Procesory od AMD - zestawienie układów z rodziny Ryzen [RANKING]

Zastanawiasz się nad zakupem procesora AMD Ryzen. Obecnie na rynku znajdziemy układy z aż czterech generacji. Sprawdzamy, którymi modelami warto się zainteresować.

Procesory z rodziny AMD Ryzen zadebiutowały po raz pierwszy na początku 2017 roku. Od tego czasu wszystkie układy korzystają z tego samego gniazda AM4, które umożliwia szybką wymianę procesora Ryzen pierwszej generacji na Ryzen'a czwartej generacji.

Najnowszy AMD Ryzen 9 5900X
Źródło: pcworld.com

Najnowszy AMD Ryzen 9 5900X

Źródło: pcworld.com

Układy Ryzen charakteryzują się wysoką wydajnością i świetnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Nie bez znaczenia jest również fakt, że AMD korzysta już z 7 nm procesu technologicznego, a Intel nadal produkuje swoje desktopów układy w 14 nm.

Procesory AMD Ryzen pierwszej generacji pojawiły się w sklepach w marcu 2017 roku i na magazynach nadal znajdziemy pojedyncze egzemplarze tych układów. Nieco później na rynku pojawiły się układy drugiej generacji korzystające z ulepszonej architektury Zen+. Są one produkowane w 12 nm procesie technologicznym. Z racji wieku nie warto się już interesować tymi konstrukcjami. Większość sklepów posiada ogromne ilości procesorów Ryzen trzeciej generacji, które korzystają z architektury Zen 2 i są produkowane w 7 nm. To nowoczesne układy, które pozostaną w sprzedaży jeszcze przez kilka miesięcy.

AMD Ryzen 3000

AMD Ryzen 3000

Nowością są układy Ryzen czwartej generacji, które wprowadzają sporo zmian. Są to pierwsze desktopów procesory korzystające z nowoczesnej architektury Zen 3. Chipy Ryzen 5000 (czwartej generacji) zostały zaprezentowane 8 października 2020 roku i obecnie są bardzo poszukiwane przez kupujących. Najnowsze układy najczęściej dostępne są na zamówienie i trzeba na nie poczekać nawet kilka tygodni. Warto mieć to na uwadze podczas zakupu. Dodatkowo, aby układy oparte na architekturze Zen 2 działały ze starszymi płytami głównymi należy wykonać aktualizację BIOSu przed umieszczeniem procesora w podstawce. W sklepach znajdują się płyty główne, które posiadają preinstalowany BIOS kompatybilny z procesorami Ryzen 5000.

W chwili obecnej na rynku znajdziemy jedynie najwydajniejsze procesory z rodziny Ryzen 5000. Mowa o układach Ryzen 5, 7 oraz 9 z literką X na końcu. Posiadają one odblokowany mnożnik, który pozwala na podkręcenie parametrów pracy.

Ryzen 5000 - widoczne piny procesora

Ryzen 5000 - widoczne piny procesora

Podział procesorów Ryzen

Niezależnie od generacji układy AMD Ryzen zostały podzielone na serie, dzięki którym łatwiej dowiemy się do jakiej grupy docelowej dedykowany jest dany układ. Oto podział:

  • Ryzen 3 - podstawowe procesory wyposażone w cztery rdzenie, które przeznaczone są do komputerów domowych oraz biurowych z niższego segmentu cenowego. Konkurują z układami Intel Core i3
  • Ryzen 5 - układy średniej wydajności odpowiednie dla większości użytkowników. Posiadają od 4 do 6 rdzeni i sprawdzą się podczas grania w gry czy montażu filmów. Są naturalnymi konkurentami dla Intel Core i5
  • Ryzen 7 - układy wysokiej wydajności wyposażone w 8 rdzeni przeznaczone dla wydajnych komputerów dla graczy. Konkurują z procesorami Intel Core i7
  • Ryzen 9 - topowe układy oferujące od 12 do 16 rdzeni. Przeznaczone są dla najwydajniejszych komputerów do pracy i grania w rozdzielczości 4K z zachowaniem najwyższych możliwych ustawień. Odpowiednikiem ze stajni Intela są układy Core i9.
Układ AMD Ryzen

Układ AMD Ryzen

Jakimi procesorami z rodziny AMD Ryzen warto się zainteresować? Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas modeli. Lista w kolejności od najtańszych do najdroższych procesorów.

AMD Ryzen 3 3100

Przystępny cenowo procesor, który pozwoli na zbudowanie dosyć wydajnego desktopa do pracy, nauki oraz okazjonalnej rozrywki.

AMD Ryzen 3 3100 to procesor, który jest bardzo chętnie wybierany do zestawów komputerowych kosztujących od 2000 do 3000 zł. Układ ten charakteryzuje się obecnością czterech rdzeni o taktowaniu bazowym na poziomie 3,9 GHz, które obsługują osiem wątków w tym samym czasie.

AMD Ryzen 3 3100

AMD Ryzen 3 3100

Całość zbudowano w oparciu o architekturę Zen 2, co oznacza wykorzystanie 7 nm procesu technologicznego. Procesor posiada 18 MB pamięci podręcznej oraz odblokowany mnożnik, który pozwala na podkręcenie parametrów pracy.

Maksymalny pobór mocy to 65 W. Układ współpracuje z pamięciami DDR4-3200. Procesor nie posiada zintegrowanego układu graficznego.

W zestawie znajdziemy wentylator. Gwarancja trwa 36 miesięcy.

AMD Ryzen 3 3100 - pełna recenzja »

AMD Ryzen 5 3500X

Ryzen 5 poprzedniej generacji z literką X na końcu to obecnie bardzo atrakcyjna cenowo propozycja.

Premiera Ryzen'ów 5000 spowodowała, że poprzednie układy znacząco staniały. Jeszcze kilka miesięcy temu Ryzen 5 3500X był o kilkaset złotych droższy. Teraz to bardzo ciekawa propozycja do zbudowania wydajnego desktopa. Procesor oferuje sześć rdzeni o taktowaniu bazowym 3,6 GHz, które inaczej, niż w przypadku Ryzen'a 3 3100 nie posiadają obsługi dwóch wątków w tym samym czasie. Układ ten jest o kilkanaście procent wydajniejszy od tańszego Ryzena 3 3100.

AMD Ryzen 5 3500X

AMD Ryzen 5 3500X

Układ zbudowano w oparciu o architekturę Zen 2, co oznacza wykorzystanie 7 nm procesu technologicznego. Procesor posiada 35 MB pamięci podręcznej oraz odblokowany mnożnik, który pozwala na podkręcenie parametrów pracy.

Maksymalny pobór mocy to 65 W. Układ współpracuje z pamięciami DDR4-3200. Procesor nie posiada zintegrowanego układu graficznego.

W zestawie znajdziemy wentylator. Gwarancja trwa 36 miesięcy.

AMD Ryzen 5 3500X - pełna recenzja »

AMD Ryzen 5 3600XT

Jeden z ciekawszych układów poprzedniej generacji. Zapewnia wysoką wydajność i jest nieco tańszy do Ryzen'a 5 5600X. Nie trzeba też na niego czekać.

AMD Ryzen 5 3600XT to najwydajniejszy procesor z serii Ryzen 5 trzeciej generacji. Układ wyposażono w sześć rdzeni o taktowaniu 3,8 GHz z obsługą dwunastu wątków w tym samym czasie. Obecnie układ ten znajduje zastosowanie w komputerach stacjonarnych kosztujących od 4000 do około 5000 zł.

AMD Ryzen 5 3600XT

AMD Ryzen 5 3600XT

Całość zbudowano w oparciu o architekturę Zen 2, co oznacza wykorzystanie 7 nm procesu technologicznego. Procesor posiada 35 MB pamięci podręcznej oraz odblokowany mnożnik, który pozwala na podkręcenie parametrów pracy.

AMD Ryzen 5 3600XT charakteryzuje się podniesionym do 95W TDP. Pozwala ono lepiej wykorzystać potencjał procesora podczas podkręcania. Układ współpracuje z pamięciami DDR4-3200. Procesor nie posiada zintegrowanego układu graficznego.

W zestawie znajdziemy wentylator. Gwarancja trwa 36 miesięcy.

AMD Ryzen 5 3600XT - pełna recenzja »

AMD Ryzen 5 5600X

Procesor z najlepszym stosunkiem wydajności do ceny. Ten układ wystarczy Ci na dobrych kilka lat.

AMD Ryzen 5 5600X to najtańszy procesor z układów Ryzen czwartej generacji. Charakteryzuje się on obecnością sześciu rdzeni o taktowaniu 3,7 GHz z obsługą dwunastu wątków w tym samym czasie oraz odblokowanym mnożnikiem. Chip ten jest bardzo chętnie wybierany do najnowszych komputerów stacjonarnych z kartami graficznymi AMD Radeon 6000 XT oraz NVIDIA GeForce RTX 3000.

AMD Ryzen 5 5600X

AMD Ryzen 5 5600X

Całość zbudowano w oparciu o zupełnie nową architekturę Zen 3 korzystającą 7 nm procesu technologicznego. Procesor posiada 35 MB pamięci podręcznej oraz odblokowany mnożnik, który pozwala na podkręcenie parametrów pracy.

Maksymalny pobór mocy to 65 W. Układ współpracuje z pamięciami DDR4-3200. Procesor nie posiada zintegrowanego układu graficznego.

W zestawie znajdziemy wentylator. Gwarancja trwa 36 miesięcy.

AMD Ryzen 5 5600X - pełna recenzja »

AMD Ryzen 7 5800X

Ryzen 7 5800X to najlepszy wybór dla zapalonych graczy. Oferuje osiem rdzeni, odblokowany mnożnik i ogromne możliwości.

AMD Ryzen 7 5800X to najnowszy procesor należący do czwartej generacji rodziny Ryzen. Jest to układ z segmentu Performance dedykowany profesjonalnym graczom. Chip wyposażono w osiem rdzeni o taktowaniu 3,8 GHz z obsługą szesnastu wątków w tym samym czasie. Nie zabrakło również odblokowanego mnożnika, dzięki któremu swobodnie podkręcimy parametry pracy procesora.

AMD Ryzen 7 5800X

AMD Ryzen 7 5800X

Całość zbudowano w oparciu o najnowszą architekturę Zen 3 wyprodukowaną z wykorzystaniem 7 nm procesu technologicznego. Procesor posiada 36 MB pamięci podręcznej.

Maksymalny pobór mocy to 105 W. Podwyższone TDP ułatwia podkręcanie procesor. Układ współpracuje z pamięciami DDR4-3200. Procesor nie posiada zintegrowanego układu graficznego.

W zestawie nie znajdziemy wentylatora. W przypadku tak wydajnego procesora musimy zainwestować w solidne chłodzenie. Gwarancja trwa 36 miesięcy.

AMD Ryzen 7 5800X - pełna recenzja »

AMD Ryzen 9 5950X

AMD Ryzen 9 5950X to najwydajniejszy procesor z rodziny Ryzen. Niestety cena może odstraszać.

AMD Ryzen 9 5950X to flagowy procesor z rodziny Ryzen. Jest to najwydajniejszy układ czerwonych dedykowany do komputerów stacjonarnych. Procesor posiada szesnaście rdzeni o taktowaniu 3,4 GHz z obsługą trzydziestu dwóch wątków w tym samym czasie. Chip ten trafia do najdroższych komputerów stacjonarnych do grania oraz obróbki foto-wideo.

AMD Ryzen 9 5950X

AMD Ryzen 9 5950X

Całość zbudowano w oparciu o architekturę Zen 3, co oznacza wykorzystanie 7 nm procesu technologicznego. Procesor posiada 72 MB pamięci podręcznej oraz odblokowany mnożnik, który pozwala na podkręcenie parametrów pracy.

Maksymalny pobór mocy to 105 W. Układ współpracuje z pamięciami DDR4-3200. Procesor nie posiada zintegrowanego układu graficznego.

W zestawie nie znajdziemy wentylatora. Tak wydajny procesor potrzebuje solidnego chłodzenia wodnego, które musimy kupić we własnym zakresie. Gwarancja trwa 36 miesięcy.

AMD Ryzen 9 5950X - pełna recenzja »