Najlepszy monitor do gier - luty/marzec 2018

Ranking monitorów do gier, opracowany na podstawie testu redakcji "PCWorlda". Zestawienie uwzględnia pięć modeli w przedziale cenowym od 800 do 1200 zł.

Jak testowaliśmy

Wybrane przez nas urządzenia, pomimo stosunkowo niewielkich gabarytów, należą do najwyższej klasy sprzętu e-sportowego. Oznacza to, że od strony technologicznej oferują wszelkie udogodnienia skierowane do graczy. Najtańszy monitor w teście kosztuje około 800 zł. Za pozostałe należy zapłacić ponad 1000 zł. Natomiast limit cenowy został określony na poziomie 1200 zł. Na przykładzie pięciu matryc udało się zobrazować, jak odmienne podejście do gamingu proponują producenci w tym segmencie produktowym.

Zgodnie z założeniami testu, główny wpływ na ocenę monitorów do gier miała weryfikacja podstawowych parametrów matrycy oraz wyposażenia urządzeń. Kluczowe pozostały dane dotyczące czasu reakcji, częstotliwości odświeżania czy synchronizacji obrazu. Testy praktyczne zostały uzupełnione o szczegółowe testy jakości obrazu wykonane za pomocą kolorymetru. Ustawienia monitorów zostały zresetowane.

Procedura obejmowała sześć testów. Weryfikacji zostało poddane pokrycie palety barw RGBs. Zapełnienie bryły dla matryc TN powinno wynosić przynajmniej 95%. Sprawdzono również stopień wiernej reprodukcji koloru. Posłużył do tego parametr deltaE. Średni poziom w przypadku monitorów konsumenckich nie powinien przekroczyć poziomu 3, jednakże w modelach dla graczy tę kwestię można traktować bardziej pobłażliwie. Weryfikacja objęła również równomierność podświetlenia. Maksymalne odchylenia od normy określono procentowo na bazie 6 punktów pomiaru. Różnice w okolicach 10% powinny pozostać niezauważalne dla oka. Testy punktu bieli stanowią część czysto informacyjną – warto jednak wiedzieć, że optymalne ustawienie w przypadku większości zastosowań to 6500K. Listę testów uzupełnił pomiar jasności oraz weryfikacja kontrastu.

Wnioski z testów

Testy potwierdziły, że producenci monitorów do gier nie przykładają dużej uwagi do jakości obrazu. Nietypowa charakterystyka zastosowań e-sportowych pozwala na wybaczenie tych niedoskonałości. Matryce o przekątnej 24–25 cali są w pełni wystarczające do podejmowania gamingowych wyzwań. Większość monitorów w tym segmencie oferuje wszystkie trzy podstawowe udogodnienia: czas reakcji 1 ms, częstotliwość odświeżania 144 Hz oraz synchronizację obrazu.

Ciekawych spostrzeżeń dostarcza natomiast analiza konstrukcji testowanych modeli. Wprawdzie pełna regulacja podstawy to niemal standard, jednakże jakość oferowanych rozwiązań w tym zakresie zdecydowanie odbiega od udogodnień w monitorach 27-calowych, nawet pomimo często zbliżonej ceny. Wysięgniki są chybotliwe, a ich regulacja nie przebiega płynnie. Tylko jeden monitor do gier w teście nie sygnalizował oszczędności w tej kwestii. Warto wypatrywać urządzeń z 36-miesięczną gwarancją, jak się okazuje jest ich na rynku całkiem sporo.

AOC G2590PX

AOC G2590PX

Ocena redakcji PCWorld.pl

Monitor do gier z matrycą TN 24,5 cala. Zwycięzca testu monitorów gamingowych luty/marzec 2018.

Czas reakcji matrycy monitora został określony na poziomie 1 ms, natomiast odświeżanie odbywa się z częstotliwością 144 Hz. Producent zdecydował się na zastosowanie technologii synchronizacji obrazu FreeSync. Znaczącym wyróżnikiem modelu G2590PX jest obecność w pełni regulowanej podstawy, która jakością wykonania nie odbiega od topowych konstrukcji w ofercie producenta.

Konkurenci w przypadku matryc 24- i 25-calowych stosują delikatniejsze wersje podstaw i wysięgników, charakteryzujące się mniejszą precyzją i ograniczoną płynnością regulacji. Uwagę zwracają również zredukowane do minimum ramki wokół ekranu. Szeroka listwa jest umieszczona jedynie w dolnej części monitora. Miłym dodatkiem okazuje się wbudowany głośnik, nawet pomimo dość rozczarowującego brzmienia.

Wysokie miejsce G2590PX w teście monitorów dla graczy to również zasługa bardzo dobrej jakości obrazu. Matryca otrzymała najwyższą ocenę za wydajność spośród testowanych modeli. Na pochwałę zasługuje stosunkowo równomierne podświetlenie oraz wysoka jasność, na poziomie bliskim deklaracjom producenta. Średnia deltaE na poziomie 3,6 to rezultat...

AOC G2590PX - pełna recenzja »

Zalety:

 • W pełni regulowana podstawa
 • Dobra jakość obrazu

Wady:

 • Niski kontrast

Samsung CFG70

Samsung CFG70

Ocena redakcji PCWorld.pl

Najbardziej niezwykła konstrukcja w teście monitorów dla graczy luty/marzec 2018

Już na pierwszy rzut Samsung CFG70 oka zadziwia powyginanym wysięgnikiem podstawy. Jest on równie interesujący co niepraktyczny. Wprawdzie pozwala na płynną regulację wysokości i wychyleń monitora, ale zajmuje niemal dwa razy tyle miejsca co konwencjonalne konstrukcje. Jednocześnie jest to jedyny monitor w stawce z zewnętrznym zasilaczem.

Mieszane uczucia wywołuje również 23,5-calowa, zakrzywiona matryca o proporcjach 16:9. Niestety, potwierdza ona teorię, że najlepsze wygięte ekrany to te o przekątnej powyżej 30 cali, i to w formacie ultrapanoramicznym. Stosunkowo mały, lecz zakrzywiony wyświetlacz rozprasza wzrok i sprawia, że ekran jest obserwowany niczym z wnętrza słoika. Pomimo to syntetyczna jakość obrazu jest naprawdę wysoka.

Dzięki zastosowaniu matrycy VA jest to jedyny monitor w teście zapewniający 100-procentowe pokrycie palety RGBs. Według zapewnień producenta czas reakcji matrycy jest na poziomie 1 ms, natomiast częstotliwość odświeżania wynosi 144 Hz. Nie zabrakło synchronizacji obrazu w ramach technologii FreeSync. Zadowalająco wypada równomierność podświetlenia, i to nawet pomimo krzywizn matrycy.

Również odwzorowanie...

Samsung CFG70 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Matryca VA
 • 100-procentowe pokrycie palety barw RGBs
 • Równomierne podświetlenie
 • Jasność

Wady:

 • Niski kontrast
 • Niepraktyczny wysięgnik podstawy

LG 24GM79G

LG 24GM79G

Ocena redakcji PCWorld.pl

Monitor marki LG wyróżnia się na tle konkurentów dość agresywną stylistyką.

Uwagę zwracają czerwone wstawki oraz umieszczony pod ekranem panel do szybkiej zmiany predefiniowanych ustawień dla graczy. Podstawa monitora jest w pełni regulowana, ale jakość zastosowanych mechanizmów pozostawia wiele do życzenia. Atutem modelu jest imponująca dostępność złączy wideo oraz obecność bocznego panelu z wygodnie usytuowanymi gniazdami USB i Audio. Niestety, uniwersalność została przypłacona dużą masą, wynoszącą niemal 6 kg.

Zastosowana matryca TN ma przekątną 24 cale i klasyczne proporcje 16:9. Producent zachwala częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz oraz obecność technologii synchronizacji obrazu. Czas reakcji matrycy wynosi akceptowalne 2 ms. Na duże pochwały zasługuje natomiast menu ekranowe, intuicyjnie obsługiwane za pomocą niewielkiego joysticka.

Co istotne, ekran może poszczycić się dobrymi parametrami wyświetlanego obrazu. Pokrycie palety RGBs 99% w przypadku matrycy TN to wynik idealny. Poprawnie wypada również równomierność podświetlenia i odwzorowanie barw wyrażane parametrem deltaE. Cieszy również fabryczny punkt bieli zbliżony do optymalnego 6500K. Nieco rozczarowujący okazuje się kontrast...

LG 24GM79G - pełna recenzja »

Zalety:

 • Złącza wideo
 • Pokrycie barw palety RGBs
 • Menu ekranowe

Wady:

 • Czas reakcji matrycy
 • Duża masa

iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU

iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU

Ocena redakcji PCWorld.pl

Profesjonalna matryca gamingowa w cenie poniżej 700 zł to spełnienie marzeń wielu użytkowników.

Wobec atrakcyjnej ceny nabywca musi jednak zaakceptować kilka niedogodności. Pierwszą z nich będzie sztywna podstawa bez możliwości regulacji. Drugi minus to częstotliwość odświeżania wynosząca 75 Hz – tę wartość można uznać najwyżej za akceptowalną.

Całe szczęście oszczędności nie dotknęły pozostałych elementów istotnych dla graczy. Obudowa z cienkimi ramkami kryje bogaty zestaw złączy, uwzględniając również gniazda USB i audio. Przy okazji cała konstrukcja jest naprawdę niewielka i bardzo lekka.

Specyfikacja matrycy TN o przekątnej 24,5 cala obejmuje takie udogodnienia jak czas reakcji na poziomie 1 ms i technologię synchronizacji obrazu FreeSync. Rezultaty testów są poprawne. Najbardziej rozczarowuje kontrast i równomierność podświetlenia oraz jasność bieli wykraczająca nieco poza przyjęte minima w tym zakresie.

Odwzorowanie barw jest na akceptowalnym poziomie. Na plus zaliczamy nieźle ustawiony punkt bieli oraz 97-procentowe pokrycie palety RGBs. Co istotne, na monitor jest udzielana 36-miesięczna gwarancja producenta.

iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU - pełna recenzja »

Zalety:

 • Atrakcyjna cena
 • Synchronizacja FreeSync
 • Gwarancja 36 miesięcy

Wady:

 • Sztywna podstawa bez możliwości regulacji
 • Niska częstotliwość odświeżania
 • Kontrast

Benq ZOWIE XL2411

Benq ZOWIE XL2411

Ocena redakcji PCWorld.pl

Monitor do gier firmy BenQ.

Zowie XL2411 otrzymał w pełni regulowaną, chociaż nieszczególnie precyzyjną podstawę. Pierwsze odczucia z pracy z tym urządzeniem mogą być pozytywne. Konstrukcja jest niewielka, lecz stosunkowo ciężka. Matryca o przekątnej 24 cali zapewnia czas reakcji na poziomie 1 ms oraz częstotliwość odświeżania 144 Hz.

Szerokie, czarne ramki wokół matrycy wykonano z matowego tworzywa ograniczającego odbijanie światła. Monitor ma również przyzwoity zestaw złączy wideo. Na pochwałę zasługuje praktycznie skomponowane menu ekranowe.

Niestety, na tym wyczerpują się niemal wszystkie mocne strony XL2411. Najbardziej rozczarowują parametry matrycy zweryfikowane w testach. Odchylenia w równomierności podświetlenia na poziomie 18% mogą być zauważalne nawet gołym okiem. Źle wypada również reprodukcja barw. Wskaźnik deltaE na poziomie powyżej 7 to bardzo słaby wynik.

Dziwnie prezentuje się również punkt bieli na poziomie 8400K, całkowicie chybionym wobec tradycyjnych zastosowań. Niestety, pomimo obecności technologii Flicker-Free wyraźnie widać smużenie ekranu, co może być bardzo uciążliwe podczas dłuższego grania. Zaskakuje również brak...

Benq ZOWIE XL2411 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Menu ekranowe
 • Wysoki kontrast
 • 36-miesięczna gwarancja

Wady:

 • Nierównomierne podświetlenie
 • Reprodukcja barw
 • Brak technologii synchronizacji obrazu