Najlepszy antywirus 2018 | Oto ranking top 15 antywirusów | Darmowe i płatne programy

Oto ranking najlepszych antywirusów 2018 - darmowych i płatnych programów antywirusowych na peceta, laptopa lub tablet. Recenzje najlepszych antywirusów, testy i oceny. Sprawdź, który antywirus wybrać w 2018 roku.

W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o zakupie programu antywirusowego w 2018 roku. Dowiesz się także, jakie są najlepsze dostępne rozwiązania na rynku.

Najlepszy antywirus 2018: po co mi to?

O ile nie masz zainstalowanego oprogramowania antywirusowego, to jedno jest pewne - Twój komputer PC lub laptop z Windows jest podatny na zarażanie złośliwym oprogramowaniem niszczącym system operacyjny lub ransomware blokującym dostęp do danych i wyłudzającym okup.

Bardzo często Twój komputer może też mieć także zainstalowane bardzo irytujące oprogramowanie typu adware, które co prawa nie powoduje tak spektakularnej katastrofy jak powyższe przykłady, ale wyświetla w przeglądarce mnóstwo kłamliwych reklam typu "wygrałeś iPhone'a" albo "odbierz nagrodę!" namawiając do wysyłania płatnych SMSów.

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu - zarówno po fakcie, jak i przed katastrofą - jest zainstalowanie oprogramowania antywirusowego, najlepiej takiego, które nie kosztuje zbyt dużo (lub wcale!), nie spowalnia komputera i przede wszystkim - dobrze spełnia swoją funkcję.

OK - wiemy już, że program antywirusowy jest absolutnie niezbędny do bezpiecznego użytkowania komputera. Ale jest najlepszy program antywirusowy?

Odpowiedź krótka i konkretna jeśli nie chcecie się za bardzo zagłębiać w temat - bazując na testach wykonanych w laboratorium AV-Test oraz testach własnych przeprowadzonych przez redakcję PCWorld, najlepsze oprogramowanie zabezpieczające na komputery, laptopy i tablety z systemem Windows to Bitdefender oraz Norton.

Jeśli masz więcej czasu, to w naszym artykule prezentujemy 15 najlepszych darmowych i płatnych programów antywirusowych na komputer stacjonarny i laptopa dostępnych na rynku. Recenzujemy, testujemy i oceniamy. Podpowiadamy, gdzie można je dostać, a także które oprogramowanie będzie najlepsze na komputer i laptopa z Windows. Artykuł zaczynamy od części wstępnej, a kończymy na bardzo konkretnym przedstawieniu poszczególnych rozwiązań.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: po co właściwie potrzebny mi antywirus? Czym jest antywirus?

Jeśli pobrałeś właśnie Windows 10 lub kupiłeś nowy komputer z tym systemem, nie zapominaj, że nie zawsze będzie działał tak dobrze jak w tej chwili. Do tego będzie potrzebował trochę pomocy z Twojej strony, czyli instalacji odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego. Wychodzimy tym oczekiwaniom naprzeciw i prezentujemy listę najlepszych darmowych i płatnych antywirusów na Windows 10 i starsze wersje systemu.

Oprogramowanie antywirusowe, w dużym uproszczeniu, wykrywa, a następnie uniemożliwia złośliwym programom (określanym jako „wirusy”) dostanie się do systemu komputera, a także rozbraja je i usuwa, gdy wykryje, że dany system jest zainfekowany.

Antywirus nie jest wystarczającym remedium do problemów ze złośliwym oprogramowaniem, ale na pewno stanowi pierwszy krok do zabezpieczenia komputera czy laptopa. Aby zapobiec zainfekowaniu urządzenia, należy zainstalować odpowiedni program antywirusowy, a następnie regularnie go aktualizować. Antywirusy, które znalazły się w naszym zestawieniu, aktualizują się automatycznie.

Jeśli chodzi o odpowiednie zabezpieczenie komputera, to pamiętajmy też, że obecnie nie chodzi już tylko o "wykrywanie wirusów" tak jak kilka lat temu. Częściowo - owszem. Ważniejszym aspektem jest jednak obecnie kwestia ochrony danych osobowych. Przy naruszaniu bezpieczeństwa w internecie hakerom nie chodzi w końcu o podbudowanie swego ego, a o zarobienie na złośliwym oprogramowaniu. Przejęcie danych osobowych ofiary jest najlepszą, metodą by to zrobić.

Dziś internetowy przestępca nie musi być wybitnym hakerem samodzielnie edytującym linijki skomplikowanego kodu. Obecnie da się kupić wszystkie programy do popełniania przestępstw internetowych, miliony adresów mailowych czy nawet dane kart kredytowych w tzw. Darknecie (a nawet eBayu, jeśli się wie, gdzie szukać).

To nie przesada – w sieci można kupić wszystko, poczynając od ataków DDoS, który przeprowadzają roboty internetowe, a kończąc na indywidualnych działaniach opartych na exploitach (programy wykorzystujące błędy w oprogramowaniu). W takim wypadku osoby, które zajmują się ochroną w sieci, mają twardy orzech do zgryzienia – nie dadzą rady blokować każdego zagrożenia.

Innymi słowy:

  1. 1. Najlepszy antywirus to taki, który nie tylko zabezpieczy Twój system operacyjny przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami, ale zareaguje także gdy wykryje próby wyłudzenia Twoich danych osobowych lub ostrzeże Cię przed podejrzanymi stronami internetowymi
  2. 2. Niezależnie od antywirusa musisz zawsze osobiście uważać na podejrzane wiadomości e-mail czy reklamy. Mnóstwo przestępstw internetowych od lat jest dokonywanych za zgodą użytkownika, który naiwnie wierzy w podejrzane wiadomości ("obierz nagrodę", "wygrałeś iPhone'a", "poznajmy się..."). Obecnie dość popularną metodą są np. wyłudzenia pieniędzy polegające na tym, że odzywa się do Ciebie ktoś w internecie (np. atrakcyjna kobieta lub mężczyzna), zawiązujecie przyjaźń, a następnie osoba ta prosi o wysłanie pieniędzy na jakiś cel (np. długo wyczekiwany przyjazd w odwiedziny). Może wydawać się to zabawne, ale uwierzcie nam - wiele osób nabranych w ten sposób straciło niejednokrotnie po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z pewnością nie było im do śmiechu!

A teraz wracając do bardziej technicznych aspektów antywirusów:

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: zero-day exploit

Chociaż głównym zadaniem oprogramowania antywirusowego jest uniemożliwianie złośliwemu oprogramowaniu zainstalowania się na komputerze użytkownika lub zaatakowanie systemu operacyjnego, to nie ma na rynku takiego programu antywirusowego, którego skuteczność wynosiłaby 100%.

Problemem jest to, że dobre oprogramowanie zabezpieczające powinno wykrywać również tzw. „zero-day exploits”, w których malware jest na tyle nowy, że nie został jeszcze odpowiednio zidentyfikowany i sklasyfikowany do baz sygnatur - czyli oficjalnie nie wiadomo jeszcze, że "ten program to wirus". A zatem antywirus musi radzić sobie bez oficjalnej wiedzy o lukach w danym oprogramowaniu, które wcześniej klasyfikował jako bezpieczne (np. choćby w środowisku Java, które co chwila wymaga nowych aktualizacji, bo nowe podatności znajdowane są lawinowo przy każdej aktualizacji).

Szybkość, z jaką analizy są wykonywane, jest ważnym czynnikiem decydującym o tym, jaki poziom ochrony oferuje dane oprogramowanie. Niektóre firmy chwalą się imponującym wynikiem jednej godziny, co możliwe jest przy błyskawicznym pozyskaniu i przetworzeniu potężnych pakietów informacji o podobnych atakach uzyskanych od klientów. Gdy proces ten działa w chmurze, takie wyniki są całkiem realne. Taki obrót spraw jest możliwy, ponieważ dobry antywirus monitoruje każde nowe oprogramowanie w poszukiwaniu podejrzanej aktywności, którą to wykonuje w systemie użytkownika (np. modyfikowanie wpisów w rejestrze, instalacja dodatków w przeglądarce itd.). Antywirusy rozpoznają podejrzane zachowania i ostrzegają użytkownika.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: czym się kierować przy wyborze antywirusa

Złośliwe oprogramowanie ewoluuje się szybciej niż kiedykolwiek, ale na szczęście najnowsza generacja oprogramowania antywirusowego także nie pozostaje pod tym względem w tyle.

W ostatnich latach programy antywirusowe zmieniły się nie do poznania. Pakiety, które nabywało się jeszcze niedawno, były w stanie powstrzymać jedynie te wirusy i złośliwe szkodniki, jakie były mu dobrze znane i znajdowały się w bazach sygnatur. Kompletnie natomiast nie radziły sobie z nowymi zagrożeniami. Obecnie dostępne antywirusy eliminują także te drugie.

Przy naszych testach współpracowaliśmy z AV-Test.org, uznaną, niezależną firmą z siedzibą w Niemczech, która zajmuje się testowaniem oprogramowania zabezpieczającego. AV-Test sprawdza i ocenia setki produktów pochodzących od czołowych firm na rynku.

Procedura testowania jest wielowymiarowa: sprawdza nie tylko, jak szybko i skutecznie dany program wykrywa złośliwe oprogramowanie przy użyciu tradycyjnych metod, w dużej mierze opartych na sygnaturach (tzn. wykorzystując bazę danych znanych typów złośliwych oprogramowań), ale także czy jest w stanie zablokować zupełnie nowe, nieznane szkodniki. AV-Test bada również, jak dobrze dany produkt potrafi „posprzątać” po infekcji, w przypadku gdy fragment maleware’u przedostanie się jednak do systemu.

Każdy program na naszej liście jest godny zaufania. Różnice między czołowymi produktami z listy są niewielkie. Najważniejsze jest jednak to, by po prostu wybrać jeden z nich i go zainstalować.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: różnica między antywirusem darmowym i płatnym

Podczas testowania sprawdzaliśmy zarówno płatne, jak i darmowe antywirusy. Płatne rozwiązania oferują zazwyczaj lepszą pomoc techniczną i bardziej wszechstronne możliwości ochrony niż bezpłatne. Kompleksowe pakiety zabezpieczeń internetowych idą jeszcze dalej, oferując firewalle, kontrolę rodzicielską, ochronę przed kradzieżą tożsamości i wiele więcej. Z drugiej strony – za darmo, to jednak zawsze... za darmo.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: recenzje najlepszych sieciowych oprogramowań zabezpieczających

Poniżej prezentujemy przegląd najlepszych programów antywirusowych do kupienia lub pobrania. Zabezpieczanie komputera nie polega oczywiście jedynie na sprawieniu sobie antywirusa. Minimum, które powinno obowiązywać każdego, to aktualny antywirus, anty-spyware i firewall. Po przeczytaniu artykułu przekonasz się, że prawie wszystkie programy, które przetestowaliśmy, oferują całe pakiety zabezpieczeń, a więc wszystkie wymienione wyżej elementy wchodzą w ich skład.

Oczywiście, jedne zabezpieczenia są nieco lepsze od innych. Wszystkie dysponują czarną listą znanych obecnie zagrożeń oraz białą listą oprogramowań. W tej chwili jednak pojawiają się nowe zagrożenia, a więc istotną kwestią jest natychmiastowe odróżnianie „przyjaciół” od „wrogów”. I w tym właśnie miejscu się pojawiamy. Programy zabezpieczające w systemie Windows muszą podołać wyzwaniu AV-Test, a więc wytrzymać zagrożenie ze strony zarówno starych i znanych szkodników, jak i tych nowych i nieznanych.

Z najnowszych testów AV-TEST, przeprowadzonych w marcu i kwietniu br., wyraźnie wynika, że czołówka producentów oprogramowania antywirusowego oferuje swoim klientom aplikacje o bardzo zbliżonej skuteczności – choć akurat w tej konkretnej edycji rankingu jest dwóch wyraźnych zwycięzców – programy V3 Internet Security (firmy AhnLab) oraz Antivirus Pro (Avira).

Eksperci z AV-Test wzięli pod lupę aplikacje 18 przeznaczonych dla użytkowników domowych aplikacji antywirusowych firm AhnLab, Avast, AVG, Avira, Bitdefender, BullGuard, Comodo, F-Secure, G Data, K7 Computing, Kaspersky Lab, McAfee, Microsoft, Microworld, PC Pitstop, Symantec, Trend Micro oraz VIPRE Security – czyli de facto czołowych producentów oprogramowania tego typu. W teście oceniano zarówno skuteczność poszczególnych programów w zakresie wykrywania złośliwego oprogramowania (co oczywiste), jak i liczbę tzw. fałszywych alarmów (czyli sytuacji, w których program błędnie identyfikował bezpieczną aplikacje jako złośliwą), a także wpływ działania „antywirusa” na stabilność i wydajność komputera czy liczbę komunikatów wyświetlanych przez aplikację.

Kluczowy wniosek z raportu jest taki, że wszyscy uczestniczący w teście producenci wypadli co najmniej dobrze – a większość bardzo dobrze. Metodologia AV-Test przewiduje ocenę punktową, wyliczaną na podstawie wyników testu w poszczególnych, wspomnianych powyżej kategoriach – łącznie do zdobycia jest maksymalnie 18 punktów.

Dwie firmy mogą się pochwalić takim właśnie najwyższym wynikiem - AhnLab (producent aplikacji V3 Internet Security) oraz Avira (oferująca aplikację Antivirus Pro). Tylko minimalnie za nimi – z wynikiem 17,5 punktu – uplasowały się programy Kaspersky Lab Internet Security, McAfee Internet Security oraz Trend Micro Internet Security. Wyniki większości pozostałych aplikacji oscylowały pomiędzy 16 a 17 punktów.

Najgorzej w teście wypadły aplikacje F-Secure Safe oraz G Data InternetSecurity (z wynikami 14,5 i 15,5 punkta) – aczkolwiek koniecznie zaznaczyć tu należy, że ich wyniki są również całkiem przyzwoite i de facto oferują one skuteczną ochronę przed zdecydowaną większością internetowych zagrożeń (tyle, że nieco niższą niż aplikacje ocenione wyżej). Warto np. zaznaczyć, że pod względem skuteczności wykrywania złośliwego oprogramowania F-Secure Safe był jednym z liderów testu – na obniżenie ostatecznej punktacji wpłynął jednak fakt, iż program wyraźnie wpływał na wydajność komputera podczas codziennej pracy.

Ranking antywirusów 2018: oto najlepsze antywirusy

1. Bitdefender Total Security 2018

Ocena: 4,9/5

Kup: Cena na 5 stanowisk to 281zł. Produkt można kupić online na stronie Bitdefender.

Bitdefender Total Security 2018 jest najlepszym wyborem kiedy chcesz chronić urządzenia z systemami Windows, Mac OS lub Android jednocześnie zarządzając nimi z centralnego panelu (np. zabezpieczasz jednym programem domowego peceta, służbowy laptop, a także swój telefon z Androidem).

Oprogramowanie Bitdefender Total Security 2018 jest cały czas aktualizowane i zawiera rozwiązania chroniące m.in. przed najnowszymi rodzajami zagrożeń typu ransomware. Wśród dodatkowych i bardzo przydatnych funkcji programu znajdują się takie opcje jak zabezpieczenie kamery internetowej (koniec z zaklejaniem kamery w laptopie! :)), bezpieczne płatności online, zabezpieczenie przechowywania haseł i wiele innych.

Od pewnego czasu Bitdefender zdobywa także 1. miejsce w testach wykrywalności infekcji oraz - co bardzo istotne dla większości użytkowników - 1. miejsce w kategorii "najmniejszy wpływ na wydajność urządzenia". Innymi słowy - świetna wykrywalność infekcji i niemal niezauważalne obciążenie dla komputera.

2. Norton Security Deluxe

Ocena: 4,5/5

Kup: Cena za 5 stanowisk na rok to 149,99zł. Produkt można kupić online na stronie Norton

Norton cechuje się świetną technologią SONAR należącą do Symantec - rozwiązanie to analizuje zachowania innych aplikacji zainstalowanych na komputerze i na tej podstawie sprawdza czy nie są podejrzane (np. czy nie wysyłają przypadkiem Twoich danych "na zewnątrz"). To spora zmiana względem klasycznych rozwiązań bazujących na bazach wirusów.

Norton Security Deluxe oprócz tego oferuje bardzo rozbudowany zestaw funkcji dodatkowych (menadżer haseł z funkcją logowania jednym kliknięciem, zabezpieczenie przeglądarki internetowej, optymalizacja dysku twardego z wysyłaniem podejrzanych plików do chmury do analizy), świetną ochronę przed wirusami oraz innym złośliwym oprogramowaniem, a także rzadko spotykane w antywirusach rozwiązania z zakresu optymalizacji działania Windows jak narzędzie do defragmentowania dysku twardego lub czyszczenie rejestru i plików tymczasowych. Warto sprawdzić, szczególnie jeśli Twoja wiedza o komputerach jest trochę wyższa od przeciętnej.

3. Bitdefender Internet Security 2018

Ocena: 4,3/5

Kup: od 121 zł za 1 stanowisko do 226 zł za 5 stanowisk - wszystkie dostępne warianty sprawdzisz na stronie Bitdefender.

Bitdefender Internet Security 2018 to jeden z najlepszych programów zapewniających bezpieczeństwo w internecie. Program szczególnie polecamy osobom, które chcą mieć antywirus w komputerze na takiej zasadzie, że go instalują i zapominają o jego istnieniu - program instaluje się około 10 minut, a następnie działa w tle chroniąc użytkownika przed zagrożeniami, tylko od czasu do czasu informując o zachowaniach różnych aplikacji. Dla mnie osobiście to numer 1.

4. Kaspersky Total Security

Ocena: 4,1/5

Cena: 279 zł (dla dwóch PC, na rok)

Pełna ochrona na trzech urządzeniach za niecałe 300 zł to niewątpliwie ciekawa cenowo oferta. Program do niedawna znajdował się na naszej liście na wyższej pozycji, ale afera związana z rzekomym przekazywaniem danych użytkowników rosyjskim służbom specjalnym sprawiła, że jego reputacja się pogorszyła.

Nie zrozumcie nas źle! Kaspersky Total Security to jest bardzo dobre i niedrogie oprogramowanie antywirusowe i ochroni Was przed znaczną większością zagrożeń, a także zaoferuje dodatkowe funkcje jak czyszczenie systemu operacyjnego, sprawdzanie plików przed instalacją czy szyfrowanie danych na dysku 256-bitowym kluczem AES. Wątpliwe też by wywiad Rosji był bardzo zainteresowany co robicie w internecie :) Ale jeśli ktoś z powodów politycznych nie chce korzystać z oprogramowania, które jest teraz na celowniku mediów - lepiej kupić Bitdefender lub Nortona.

5. G Data Internet Security

Ocena: 4,1/5

Kup: 159 zł (3 urządzenia na rok)

G Data Internet Security to pakiet wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje tego typu oprogramowania - składa się więc z antywirusa, zapory sieciowej, ochrony przed spamem i rozbudowanego modułu kontroli rodzicielskiej. Oprogramowania zyskało po ostatniej publikacji AAV TEST, gdzie zajęło wysokie miejsce w zakresie wykrywalności zagrożeń (choć trzeba obserwować czy utrzyma się tak wysoko w dłuższej perspektywie czasu).

6. McAfee Total Protection

Ocena: 4/5

Główne funkcje McAfee Total Protection to skaner antywirusowy oraz ochrona przeglądarki internetowej i poczty email. Ciekawym plusem programu jest uwzględnienie w koszcie subskrypcji dostępu do True Key by Intel Security - co umożliwia rozpoznawanie twarzy lub odcisków palca, zabezpieczanie haseł i błyskawiczne logowanie w witrynach sieci Web i aplikacjach na wszystkich posiadanych urządzeniach.

7. ESET Internet Security

Ocena: 4/5

Cena: ok. 140 zł (1 użytkownik, 1 urządzenie na rok)

ESET Internet Security 10 to program, który oprócz standardowych funkcji z zakresu ochrony przeglądarki internetowej oferuje kilka ciekawych rozwiązań jak np. skanowanie rutera pod kątem podatności na ataki, skanowanie plików przed ich otwarciem czy diagramy korzystania z Wi-Fi, do którego jest podłączony. ESET Internet Security 10 jest przyjemny w obsłudze i przede wszystkim nie obciąża zanadto komputera.

8. Trend Micro Internet Security

Ocena: 3,7/5

Kup: ok. 110 zł

Przy tak dobrej wydajności i stosunkowo niskiej cenie Trend Micro Internet Security to dobry wybór do bardzo podstawowej ochrony - mimo że brakuje mu pewnych dodatków, które znajdziemy u konkurencji (ograniczona ochrona rodzicielska, brak firewalla, wyraźny wpływ na działanie komputera).

9. AVG Ultimate

Ocena: 3,7/5

Kup: ok. 110 zł (1 urządzenie, 2 lata)

AVG Ultimate to budżetowe rozwiązanie dla pojedynczego użytkownika, który szuka podstawowej ochrony komputera bez zbyt zaawansowanych opcji dodatkowych. Plusem rozwiązania jest preinstalowany w aplikacji moduł TuneUp, który optymalizuje działania aplikacji i komputera (choć mnie w tym celu wystarcza regularny ccleaner).

10. Avast Premier

Ocena: 3,5/5

Cena: ok. 220 zł

Avast Ultimate - czyli pakiet zawierający Premier oraz trzy inne produkty ze zniżką 42%!

Avast oferuje całą gamę darmowych oprogramowań zabezpieczających, sprawiając tym samym, że brakuje nam dobrej wymówki, by nie chronić naszego sprzętu. Mimo wszystko produkt komercyjny nie jest idealnym wyborem: brakuje mu kilku funkcji, których spodziewalibyśmy się po pakiecie oznaczonym jako premium, a tym samym płatnym. Nie można tworzyć w nim także kopii zapasowych czy regulować ustawień (lub trzeba za nie dodatkowo zapłacić jak za SecureLine VPN , który kończy się po 7-dniowym trialu).

Dalsze propozycje antywirusów to oprogramowanie darmowe

11. Avira Free Security Suite

Ocena: 3,4/5

Dostępny: za darmo

Avira Free Security Suite to jeden z najlepszych darmowych programów antywirusowych, które można znaleźć na rynku. Biorąc pod uwagę doskonałe wyniki, które uzyskał w teście AV-Test, całkiem szeroką gamę funkcji, brak kosztów i wygodny interfejs, Avira Free Security Suite stanowi naprawdę dobry wybór.

12. Panda Free Antivirus

Ocena: 3,5/5

Dostępny: za darmo

Panda jest jednym z czołowych dostawców oprogramowania antywirusowego. Ta propozycja zawiera kilka ciekawych dodatków. Podczas testów byliśmy naprawdę zaskoczeni, kiedy okazało się, że poziom ochrony, jaki gwarantuje, jest naprawdę przyzwoity i nie wpływa za mocno na działanie komputera: program można zainstalować i od razu o nim zapomnieć.

13. BitDefender Antivirus Free Edition 2018

Ocena: 3,5/5

Dostępny: za darmo

BitDefender Free Edition nada się w przypadku użytkownika, który chce po prostu zainstalować oprogramowanie antywirusowe i pozwolić mu swobodnie działać, bez konieczności zmian w konfiguracji czy ręcznego skanowania. Jako że program ma naprawdę wysoki poziom ochrony, takie podejście nie będzie niebezpieczne, jednak jeśli wolisz mieć trochę kontroli, nie będzie to dla Ciebie dobra opcja.

14. Avast Free Antivirus

Ocena: 3,5/5

Dostępny: za darmo

Avast Free Antivirus jest jednym z najlepszych darmowych produktów, który możesz zainstalować już teraz. Oferuje szeroki wybór bezpłatnych gadżetów, w tym moduł do analiz aplikacji oraz przeglądarki, a także oddzielnie doskonały pakiet Android z antywirusem i ochroną anti-theft. Ocena od AV-Test była wyższa niż przeciętna, co jeszcze bardziej zachęca do instalacji.

15. AVG AntiVirus FREE

Ocena: 3,5/5

Dostępny: za darmo

AVG AntiVirus FREE to nadal jeden z najlepszych programów antywirusowych, które można dostać za darmo. Oferuje duży wybór najważniejszych zabezpieczeń (choć trzeba uważać, by zainstalować właściwy produkt).

Oprogramowanie dodatkowe

Oprócz zestawów antywirusowych dobrze mieć także aplikacje wyspecjalizowane w znajdywaniu i likwidacji specyficznych szkodników. Warte uwagi są zwłaszcza następujące:

Cybereason Ransomfree

Cybereason Ransomfree to darmowy program, stworzony w celu uniknięcia szkodników ransomware. Jego działanie pozwala wykryć zagrożenia, jakie mogą prześliznąć się pod czujnym okiem głównego antywirusa. Aplikacja doskonale rozróżnia nie tylko ponad czterdzieści znanych ransomware, jak Locky, Cryptowall, TeslaCrypt, Jigsaw, czy Cerber, ale również wykrywa ich warianty, stworzone w celu oszukania programów antywirusowych. Dzięki temu wszelkie zmodyfikowane szkodniki również zostają wykryte i powstrzymane przed działaniem.

Cybereason Ransomfree to aplikacja, za powstanie której odpowiadają eksperci pracujący m.in. w branży wojskowej. Jest bardzo często aktualizowana, dzięki czemu chroni system przed najnowszymi odmianami wirusów i szkodników. Pracuje w tle, nie zużywając wielu zasobów systemowych. Jak podają twórcy programu, powstrzyma on 99% szkodników. Jest on darmowy, a więc warto go spróbować.

Ultra Adware Killer

Ultra Adware Killer to darmowa aplikacja do usuwania szkodników typu adware, jakie mogły dostać się do systemu operacyjnego. Po użyciu jej z poziomu admina oczyszcza te zbędne dodatki na wszystkich kontach użytkowników. Skutecznie wyrzuca dodatkowe paski narzędzi w wyszukiwarkach, zbędne wtyczki, silniki wyszukiwania oraz przekierowania stron głównych.

Ultra Adware Killer potrafi także wskazać niepotrzebne program (PUP). Użytkownicy Chrome i Firefoxa mogą także resetować ustawienia przeglądarek. Działanie aplikacji jest dziecinnie proste - wystarczy tylko wcisnąć przycisk skanu i gotowe.

AdwCleaner

AdwCleaner to darmowy program, którego głównym celem jest usuwanie złośliwych elementów, jakie mogły dostać się do systemu podczas przeglądania stron internetowych, pobierania plików czy instalowania gier i aplikacji. Objawem infekcji może być dziwne zachowanie komputera, jego powolniejsza praca, zmiana strony startowej przeglądarki bez możliwości powrotu do poprzedniej, a także częste przerywanie działania gier i aplikacji. AdwCleaner usuwa takie złośliwe oprogramowanie jak adware, potencjalnie niechciane programy (PUP – aplikacje, które często dołączane są jako dodatki do normalnych instalatorów gier oraz programów), dodatkowe paski narzędzi do przeglądarki (toolbary), hijack (zmieniają ustawienia przeglądarki i wyszukiwarkę) i szkodliwe biblioteki DLL.