Ranking dronów 2017 - porównanie 10 najlepszych dronów w Polsce. Jakiego drona kupić?

Prezentujemy wyniki podsumowania najnowszych i najlepszych dronów na ten rok. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi recenzjami i poradami zakupowymi, które pomogą w wyborze najlepszego drona do zastosowań amatorskich oraz profesjonalnych.

Nie ulega wątpliwości, że drony to jeden z najlepszych wynalazków ostatnich czasów. Jednakże, bez podstawowej wiedzy o tych urządzeniach, podjęcie świadomej decyzji zakupowej jest praktycznie niemożliwe. Rynek oferuje bogactwo możliwości – od tanich quadcopterów po kosztowne drony do celów specjalnych, w przypadku których trudno uzasadnić tak duży wydatek na „zabawkę”.

Jeśli koszty są istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję zakupową, warto zapoznać się z naszym przewodnikiem po najlepszych tanich dronach. Jeśli natomiast interesuje nas zakup najlepszego drona na rynku, poniżej przedstawiamy niektóre rozwiązania.

W niektórych krajach, np. Wielkiej Brytanii, obowiązują szczególne przepisy dotyczące obsługi dronów, dlatego warto w pierwszej kolejności zapoznać się z nimi przed zakupem któregokolwiek z urządzeń opisanych niżej.

Najlepsze drony na rynku w 2017 roku

1. DJI Mavic Pro

2. DJI Phantom 4

3. 3DR Solo

4. DJI Phantom 3 Professional

5. DJI Phantom 3 Standard

Przewodnik zakupowy po najlepszych dronach w 2017 roku

Jaka jest różnica między dronem a quadcopterem?

W większości przypadków dron i quadcopter wydają się być jednym i tym samym urządzeniem, chociaż często zdarza się, że droższe urządzenia są sprzedawane jako drony, a tańsze „zabawki” jako quadcoptery.

Prawda jest taka, że dron to każdy bezzałogowy statek powietrzny, natomiast quadcopter to jakikolwiek dron sterowany za pomocą czterech silników. Ogólnie mówiąc, dron może pozostać w powietrzu przez dłuższy czas niż quadcopter.

Ile trzeba wydać na zakup drona?

Ceny zabawkowych dronów zaczynają się już od 10 GBP, ale drony z kamerą na wyposażeniu kosztują od około 40-50 GBP w górę. Jeśli zwiększymy budżet do 100 GBP, prawdopodobnie uda nam się dostać drona z funkcją wideo na żywo (widok z perspektywy pierwszej osoby, tzw. FPV) dostępną na smartfonie za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji, a może nawet kolorowy wyświetlacz w pilocie zdalnego sterowania.

Wyższa półka cenowa obejmuje, oczywiście, jeszcze więcej funkcji. Poza dłuższym czasem lotu, droższe drony są łatwiejsze w obsłudze dzięki funkcji automatycznego zawiśnięcia w powietrzu. Bez niej trudniej jest utrzymać drona w stabilnej pozycji.

Czas i zakres lotu

Tanie drony zwykle utrzymują się w powietrzu przez około pięć do dziesięciu minut, po upływie których należy je ponownie naładować. Ładowanie baterii za pomocą zasilaczy USB zwykle zajmuje od 30 do 60 minut. Warto zatem zastanowić się nad dronem z wymienialnymi bateriami i zakupić kilka dodatkowych zestawów na zapas.

Mimo, że niektórzy producenci obiecują zakres lotu powyżej 100 metrów, najlepiej jest założyć, że zwykle nie da się osiągnąć większego zasięgu lotu niż 50 metrów. Zgodnie z przepisami prawa w niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, dron musi przez cały czas, niezależnie od sytuacji, znajdować się w zasięgu wzroku użytkownika.

Małe i lekkie drony są podatne na powiewy wiatru, dlatego najlepszym okresem na ich eksploatację są ciepłe i bezwietrzne dni. Najmniejsze drony, takie mikroskopijnych rozmiarów, mogą być używane w pomieszczeniach.

W przypadku większych dronów, takich jak Phantom od firmy DJI, można spodziewać się czasu lotu na poziomie od 20 do 25 minut. Większe drony wymagają użycia większych baterii i, oczywiście, same są większe i cięższe niż drony zabawkowe. Nawet najdroższe drony przeznaczone dla konsumentów (mówimy tu o cenach przekraczających próg 2000 GBP) nie utrzymują się w powietrzu dłużej niż pół godziny.

Części zamienne i ich dostępność to kluczowa kwestia

Niejednokrotnie rozbijesz swojego drona i coś w nim złamiesz, najczęściej są to śmigła. Niemal wszystkie drony są wyposażone w dodatkowe, zastępcze wirniki dołączane do zestawu. Z tego względu, że dwa śmigła obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a druga para obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak naprawdę w zestawie otrzymuje się tylko dwie części zamienne na każdą parę śmigieł.

W pierwszej kolejności warto zatem sprawdzić, czy części zamienne dla konkretnego drona są łatwo dostępne i ile kosztują. Dobrym miejscem na zakup zestawu awaryjnego jest chociażby eBay.

Kamery

Nie wszystkie drony mają na wyposażeniu kamery. Zasadniczo nie są one niezbędne, skoro przepisy nakazują, by zawsze mieć latającego drona w zasięgu wzroku. Nawet jeśli dron ma wbudowaną kamerę, może nie oferować usługi streamingu wideo w czasie rzeczywistym w widoku pierwszej osoby (ang. First Person View, FPV), która jest potrzebna do obsługi drona znajdującego się poza zasięgiem wzroku.

Na tańszym krańcu skali cenowej można znaleźć funkcje wideo w trybie 720p (1280 x 720 pikseli), ale jeśli chcemy uzyskać panoramiczne ujęcia wideo, musimy zakupić drona z wideo w trybie co najmniej 1080p (1920 x 1080 pikseli). Warto pamiętać, że nie można ufać wyłącznie specyfikacjom, co w zasadzie odnosi się do niemal każdego urządzenia. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi recenzjami, w których omawiamy również kamery poszczególnych modeli dronów.

Niemniej jednak, uzyskanie doskonałej jakości materiału filmowego jest możliwe wyłącznie w przypadku zakupu drona z przegubem Cardana. Ta stabilizująca nasadka do montowania kamery na dronie utrzymuje kamerę w stabilnej pozycji przy każdym poruszeniu lub ruchu drona.

Przeguby Cardana nie są jednak tanie. Jeśli masz ograniczony budżet, ale posiadasz kamerę GoPro (lub inną kamerę sportową), warto rozważyć zakup drona z uchwytem na kamerę GoPro lub miejscem do zamontowania przegubu Cardana. Dwuosiowe przeguby Cardana można kupić już za około 60 GBP. Kamery w stylu GoPro można zamontować na takich modelach dronów, jak na przykład WLToys V303 i Flying 3D X8.

Niektóre kamery nagrywają obraz wideo bezpośrednio na kartę microSD (lub dysk USB). Są też takie, które nagrywają obraz z pilota zdalnego sterowania, a nawet bezpośrednio ze smartfona. Bezpośrednie nagrywanie jest zwykle bardziej rzetelne i oferuje wyższą jakość, ponieważ obraz wideo nie musi być transmitowany bezprzewodowo przed jego nagraniem.