Przenośne Wi-Fi

Przenośny router z wbudowanym modemem 3G / 4G to idealny towarzysz podróży, dzięki niemu można szybko stworzyć sieć bezprzewodową i w dowolnym miejscu korzystać z internetu. Dobrze jest też mieć przenośny adaptery Wi-Fi za jego pomocą laptop czy tablet będzie mógł nawiązywać bezprzewodowe połączenia w mniej zatłoczonym pasmie 5 GHz. Sprawdzamy oba rodzaje urządzeń i na podstawie przeprowadzonych testów wybieramy najlepsze.

Asus USB AC56

Asus USB AC56

Ocena redakcji PCWorld.pl

Niewielkie rozmiary i obsługa najnowszego standardu IEEE 802.11 ac sprawiają, że idealnie nadaje się do pracy z laptopami. Dzięki niemu nawet najtańsze laptopy będą mogły komunikować się z nowoczesnym routerem w mniej zatłoczonym pasmie 5 GHz z prędkością 867 Mb/s (IEEE 802.11 ac).

Asus USB AC56 wyposażony jest w interfejs USB 3.0 (teoretyczna przepustowość 5 Gb/s), który w przeciwieństwie do USB 2.0 (480 Mb/s) nie stanowi wąskiego gardła dla wbudowanej karty sieciowej o teoretycznej prędkości 1200 Mb/s. Należy go podłączyć do komputera dopiero po zainstalowaniu sterowników, które umieszczone są na dołączanej do urządzenia płycie CD. Wraz z sterownikami instaluje się też dodatkowe oprogramowanie, które wyświetla listę punktów dostępowych i podaje ich dokładną specyfikację. W pudełku oprócz adaptera jest też 20 cm antena, która wyraźnie zwiększa zasięg urządzenia. W obudowie adaptera jest specjalne gniazdo, do którego należy przekręcić antenę. To mocny punkt tej konfiguracji bo dzięki niej i nowoczesnej karcie sieciowej adapter okazał się najszybszym urządzeniem spośród przetestowanych. W obudowie zamontowano też niebieską diodę LED, która sygnalizuje pracę urządzenia oraz przycisk WPS.

Adapter po zainstalowaniu sterowników automatycznie łączy się z wybraną siecią bezprzewodową. W teście pomiaru szybkości pracy internetu w najbardziej oddalonym miejscu od routera internet pracował z...

Asus USB AC56 - pełna recenzja »

Zalety:

 • wysoka wydajność
 • oprogramowanie
 • duża antena
 • obsługa standardu IEEE 802.11 ac

Netis WF2151

Netis WF2151

Ocena redakcji PCWorld.pl

Tani adapter sieciowy wyposażony w dwuzakresową kartę Wi-Fi IEEE 802.11 /b/g/n. Dzięki niej połączenia sieciowe mogą być realizowane w mniej zatłoczonym pasmie 5 GHz i odbywać się z prędkością 300 Mb/s. To dwukrotnie szybciej niż w przypadku klasycznych kart sieciowych wbudowanych w laptopy i teoretycznie czterokrotnie wolniej w porównaniu do najszybszych adapterów IEEE 802.11 ac (1200 Mb/s).

W praktyce różnice nie są tak duże, bo Netis WF2151 ma dodatkowego Asa w rękawie w postaci dwóch dużych anten. Nie są one na stałe przymocowane do obudowy, co ułatwia przenoszenie urządzenia. Netis WF2151 wyposażony jest w interfejs USB 2.0, który w tym wypadku nie jest wąskim gardłem bo jego teoretyczna przepustowość (480 Mb/s) jest dużo wyższa niż możliwości urządzenia (300 Mb/s).

Adapter nie jest duży, ale z antenami może zajmować sporo miejsca w laptopie, i utrudniać dostęp do sąsiednich gniazd. Dlatego producent dodaje do niego stacje dokującą, która jest równocześnie przedłużaczem USB. W pudełku jest tez płyta CD ze sterownikami do adaptera, które należy zainstalować przed podłączeniem adaptera do komputera. Dołączone oprogramowanie netis Wireless Utility wyświetla informacje o dostępnych sieciach bezprzewodowych i podstawowe informacje o pracy adaptera. Ma trochę archaiczny wygląd, ale spełnia swoje zadanie. W obudowie urządzenia zamontowano przycisk WPS do szybkiego nawiązywania połączenia z routerami bez konieczności wpisywania hasła.

Podczas testów Netis WF2151 z zamontowanymi antenami pozwalał na pełne...

Netis WF2151 - pełna recenzja »

Zalety:

 • dobra wydajność
 • przystępną cena
 • duże anteny

Wady:

 • brak wsparcia dla standardu IEEE 802.11 ac

TP-LINK M5360

TP-LINK M5360

Ocena redakcji PCWorld.pl

Funkcjonalny router przenośny z wbudowanym modemem 3G, który idelanie nadaje się do pracy w terenie. To zasługa bardzo dużego akumulatora o pojemności 5200 mAh, który bez problemów wystarcza na kilkanaście godzin i pracy urządzenia. Dla porównania większości przenośnych routerów wyposażany jest w akumulatory o połowę mniejszej pojemności.

Co istotne TP-Link M5360 może też pracować jak powerbank, do ładowania akumulatorów innych urządzeń przenośnych. To dodatkowa zaleta dla osoby często pracującej w podróży.

Obudowa routera wykonana jest z dobrej jakości plastyku. Jest sztywna i nie są widoczne na niej odciski palców, czy drobne ryski. Z przodu obudowy zamontowano niewielki ale czytelny wyświetlacz OLED, z boku są gniazda: czytnika kart pamięci (microSD), kart SIM, pełnowymiarowe gniazdo USB 2.0 i jego mniejszy odpowiednik mini USB. Na ekranie OLED wyświetlane są informacje o statusie połączenia z siecią komórkową (2G /3G), szybkość transferu, liczbie pobranych danych i poziomie naładowania akumulatora.

TP-Link M5360 ma gniazdo na pełnowymiarowe karty SIM, ale dzięki dołączanemu adapterowi umożliwia też zamontowanie małych kart SIM. Wbudowany modem 3G obsługuje połączenia w standardzie HSPA+ i umożliwia podłączenie do 10 urządzeń jednocześnie. Teoretyczna prędkość 21,6 Mb/s podczas pobierania i 5,76 Mb/s podczas wysyłania w rzeczywistości jest dużo mniejsza. Podczas testów w Warszawie gdzie zasięg sieci komórkowej był bardzo dobry prędkość routera nie...

TP-LINK M5360 - pełna recenzja »

Zalety:

 • dobra wydajność
 • duża pojemność akumulatora
 • możliwość pracy jako powerbank

Wady:

 • brak modemu 4G

M-Life ML0625

M-Life ML0625

Ocena redakcji PCWorld.pl

M-Life ML0625 mile nas zaskoczył, bo chociaż nie jest wyposażony w wyświetlacz, ma też niską cenę, to wbudowany modem 3G okazuje się dobrze radzić w dużych miastach i poza nimi. Na początku mieliśmy trochę problemów, bo trzeba było skonfigurować ręcznie połączenie z siecią komórkową (dodać serwery APN), ale dzięki dołączanemu oprogramowaniu czynność ta nie jest zbyt skomplikowana.

Potem router działał bez problemów. Urządzenie jest niewielkie i bez problemów zmieści się nawet w małej kieszeni plecaka czy torbie. Pojemność akumulatora nie jest byzt duża (1500 mAh), ale wystarcza na kilka godzin pracy urządzenia. Obudowa jest mocna i sztywna. Trochę kłopotów sprawia odczepienie tylnej klapki, bo zaczep mocno ją trzyma. Z przodu obudowy umieszczono kilak diod, które sygnalizują pracę sieci bezprzewodowej, sieci komórkowej, zasilanie. Wbudowane małe gniazdo USB służy do łączenia urządzenia z komputerem i ładowania akumulatora. Z boku obudowy jest dodatkowy przycisk WPS, który ułatwia podłączanie dodatkowych urządzeń. ML0600 umożliwia łatwe udostępnienie połączenia 3G nawet 5 użytkownikom jednocześnie. Czytnik kart SIM umieszczony jest pod akumulatorek i przystosowany jest do pełnowymiarowych kart. Niestety producent nie dodaje do niego żadnego adaptera. Wbudowany modem 3G obsługuje połączenia UMTS, SDPA, HSUPA, GSM, GPRS, EVDO i oferuje maksymalna prędkość 7,2 Mb/s. W praktyce szybkość połączenia wynosi około 5 Mb/s w miejscach o bardzo dobrym zasięgu. Urządzenie wyposażony jest w starszej generacji ...

M-Life ML0625 - pełna recenzja »

Zalety:

 • poręczne rozmiary
 • niska cena

Wady:

 • karta Wi-Fi
 • brak wbudowanego ekranu

Oferta kieszonkowych routerów i adapterów Wi-Fi nie jest tak bogata jak klasycznych modeli, choć prawie każda licząca się firma ma w swojej ofercie przynajmniej kilka modeli. Oba rodzaje urządzeń dedykowane są do współpracy z przenośnymi urządzeniami. Routery Wi-Fi z wbudowanym modemem komórkowym to dobry wybór dla osób często podróżujących i posiadających laptopa czy tablet bez wbudowanego modemu 3G/ 4G. Tego tupu routery są poręczne, lekkie i wyposażone w autonomiczne zasilanie. Idealnie nadają się więc do pracy z urządzeniami z Androidem, które nie zawsze dobrze współpracują z modemami komórkowymi podłączanymi bezpośrednio do gniazda USB. Dzięki wbudowanemu w modem routerowi Wi-Fi połączenie sieciowe realizowane jest bezprzewodowo. Dodatkowym atutem jest to, że przenośne routery obciążają akumulatorów urządzeń, które z niech korzystają.

Z pozoru mają podobne możliwości jak klasyczne routery, jednak nie mają tak rozbudowanych funkcji jak np. wbudowany firewall, klient torrenta czy możliwość instalacji dodatkowego oprogramowania które są na wyposażeniu wielu klasycznych routerów. Możliwości przenośnych routerów często ograniczają się do zabezpieczenie sieci hasłem. Dlatego przenośne routery mogą zastąpić klasyczną konstrukcje tyle tylko w podstawowym zakresie. Są też dużo mniejsze od swoich pełnowymiarowych odpowiedników i najczęściej pozbawione zewnętrznych anten. Z jednej strony to zaleta bo mieszczą się dosłownie w kieszeni spodni. Z drugiej strony oferują mniejszy zasięg niż klasyczne routery Wi-Fi.

Zwiększ zasięg swojego laptopa

Adaptery Wi-Fi to dobry wybór dla wszystkich osób, które narzekają na pracę wbudowanej karty Wi-Fi. Adapter z obsługą standardu IEEE 802.11 ac podłączony do nawet starszego laptopa czy komputera sprawi, że będzie on mógł wykorzystać możliwości nowej generacji routerów i pobierać dane z większą prędkością. Dobrej jakości adapter potrafi też sprawić, że będzie można komfortowo korzystać z sieci komputerowej w miejscach gdzie laptop do tej pory oferował słabą jakość połączenia bezprzewodowego. Nawet tani adapter Wi-Fi z dwuzakresową kartą sieciową zgodną ze standardem IEEE 802.11 b/g/n i wbudowanymi antenami potrafi sprawić, że na granicy dotychczasowego zasięgu sieci komputerowej Internet działa z prędkością nie 1-2 Mb/s, ale kilkunastokrotnie szybciej. Najbardziej zaawansowane adaptery (IEEE 802.11 ac )pracujące z prędkością 800- 1200 Mb/s (IEEE 802.11 ac) wyposażone są w interfejs USB 3.0 (5 Gb/s). Podłączone do laptopa z USB 2.0 działają wolniej bo teoretyczna prędkość tego interfejsu to tylko 480 Mb/s.

Procedura testowa

Testy wydajnościowe adapterów sieciowych przeprowadziliśmy w mieszkaniu o powierzchni 80 m2. Podzie na dwa etapy, w pierwszym sprawdzaliśmy szybkość pracy sieci bezprzewodowej gdy adapter Wi-Fi znajdował się w pobliżu routera z dostępem do internetu. Drugi test polegał na zmierzeniu szybkości pracy łącza internetowego o prędkości 40 Mb/s i wydajności sieci bezprzewodowej (wysyłanie pakietów UDP i TCP) w trudniejszych warunkach. W tym teście główny punkt dostępowy, z którym łączył się testowany adapter Wi-Fi znajdował się w najdalej oddalonym punkcie od pomieszczenia (-80 dbm). Odległość pomiędzy routerem a laptopem wynosiła około 13 metrów a dodatkową przeszkodą były trzy ściany działowe.

Do testów wykorzystaliśmy router D-Linka, który wyposażony był w moduł Wi-Fi zgodny ze standardem IEEE 802.11 b/g/n i 802.11 ac pracujący w dwóch zakresach 2,4 i 5 GHz. Testowane adaptery podłączone zostały do laptopa wyposażonego w mocny procesor Intela z rodziny Core i7, dysk SSD, jednozakresową kartę Wi-Fi pracującą w paśmie 2,4 GHz oraz gniazda USB 3.0. W tle działało też kilka innych sieci bezprzewodowych (IEEE 802.11 b/g/n - 2,4 GHz). To niezbyt optymalnie warunki pracy, dlatego w miejscach pozbawionych zasięgu innych sieci uzyskiwane prędkości mogą być wyższe lub adekwatnie mniejsze. Każdy wzmacniacz testowaliśmy trzy razy a pod uwagę braliśmy uśrednione wyniki.

Przenośne routery testowaliśmy z wykorzystaniem karty LTE Cyfrowego Polsatu. Podczas testów sprawdzaliśmy szybkość połączenia internetowego za pomocą dedykowanych do tego serwisów: www.netmeter.pl, speedtest.net, speedometer.pl. Testy przeprowadzaliśmy w dwóch miejscach: w warszawie gdzie zassie sieci komórkowej był bardzo dobry (80-100 %) i w dużej odległości od aglomeracji miejskich, gdzie zasięg sieci komórkowej był dużo gorszy.

Wrażenia z testów

Przenośne routery Wi-Fi to bardzo przydatne urządzenia i wbrew pozorom mają całkiem spore możliwości. Podczas testów podłączaliśmy do nich laptop, smartfon i tablet i za każdym razem nie mieliśmy żadnych problemów z uzyskaniem stabilnego połączenia. Niestety chociaż teoretycznie jest sporo to rzeczywista oferta rynkowa jest dużo uboższa. Sporo urządzeń oprócz tego że wyposażona jest w routery Wi-Fi to ma też czytniki kart pamięci, który można wykorzystać do przenoszenia danych. Co istotne po włożeniu karty pamięci można ją wykorzystać jak dysk sieciowy do którego dostęp mogą mieć wszystkie urządzenia podłączone do routera. Niestety jakość wybudowanych kart sieciowych jest dużo gorsza niż w przypadku adapterów Wi-Fi. Najczęściej są to klasyczne karty obsługujące standard IEEE 802.11 b/g/n i pracują z teoretyczną prędkością 150 – 300 Mb/s. Także maja podobne parametry pracy jak wbudowane w laptopy karty sieciowe. Przydatną cechą jest to że wbudowane w nich akumulatory zasilane są bezpośrednio z gniazda USB, ale szkoda że większość producentów zapomina do nich dodać też zewnętrzny zasilacz, który pozwolił by na ciągła pracę urządzenia.

Adpatery Wi-Fi to urządzenia, które bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. Na początku testu mieliśmy do nich podobne podejście jak większość użytkowników, którzy przyzwyczaili się do korzystania z wbudowanej w laptop karty Wi-Fi nie biorą nawet pod uwagę możliwość dołożenia kolejnej. To spory błąd, bo jak się okazuje dobrej jakości adapter W-Fi może znacznie przyspieszyć działanie sieci bezprzewodowej i internetu. Efekt jego działania jest podobny jak korzystanie ze wzmacniaczy Wi-Fi, tyle tylko że nie jest on podpięty do gniazdka elektrycznego a urządzenia, które z niego korzysta. Adaptery Wi-Fi można z powodzeniem wykorzystywać z przenośnymi i stacjonarnymi komputerami a nawet podłączyć do telewizora. To jednak zakup dla użytkowników, którzy mają lepszej jakości dwuzakresowy router, najlepiej obsługujący najnowszą technologie IEE 802.11 ac. Inaczej uzyskiwany przyrost szybkość pracy jest mniejszy.