Najnowsze rutery IEEE802.11ac

Najwydajniejsze obecnie routery bezprzewodowe to modele obsługujące standard IEEE 802.11ac. Pracują one w mniej zatłoczonym paśmie 5 GHz. Przetestowaliśmy najnowsze wersje tych urządzeń, zarówno najszybsze, jak i nieco wolniejsze, o dobrym stosunku ceny do możliwości. 

Routery zgodne ze specyfikacją IEEE 802.11n, w zależności od liczby anten (modułów) mogą pracować z teoretyczną przepustowością 150 Mb/s, 300 Mb/s lub 450 Mb/s. Podobną sytuację mamy w routerach ac, tyle że liczba kombinacji jest większa. O szybkości przesyłania danych decydują technologie 802.11n (150–450 Mb/s) i 802.11ac (433–1300 Mb/s).

Maksymalna przepustowość najnowszych routerów może być dużo wyższa, bo pojedynczy moduł IEEE 802.11ac ma wydajność 433 Mb/s, a nie 150 Mb/s. Routery ac mogą działać w paśmie 5 GHz, z kanałami o szerokości 80 MHz, a teoretycznie nawet 160 MHz. W przypadku IEEE 802.11n standardowy kanał ma szerokość 20 MHz, a maksymalnie można go zwiększyć tylko do 40 MHz. Ma to istotny wpływa na zasięg i szybkość przesyłania danych, która przy wykorzystaniu kanałów o szerokości 160 MHz może wzrosnąć do 6,9 Gb/s. Obecnie najwydajniejsze routery mogą teoretycznie osiągnąć 1,3 Gb/s z użyciem kanałów 80 MHz.

Lepszy zasięg

Propagacja sygnału przez router n do innych urządzeń jest mało efektywna – przypomina to fale rozchodzące się po powierzchni wody po wrzuceniu do niej kamienia. Tymczasem zastosowana w standardzie IEEE 802.11 ac technologia formowania wiązki sprawia, że połączenie jest „nakierowane” na urządzenie odbierające sygnał. Trudno jednak konkretnie określić, o ile ta technologia jest skuteczniejsza – dużo zależy od lokalizacji routera i czasu, kiedy jest używany. Posłużymy się natomiast przykładem: smartfon HTC ONE przy wykorzystaniu standardowej sieci n tracił zasięg w najbardziej oddalonym od routera pokoju, w którym większość ścian jest nośnych (zbrojony beton), a przy wykorzystaniu sieci 5 GHz jakość połączenia była dobra. Dlatego chcąc zwiększyć zasięg i wydajność , warto go wymienić na model zgodny ze standardem IEEE 802.11ac.

Najnowsze rutery IEEE802.11ac

Edimax BR-6478AC

Edimax BR-6478AC to jeden z najtańszych ruterów z interfejsem Wi-Fi IEEE 802.11ac. Nagrodziliśmy go wyróżnieniem najlpesza opłacalność.

Oprogramowanie ma znaczenie

Możliwości osobnego ustawienia parametrów sieci 2,4 i 5 GHz to norma w routerach ac. Obie sieci bezprzewodowe są domyślnie w tych urządzeniach włączone, więc w teorii nie trzeba nawet wchodzić do panelu konfiguracyjnego. Warto jednak tam zajrzeć, żeby uruchomić czy skonfigurować dodatkowe opcje, np. serwer multimediów DLNA, kontrolę rodzicielską (z opcją blokowania stron), gościnny dostęp do sieci.

Zauważyliśmy za to jedną poważną wadę dotyczącą aktualizowania oprogramowania: w większości testowanych urządzeń wymagało to użycia zewnętrznego pliku. To dość niewygodne, bo trzeba przeszukać stronę internetową producenta i sprawdzić, czy jest nowsza wersja firmware’u. Tylko nieliczne routery (m.in. D-Linka i Asusa) potrafią automatycznie ją ściągnąć i zainstalować - przyznawaliśmy za to więcej punktów w kategorii możliwości.

Procedura testowa

Wszystkie routery testowaliśmy w dwóch różnych środowiskach: standardowym (obok stanowiska testowego działały inne sieci bezprzewodowe) oraz optymalnym (wpływ czynników negatywnie oddziałujących na sieć bezprzewodową był jak najmniejszy). Każdy router testowany był wielokrotnie przez kilka dni po rząd, a uwzględnialiśmy najlepsze wyniki, jakie osiągnął w ciągu całego cyklu. Do testów używaliśmy karty sieciowej Asusa PCE AC-66 IEEE 802.11 ac, zgodnej ze standardem AC1750. Wyposażona jest w trzy anteny, które ustawiliśmy w odległości ok. dwóch metrów od testowanego routera. Karta była zainstalowana w komputerze stacjonarnym, a testowany router podłączaliśmy do laptopa za pomocą gigabitowego interfejsu LAN. Na obu komputerach uruchamiany był program testujący, który mierzył prędkość transferu między nimi z wykorzystaniem protokołu UDP i próbek o wielkości 16 384 bajtów.

Wyniki

Zarówno w optymalnych, jak i standardowych warunkach najszybsze okazały się routery D-Link DIR-868L i Linksys EA6700, które pracowały z maksymalną przepustowością nieco ponad 600 Mb/s. To spore osiągnięcie, zwłaszcza że najwydajniejsze routery IEEE 802.11n w idealnych warunkach osiągają prędkość do 150-200 Mb/s.

Technologia IEEE 802.11ac pozwala na produkcję routerów nawet z ośmioma antenami (osiem kanałów).To jednak teoria, bo w praktyce najszybsze routery ac mają sześć anten i pracują z kanałami o szerokości 80 MHz (1300 Mb/s). W większości sprzętu najnowszej generacji anteny zewnętrzne zastąpiono konstrukcjami umieszczonymi wewnątrz obudowy – na przykład modele D-Linka mają kształt walca, a Asus RT-AC56U wygląda jak nowoczesny odtwarzacz. Szkoda, że niektórzy producenci, przykładając dużą wagę do nowoczesnego wyglądu, zapominają o stronie praktycznej. W niektórych modelach brak np. diod sygnalizujących pracę sieci bezprzewodowych. Wzorowe pod tym względem są routery Asusa i Trendnetu, wyposażone w czytelne wskaźniki.

Wszystkie testowane routery mogą działać dwuzakresowo, z częstotliwością 5 GHz (standard 802.11ac) i 2,4 GHz (IEEE 802.11n). Można więc do nich podłączać popularne urządzenia z interfejsem IEEE 802.11n i najnowsze smartfony czy tablety z modemami IEEE 802.11ac.

EA6700

Nowoczesny router wyposażony w sześć anten zintegrowanych z obudową wykonaną z grubego plastiku, który zapewnia jej odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Mimo że nie ma wystających anten, na biurku zajmuje sporo miejsca (254 x 177 x 25 mm). W obudowie brak dodatkowych diod sygnalizujących pracę sieci bezprzewodowych.

Linksys EA6700 zgodny jest ze standardem AC1750 i oferuje najwyższą wydajność pracy sieci w standardzie n (450 Mb/s) i ac (1300 Mb/s). Ma cztery gniazda LAN (gigabitowe), gniazdo USB 2.0 i USB 3.0. Te ostatnie mogą służyć do podłączenia zewnętrznych pamięci, które zostaną udostępnione innym użytkownikom zalogowanym do sieci. Router pracuje bardzo cicho i stabilnie, pobiera też niewiele prądu (ok. 8 W przy standardowym obciążeniu).

Brak zewnętrznych anten nie wpływa na jakość funkcjonowania sieci bezprzewodowej. W naszym teście sieć była dostępna z każdego miejsca w 80-metrowym mieszkaniu. Instalacja routera nie sprawia trudności, wystarczy podłączyć go do prądu i połączyć z komputerem (najlepiej kablem sieciowym). Następnie należy wpisać jego adres IP w przeglądarce sieciowej. Specjalny kreator automatycznie konfiguruje połączenie internetowe i pomaga w dostosowaniu parametrów pracy sieci bezprzewodowych.

W testach Linksys wypadł bardzo dobrze – maksymalny transfer wykorzystaniem sieci IEEE 802.11ac sięgał 632 Mb/s. Średni transfer również był bardzo wysoki, bo wynosił aż 499 Mb/s. Spodziewaliśmy się też ponadprzeciętnych...

- pełna recenzja »

DIR-868L

Jeden z najbardziej nietuzinkowych routerów uczestniczących w naszym teście – to zasługa walcowatej obudowy. To dosyć oryginalny kształt, ale naszym zdaniem trochę przekombinowany. Zajmuje, co prawda, mniej miejsca na biurku (102 x 123 x 217 mm) niż Linksys EA6700, ale łatwo go przewrócić, a upadek z biurka na twardą podłogę może spowodować uszkodzenie. To jedyna słaba strona tej konstrukcji, bo pozostałe elementy są najwyższej jakości. Dotyczy to zarówno prędkości (spełnia wymogi standardu AC1750), jak i funkcjonalności (nowoczesne oprogramowanie i dobre wyposażenie).

D-Link DIR-868L to jedyny router, który może konkurować z najwydajniejszym w naszym teście Linksysem EA6700. Różnice między nimi są minimalne i mieszczą się w granicach błędu pomiarowego. W optymalnych warunkach i z wykorzystaniem sieci IEEE 802.11ac maksymalna prędkość pracy D-Linka to 630 Mb/s, czyli tylko o 2 Mb/s mniej niż uzyskuje Linksys. Tuż za nim klasyfikuje się router Netgeara R300, który pracuje z maksymalną prędkością 583 Mb/s. Różnica jest więc dużo większa. W mniej sprzyjających warunkach router pracuje z prędkością ok. 200 Mb/s, czyli podobnie jak większość innych urządzeń uczestniczących w teście. Na pochwałę zasługuje program do zarządzania pracą DLinka DIR-868L. Jest bardzo rozbudowany, ma szereg opcji, które są logicznie pogrupowane, dzięki czemu intuicyjne się z niego korzysta. Za jego pomocą można zarządzać np. ustawieniami zapory sieciowej (wyposażonej w filtr adresów i słów kluczowych) czy zaawansowanymi ustawieniami LAN, bezprzewodowymi czy udostępnianiem danych z podłączonego do gniazda dysku USB. Co istotne, program może automatycznie się zaktualizować,...

- pełna recenzja »

RT-AC56U

Asus RT-AC66U ma nowoczesną i stylową obudowę. Z przodu umieszczono zestaw diod sygnalizujących pracę routera: zasilanie, internet, sieci bezprzewodowe 2,4 / 5 GHz, LAN, USB. To wygodne rozwiązanie, którego zabrakło np. w routerze Linksysa czy D-Linka. Brak anten zewnętrznych nie wpływa negatywnie na jego osiągi, bo jak na konstrukcję spełniającą wymagania standardu AC1200 jest dosyć szybki.

Router wyposażono w cztery gniazda LAN (gigabitowe), są też dwa gniazda USB, które umożliwiają jednoczesne udostępnianie drukarki i plików z podłączonych dysków zewnętrznych. Przycisk WPS znajduje się z tyłu obudowy i jest dosyć mały. To niepraktyczne rozwiązanie, bo podłączając nowe urządzenie za pomocą technologii WPS, aby go nacisnąć, trzeba wyciągać router. Oprogramowanie jest intuicyjne w obsłudze i dostępne w polskiej wersji językowej. Za jego pomocą użytkownik może np. szybko sprawdzić wykorzystanie zasobów sieciowych czy ustawić priorytet różnego rodzaju połączeń. Przydatną funkcją jest też automatycznie sprawdzanie wersji wgranego oprogramowania i informowanie użytkownika o możliwości jego aktualizacji. Testy przeprowadzone w różnych porach dnia z wykorzystaniem sieci bezprzewodowej 802.11ac i 802.11n potwierdzają, że to jeden z najszybszych routerów w klasie AC1200. Podczas korzystania z sieci 5 GHz maksymalny transfer przy wykorzystaniu protokołu TCP/IP wynosił 486 Mb/s. To tylko o 100 Mb/s mniej w porównaniu do niektórych routerów AC1750, które...

- pełna recenzja »

BR-6478AC

Edimax BR-6478AC jest ponad dwukrotnie tańszy od pozostałych modeli, a ma całkiem dobre wyposażenie. Zgodny jest ze standardem AC1200 i teoretycznie pozwala na pracę z prędkością 867 Mb/s przy wykorzystaniu sieci IEEE 802.11ac i 300 Mb/s dla IEEE 802.11n. Ma dwie anteny zewnętrzne i bardzo klasyczny wygląd. Obudowa z białego plastiku świetnie wygląda, jest sztywna i dobrze wykonana. Z przodu umieszczono diody sygnalizujące stan routera (zasilanie, internet, sieć bezprzewodowa 2,4 GHz, sieć bezprzewodowa 5 GHz, LAN). Z tyłu obudowy oprócz standardowego wyposażenia w cztery gigabitowe gniazda LAN, gigabitowy port WAN) znajduje się dodatkowy przycisk do wyłączania sieci bezprzewodowych i przycisk WPS / restet.

Po uruchomieniu routera dostępne są dwie sieci bezprzewodowe 2,4 GHz i 5 GHz. W ustawieniach oprogramowania zarządzającego jego funkcjonowaniem można wybrać domyślny tryb pracy, kanał czy opcje zabezpieczeń dla każdej z sieci bezprzewodowych. Przydatną funkcją jest np. możliwość ustalenia harmonogramu wyłączania i włączania sieci bezprzerwowych. Liczba opcji jest bardzo duża, część z nich, np. ustawienie prędkości sieci bezprzewodowych dla wielu osób mogą być niezrozumiałe i przydałaby się wyświetlana na bieżąco pomoc kontekstowa. Oprogramowanie dostępne jest w polskiej wersji językowej, niestety zabrakło możliwości automatycznej aktualizacji. Trzeba samemu sprawdzić, czy jest dostępna nowa wersja i ściągnąć ze strony producenta odpowiedni plik. Edimax BR-6478AC przy wykorzystanie sieci bezprzewodowej IEEE 802.11ac oferuje maksymalny transfer na poziomie 300 Mb/s. To o połowę mniej niż najlepsze routery zgodne ze standardem AC1200. Jednak to bardzo dobry model dla osób szukających niezbyt drogich alternatyw dla mocno obleganej sieci IEEE 802.11n. W korelacji ceny do wydajności okazuje się najlepszym zakupem. Co...

- pełna recenzja »