Ranking kamer samochodowych 2017 - Jaki wideorejestrator kupić? - Najlepsze kamery samochodowe

Oto ranking najlepszych kamer samochodowych 2017. W tym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy wideorejestrator samochodowy i które urządzenie wybrać żeby uzyskać najlepszą jakość w stosunku do ceny. W artykule znajdują się także porady na co zwrócić uwagę kupując kamerę samochodową.

DOD Champion SP1

DOD Champion SP1

Ocena redakcji PCWorld.pl

DOD Champion SP1 pod względem budowy bazuje na modelu LS460W, ale ma lepszej jakości 10 Hz moduł GPS i dodatkowe funkcje związane z pomiarami szybkości, przyspieszenia, odległości hamowania.

To idealna kamera dla miłośników wyścigów samochodowych, którzy chcą uwiecznić swoje wyczyny.

Mózgiem kamery jest układ Novatek NT96655, który zastosowano również w DOD LS460W. Za rejestrowanie obrazu odwiedziona jest jedna z naszych matryc Sony Exmor CMOS (IMX322) i bardzo dobrej jakości obiektyw o przesłonie F1.6. Kamera potrafi rejestrować obraz w maksymalnej rozdzielczości 1080p z szybkością 30 kl./s, może też nagrywać z szybkością 60 kl./s, ale w rozdzielczości 720p. Świetnie sprawdza się zarówno w dzień jak i podczas nocnych nagrań. Warto też pochwalić pracę odbiornika GPS, bo szybko nawiązuje połączenie z satelitami i nie zrywa połączenia nawet w trudnych warunkach (zalesione bezdroża).

DOD Champion SP1 to jeden z najlepszych i najdroższych wideorejestratorów. Dodatkowe funkcje pomiarów prędkości, przyspieszenia, długości hamowania czynią ją wyjątkową, ale gdy z nich nie korzystacie to lepie jest zainwestować w tańszy model DOD LS460.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obrazu
 • Jasny obiektyw
 • GPS

Wady:

 • Wysoka cena

DOD DOD LS460W

DOD DOD LS460W

Ocena redakcji PCWorld.pl

DOD LS460W ma charakterystyczny podłużny kształt i obiektyw umieszczony po środku obudowy.

Uchwyt mocujący kamerę do przedniej szyby pozwala na szerokie dopasowanie jej położenia a duża przyssawka dobrze trzyma kamerę nawet na wyboistych drogach.

Kamera ma jasny obiektyw i bardzo dobrej jakości przetwornik Sony Exmor IMX322. Nagrywane materiały wideo są bardzo szczegółowe a kąt widzenia kamery obejmuje dużą przestrzeń przed samochodem (140 stopni). DOD LS460W doskonale spisuje się również w trudnych warunkach oświetleniowych. Bez problemów radzi sobie ze światłem padającym na obiektyw (technologia WDR) jak i rejestrowaniem obrazu w nocy. To w tej chwili najlepsza kamera dla osób często podróżujących nocą. Dodatkową zaletą jest wbudowany odbiornik GPS, kto®y rejestruje prędkość samochodu.

Kamera ma też tryb pracy parkingowej, który polega na zapisywaniu pojedynczych klatek obrazu w określonych interwałach czasowych w pliku wideo. Taki sposób pracy sprawdza się lepiej niż tryb nagrywania z funkcją detekcji ruchu, które może być niepotrzebnie uruchamiany przez np. przejeżdżające obok samochody czy przechodzących ludzi.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obrazu
 • Jasny obiektyw
 • GPS

Wady:

 • Cena

NavRoad myCAM HD next

NavRoad myCAM HD next

Ocena redakcji PCWorld.pl

Navroad myCAM HD next przypomina wideorejestratory MIO, ma podobny kształt, ekran i układ przycisków.

Potrafi rejestrować filmy w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli z szybkością 30 kl./s. Zastosowany obiektyw ma przeciętne parametry (F2.0, kąt widzenia 140 stopni). Zarejestrowany obraz z jazdy samochodem w ciągu dnia jest dobrej jakości. W nocy Navroad myCAM HD next wyraźnie traci zasięg, a filmy są mało szczegółowe. Po wykryciu przez wbudowany czujnik przeciążeniowy kolizji, film wideo automatycznie jest przenoszony do bezpiecznego folderu i chroniony przed nadpisaniem. Z przodu obudowy zamontowano też przycisk do ręcznego zabezpieczenia wybranego przez nas nagrania.

Navroad myCAM HD next nie jest wstanie rywalizować z kamerami DOD, MIO, ale w korelacji ceny do możliwości to całkiem dobry zakup. Urządzenie jest proste w obsłudze i montażu. Zastosowany uchwyt dobrze trzyma się szyby i pozwala na szybkie zamontowanie kamery. Wbudowana funkcja detekcji ruchu i G-Sensor to dodatkowe zalety.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Cena
 • Rozdzielczość 1080p
 • G-Sensor

Wady:

 • Jakość nagrań w nocy

NavRoad myCAM HD PRO

NavRoad myCAM HD PRO

Ocena redakcji PCWorld.pl

Navroad myCAM HD PRO mile zaskakuje jakością rejestrowanych materiałów wideo, prostą obsługą i niewygórowaną ceną.

Sercem kamery jest procesor Ambarella A7LA30 a za rejestrowanie obrazu odpowiedzialna jest matryca Omnicore (4 MP) i dobrej jakości obiektyw szerokokątny (170 stopni). Wideorejestrator potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli z szybkością 30 kl./s i z szybkością 60 kl./s w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Urządzenie zamkniętej jest w niewielkiej i starannie wykonanej obudowie z 2 calowym wyświetlaczem.

Navroad myCAM HD PRO sterujemy za pomocą dodatkowych przycisków. Interfejs programowy jest spolszczony i łatwy w obsłudze. Ma wszystkie niezbędne opcje włączenie z możliwością regulowania długości interwałów czasowych w jakich mają być zapisywane filmy (1, 3 , 20 minut), regulacją czułości G-Sensora, itp. Niestety kamera nie ma modułu GPS.

Jakość nagranych materiałów z jady przeprowadzonej w ciągu dnia jest bardzo dobra. Obraz jest płynny i szczegółowy. Kamera dobrze spisuje się też w trudniejszych warunkach oświetleniowych i w nocy.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Rozsądna cena
 • Szerokokątny obiektyw
 • Dobra jakość nagrań

Wady:

 • brak GPS

MIO MiVue 698 Dual

MIO MiVue 698 Dual

Ocena redakcji PCWorld.pl

MIO MiVue 698 Dual to dwukamerowy wideorejestrator umożliwiający monitorowanie tego co się dzieje przed i za samochodem.

Kamera przednia wyposażona jest w przetwornik obrazu nagrywający filmy w maksymalnej rozdzielczości 2304 x 1296 pikseli z szybkością 30 kl./s. Tylna kamera rejestruje obraz z maksymalną rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli (30 kl./s).

Wysoka rozdzielczość przedniej kamery i jasny obiektyw F1.8 sprawiają, że nagrywane filmy są bardzo dobrej jakości i niewiele można im zarzucić. W naszej ocenie trochę lepiej spisuje się jednak model MiVue 688, choć róznice są niewielkie. Obie kamery MIO dobrze radzą sobie zarówno w dzień jak i w nocy.

MiVue 698 Dual ma wbudowaną bazę fotoradarów, asystenta pasa ruchu i dobrej jakości odbiornik GPS. Za pomocą detektora ruchu w trybie parkingowym monitoruje to co się dzieje przed i za samochodem.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Dwie kamery
 • Jakość nagrań
 • Dodatkowe funkcje

Wady:

 • Cena

Nextbase 312GW

Nextbase 312GW

Nextbase 312GW jest świetną kamerą, która posiada wszystkie niezbędne funkcje.

Nagrywa materiał bardzo dobrej jakości (za dnia), jest łatwa w użyciu i można ją wygodnie i szybko zamontować na magnes bez odłączania kabli. Urządzenie posiada GPS. Bardzo łatwo je zainstalować: wszystkie opcje są skonfigurowane fabrycznie, więc wystarczy zamontować je na szybie i podłączyć.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • GPS
 • Dobra jakość wideo za dnia

Wady:

 • Cena

Nextbase 412GW

Nextbase 412GW

Model podobny do poprzednika 312GW; jego cena jest trochę wyższa, co przekłada się na nieco lepszą jakość nagrań – w tym wypadku jest to 2560x1440 pikseli (Quad HD).

Ponadto, w przeciwieństwie do Nextbase 312GW, 412GW może nagrywać w full HD (1920x1080) przy 60fps.

Sprzęt posiada GPS i Wi-Fi i podobny do 312GW zatrzask ułatwiający montaż. W zestawie dostaje się jeszcze dwie podstawy do montażu: jedną na klej, drugą przyssawkową, dzięki czemu można bez problemu korzystać z jednej kamery w dwóch samochodach.

Jakość video jest nieco lepsza za dnia niż w przypadku 312GW, jednak nie różni się zbyt wiele w przypadku nagrań nocą.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość nagrań w dzień
 • FullHD przy 60fps
 • GPS
 • Wi-fi

Wady:

 • Słaba jakość nagrań nocą

Mio MiVue 618

Mio MiVue 618

Ogólnie rzecz biorąc, MiVeu 618 jest nieźle zaprojektowaną, łatwą w użyciu kamerą, która posiada kilka ciekawych funkcji, np. ostrzega przed fotoradarami. Uchwyt do montażu jest dość zgrabny, jednak ilość kabli może okazać się dość problematyczna, bo czasami zasłania wejście do gniazda zapalniczki.

Jakość obrazu nie jest najlepsza, jednak nie ma to większego znaczenia, zakładając, że nie chcesz wykorzystywać nagrań jako domowych filmów wideo. Najważniejsze, że na nagranym materiale możesz z łatwością dostrzec najważniejsze szczegóły, takie jak np. numery tablic rejestracyjnych.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Ostrzega o fotoradarach
 • Dobry uchwyt monatażowy

Wady:

 • Wymaga sporej ilości kabli

Nextbase 512GW

Nextbase 512GW

Nextbase 512GW to świetny wideorejestrator, ale niestety nieco droższy niż jego kuzyni 312GW i 412GW.

Wyższa cena wiąże się jednak z większą liczbą dodatków: m.in. polaryzatorem, który redukuje odblaski, automatyczny trybem parkowania oraz złączem, które umożliwia podłączenie tylnej kamery (czego Nextbase jeszcze nie sprzedaje).

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Redukcja odblasków
 • Tryb parkowania

Wady:

 • Cena

DDPai X2 Pro

DDPai X2 Pro

X2 to model bezekranowy, który posiada zaledwie jeden przycisk, więc instalacja jest bardzo prosta.

W zestawie otrzymujemy tylną kamerę, którą montuje się przy pomocy długiego kabla.

Ponadto, do dyspozycji mamy bezprzewodowy przycisk do robienia zdjęć, gdybyśmy w trakcie jazdy zobaczyli coś wartego uwagi, a także jedną z najlepszych aplikacji, jakie widzieliśmy, która służy do pobierania zdjęć i nagrań na telefon.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Aplikacja do obsługi kamery

Wady:

 • Cena

Asus Reco Classic

Asus Reco Classic

Reco Classic to bardzo dobrej jakości kamera, której jakość nagrań jest świetna zarówno w dzień, jak i w nocy

Nie jest co prawda najtańszym modelem, jednak na pewno wartym swojej ceny, zwłaszcza, że posiada także GPS.

Niestety nie zapewnia dostępu do Internetu, ale nie powinien to być problem – kopiowanie filmów bezpośrednio na komputer przez kabel USB jest i tak dużo szybsze.

Ponadto, w niektórych krajach model ten ostrzeże Cię przed fotoradarami.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość nagrań w dzień i nocy
 • GPS

Wady:

 • Brak dostępu do internetu

JooVuu X

JooVuu X

JooVuu X jest świetnym wideorejestratorem, zwłaszcza, że posiada zarówno GPS, jak i Wi-Fi, a poza tym może być używany również jako zwykła kamera, bo zamiast baterii jest zasilany kondensatorem.

Minusem jest na pewno brak ekranu LCD, ale nie jest to absolutnie powód, by od razu ten model skreślić. Jakość obrazu jest zachwycająca, a świetnym dodatkowym bonusem jest opcja przełączania trybów pracy (tj. automatyczna zmiana trybu z 60-klatkowego w dzień na 30-klatkowy w nocy).

Pełna recenzja »

Zalety:

 • GPS
 • Wi-Fi

Wady:

 • Brak ekranu LCD

Nextbase 112

Nextbase 112

112 jest następcą modelu 102. Ten dość tani wideorejestrator posiada ten sam uchwyt na zatrzask co 412GW, dlatego bardzo łatwo można wyjąć go z samochodu, by przerzucić nagrany materiał na komputer lub nawet wykonać podczas kolizji kilka zdjęć.

To jedyna kamera na tej liście, która nagrywa w rozdzielczości zaledwie 1280x720 pikseli. Jeśli chodzi o widoczność detali, z pewnością wygląda to gorzej niż w przypadku pozostałych modeli na rynku, jednak 120-stopniowe soczewki sprawiają, że niektóre elementy, np. numery tablic rejestracyjnych, wyglądają na większe niż są w rzeczywistości. Jakość za dnia jest naprawdę w porządku, by zobaczyć jakiś szczegół, wystarczy spauzować wideo.

Niestety nagrania nocne są bardzo słabej jakości – ciężko w ogóle dostrzec jakiekolwiek szczegóły. Mimo to, wydaje nam się, że w razie wypadku, ciągle będzie dało się udowodnić, co się zdarzyło.

Niestety nie ma żadnych dodatkowych funkcji, jak GPS czy Wi-Fi; na 2-calowym ekranie nie da się także obejrzeć nagranego materiału. Mimo to model 112 jest całkiem przyjemny, a dodatkowo dość niewielki i posiada łatwe w obsłudze menu.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Łatwe w obsłudze menu
 • Niewielkie rozmiary

Wady:

 • Nagrania nocą

SJCAM SJ5000X Elite

SJCAM SJ5000X Elite

Nie jest to model dla wszystkich, jeśli jednak nie potrzebujesz GPSu i zależy Ci na sprzęcie, którego będziesz mógł używać zarówno w samochodzie, jak i jako zwykłej kamery, zakup SJCAM SJ5000X Elite będzie dobrą decyzją.

Szkoda, że nagrania nie są w 4K, jednak za takiej jakości sprzęt trzeba by zapłacić dużo więcej.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Wielofunkcyjna nie tylko do samochodu

Wady:

 • Brak GPS

Vantrue X1

Vantrue X1

Firma Vantrue wypuściła wiele modeli wideorejestratorów, które można dostać na Amazonie, a X1 jest najnowszym z nich.

Nagrywa obraz z dźwiękiem w 1080p i przy 30 klatkach na sekundę.

Z tyłu urządzenia znajduje się 2.7-calowy ekran LCD, a przyciski są rozmieszczone u góry i z lewego boku. Te boczne są oznaczone, a górne nie, przez co dość ciężko korzystać z menu. Poza tym, zauważyliśmy, że w momencie wyczerpania baterii, urządzenie traci datę i godzinę i trzeba ustawiać je od nowa (a jako, ze nie ma GPSu, informacje te nie pojawią się automatycznie).

Jakość obrazu nie jest aż tak dobra, jakiej oczekiwalibyśmy po kamerze 1080p, a szerokie 170-kątowe soczewki sprawiają, że czasem ciężko dostrzec nadjeżdżające samochody, jeśli znajdują się na krawędzi obrazu. W nocy jakość nagrań nie jest zła, jednak, jak bywa w przypadku większości wideorejestratorów, trzeba mieć sporo szczęścia, by odczytać numery drugiego samochodu.

Łatwo przełączyć X1 w tryb parkowania – wystarczy przytrzymać znajdujący się na dole po lewej stronie przycisk (który służy także do blokowania plików). Vantrue radzi jednak, by do napędzania urządzenia podczas postoju użyć raczej USB lub zestawu zasilającego. Główną zaletą tego modelu jest slot na karty micro SD do 64GB – a więc dwa razy więcej niż w przypadku innych samochodowych kamer.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Tryb Parkowania
 • Slot karty micro SD

Wady:

 • Słabo oznakowany interfejs
 • Brak GPS

Orllo RX-630 GA PRO Seria A1

Orllo RX-630 GA PRO Seria A1

Kamera do Orllo prezentuje się solidnie. Zaskakuje ilością oferowanych funkcji za niezbyt wygórowaną cenę.

Kamera samochodowa Dual ORLLO RX-630GA PRO Seria A1 z Gps posiada dwie kamery (podwójna kamera -przednia i tylna/cofania) o łącznym kącie widzenia 280°. Ponadto, ma możliwość jednoczesnego nagrywania obrazu w jakości 2xFull HD (1920x1080/30fps) z obu kamer.

Rejestrator samochodowy posiada G-sensor 3D, GPS, autostart, nagrywanie w pętli, wykrywanie ruchu, WIFI, bezprzewodowy przycisk SOS Bluetooth.

Producent zadbał o łatwe kopiowanie nagrań z karty – w kamerze został zastosowany moduł WIFI dzięki, któremu połączymy się z aplikacją na smartfon i dokonamy ustawień kamery, a nawet wyślemy pliki z kamery do telefonu.

Bezprzewodowy przycisk Bluetooth pozwala na ręczne zabezpieczenie nagrań – w przypadku nagłego zdarzenia, jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Szerokokątne szklane obiektywy
 • Dobra jakość nagrań w nocy i dzień
 • Bezprzewodowy przycisk do zabezpieczania nagrań
 • Moduł WIFI do bezprzewodowego sterowania kamerą
 • Moduł GPS z rejestracją trasy i prędkości
 • Obsługa kart pamięci do 128GB

Wady:

 • Wysoka cena

Orllo FALCON 4K

Orllo FALCON 4K

Produkt od Orllo z pewnością zachwyca jakością oraz rozmiarem samego urządzenia. Nam w oczy rzuciła się dość wysoka cena w stosunku do innego produktu tej marki który też testowaliśmy chodzi dokładnie o ORLLO RX-630GA. Kosztuje on prawie 50 zł mniej a oferuje więcej funkcji. Można usprawiedliwiać wyższą jakością obrazu jednak musimy odpowiedzieć na pytanie na czy tego szukamy czy może dodatkowe funkcje i jakość nagrywania Full HD nam nie wystarczą?

Kamera samochodowa ORLLO FALCON 4K z Gps to pierwsza kamera nagrywająca w rozdzielczości 4K Ultra HD. Szklany, szerokokątny obiektyw o jasności 1.8 pozwala na nagrywanie bardzo wyraźnych nagrań w każdych warunkach pogodowych i w nocy.

Firma Orllo Electronics, zastosowała w kamerze przemyślane rozwiązanie jakim jest wbudowany moduł GPS oraz WIFI – dzięki temu nie musimy umieszczać dodatkowych modułów i kabli w aucie. Urządzenie zostało wyposażone w szereg niezbędnych kierowcy funkcji – G-sensor 3D, wbudowany w kamerę GPS do rejestracji trasy i prędkości, autostart, nagrywanie w pętli, wykrywanie ruchu, WIFI.

Producent zadbał o łatwe kopiowanie nagrań z karty – w kamerze został zastosowany moduł WIFI dzięki, któremu połączymy się z aplikacją na smartfon i dokonamy ustawień kamery, a nawet wyślemy pliki z kamery do telefonu.

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Nagrywanie w rozdzielczości Ultra HD (4K)
 • Wbudowany w kamerę moduł GPS (bez dodatkowych przewodów)
 • Szerokokątny szklany obiektywy
 • Dobra jakość nagrań w nocy i dzień
 • Moduł WIFI
 • Wbudowany moduł GPS do rejestracji trasy i prędkości
 • Kamera dual tylna / cofania (opcjonalnie)
 • Obsługa kart pamięci do 128GB

Wady:

 • Dostępna tylko w kolorze czarnym

Ranking kamer samochodowych 2017 i wideorejestratorów: wstęp

Wideorejestratory to urządzenia nagrywające to, co się dzieje podczas jazdy, dzięki czemu, w razie jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia na drodze, od razu ma się konkretny dowód. Nagrania z kamer samochodowych są obecnie coraz częściej uznawane przez ubezpieczycieli podczas ustalania, kto był podczas wypadku winny. Poniżej radzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie i recenzujemy poszczególne modele. Warto pamiętać, że część wideorejestratorów może służyć jako normalne kamery; a akcesoria do montażu kamery samochodowej można zrobić samemu.

Na podstawie przeprowadzonych testów wybraliśmy najlepsze wideorejestratory samochodowe w różnych kategoriach cenowych. Oceniliśmy jakość rejestrowanych przez nie materiałów wideo w różnych warunkach oświetleniowych. Sprawdziliśmy też przydatność dodatkowych funkcji, które np. pomagają rejestrować zdarzenia w czasie gdy samochód zostawiamy na parkingu.

Ranking kamer samochodowych 2017 i wideorejestratorów: ile pieniędzy przeznaczyć na zakup?

Ceny wideorejestratorów wahają się od ok. 100 zł do ok. 1000 zł, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że niska cena wiąże się często z gorszą jakością – tańsze modele mają kiepskiej jakości obiektywy i nagrywają w dość niskiej rozdzielczości, która często uniemożliwia dojrzenie niektórych ważnych szczegółów, np. numerów na tablicach rejestracyjnych czy znaków drogowych.

Coraz więcej osób posiadających samochody kupuje wideorejestratory i taki trend z pewnością będzie się utrzymywał. Oszczędni inwestują w tanie kamery, a potem narzekają na jakość nagrań i małe możliwości urządzeń. Tego problemu nie mają użytkownicy droższych kamer samochodowych, które wyposażone są w jasne obiektywy, dobrej jakości przetworniki obrazu potrafiące rejestrować filmy z szybkością 30 kl./s w rozdzielczości 1080p. Polecamy obejrzeć kilka filmów na YouTube kompilujących nagrania z kilku wideorejestratorów, by sprawdzić, jak duże mogą być różnice.

Czasami warto zapłacić nieco więcej i zyskać pewność, że będzie się w stanie bez problemu odczytać numery samochodu, który w nas uderzył. Całkiem przyzwoitą kamerę z GPSem można dostać już za ok. 300-400 zł; za dodatkowe funkcje trzeba jednak niestety trochę dopłacić.

Niektóre duże, zagraniczne firmy ubezpieczeniowe oferują zniżki kierowcom, którzy mają zainstalowane wideorejestratory. Czasem jest to nawet 20%! Niestety w Polsce to rozwiązanie nie weszło jeszcze na rynek ubezpieczeniowy. Miejmy jednak nadzieję, że za niedługi czas się to zmieni.

Ranking kamer samochodowych 2017 i wideorejestratorów: materiał wideo to niepodważalny dowód

Korzystanie z wideorejestratorów chroni nas przed płaceniem za nie swoje winy. Nagrywany przez nie materiał wideo to często jedyny sposób na to żeby udowodnić naszą niewinność, lub zarejestrować nieprawidłowe zachowanie kierowcy jadącego przed nami.

Wideorejestratory to małe urządzenia bez wbudowanych dysków czy pamięci flash i do zapisywania filmów, wykorzystują zewnętrzne karty pamięci (najczęściej microSD). Niestety tylko nieliczne modele mają je na standardowym wyposażeniu. Trzeba ja dokupić.

Nowoczesne wideorejestratory potrafią nagrywać obraz z rozdzielczością 1080p i większą a to spore wyzwanie dla karty pamięci. Tanie i wolne karty pamięci mogą nie nadążać z zapisywaniem strumieniowym a to negatywnie wpłynie na jakość i ciągłość nagrywanych sekwencji wideo, dlatego nie warto oszczędzać. Wybierzcie dobrej jakości kartę Class10 (10 MB/s) o pojemności minimum 8 GB.

Oczywiście nawet najpojemniejsza karta kiedyś się zapełni, dlatego filmy rejestrowane przez wideorejestratory samochodowe nagrywane są w pętli w określonych przez użytkownika, lub ustawionych przez producenta interwałach czasowych. W praktyce po 15 minutowej jeździe samochodem, mamy na karcie pamięci np. pięć filmów po trzy minut każdy, które obejrzane po kolei pozwalają odtworzyć naszą jazdę. Po zapełnieniu karty starsze zapisy są automatycznie nadpisywane.

Ranking kamer samochodowych 2017 i wideorejestratorów: UWAGA - stłuczka!

Wideorejestratory wydzielają z dostępnej przestrzeni karty pamięci specjalną strefę dla filmów, które nie można nadpisać. To tam automatycznie poprzenoszone są pliki wideo z nagranymi stłuczkami czy innymi zdarzeniami drogowymi. Bodźcem do tego może być np. naciśnięcie przez użytkownika przycisku „alarmu”. Spora grypa kamer samochodowych ma też wbudowane czujniki przeciążeniowe (G – sensor), które potrafią wykryć uderzenie i zainicjować sekwencję zabezpieczenia materiału wideo przed nadpisaniem. Stojąc na parkingu wideorejestrator może też działać jak detektor ruchu, automatycznie uruchamiając nagrywanie gdy ktoś zbliży się do samochodu lub w niego uderzy.

Większość wideorejestratorów ma wbudowane ekrany, na których można przejrzeć nagrane materiały wideo czy zdjęcia. Niestety zastosowane wyświetlacze są dosyć małe i wygodniej jest to zrobić po przyjściu do domu. Wystarczy w tym celu podłączyć kamerę do komputera czy laptopa za pomocą dołączanego przewodu USB i przegrać filmy. Są jednak wyjątki jak np. wideorejestrator Cowona AF2, który nie ma wbudowanego gniazda USB. W takich sytuacjach chcąc odczytać zapisane filmy trzeba posiadać czytnik kart pamięci w komputerze.

Odtwarzanie czy obróbka filmów nie sprawia żadnych problemów bo wideorejestratory korzystają z popularnego kodeka H.264, który jest odtwarzaczy na praktycznie każdym komputerze czy smartfonie.

Ranking kamer samochodowych 2017 i wideorejestratorów: wbudowany GPS

Coraz częściej na wyposażeniu wideorejestratora jest też odbiornik GPS, który zapisuje prędkość z jaką jedziemy i pozycję pojazdu. Nie jest to wypocznie niezbędne, ale przydatne. Dzięki GPSowi zarówno Twoja lokalizacja, jak i prędkość są nagrywane. Dane z GPSu podczas oglądania nagrania z wideorejestratora synchronizują się z obrazem, dzięki czemu widzisz wówczas na mapie swoją lokalizację.

Zapisane przez moduł GPS dane o szybkości jazdy mogą świadczyć o naszej niewinności, ale nie oczekujmy zbyt wiele. Do pomiaru szybkości dedykowane są urządzenia z homologacją i tylko ich zapisy będą niepodważalnym dowodem w sprawie. Moduł GPS może za to przydać się do ostrzegania kierowcy o przekroczeniu dozwolonej szybkości.

Najlepiej pod tym względem spisują się wideorejestratory samochodowe z wbudowaną bazą fotoradarów, które w połączeniu z odbiornikiem GPS, ostrzegają kierowcę o zbliżaniu się do punktu kontroli prędkości. Wybierając tego typu rejestrator sprawdźcie tylko czy korzystanie z bazy fotoradarów nie jest ograniczone czasowo i nie wymaga dodatkowych opłat za jej aktualizowanie. Dobrze też gdy mamy możliwość uzupełnianie bazy fotoradarów o własne punkty jak ma to miejsce w wideorejestratorach MIO.

Ranking kamer samochodowych 2017 i wideorejestratorów: zbędne i niezbędne dodatki

Wi-Fi

Nowym trendem, który zaobserwowaliśmy to dodawanie do kamer samochodowych modułów Wi-Fi. Dzięki nim można podłączyć wideorejestrator z np. smartfonem i poprzez specjalną aplikację przesyłać filmy na np. portale społecznościowe. Mio stworzył nawet specjalną platformę MiVue Share do dzielenia się filmami. Moduły Wi-Fi w kamerach samochodowych to jednak ciekawostka i to dla większość osób zbędna.

Rejestratory z Wi-Fi zazwyczaj pozwalają na zainstalowanie aplikacji, w której możesz oglądać nagrania na telefonie bądź tablecie. Czasem może być to przydatna funkcja, zwłaszcza, jeśli nagrania można pobierać. Trzeba jednak pamiętać, że przesyłanie filmu przez Wi-Fi może się okazać niezwykle powolne, a filmów „zatrzymanych” w tym czasie w aplikacji nie można oglądać.

Często łatwiej jest po prostu wyjąć kartę microSC i przesłać pliki na laptopa. Na pewno zobaczysz wówczas więcej szczegółów, niż podczas oglądania materiału na małym ekranie wideorejestratora o niskiej rozdzielczości.

Asystent pasa ruchu

Bardziej przyda się za to np. asystent pasa ruchu, który ostrzega kierowcę przed niekontrolowaną zmianą pasa ruchu. To rozwiązanie faktycznie zwiększa bezpieczeństwo jazdy i co najistotniejsze nie wymaga montowania instalowania w wideorejestratorze dodatkowych modułów. Do śledzenia pasa ruchy wystarczy kamera i odpowiednie oprogramowanie.

Akceleromierz

Akceleromierz wykrywa ruch samochodu i zazwyczaj blokuje wideorejestrator w momencie zdarzenia, by uchronić plik przed usunięciem. Wszystkie dedykowane wideorejestratory posiadają akceleromierze; kamery GO pro niestety często ich nie mają.

Tryb parkowania

Akceleromierz może być również użyty w tym celu. Z trybu parkowania korzystamy podczas postoju samochodu. W trybie parkowania niestety nie mamy gwarancji, że zobaczymy, co się wydarzyło, dlatego polecamy zamontowanie dwóch wideorejestratorów – w tym jednego na tylnej szybie.

Własne zasilanie

Niestety większość producentów raczej nie zaleca zostawiania kamery włączonej, gdy samochód stoi zaparkowany, jako że może to bardzo szybko wyczerpać akumulator. Poza tym, większość samochodów po zaparkowaniu odcina dopływ prądu do wszelkich podłączonych do nich akcesoriów, więc, by Twój rejestrator nadal działał nawet podczas postoju, będziesz potrzebował profesjonalnej pomocy.

Służą ku temu specjalne zestawy, które zapewniają kamerze jej własne zasilanie przez cały czas; jest to też możliwe w samochodach, w których gniazdko zapalniczki działa nawet wówczas, gdy silnik jest wyłączony (jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo zapobiega wyczerpaniu akumulatora, jeśli przypadkowo zostawimy kamerę włączoną).

Czy potrzebuję karty SD?

W większości wideorejestratorów brakuje wbudowanej pamięci, więc trzeba zatroszczyć się o to samemu.

Karty SD, jakie przyjmuje większość rejestratorów, są ograniczone do 32GB, ponieważ nie wspierają SDXC, o czym warto pamiętać przy kupowaniu karty o większej pojemności. Nie powinno być to jednak większym problemem – w większości przypadków 32GB będzie wystarczające, by nagrać ok. 4-5 godzin materiału.

Akcesoria

Rodzaj akcesoriów dołączonych do zestawu zależy w dużej mierze od konkretnego modelu kamery. Często można oczekiwać dość długiego kabla zasilającego, który osadzamy wokół przedniej szyby i podłączamy do gniazda zapalniczki. Szkoda, że w zestawie z reguły nie dostaje się kabla USB – można by było wówczas skorzystać z rozgałęziacza USB, który pozwoliłby na podłączenie do gniazda zapalniczki także innych urządzeń.

Ranking kamer samochodowych 2017 i wideorejestratorów: jakość wideo

Producenci wideorejestratorów montują w obudowach wideorejestratorów dodatkowe diody LED lub promienniki podczerwieni, które doświetlają obraz przed kamerą w nocy. W praktyce skuteczność takiego rozwiązania jest niewielka.

Droższe kamery mają na tyle jasne obiektywy, że dobrze radzą sobie nie tylko w dzień, ale też w nocy czy trudnych warunkach oświetleniowych. Najczęściej wyposażone są też w lepszej jakości sensory obrazu, które pozwalają rejestrować obraz w rzeczywistej a nie interpolowanej rozdzielczości 1080p a nawet wyższej. Do takich wideorejestratorów zaliczyć należy chociażby uczestniczące w testach konstrukcje MIO, DOD, VicoVation czy CVR – A7810.

Z tańszych modeli polecamy Navroda myCAM HD PRO. Warto też zwrócić uwagę na coraz popularniejsze wideorejestratory dwukamerowe, które pozwalają na monitorowanie tego co się dzieje przed i za naszym samochodem.


Zobacz również
Słuchawki do biegania - jak wybrać sportowe słuchawki?
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i komputera