Najlepszy backup 2018. Ranking programów i usług do kopii zapasowych

Awaria sprzętu, atak złośliwego oprogramowania, wynik nieuwagi albo celowego działania użytkownika – to chyba najczęstsze przyczyny utraty danych przechowywanych na dysku komputera. Dobre oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych danych pozwala wyjść bez uszczerbku z najgorszej sytuacji kryzysowej, a także odzyskać pojedynczy skasowany plik.

Acronis Backup

Acronis Backup

Ocena redakcji PCWorld.pl

Oprogramowanie do backupu danych autorstwa firmy Acronis.

Acronis specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań backupu skierowanych do różnych grup odbiorców. Dla użytkowników domowych firma przygotowała proste w użyciu narzędzie True Image 2018, które zapisuje kopie danych na dyskach lokalnych lub w chmurze. True Image pozwala przywracać pojedyncze pliki lub cały komputer np. na wypadek ataku ransomware.

Rozwinięciem tej technologii jest paleta rozwiązań Acronis Backup przeznaczonych dla firm. Oprogramowanie umożliwia backup stacji roboczych i urządzeń mobilnych, fizycznych serwerów z systemami Windows i Linux, środowisk wirtualnych oraz usług w chmurze. W odróżnieniu od konkurencji, która wspiera backup maszyn wirtualnych VMware i Hyper-V, Acronis Backup natywnie obsługuje również środowiska XenServer, Linux KVM i Oracle VM Server.

Oprogramowanie umożliwia backup systemów z aplikacjami Exchange, SQL Server, SharePoint, Active Directory i Oracle, zachowując spójność transakcji w trakcie backupu w trybie online.

Acronis Backup oferuje wiele opcji składowania kopii zapasowych na lokalnych dyskach, serwerach NAS i pamięciach SAN, taśmach oraz chmurowy magazyn Acronis Cloud Storage.

Aplikacja ma...

Acronis Backup - pełna recenzja »

Ferro Backup System

Ferro Backup System

Ocena redakcji PCWorld.pl

Profesjonalne rozwiązanie backupu i archiwizacji przeznaczone dla firm i instytucji publicznych.

Oprogramowanie chroni dane przechowywane na serwerach plików, stacjach roboczych i laptopach pracowników działających pod kontrolą systemów Windows, Linux, macOS i rzadko już spotykanym NetWare. Ferro Backup System z powodzeniem wykorzystywane jest również do backupu maszyn wirtualnych VMware i Hyper-V.

Ferro Backup System umożliwia backup na poziomie plików oraz blokowym. W pierwszej opcji oprogramowanie pozwala na backup otwartych plików, w tym dużych skrzynek PST programu Outook, nawet gdy pracownik korzysta ze swojej poczty. Co więcej, dla dużych plików stosowany jest backup przyrostowy, aby do maksimum ograniczyć ilość danych koniecznych do przesłania przez sieć.

Na poziomie blokowym Ferro Backup System umożliwia wykonanie kopii zapasowej całego dysku, w tym zainstalowanego na nim systemu operacyjnego i odtworzenie go w późniejszym czasie na pustym nośniku, bez potrzeby ponownej instalacji.

Rozwiązanie Ferro oferuje wiele funkcji przydatnych w firmach, takich jak: centralna konsola zarządzania, możliwość instalacji klienta przez GPO czy możliwość wdrożenia dwuosobowej autoryzacji...

Ferro Backup System - pełna recenzja »

EaseUS Todo Backup

EaseUS Todo Backup

Ocena redakcji PCWorld.pl

Oprogramowanie do wykonywania kopii zapasowych firmy EaseUS.

Todo Backup to produkt dobrze znanej również i u nas firmy EaseUS, oferującej programy do odzyskiwania danych, partycjonowania dysków i przesyłania plików między różnymi urządzeniami. Aplikacja dostępna jest w kilku wersjach – dla użytkowników indywidualnych oraz dla firm z opcją ochrony stacji roboczych i serwerów.

EaseUS Todo Backup umożliwia backup i przywracanie plików, partycji, dysków i całego systemu komputera, oferując wszystkie najważniejsze funkcje backupu. Aplikacja ma wbudowane mechanizmy przenoszenia systemu na inny komputer, opcje definiowania wykluczeń i komend uruchamianych przed wykonaniem zadania i po nim, harmonogram backupu oparty na zdarzeniach oraz system powiadomień e-mail.

Todo Backup pozwala na przywracanie skrzynek pocztowych programu Outlook na poziomie pojedynczych folderów i wiadomości. Dane kopii zapasowych mogą być zapisywane na dyskach w chmurze, w tym OneDrive, Google Drive i Dropbox.

Do firm skierowana jest wersja Workstation z centralną konsolą zarządzania, która umożliwia zdalne wdrażanie oprogramowania i polityk zabezpieczeń na chronionych punktach końcowych oraz monitorowanie stanu zadań backupu w...

EaseUS Todo Backup - pełna recenzja »

NAKIVO Backup & Replication

NAKIVO Backup & Replication

Ocena redakcji PCWorld.pl

NAKIVO Backup & Replication to jeden z głównych konkurentów Veeama w obszarze backupu centrów danych.

Paleta rozwiązań NAKIVO obejmuje narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, wdrażania mechanizmów wysokiej dostępności oraz planów odzyskiwania po awarii do zapasowych serwerowni i chmury.

NAKIVO oferuje proste wdrożenie oprogramowania backupu w jednym z kilku scenariuszy: do zainstalowania na dedykowanym serwerze Windows lub Linux, jako maszyna wirtualna VMware lub aplikacja dla serwerów NAS. Wsparcie obejmuje urządzenia: QNAP, Synology, ASUSTOR i WD.

NAKIVO Backup & Replication zapewnia ochronę środowisk wirtualnych VMware i Hyper-V oraz instancji EC2 w chmurze Amazon. Oprogramowanie umożliwia backup maszyn wirtualnych bez przerywania pracy oraz ich przywracanie do działającego klastra wirtualizacji.

Aplikacja pozwala na odzyskiwanie pojedynczych plików lub obiektów chronionych aplikacji, takich jak: Active Directory, Microsoft Exchange i Microsoft SQL Server. Program potrafi „obcinać” logi transakcyjne przed wykonaniem bazy danych obsługiwanej aplikacji.

W trakcie backupu NAKIVO, podobnie jak konkurencyjny Veeam, stosuje mechanizm VMware Changed Block Tracking (CBT) do wykrywania zmienionych bloków danych. Kopie przyrostowe tworzone są szybko, bowiem...

NAKIVO Backup & Replication - pełna recenzja »

Syncplicity

Syncplicity

Ocena redakcji PCWorld.pl

Usługa backupu danych dostarczana przez Syncplicity.

Wśród wielu zagranicznych usług backupu online Syncplicity wyróżnia się możliwością wskazania miejsca przechowywania plików użytkownika. Do dyspozycji są centra danych w Stanach Zjednoczonych lub Unii Europejskiej, co w kontekście RODO i ogólnie rozumianego bezpieczeństwa danych wydaje się kluczowym argumentem za wyborem tej usługi.

Syncplicity to zasadniczo narzędzie do synchronizacji danych między wszystkimi komputerami i urządzeniami użytkownika. Z uwagi na fakt, że dane te wysyłane i przechowywane są również w chmurze, Syncplicity staje się pełnoprawnym narzędziem backupu danych z punktów końcowych.

Do dyspozycji mamy natywnego klienta dla Windows, macOS, iOS i Androida z możliwością zarządzania danymi przez przeglądarkę. Agent usługi umożliwia definiowanie wykluczeń plików i folderów z backupu, wspiera funkcje wersjonowania oraz współpracy z dokumentami. Każda zmiana w pliku, np. kliknięcie Zapisz w Wordzie, wymusza natychmiastowe wysłanie aktualnej wersji dokumentu do chmury Syncplicity.

W aplikacji mobilnej użytkownik może dodatkowo edytować i dodawać adnotacje do dokumentów Office i PDF online, otwierać prezentacje...

Syncplicity - pełna recenzja »

Veeam Backup & Replication

Veeam Backup & Replication

Ocena redakcji PCWorld.pl

Oprogramowanie do backupu danych dostarczane przez Veeam.

Veeam to obecnie chyba najgorętsza marka na rynku backupu danych. Firma ta przebojem wdarła się do centrów danych i serwerowni różnej wielkości firm ze swoim topowym produktem Backup & Replication do ochrony środowisk wirtualnych VMware i Hyper-V.

Oprogramowanie zapewnia szeroką funkcjonalność, jest niezawodne, a przy tym o wiele bardziej przyjazne we wdrożeniu i administracji w porównaniu ze stosowanymi od lat konkurencyjnymi rozwiązaniami klasy korporacyjnej.

Backup & Replication umożliwia tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych bez przerywania pracy, przywracanie ich do działającego środowiska wirtualnego, a także wynoszenie dodatkowej kopii zapasowych do zewnętrznych lokalizacji, w tym chmury.

Aplikacja pozwala na szybkie odzyskiwanie pojedynczych obiektów z usługi katalogowej Active Directory i aplikacji Microsoft Exchange i SharePoint oraz przywracanie baz danych Oracle i Microsoft SQL Server na poziomie transakcji.

Producent udostępnia również aplikację Veeam Agent do Windows i Linuksa, która pozwala chronić stacje robocze pracowników oraz fizyczne serwery, których nie można poddać wirtualizacji. Program tworzy kopie zapasowe...

Veeam Backup & Replication - pełna recenzja »

Xopero QNAP Appliance

Xopero QNAP Appliance

Ocena redakcji PCWorld.pl

Oprogramowanie Xopero przekształca sieciową pamięć masową marki QNAP w funkcjonalny serwer backupu do zabezpieczania stacji roboczych i serwerów z dostępem do centralnej konsoli zarządzania.

Wydaje się, że to idealne połączenie sprzętu i oprogramowania. W jednym pudełku znajduje się wszystko, czego potrzeba do skutecznej ochrony danych użytkowników.

Serwer, dostępny w wielu wariantach i o różnych pojemnościach, służy do bezpiecznego przechowywania kopii zapasowych tworzonych przez oprogramowanie. Nie ma potrzeby kupowania dodatkowego sprzętu, które w tym scenariuszu może służyć również jako wydajny serwer plików i multimediów.

Xopero umożliwia efektywny backup plików, wolumenów, maszyn wirtualnych VMware i Hyper-V, baz danych SQL Server, PostgreSQL i MySQL oraz poczty Exchange. Oprogramowanie obsługuje mechanizm wersjonowania plików, umożliwia odzyskiwanie danych na poziomie całego systemu, wolumenów lub konkretnych plików i folderów oraz przywracanie obrazu dysku maszyny wirtualnej na dowolnej maszynie fizycznej.

Dzięki funkcji site to site replication kopie krytycznych danych mogą być odtwarzane na drugim serwerze QNAP NAS.

Xopero wyposażono we wszystkie funkcje, jakie powinien mieć dobry program do backupu, a więc: kompresję i szyfrowanie kopii zapasowych, możliwość definiowania własnych planów retencji i...

Xopero QNAP Appliance - pełna recenzja »

Klasyczne programy backupu komputerów operują na poziomie plików. Pliki i foldery na dysku są kopiowane i zapisywane w archiwum albo synchronizowane do innej lokalizacji. Przykładem takiej aplikacji jest nadal popularny, ale mocno już leciwy Cobian Backup.

Dobre programy do backupu stacji roboczych umożliwiają przywracanie pojedynczych plików, wybranych wolumenów lub całego systemu komputera. Jest to możliwe, gdyż nowoczesny program backupu tworzy kopie zapasowe na poziomie bloków, co pozwala na ochronę wszystkich wolumenów na dysku. Backup blokowy jest dużo bardziej efektywny, bowiem kolejne kopie przyrostowe zawierają tylko zmienione bloki danych od czasu uruchomienia ostatniego zadania backupu. Duży plik poczty Outlook nie jest każdorazowo w całości kopiowany do pliku backupu.

Ważną funkcją oprogramowania jest wersjonowanie. Program zachowuje kolejne wersje pliku, aby umożliwić dostęp do starszej wersji np. dokumentu lub arkusza kalkulacyjnego. To ważne, gdy aktualna wersja została uszkodzona, nadpisana błędnymi danymi albo wprowadzone w pliku zmiany należy wycofać.

Oprogramowanie do backupu umożliwia składowanie danych na pamięci przenośnej, zewnętrznym dysku twardym, taśmach, serwerze NAS lub w pamięci masowej SAN. W takim scenariuszu sami musimy zadbać o miejsce przechowywania. Alternatywne rozwiązanie to usługa backupu w chmurze, świadczona np. przez Comarch lub Syncplicity. Ten drugi ma silną konkurencję w postaci usług Mozy, iDrive i Carbonate. Na komputerze, laptopie lub urządzeniu mobilnym instalujemy agenta usługi, który automatycznie wysyła kopie chronionych danych do chmury.

Najlepszy backup 2018. Backup serwerów i pamięci masowej

Backup fizycznych serwerów odbywa się na poziomie blokowym w analogiczny sposób co backup stacji roboczych i laptopów. Backup instancji wirtualnych wymaga skopiowania maszyny wirtualnej wraz z obrazami podłączonych do niej dysków. Popularne oprogramowanie wspiera najczęściej dwa najważniejsze obecnie środowiska wirtualizacji VMware i Hyper-V, umożliwiając backup serwerów wirtualnych bez przerywania ich pracy. Istnieje możliwość przywracania całych maszyn wirtualnych lub odzyskiwanie z backupu pojedynczych plików i folderów.

Czym się kierować przy wyborze backupu
Przemysław Skowroński, Ergonet

Przemysław Skowroński, Ergonet

Komentuje Przemysław Skowroński z Zarządu Ergonet.pl - dostawcy usług IT dla polskich firm, w tym zaawansowanego backupu w oparciu o Veeam:

Gdziekolwiek przechowujesz dane firmy – w infrastrukturze własnej czy w chmurze (np. w Office 365) – Ty i tylko Ty odpowiadasz za ich bezpieczeństwo, nikt inny nie bierze za to odpowiedzialności. Dlatego warto pomyśleć o backupie.

Jak wybrać backup?

Tworzenie kopii zapasowych jest dobre. Przewaga backupu on-premise to zachowanie danych we własnej infrastrukturze. To również największa słabość: zwiększa podatność na zagrożenia, będąc pojedynczym punktem awarii.

Kopie zapasowe u dostawcy zewnętrznego są zgodne z najlepszą praktyką: zasadą 3-2-1, czyli tworzeniem 3 kopii danych, na 2 różnych typach nośników i utrzymywaniu 1 kopii poza firmą.

Kopie w środowisku chmurowym to najwyższy poziom bezpieczeństwa i optymalizacja kosztowa. W ramach usługi Przedsiębiorcy mogą korzystać z najnowocześniejszych opcji, np. inteligentnego zarządzania danymi na ogromną skalę. Hiperdostępność zapewnia firmom ciągłość biznesową, ogranicza ryzyka i przyspiesza wprowadzanie innowacji, bo takie technologie jak internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i blockchain wymagają platform zapewniających skalowalność i łatwość zarządzania danymi.

Jak wybrać dostawcę?

Warto odpowiedzieć na kilka pytań:

  1. Od kiedy firma działa na rynku i na jakim oprogramowaniu opiera swoje usługi (jak się ono plasuje w czołowych rankingach, np. w badaniach Gartnera)?
  2. Gdzie zlokalizowane są backupy?
  3. Czy można przesłać dysk z danymi, by uniknąć wysokich kosztów pierwszego backupu?
  4. Czy backup obsługuje bezpośrednio różne systemy operacyjne oraz wirtualizacyjne?
  5. Czy usługi są elastyczne – np. backup wybranych danych (poczty biznesowej Exchange; Office 365)?
  6. Czy usługa może objąć zapewnienie ciągłości działania firmy – replikację danych, przydatną w razie awarii serwerowni, ataku hakerów lub działania siły wyższej? Warto sprawdzić, czy dostawca automatycznie uruchamia środowisko zapasowe wraz z automatyczną konfiguracją sieci.
  7. Jaki zakres wsparcia technicznego i doradczego jest zagwarantowany w cenie? Prawidłowe dobranie, konfiguracja oraz obsługa backupu (w szczególności replikacji) wymaga fachowej wiedzy.

Jeśli w ramach usług potencjalny partner zaspokaja powyższe potrzeby, gwarantuje tym samym możliwość zachowania ciągłości dostępu do danych lub ciągłości działania firmy, nawet po ataku złośliwego oprogramowania szyfrującego dane (malware).

Producenci stosują szereg technik, które pozwalają istotnie zredukować ilość miejsca potrzebnego na składowanie kopii zapasowych. Najważniejszą z nich jest deduplikacja danych, która polega na identyfikowaniu tych samych bloków danych. W pewnym uproszczeniu chodzi o to, aby te same pliki, lub szerzej, dane występujące w wielu miejscach, zapisywane były w kopii zapasowej tylko raz.

Wiele ważnych danych firmowych przechowywanych jest na serwerach NAS, które mimo stosowania macierzy RAID i innych technik niezawodnościowych same w sobie wymagają backupu. QNAP proponuje stosowanie do tego celu oprogramowanie Hybrid Backup Sync, które usprawnia tworzenie kopii zapasowych danych i synchronizację plików. Dane z serwera QNAP NAS mogą być zapisywane na dyskach lokalnych, zewnętrznych urządzeniach i wynoszone do chmury.

Podobnie działa Synology, które udostępnia w swoim Centrum pakietów DSM zestaw bezpłatnych narzędzi do ochrony danych. Aplikacje Hyper Backup, Snapshot Replication, USB Copy i Cloud Sync pozwalają w pełni zabezpieczyć dane przechowywane na serwerze NAS zgodnie ze strategią 3-2-1. Strategia ta wymusza utrzymywanie trzech kopii danych, z czego co najmniej dwie powinny być składowane na różnego typu nośnikach, a jedna wynoszona jest do zewnętrznej lokalizacji (off-site), np. chmury.

Z drugiej strony serwer NAS jest znakomitym miejscem do przechowywania danych z kopii zapasowych. W tym celu można wykorzystać dowolne aplikacje zewnętrzne, np. EaseUS Todo Backup, zastosować aplikację do backupu stacji roboczych dostarczonych przez producenta serwera NAS lub wybrać specjalne produkty do backupu, takie jak Xopero QNAP Appliance lub Ctera.

To ostatnie, służące do tworzenia kopii zapasowych oraz archiwizacji dla stacji roboczych i serwerów, jest dostępne w kilku wariantach sprzętowych dla firm różnej wielkości. Wraz z serwerem NAS dostarczane jest autorskie oprogramowanie backupu z obsługą deduplikacji danych, opcjami integracji z Active Directory i synchronizacji danych do chmury.

W firmach bez backupu ani rusz

Zabezpieczanie danych to podstawowy obowiązek każdej firmy. W wielu przypadkach zadania te pozostają niezauważone, a nawet lekceważone, aż do momentu utraty ważnych dokumentów, firmowych baz danych, wiadomości e-mail i innych plików istotnych dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. To może zaś zagrozić ciągłości działania firmy, narażając ją na straty finansowe i wizerunkowe.

W nowoczesnej firmie backupem objęte są fizyczne i wirtualne serwery, komputery i laptopy pracowników oraz ich urządzenia mobilne, a zastosowane rozwiązanie powinno gwarantować, że wszystkie miejsca przechowywania danych będą objęte backupem, kopia zapasowa będzie aktualna i zadziała prawidłowo w momencie próby odzyskania danych.