcznego skanowania. Jako że program ma naprawdę wysoki poziom ochrony, takie podejście nie będzie niebezpieczne, jednak jeśli wolisz mieć trochę kontroli, nie będzie to dla Ciebie dobra opcja.

14. Avast Free Antivirus 2017

Ocena: 3,5/5

Dostępny: za darmo

Avast Free Antivirus 2017 jest jednym z najlepszych darmowych produktów, który możesz zainstalować już teraz. Oferuje szeroki wybór bezpłatnych gadżetów, w tym moduł do analiz aplikacji oraz przeglądarki, a także oddzielnie doskonały pakiet Android z antywirusem i ochroną anti-theft. Ocena od AV-Test była wyższa niż przeciętna, co jeszcze bardziej zachęca do instalacji.

15. AVG AntiVirus FREE 2017

Ocena: 3,5/5

Dostępny: za darmo

AVG AntiVirus FREE 2017 to nadal jeden z najlepszych programów antywirusowych, które można dostać za darmo. Oferuje duży wybór najważniejszych zabezpieczeń (choć trzeba uważać, by zainstalować właściwy produkt).

Oprogramowanie dodatkowe

Oprócz zestawów antywirusowych dobrze mieć także aplikacje wyspecjalizowane w znajdywaniu i likwidacji specyficznych szkodników. Warte uwagi są zwłaszcza następujące:

Cybereason Ransomfree

Cybereason Ransomfree to darmowy program, stworzony w celu uniknięcia szkodników ransomware. Jego działanie pozwala wykryć zagrożenia, jakie mogą prześliznąć się pod czujnym okiem głównego antywirusa. Aplikacja doskonale rozróżnia nie tylko ponad czterdzieści znanych ransomware, jak Locky, Cryptowall, TeslaCrypt, Jigsaw, czy Cerber, ale również wykrywa ich warianty, stworzone w celu oszukania programów antywirusowych. Dzięki temu wszelkie zmodyfikowane szkodniki również zostają wykryte i powstrzymane przed działaniem.

Cybereason Ransomfree to aplikacja, za powstanie której odpowiadają eksperci pracujący m.in. w branży wojskowej. Jest bardzo często aktualizowana, dzięki czemu chroni system przed najnowszymi odmianami wirusów i szkodników. Pracuje w tle, nie zużywając wielu zasobów systemowych. Jak podają twórcy programu, powstrzyma on 99% szkodników. Jest on darmowy, a więc warto go spróbować.

Ultra Adware Killer

Ultra Adware Killer to darmowa aplikacja do usuwania szkodników typu adware, jakie mogły dostać się do systemu operacyjnego. Po użyciu jej z poziomu admina oczyszcza te zbędne dodatki na wszystkich kontach użytkowników. Skutecznie wyrzuca dodatkowe paski narzędzi w wyszukiwarkach, zbędne wtyczki, silniki wyszukiwania oraz przekierowania stron głównych.

Ultra Adware Killer potrafi także wskazać niepotrzebne program (PUP). Użytkownicy Chrome i Firefoxa mogą także resetować ustawienia przeglądarek. Działanie aplikacji jest dziecinnie proste - wystarczy tylko wcisnąć przycisk skanu i gotowe.

AdwCleaner

AdwCleaner to darmowy program, którego głównym celem jest usuwanie złośliwych elementów, jakie mogły dostać się do systemu podczas przeglądania stron internetowych, pobierania plików czy instalowania gier i aplikacji. Objawem infekcji może być dziwne zachowanie komputera, jego powolniejsza praca, zmiana strony startowej przeglądarki bez możliwości powrotu do poprzedniej, a także częste przerywanie działania gier i aplikacji. AdwCleaner usuwa takie złośliwe oprogramowanie jak adware, potencjalnie niechciane programy (PUP – aplikacje, które często dołączane są jako dodatki do normalnych instalatorów gier oraz programów), dodatkowe paski narzędzi do przeglądarki (toolbary), hijack (zmieniają ustawienia przeglądarki i wyszukiwarkę) i szkodliwe biblioteki DLL.

Aktualizacja: 07 czerwca 2017 13:58

Zobacz również
Słuchawki do biegania - jak wybrać sportowe słuchawki?
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i komputera