Ranking dysków NAS 2017 - jaki dysk NAS wybrać?

Oto ranking najlepszych dysków NAS dostępnych na polskim rynku w 2017 roku. W tym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy dysk NAS i które urządzenie wybrać żeby uzyskać najlepszą jakość w stosunku do ceny. W artykule znajdują się także porady na co zwrócić uwagę kupując dysk NAS i czym właściwie jest.

Ranking dysków NAS 2017: wstęp

NAS to skrót od Network Attached Storage (pol. Pamięć połączona z siecią). Dysk NAS umożliwia zapisywania dużych ilości plików i jest podłączony bezpośrednio do rutera. Dlatego właśnie pliki dostępne są na wszystkich Twoich urządzeniach.

Dyski NAS są tak zaprojektowane, by mogły być włączone non stop, a to oznacza, że dostęp do swoich plików: muzyki, filmów, zdjęć i dokumentów masz przez cały czas. Wiele z nich ma też czasomierze, na których możesz ustawić, w jakich godzinach mają być włączone, a w jakich nie.

Jednym z najczęstszych powodów nabywania dysków NAS jest odtwarzanie mediów. Filmy można odtwarzać także na telewizorze, bez konieczności łączenia się z komputerem.

Dysk NAS zużywa dużo mniej energii niż zwyczajny pecet, dzięki czemu jest tańszy w utrzymaniu. Naprawdę ciężko go pobić, biorąc pod uwagę łatwość w instalacji i w użyciu.

Ranking dysków NAS 2017: jakiej pojemności potrzebuję?

Pierwszą istotną cechą jest pojemność. Będziesz potrzebował takiej, która zaspokoi Twoje potrzeby nie tylko w tej chwili, ale także w przyszłości. Większość dysków NAS w ogóle nie ma wbudowanego dysku twardego. Plus jest taki, że możesz wybrać taki dysk, jaki chcesz i zdecydować, ile pojemności będziesz potrzebował.

W tej chwili można już dostać dyski twarde o pojemności 10TB, jednak cena (ok. 2000 zł) jest dość wysoka. Najczęściej wybieraną obecnie opcją jest 4TB; cena oscyluje w granicach 600 zł.

Ranking dysków NAS 2017: dyski twarde do serwerów NAS

Podczas wybierania dysku twardego, zwróć uwagę, czy jest to model, który był specjalnie zaprojektowany pod serwer NAS. Takie modele mają bezpieczniejszą budowę i zapewniają większą odporność na wibracje, co naprawdę ma sens, biorąc pod uwagę fakt, ze jest to urządzenie, które ma działać bez przerwy. Poza tym posiadają specjalną funkcję zarządzania energią, więc możesz bez problemu na podstawie temperatury dopasować ich działanie.

Poza tym, tego typu dyski twarde posiadają specjalne funkcje naprawy błędów, znane w WD jako TLER (Time-Limited Error Recovery ) lub w Samsungu i Hitachi jako CCTL (command completion time limit). Optymalizuje to naprawę błędów dysków, które są zainstalowane w macierzy RAID (wyjaśnienie poniżej), jak ma to często miejsce w przypadku dysków NAS.

Ranking dysków NAS 2017: ważne pojęcia

Czym jest RAID?

RAID to angielski skrót od „nadmiarowej macierzy niezależnych dysków”. RAID można wytłumaczyć w sposób dość złożony, jednak na najprostszym poziomie wykorzystuje się ją, by zapewnić redundancję. Oznacza to, że jeśli Twój dysk zawiesi się bądź przestanie działać, Twoje pliki nadal będą bezpieczne. Najbardziej popularnymi wariantami RAID są 1,5 i 6.

W większości dysków NAS będziemy mieli do czynienia z minimum dwiema wnękami na dysk twardy, co oznacza, że będziesz mógł je ustawić jako RAID 1. W tym wypadku drugi dysk twardy jest swoistym lustrem pierwszego. Oznacza to, że jeśli jeden z dysków się zepsuje, Twoje dane ciągle będą istniały na drugim. Następnie będziesz mógł wymienić zepsuty model i odnowić macierz.

RAID 5 wymaga użycia minimum trzech dysków twardych i oferuje dane parzystości. Oznacza to, że ta macierz może przetrzymać pojedynczą awarię dysku twardego, nie tracąc przy tym danych, ani nawet dostępu do nich. Ponieważ dane są „rozłożone” na trzy dyski, odczyty następują szybko, ale niestety kosztem wolniejszych zapisów. Wynika to z konieczności zapisywania danych parzystości.

RAID 6 wymaga użycia czterech dysków twardych, jednak oferuje zarówno rozłożoną, jak i podwójną parzystość, co oznacza, że nawet przy awarii dwóch dysków macierz RAID ciągle da się uratować.

Nieważne, na który się zdecydujesz, pamiętaj, by RAID nie był jedynym backupem Twoich danych. Jeśli sprzęt całkowicie się zepsuje lub zdarzy się coś nieoczekiwanego, np. pożar, utracisz wszystkie swoje dane. Najlepszym rozwiązaniem będzie dodatkowe zgromadzenie danych w chmurze.

Hot swap

Hot swap umożliwia podłączenie lub odłączenie dysku przy włączonym zasilaniu, co może się przydać, jeśli zależy Ci na czasie podczas pracy.

Łączność zdalna

Zastanów się, czy będziesz potrzebował zdalnego dostępu do dysku. Wcześniej wymagało to zapisania się do systemu DNS, jednak obecnie wystarczy, że stworzysz sobie kontu u producenta podczas ustawiania ustawień dysku. Zaloguj się następnie na swoje konto, a firma zajmie się resztą.

Transkodowanie

Jak mocny powinien być procesor Twego dysku NAS? Systemy operacyjne, z których zazwyczaj korzystają dyski NAS nie należą do najlepszych; szybszy procesor z większą ilością pamięci umożliwi Ci korzystanie np. z transkodowania.

Dzięki temu pliki wideo, które uprzednio nie były obsługiwane przez odtwarzacz multimediów, będą natychmiastowo konwertowane do formatu zgodnego z tym odtwarzaczem.

Synology 216+II NAS

Synology 216+II NAS

Jeśli nie jesteś ekspertem w instalowaniu dysków twardych, to pudełko będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem, jako że jest łatwe w instalacji i nie wymaga dodatkowych narzędzi.

Z tym sprzętem dostajesz do wyboru całą masę aplikacji; jego procesor SoC ma naprawdę dużo mocy, a poza tym, urządzenie działa bardzo cicho. Wyjątkowo łatwa instalacja, ustawienia, aplikacje i łatwość w użyciu sprawiają, że Synology jest niemalże idealną opcją. Jeśli jednak jesteś za bezpośrednim podłączeniem za pomocą HDMI, powinieneś się raczej zainteresować nieco droższym QNAP TS-251A.

Synology 216+II NAS - pełna recenzja »

Zalety:

 • Łatwy w instalacji
 • Duża moc
 • Cicha praca

Wady:

 • Brak złącza HDMI

Asustor AS1004T

Asustor AS1004T

Polubiliśmy Asustor AS1004T za łatwość instalacji oraz ciche i sprawne działanie. Nie jest co prawda wystarczająco szybki, jeśli chodzi o transkodowanie, więc będziesz potrzebował trochę wsparcia plików na innych urządzeniach.

Asustor wyprzedza ponadto inne dyski NAS pod względem posiadania czterech wnęk na dyski twarde (z reguły dyski NAS posiadają dwie wnęki).

Asustor AS1004T - pełna recenzja »

Zalety:

 • Łatwa instalacja
 • Cicha praca
 • Sprawne działanie

Wady:

 • Nie dość szybko transkodujący

QNAP TS 251A

QNAP TS 251A

QNAP to bezapelacyjnie jeden z najbardziej imponujących dysków NAS.

Jego mocy wystarczy na wykonanie wszystkich działań, a H.265 poradzi sobie ze wszystkim, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Wybór aplikacji jest naprawdę spory, a interfejs wyjątkowo udany. Minusem jest natomiast brak wsparcia MKV z aplikacji natywnej, co oznacza, że będziesz musiał zapłacić za Plex, by odtwarzać filmy na urządzeniach mobilnych. Urządzenie pracuje jednak dość głośno i chociaż jest warte swoich pieniędzy, trzeba przyznać, że kosztuje całkiem sporo.

QNAP TS 251A - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duża moc
 • Interfejs przyjazny

Wady:

 • Brak wsparcia MKV z aplikacji natywnej
 • Drogie

WD My Cloud Mirror 4TB

WD My Cloud Mirror 4TB

Jeśli chodzi o łatwość w użyciu, WD My Cloud Mirror ciężko jest pobić.

Ustawienia fabryczne łatwo jest ogarnąć, dostęp zdalny także jest prosty w użyciu. Sprzęt dobrze nadaje się do dzielenia się muzyką, filmami i zdjęciami, a jego działanie jest naprawdę porządne. Minusem jest brak większości aplikacji, które są dostępne w przypadku sprzętu innych marek.

WD My Cloud Mirror 4TB - pełna recenzja »

Zalety:

 • Przejrzysty interfejs

Wady:

 • Brak większości aplikacji

Synology DS115j

Synology DS115j

Synology DS115j dzięki swojej niskiej cenie okazał się prawdziwym hitem.

Niestety cena odbiła się negatywnie na działaniu, a także rezygnacji z niektórych przydatnych funkcji (jak USB 3.0). Jeśli jest to zbyt dużym problemem, możesz zdecydować się na wciąż dostępnego za trochę wyższą cenę poprzednika DS114. Musimy jednak zauważyć, że DS115j poradzi sobie bez problemu z najprostszymi zadaniami, a jego działanie może być nawet szybsze niż niektórych droższych konkurentów.

Synology DS115j - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cena

Wady:

 • Brak USB 3.0

Netgear ReadyNAS RN212

Netgear ReadyNAS RN212

Design Netgeara jest naprawdę przyjemny, jednak my trochę tęskniliśmy za wyglądem wcześniej testowanych przez nas sprzętów: QNAP i Synology.

Nie wszystkie dyski da się tu zainstalować bez dodatkowych narzędzi, a interfejs do instalowania i używania aplikacji nie jest najlepszym, jaki widzieliśmy, podobnie jak ich wybór. Sprzęt spisuje się dobrze, jednak procesor ARM nie ma wystarczająco dużo mocy, by poradzić sobie z transkodowaniem 4K.

Netgear ReadyNAS RN212 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Pojemny

Wady:

 • Interfejs do instalowania i używania aplikacji

Synology DiskStation DS216play

Synology DiskStation DS216play

216play będzie raczej sporym rozczarowaniem dla posiadaczy 214play, którzy zastanawiali się nad kupnem nowej wersji.

Zakup 216play ma sens jedynie wówczas, gdy planujesz transkodować dużo treści 4K. Działanie jest niezłe, jeśli jednak nie potrzebujesz transkodowania plików w czasie rzeczywistym, polecalibyśmy raczej inny sprzęt DiskStation (lub innej firmy), które będzie posiadał dodatkowe porty i slot na karty SD.

Synology DiskStation DS216play - pełna recenzja »

Zalety:

 • Transkodowanie treści w 4K

Wady:

 • brak slotów na karty SD

Synology DS414j

Synology DS414j

Synology DS414j nie jest może najbardziej zachwycającym dyskiem NAS, ale z pewnością całkiem dobrze zrobionym.

Posiada wystarczająco dużo mocy, by nie zawstydzić samego siebie w testach benchmarkowych. Fakt, że działa na tym samym, starannie opracowanym systemie operacyjnym co jego bliźniaczy model, jest na pewno sporym plusem.

Synology DS414j - pełna recenzja »

Zalety:

 • Solidne wykonanie

Wady:

 • Toporny design

Synology DS415play NAS

Synology DS415play NAS

Przy cenie wynoszącej ok. 1700 zł, Synology DS415play będzie prawdopodobnie zwycięzcą wśród dysków NAS.

Jego największy konkurent QNAP Ts-469L jest co prawda szybszy, ale jednocześnie o ok. 450 zł droższy.

Synology DS415play NAS - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cena
 • DSM 5.0

Wady:

 • Wolniejszy od konkurenta (QNAP Ts-469L)

WD My Cloud EX2

WD My Cloud EX2

WD My Cloud EX2 posiada kilka wad, jednak jest łatwy w użyciu i działa bardzo sprawnie, a przy tym, biorąc pod uwagę wszystkie jego zalety, nie odstrasza ceną.

Co prawda, dostępnych jest także wiele bardziej wyszukanych dysków NAS przeznaczonych dla większych firm, jednak EX2 posiada wszystkie funkcje, które są niezbędne w użyciu domowym.

WD My Cloud EX2 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Łatwy w użyciu
 • Sprawnie działający

Wady:

 • Problemy przy obsłudze iSCSI Target

Asustor AS6404T

Asustor AS6404T

Urządzenie firmy Asustor nie bez powodu jest jednym z droższych serwerów NAS na rynku.

Już przy pierwszym kontakcie uwagę zwracają kieszenie typu Hot Swap z zabezpieczeniem przed wysunięciem dysku. Bogaty zestaw złączy obejmuje dwa gniazda Ethernet, trzy gniazda USB 3.0 (z czego jedno wyprowadzone na front obudowy), jedno gniazdo USB Typu-C i jedno wyjście HDMI. Producent zadbał nawet o wyjście optyczne w standardzie S/PDIF. Dzięki zastosowaniu czterordzeniowego procesora Intel Celeron J3455 oraz aż 8 GB pamięci RAM AS6404T oferuje bardzo wysoką wydajność, która powinna zadowolić również wymagających użytkowników. Instalacja urządzenia przebiega stosunkowo sprawnie. Dyski są montowane za pomocą śrub, natomiast system jest inicjowany z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania do odnajdowania serwerów Asustor. System zastosowany w AS6404T to standardowe oprogramowanie producenta.

Asustor AS6404T - pełna recenzja »

Zalety:

 • Kieszenie Hot Swap

Wady:

 • Montaż za pomocą śrub

WD Cloud Pro Series PR4100 0TB

WD Cloud Pro Series PR4100 0TB

Model PR4100 to urządzenie kompletne, którego obsługa jest intuicyjna.

Samodzielna instalacja również przebiega płynnie. Atrakcyjnie zaprojektowana obudowa kryje cztery kieszenie Hot Swap, przycisk szybkiej kopii oraz wyświetlacz informacyjny, obsługiwany za pomocą dwóch przycisków. Jest to jednocześnie jedyne urządzenie w teście wyposażone w dwa gniazda zasilające. Uwagę zwraca również zastosowanie procesora Intel z rodziny Pentium. Czterordzeniowa konstrukcja o taktowaniu 1,6 GHz została wsparta przez 4 GB pamięci RAM. Tak skonfigurowane urządzenie deklasuje konkurentów, zapewniając wysokie transfery niezależnie od zastosowania.

Serwer można nabyć z zainstalowanymi i wstępnie skonfigurowanymi dyskami. Dostępnych jest kilka wariantów o łącznej pojemności od 8 do 40 TB. Klienci, którzy zdecydują się na zakup tak przygotowanego urządzenia, mogą liczyć na przedłużoną o rok, 3-letnią gwarancję producenta.

WD Cloud Pro Series PR4100 0TB - pełna recenzja »

Zalety:

 • Atrakcyjnie zaprojektowana
 • Kieszenie Hot Swap
 • Zainstalowane dyski w zestawie

Wady:

 • Droga

QNAP TS-453B

QNAP TS-453B

Sprzęt sprawdzi się zarówno w roli urządzenia do pracy biurowej, jak i centrum multimediów.

Imponujący zestaw złączy obejmuje aż pięć gniazd USB 3.0, dwa gniazda Ethernet, gniazdo USB Typ C, czytnik kart pamięci oraz dwa wyjścia HDMI. Producent zadbał o dwa wejścia na mikrofon i jedno wyjście audio jack 3,5. Interesująco prezentuje się również gniazdo PCIe pozwalające na instalację kart rozszerzeń, takich jak dyski M.2 czy karty sieciowe. Do sprzętu dodawany jest nawet pilot zdalnego sterowania. Projektanci obudowy nie przewidzieli za to wyprowadzenia kieszeni dysków na zewnątrz, jednak dostęp do nich jest oferowany po zdjęciu frontowej zaślepki, a cała operacja nie wymaga użycia wkrętaka. Dane o pracy urządzenia są prezentowane na małym wyświetlaczu OLED. Niektóre informacje są również sygnalizowane dźwiękowo – głosem polskiej lektorki. Instalacja urządzenia wymaga zastosowania dedykowanego oprogramowania Qfinder, jednakże cały proces przebiega dość intuicyjnie i należy do najsprawniejszych.

QNAP TS-453B - pełna recenzja »

Zalety:

 • 5 gniazd USB 3.0
 • 2 gniazda Ethernet
 • USB typu C

Wady:

 • Do demontażu potrzeba wkrętaka

QNAP TS-431X

QNAP TS-431X

Niedrogi NAS z oferty Qnap to proste urządzenie, posiadające kilka ciekawych wyróżników.

Pierwszym z nich jest obecność procesora Amazon Alpine AL-212. Dwurdzeniowa jednostka, połączona zaledwie 2 GB pamięci RAM, okazała się zaskakująco wydajna. Drugim nietypowym elementem jest obecność złącza SFP+, pozwalającego na cieszenie się dobrodziejstwem 10 GB łącza światłowodowego. Ponadto urządzenie oferuje wyprowadzone na zewnątrz kieszenie typy Hot-Swap, których nie odnaleźliśmy w droższym modelu TS-453B. Szkoda, że na tym kończą się udogodnienia, a specyfikację uzupełniają jedynie dwa gniazda Ethernet oraz trzy USB 3.0. Instalacja i obsługa urządzenia przebiegają identycznie jak w droższym z testowanych modeli i podobnie jak w tamtym wypadku zasługują na pochwałę.

QNAP TS-431X - pełna recenzja »

Zalety:

 • Procesor Alpine AL-212
 • Złącza SFP+

Wady:

 • Tylko 3 wejścia USB 3.0