Ranking drukarek fotograficznych do zdjęć 2017 - Jaka drukarka do zdjęć jest najlepsza?

Najlepsze drukarki fotograficzne w 2017 roku. Który model drukarki wybrać? Sprawdziliśmy! Prezentujemy ranking najlepszych dostępnych obecnie na polskim rynku drukarek fotograficznych.

Canon PIXMA TS6050

Canon PIXMA TS6050

Tańsza spośród drukarek Canona okazała się być bardzo atrakcyjną propozycją dla szukających wysokiej jakości w rozsądnej cenie.

Na uwagę zasługuje wysoka jakość wydruku na papierze fotograficznym i dobra wydajność wydruków. Mechanizm wykorzystujący pięć kartridżów pozwala na pełne wykorzystanie atramentów, które nie należą do najtańszych. Wszelkie ustawienia urządzenia mogą być wywoływane z wykorzystaniem kolorowego, 3-calowego wyświetlacza dotykowego. Drukarka wyróżnia się prostą konstrukcją. Obsługę uprzykrza nieco dziwaczna, rozsuwana kasetka na papier, która teoretycznie ma zmniejszać gabaryty sprzętu.

Producent zachwala, że nietypowe rozwiązania pozwoliły na zaprojektowanie drukarki o 30% mniejszej niż urządzenia konkurencyjne. W efekcie użytkownik jest zmuszony do wykonywania dodatkowych czynności związanych z jej przygotowaniem do pracy z papierem A4. Rozczarowuje również jakość spolszczenia interfejsu. Są to jednak wady wybaczalne, biorąc pod uwagę oferowaną jakość wydruków oraz atrakcyjną cenę.

Canon PIXMA TS6050 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka jakość wydruku na papierze fotograficznym
 • Prosta konstrukcja
 • Dotykowy wyświetlacz

Wady:

 • Kasetka na papier jest niekonwencjonalna
 • Tłumaczenie interfejsu

Canon PIXMA TS9050

Canon PIXMA TS9050

Jedno z najlepiej wyposażonych urządzeń z którymi mieliśmy do czynienia, zachwyca oferowanymi funkcjami.

Użytkownik dostaje do swojej dyspozycji nie tylko komunikację Wi-Fi, lecz również gniazdo Ethernet oraz moduł NFC. Producent pomyślał również o czytniku kart pamięci, który ułatwi szybki wydruk niemalże wprost z aparatu. Interesująco prezentuje się także skaner o wysokiej rozdzielczości oraz wysoka jakość wydruków. Zwraca uwagę aż 5-calowy wyświetlacz dotykowy, pozwalający na swobodne przeglądanie zdjęć z nośników zewnętrznych. Dzięki aplikacji Canon PRINT drukarka umożliwia nie tylko współpracę ze smartfonami, ale również drukowanie zdjęć bezpośrednio z Facebooka, Dysku Google i Dropboksa.

Niestety, drukarka ma te same problemy ze spolszczeniem interfejsu oraz konstrukcją kasetki co model PIXMA TS560. Dodatkowy tusz szary przełożył się na zwiększone koszty oraz wydłużony czas wydruku, jednak nie wpłynął pozytywnie na jakość drukowanych zdjęć. Tańsze wydruki można uzyskać, stosując powiększone wkłady z atramentem, z oznaczeniem XL.

Canon PIXMA TS9050 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wi-Fi
 • Gniazdo Ethernet
 • NFC

Wady:

 • Spolszczenie interfejsu
 • Niekonwencjonalna konstrukcja kasetki

HP DeskJet Ink Advantage 5575

HP DeskJet Ink Advantage 5575

Drukarka dużo lepiej sprawdzająca się w druku na zwykłym papierze niż fotograficznym.

Drukarka wyróżniająca się na tle innych modeli, które testowaliśmy szybkością i jakością wydruku na zwykłym papierze. Niestety tego samego nie możemy powiedzieć o druku na papierze fotograficznym gdzie ta jakość nie jest już tak oszałamiająca. Dlatego nie polecamy jej profesjonalistom a raczej użytkownikom szukającym wielofunkcyjnej drukarki do codziennego użytku. Model 5575 posiada łączność Wi-Fi. Wyróżnia go największy podajnik do papieru w którym mieści się aż 125 arkuszy. Wygodny interfejs z polskim menu wyświetlany na dotykowym ekranie graficznym nie sprawia problemów.

Niestety gabaryty HP DeskJet Ink Advantage 5575 są sporym minusem ponieważ waży nie całe 7kg. W kwestii kosztów eksploatacji urządzenie od HP wypada drogo. O ile koszty wydruku strony w kolorze trzymają się w środku stawki testowanych przez nas modeli to ceny tuszów są najwyższe z porównywanych. W dodatku maksymalny pobór mocy w czasie pracy dochodzi prawie do 14W.

HP DeskJet Ink Advantage 5575 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wi-Fi
 • Pojemność podajnika papieru
 • Jakość druku na zwykłym papierze
 • Czas druku na zwykłym papierze

Wady:

 • Duża
 • Ciężka
 • Niska jakość druku na papierze fotograicznym

HP DeskJet Ink Advantage 3635

HP DeskJet Ink Advantage 3635

Drukarka warta uwagi ale bardziej jako uniwersalna.

Przeciętne wyposażenie i średnia jakość wydruków na papierze to główne wady konstrukcji. Rozczarowuje również bardzo powolna praca. Biorąc to pod uwagę, wciąż mamy do czynienia z urządzeniem, które spełni oczekiwania wielu użytkowników ze względu na optymalny stosunek ceny do jakości. Pomimo niskiego kosztu zakupu Ink Advantage 3635 doskonale sprawdzi się jako drukarka uniwersalna. Na uwagę zasługuje chociażby obecność modułu Wi-Fi czy świetna jakość wydruku grafik na zwykłym papierze. Obsługa urządzenia odbywa się z wykorzystaniem kilku przycisków oraz prostego wyświetlacza cyfrowego, prezentującego podstawowe dane o wydrukach i dostępie do sieci. Zastosowanie śmiałego, lecz atrakcyjnego dla oka wzornictwa wyraźnie podpowiada, że jest to typowy sprzęt do zastosowań domowych. Pomimo sporych gabarytów drukarka HP jest zdecydowanie lżejsza od konkurentów.

HP DeskJet Ink Advantage 3635 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Stosunek ceny do jakości
 • Wi-Fi

Wady:

 • Przeciętna jakość wydruku
 • Powolna praca

Drukowanie zdjęć w domowym zaciszu ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala uzyskać optymalne efekty, umożliwiając wielokrotne kadrowanie i poprawianie zdjęć. Jednocześnie oszczędza nasz czas, którego jest zawsze zbyt mało, aby zamówić odbitki. Do pełni szczęścia potrzebna jest tylko odpowiednia drukarka fotograficzna.

Domowa drukarka do zdjęć powinna być urządzeniem uniwersalnym. Oczywiście kluczowa jest jakość wydruków na papierze fotograficznym, jednak decydując się na zakup dużej maszyny, warto pomyśleć o jej dodatkowych zastosowaniach. Wybierając producenta, należy zweryfikować ceny oraz jakość oferowanych materiałów eksploatacyjnych. Kwoty wydawane na oryginalny papier oraz tusz zazwyczaj dość szybko przekraczają kwotę zakupu samego urządzenia.

Ranking drukarek fotograficznych do zdjęć 2017: technologia wydruku

Nie odkryjemy Ameryki stwierdzeniem, że do wydruku zdjęć najlepsze są drukarki atramentowe. Oczywiście na rynku dostępne są również urządzenia termosublimacyjne, jednak jest to zazwyczaj sprzęt wykorzystywany wyłącznie w zastosowaniach profesjonalnych. Całkowicie błędnym założeniem będzie natomiast zakup drukarki laserowej.

W sprzedaży dostępnych jest obecnie kilka rozwiązań wykorzystujących atrament, a przeprowadzony przez nas test doskonale pokazuje przekrój technologii stosowanych przez producentów. Od strony użytkowej najprościej wyglądają drukarki marki HP. Wykorzystują one dwa kartridże z tuszem. Jeden jest wypełniony czarnym atramentem, a drugi kryje tusz w trzech kolorach. Dzięki temu instalacja urządzenia jest stosunkowo prosta, jednak kartridże są mało wydajne. Zachodzi też ryzyko marnotrawstwa tuszu, ponieważ nie wszystkie trzy kolory wyczerpują się równocześnie.

Inne rozwiązanie oferuje Canon. Standardowy zestaw składa się w tym przypadku z pięciu kartridżów. Oznacza to, że do dyspozycji użytkownika oddano cztery tusze z podstawowej gamy CMYK oraz dodatkowy tusz czarny służący wyłącznie do drukowania tekstu. Tak skonfigurowany zestaw pozwala na optymalizowanie zużycia atramentu i dokupowanie jedynie brakujących barw. Najbardziej zaawansowane drukarki marki Canon mają również szósty atrament w kolorze szarym, który pomaga w cieniowaniu i uzyskaniu lepiej odzwierciedlonych barw.

Tymczasem marka Epson promuje swoje rozwiązania w technologii ITS, czyli drukarki ze stałym zasilaniem atramentem. Urządzenia wykorzystują tusze pigmentowe sprzedawane w buteleczkach. Zapewniają one wysoką jakość wydruków oraz wyższą odporność na upływ czasu i działanie czynników zewnętrznych. Konstrukcja oparta na pojemnikach uzupełnianych o tusze z butelek przekłada się również na rewelacyjnie niskie koszty wydruku fotografii.

Ranking drukarek fotograficznych do zdjęć 2017: dbamy o jakość wydruków

Chcąc uzyskać optymalną jakość wydruków zdjęć, najlepiej korzystać z oryginalnych tuszów. Ponadto większość producentów drukarek ma w swojej ofercie papier fotograficzny w wielu formatach i typach. Ustawiając dane dotyczące wydruku, wiele sterowników daje możliwość zdefiniowania używanego papieru. Dzięki temu drukarka zoptymalizuje swoją pracę, oferując maksymalnie zadowalające efekty. Warto wiedzieć, że drukarki opracowane z myślą o wydruku fotografii mogą gorzej sprawdzać się podczas pracy na zwyczajnym papierze. Właściwości papieru fotograficznego sprawiają, że podnosi on kontrast nanoszonych barw. Przeniesienie identycznego wydruku na zwyczajny papier przyczyniłoby się do postania obrazu o mdłych kolorach i słabo wyeksponowanej czerni.

Ranking drukarek fotograficznych do zdjęć 2017: tanie drukowanie

Drukowanie zdjęć w domu niestety nie należy do najtańszych. Przykładowo Epson deklaruje, że koszt odbitki 10 x 15 cm wydrukowanej za pomocą urządzenia l805 wynosi około 16 gr. Najwięcej zapłacimy za drukowanie Canonem bo około 6-krotnie więcej. To teoretycznie wciąż niewiele, ale należy pamiętać, że oprócz kosztów pracy drukarki musimy zakupić papier fotograficzny.

Ekonomiczne opakowanie 200 arkuszy 10 x 15 z oferty Epsona kosztuje nieco ponad 100 zł. Oznacza to, że w przypadku najekonomiczniejszego urządzenia w teście całkowity koszt wydruku zdjęcia wynosi około 65 gr. Ceny odbitek w popularnych sieciach handlowych wynoszą od 24 do 60 gr za zdjęcie przy zachowaniu tego samego formatu. Tutaj należy oczywiście doliczyć indywidualne koszty dojazdu lub wysyłki oraz czasu poświęconego na zamówienie.

Lepiej wygląda opłacalność wydruków grafik na zwykłym papierze. Koszt wydrukowania planszy ISO na najmniej ekonomicznej drukarce z testu wyniesie około 83 gr. Koszt podobnego wydruku w tanim punkcie ksero wynosi 1,4 zł, chociaż przy większej liczbie wydruków można liczyć na rabaty. Najniższa znaleziona przez nas oferta dotyczyła wydruku 1000 stron w kolorze za 69 gr od strony. To wciąż dużo drożej niż w przypadku testowanych drukarek.