Ranking dysków zewnętrznych 2019

Ranking dysków zewnętrznych 2019 - porównanie najlepszych dysków zewnętrznych dostępnych w Polsce. Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Jeśli szukasz zewnętrznego dysku twardego do przenoszenia i magazynowania danych, zobacz najlepsze modele 2019 roku!

Najlepsze dyski przenośne - pojemność

Nawet najmniejszy dysk przenośny ma pojemność 128 GB, co wystarczy do przenoszenia na nim tysięcy albumów Audio CD w bezstratnym formacie .flac, a przy normalnym .mp3 liczba ta wzrasta co najmniej kilkakrotnie. Jeśli używasz laptopa o dysku z niewielką pojemnością, dobrym pomysłem jest umieszczenie na dysku przenośnym nie tylko danych, ale i całej kopii systemu. Pozwoli to na zabezpieczenie się przed nieprzyjemnymi wypadkami, ze zniszczeniem laptopa włącznie. Warto podkreślić, że niektóre dyski przenośne wyposażone są w aplikacje i rozwiązania, które pomagają w procesie kopiowania i synchronizacji danych między dyskiem w urządzeniu a przenośnym. Pojemność największych dysków zewnętrznych to aż 5 TB, a w rankingu zostały uwzględnione dyski SSD i HDD o różnych pojemnościach.

Najlepsze dyski przenośne - wydajność

Aktualnie połączenia przez USB 2.0 przechodzą do lamusa, a zdecydowana większość urządzeń ma standardowo porty USB 3.0. Pozwala to na odczytywanie danych z szybkością do 100 MB/s, czyli niemal 3-krotnie większą niż w przypadku USB 2.0, gdzie maksymalna szybkość transferu danych wynosiła 35 MB/s. W praktyce oznacza to kopiowanie 100 GB danych w czasie krótszym niż 20 minut. Co ciekawe - większe pliki transferowane są znacznie szybciej niż mniejsze. Duże to właśnie wspomniana szybkość przesyłu 100 MB/s, najmniejsze to zaledwie 1 MB/s. Jednak na USB 3.0 nie koniec - standard ten aktualnie nazywany jest USB 3.1 Gen 1, a istnieje już jego kolejna wersja - USB 3.1 Gen 2, która zwiększa parokrotnie szybkość transmisji danych. W praktyce najszybsze dyski SSD osiągają wydajność 550MB/s, jednak szybkość wymiany danych zależy również od urządzenia, do którego podłączony jest dysk przenośny.

Najlepsze dyski przenośne - ochrona

Wybierając dysk dobrze zdecydować się na taki, który został poddany przez producenta testom sprawdzającym jego odporność na czynniki zewnętrzne, jak wilgoć i pył, a także fizyczne. Dotyczy to zwłaszcza dysków HDD, będących znacznie bardziej narażonych na uszkodzenia. Dzięki temu masz pewność, że gdy nieszczęśliwie dysk wyleci ci z dłoni i uderzy o podłogę z wysokości 1,5 m, nie wypłynie to na zgromadzone w nim dane. Tego typu informacje na temat danego dysku warto sprawdzić zarówno na stronie producenta, jak również w testach i rankingach zamieszczanych w sieci.

Najlepsze dyski przenośne - dodatki

Wybierając dysk przenośny warto zwrócić uwagi także na dodatkowe rozwiązania i akcesoria, jakie ma w cenie. Etui to już niemal standard, podobnie jak i kabel USB. Warto wziąć dysk mający "kabel Y" - dzięki dwóm wtyczkom USB można dostarczyć urządzeniu więcej mocy. Istotną rzeczą jest także oprogramowanie, jak soft do wykonywania kopii zapasowych, synchronizacji i regularnych backupów. Istotna rzecz to również możliwość zaszyfrowania dysku - dobrze, aby było na nim szyfrowanie programowe, zwłaszcza, jeżeli na dysku znajdować się będą ważne informacje służbowe. Można również skorzystać z jakiejkolwiek aplikacji, aby zaszyfrować wybrane lub wszystkie informacje znajdujące się na dysku przenośnym. Dostępne są one zarówno dla systemów Windows, jak i MacOS, a także dystrybucji Linuxa.

Toshiba Canvio Advance

Toshiba Canvio Advance

Ocena redakcji PCWorld.pl

Toshiba Canvio Advance to 2,5-calowy zewnętrzny dysk twardy z portem USB 3.0 SuperSpeed. Jakie są jego zalety?

Toshiba Canvio Advance - pojemność i konstrukcja

Toshiba Canvio Advance to dysk zewnętrzny, dostępy w wersjach pojemnościowych 1,2, 3 i 4 TB. Różnią się nieco wielkością - 1 i 2 TB mają wymiary 78 x 109 x 14 mm, a 3 i 4 TB - 109 × 78 × 19 mm. We wszystkich wariantach można wybrać obudowę w jednym z czterech dostępnych kolorów - w każdym przypadku zwraca uwagę jej "fortepianowy" połysk, nadający elegancji. Znajdziemy w niej port USB 3.0 SuperSpeed, umożliwiający transfer danych z szybkością do 5.0 Gbit/s. Jest on w pełni kompatybilny z USB 2.0, dzięki czemu można podpinać go do starszych urządzeń. W przypadku używania wejścia 3.0 transfer nawet większych ilości plików odbywa się niezwykle szybko.

Toshiba Canvio Advance - ważne cechy

Toshiba Canvio Advance to dysk przenośny, przystosowany do pracy z systemem plików NTFS. W przypadku zakupu pod kątem używania z komputerami działającymi pod systemami macOS 10.13 / 10.12 / OS X 10.11, wymaga sformatowania. Otrzymujemy go wraz z oprogramowaniem do wykonywania kopii zapasowych Toshiba Storage Backup Software oraz do ustawiania ochrony dysku hasłem - Toshiba...

Toshiba Canvio Advance - pełna recenzja »

Zalety:

 • Elegancki design
 • Cztery wersje pojemnościowe
 • USB 3.0 SuperSpeed
 • Duża prędkość transferu

Wady:

 • Właściwie trudno znaleźć

Seagate Seagate Expansion Portable

Seagate Seagate Expansion Portable

Ocena redakcji PCWorld.pl

Seagate Expansion Portable to dysk 2,5", który oferuje pojemności 1 i 2 TB. Jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu?

Seagate Expansion Portable - pojemność i konstrukcja

Seagate Expansion Portable to przenośny dysk twardy HDD w wytrzymałej, aluminiowej obudowie. Jest ona sztywna i lekka, jednak zarazem delikatna i słabo ochroni, gdy np. dysk upadnie. Jest dostępny w dwóch wersjach pojemnościowych: 1 oraz 2 TB. Wymiary obydwu wariantów to 118 x 81 x 15 mm. Wyposażono go w interfejs USB 3.1 Gen1 (USB 3.0), wstecznie kompatybilny z interfejsem USB 2.0 dla dodatkowej zgodności systemowej. Prędkość zapisu i odczytu wynosi do 121 MB/s. W opakowaniu znajdziemy kabelek USB 3.0, jednak jest on dość kiepskiej jakości, a w dodatku niezwykle krótki - ok. 30 cm.

Seagate Expansion Portable - ważne cechy

Dysk Seagate Expansion Portable daje dostęp do usługi przechowywania plików w chmurze OneDrive, Seagate Dashboard (automatyczne tworzenie kopii zapasowych, dostosowywanie ustawień dysku, a także przesyłanie i udostępnianie treści na portalach społecznościowych) i aplikacji Lyve. Wbudowane funkcje zarządzania energią gwarantują niski pobór mocy.

Seagate Seagate Expansion Portable - pełna recenzja »

Zalety:

 • interfejs USB 3.1 Gen1 (USB 3.0)
 • dwa warianty pojemnościowe
 • niski pobór mocy
 • elegancki design

Wady:

 • obudowa nie sprawia wrażenia solidnej
 • kabelek USB 3.0 kiepskiej jakości

Toshiba Canvio Basics

Toshiba Canvio Basics

Ocena redakcji PCWorld.pl

Toshiba Canvio Basics to seria dysków 2,5" w kilku różnych wariantach pojemnościowy. Czy są warte zakupu?

Toshiba Canvio Basics - pojemność i konstrukcja

Toshiba Canvio Basics to dyski przenośne o rozmiarze 2,5", dostępne w wersjach pojemnościowych 500 GB, 750 GB, 1 TB, 2 TB, 2,5 TB oraz 3 TB. Mają dość niewielkie rozmiary - trzy pierwsze pojemności to 119×79×15 mm,wersje od 2 TB to 119 × 79 × 20.5 mm, a więc różnica pomiędzy nimi jest niewielka. Interfejs USB 3.0 SuperSpeed umożliwia maksymalny transfer zewnętrzny do 600 MB/s. Dzięki zgodności z technologią USB 2.0, dysk można też podłączać do starszych urządzeń. Dysk zamknięty jest w matowej obudowie, która jest odporna na zabrudzenia. Dużą zaletą jest znajdujący się w obudowie czujnik wstrząsów połączony z technologią parkowania głowicy - gdy urządzenie zostaje poddane wstrząsom, talerz natychmiast się zatrzymuje. Dodatkową zaletą są gumowe podkładki antywibracyjne.

Toshiba Canvio Basics - ważne cechy

Toshiba Canvio Basics to dyski gotowe do użytku w połączeniu z systemem Microsoft Windows — nie trzeba instalować żadnego oprogramowania. Obsługują intuicyjne przeciąganie plików między komputerem a dyskiem, jednak producent nie dodał do...

Toshiba Canvio Basics - pełna recenzja »

Zalety:

 • Sześć wersji pojemnościowych
 • Interfejs USB 3.0 SuperSpeed
 • Czujnik wstrząsów i technologia parkowania
 • Podkładki antywibracyjne
 • Niska cena

Wady:

 • Tylko jedna wersja kolorystyczna
 • Brak oprogramowania

LaCie Porsche Design Mobile Drive


Ocena redakcji PCWorld.pl

LaCie Porsche Design Mobile Drive to 2,5" dysk przenośny w aluminiowej obudowie. Czy warto go kupić?

LaCie Porsche Design Mobile Drive - pojemność i konstrukcja

LaCie Porsche Design Mobile Drive to dyski zewnętrzne formatu 2,5". Dostępne są dwa modele pojemnościowe: 1 i 2 TB. Obydwa z solidną, mającą 3 mm grubości, aluminiową obudowa w ciemnoszarym kolorze. Dzięki interfejsowi USB 3.0, który umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 4,8 Gb/s (600 MB/s) dysk współpracuje ze wszystkimi urządzeniami wyposażonymi w USB 3.0, a także jest kompatybilny ze sprzętem wyposażonym w starsze złącze USB 2.0. Wspiera pliki w systemach FAT/FAT32/exFAT, co pozwala używać go nie tylko do komputerów i laptopów, ale także odtwarzacza DVD, radia samochodowego i innych inteligentnych urządzeń. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekonwertować go na NTFS lub HFS+. Można także podzielić miejsce pomiędzy dwa systemy i np. zrobić mniejszą partycję FAT32 i większą NTFS. W obydwu przypadkach zdarza się, że spada prędkość transferu danych. Ma to miejsce często podczas odczytu lub zapisu większych plików.

LaCie Porsche Design Mobile Drive - ważne cechy

LaCie Porsche Design Mobile Drive to dysk dostarczany wraz...

LaCie Porsche Design Mobile Drive - pełna recenzja »

Zalety:

 • interfejs USB 3.0
 • pakiet oprogramowania
 • solidna obudowa

Wady:

 • czasem spada prędkość transferu danych

WD Elements Portable

WD Elements Portable

Ocena redakcji PCWorld.pl

WD Elements Portable to kompaktowy dysk przenośny. Jakie ma wady i zalety? Sprawdzamy!

WD Elements Portable - konstrukcja i pojemność

WD Elements Portable to dysk przenośny 2,5", dostępny w wersjach pojemnościowych: 750 MB, 1 TB, 1,5 TB, 2 TB, 3 Tb, 4 TB. Współpracuje z urządzeniami wyposażonymi w najnowszy interfejs USB 3.0, a także w starszy interfejs USB 2.0. Przy zastosowaniu 3.0 może osiągać szybkość transferu danych wynoszącą do 4,8 Gb/s (600 MB/s). Szkoda tylko, że dołączony kabel USB ma zaledwie 30 cm długości. Dużym plusem jest niemal bezgłośna praca - choć to dysk HDD, z talerzem o szybkości obrotów dochodzącej do 5400 na minutę, nie będzie wydawał z siebie głośnych dźwięków nawet przy intensywnym transferze danych. Kolejna zaleta to elegancka, wytrzymała obudowa daje dużą odporność na wstrząsy i uszkodzenia.

WD Elements Portable - ważne cechy

Dysk WD Elements Portable Dysk jest sformatowany dla systemu Windows (NTFS) i zgodny z systemami operacyjnymi Windows, ale można go również sformatować do pracy z komputerami Mac. Szkoda tylko, że - w przeciwieństwie do konkurencyjnych propozycji - nie został fabrycznie wyposażony w oprogramowania do wykonywania kopii zapasowych czy...

WD Elements Portable - pełna recenzja »

Zalety:

 • bardzo cicha praca
 • interfejs USB 3.0
 • szybki transfer danych

Wady:

 • krótki kabel USB
 • brak oprogramowania

ADATA DashDrive Durable HD650

ADATA DashDrive Durable HD650

Ocena redakcji PCWorld.pl

ADATA DashDrive Durable HD650 to dysk zewnętrzny z błękitną diodą. Jakie oferuje możliwości użytkownikom?

ADATA DashDrive Durable HD650 - konstrukcja i pojemność

ADATA DashDrive Durable to zewnętrzny dysk twardy, dostępny w wersjach pojemnościowych 1, 2 oraz 4 TB. 1 i 2 TB dostępne są w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, czerwonej i niebieskiej, podczas gdy największy - tylko w kolorze czarnym. Każdy wariant został wyposażony w interfejs USB 3.1 Gen1 (USB 3.0) i jest kompatybilna wstecznie z poprzednimi wersjami portów. Połączenie za pomocą USB 2.0 wymaga podłączenia do dwóch portów USB w celu zapewnienia wystarczającego zasilania. Wymagany jest kabel typu Y USB. Trzywarstwowa konstrukcja dysku ADATAskłada się z materiałów plastikowych i silikonowych o wysokim stopniu elastyczności, by zapewnić doskonałą absorpcję drgań w każdej osi, zabezpieczając transfer danych. Na wierzchu dysku została umieszczona błękitna dioda LED, która świeceniem informuje o transferze danych. Co jest wadą konstrukcji to brak możliwości otwarcia dysku, np. w przypadku gdyby nastąpiła awaria. Nie ma tu śrubek, a spójna obudowa wymusza po prostu, aby ją zniszczyć.

ADATA DashDrive Durable HD650 - ważne cechy

ADATA DashDrive...

ADATA DashDrive Durable HD650 - pełna recenzja »

Zalety:

 • interfejs USB 3.1 Gen1 (USB 3.0)
 • trzy wersje pojemnościowe
 • szybki transfer danych
 • załączone oprogramowanie

Wady:

 • nie można go otworzyć

Samsung SSD T5

Samsung SSD T5

Ocena redakcji PCWorld.pl

Przenośny dysk SSD z oferty marki Samsung. Jest to topowy model koreańskiego producenta.

Samsung SSD T5 wyróżnia się zastosowaniem nowoczesnych kości pamięci opracowanych w technologii V-NAND. Produkt jest dostępny w 4 wariantach pojemności: 250, 500 GB z niebieską obudową oraz 1 i 2 TB z czarną obudową. Dysk zaskakuje niewielką obudową o rozmiarach 10,5 x 57,3 x 74 mm przy wadze 51 g. Deklarowana prędkość przesytu to 540 MB/s. Nośnik wykorzystuje interfejs USB Typu C. Dedykowane oprogramowanie Samsunga jest dostępne na komputery z systemem Windows i MacOS, a także urządzenia mobilne z oprogramowaniem Android. Jego zadaniem jest proste aktualizowanie dysku oraz sprzętowe szyfrowanie danych w standardzie AES 256.

Producent zapewnia, że model T5 jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia fizyczne, a jego podzespoły powinny przetrwać upadek z wysokości 2 metrów. Całe urządzenie zostało objęte 3 letnią gwarancją.

Samsung SSD T5 - pełna recenzja »

Sandisk EXTREME Portable

Sandisk EXTREME Portable

Ocena redakcji PCWorld.pl

EXTREME Portable (SDSSDE60) to nowa odsłona wytrzymałego dysku przenośnego z oferty marki Sandisk. Urządzenie zostało oparte o nośnik półprzewodnikowy i występuje w wariantach pojemności 250 GB, 500 GB, 1 TB oraz 2 TB.

Wszystkie wymienione wersje Sandisk EXTREME Portable (SDSSDE60) mają oferować prędkość odczytu na poziomie 550 MB/S. Obudowa dysku została wykonana z perforowanego tworzywa, a jej charakterystycznym elementem jest otwór pozwalający na przytroczenie dysku z pomocą sznurka. Wymiary całości to 8,8 x 49,5 x 96,2 mm przy wadze na poziomie 78 g. Konstrukcja legitymuje się odpornością na wodę i pył zgodnie z warunkami stawianymi przez normę IP55. Producent zapewnia również, że sprzęt jest odporny na upadki i drgania.

Komunikacja z dyskiem Sandisk EXTREME Portable (SDSSDE60) przebiega za pośrednictwem dołączonego do zestawu przewodu USB typu C. Wraz z dyskiem użytkownik otrzymuje dostęp do oprogramowania SanDiskSecureAccess pozwalającego na szyfrowanie danych i zabezpieczanie ich hasłami. Produkt jest objęty 3 letnią gwarancją producenta.

Sandisk EXTREME Portable - pełna recenzja »

Intenso Memory Case

Intenso Memory Case

Ocena redakcji PCWorld.pl

Intenso Memory Case to 2,5"-calowym dysk przenośny typu HDD. Czy jest warty wydania pieniędzy?

Intenso Memory Case - konstrukcja i pojemność

Intenso Memory Case to 2,5" calowy dysk przenośny HDD, dostępny w wariantach pojemnościowych 500 GB, 1 TB, 2 TB i 4 TB. Wszystkie wyposażone są w interfejs Super Speed USB 3.0, który umożliwia transfer danych z prędkością odczytu 85 MB/s i zapisu 75 MB/s. Maksymalny transfer to 4.8 Gb/s. Domyślnym standardem plików jest FAT32, co umożliwia używanie przy każdym systemie operacyjnym. Dysk Intenso skrywa plastikowa obudowa, w której umieszczono diodę sygnalizującą pracę. Ze względu na lekką wagę - 168 h przy mniejszych pojemnościach, 236 g przy większych - nie będzie stanowić obciążenia w czasie transportu. Został pomyślany pod kątem użytkowników prywatnych.

Intenso Memory Case - ważne cechy

Należy pamiętać o tym, że Intenso Memory Case ma domyślny system plików FAT. W takim przypadku, gdy chce się na niego przenieść pliki mające powyżej 4 GB (np. klipy wideo w wysokich rozdzielczościach), nie będzie to możliwe. Sytuację rozwiązuje przeformatowanie do systemu plików NTFS. Niestety, nie dodano do niego żadnego oprogramowania.

Intenso Memory Case - pełna recenzja »

Zalety:

 • interfejs Super Speed USB 3.0
 • dioda sygnalizująca działanie

Wady:

 • domyślny system plików to FAT32
 • brak oprogramowania