Najlepszy darmowy antywirus 2017

Oto 5 najlepszych darmowych programów antywirusowych, które ochronią Twój komputer.

Więcej o bezpieczeństwie

Bitdefender Internet Security 2017 - tu możesz poczytać o zwycięzcy naszego testu antywirusów płatnych, kupić ten program oraz pobrać wersję trial na 30 dni.

Testy i artykuły na topie:

Najlepszy antywirus 2017 | Oto ranking top 15 antywirusów | Darmowe i płatne programy

Jaki antywirus na Androida jest najlepszy?

Co to jest ransomware? Jak chronić PC przed Petya?

Każdego dnia w internecie pojawia się nowe złośliwe oprogramowanie atakujące komputery z systemem Windows. Niektóre ataki są bardziej przerażające niż inne i głośniej słychać o nich w mediach (np. ostatnie doniesienia o WannaCry i Petya), pozostałe natomiast przechodzą bez szerszego echa, ale powodują wiele problemów czy wręcz tragedii pojedynczych osób (wyobraź sobie, że nagle tracisz dostęp do wszystkich plików na komputerze – słabo, prawda?).

Upewnienie się, że wszystkie Twoje programy są aktualne, a na komputerze działa podstawowy antywirus nie musi Cię kosztować nawet złotówki – dlatego serio nie znajdujemy żadnego usprawiedliwienia dla nie korzystania z oprogramowania antywirusowego na pececie.

Oczywiście w przypadku komputerów z Windows i posiadania na komputerze ważnych plików gorąco zachęcamy do zakupu płatnej wersji antywirusa – najlepiej jednego z przedstawionych w naszym artykule "Najlepszy antywirus 2017 | Oto ranking top 15 antywirusów | Darmowe i płatne programy".

Najlepszy darmowy antywirus: czy to działa?

Jeśli nie korzystasz z komputera zbyt często, nie masz tam ważnych danych, a chcesz zapewnić sobie choćby podstawową ochronę peceta – przygotowaliśmy dla Ciebie także zestawienie najlepszych darmowych antywirusów dostępnych w internecie.

Plusem korzystania z oprogramowania bezpłatnego tych producentów, którzy w swojej ofercie mają także oprogramowanie płatne jest (oprócz braku kosztu :)), fakt, że często wersje darmowe działają na podstawowym silniku wersji płatnych więc równie dobrze radzą sobie z wykrywaniem podstawowych zagrożeń. Oczywiście nie spodziewaj się cudów i tej samej jakości zabezpieczeń i obecności dodatków co w wersji płatnej, także raczej nie spotkasz tu zaawansowanego firewalla, filtru antyspamowego, zarządzania hasłami, ochrony przed ransomware czy kontroli rodzicielskiej. Pomimo to, korzystając z takich programów jak Avast, AVG, Avira, Bitdefender czy Panda, choć częściowo zabezpieczysz peceta przed głównymi zagrożeniami.

Poniżej przedstawimy naszym zdaniem najlepsze darmowe programy antywirusowe, które wybraliśmy uwzględniając m.in. wyniki testów z takich laboratoriów jak SE Labs, AV-test.org i AV Comparatives.

Najlepszy darmowy antywirus: czy to jest faktycznie za darmo?

Tak, ale często są jednak „haczyki”. Na przykład swego czasu polityka prywatności firmy AVG wywołała poruszenie, bo znalazły się w niej zapisy mówiące o tym, które z Twoich prywatnych i nie-prywatnych informacji może wykorzystywać firma gdy używasz ich darmowego produktu.

Choć AVG później wycofała się z tych zapisów, to jednak wielu ekspertów cały czas powtarza, że w podobnych darmowych produktach – także innych firm – następuje zbieranie części danych od użytkownika i przekazywanie ich dalej, tylko nie mówi się o tym głośno.

Na plus wypada Bitdefender, który obrał inny kierunek i stanowczo podkreśla, że w swoich produktach – także darmowych – nie przekazuje żadnych danych użytkowników (anonimowych lub nie) jakimkolwiek innym podmiotom poza swoją firmą.

Za „płatność” może też posłużyć namawianie na wyrażenie zgody do marketingu, otrzymywania ofert lub automatyczne zapisywanie na newsletter – te praktyki są dość mocno używane przez Avast i Avira.W przypadku Pandy i AVG na dzień pisania artykułu trzeba się było specjalnie wypisywać z newslettera by nie otrzymywać żadnych emaili związanych z kwestiami bezpieczeństwa. Cóż - coś za coś, rozwiązania komercyjne w większości już „odpuszczają” użytkownikowi i nie namawiają go do zakupów.

Najlepszy darmowy antywirus: najlepsze programy

Najlepszy darmowy antywirus: Bitdefender Antivirus Free Edition

Bitdefender ma od pewnego czasu naprawdę doskonałą reputację jeśli chodzi o świat antywirusów. Oprogramowanie to zajmuje aż dwa pierwsze miejsca w naszym rankingu antywirusów komercyjnych.

Wersja darmowa Bitdefender Antivirus Free Edition jest również bardzo dobra.

Laboratorium AV-Test oceniło Bitdefender Antivirus Free Edition na 6/6 jeśli chodzi o ochronę, działanie i użyteczność. SE Labs z kolei ocenił Bitdefender Antivirus Free na 99%.

Sumując – świetna ochrona, w dodatku mało obciążająca komputer.

Swoją drogą - jeśli rozważasz zakup wersji płatnej antywirusa, to polecamy Bitdefender Internet Security 2017, który zajął pierwsze miejsce w naszym teście rozwiązań darmowych i płatnych: Najlepszy antywirus 2017 | Oto ranking top 15 antywirusów | Darmowe i płatne programy

Najlepszy darmowy antywirus: Avast Free Antivirus

Avast Free Antivirus to znany na rynku od wielu lat darmowy anrywirus, który wręcz promuje na swojej stronie wersję darmową zamiast płatnej.

Avast Free Antivirus oprócz ochrony anywirusowej zawiera także przyjemny dodatek w postaci modułu do zarządzania hasłami w przeglądarce internetowej – zawsze lepsze to niż bazowe zabezpieczenia Chrome.

AV Tes ocenił Avast Free Antivirus na 6/6 w ochronie zagrożeń i tak samo jeśli chodzi o użyteczność. Program dostał jednak zaledwie o pół punktu mniej jeśli chodzi o wydajność w trakcie działania. SE Labs z kolei przyznało Avast Free Antivirus 92% w kategorii ochrony przed zagrożeniami.

Jak wspomnieliśmy wcześniej – Avast dość mocno zachęca do zapisania się w celu dzielenia się danymi. Na plus jest natomiast, że nie robi tego bez pytania.

Najlepszy darmowy antywirus: Microsoft Windows Defender

Windows Defender jest automatycznie wbudowany w Windows 10 i Windows 8 więc bez wątpienia to najłatwiejsze co możecie zrobić dla ochrony swojego systemu operacyjnego.

Kiedyś Windows Defender (Microsoft Security Essentials) był bardzo słaby, denerwował użytkownika I w dodatku działał bardzo słabo, ale obecny Windows Defender jest już całkiem niezłym rozwiązaniem.

SE Labs przyznało Windows Defender 94% w punktacji ochrony antywirusowej – to więcej niż AVG Free (93%) i Avast (92%). Warto tu zaznaczyć, że choć różnica w punktach procentowych może wydawać się niewielka, to jednak w skali podstawy do obliczeń – czyli wielu milionów rodzajów zagrożeń – każdy jest tutaj istotny.

AV-Test przyznał Windows Defenderowi 5,6 punktów na 6, za działanie i 6 za użyteczność (w końcu nie trzeba z nim nic robić – wystarczy się upewnić, że działa).

Avast Free Antivirus 2017

Choć skrytykowaliśmy trochę Avast Free Antivirus 2017 za politykę prywatności, to jednak Avast Free Antivirus 2017 jest naprawdę solidnym wyborem.

Avast Free Antivirus 2017 oferuje szeroki wybór bezpłatnych gadżetów, w tym moduł do analiz aplikacji oraz przeglądarki, a także oddzielnie doskonały pakiet Android z antywirusem i ochroną anti-theft. Program ma też niesamowicie przejrzysty interfejs.

Ocena od AV-Test (5/6) i 93% w SE Labs to także solidne wyniki.

Avira Free Antivirus

Avira Free Antivirus kiedyś była na pierszym miejscu naszej listy – i pomimo spadku, to wciąż solidny program.

Pierwszym małym plusem Avira Free Antivirus jest to, że można pobrać zaledwie 4MB instalator i pójść zaparzyć sobie kawę – aplikacja zrobi resztę.

Jeśli chodzi o działanie, to Avira Free Antivirus cechuje się prostym interfejsem oraz bardzo przyjemnym dodatkiem, który ograniczy firmy zajmujące się reklamą online śledzeniem Twojej aktywności (SearchFree Toolbar).

W teście AV-Test Avira uzyskała 5 na 6 za ochronę i 6 za wydajność. SE Labs nie wzięło oprogramowania pod lupę.