Najlepszy antywirus na Androida - ranking antywirusów na system Android 2019

Sprawdzamy, jakie obecnie antywirusy dla systemu Android są najlepsze i najbardziej skuteczne. Zobacz, kto wygrał zestawienie!

Ponieważ tablety i smartfony stają się coraz powszechniejsze, należy pamiętać, że - podobnie jak w przypadku PC i laptopów - rośnie liczba dedykowanych im wirusów i innych szkodników. Oczywiście od dawna są już dostępne programy ochronne, które mają zabezpieczyć przed nimi Androida. Oto nasz wybór najlepszych aplikacji antywirusowych na system Android.

Antywirus na Androida - czy naprawdę jest potrzebny?

W przeciwieństwie do urządzeń Apple, na które można pobierać aplikacje wyłącznie z App Store, Android umożliwia pobieranie i instalację z różnych źródeł. Może się zdarzyć, że pod maską praktycznej aplikacji cyberprzestępcy ukryli wirusa lub malware. Sytuacja taka może mieć miejsce także w Play Store - co miesiąc Google usuwa nawet kilkaset fałszywych apek, które mogą szkodzić urządzeniu użytkownika. Ale - po usunięciu mogą wrócić pod inna nazwą. Poza tym zagrożeniem są phishingowe e-maile oraz dziwne reklamy na stronach, w które możesz kliknąć nawet przez przypadek.

Laboratorium testowe AV-Test ma w swoich bazach miliony próbek wirusów na Androida - większość z nich ma mało przyjemny zwyczaj kradzieży danych osobowych ze smartfona. Dlatego dobra aplikacja antywirusowa powinna chronić przed takimi sytuacjami, a także umożliwiać zdalne blokowanie telefonu, gdy zostanie on skradziony lub zagubiony, a także usuwanie z niego danych na odległość. Bardzo dużą zaletą, jaką może zaoferować aplikacja ochronna, jest funkcja robienia zdjęć lub uruchamiania kamery skradzionego urządzenia - umożliwia to nagranie złodzieja.

Praktycznym rozwiązaniem będzie także możliwość blokowania połączeń przychodzących - dzięki temu może wyeliminować natrętny spam. Podobne funkcja przyda się także przy wiadomościach SMS. Niektóre aplikacje mają możliwość ustalenia godzin,w trakcie których blokada będzie działać. Niektóre zestawy ochronne oferują także możliwość blokowania hasłem dostępu do przeglądarki - co jest przydatne dla rodziców, którzy dają telefon dziecku i chcą mieć pewność, że podczas gry nie dokona zakupu w aplikacji, ani też nie wejdzie na nieodpowiednie dla niego strony w sieci. Kilka aplikacji antywirusowych daje także miejsce w chmurze na przechowywanie ważnych plików oraz zdjęć.

A więc, odpowiadając na pytanie w śródtytule - tak, antywirus jest potrzeby. A ponieważ oferuje go wiele firm, nasz ranking ma za zadanie pomóc Ci w wybraniu najlepszego, w który warto zainwestować swoje pieniądze. Opisane tu szerzej aplikacje osiągnęły maksymalne wyniki - po 6 punktów - za ochronę oraz wydajność.

AKTUALIZACJA:

Testy zostały wykonane ponowie pod koniec lipca 2019. W przeciwieństwie do poprzednich, były głębsze i bardziej wymagające, aby sprawdzić, jak radzą sobie z najnowszymi zagrożeniami przy jednoczesnej obserwacji wpływu na wydajność urządzenia. Od stycznia zmienił się również sam Android – poprzednie edycje miały tylko podstawowe funkcje ochronne. Obecnie wbudowany skaner Play Protect skanuje aplikacje podczas instalacji (obojętnie, czy pochodzą z Play Store czy innego źródła) i regularnie sprawdza urządzenie w poszukiwaniu zagrożeń. Pojawiła się także funkcja bezpiecznego przeglądania, chroniąca przeglądarkę Chrome podczas przeglądania stron internetowych. Funkcja "Znajdź moje urządzenie" ma z kolei elementy przeciwko kradzieży.,

Jak testowano antywirusy na Androida?

W lipcowym teście wzięły udział najnowsze edycje aplikacji ochronnych, dostępnych w Play Store.

 • Avast Mobile Security & Antivirus 6.21
 • AVG Anti-Virus 6.19
 • Avira Antivirus Security 5.8
 • Bitdefender Mobile Security 3.3
 • F-Secure SAFE 17.6
 • G DATA Internet Security 26.5
 • Google Play Protect 15.3
 • Kaspersky Internet Security 11.23
 • McAfee Mobile Security 5.2
 • Securion OnAv 1.0
 • Trend Micro Mobile Security 10.3

Przy każdej z aplikacji zwrócono uwagę na cztery funkcje:

 • antimalware – wbudowany skaner do wykrywania złośliwych aplikacji
 • moduł antykradzieżowy – umożliwiający zdalny dostęp do utraconego telefonu
 • bezpieczne przeglądanie – wykrywanie niebezpiecznych witryn
 • skaner aplikacji – możliwość skanowania zainstalowanych aplikacji

Testy odbyły się 25 lipca 2019, a wzięło w nich udział 3601 próbek złośliwych aplikacji.

Najlepszy antywirus na Androida 2019

Trend Micro Mobile Security

Trend Micro Mobile Security zabezpiecza przed kradzieżami tożsamości, oszustwami phishingowymi (wyłudzanie informacji), blokuje fałszywe witryny internetowe, umożliwia anonimowe przeglądanie Internetu oraz chroni prywatność w serwisach społecznościowych: Facebook, Google+, Twitter i LinkedIn. Dostępny jest za darmowej, 14-dniowej wersji testowej, potem może korzystać z darmowej lub zaawansowanej, płacąc co roku za odnowienie licencji i dodatkowe funkcje, jak kontrola rodzicielska. Podczas testów ochrona przed zagrożeniami była stuprocentowa, nie zaliczył również fałszywego alarmu.

Cena: za darmo. Kliknij tutaj, aby pobrać Trend Micro Mobile Security.

Kolejne aplikacje: Avast, AVG, Avira, Bitdefender, F-Secure, G DATA, Kaspersky, McAfee uzyskały takie same rezultaty: ochrona 99,9% oraz 0 fałszywych alarmów. Prezentujemy je w kolejności alfabetycznej.

Avast Mobile Security

Avast Mobile Security

Avast Mobile Security

Avast Mobile Security oferuje solidną ochronę, uwzględniającą wszystkie możliwości ataków – ma skaner malware, ochronę Wi-fi, monitorowanie aplikacji oraz firewall. Wersja darmowa zawiera również 14-dniową edycję testową, pozbawioną reklam oraz z dodatkowymi funkcjami, jak moduł antykradzieżowy. Zaletą są także inne narzędzia, np. do mierzenia zużycia danych

Cena: za darmo. Kliknij tutaj, aby pobrać Avast Mobile Security & Antivirus.

AVG Antivirus

AVG Antivirus Free for Android

AVG Antivirus Free for Android

AVG Antivirus oferuje skan malware, ochronę sieci Wi-fi, zabezpieczenie przed szkodliwymi witrynami. Darmowa wersja pozwala na 14-dniowe korzystanie z edycji Premium i dodatkowych funkcji, jak optymalizacja wydajności, usprawnione zarządzanie energią, a także moduł antykradzieżowy. Funkcja firewalla pozwala na selektywną kontrolę dostępu do internetu na urządzeniach, które przeszły Root.

Cena: za darmo. Kliknij tutaj, aby pobrać AVG Antivirus Free for Android.

Bitdefender Mobile Security

Bitdefender Mobile Security

Bitdefender Mobile Security

Dostępny w 14-dniowej wersji testowej, Bitdefender Mobile Security jest bardzo łatwy w konfiguracji i obsłudze. Jest wyposażony w moduł antykradzieżowy, współpracuje z wearables, daje ochronę w sieci wraz z doradcą prywatności, ma także bardzo wydajny skaner malware, a także opcję korzystania z VPN. Na minus można policzyć mu brak blokowania połączeń, tworzenia kopii zapasowej danych oraz brak kontroli rodzicielskiej. Funkcja Autopilot pokazuje rekomendacje dla ustawień bezpieczeństwa i prywatności. Co tydzień składa raport z logami dotyczącymi aktywności, które można przejrzeć w samej aplikacji.

Warto przypomnieć, że Bitdefender to także najlepszy antywirus 2019 na PC. Jeśli kupujesz Bitdefender Total Security 2019, ochrona mobilna już się w nim znajduje.

Cena: 31 zł za 1 stanowisko na rok. Kliknij tutaj, aby kupić!

F-Secure

F-Secure SAFE to rozwiązanie chroniące kilka urzadzeń – PC, Mac, Android ii OS – przeciwko malware i innym zagrożeniom. Oferuje rozbudowana kontrolę rodzicielską, skaner malware, moduł antykradzieżowy, monitorowania aplikacji i bezpieczną przeglądarkę, która zabezpiecza transakcje online. 30-dniowa wersja testowa pozwala zapoznać się z wszystkimi możliwościami.

Cena: 131 zł za 1 stanowisko na rok. Kliknij tutaj, aby kupić!

G DATA – Internet Security

G DATA oferuje solidną ochronę, w której znalazły się m.in. skaner malware, moduł antykradzieżowy, ochrona w trakcie przeglądania stron oraz ograniczania uprawnień aplikacji. Sporo możliwości daje wbudowana ochrona rodzicielska. Istnieją dwie wersje aplikacji: darmowa i płatna. Darmowa pozwala na testowanie funkcji z płatnej przez 30 dni.

Cena: Cena: 69,38 zł zł za 1 stanowisko na rok. Kliknij tutaj, aby kupić!

Kaspersky Internet Security for Android

Kaspersky Internet Security for Android

Kaspersky Internet Security for Android

Kaspersky Internet Security for Android oferuje najważniejsze funkcje bezpieczeństwa – skaner stron internetowych, aplikacji, moduł antykradzieżiowy oraz blokowanie połączeń. Dodatkowe funkcje, jakie oferują osobne aplikacje producenta, które współpracują z tym antywirusem, to także ochrona VPN, kontrola rodzicielska oraz menedżer haseł.

Cena: 19,90 zł za 1 urządzenie na rok. Można wypróbować bezpłatnie. W obu przypadkach znajdziesz możliwość pobrania na tej stronie.

McAfee Mobile Security

McAfee Mobile Security

McAfee Mobile Security

McAfee Mobile Security jest dostępny w darmowej wersji, która oferuje ochronę przeciwko zagrożeniom malware, moduł antykradzieżowy, ochronę sieci Wi-fi, wykonywanie kopii zapasowych danych, zarządzania pamięcią i zużyciem energii, a także ochronę prywatności. Wersja płatna pozwala na korzystanie z tego bez reklam i dodaje ochronę przeciwko phisingowi, zamykanie aplikacji, tworzenie profili użytkownika oraz VPN.

Cena: 114,99 zł za rok. Można wypróbować bezpłatnie w wersji testowej. Kliknij tutaj, aby przejść na stronę McAfee Mobile Security.

Pozostałe programy

 • Securion - ochrona 99,4%, fałszywe alarmy: 2
 • Google - ochrona 83,2%, fałszywe alarmy: 28