Ranking gramofonów 2017 | Jaki gramofon wybrać? Testujemy!

Oto lista najlepszych gramofonów na 2017 rok. Zapoznaj się z naszymi recenzjami i sprawdź jaki gramofon kupić w 2017.

Rega Planar 1

Rega Planar 1

Prosty przełącznik zasilania ukryty jest na spodzie urządzenia, gdzie trzy duże i dobrze zaprojektowane stopy antywibracyjny pochłaniają drgania płynące z otoczenia. Tak prosty design ma jednak swoją wadę – najpierw trzeba wyjąć talerz i przemieścić pasek, by zwiększyć prędkość odtwarzania z 33 na 45 obrotów na minutę.

Gramofon Planar 1 jest jednak wart rozważenia ze względu na niezwykle płynne odtwarzanie dźwięków i wysokiej jakości przepustowość, które częściowo zawdzięcza doskonałej jakości wykonania oraz takim elementom, jak kaseta Rega Carbon i ramię RB110. Nowością jest cichy silnik synchroniczny 24V, którego wcześniej nie było w żadnym urządzeniu marki Rega dla początkujących użytkowników.

Rega Planar 1 to jednak jedyny gramofon w naszym zestawieniu, który nie posiada przedwzmacniacza na swoim wyposażeniu. Nie oferuje również takich funkcji, jak USB czy Bluetooth, ani nawet gniazda słuchawkowego, w odróżnieniu od pozostałych gramofonów. Pamiętajmy jednak, że w tego typu urządzeniach chodzi przede wszystkim o jakość odtwarzania dźwięku, a nie ekstra dodatki.

Rega Planar 1 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Płynne odtwarzanie dźwięków w wyskokiej jakości przepustowości
 • Cichy silnik synchroniczny 24V

Wady:

 • Brak przedwzmacniacza
 • Brak funkcji USB czy Bluetooth
 • Brak gniazda słuchawkowego

Pro-Ject VT-E BT

Pro-Ject VT-E BT

Na pierwszy rzut oka wydaje się być zupełną nowością wśród gramofonów, ale w rzeczywistości nie do końca tak jest. Innowacyjną funkcją gramofonu Pro-Ject VT-E BT jest możliwość odtwarzania płyt zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Kompromisem takiego rozwiązania jest to, że gramofon jest nieco niewygodny w obsłudze. Mianowicie, by zablokować płytę w miejscu podczas jej odtwarzania, trzeba za każdym razem docisnąć specjalny zacisk. Widoczny pasek gramofonu, który ułatwia zmianę prędkości obrotu talerza, dodaje uroku gramofonowi.

Kompromis polega na tym, że gramofon jest trochę niewygodny w obsłudze, a mianowicie, gdy trzeba zacisnąć zacisk, aby trzymać płyty w miejscu podczas odtwarzania. Widoczny pas wygląda świetnie i ułatwia zmianę szybkości talerza.

Sprężyste ramię gramofonu pozytywnie zaskakuje wyjątkowo sprawnym działaniem. Jakość dźwięku jest na przyzwoitym poziomie dzięki kasecie Ortofon OM 5E i wbudowanemu przedwzmacniaczowi.

Użytkownik ma do wyboru złącze typu Phono lub Line Our (przewód jest dołączony w zestawie). Gramofon posiada nawet nadajnik Bluetooth, który automatycznie łączy się z głośnikiem. Jedyne, czego brakuje, to gniazdo słuchawkowe.

Pro-Ject VT-E BT - pełna recenzja »

Zalety:

 • Odtwarzanie płyt w poziomie i pionie
 • Jakość dźwięku na przyzwoitym poziomie

Wady:

 • Dość niewygodny w obsłudze
 • Brak gniazda słuchawkowego

House of Marley Stir It Up

House of Marley Stir It Up

Produkty marki House of Marley zawsze zachwycają stylem i gramofon Stir It Up nie jest żadnym wyjątkiem potwierdzającym regułę. Wyjątkowo atrakcyjny wygląd zawdzięcza przyciągającej wzrok obudowie z bambusu ścinanego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i przetworzonego plastiku. W zestawie dołączono przyjazne dla środowiska tkaninowe pokrycie i podstawowy kabel gramofonowy.

Talerz uruchamia się i zatrzymuje na skutek zmiany pozycji ramienia.

Ponadto, urządzenie jest wyposażone w całkiem przyzwoitą kasetę marki Audio-Technica i tarczę antypoślizgową uniemożliwiającą przesuwanie płyty w kierunku środka.

Gramofon Stir It Up nie oferuje funkcji Bluetooth, ale posiada port USB umożliwiający łatwą konwersję do plików cyfrowych. Przydatny jest również wbudowany przedwzmacniacz i gniazdo słuchawkowe umieszczone na froncie urządzenia. Wadą jest brak możliwości sterowania głośnością, co wydaje się być jakimś nieporozumieniem.

House of Marley Stir It Up - pełna recenzja »

Zalety:

 • Łatwa obsługa
 • Posiada port USB
 • Wbudowany przedwzmacniacz
 • Gniazdo słuchawkowe

Wady:

 • Brak funkcji Bluetooth
 • Brak możliwości sterowania głośnością

Audio-Technica AT-LP60BT

Audio-Technica AT-LP60BT

Audio-Technica to znana marka na rynku audio, która oferuje bardzo staromodny gramofon z nowoczesnymi funkcjami z pewnością kuszącymi dla użytkowników.

Gramofon AT-LP60BT ma plastikową obudowę, więc nie sprawia wrażenia produktu premium. W nawiązaniu do niektórych gramofonów sprzed 40 lat urządzenie ma duże przyciski i możliwość zamykania pokrywy. Cały czas jednak użytkownik może sterować odtwarzaniem dźwięków.

Gramofon AT-LP60BT uchodzi za w pełni automatyczny. Jednakże, mimo łatwego przesuwania ramienia w celu włączenia lub wyłączenia urządzenia, brakuje w nim opcji przełączania między ścieżkami bez konieczności ręcznej zmiany tych ustawień. Jeśli pamiętamy o zmianie rozmiaru płyty przed rozpoczęciem odtwarzania, kaseta nie będzie się przez przypadek zatrzaskiwać w talerzu.

Do nowoczesnych elementów tego gramofonu należą: port USB umożliwiający konwersję do plików cyfrowych, łączność Bluetooth oraz możliwość wyboru złącza typu Phono lub Line Out przez gniazdo 3,5 mm.

Audio-Technica AT-LP60BT - pełna recenzja »

Zalety:

 • Port USB
 • Gniazdo 3,5 mm

Wady:

 • Brak opcji przełączania między ścieżkami bez konieczności ręcznej zmiany tych ustawień
 • Plastikowa obudowa

Lenco L-85

Lenco L-85

Gramofon L-85 od firmy Lenco ma plastikową obudowę, która jednak przekonuje do siebie dobrym wykonaniem i sprawia, że urządzenie jest przystępne cenowo.

Gramofon L-85 jest półautomatycznym gramofonem z napędem taśmowym i talerzem wyposażonym w matę antypoślizgową. Ramię i kaseta są dość podstawowe, ale dobrze wykonują swoje zadanie.

Gramofon przesuwa ramię przy uruchamianiu i zatrzymywaniu talerza. Jednakże, podczas odtwarzania płyty, należy nacisnąć duży przycisk umieszczony z przodu urządzenia, by zatrzymać pracę urządzenia i wszystko ponownie uporządkować. Na szczęście, gramofon posiada wbudowany przedwzmacniacz stereo i dołączony w zestawie przewód gramofonowy.

Jedną z kluczowych funkcji tego gramofonu jest bezpośrednia kompresja MP3 wraz z automatycznym podziałem ścieżek. Przydaje się to, jeśli chcemy konwertować muzykę do plików cyfrowych, ale mało estetyczny port USB zdobi niestety przód gramofonu.

Lenco L-85 - pełna recenzja »

Zalety:

 • USB
 • Przedwzmacniacz
 • Bezpośrednia kompresja MP3

Wady:

 • Design nie każdemu może się podobać

Crosley Executive

Crosley Executive

Firma Crosley znana jest ze swoich projektów przenośnych walizek. Naszym zdaniem, model Executive wygląda świetnie, chociaż logo na zewnątrz stanowiłoby ładne wykończenie. Sama obudowa jest dobrze wykonana, chociaż platforma z talerzem jest dość chwiejna.

Co zaskakujące, talerz nie obraca się, jeśli cokolwiek innego jest podłączone do gniazda wejściowego, np. telefon. Rozwiązaniem tego problemu byłoby zamontowanie prostego przełącznika, ale to i tak nie koniec świata.

Wbudowane głośniki są do siebie skierowane przodem, co – jak można się spodziewać – powoduje, że ich brzmienie nie jest do końca pożądane. W przypadku korzystania z zewnętrznego źródła dźwięku należy ustawić głośność urządzenia na minimalnym poziomie, by dźwięki nie były emitowane z dwóch źródeł.

Jakość dźwięku podczas korzystania z głośników zewnętrznych nie jest najgorsza, biorąc pod uwagę niską cenę i tanie części zamienne. Wydobywający się z nich szum jednak nieco rozprasza. Dodatkowo, urządzenie posiada funkcję automatycznego wyłączania gramofonu, trzy ustawienia prędkości i gniazdo słuchawkowe umożliwiające indywidualne słuchanie muzyki.

Kluczowymi zaletami gramofonu Crosley Executive są mobilność i przystępność cenowa.

Crosley Executive - pełna recenzja »

Zalety:

 • Mobilność
 • Przystępna cena

Wady:

 • Dość chwiejna platforma z talerzem
 • Kiepskie umiejscowienie głośników

Jeszcze nigdy wcześniej odtwarzanie i słuchanie muzyki nie było tak proste, jak dziś. Dzięki telefonom z odtwarzaczami MP3 i usługom strumieniowym, takim jak Spotify czy Deezer, mamy niezliczone utwory w zasięgu ręki. Jednak żadna z nowoczesnych, cyfrowych metod odtwarzania dźwięku nie dorównuje uczuciu, jakie towarzyszy wyciąganiu płyty winylowej w rękawa, umieszczaniu go na adapterze i ostrożnym przesuwaniu igły gramofonu. Ponad 50-procentowy wzrost sprzedaży w ostatnim czasie jednoznacznie wskazuje, że oto nadszedł czas odradzania się mody na winyl.

Rynek obfituje w niezliczone rodzaje gramofonów pełniących najróżniejsze funkcje i mieszczących się w różnych zakresach cenowych. Wybraliśmy sześć różnych urządzeń, które warto rozważyć w zależności od posiadanego budżetu, ulubionego stylu i pożądanych funkcji.

W zestawieniu pominęliśmy jednak najwyższej klasy gramofony dla profesjonalnych didżejów i zapalonych audiofilów, kierując poniższe podsumowanie do ogółu konsumentów.