Ranking dysków zewnętrznych 2018

Ranking dysków zewnętrznych 2018 - porównanie najlepszych dysków zewnętrznych dostępnych w Polsce. Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Jeśli szukasz zewnętrznego dysku twardego do przenoszenia i magazynowania danych, zobacz najlepsze modele 2018 roku!

Hitachi Travelstar 7K500

Hitachi Travelstar 7K500

Ocena redakcji PCWorld.pl

Hitachi Travelstar 7K500 to dysk 2,5", przeznaczony do laptopów. Czy warto go nabyć?

Hitachi Travelstar 7K500 to dysk zewnętrzny 500 GB, idealnie nadający się na magazyn danych lub jako drugi dysk do laptopa. Choć 500 GB nie jest może imponującą ilością miejsca, to jednak zmieści się w niej duża ilość filmów, muzyki, aplikacji i dokumentów. Średni czas dostępu wynosi 12 ms, a prędkość pracy transferu danych 1245 Mb/s - i co ważne, nawet przy intensywnym używaniu dysku nie słychać. W 7K500 zastosowano technologię TrueTrack, zwiększającą niezawodność dysku twardego, większa odporność przed wstrząsami i i wibracjami. Produkt Hitachi cechuje bardzo duża wytrzymałość na wstrząsy w czasie spoczynku - 1000 G, a podczas pracy - 225 G.

Hitachi Travelstar 7K500 to o dysk twardy zewnętrzny magnetyczny 2,5", podpinany za pomocą złącza Serial ATA 2 (SATA 2). Wyposażono go w 16 MB pamięci cache - co jak na współczesne standardy nie jest dużą ilością. Al patrząc na bardzo przyjemną cenę, otrzymujemy dysk, który warto nabyć. Choć nie jest to SSD, pokazuje, że i klasyczne HDD 7200 rpm mają jeszcze sporo do zaoferowania.

Hitachi Travelstar 7K500 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cicha praca
 • Cena
 • Duża wytrzymałość

Wady:

 • Tylko 16 MB Cache

WD My Passport 4 TB

WD My Passport 4 TB

Ze względu na pojemność zmieści gigantyczne ilości danych. Program WD Security umożliwia zabezpieczenie dysku hasłem, a szyfrowanie sprzętowe zapewnia ochronę prywatności danych. Ponadto dzięki programowi WD SmartWare Pro dostępna jest opcja tworzenia kopii zapasowych według harmonogramu, które mogą być m.in. przechowywane w chmurze (co wymaga posiadania swojego własnego konta w serwisie Dropbox).

WD My Passport 4 TB - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bezpieczeństwo
 • Kopia zapasowa w chmurze

Wady:

 • Cena

Seagate Backup Plus Portable 5TB

Seagate Backup Plus Portable 5TB

Ocena redakcji PCWorld.pl

Seagate Backup Plus Portable 5 TB czyli ogromna pojemność za przystępną cenę. Co jeszcze można powiedzieć o tym modelu?

Seagate Backup Plus Portable 5 TB to dysk twardy zewnętrzny, który oferuje pojemność, jakiej może pozazdrościć niejeden komputer stacjonarny. Choć ma zaledwie 2,5", zmieszczą się na nim miliony dokumentów, setki filmów w wysokiej jakości, dziesiątki gier, nie wspominając o tysiącach plików audio. Dysk zasilany jest za pomocą portu USB 3.0, który gwarantuje bardzo szybki transfer danych. Jak pokazał to test, skopiowanie 20 GB plików z komputera na dysk zajmuje mu dosłownie 5 minut (a konkretnie 317 sekund). Bardzo szybko odczytuje zarówno małe, jak i duże pliki. Ale co ciekawe - o ile zapisuje równie szybko duże pliki i foldery, małe ilości danych zapisuje nieco wolniej.

Jedna dzięki pojemności i szybkości odczytu danych ten dysk zewnętrzny perfekcyjnie spisuje się jako magazyn na kopię zapasową nawet całego systemu, a także ich przenośny magazyn. Warto dodać, że po pobraniu narzędzi do wykonywania kopii zapasowych ze strony producenta (Seatools lub Dashboard) można także kupić gwarancję na wypadek utraty danych (10 USD za dwa lata). A sam dysk jest - jak na swoje możliwości - dostępny w bardzo przystępnej cenie. Podczas zakupu...

Seagate Backup Plus Portable 5TB - pełna recenzja »

Zalety:

 • Olbrzymia pojemność
 • USB 3.0
 • Przystępna cena

Wady:

 • Wolno zapisuje mniejsze pliki i foldery

Samsung T5 SSD

Samsung T5 SSD

Ocena redakcji PCWorld.pl

Samsung T5 SSD to dysk o olbrzymiej pojemności i świetnej szybkości pracy. Co jeszcze ma do zaoferowania?

Samsung T5 SSD to - zgodnie z nazwą - dysk zewnętrzny SSD o olbrzymiej pojemności. Spokojnie zmieści się na niej cały zbiór Twoich plików muzycznych, setki filmów wysokiej jakości, dziesiątki... ba, setki tysięcy dokumentów i innego rodzaju danych. Za ich szybki transfer odpowiada port USB 3.1 Gen 2, który umożliwia (teoretycznie) transfer plików z szybkością 10Gbps! Przykładowo - czas zapisu na Samsung T5 20 GB danych (różnej wielkości pliki) wyniósł w testach 110 sekund. Gdy spróbowaliśmy zapisać jeden plik o tej wielkości, czas transferu wyniósł zaledwie 58 sekund! I trudno ukryć, że robi to wrażenie.

Samsung T5 SSD sprzedawany jest z kablami typu C do C oraz A do C. Dużą zaletą jest także dostarczane wraz z dyskiem szyfrowanie sprzętowe (AES 256-bit) oraz oprogramowanie dla Windows, OS X i Androida. Do kompletu - trzyletnia gwarancja. Choć szybkością pracy ustępuje nieco Sandisk Extreme 900, możemy go śmiało uznać za wice króla dysków zewnętrznych. Kosztuje swoje, ale każdy wydany na niego grosz jest tego wart!

Samsung T5 SSD - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duża pojemność
 • USB 3.1
 • Szyfrowanie sprzętowe

Wady:

 • Olbrzymia cena

SanDisk Extreme 900

SanDisk Extreme 900

Ocena redakcji PCWorld.pl

SanDisk Extreme 900 oferuje przepustowość nawet 10 Gbps. Czy to jedyna jego zaleta?

SanDisk Extreme 900 to dysk zewnętrzny klasy premium, o nieco dużych gabarytach jak na dysk przenośny, jednak mający tak wiele zalet, że bez wahania można uznać go za aktualnie najlepszy model na rynku. Składa się z dwóch używających modułów TLC (Triple Level Cell/3-bit) NAND dysków o przepustowości 6Gbps każdy ,a chip kontrolujący mostek jest niezbędny do traktowania ich jako wewnętrznej macierzy RAID 0, co pozwala na zmienienie 6 Gbps na 10 Gbps. Extreme 900 ma port USB 3.1 Gen 2 i dostarczany jest wraz z kablami C/C oraz C/A SuperSpeed. Dzięki swoim rozwiązaniom może zapisać 20 GB danych (duże pliki) w czasie zaledwie 44 sekund, a ich odczytywanie zajmuje mu zaledwie 30 sekund! Dotyczy to systemu plików exFAT, który jest domyślny dla tego dysku. Gdy jednak zapisujemy na nim małe pliki oraz foldery, czas ten drastycznie wzrasta - wspomniane 20 GB rozłożone na mniejsze pliki będzie kopiować przez prawie 4 minuty (szybkość 84 MBps). Należy też pamiętać, że maksymalna prędkość transferu danych zostanie osiągnięta tylko wówczas, jeśli po obu stronach znajdować się będzie port USB 3.1 lub Thunderblot 3.0.

SanDisk Extreme 900...

SanDisk Extreme 900 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duża pojemność
 • Bardzo szybki transfer dużych plików
 • Olbrzymia przepustowość
 • Błyskawiczny zapis
 • USB 3.1 Gen 2

Wady:

 • Olbrzymia cena
 • Pełnia możliwości tylko przy porcie USB 3.1 lub Thunderbolt 3.0
 • Duże rozmiary

Samsung Portable SSD T3

Samsung Portable SSD T3

Solidna, odporna na uderzenia metalowa obudowa, wbudowana funkcja bezpieczeństwa i sprzętowe szyfrowanie danych AES-256 to elementy wyróżniające ten dysk na tle innych. Mobilna aplikacja na Androida pozwala na swobodne zarządzanie plikami, a całość waży zaledwie 250 gramów! Dostępne wersje 250 i 500 GB oraz 1 i 2TB. Obie wyposażone zostały w porty USB 3.1 Gen1 typu C.

Samsung Portable SSD T3

Samsung Portable SSD T3

Samsung Portable SSD T3 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bardzo lekki
 • Funkcja bezpieczeństwa
 • Szyfrowanie danych

Wady:

 • Cena

G-Technology G-Drive Slim

G-Technology G-Drive Slim

G-Technology G-Drive Slim SSD to elegancko wyglądający dysk zewnętrzny. Dzięki portowi USB 3.1 Gen 2 oferuje szybki transfer nawet dużych ilości danych.

G-Technology G-Drive Slim SSD to zewnętrzny dysk twardy, który wyposażony został w port USB 3.1 Gen 2. Umożliwia to przepustowość sięgającą nawet do 10 Gbps. Docenisz ją zwłaszcza przy zapisywaniu i odczytywaniu dużych plików. Plik mający 20 GB zapisywany jest w czasie 63 sekund (317 MB/s), a odczytanie go zajmuje 43 sekundy (465 MB/s). W przypadku zapisywania 20 GB danych, rozsianych po folderach w postaci mniejszych plików, czas zapisu wynosi 117 sekund (170MBps), a odczytu - 97 sekund (206MBps). Aby osiągnąć najlepsze wyniki, urządzenie przesyłające dane również musi być wyposażone w USB 3.1 Gen 2 - ewentualnie USB 3.0, jednak szybkość transferu danych nie zostanie w pełni wykorzystana.

Dysk zewnętrzny G-Technology G-Drive Slim SSD dostępny jest w dwóch pojemnych wersjach - 500 GB oraz 1 TB. Obydwie objęte są 3-letnią gwarancją. Przygotowane zostały pod współpracę z Mas OS X, jednak łatwo przeformatować je pod kątem systemu Windows. W zestawie dostarczane są dwa kable USB - C/C oraz C/A. Niestety, zarówno w przypadku 500 GB, jak i 1 TB, cena za dysk jest spora, jeśli jednak zależy Ci na szybkim transferze danych oraz lekkim...

G-Technology G-Drive Slim - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duża cena
 • USB 3.1 Gen 2
 • Dobra szybkość odczytu i zapisu

Wady:

 • Duża cena

LaCie Porsche Design Typ C Mobile

LaCie Porsche Design Typ C Mobile

Ocena redakcji PCWorld.pl

LaCie Porsche Design Type-C Mobile to estetyczny design oraz szybki zapis i odczyt dużych plików. Co jeszcze?

LaCie Porsche Design Type-C Mobile to dysk zewnętrzny, który w estetycznej obudowie skrywa miejsce na 2 TB danych (dostępne są także wersje 1 TB oraz 4 TB). Wspiera pliki w systemach FAT/FAT32/exFAT, co pozwala używać go nie tylko do komputerów i laptopów, ale także odtwarzacza DVD, radia samochodowego i innych inteligentnych urządzeń. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekonwertować go na NTFS lub HFS+. Można także podzielić miejsce pomiędzy dwa systemy i np. zrobić mniejszą partycję FAT32 i większą NTFS. Ponieważ LaCie dostarcza od razu oprogramowanie do zarządzania dyskiem, nikt nie powinien mieć z tym problemu. W zestawie znajdują się także dwa kable USB: C/C oraz C/A.

LaCie Porsche Design Type-C Mobile posiada port USB 3.1 Gen 1. Podczas zapisu gigantycznych plików (20 GB) szybkość transferu wynosi minimum 100 MBps, jednak gdy kopiujemy taką samą ilość danych, lecz podzieloną pomiędzy mniejsze pliki, spada ona do 80 MBps. Zapisywanie folderu 20 GB zajmuje 306 sekund, jego odczytanie - 210 sekund. W przypadku samego pliku 20 GB zapis zajmie 154 sekundy, odczyt - 145 sekund. Dlatego ten dysk twardy zewnętrzny polecamy...

LaCie Porsche Design Typ C Mobile - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wszechstronność
 • USB 3.1 Gen 1
 • Szybka obsługa dużych plików

Wady:

 • Wolniejszy transfer przy dużej ilości mniejszych plików

Seagate ST1000LM014

Seagate ST1000LM014

Ocena redakcji PCWorld.pl

Seagate ST1000LM014 to dysk SSHD, który łączy w sobie zalety klasycznego dysku twardego oraz SSD. Jak wypada w testach?

Seagate ST1000LM014 to hybrydowy dysk zewnętrzny 1TB HDD z 8 GB SSD. Dzięki temu można traktować dysk klasyczny jako magazyn do przechowywania danych, a SSD w charakterze miejsca na trzymanie plików, do których potrzebny jest częsty i szybki dostęp. Technologia Seagate Adaptive Memory identyfikuje te dane, które są najbardziej związane z wydajnością - są przechowywane w pamięci NAND flash. Prędkość obrotowa dysku HDD to 5400 rpm, ma on także 64 MB cache, co wspomaga szybkość transferu danych. Dzięki SATA 3 maksymalna przepustowość to 6 Gbps.

Seagate ST1000LM014 w prowadzonych testach wykazał prędkość odczytu na poziomie 125,43 Mbps oraz zapisu 119,57 Mbps. Zapisanie jednego pliku o wielkości 4 GB zajmuje mu 186 sekund. Znacznie lepiej radzi sobie z małymi - na 1 GB w kilku plikach potrzebuje zaledwie 10 sekund. Przetestowaliśmy, jak szybko wczyta system Windows 8.1, jeśli będzie pełnił rolę dysku systemowego. Wyszło 11 sekund, co jest wynikiem średnim.

Podsumowując: ten dysk twardy zewnętrzny nie jest demonem szybkości, jednak stanowi wygodny magazyn danych zarówno w domu, jak i biurze.

Seagate ST1000LM014 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Seagate Adaptive Memory
 • Szybka obsługa małych plików

Wady:

 • Dłuższy czas obsługi dużych plików
 • Średnia szybkość odczytu z HDD

Toshiba Canvio Basic 1TB

Toshiba Canvio Basic 1TB

Ocena redakcji PCWorld.pl

Toshiba Canvio Basic 1 TB to dysk gotowy do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka. A czy warto go nabyć?

Toshiba Canvio Basic 1 TB to dysk twardy zewnętrzny, który dzięki technologii Plug and Play jest gotowy do pracy z systemem Windows zaraz po podłączeniu. Ma solidną obudowę, która skuteczne chroni znajdujące się na dysku podzespoły. Wykorzystuje interfejs USB 3.0 SuperSpeed i oferuje maksymalny transfer zewnętrzny do 600 MB/s. Prędkość obrotowa to 5400 rpm. Jest także zgodny z USB 2.0, więc można go podpiąć nawet do starszych urządzeń. Ma jednak krótki kabel, co znacznie ogranicza nam pole manewru. Tym bardziej, że jest dość czuły na wstrząsy, więc powinien stać stabilnie, zaś gumowe podkładki antywibracyjne pomagają zachować należytą równowagę.

Wśród zalet modelu Toshiba Canvio Basic 1 TB wypada wymienić cichą pracę - nawet przy ciągłym odczytywaniu i zapisywaniu danych nie słychać obracających się talerzy. No i w końcu bardzo przystępna cena - mniej niż 400 złotych za taką przestrzeń oraz USB 3.0 to dobry stosunek kosztów do oferowanych możliwości. Można polecić go zarówno do domu, jak i prac biurowych.

Toshiba Canvio Basic 1TB - pełna recenzja »

Zalety:

 • USB 3.0 SuperSpeed
 • Cicha praca
 • Cena
 • Niewielkie gabaryty

Wady:

 • Wymaga pełnej stabilności
 • Krótki kabel

Maxtor M3 Portable

Maxtor M3 Portable

Ocena redakcji PCWorld.pl

Maxtor M3 Portable 1 TB oferuje szybki transfer danych. Jakie są jego pozostałe zalety?

Maxtor M3 Portable 1 TB to dysk twardy zewnętrzny z portem USB 3.0 SuperSpeed, który oferuje maksymalny transfer danych do 5 Gbit na sekundę, czyli 10 razy szybciej niż standard USB 2.0. Port jest kompatybilny z komputerami wyposażonymi w złącza USB 2.0, dzięki czemu bez problemów podłączysz nowy dysk zewnętrzny do starszego komputera - pamiętaj jednak, że maksymalny transfer wyniesie wówczas maksymalnie 480 Mbps. Ten zewnętrzny dysk twardy HDD wykorzystuje do przechowywania danych tradycyjny dysk magnetyczny. Sprawdzi się zwłaszcza podczas archiwizowania danych.

Maxtor M3 Portable 1 TB dostarczany jest z 3-letnią gwarancją producenta. Chociaż magnetyczne dyski twarde ustępują miejsca SSD, ten model posłuży swoim miejsce każdemu, kto potrzebuje magazynu na dane o różnych wielkościach. Rzuca się w oczy jego designerska obudowa - przypomina materiał w kratkę. Ponieważ wraz z nim otrzymujemy oprogramowanie AutoBackup od Seagate, łatwo dodatkowo zabezpieczyć swoje cenne dane przed ewentualną utratą.

Maxtor M3 Portable - pełna recenzja »

Zalety:

 • USB 3.0 SuperSpeed
 • Cena
 • Deign

Wady:

 • Mała prędkość zapisu danych

Najlepsze dyski przenośne - pojemność

Nawet najmniejszy dysk przenośny ma pojemność 128 GB, co wystarczy do przenoszenia na nim tysięcy albumów http:// w bezstratnym formacie .flac, a przy normalnym .mp3 liczba ta wzrasta co najmniej kilkakrotnie. Jeśli używasz laptopa o dysku z niewielką pojemnością, dobrym pomysłem jest umieszczenie na dysku przenośnym nie tylko danych, ale i całej kopii systemu. Pozwoli to na zabezpieczenie się przed nieprzyjemnymi wypadkami, ze zniszczeniem laptopa włącznie. Warto podkreślić, że niektóre dyski przenośne wyposażone są w aplikacje i rozwiązania, które pomagają w procesie kopiowania i synchronizacji danych między dyskiem w urządzeniu a przenośnym. Pojemność największych dysków zewnętrznych to aż 5 TB, a w rankingu zostały uwzględnione dyski SSD i HDD o różnych pojemnościach.

Najlepsze dyski przenośne - wydajność

Aktualnie połączenia przez USB 2.0 przechodzą do lamusa, a zdecydowana większość urządzeń ma standardowo porty USB 3.0. Pozwala to na odczytywanie danych z szybkością do 100 MB/s, czyli niemal 3-krotnie większą niż w przypadku USB 2.0, gdzie maksymalna szybkość transferu danych wynosiła 35 MB/s. W praktyce oznacza to kopiowanie 100 GB danych w czasie krótszym niż 20 minut. Co ciekawe - większe pliki transferowane są znacznie szybciej niż mniejsze. Duże to właśnie wspomniana szybkość przesyłu 100 MB/s, najmniejsze to zaledwie 1 MB/s. Jednak na USB 3.0 nie koniec - standard ten aktualnie nazywany jest USB 3.1 Gen 1, a istnieje już jego kolejna wersja - USB 3.1 Gen 2, która zwiększa parokrotnie szybkość transmisji danych. W praktyce najszybsze dyski SSD osiągają wydajność 550MB/s, jednak szybkość wymiany danych zależy również od urządzenia, do którego podłączony jest dysk przenośny.

Najlepsze dyski przenośne - ochrona

Wybierając dysk dobrze zdecydować się na taki, który został poddany przez producenta testom sprawdzającym jego odporność na czynniki zewnętrzne, jak wilgoć i pył, a także fizyczne. Dotyczy to zwłaszcza dysków HDD, będących znacznie bardziej narażonych na uszkodzenia. Dzięki temu masz pewność, że gdy nieszczęśliwie dysk wyleci ci z dłoni i uderzy o podłogę z wysokości 1,5 m, nie wypłynie to na zgromadzone w nim dane. Tego typu informacje na temat danego dysku warto sprawdzić zarówno na stronie producenta, jak również w testach i rankingach zamieszczanych w sieci.

Najlepsze dyski przenośne - dodatki

Wybierając dysk przenośny warto zwrócić uwagi także na dodatkowe rozwiązania i akcesoria, jakie ma w cenie. Etui to już niemal standard, podobnie jak i kabel USB. Warto wziąć dysk mający "kabel Y" - dzięki dwóm wtyczkom USB można dostarczyć urządzeniu więcej mocy. Istotną rzeczą jest także oprogramowanie, jak soft do wykonywania kopii zapasowych, synchronizacji i regularnych backupów. Istotna rzecz to również możliwość zaszyfrowania dysku - dobrze, aby było na nim szyfrowanie programowe, zwłaszcza, jeżeli na dysku znajdować się będą ważne informacje służbowe. Można również skorzystać z jakiejkolwiek aplikacji, aby zaszyfrować wybrane lub wszystkie informacje znajdujące się na dysku przenośnym. Dostępne są one zarówno dla systemów Windows, jak i MacOS, a także dystrybucji http://.

Najlepsze dyski przenośne - jakie kryteria?

W rankingu zostały uwzględnione dyski testowane na komputerze o następujących parametrach:

System operacyjny: Windows 8.1

Procesor: Intel Core i7-5820K

RAM: 32GB

Płyta główna: Asus X99 Deluxe

Do testowania szybkości dysków została użyta aplikacja CrystalDiskMark w wersji 64-bit. Największe przesyłane pliki miały rozmiar 20 GB.