Płaskie i zakrzywione. Najlepsze monitory gamingowe na 2018 r.
-
- 03.11.2017, godz. 16:38
Monitory gamingowe oferują szereg technologii pomocnych podczas wirtualnej rywalizacji, gdzie każdy ułamek sekundy może zdecydować o zwycięstwie. Dostępne dziś na rynku modele można podzielić na dwie kategorie: z płaskimi i z zakrzywionymi matrycami. W naszym teście przyjrzeliśmy się urządzeniom z obu grup.
Gaming dla wielu sektorów branży komputerowej stanowi koło zamachowe rozwoju. Producenci monitorów dla graczy również bywają prekursorami we wdrażaniu nowych rozwiązań i technologii wyświetlania obrazu. Mnogość technologicznych detali utrudnia jednak dokonanie w pełni świadomego wyboru.
Entuzjaści traktują gaming jak styl życia i przynależność do pewnej społeczności. Obok stonowanych konstrukcji stosowanych na turniejach istnieje cała gama urządzeń, które w każdym elemencie podkreślają gamingowy charakter. Pierwszą zauważalną cechą jest „drapieżny” wygląd. Czerwone wstawki czy oświetlenie LED to dopiero początek dodatków oferowanych przez producentów. Nie brakuje również urządzeń ze specjalnymi uchwytami na kable, podstawkami na napoje czy pilotami przeznaczonymi do zmiany predefiniowanych profili wyświetlania obrazu. Oczywiście są to atrakcje, na które warto zwrócić uwagę, jednakże w praktyce istnieją zdecydowanie bardziej przydatne dodatki. Pierwszym z nich jest regulowana podstawa. Dobry monitor powinien mieć możliwość regulacji wysokości ekranu oraz swobodnego wychylania we wszystkich kierunkach. Jeśli planujemy zamontować urządzenie na ścianie, należy zweryfikować, czy monitor ma uniwersalne otwory montażowe w standardzie VESA. Warto również zapoznać się z funkcjami oferowanymi przez menu ekranu. Możliwości dokładnej personalizacji ustawień sprawdzą się lepiej niż dziesiątki predefiniowanych trybów gamingowych. Nieco mniej istotna dla graczy okaże się zapewne funkcja PIVOT, pozwalająca na przestawienie ekranu w osi pionowej, w tryb portretowy.
Parametry techniczne
Pomijając atrakcyjność konstrukcji, jednym z najważniejszych parametrów monitora dla gracza był i jest czas reakcji matrycy. Opisuje on szybkość, z jaką poszczególne piksele są w stanie zmienić wyświetlany obraz. Im niższy czas reakcji matrycy, tym szybciej dostrzeżemy wszelkie aktywności na ekranie. Czasy reakcji są mierzone w milisekundach, dlatego zazwyczaj różnice pomiędzy wartościami są ledwo odczuwalne. Przyjmuje się, że dobre monitory oferują czas reakcji na poziomie 4 ms lub niższym, a wśród zaawansowanych wyświetlaczy gamingowych standardem jest reakcja na poziomie 1 ms.
Kolejną istotną informacją dla gracza jest częstotliwość odświeżania matrycy. Odpowiada ona za szczegółowość dynamicznego obrazu. Oznacza to, że na monitorach o wysokiej częstotliwości odświeżania wyświetlane obiekty w ruchu będą ostrzejsze. Monitory do zwyczajnego, domowego użytku legitymują się częstotliwością odświeżania na poziomie 60 Hz. Jednakże konstrukcje dla graczy zazwyczaj oferują 144 Hz. Na rynek trafiają również pierwsze konstrukcje osiągające ponad 240 Hz. Wbrew niektórym opiniom ta różnica jest zauważalna.
Monitor dla gracza na ogół obsługuje też technologię synchronizacji obrazu. Mowa o rozwiązaniu, które synchronizuje pracę monitora i karty graficznej. Jego zastosowanie przynosi takie korzyści, jak redukcja opóźnień i sprawniejsze nakładanie się klatek. Na rynku odnajdziemy dwa konkurujące ze sobą rozwiązania. Częściej stosowanym jest FreeSync od AMD, alternatywę stanowi natomiast G-Sync od Nvidii.
Wobec potrzeb deklarowanych przez graczy coraz mniejszą rolę odgrywa jakość oferowanego obrazu w zakresie odwzorowania barw czy równomierności podświetlenia. Należy oczywiście unikać urządzeń, w których te parametry zostały dramatycznie zaniedbane.
Pozostaje jeszcze kwestia zastosowanej matrycy. Najczęściej w monitorach dla graczy stosowana jest dość tania i szybka matryca TN. Jej główną wadą jest właśnie słabe odwzorowanie barw. Matryce VA oraz IPS lepiej radzą sobie z kolorami, ale zazwyczaj mają większe problemy z efektywnym wyświetlaniem dynamicznego obrazu. Jednakże wraz z rozwojem technologii na rynku pojawia się coraz więcej szybkich IPS i dopracowanych VA, które mogą okazać się warte uwagi nawet dla graczy. Rozmiar monitora to natomiast kwestia indywidualnych upodobań – właściwie nie występują monitory gamingowe o przekątnej poniżej 24 cali.
Testy i wnioski
W zestawieniu płaskich monitorów uwzględniliśmy wybrane konstrukcje w cenie ok. 2 tys. zł. Do testu monitorów zakrzywionych wybraliśmy urządzenia bez przyjmowania limitu cenowego. Oprócz danych dotyczących konstrukcji i deklarowanego zestawu technologii zweryfikowaliśmy faktyczne możliwości monitorów w zakresie wyświetlania obrazu. Głównym przedmiotem testu było odwzorowanie barw, do którego poprawności producenci wydają się nie przykładać wielkiej wagi. Można wręcz odnieść wrażenie, że niektóre monitory celowo mają przejaskrawione barwy, aby tylko obraz w grach wydawał się atrakcyjniejszy. Parametry dotyczące odwzorowania barw, jasności oraz kontrastu są sprawdzane za pomocą specjalistycznych urządzeń do kalibracji monitorów. Większość użytkowników nie ma w domu kalibratorów, oczekując, że oferowany obraz będzie należytej jakości od razu po wyjęciu monitora z pudełka. Dlatego też przygotowane przez nas pomiary zostały wykonane po zresetowaniu ustawień monitora – bez jakiejkolwiek dodatkowej kalibracji, wykraczającej poza parametry obowiązkowe podczas przeprowadzania procedury.
Najciekawsze wydaje się odwzorowanie barw określane za pomocą parametru deltaE. Przyjmuje się, że w monitorach do użytku prywatnego średnia detlaE nie powinna przekraczać poziomu 3. Aż trzy monitory w teście przekroczyły tę wartość. Interesująco prezentuje się również rozkład jasności ekranu. Można założyć, że różnice poniżej 15% są akceptowalne dla monitorów dla graczy. Oczywiście, czym niższa wartość, tym lepiej. Tutaj wyraźnie rozczarował zakrzywiony monitor AOC, w którym górna krawędź była wyraźnie jaśniejsza niż pozostała przestrzeń.
Idealny wynik w teście punktu bieli to 6500K, co odpowiada standardowej temperaturze barwowej w przypadku palety RGBs w monitorach. Wszystkie monitory oferują w tym zakresie akceptowalne wyniki.
AOC AGON AG271QX

Zwycięzcą naszego testu i jednocześnie najbardziej opłacalnym spośród testowanych monitorów okazał się AOC AGON AG27QX.
Płaski ekran o przekątnej 27” ma klasyczne proporcje 16:9. Ekran uzyskał dobre wyniki w testach jakości wyświetlanego obrazu. Były to zarazem najlepsze rezultaty wśród monitorów z płaską matrycą. Ciekawostką są dwie pary gniazd audio. Atrakcyjnie prezentuje się również wyposażenie obejmujące wszelkie kable potrzebne do podłączenia monitora. Na uwagę zasługuje panel z gniazdami wyprowadzony na boczną krawędź. Jedno z ulokowanych tam gniazd USB może służyć do szybkiego ładowania urządzeń mobilnych. W pobliżu ulokowano także uchwyt do zawieszania zestawu słuchawkowego. Zestaw zawiera ponadto specjalnego pilota QuickSwitch Controller, pozwalającego na szybką zmianę uprzednio zdefiniowanych profili wyświetlania obrazu. Nie zabrakło też podstawy z precyzyjną kontrolą wysokości i wychylenia. Nad synchronizacją obrazu czuwa technologia FreeSync, natomiast deklarowana częstotliwość odświeżania to 144 Hz przy czasie reakcji matrycy na poziomie 1 ms.
Parametry techniczne:
Matryca płaska
Przekątna ekranu 27 cale
Proporcje matrycy 16:9
Regulacja wysokości / wychylenia ekranu tak / tak
Obrotowa podstawa / funkcja pivot tak / tak
Montaż w...AOC AGON AG271QX - pełna recenzja »
Zalety:
- Przemyślana budowa
- Gniazdo QucikSwitch
Wady:
- Nietypowy design
Iiyama GB2760QSU

Ciekawie prezentuje się również konstrukcja iiyama z serii G-Master.
Stopień dopracowania produktu widać już przy pierwszym kontakcie ze sprzętem. Imponuje przemyślane wzornictwo, a nawet... projekt opakowania. Ekran ma przekątną 27 cali i proporcje 16:9. Ulokowano go na podstawie pozwalającej na precyzyjną kontrolę kątów ustawienia ekranu. Na uwagę zasługuje również wbudowany zasilacz, pomimo skromnych gabarytów obudowy. Dynamiczny obraz jest ostry dzięki częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz, przy opóźnieniu reakcji matrycy 1ms. Synchronizację obrazu zapewnia technologia FreeSync. Nieco rozczarowuje menu ekranowe, które zapewne zostało uproszczone z myślą o potrzebach graczy.
Parametry techniczne:
Matryca płaska
Przekątna ekranu 27 cali
Proporcje matrycy 16:9
Regulacja wysokości / wychylenia ekranu tak/tak
Obrotowa podstawa / funkcja pivot tak/tak
Montaż w standardzie VESA 100x100
Stabilność ekranu na podstawie (1–10 pkt.) 9,5
Typ i lokalizacja przycisków menu ekranowego fizyczne, prawa dolna krawędź
Elementy z podświetleniem nie
Dodatkowy panel ze złączami przy bocznej krawędzi tak
Typ zasilacza wbudowan
Wymiary z podstawą 39,2 x 61,4 x 23,2 cm
Masa z podstawą 6,4 kg
Gwarancja 36 miesięcy
Wy...Iiyama GB2760QSU - pełna recenzja »
Zalety:
- Dopracowany produkt
- Przemyślane wzornictwo
Wady:
- Duże gabaryty obudowy
- Menu ekranwe
Benq ZOWIE XL2540

Monitor z oferty Benq to dość drogie urządzenie obecnie na rynku z płaską matrycą.
Ekran o przekątnej 25 cali ma klasyczne proporcje 16:9 i należy do tych wyświetlaczy, które wymagają kalibracji przed użyciem. Bazowe wartości niektórych parametrów, szczególnie delta E, nie są bowiem zadowalające, rozczarowuje również uzyskany kontrast. Sytuację ratuje bardzo dobry rozkład jasności oraz dość trafny punkt bieli. Taka przeplatanka atutów i wad zapewniła konstrukcji Benq nie zapewnia monitorowi miejsca lidera rynku. Ekran lepiej prezentuje się pod względem wyświetlania obrazu dynamicznego. To jedyna w teście konstrukcja z deklarowaną częstotliwością odświeżania na poziomie 240 Hz. Co ciekawe, producent nie zastosował technologii synchronizacji obrazu, chociaż system FreeSync poradziłby sobie z odświeżaniem 240 Hz. W zestawie odnajdziemy nawet pokrowiec służący do okrywania matrycy podczas przenoszenia monitora (przydatne na turniejach gamingowych). W pakiecie otrzymujemy również pilota do szybkich zmian ustawień profili.
Parametry techniczne:
Matryca płaska
Przekątna ekranu 24,5 cala
Proporcje matrycy 16:9
Regulacja wysokości / wychylenia ekranu tak/tak
Obrotowa podstawa / funkcja pivot tak/tak
Montaż w standardzie VESA...Benq ZOWIE XL2540 - pełna recenzja »
Zalety:
- Bardzo dobry rozkład jasności
- Trafny punkt bieli
Wady:
- Bazowe wartości niektórych parametrów
Asus ROG PG248Q

Wyróżnikiem urządzenia jest podstawa z podświetleniem LED, która może przypaść do gustu amatorom tego typu świecidełek.
Niestety, pomimo świetnego pierwszego wrażenia rozczarowuje jakość oferowanego wyposażenia. Producent przewidział jedynie po jednym gnieździe HDMI i DisplayPort. Specyfikację uzupełniają dwa gniazda USB oraz jedno audio. To naprawdę skromne zestawienie. Nieco lepiej wyglądają możliwości oraz jakość obsługi menu ekranowego. Cieszy również możliwość regulacji stopy monitora we wszystkich płaszczyznach i obecność systemu synchronizacji obrazu (Nvidia G-sync). Asus PG248Q oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz oraz czas reakcji nieprzekraczający 1 ms. Jakość oferowanego obrazu nieco rozczarowuje.
Parametry techniczne:
Matryca płaska
Przekątna ekranu 24 cale
Proporcje matrycy 16:9
Regulacja wysokości / wychylenia ekranu tak/tak
Obrotowa podstawa / funkcja pivot tak/tak
Montaż w standardzie VESA 100x100
Stabilność ekranu na podstawie (1–10 pkt.) 9,5
Typ i lokalizacja przycisków menu ekranowego fizyczne, prawa krawędź
Elementy z podświetleniem w podstawie
Dodatkowy panel ze złączami przy bocznej krawędzi nie
Typ zasilacza zewnętrzny
Wymiary z podstawą 56,1 x 43,5 23,9 cm
Masa z podstawą 6,6 kg
Gwarancja 36 miesięcy
Wyni...Asus ROG PG248Q - pełna recenzja »
Zalety:
- Ciekawy design z wykorzystaniem podświetlenia LED
- Regulacja moniotra we wszystkich płaszczyznach
Wady:
- Skromne wyposażenie w rożnego typu gniazda
- Jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia
Samsung CHG70

Prawdopodobnie najdziwniejszy monitor gamingowy z którym mieliśmy do czynienia.
Można dojść do wniosku, że jest to po prostu konstrukcja skierowana do konsolowców szukających alternatywy dla telewizora. Producent najwyraźniej postanowił nie oglądać się na konkurencję i zaprojektować urządzenie po swojemu. Sprzęt z wbudowanym zasilaczem jest nieco toporny i przypomina bardziej telewizor niż monitor. Wygięta podstawa nie pozwala na regulację wysokości wyświetlacza, a skorzystanie z zestawu montażowego VESA wymaga zastosowania adaptera. Włącznik jest ukryty gdzieś w tylnej części obudowy i przy okazji pełni rolę joysticka do obsługi rozbudowanego menu ekranowego. Mimo nieco pokracznej konstrukcji 32-calowy monitor o proporcjach 16:9 okazał się ciekawą propozycją. Producent zachwala technologię kropki kwantowej, gotowość do pracy w trybie HDR czy synchronizację FreeSync 2.
Monitor oferuje podstawowy zestaw złączy, a jego wyróżnikiem jest podświetlany tył obudowy. Największym atutem modelu, zgodnie z zapowiedziami producenta, jest wysoka jakość wyświetlanego obrazu.
Parametry techniczne:
Matryca zakrzywiona
Przekątna ekranu 32 cale
Proporcje matrycy 16:9
Regulacja wysokości / wychylenia ekranu nie/tak
Obrotowa...Samsung CHG70 - pełna recenzja »
Zalety:
- Wysoka jakość wyświetlanego obrazu
Wady:
- Toporna budowa
- Nie pozwala na regulacje wysokości
Acer Predator X34A

Jeśli zależy Ci na najlepszym możliwym sprzęcie do gry, który zapewni niesamowite wrażenia, 34-calowy gigant o zakrzywionym ekranie, Acer Predator X34A, jest opcją idealną dla Ciebie!
Częstotliwość odświeżania wynosi tylko 60Hz, jednak może być podkręcona do 100Hz.
Odwzorowanie kolorów jest naprawdę fenomenalne, a technologia Nvidii G-Sync zapewnia obraz bez rozdarć.
Z oczywistych względów monitora nie można obracać, ale da się dostosować wysokość i kąt nachylenia. Model posiada dwa głośniki 7W, cztery porty USB 3.0 i statyw VESA. Poza tym poniżej wyświetlacza znajdziemy małe światełko LED, które sprawia, ze monitor prezentuje się jeszcze bardziej elegancko.
Acer Predator, jak na model z matrycą IPS, może pochwalić się stosunkowo dobrym czasem reakcji i niskim efektem opóźnienia.

Specyfikacja:
• Rozmiar: 34 cale, zakrzywiony
• Typ matrycy: IPS
• Rozdzielczość: 3440x1440
• Format obrazu: 21:9
• Maksymalna częstotliwość odświeżania: 60Hz przy 3440x1440 (po podkręceniu 100Hz)
• Czas reakcji: 4 ms
• Złącza: HDMI, DisplayPort
Acer Predator X34A - pełna recenzja »
Zalety:
- Odwzorowanie kolorów
- Dwa głośniki 7W
- Cztery porty USB 3.0
- Statyw VESA
Wady:
- Cena
- Brak pivota
AOC AGON AG322QCX

Zakrzywiony monitor AOC nie poszedł w ślady płaskiego modelu tego producenta, który wygrał zestawienie klasycznych ekranów.
Jest to wprawdzie najtańsza zakrzywiona konstrukcja spośród testowanych, ale wyraźnie słabiej opracowana niż konkurenci. Podstawowe parametry są jednak niezłe. Monitor o przekątnej 31,5 cala i proporcjach 16:9 oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz oraz wsparcie technologii FreeSync. Nieco słabiej prezentuje się responsywność (4 ms). Imponuje również bogaty zestaw złączy oraz pełen pakiet okablowania dołączany w pakiecie. Producent zadbał nawet o pilota do szybkiej zmiany profili wyświetlania obrazu. Ponadto obudowa monitora ma podświetlenie LED przy swojej dolnej krawędzi. Niestety, wobec interesującej specyfikacji wyraźnie rozczarowuje jakość wyświetlanego obrazu. Szczególne uwagi można mieć do nieakceptowalnego rozkładu jasności i słabego pokrycia przestrzeni barwnej RGBs.
Parametry techniczne:
Matryca zakrzywiona
Przekątna ekranu 31,5
Proporcje matrycy 16:9
Regulacja wysokości / wychylenia ekranu tak/tak
Obrotowa podstawa / funkcja pivot tak/nie
Montaż w standardzie VESA 100x100
Stabilność ekranu na podstawie (1–10 pkt.) 7,5
Typ i lokalizacja przycisków menu ekranowego joystick, środek, dolna krawędź
Elementy z...AOC AGON AG322QCX - pełna recenzja »
Zalety:
- Bogaty zestaw złączy
- Pełen pakiet okablowania
Wady:
- Rozkład jasności
- Słabe pokrycie przestrzeni barwnej RGB