Projektory do biura i domu. Test najnowszych rzutników

Z biura do domu droga niedaleka – urządzenia o przeznaczeniu biurowym regularnie wykorzystywane są w domu. Czy jednak projektor zaprojektowany do prowadzenia prezentacji poradzi sobie w zestawie kina domowego? Niektóre urządzenia są w stanie sprostać temu zadaniu.

Optoma DH1017

Optoma DH1017

Ocena redakcji PCWorld.pl

Projektor poradzi sobie z prezentacją pełnych detali rysunków technicznych, materiałów reklamowych, a nawet w szkoleniach medycznych. Częściej widać go na spotkaniach zarządów firm niż w salach lekcyjnych.

DH1017 bazuje na lampowym źródle światła. Ma to swoje plusy i minusy. Łatwość wymiany lampy rekompensuje częściowo jej dość krótki, w porównaniu z laserowo-ledowymi źródłami światła, czas życia. Zastosowanie funkcji Direct Power On skraca czas startu i gotowości urządzenia do pracy, choć w porównaniu do urządzeń laserowych i tak jest on około cztery razy dłuższy. Z drugiej strony użytkownik dostaje krystalicznie czysty ostry obraz z dobrze zbalansowanymi kolorami i bardzo dobrym równomiernym rozświetleniu. Automatyka geometrii jest skuteczna, ale brakuje możliwości precyzyjnej, ręcznej regulacji ustawień.

Obsługę projektora ułatwia funkcja uruchamiania po otrzymaniu sygnału, co eliminuje konieczność sięgania do przycisku zasilania. O elastyczności modelu świadczy zgodność z wieloma standardami zdalnego zarządzania. Creston Roomview, IP Link czy PJ-Link pozwalają kontrolować praktycznie każdy aspekt pracy urządzenia przez sieć lokalną, a liczba i różnorodność gniazd gwarantują, że użytkownik nie będzie miał kłopotów z podłączeniem źródła sygnału. Optoma ma nawet złącze DisplayPort (na razie niezbyt często...

Optoma DH1017 - pełna recenzja »

Zalety:

 • wysoka rozdzielczość
 • wysoka jakość obrazu
 • duża jasność
 • rozbudowany zestaw gniazd wejściowych

Wady:

 • mały zoom

Casio XJ-M241

Casio XJ-M241

Ocena redakcji PCWorld.pl

Wyposażony w bezrtęciowe, laserowo-ledowe źródło światła, Casio XJ-M241 może z powodzeniem pracować nawet 20 tysięcy godzin. Według deklaracji, po tym czasie skuteczność źródła światła zmniejszy się nie więcej niż 20 procent. Oznacza to ogromne oszczędności zarówno w poborze energii (ten rodzaj lampy jest efektywniejszy od tradycyjnych), jak i kosztach wymiany lamp, filtrów i obsługi urządzenia.

Inne korzyści wynikające z technologii laser-led to znacznie szybszy start – projektor jest gotowy do pracy w czasie krótszym niż 10 sekund – oraz szybsze wyłączanie, niższe wymagania w zakresie chłodzenia, a w efekcie cichsze działanie. Urządzenie można ustawić pod dowolnym kątem. Casio to chyba również najekonomiczniejsze pod względem użytkowym urządzenie w naszym zestawieniu. Zużywa bardzo mało energii, jest tanie w obsłudze, a producent oferuje bardzo dobre warunki gwarancyjne.

Po rozpakowaniu projektora od razu widać, że nie jest to zabawka, a sprzęt przeznaczony do poważnego zastosowania. Konstrukcja obudowy jest solidna, a materiały użyte do produkcji bardzo dobrej jakości. Przyciski są wygodne, precyzyjne, nic się nie ugina i nie sprawia wrażenia delikatności. Kosztem jest za to mało atrakcyjny wygląd. Trzy regulowane nóżki i 1,5-krotny zoom ułatwiają ustawienie. Regulacje działają płynnie i precyzyjnie. Pilot mógłby być wygodniejszy, ale podobnie jak sam projektor, jest solidny i dobrze wykonany. Wadą urządzenia jest mała liczba złączy. Warto też zwrócić uwagę na nietypowy przewód zasilający. Standardem wśród...

Casio XJ-M241 - pełna recenzja »

Zalety:

 • bardzo długi czas pracy lampy
 • doskonałe warunki gwarancyjne
 • solidna konstrukcja

Wady:

 • nienaturalne kolory zwłaszcza w trybach wysokiej jasności

NEC M362W

NEC M362W

Ocena redakcji PCWorld.pl

M362W jest przeznaczony do montażu w małych i średnich pomieszczeniach projekcyjnych, w szczególności w instytucjach edukacyjnych. Elastyczność instalacji potwierdza duży zoom. W połączeniu z zastosowaną optyką pozwala on na wyraźne wyświetlanie obrazu zarówno z odległości 80 centymetrów, jak i ponad 13 metrów.

W doborze optymalnych warunków pracy urządzenia pomaga także działająca w dwóch płaszczyznach korekcja geometrii oraz duży wybór portów wejściowych. Niewygórowana jest też cena, za jaką można kupić ten model. W połączeniu z długim czasem pracy lampy, określanej przez producenta aż na 8 tysięcy godzin, czyni to z niego ciekawą propozycję.

Projektor wyposażony został w czujnik oświetlenia. W połączeniu z lampą o mniejszej mocy wpływa to korzystnie na zużycie energii. Kolejnym elementem obniżającym koszt obsługi jest możliwość sterowania urządzeniem przez sieć LAN.

W testowanym sprzęcie nie zachwyca geometria. Automatyka korekcji spisuje się doskonale ale krawędzie obrazu nie są idealnie proste. Widoczne jest to zwłaszcza w górnej części obrazu, wygiętej w wyraźną beczkę. Niewygodny w obsłudze jest pierścień regulacji ostrości. Jest zbyt sztywny, co utrudnia optymalne dostrojenie obrazu. Mało tego, próby zmiany jego położenia powodują przesuwanie osi optycznej obrazu, co jeszcze bardziej wpływa na nieprawidłowe wyświetlanie. Dzięki zastosowaniu mechanicznej osłony obiektywu znikają obawy o możliwość jej zgubienia.

Bardzo dobrze zaprojektowane i wykonane zostały przyciski na obudowie ale już tego samego nie można powiedzieć o pilocie. Sterownik jest nieprecyzyjny i trzeba dokładnie celować w odbiornik podczerwieni, by zadziałał. Zbyt krótko wyświetlane są także funkcje wybierane za pomocą pilota. Niewprawny użytkownik musi wielokrotnie powtarzać różne operacje, do czasu aż nauczy się ich na pamięć, by w ogóle zdążyć coś zmienić w ustawieniach.

Gdyby NEC M362W oferował większą rozdzielczość, mógłby znaleźć dla siebie miejsce w prostym zestawie kina domowego. Dzięki wysokiej jasności nie wymaga całkowitego zaciemnienia ale szeroki zakres instalacji pozwoli znaleźć dla niego optymalne miejsce w domowym pomieszczeniu. Duża jasność wpływa jednak ujemnie na kolory, które są nieco prześwietlone. Widać to zwłaszcza w ciemnych partiach obrazu. Po wybraniu trybu filmowego i zmniejszeniu mocy lampy kolory poprawiają się, a czarny nabiera głębi choć nadal brakuje detali w ciemnych partiach.

NEC M362W - pełna recenzja »

Zalety:

 • duży zoom
 • wysoka jasność
 • długi czas pracy lampy

Wady:

 • mało precyzyjna regulacja powiększenia i ostrości
 • nieskuteczny pilot
 • niedokładna geometria

Benq MW665

Benq MW665

Ocena redakcji PCWorld.pl
Aktualne ceny w sklepach

BenQ MW665 to jeden z tańszych projektorów w naszym zestawieniu – drugi pod względem opłacalności. Nie przeszkodziło mu to w zajęciu wysokiego, czwartego miejsca w kategorii Jakość. W modelu tym zwraca uwagę duża liczba dodatkowych funkcji ułatwiających korzystanie i usprawniających pracę.

BenQ pozwala na przykład na bezprzewodową transmisję sygnału wideo eliminując tym samym konieczność podłączania większej liczby przewodów. Potrafi odtwarzać multimedia bezpośrednio z nośnika USB obsługując przy tym wiele różnych formatów plików i wyświetla obraz z kilku źródeł jednocześnie. Inną nieczęsto spotykaną funkcją jest możliwość wyświetlania obrazu z pośrednictwem sieci LAN. Uniezależnia to prowadzącego prezentację od źródła obrazu i pozwala umieścić projektor w dużej odległości od niego. Za pośrednictwem sieci można także zarządzać urządzeniem i przeprowadzać jego regularną konserwację. Ciekawie rozwiązano tor audio, uniezależniając go od pozostałych funkcji. W efekcie można korzystać ze wzmacniacza i głośnika urządzenia, które w tym czasie pozostaje w trybie uśpienia. Pozwala to na niebagatelne oszczędności. Należy zwrócić również uwagę, że pomimo zastosowania w projektorze tradycyjnej lampy jej żywotność w trybie oszczędnym określana jest aż na 10 tysięcy godzin.

Wadą konstrukcji BenQ są tylko dwie regulowane nóżki oraz mały zakres powiększenia – 1,3x. Ogranicza to wygodę...

Benq MW665 - pełna recenzja »

Zalety:

 • bardzo dużo funkcji dodatkowych
 • bezprzewodowa transmisja obrazu
 • głęboki kontrastowy obraz

Wady:

 • nierównomierne rozświetlenie
 • mało naturalne kolory

Do niedawna podział na projektory do zastosowań biurowych i modele adresowane do kina domowego był ostry i wyraźny. Te drugie oferowały rozdzielczość przynajmniej 1280 x 720 linii, wysoki kontrast i dobrą reprodukcję barw kosztem niższej jasności, która w kinie domowym nie była konieczna. Modele biznesowe miały małą rozdzielczość, za to wysoką jasność pozwalającą na wyświetlanie obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych. Zawsze jednak linia urządzeń biurowych znajdowała od czasu do czasu zastosowanie w kinie domowym.

Dziś podział nie jest tak oczywisty. Coraz częściej projektory biurowe mają rozdzielczość Full HD, dobrą reprodukcję kolorów i oferują czysty, ostry obraz. Nadal wyróżnia je duża jasność, która w amatorskich zastosowaniach kina domowego nie zawsze jest wadą. Nie każdy dysponuje bowiem specjalnym pomieszczeniem do oglądania filmów, dobrze zaciemnionym i odpowiednio wykończonym. Wyświetlanie filmu czy gry komputerowej na ścianie w ciągu dnia wymaga sporej jasności, by w ogóle można było cokolwiek zobaczyć. Jedynie w zastosowaniach edukacyjnych nadal królują urządzenia wyświetlające obraz w formacie 4:3 i rozdzielczości 1024 x 768.

Czas pracy lampy w trybie ekonomicznym

Czas pracy lampy w trybie ekonomicznym

Należy jednak pamiętać, że sprzęt biurowy nie jest przeznaczony do zastosowań domowych i nawet jeżeli niektóre modele radzą sobie z tym zadaniem lepiej lub gorzej, to jego podstawowe przeznaczenie jest inne. Oferowane przez tego typu projektory funkcje wspomagają prowadzenie wykładów i prezentacji, ułatwiając pracę w trudnych warunkach i umożliwiając podłączenie różnych źródeł sygnału.

Wybierając urządzenia do testu, w pierwszej kolejności koncentrowaliśmy się na sprzęcie „szerokoekranowym”, opartym na laserowo-ledowych źródłach światła. Są, co prawda, nieco droższe od urządzeń bazujących na technologii lampowej, ale ta różnica stopniowo się zaciera. A w eksploatacji są już tańsze. Oferują gorszą reprodukcję barw, ale w modelach biurowych nie jakość koloru jest najważniejsza. Niestety, oferta nie jest na razie zbyt obszerna.

Liczba projektorów w zależności od oferowanej jasności

Liczba projektorów w zależności od oferowanej jasności

Wszystkie modele oferują też wysoką jasność. Trzeba również przyznać, że żywotność tradycyjnych źródeł światła znacząco się wydłużyła. Wyjątkowym egzemplarzem w zestawieniu jest model LG PF80G. Producent sprzedaje go jako przenośny projektor do zastosowań biurowych, ale w rzeczywistości to całkiem sprawnie działający sprzęt do kina domowego.

Co w testach

Do porównania wybraliśmy początkowo dziewięć projektorów, jednak w tabeli podsumowującej test znajdziecie tylko osiem. Niestety, zabrakło modelu EB-1776W marki Epson, który zdecydowaliśmy się wykluczyć z porównania z uwagi na podejrzenie wady technicznej lub uszkodzenia przysłanego do redakcji testowego egzemplarza (jasność znacznie niższa od deklarowanej przez producenta, wykraczająca poza błąd pomiarowy oraz brak możliwości poprawnego ustawienia ostrości). To największy przegrany testu – modele z tej serii, które sprawdzaliśmy poprzednio, plasowały się zwykle w czołówkach zestawień.

W najnowszym zestawieniu brakuje również urządzeń wyprodukowanych przez firmy Acer i Panasonic. Pierwsza z wymienionych odmówiła udziału w porównaniu z uwagi na planowane wkrótce odświeżenie linii produktowych, a druga z powodu aktualnego braku tzw. sampli testowych.

Zwycięzcą testu okazał się projektor DH1017 firmy Optoma. Jego duża jasność oraz rozdzielczość sprawiają, że doskonale sprawdza się w każdych zastosowaniach biurowych, a w szczególności tam, gdzie istotna jest wysoka jakość obrazu.

Drugie miejsce zajął XJ-M241, przedstawiciel ekologicznej linii projektorów Casio. Sprzęt od biedy znalazłby dla siebie miejsce w domowym kinie – pod warunkiem pracy w trybie oszczędnym. Na najniższym stopniu podium znalazł się NEC M362W, gdyby oferował większą rozdzielczość, mógłby znaleźć dla siebie miejsce w prostym zestawie kina domowego. A tak pozostaje mu rola porządnego sprzętu do biura.

Biuro z wyższej półki

Testując projektory do tego zestawienia, mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej dwóm modelom instalacyjnym. Nie umieściliśmy ich w nasze tabeli testowej z tego powodu, że reprezentują inną grupę zastosowań, a także inny segment cenowy. NEC PX602UL oraz Canon WX450ST służą do wyświetlania zaawansowanych prezentacji, łączenia obrazu z kilku różnych projektorów i pracy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Oferują też wysoką jasność.

Nec PX602UL

Nec PX602UL

Wyróżnia się zwłaszcza ten pierwszy. NEC PX602UL to relatywnie nowa konstrukcja, bazująca na laserowym źródle światła, które pozwala uzyskać aż 6000 ANSI lumenów, a jego żywotność to 20 tys. godzin. Zestaw wymiennych obiektywów daje możliwość elastycznego dopasowania do różnych warunków pracy. Projektory można łączyć w zespoły na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest na przykład wyświetlanie tego samego obrazu w tym samym miejscu. Dzięki temu uzyskuje się jasność nawet 24 tys. ANSI. Wbudowane mechanizmy łączenia krawędzi dają możliwość tworzenia bardzo dużych scen, a zaawansowana korekcja geometrii pozwala wyświetlać obraz nie tylko na płaskich ekranach, ale także na różnego rodzaju cylindrach czy sferach. Funkcja pracy pod dowolnym kątem to kolejne ułatwienie w instalowaniu urządzenia. Do tego dochodzą rozbudowane porty wejściowe, możliwość odtwarzania wideo przez łącze LAN oraz gniazdo rozszerzeń w standardzie OPS.

Canon WX450ST

Canon WX450ST

Podobne funkcje oferuje Canon, ale testowany model korzysta z tradycyjnego źródła światła, co znacząco skraca czas jego efektywnej pracy. Oferuje też niższą rozdzielczość. Ten model o krótkim rzucie jest za to mniejszy, lżejszy i poręczniejszy w użyciu niż NEC.