Najlepszy antywirus na Maca 2017

Przedstawiamy najlepsze oprogramowanie antywirusowe na komputery typu Mac dostępne w 2017 roku.

Bezpieczeństwo komputerów oraz prywatnych danych jest jednym z najważniejszych wyzwań świata zdominowanego przez nowe technologie. Rok 2017 jest tego najlepszym przykładem – począwszy od epidemii WannaCry z początku roku, przez ataki typu ransomware na duże organizacje jak NHS czy prywatnych użytkowników, skończywszy na paraliżującym nawet dobrze zabezpieczone korporacje oraz instytucje publiczne oprogramowaniu Petya. Brzmi to bardzo złowrogo, ale jest pewna nadzieja. Dla zwykłego użytkownika internetu, który jednak posiada na komputerze ważne dla niego dane, w większości przypadków wystarczają regularne aktualizacje oprogramowania, świadome korzystanie z internetu oraz opcjonalnie – uzbrojenie się w antywirus (darmowy lub komercyjny).

Jeśli posiadasz komputer Mac i chciałbyś upewnić się, że Twoje dane są bezpieczne, to trafiłeś w dobre miejsce. W tym artykule przedstawiamy najlepsze antywirusy na Maca w 2017 roku.

Najlepszy antywirus na Maca 2017: jak testowaliśmy?

W naszym teście najlepszych antywirusów na Maca korzystamy przede wszystkim z danych niezależnego laboratorium AV-Test.org, które specjalizuje się w obiektywnych testach oprogramowania antywirusowego. AV-Test.org jest o tyle dobre, że oprócz sprawdzania wykrywalności zagrożeń bierze pod uwagę także wpływ zainstalowanego oprogramowania na wydajność Twojego systemu operacyjnego i komputera (czyli – o ile dany antywirus spowalnia Twój komputer i jak często powiadamia Cię o różnych rzeczach). W naszych testach dodatkowo sprawdziliśmy intuicyjność oprogramowania oraz po prostu wrażenia z korzystania z danych rozwiązań, np. to czy program nie jest zbyt irytujący z blokowaniem popularnych usług lub czy nie dokonuje nagłych niezapowiedzianych aktualizacji, które przeszkadzają w pracy.

Jeszcze słowo o rozwiązaniach darmowych – bardzo często okazywało się, że choć oferują one bardzo dobrą ochronę antywirusową, to w praktyce bardziej niż płatne rozwiązania spowalniają system. Niektóre wersje działają też podobnie co komercyjne, ale np. co chwila namawiają do zakupu lub wymagają zapisu na newsletter. Są to elementy, które dla niektórych mogą być irytujące, a o których raczej nie wspomina się na forach internetowych.

Najlepszy antywirus na Maca 2017: po co mi antywirus?

Mam Maca, po co mi antywirus?” – to pewnie pierwsza myśl wielu użytkowników Maca, którzy trafili na ten artykuł. Bardzo dużo osób w branży technologicznej wciąż twierdzi, że posiadając Maca wcale nie potrzebujesz antywirusa i Twój komputer jest bezpieczny. To tylko pół prawdy.

W praktyce faktem jest, że komputery Mac są bardziej bezpieczne niż te z Windows. Nie oznacza to jednak, że zapewniają 100% bezpieczeństwa. Trzeba brać pod uwagę, że sposób na włamanie do dowolnego komputera, także Maca, znajdzie się zawsze – a użytkownicy tego sprzętu zwykle są potencjalnie dość zyskownym celem dla cyberprzestępców.

Temat jest na tyle szeroki, że omówiliśmy go oddzielnie w oddzielnym artykule: „Czy Mac OS potrzebuje antywirusa? Odpowiadamy i doradzamy”.

Najlepszy antywirus na Maca 2017

Jeśli zdecydowałeś, że lepiej dmuchać na zimne i porządnie zabezpieczyć swojego Maca, oto najlepsze zdaniem laboratorium AV-Test oraz naszym oprogramowanie antywirusowe na Maca dostępne w 2017 roku.

1. Antywirus Bitdefender na Maca

Numerem jeden w kategorii najlepszy antywirus na Mac jest Bitdefender Antivirus for Mac.

W testach AV-Tes oprogramowanie to osiągnęło wynik 100% wykrywalności zagrożeń, w dodatku spowalniając system o znacznie mniej niż 10% (w praktyce niezauważalne dla działania systemu – sprawdziliśmy!).

Swoją drogą, Bitdefender w tym roku wygrywa właściwie wszystkie rankingi antywirusów w każdej kategorii (także dla PC i urządzeń mobilnych, sprawdź: "Najlepszy antywirus 2017 | Oto ranking top 15 antywirusów | Darmowe i płatne programy" oraz "Jaki antywirus na Androida jest najlepszy?"). Nie jest to tylko nasze zdanie – oprogramowanie takie same pochwały zbiera także w wynikach testów laboratoryjnych oraz od innych mediów. Polecamy z czystym sumieniem!

2. Antywirus ESET na Maca

Innym komercyjnym rozwiązaniem jest znany w branży ESET, który także uzyskał w teście 100% wykrywalności zagrożeń i całkiem dobry wynik w szybkości działania systemu.

3. Antywirus AVG na Maca

AVG także zdobyło 100% wykrywalności złośliwego oprogramowania (jak cała pierwsza trójka w teście). Powód, dla którego AVG jest na trzecim miejscu, to odrobinę gorsza niż w przypadku Bitdefender i ESET wydajność.

4. Norton Security na Maca

Norton zdobył 99,17% wykrywalności złośliwego oprogramowania, co jest świetnym wynikiem, ale zawsze pozostaje mały niedosyt. Program nie ma też maksymalnej oceny w wydajności. Plusem tego rozwiązania może być natomiast fakt, że można kupić jedną licencję na 5 stanowisk – w tym peceta, maca i smartfon.

5. Antywirus Kaspersky na Maca

Kaspersky osiągnął wynik 99,17% i nieco gorsze niż konkurencja wyniki w wydajności. Cieniem na oprogramowanie rzuca się natomiast ostatnia afera związana z rzekomym wykorzystywaniem oprogramowania Kaspersky do zbierania danych przez rosyjskie służby. Choć dla „zwykłego Kowalskiego” nie jest to zagrożenie, to jednak my czujemy pewien dyskomfort związany z takimi praktykami.

6. Antywirus Sophos na Maca

Sophos jest o tyle dobry, że darmowy – wymaga jednak od użytkownika podania niektórych danych personalnych, także możecie spodziewać się, że firma będzie próbowała po pewnym czasie namówić Was na wersję płatną. Wracając do wersji darmowej – oferuje 99,17% wykrywalności złośliwego oprogramowania i ma niewielki wpływ na działania Maca. Wersje płatne są oczywiście lepsze.

7. Antywirus Avira na Maca

Kolejny darmowy antywirus na Maca – produkt wykrywa złośliwe oprogramowanie w 99%, ale czasami może lekko spowolnić system – stąd 7. miejsce w rankingu.

8. Antywirus Avast na Maca

Darmowy program na Maca, który wykrywa 100% zagrożeń – umiejscowiliśmy go na 8. miejscu tylko dlatego, że lekko spowalnia system. Jeśli masz nowego, mocnego Maca, wówczas pewnie nie zrobi Ci to różnicy i możesz brać Avast w ciemno. Ale jeśli masz starszego Maca lub mocno obciążasz swój sprzęt – wówczas Avast będzie Cię tylko irytował dodatkowym spowalnianiem komputera.


Zobacz również
Słuchawki do biegania - jak wybrać sportowe słuchawki?
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i komputera