Okiem cyfrowego strażnika

Kamery IP to niezbędny składnik systemu monitorowania, pozwalający kontrolować dostęp do domu, mieszkania, posesji czy biura. Z bardzo bogatej oferty rynkowej kamer IP wybraliśmy najnowsze modele przystosowane do pracy w różnych warunkach i poddaliśmy je gruntownym testom.

D-Link DCS-7513

D-Link DCS-7513

Ocena redakcji PCWorld.pl

Kamera wykonana jest z grubego i mocnego aluminium, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Obudowa spełnia wymagania normy IP66 i bez problemów znosi silne zapylenie, a nawet strumień wody. Dwumegapikselowy sensor CMOS pozwala na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 1080p.

Kamera wyposażona jest w interfejs sieciowy (10/100) zgodny ze standardem PoE, więc może być zasilana bezpośrednio z sieci komputerowej. Może też nagrywać zdarzenia bezpośrednio na karcie pamięci SD/SDHC. Producent dodaje do niej 12-woltowy zasilacz. Obiektyw jest dobrze chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi, dodatkowo umieszczono wokół niego kilkanaście promienników świecących w podczerwieni, które pozwalają na rejestrowanie obrazu w nocy. Teoretyczny zasięg pracy w kamery w nocy to 30 m. W praktyce jest on jednak mniejszy i wynosi około 15–20 metrów. Trudno jednoznacznie go określić, bo wiele zależy od warunków zewnętrznych: w miastach może być dużo większy, bo są też inne źródła światła, natomiast w miejscach odosobnionych w bezksiężycową noc jest mniejszy. W opcjach kamery można ręcznie dostosować siłę doświetlenia i sposób pracy kamery w nocy czy określić, kiedy doświetlenie diodami podczerwieni ma się włączać lub skorzystać z trybu automatycznego. Obraz rejestrowany w dzień jest bardzo dobry, szczegółowy i płynny. To zasługa nieco większej matrycy,...

D-Link DCS-7513 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Mocna obudowa
 • Funkcjonalne oprogramowanie
 • Jakość pracy

Wady:

 • Wysoka cena

Planet ICA-HM316W

Planet ICA-HM316W

Ocena redakcji PCWorld.pl

Kamera została wyposażona w interfejs Wi-Fi do bezprzewodowego przesyłania obrazu. Podzespoły zamknięte są w aluminiowej obudowie spełniającej normę IP-66. Co prawda, nie spełnia ona żadnej z norm wytrzymałościowych, mimo to konstrukcję należy ocenić jako zwartą i mocną.

Uchwyt przystosowany jest do montażu na ścianie – szkoda tylko, że w jego wnętrzu nie można schować kabli do podłączania kamery. Kamerę testowaliśmy z wykorzystaniem interfejsu przewodowego (10/100 Mb/s) i dołączonego przez producenta 12-woltowego zasilacza. Podłączenie do sieci elektrycznej jest niezbędne, jeżeli zamierzasz uruchomić urządzenie w trybie bezprzewodowym (IEEE 802.11n). W wypadku sieci PoE można zrezygnować z dodatkowego zasilacza, bo kamera pobiera wówczas zasilanie bezpośrednio z kabla sieciowego. Instalacja jest niezbyt intuicyjna, bo trudno znaleźć odpowiednie oprogramowanie pomagające zlokalizować kamerę w sieci – producent dodaje uniwersalną płytę CD do kilkunastu modeli kamer. Trudno też określić, czy jest jakieś dodatkowe oprogramowanie do zarządzania, bo domyślnie otwiera się katalog z aplikacją wyszukującą kamerę w sieci, a na płycie jest jeszcze kilka innych programów, które trzeba samemu instalować i sprawdzać, czy działają z tym modelem. Interfejs WWW pozwala na dostosowanie podstawowych parametrów pracy urządzenia. Co istotne, jest spolszczony i chociaż nie wygląda...

Planet ICA-HM316W - pełna recenzja »

Zalety:

 • Obudowa odporna na warunki atmosferyczne
 • Przystępna cena
 • Wbudowane Wi-Fi

Wady:

 • Oprogramowanie

Etrovision EV8782U-B HD

Etrovision EV8782U-B HD

Ocena redakcji PCWorld.pl

Etrovision EV8782U-B HD oferuje bardzo mocną i trwałą obudowę, wykonaną z grubego aluminium i całkowicie odporną na kurz i wilgoć. Niestraszne jej również duże wahania temperatur (od -25 do 50 stopni C). Nie zastosowano w niej grzałki, ułatwiającej pracę w wilgotnym środowisku, gdy obiektyw jest pokryty parą. W komplecie jest za to praktyczny uchwyt do montażu na ścianie, w którym schowane są kable, co utrudni ewentualne próby ich uszkodzenia.

Instalacja jest banalnie prosta – wystarczy do routera podłączyć kabel sieciowy (i ewentualnie zasilacz, jeżeli nie jest zgodny ze standardem PoE). Dodane przez producenta oprogramowanie automatycznie wyszukuje kamerę w sieci i uruchamia program konfiguracyjny. Pod względem dopracowania i obsługi pozostawia ono daleko w tyle rozwiązania stasowane w kamerach Planet czy Air-Live w podobnej cenie. Wszystkie elementy są logicznie poukładane. Użytkownik ma do nich wygodny dostęp i nie musi się domyślać, co kryje się za wyświetlaną funkcją. Co istotne interfejs WWW kamery jest całkowicie spolszczony i ma szerokie możliwości. Opcje pogrupowane są w kilku kategoriach: system, sieć, audio/wideo, ustawienia zdarzeń, logi. Z poziomu interfejsu głównego można przejść do konfiguracji ścieżki oraz do ustawień. Przydatna jest też opcja zapisywania rejestrowanych zdarzeń na karcie pamięci, bo kamerę wyposażono w czytnik kart SD/HC. To doskonałe rozwiązanie dla osób planujących montaż kamery tam, gdzie nie ma dostępu do internetu, np. na działce, bo wystarczy ją przymocować w trudno dostępnym miejscu, podłączyć do zasilania i...

Etrovision EV8782U-B HD - pełna recenzja »

Zalety:

 • Rozdzielczość Full HD
 • Mała i mocna obudowa
 • Funkcjonalne oprogramowanie

Wady:

 • Brak dodatkowego interfejsu Wi-Fi

AirLive BU-3025

AirLive BU-3025

Ocena redakcji PCWorld.pl

Zastosowana w kamerze matryca oferuje – zaskakującą jak na kamery IP w tej cenie – możliwość rejestrowana obrazu w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Teoretycznie oznacza to sporą ilość szczegółów w nagranym materiale, umykających konstrukcjom pracującym z mniejszą rozdzielczością. Najbardziej funkcjonalny wydaje się jednak tryb 1920 x 1080 pikseli. Co ważne, wysoka rozdzielczość idzie w parze z szybkością pracy: Air Live BU-3025 to jedna z nielicznych testowanych przez nas kamer, która potrafi rejestrować obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli z prędkością 30 kl./s.

Instalacja jest prosta. Wystarczy podłączyć kamerę do przełącznika sieciowego z PoE (IEEE 802.3af) lub zwykłego routera i zasilacza sieciowego (w zestawie jest 12-woltowy) i zainstalować oprogramowanie dołączane przez producenta. Pozwoli to na szybkie odnalezienie kamery w sieci i uruchomienie serwera WWW do zarządzania jej pracą i rejestrowania zdarzeń. Producent dołącza też aplikację CamPro Express 64, która ma spore możliwości, choć nieco archaiczny interfejs. Air-Live BU-3025 wyposażono tylko w cztery, ale za to dobrze działające promienniki podczerwieni. Doświetlają obraz na odległość nawet 15 metrów w ciemną noc, ale kosztem utraty jego jakości. Obiekty znajdujące w większej odległości od kamery są nieostre i mało szczegółowe. Na przykład w dzień nie ma żadnego problemu z odczytaniem rejestracji samochodu oddalonego o 10 metrów od kamery, ale w bardzo ciemną, bezksiężycową noc w terenach słabo zaludnionych, w oświetleniu tylko diodami LED jest to trudne. Nie pomaga też system Clear Motion, który wyostrza szczegóły, bo sprawdza się on w lepszych warunkach oświetleniowych, gdy kamera...

AirLive BU-3025 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka rozdzielczość
 • Mocna obudowa
 • Mocne diody IR

Wady:

 • Nieco skomplikowana obsługa

Edimax IR-113E

Edimax IR-113E

Ocena redakcji PCWorld.pl

Kamera Edimax IR-113E okazała się liderem wśród urządzeń o najlepszym stosunku ceny do opłacalności. To nowoczesna kamera potrafiące rejestrować obraz w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli z prędkością 20 kl/s!

Oferuje dużą szczegółowość obrazu bo potrafi rejestrować obraz w rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Dobrze radzi sobie z pracą w nocy, bo wyposażona jest  w cztery duże promienniki podczerwieni, które doświetlają obraz do odległości nawet 15 metrów. Na pochwałę zasługuje też prosta instalacja i dołączane oprogramowanie, które pozwala wygodnie sterować parametrami pracy kamery.

Edimax IR-113E - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duża rozdzielczość
 • Przystępna cena
 • Prosta instalacja

Wady:

 • Brak Wi-Fi

Rozwój technik przetwarzania obrazu i spadek cen urządzeń wideo umożliwia coraz powszechniejsze stosowanie w systemach monitoringu cyfrowych kamer IP wykorzystujących do pracy sieci komputerowe. W zależności od wariantu kamery IP oferują różne możliwości i wyposażenie. Do wyboru są konstrukcje do pracy wewnątrz, na zewnątrz, z matrycami megapikselowymi lub większymi, obudowami odpornymi na warunki atmosferyczne, ruchomą głowicą czy „wandaloodporne”. Ciekawą kategorią są też kamery z obiektywami szerokokątnymi (fisheye), które za pomocą jednego obiektywu potrafią rejestrować obraz niemal całego pomieszczenia (360 stopni).

Kamery IP przewyższają modele analogowe pod wieloma względami. Przede wszystkim są bardziej zaawansowane konstrukcyjnie, bo oferują większą rozdzielczość obrazu (nawet kilka megapikseli), łatwiejszy i bardziej wszechstronny podgląd oraz możliwość wykorzystania już istniejącej sieci komputerowej do przesyłania obrazu, a nawet zasilania. Wiele operacji na obrazie, np. kodowanie sygnału wideo, monitorowanie ruchu, wykonywanych jest od razu w kamerze. Niektóre modele wyposażone są też w czynniki kart pamięci (najczęściej kart SD/SDHC), na których rejestrowane są dane bez konieczności ich gromadzenia na zewnętrznym urządzeniu.

Obudowa ma znaczenie

O możliwościach kamery decyduje kilka elementów. Jednym z nich jest konstrukcja obudowy. To element szczególnie istotny w wypadku kamer pracujących na zewnątrz, gdzie są narażone na działanie czynników atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne. Testowany przez nas model Etrovision EV8782U-B HD ma np. „tubową” obudowę z grubego aluminium, odporną na działanie wody i pyłu (norma IP67). Podobne właściwości ma też D-Link DCS-7513. Trochę inaczej są skonstruowane kamery kopułowe, np. Messoa NDR891PRO, zamknięta w bardzo mocnej kulistej obudowie (przystosowanej do montażu na suficie). To też jedna z nielicznych kamer zgodnych z najnowszą normą IK10 (jeden z najwyższych stopni ochrony mechanicznej). Dzięki mocnej konstrukcji doskonale sprawdzi się niemal w każdych warunkach.

Praca w różnych warunkach

Kamery IP dobrze działają w ciągu dnia, oferując odpowiednią szczegółowość i jakość wyświetlanego obrazu. Dotyczy to szczególnie modeli potrafiących rejestrować obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (2-megapikselowe). W nocy natomiast przydają się systemy doświetlające przestrzeń przed kamerą. Producenci stosują w tym celu diody LED świecące w podczerwieni (promienniki podczerwieni).

Diody to rozwiązanie tanie w produkcji i do tego funkcjonalne, bo dzięki niemu kamera rejestruje obraz w nocy, chociaż nie emituje światła widzialnego dla ludzkiego oka. Do tego diody LED zużywają niedużo energii, co pozwala na stworzenie funkcjonalnego i energooszczędnego systemu do pracy w nocy, który będzie zasilany z sieci komputerowej zgodnej ze standardem PoE (Power over Ethernet).

Wybierając kamerę IP przystosowaną do pracy w nocy, warto sprawdzić zasięg doświetlenia. Na „wydajność” systemu doświetlającego decydujący wpływ ma liczba zamontowanych diod. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im jest ich więcej, tym kamera będzie miała większy zasięg widzenia w nocy, ale wiele zależy też od rodzaju promiennika podczerwieni i sposobu pracy kamery (ustawienia ekspozycji, jasność obiektywu). Są modele wyposażone w kilka dużych promienników podczerwieni (Air Live) które doskonale widzą obraz w nocy. Niestety często dzieje się to kosztem utraty jakości, a obraz jest niewyraźny, pozbawiony kolorów i głębi. Praca w nocy w wykorzystaniem promienników podczerwieni nie zakłóca natomiast funkcjonowania systemów wykrywających ruch w obrębie „widzianego” przez kamerę pola. Od kamer IP należy oczekiwać siły podświetlenia w promieniu minimum 10 metrów (optymalnie – 25 metrów). W praktyce zasięg doświetlania nośnego i tak jest mniejszy i w dużym stopni zależny od warunków zewnętrznych. Na przykład podczas pełni obraz rejestrowany jest o kilka metrów dalej, podczas gdy w pochmurną noc na terenach słabo zaludnionych efektywny zasięg może się zmniejszyć nawet do połowy wartości podawanej przez producenta.

Rozdzielczość matrycy

Profesjonalne kamery IP, wyposażone w mechanizm obrotu głowicy i matrycę o rozdzielczości kilku megapikseli, przeznaczone są do obserwacji dużych obszarów, np. hal lotniskowych czy sportowych. Mogą rejestrować obraz w z szybkością 20 lub 30 klatek na sekundę i w rozdzielczości Full HD, co bardzo się przyda, gdy trzeba kogoś zidentyfikować. W zastosowaniach domowych takie urządzenia są rzadziej wykorzystywane – przede wszystkim ze względu na cenę. Do ochrony gospodarstwa domowego w zupełności wystarczą modele 1–3-megapikselowe, kosztujące ponad tysiąc zł. Podstawowe modele, wyposażone w megapikselowe przetworniki obrazu, świetnie sprawdzą się na każdej posesji, bez problemów wykrywając wtargnięcie niepożądanych osób. Droższe konstrukcje mogą być doskonałym składnikiem zaawansowanego systemu monitorowania i pomóc w identyfikacji sprawców (wyższa rozdzielczość matrycy i „jasny” obiektyw pozwalają na lepsze odwzorowanie szczegółów). Ważne, aby kamera potrafiła kompresować obraz wydajnym kodekiem H.264, co sprawia, że przesyłany przez sieć obraz nie zajmuje całego łącza. Powinna też mieć możliwość wpływu na stopień kompresji (w interfejsie WWW kamery najczęściej jest opcja odpowiedzialna za jakość transmisji wideo i audio – tam należy szukać opcji ustawiania kompresji). Trzeba jednak pamiętać, że im większa kompresja, tym gorsza jakość obrazu i dźwięku.

Widok 360 stopni

Kąt widzenia typowej kamery IP to 50–60 stopni – za mało, żeby objąć zasięgiem całą przestrzeń pomieszczenia z jednego narożnika. Z myślą o rozwiązaniu tego problemu opracowany kamery typu Pan / Tilt / Zoom (PTZ), których obiektywy mogą się obracać w osi pionowej i poziomej i dostarczać oglądów 360-stopniowych. Te dodatkowe opcje mogą nawet podwoić cenę urządzenia, a elementy ruchome będą wymagać dodatkowej konserwacji. Ciekawym przedstawicielem tej grupy jest Messoa NDR891Pro. Urządzenie ma masywną i świetnie wykonaną obudowę (która pozwala na przymocowanie kamery do sufitu) oraz głowicę PTZ.

Tańszą alternatywą są kamery z obiektywem fisheye (ultraszerokokątnym). Najczęściej służą do monitorowania pomieszczeń. Niektóre z nich nawet dzielą obraz na kilka części, dając odrębny widok poszczególnych fragmentów obrazu tak, jakbyśmy korzystali z kilku standardowych kamer. Oczywiście dzieje się to kosztem jakości obrazu, ale w wypadku biur, sklepów jest rozwiązaniem wartym uwagi.

Na co zwracać uwagę

W testach skupiliśmy się na kamerach IP do pracy na zewnątrz w dzień i w nocy. Większość to konstrukcje stacjonarne w solidnych, metalowych lub aluminiowych obudowach, odpornych na warunki atmosferyczne i przystosowanych do montażu na ścianach. Najbardziej zaawansowane potrafią rejestrować obraz najwyższej jakości i mają rozbudowane możliwości, które można wykorzystać do budowy inteligentnego systemu dozorującego do profesjonalnych zastosowań. Modele tańsze polecamy do budowy domowego systemu, są dobrze wyposażone w wielostrefowe systemy wykrywania ruchu, nowoczesny kodek H264 i dobrze działające systemy doświetlania w nocy.