Ranking kamer samochodowych 2018 - Jaki wideorejestrator kupić? - Najlepsze kamery samochodowe

Oto ranking najlepszych kamer samochodowych 2018. W tym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy wideorejestrator samochodowy i które urządzenie wybrać żeby uzyskać najlepszą jakość w stosunku do ceny. W artykule znajdują się także porady na co zwrócić uwagę kupując kamerę samochodową.

Navitel DVR R600

Navitel DVR R600

Ocena redakcji PCWorld.pl

Navitel DVR R600 to kompaktowych rozmiarów wideorejestrator, który skrywa wielkie możliwości. Zobacz, jakie!

Navitel DVR R600 to kompaktowej wielkości wideorejestrator w rozsądnej cenie. Od frontu wyposażono go w duży obiektyw, zaś z tyłu w kolorowy wyświetlacz 2" o kącie widzenia 170°, pokazujący obraz w rozdzielczości 960 x 640, a rejestrujący w Full HD. Dzięki sensorowi optycznemu SONY urządzenie nagrywa najwyższej jakości materiał nawet w najgorszych warunkach oświetlenia. Jeśli chodzi o samą regulację obrazu, możliwy 6-krotny, cyfrowy zoom. W ustawieniach domyślnych włączony jest tryb pętli oraz automatyczne rozpoczęcie nagrywania po uruchomieniu silnika. Urządzenie Navitel podczas nagrywania zapisuje na filmach datę i godzinę, nie ma jednak szybkości samochodu, ponieważ w urządzenie - niestety - nie został wbudowany moduł GPS.

W obudowie wideorejestratora Navitel DVR R600 umieszczono slot obsługujący karty pamięci Micro SD/SDHC o pojemności maksymalnej 256 GB. Z wartych uwago cech warto dodać także wbudowany tryb parkingowy. Łatwa...

Navitel DVR R600 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Kompaktowe rozmiary
 • Rejestrowanie obrazu w Full HD
 • Wbudowany tryb parkingowy
 • Obsługa kart 256 GB

Wady:

 • Brak GPS

DOD LS470W

DOD LS470W

Ocena redakcji PCWorld.pl

DOD LS470W to czuła matrycę, która oferuje ustawienie ISO na poziomie 12800. Czy jeszcze producent chce nas skłonić do zakupu?

Przy kraksie liczy się każda uchwycona przez kamerę sekunda, dlatego gdy tylko dojdzie do zderzenia,LS470W automatycznie przestaje nagrywać, tak, by obraz z chwili wypadku nie został nadpisany. Wideorejestrator doskonale sprawdzi się w mniej groźnych sytuacjach, np. pracując w trybie parkowania uruchomi się, gdy wykryje ruch przed samochodem. Dzięki temu produkt DOD może zarejestrować sytuację, w której inny niezdarny kierowca uderzy w auto przy nieumiejętnej próbie parkowania.

Producent wyposażył LS470W w jasny obiektyw f 1.6 oraz czułą matrycę, która oferuje ustawienie ISO na poziomie 12800. Dzięki temu na światłoczułą matrycę wpada więcej światła co w praktyce oznacza jasny i wyraźny obraz nawet w nocy.W wyświetlaczu znalazło się miejsce dla 2,7 calowego ekranu. Dodatkowo dzięki aplikacji DOD GPS Player V2.0 filmik będzie można odtworzyć na komputerze w jakości Full HD. Ponadto ta kamera samochodowa wyposażona została w...

DOD LS470W - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość obrazu full HD
 • Jasny obiektyw f 1.6
 • Wyświetlacz 2,7"
 • 10x szybszy GPS
 • Tryb parkowania

Wady:

 • Wysoka cena

Lamax Drive C7

Lamax Drive C7

Ocena redakcji PCWorld.pl

Lamax Drive C7 to bardzo dobra kamera w niezwykle atrakcyjnej cenie. Co przemawia za jej zakupem?

Lamax Drive C7 to wideorejestrator wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 2,4". Umożliwia rejestrowanie obrazu w rozdzielczości Full HD 1080p przy 30 klatkach na sekundę, posiada również funkcję timelapse, czyli tworzenie nagrania poklatkowego ze zdjęć wykonywanych co sekundę. Kąt widzenia kamery wynosi 150°. Została ona wyposażona w czujnik ruchu, który włącza nagrywanie automatyczne w momencie, gdy pojazd zostaje poruszony - np. gdy na parkingu zahaczy o niego inny. Kolejna ważna cecha, jaką warto wymienić, to WDR, czyli Wide Dynamic Range. Jest to rozwiązanie podnoszące jakość kadrów w miejscach o nieregularnym oświetleniu, co pozwala na osiągnięcie czytelnego obrazu.

Duży plus Lamax Drive C7 to także długi czas pracy bez konieczności podłączenia do zasilania - nawet do 24 godzin. Jedynym minusem, jaki można policzyć temu urządzeniu, jest brak wbudowanej pamięci. Dlatego przy jego zakupie dobrze od razu zaopatrzyć się w kartę microSD,...

Lamax Drive C7 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Rejestrowanie obrazu w Full HD
 • Długi czas działania bez zasilania
 • Wide Dynamic RangeBrak wbudowanej pamięci

Wady:

 • Brak wbudowanej pamięci

NavRoad myCAM HD PRO

NavRoad myCAM HD PRO

Ocena redakcji PCWorld.pl

Navroad myCAM HD PRO mile zaskakuje jakością rejestrowanych materiałów wideo, prostą obsługą i niewygórowaną ceną.

Sercem kamery jest procesor Ambarella A7LA30, a za rejestrowanie obrazu odpowiada matryca Omnicore (4 MP) i dobrej jakości obiektyw szerokokątny (170 stopni). Wideorejestrator potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli z szybkością 30 kl./s i z szybkością 60 kl./s w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Urządzenie zamkniętej jest w niewielkiej i starannie wykonanej obudowie z 2 calowym wyświetlaczem.

Navroad myCAM HD PRO sterujemy za pomocą dodatkowych przycisków. Interfejs programowy jest spolszczony i łatwy w obsłudze. Ma wszystkie niezbędne opcje włączenie z możliwością regulowania długości interwałów czasowych w jakich mają być zapisywane filmy (1, 3 , 20 minut), regulacją czułości G-Sensora, itp. Niestety kamera nie ma modułu GPS.

Jakość nagranych materiałów z jady przeprowadzonej w ciągu dnia jest bardzo dobra. Obraz jest płynny i szczegółowy. Kamera dobrze spisuje się też w trudniejszych warunkach oświetleniowych i w...

NavRoad myCAM HD PRO - pełna recenzja »

Zalety:

 • Rozsądna cena
 • Szerokokątny obiektyw
 • Dobra jakość nagrań

Wady:

 • brak GPS

Blaupunkt BP 2.0 FHD

Blaupunkt BP 2.0 FHD

Ocena redakcji PCWorld.pl

Blaupunkt BP 2.0 FHD to kompaktowy rejestrator samochodowy z obiektywem szerokokątnym 120⁰. Jakie jeszcze ma zalety?

Blaupunkt BP 2.0 FHD to niewielki gabarytowo rejestrator, wyposażony w obiektyw szerokokątny 120⁰. Umożliwia zapis obrazu wideo w rozdzielczościach 1920*1080P\1440*1080P (25fps)\1280*720P\848*480P\VGA (30 ftps). Montuje się je za pomocą przyssawki mocuje się do przedniej szyby samochodu, aby na karcie pamięci microSD (o maksymalnej pojemności 32 GB) zarejestrować przebieg trasy w jakości Full HD lub wykonać zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Rejestrator posiada wyświetlacz HD TFT LCD o przekątnej 2,0”, który służy do ustawiania parametrów w menu, a także umożliwia podgląd zdjęć i nagrań.

Blaupunkt BP 2.0 FHD posiada wbudowany akcelerometr (G-Sensor), który blokuje możliwość nadpisania lub nieumyślnego skasowania filmu nagranego podczas zdarzenia drogowego, kiedy wartość przeciążenia przekroczy ustawiony limit. Urządzenie posiada opcję nagrywania w pętli. Na plus można policzyć mu dług na 3,5 m kabel zasilający, który umożliwia wygodny...

Blaupunkt BP 2.0 FHD - pełna recenzja »

Zalety:

 • Łatwy montaż
 • Zapis w Full HD
 • Długi kabel zasilania
 • G-Sensor

Wady:

 • Brak karty pamięci w zestawie

MIO MiVue 698 Dual

MIO MiVue 698 Dual

Ocena redakcji PCWorld.pl

MIO MiVue 698 Dual to dwukamerowy wideorejestrator umożliwiający monitorowanie tego co się dzieje przed i za samochodem.

Kamera przednia wyposażona jest w przetwornik obrazu nagrywający filmy w maksymalnej rozdzielczości 2304 x 1296 pikseli z szybkością 30 kl./s. Tylna kamera rejestruje obraz z maksymalną rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli (30 kl./s).

Wysoka rozdzielczość przedniej kamery i jasny obiektyw F1.8 sprawiają, że nagrywane filmy są bardzo dobrej jakości i niewiele można im zarzucić. W naszej ocenie trochę lepiej spisuje się jednak model MiVue 688, choć róznice są niewielkie. Obie kamery MIO dobrze radzą sobie zarówno w dzień jak i w nocy.

MiVue 698 Dual ma wbudowaną bazę fotoradarów, asystenta pasa ruchu i dobrej jakości odbiornik GPS. Za pomocą detektora ruchu w trybie parkingowym monitoruje to co się dzieje przed i za samochodem.

MIO MiVue 698 Dual - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dwie kamery
 • Jakość nagrań
 • Dodatkowe funkcje

Wady:

 • Cena

TrueCam A7S Full HD 45FPS GPS

TrueCam A7S Full HD 45FPS GPS

Ocena redakcji PCWorld.pl

TrueCam A7S Full HD 45FPS GPS to kamera, która posiada liczne zalety - w tym wykrywanie radarów i zapis wideo w jakości Full HD.

TrueCam A7S Full HD 45FPS GPS to kamera samochodowa, która wykonuje nagrania Full HD w rozdzielczości 1296p lub 1080p. Wyposażona została w moduł GPS, dostarczający dokładnych informacji o przebiegu trasy i prędkości, a dzięki współpracy z Google Maps umożliwia podanie precyzyjnej lokalizacji pojazdu. Wbudowany G-sensor potrafi wykrywać uderzenie, dba również za to, aby nagrania wypadków samochodowych zostały zabezpieczone, a tym samym ochronione przed niechcianym zastąpieniem przez kolejne zapisy w pętli nagrywania. Kamera samochodowa TrueCam A7 posiada funkcję ostrzegania głosem przed radarami stacjonarnymi i odcinkowymi, jazdą na czerwonym świetle lub innych miejscach, w których trzeba zachować szczególną ostrożność, a także gdy przekracza się maksymalną dozwoloną prędkość.

Model ten ma wyświetlacz LCD o przekątnej 2,7" - można go w każdej chwili uśpić, aby nie przeszkadzał w prowadzeniu pojazdu. Na plus należy policzyć w pełni...

TrueCam A7S Full HD 45FPS GPS - pełna recenzja »

Zalety:

 • Nagrywanie w Full HD
 • Moduł GPS
 • Funkcja HDR
 • Nagrywanie w nocy
 • Wykrywanie radarów

Wady:

 • Trudność w demontażu ze stopki

Nextbase 512GW

Nextbase 512GW

Nextbase 512GW to świetny wideorejestrator, ale niestety nieco droższy niż jego kuzyni 312GW i 412GW.

Wyższa cena wiąże się jednak z większą liczbą dodatków: m.in. polaryzatorem, który redukuje odblaski, automatyczny trybem parkowania oraz złączem, które umożliwia podłączenie tylnej kamery (czego Nextbase jeszcze nie sprzedaje).

Nextbase 512GW - pełna recenzja »

Zalety:

 • Redukcja odblasków
 • Tryb parkowania

Wady:

 • Cena

Xiaoyi Yi Dash

Xiaoyi Yi Dash

Ocena redakcji PCWorld.pl

Xiaoyi Yi Dash to tani wideorejestrator, który daje duże możliwości. Czy warto go nabyć?

Xiaoyi Yi Dash (Yi Dash Camera) to kamera samochodowa w dobrej cenie! Choć nie jest to propozycja z górnej półki cenowej, jakość nagrań potrafi miło zaskoczyć - Full HD 1080p 60fps, a także 1296p30 (przez interpolację). Jasny obiektyw z kątem widzenia 165° i przysłoną f/1.8 pozwala na zarejestrowanie większej ilości szczegółów podczas jazdy po zmroku, natomiast system 3D Noise Reduction dba o eliminację nadmiernych szumów obrazu w nocnych nagraniach wideo. Wbudowany odbiornik WiFi umożliwia bezprzewodową kontrolę kamery z poziomu smartfona za pośrednictwem dostępnej bezpłatnie aplikacji Yi Dashcam. Duży i przejrzysty wyświetlacz TFT LCD 2.7" oraz zestaw łatwo dostępnych 4 przycisków funkcyjnych pozwala na szybką i intuicyjną zmianę najważniejszych parametrów funkcjonowania kamery.

Yi Dash Camera wyposażono we wbudowany G-Sensor z funkcją zabezpieczania nagrań - dba o to, aby w razie kolizji, bądź gwałtownego manewru,...

Xiaoyi Yi Dash - pełna recenzja »

Zalety:

 • Rejestrowanie obrazu w Full HD
 • Szeroki kąt widzenia obiektywu
 • Rozsądna cena

Wady:

 • Brak wbudowanej pamięci

Viofo A129 GPS

Viofo A129 GPS

Viofo A129 GPS to kamera dwukanałowa, zapisująca obraz w jakości Full HD. Jak sprawuje się w praktyce?

Viofo A129 GPS to dwukanałowa kamera samochodowa wyposażona w soczewkę z przesłoną F/1.6, przekazującą dużą ilość światła do czujnika, co ma zapewnić wysoką jakość nagrania w trudnych warunkach oświetleniowych. Co ciekawe, w pudełku znajdziemy dwa urządzenia - główny rejestrator jest przeznaczony do przyczepienia na przednią szybę, dodatkowy na szybę tylną. Nieco niemiłym zaskoczeniem jest fakt, że nie mają one przyssawek, a przyczepia się je do szyby za pomocą dwustronnej taśmy 3M. Jeśli więc chcemy zmienić jej położenie lub odczepić - będzie to trudne. małym pocieszeniem jest możliwość korekty w pionie kąta założonej kamery. A jak nagrywa obraz? Dzięki wspomnianej soczewce oraz sensorowi Sony Starvis IMX291 zapisuje go w Full HD (1080p60) i jest klarowny i przejrzysty zarówno za dnia, jak i w nocy. Dzięki przyciskowi na głównym rejestratorze można zrobić zdjęcie - fotki są zapisywane w innym folderze, niż filmy, co eliminuje...

Viofo A129 GPS - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dwie kamery w zestawie
 • Tryb parkingowy
 • G-Sensor
 • Moduł GPS

Wady:

 • Przyczepianie taśmą kamery
 • Niewielki wyświetlacz

BlackVue DR750S-1CH

BlackVue DR750S-1CH

BlackVue DR750S-1CH to kamera kosztująca niemal 1400 złotych. Czego możemy spodziewać się w tej kwocie?

BlackVue DR750S-1CH to rejestrator samochodowy z górnej półki cenowej. Jest wyposażony w sensor SONY Starvis, oferuje kąt widzenia 139°, posiada funkcję "night vision", zwiększającą czułość ISO w przypadku obszarów niedoświetlonych, nie rozjaśniając jednocześnie obrazu w miejscach, gdzie natężenie światła jest wystarczające. Umożliwia zapis obrazu w jakości Full HD 1080p (60 kl./s). Zintegrowane z rejestratorem czujniki wstrząsu oraz ruchu automatycznie przełączą kamerę we właściwy tryb zapisu: normal - podczas jazdy, parking - podczas postoju, gdy czujnik ruchu wykryje ruch przed obiektywem kamery, event - podczas jazdy lub postoju, gdy czujnik wstrząsu zarejestruje przeciążenie np. w momencie kolizji drogowej. Pliki z zarejestrowanym materiałem zostają oznaczone odpowiednio do trybu w jakim zostały zapisane. Jednak uwaga - dużym minusem jest brak możliwości zabezpieczenia bieżącego nagrania przed nadpisaniem. Zintegrowany z rejestratorem...

BlackVue DR750S-1CH - pełna recenzja »

Zalety:

 • Zapis obrazu w jakości Full HD
 • Automatyczne przełączanie trybu zapisu
 • Zapisywanie plików w chmurze
 • Możliwość podglądu za pomocą aplikacji
 • Wbudowany moduł GPS

Wady:

 • Brak zabezpieczenia przed nadpisaniem plików na karcie pamięci

Mio MiVue 792

Mio MiVue 792

Ocena redakcji PCWorld.pl

Mio MiVue 792 to niewielki, samochodowy rejestrator wideo ze średniej półki cenowej. Czy warto go nabyć?

Mio MiVue 792 to rejestrator jazdy z sensorem optycznym STARVIS CMOS. Jego zaletą jest zakres światła zbliżony do podczerwieni, co pozwala w nocy na uzyskanie jakości obrazu podobnej do noktowizora. W dziennym oświetleniu rejestruje doskonale każdy szczegół - nie powinno być problemów z odczytaniem tablic rejestracyjnych innych pojazdów czy dokładnym zobaczeniem drobnych detali otoczenia. Pliki wideo zapisywane są w jakości Full HD z prędkością 60 klatek na sekundę. Za pomocą wbudowanego modułu Wi-fi można połączyć kamerę z komórką i - za pośrednictwem aplikacji MiVue - zapisywać na niej nagrania. Pozwala ona również na udostępnianie nagranych materiałów wideo na YouTube i Facebooku. Moduł GPS cały czas rejestruje położenie, które potem można połączyć na mapach Google wraz z odtwarzanym filmem. Kamera zapisuje również informacje o prędkości, z jaką porusza się pojazd - zapis prędkości można włączyć lub wyłączyć na nagraniu...

Mio MiVue 792 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość nagrań Full HD
 • Wysokiej klasy sensor optyczny
 • Wbudowany moduł GP
 • Wbudowany moduł Wi-fi

Wady:

 • Brak możliwości połączenia kablowego

Vantrue X1

Vantrue X1

Firma Vantrue wypuściła wiele modeli wideorejestratorów, które można dostać na Amazonie, a X1 jest najnowszym z nich.

Nagrywa obraz z dźwiękiem w 1080p i przy 30 klatkach na sekundę.

Z tyłu urządzenia znajduje się 2.7-calowy ekran LCD, a przyciski są rozmieszczone u góry i z lewego boku. Te boczne są oznaczone, a górne nie, przez co dość ciężko korzystać z menu. Poza tym, zauważyliśmy, że w momencie wyczerpania baterii, urządzenie traci datę i godzinę i trzeba ustawiać je od nowa (a jako, ze nie ma GPSu, informacje te nie pojawią się automatycznie).

Jakość obrazu nie jest aż tak dobra, jakiej oczekiwalibyśmy po kamerze 1080p, a szerokie 170-kątowe soczewki sprawiają, że czasem ciężko dostrzec nadjeżdżające samochody, jeśli znajdują się na krawędzi obrazu. W nocy jakość nagrań nie jest zła, jednak, jak bywa w przypadku większości wideorejestratorów, trzeba mieć sporo szczęścia, by odczytać numery drugiego samochodu.

Łatwo przełączyć X1 w tryb parkowania – wystarczy przytrzymać znajdujący się na dole po lewej stronie przycisk (który służy...

Vantrue X1 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Tryb Parkowania
 • Slot karty micro SD

Wady:

 • Słabo oznakowany interfejs
 • Brak GPS

Xblitz Park View

Xblitz Park View

Ocena redakcji PCWorld.pl

Rejestrator jazdy Xblitz Park View to trzy w jednym - lusterko wsteczne, rejestrator jazdy oraz kamera cofania.

Xblitz Park View to urządzenie łączące w sobie funkcje wideorejestratora, kamery cofania oraz lusterka wstecznego. Kształtem przypomina ten ostatni element, dzięki czemu może zastąpić w pojeździe lusterko wsteczne. Wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 4,3" ma soczewką o kącie 120°. Urządzenie posiada funkcję podwójnego nagrywania: przód w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, tył w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Obsługuje karty pamięci microSDHD do 32 GB pamięci. Zamontowany w nim czujnik ruchu pozwala na automatyczne włączanie. Kamera posiada tryb nocny, działa on jednak tylko przy nagrywaniu z przodu - tył nie jest obsługiwany.

Xblitz Park View wyposażono w mocno średni mikrofon, jeśli jednak komuś nie zależy na rejestracji dźwięku, nie powinno być to problemem. Należy też pamiętać o fakcie, że kamera jest lusterkiem wstecznym i musi być przede wszystkim ustawiona pod katem bezpieczeństwa jazdy - dlatego nie można umieścić jej w dowolnym...

Xblitz Park View - pełna recenzja »

Zalety:

 • 3 w 1
 • Nagrywanie w Full HD
 • Czujnik ruchu
 • Kamera cofania

Wady:

 • dźwięk uruchamiania
 • brak wbudowanej pamięci
 • brak trybu nocnego z tyłu
 • słaby mikrofon

Orllo FALCON 4K

Orllo FALCON 4K

Produkt od Orllo z pewnością zachwyca jakością oraz rozmiarem samego urządzenia. Nam w oczy rzuciła się dość wysoka cena w stosunku do innego produktu tej marki który też testowaliśmy chodzi dokładnie o ORLLO RX-630GA. Kosztuje on prawie 50 zł mniej a oferuje więcej funkcji. Można usprawiedliwiać wyższą jakością obrazu jednak musimy odpowiedzieć na pytanie na czy tego szukamy czy może dodatkowe funkcje i jakość nagrywania Full HD nam nie wystarczą?

Kamera samochodowa ORLLO FALCON 4K z Gps to pierwsza kamera nagrywająca w rozdzielczości 4K Ultra HD. Szklany, szerokokątny obiektyw o jasności 1.8 pozwala na nagrywanie bardzo wyraźnych nagrań w każdych warunkach pogodowych i w nocy.

Firma Orllo Electronics, zastosowała w kamerze przemyślane rozwiązanie jakim jest wbudowany moduł GPS oraz WIFI – dzięki temu nie musimy umieszczać dodatkowych modułów i kabli w aucie. Urządzenie zostało wyposażone w szereg niezbędnych kierowcy funkcji – G-sensor 3D, wbudowany w kamerę GPS do rejestracji trasy i prędkości, autostart, nagrywanie w pętli, wykrywanie ruchu, WIFI.

Producent zadbał o łatwe kopiowanie nagrań z karty – w kamerze został zastosowany moduł WIFI dzięki, któremu połączymy się z aplikacją na smartfon i dokonamy ustawień kamery, a nawet wyślemy pliki z kamery do telefonu.

Orllo FALCON 4K - pełna recenzja »

Zalety:

 • Nagrywanie w rozdzielczości Ultra HD (4K)
 • Wbudowany w kamerę moduł GPS (bez dodatkowych przewodów)
 • Szerokokątny szklany obiektywy
 • Dobra jakość nagrań w nocy i dzień
 • Moduł WIFI
 • Wbudowany moduł GPS do rejestracji trasy i prędkości
 • Kamera dual tylna / cofania (opcjonalnie)
 • Obsługa kart pamięci do 128GB

Wady:

 • Dostępna tylko w kolorze czarnym

JooVuu X

JooVuu X

JooVuu X jest świetnym wideorejestratorem, zwłaszcza, że posiada zarówno GPS, jak i Wi-Fi, a poza tym może być używany również jako zwykła kamera, bo zamiast baterii jest zasilany kondensatorem.

Minusem jest na pewno brak ekranu LCD, ale nie jest to absolutnie powód, by od razu ten model skreślić. Jakość obrazu jest zachwycająca, a świetnym dodatkowym bonusem jest opcja przełączania trybów pracy (tj. automatyczna zmiana trybu z 60-klatkowego w dzień na 30-klatkowy w nocy).

JooVuu X - pełna recenzja »

Zalety:

 • GPS
 • Wi-Fi

Wady:

 • Brak ekranu LCD

Overmax CamRoad 6.1

Overmax CamRoad 6.1

Ocena redakcji PCWorld.pl

Overmax CamRoad 6.1 to kamera z soczewkami zapewniającymi szeroki kąt widzenia - 165°. Co jeszcze policzyć jej na plus?

Overmax CamRoad 6.1 to wideorejestrator wyposażony w system sześciu szklanych soczewek, co zapewnia szeroki kąt widzenia - 165° oraz umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD przy 30 FPS. Wbudowany moduł GPS pozwala na dokładne określenie pozycji pojazdu w momencie dokonywania zapisu. Wyświetlacz o przekątnej 2,7" daje dostęp do polskiego menu. Kamera rozpoczyna nagrywanie materiału natychmiast po przekręceniu kluczyka w stacyjce, posiada system wykrywania ruchu oraz tryb nocny, gwarantujący wysoką jakość nagrania nawet przy kiepskich warunkach oświetleniowych. Nagrania zapisuje na kartach pamięci microSD o maksymalnej wielkości 32 GB (kartę trzeba dokupić osobno).

Overmax CamRoad 6.1 wyposażono w długi kabel zasilania, dzięki czemu kamerę można wygodnie umieścić w najbardziej dogodnym miejscu we wnętrzu pojazdu. Ma ona dobrej jakości mikrofon, który można w dowolnej chwili wyłączyć. Niestety, jest pewien minus - jest nim bardzo słaba...

Overmax CamRoad 6.1 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szeroki kąt widzenia
 • Moduł GPS
 • Nagrywa w Full HD

Wady:

 • Słaba bateria
 • Brak wbudowanej pamięci

Nextbase 112

Nextbase 112

112 jest następcą modelu 102. Ten dość tani wideorejestrator posiada ten sam uchwyt na zatrzask co 412GW, dlatego bardzo łatwo można wyjąć go z samochodu, by przerzucić nagrany materiał na komputer lub nawet wykonać podczas kolizji kilka zdjęć.

To jedyna kamera na tej liście, która nagrywa w rozdzielczości zaledwie 1280x720 pikseli. Jeśli chodzi o widoczność detali, z pewnością wygląda to gorzej niż w przypadku pozostałych modeli na rynku, jednak 120-stopniowe soczewki sprawiają, że niektóre elementy, np. numery tablic rejestracyjnych, wyglądają na większe niż są w rzeczywistości. Jakość za dnia jest naprawdę w porządku, by zobaczyć jakiś szczegół, wystarczy spauzować wideo.

Niestety nagrania nocne są bardzo słabej jakości – ciężko w ogóle dostrzec jakiekolwiek szczegóły. Mimo to, wydaje nam się, że w razie wypadku, ciągle będzie dało się udowodnić, co się zdarzyło.

Niestety nie ma żadnych dodatkowych funkcji, jak GPS czy Wi-Fi; na 2-calowym ekranie nie da się także obejrzeć nagranego materiału. Mimo to model 112 jest całkiem przyjemny, a dodatkowo dość niewielki i posiada łatwe w obsłudze menu.

Nextbase 112 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Łatwe w obsłudze menu
 • Niewielkie rozmiary

Wady:

 • Nagrania nocą

Media-tech MT4060 U-DRIVE

Media-tech MT4060 U-DRIVE

Ocena redakcji PCWorld.pl

Media-tech MT4060 U-DRIVE to dobra kamera w dobrej cenie. Dowiedz się, dlaczego warto ją nabyć!

Media-tech MT4060 U-DRIVE to kamera „dashcam”, przeznaczona do montażu na przedniej szybie za lusterkiem wstecznym, dzięki czemu nie ogranicza pola widoku kierowcy. Może pochwalić się katem widzenia wynoszącym 150°, a nagrania rejestruje w jakości Full HD. Rozdzielczość zdjęć wynosi 12 Mpix. Zarówno klipy wideo, jak i zdjęcia są zapisywane na karcie pamięci o pojemności maksymalnej 32 GB. Współpracuje z urządzeniami przenośnymi (smartfony i tablety), co pozwala na podgląd nagranego filmu oraz jego transfer. Niestety, zamontowany moduł Wi-fi nie zalicza się do najlepszych i przerzucanie danych potrafi zająć sporo czasu.

Za pomocą smartfona wprowadza się wszystkie ustawienia Media-tech MT4060 U-DRIVE, dzięki czemu można je zmieniać w czasie jazdy bez konieczności odczepiania kamery lub sięgania do niej. Aplikacja do obsługi tego wideorejestratora ma swoje wersje zarówno dla systemów Andoid, jak i iOS. Na końcu warto także wspomnieć, że cena...

Media-tech MT4060 U-DRIVE - pełna recenzja »

Zalety:

 • Nagrywa w Full HD
 • Szeroki kąt widzenia
 • Cena

Wady:

 • Brak wbudowanej pamięci
 • Kiepskie Wi-fi

SJCAM SJ5000X Elite

SJCAM SJ5000X Elite

Nie jest to model dla wszystkich, jeśli jednak nie potrzebujesz GPSu i zależy Ci na sprzęcie, którego będziesz mógł używać zarówno w samochodzie, jak i jako zwykłej kamery, zakup SJCAM SJ5000X Elite będzie dobrą decyzją.

Szkoda, że nagrania nie są w 4K, jednak za takiej jakości sprzęt trzeba by zapłacić dużo więcej.

SJCAM SJ5000X Elite - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wielofunkcyjna nie tylko do samochodu

Wady:

 • Brak GPS

Prestigio RoadRunner 320

Prestigio RoadRunner 320

Ocena redakcji PCWorld.pl

Prestigio RoadRunner 320 to kompaktowe, lekkie urządzenie, oferujące zapis w Full HD. Czym jeszcze dysponuje?

Prestigio RoadRunner 320 to kamera samochodowa z ekranem TFT LCD o przekątnej 2". Umożliwia nagrywanie filmów Full HD (w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, 25 FPS) z czystym dźwiękiem oraz wykonywanie wysokiej jakości zdjęć aparatem o rozdzielczości 12 MP - możliwe jest nawet czterokrotne, cyfrowe powiększenie. Może nagrywać w trybie ciągłym lub po wykryciu ruchu - jest wyposażone jest w technologię progresywnego wykrywania ruchu. Kamera automatycznie dostosowuje czułość na światło do panujących warunków. Dzięki sensorowi nocnemu nie ma problemu nagrywania w warunkach niedostatecznej widoczności. Efekty pracy kamery zapisywane są na karcie SD.

Czy Prestigio RoadRunner 320 ma jakieś wady? Tutaj można zaliczyć stosunkowo niewielki kąt widzenia, wynoszący zaledwie 90°. I to chyba jedyny negatywny element. A kolejne zalety to niewielkie, kompaktowe rozmiary oraz oczywiście bardzo atrakcyjna cena. Warto dodać, że ten wideorejestrator jest niezwykle...

Prestigio RoadRunner 320 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Nagrywanie w Full HD
 • 4-krotny zoom cyfrowy
 • Cena

Wady:

 • Niewielki kąt widzenia
 • Brak wbudowanej pamięci

Orllo RX-630 GA PRO Seria A1

Orllo RX-630 GA PRO Seria A1

Kamera do Orllo prezentuje się solidnie. Zaskakuje ilością oferowanych funkcji za niezbyt wygórowaną cenę.

Kamera samochodowa Dual ORLLO RX-630GA PRO Seria A1 z Gps posiada dwie kamery (podwójna kamera -przednia i tylna/cofania) o łącznym kącie widzenia 280°. Ponadto, ma możliwość jednoczesnego nagrywania obrazu w jakości 2xFull HD (1920x1080/30fps) z obu kamer.

Rejestrator samochodowy posiada G-sensor 3D, GPS, autostart, nagrywanie w pętli, wykrywanie ruchu, WIFI, bezprzewodowy przycisk SOS Bluetooth.

Producent zadbał o łatwe kopiowanie nagrań z karty – w kamerze został zastosowany moduł WIFI dzięki, któremu połączymy się z aplikacją na smartfon i dokonamy ustawień kamery, a nawet wyślemy pliki z kamery do telefonu.

Bezprzewodowy przycisk Bluetooth pozwala na ręczne zabezpieczenie nagrań – w przypadku nagłego zdarzenia, jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie.

Orllo RX-630 GA PRO Seria A1 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szerokokątne szklane obiektywy
 • Dobra jakość nagrań w nocy i dzień
 • Bezprzewodowy przycisk do zabezpieczania nagrań
 • Moduł WIFI do bezprzewodowego sterowania kamerą
 • Moduł GPS z rejestracją trasy i prędkości
 • Obsługa kart pamięci do 128GB

Wady:

 • Wysoka cena

Lamax Drive C3

Lamax Drive C3

Ocena redakcji PCWorld.pl

Lamax Drive C3 to kamera samochodowa, która nie kosztuje dużo, ale obiecuje nagrania w interpolowanym Full HD. Jak wypada w praktyce?

Lamax Drive C3 to wideorejestrator samochodowy w niewielkiej cenie, skłaniający do zakupu ze względu na swoje liczne zalety. Zapisuje nagrania w interpolowanym Full HD - dzięki temu powinien być widoczny każdy szczegół, co w razie w razie wypadku stanowi materiał dowodowy dla policji oraz ubezpieczalni. Podświetlenie za pomocą diody LED umożliwia nagrywanie w nocy lub warunkach słabego oświetlenia. Można ustawić jakość nagrań w jednym z trzech trybów: Full HD 1920 × 1080 pix (30 fps), HD 1280 × 720 pix (30 fps), VGA (30 fps). Tryb zdjęć seryjnych umożliwia wykonanie pięciu fotografii za pomocą jednokrotnego wciśnięcia przycisku. Podczas nagrywania można wyłączyć ekran dla zaoszczędzenia energii. System automatycznego wyłączania sprawi, że kamera samochodowa po dłuższym czasie nieczynności wyłączy się sama.

Lamax Drive C3 wyposażono w G-sensor - rejestruje kierunek jazdy, a w przypadku uderzenia natychmiast zabezpiecza nagranie. Tryb...

Lamax Drive C3 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Nagrywanie w Full HD
 • Tryb parkowania
 • Czujnik ruchu
 • Łatwy montaż

Wady:

 • Rozdzielczość wyświetlacza

Xblitz GO se

Xblitz GO se

Ocena redakcji PCWorld.pl

Xblitz GO se to następca niezwykle popularnego wśród kierowców modelu Xblitz Go. Po raz kolejny urządzenie wyróżnia się atrakcyjnym stosunkiem ceny do możliwości.

Najnowsza odsłona wideorejestratora Go została wyposażona w sensor SONY IMX 323 oraz chipset NTK 96658. Dzięki temu kamera Xblitz GO se może rejestrować obraz 1080p z prędkością 30 kl./s. Zastosowana sześciowarstwowa soczewka z przesłoną F1.7 oferuje kąty widzenia na poziomie 170 stopni. Tryb nocny został oparty nazestawie diod IR zapewniających widoczność nawet w zupełnych ciemnościach. Nie zabrakło również wbudowanego mikrofonu rejestrującego dźwięki dobiegające do wnętrza auta. Producent przewidział automatyczny start nagrywania, aktywowany tuż po włączeniu zapłonu auta.

Moduł zasilania kamery Xblitz GO se został umieszczony w samym uchwycie, dzięki czemu urządzenie można błyskawicznie wypiąć wysiadając z auta. Zastosowany sensor przeciążeniowy zapewnia, że nagranie nie zostanie nadpisane w razie wypadku lub gwałtownego hamowania. Maksymalny rozmiar dedykowanej karty pamięci to 64GB zapewniający do 10 godzin filmu w najdłuższej...

Xblitz GO se - pełna recenzja »

MIO MiVue C330

MIO MiVue C330

Ocena redakcji PCWorld.pl

MIO MiVue C330 to kamera samochodowa z GPS, szerokokątną kamerą o kącie widzenia 130° oraz bazą radarów. Czym jeszcze zachęca do zakupu?

MIO MiVue C330 to wideorejestrator mający dotykowy wyświetlacz LCD 2", pokazujący obraz w formacie 4:3. Urządzenie zostało wyposażone w kamerę o kącie widzenia 130° bez martwej strefy. Może nagrywać filmy w jakości Full HD. Dzięki zastosowaniu kodowania H.264 pliki powinny mieć niewielkie rozmiary. Są one zapisywane ka karcie pamięci microSD, a ponieważ maksymalny obsługiwany rozmiar to 128 GB, będzie możliwe przechowywanie na niej wielu plików bez konieczności kasowania. Moduł GPS znajduje się wewnątrz urządzenia, co zwalania z konieczności podłączania zewnętrznych urządzeń. Dzięki GPS rejestrowana jest prędkość i lokalizacja pojazdu w trakcie przemieszczania.

Kamera samochodowa firmy MIO ma również trzyosiowy czujnik wstrząsów (G-Sensor) - gdy wykryje nagłe przeciążenie, materiał zostaje automatycznie zapisany do osobnego katalogu na karcie i nie można go nadpisać. Dużą zaletą MIO MiVue C330 jest wbudowana baza radarów. Dla...

MIO MiVue C330 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Nagrywanie w jakości Full HD
 • Wbudowany GPS
 • Wbudowana baza fotoradarów

Wady:

 • Czasem nie widzi kart pamięci 64 GB

Navitel R1000

Navitel R1000

Ocena redakcji PCWorld.pl

Navitel R1000 to kulisty wideorejestrator, który oferuje nagrania Full HD 30 fps. Jakie są jej inne zalety?

Navitel R1000 to wideorejestrator do auta. Jego obiektyw został wykonany jest z sześciowarstwowego szkła, zapewniającego wysoką jakość nagrań wideo. Urządzenie nagrywa obraz w jakości FullHD z szybkością 30 klatek na sekundę. Mimo niewielkich gabarytów, oferuje bardzo szeroki kąt widzenia - 165°. Ta kamera samochodowa ma bardzo oryginalny design - przypominający kulę. Montuje się ją na przedniej szybie za pomocą samoprzylepnego uchwytu na taśmę 3M, a silny magnes umieszczony w kulistym gnieździe uchwytu bardzo dobrze trzyma rejestrator w stałej pozycji. Możliwe jest obracanie kamery o 360°, co umożliwia łatwe nagrywania pożądanej strefy. Dzięki temu można używać tego modelu w celu monitoringu obiektów lub wewnątrz pomieszczeń.

NAVITEL R1000 ma wbudowany moduł GPS, dzięki czemu może zapisywać informacje o lokalizacji pojazdu. Kolejne zalety to wyświetlacz o przekątnej 1,2’’, o uniwersalnych proporcjach 16:9 oraz wbudowany mikrofon,...

Navitel R1000 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Nagrania w jakości Full HD
 • Szeroki kąt widzenia - 165°
 • Obracanie kamery o 360°
 • Wbudowany GPS

Wady:

 • Brak automatycznego rozpoczęcia nagrywania
 • Mało intuicyjne menu

Ranking kamer samochodowych 2018 i wideorejestratorów: wstęp

Wideorejestratory to urządzenia nagrywające to, co się dzieje podczas jazdy, dzięki czemu, w razie jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia na drodze, od razu ma się konkretny dowód. Nagrania z kamer samochodowych są obecnie coraz częściej uznawane przez ubezpieczycieli podczas ustalania, kto był podczas wypadku winny. Poniżej radzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie i recenzujemy poszczególne modele. Warto pamiętać, że część wideorejestratorów może służyć jako normalne kamery; a akcesoria do montażu kamery samochodowej można zrobić samemu.

Na podstawie przeprowadzonych testów wybraliśmy najlepsze wideorejestratory samochodowe w różnych kategoriach cenowych. Oceniliśmy jakość rejestrowanych przez nie materiałów wideo w różnych warunkach oświetleniowych. Sprawdziliśmy też przydatność dodatkowych funkcji, które np. pomagają rejestrować zdarzenia w czasie gdy samochód zostawiamy na parkingu.

Ranking kamer samochodowych 2018 i wideorejestratorów: ile pieniędzy przeznaczyć na zakup?

Ceny wideorejestratorów wahają się od ok. 100 zł do ok. 1000 zł, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że niska cena wiąże się często z gorszą jakością – tańsze modele mają kiepskiej jakości obiektywy i nagrywają w dość niskiej rozdzielczości, która często uniemożliwia dojrzenie niektórych ważnych szczegółów, np. numerów na tablicach rejestracyjnych czy znaków drogowych.

Coraz więcej osób posiadających samochody kupuje wideorejestratory i taki trend z pewnością będzie się utrzymywał. Oszczędni inwestują w tanie kamery, a potem narzekają na jakość nagrań i małe możliwości urządzeń. Tego problemu nie mają użytkownicy droższych kamer samochodowych, które wyposażone są w jasne obiektywy, dobrej jakości przetworniki obrazu potrafiące rejestrować filmy z szybkością 30 kl./s w rozdzielczości 1080p. Polecamy obejrzeć kilka filmów na YouTube kompilujących nagrania z kilku wideorejestratorów, by sprawdzić, jak duże mogą być różnice.

Czasami warto zapłacić nieco więcej i zyskać pewność, że będzie się w stanie bez problemu odczytać numery samochodu, który w nas uderzył. Całkiem przyzwoitą kamerę z GPSem można dostać już za ok. 300-400 zł; za dodatkowe funkcje trzeba jednak niestety trochę dopłacić.

Niektóre duże, zagraniczne firmy ubezpieczeniowe oferują zniżki kierowcom, którzy mają zainstalowane wideorejestratory. Czasem jest to nawet 20%! Niestety w Polsce to rozwiązanie nie weszło jeszcze na rynek ubezpieczeniowy. Miejmy jednak nadzieję, że za niedługi czas się to zmieni.

Ranking kamer samochodowych 2018 i wideorejestratorów: materiał wideo to niepodważalny dowód

Korzystanie z wideorejestratorów chroni nas przed płaceniem za nie swoje winy. Nagrywany przez nie materiał wideo to często jedyny sposób na to żeby udowodnić naszą niewinność, lub zarejestrować nieprawidłowe zachowanie kierowcy jadącego przed nami.

Wideorejestratory to małe urządzenia, najczęściej bez wbudowanych dysków czy pamięci flash i do zapisywania filmów, wykorzystują zewnętrzne karty pamięci (najczęściej microSD). Niestety tylko nieliczne modele mają je na standardowym wyposażeniu. Trzeba ja dokupić.

Nowoczesne wideorejestratory potrafią nagrywać obraz z rozdzielczością Full HD i większą a to spore wyzwanie dla karty pamięci. Tanie i wolne karty pamięci mogą nie nadążać z zapisywaniem strumieniowym a to negatywnie wpłynie na jakość i ciągłość nagrywanych sekwencji wideo, dlatego nie warto oszczędzać. Wybierzcie dobrej jakości kartę Class10 (10 MB/s) o pojemności minimum 8 GB.

Oczywiście nawet najpojemniejsza karta kiedyś się zapełni, dlatego filmy rejestrowane przez wideorejestratory samochodowe nagrywane są w pętli w określonych przez użytkownika, lub ustawionych przez producenta interwałach czasowych. W praktyce po 15 minutowej jeździe samochodem, mamy na karcie pamięci np. pięć filmów po trzy minut każdy, które obejrzane po kolei pozwalają odtworzyć naszą jazdę. Po zapełnieniu karty starsze zapisy są automatycznie nadpisywane.

Ranking kamer samochodowych 2018 i wideorejestratorów: UWAGA - stłuczka!

Wideorejestratory wydzielają z dostępnej przestrzeni karty pamięci specjalną strefę dla filmów, które nie można nadpisać. To tam automatycznie poprzenoszone są pliki wideo z nagranymi stłuczkami czy innymi zdarzeniami drogowymi. Bodźcem do tego może być np. naciśnięcie przez użytkownika przycisku „alarmu”. Spora grypa kamer samochodowych ma też wbudowane czujniki przeciążeniowe (G – sensor), które potrafią wykryć uderzenie i zainicjować sekwencję zabezpieczenia materiału wideo przed nadpisaniem. Stojąc na parkingu wideorejestrator może też działać jak detektor ruchu, automatycznie uruchamiając nagrywanie gdy ktoś zbliży się do samochodu lub w niego uderzy.

Większość wideorejestratorów ma wbudowane ekrany, na których można przejrzeć nagrane materiały wideo czy zdjęcia. Niestety zastosowane wyświetlacze są dosyć małe i wygodniej jest to zrobić po przyjściu do domu. Wystarczy w tym celu podłączyć kamerę do komputera czy laptopa za pomocą dołączanego przewodu USB i przegrać filmy. Są jednak wyjątki jak np. wideorejestrator Cowona AF2, który nie ma wbudowanego gniazda USB. W takich sytuacjach chcąc odczytać zapisane filmy trzeba posiadać czytnik kart pamięci w komputerze.

Odtwarzanie czy obróbka filmów nie sprawia żadnych problemów bo wideorejestratory korzystają z popularnego kodeka H.264, który jest odtwarzaczy na praktycznie każdym komputerze czy smartfonie.

Ranking kamer samochodowych 2018 i wideorejestratorów: wbudowany GPS

Coraz częściej na wyposażeniu wideorejestratora jest też odbiornik GPS, który zapisuje prędkość z jaką jedziemy i pozycję pojazdu. Nie jest to wypocznie niezbędne, ale przydatne. Dzięki GPSowi zarówno Twoja lokalizacja, jak i prędkość są nagrywane. Dane z GPSu podczas oglądania nagrania z wideorejestratora synchronizują się z obrazem, dzięki czemu widzisz wówczas na mapie swoją lokalizację.

Zapisane przez moduł GPS dane o szybkości jazdy mogą świadczyć o naszej niewinności, ale nie oczekujmy zbyt wiele. Do pomiaru szybkości dedykowane są urządzenia z homologacją i tylko ich zapisy będą niepodważalnym dowodem w sprawie. Moduł GPS może za to przydać się do ostrzegania kierowcy o przekroczeniu dozwolonej szybkości.

Najlepiej pod tym względem spisują się wideorejestratory samochodowe z wbudowaną bazą fotoradarów, które w połączeniu z odbiornikiem GPS, ostrzegają kierowcę o zbliżaniu się do punktu kontroli prędkości. Wybierając tego typu rejestrator sprawdźcie tylko czy korzystanie z bazy fotoradarów nie jest ograniczone czasowo i nie wymaga dodatkowych opłat za jej aktualizowanie. Dobrze też gdy mamy możliwość uzupełnianie bazy fotoradarów o własne punkty jak ma to miejsce w wideorejestratorach MIO.

Ranking kamer samochodowych 2018 i wideorejestratorów: zbędne i niezbędne dodatki

Wi-Fi

Nowym trendem, który zaobserwowaliśmy to dodawanie do kamer samochodowych modułów Wi-Fi. Dzięki nim można podłączyć wideorejestrator z np. smartfonem i poprzez specjalną aplikację przesyłać filmy na np. portale społecznościowe. Mio stworzył nawet specjalną platformę MiVue Share do dzielenia się filmami. Moduły Wi-Fi w kamerach samochodowych to jednak ciekawostka i to dla większość osób zbędna.

Rejestratory z Wi-Fi zazwyczaj pozwalają na zainstalowanie aplikacji, w której możesz oglądać nagrania na telefonie bądź tablecie. Czasem może być to przydatna funkcja, zwłaszcza, jeśli nagrania można pobierać. Trzeba jednak pamiętać, że przesyłanie filmu przez Wi-Fi może się okazać niezwykle powolne, a filmów „zatrzymanych” w tym czasie w aplikacji nie można oglądać.

Często łatwiej jest po prostu wyjąć kartę microSC i przesłać pliki na laptopa. Na pewno zobaczysz wówczas więcej szczegółów, niż podczas oglądania materiału na małym ekranie wideorejestratora o niskiej rozdzielczości.

Asystent pasa ruchu

Bardziej przyda się za to np. asystent pasa ruchu, który ostrzega kierowcę przed niekontrolowaną zmianą pasa ruchu. To rozwiązanie faktycznie zwiększa bezpieczeństwo jazdy i co najistotniejsze nie wymaga montowania instalowania w wideorejestratorze dodatkowych modułów. Do śledzenia pasa ruchy wystarczy kamera i odpowiednie oprogramowanie.

Akceleromierz

Akceleromierz wykrywa ruch samochodu i zazwyczaj blokuje wideorejestrator w momencie zdarzenia, by uchronić plik przed usunięciem. Wszystkie dedykowane wideorejestratory posiadają akceleromierze; kamery GO pro niestety często ich nie mają.

Tryb parkowania

Akceleromierz może być również użyty w tym celu. Z trybu parkowania korzystamy podczas postoju samochodu. W trybie parkowania niestety nie mamy gwarancji, że zobaczymy, co się wydarzyło, dlatego polecamy zamontowanie dwóch wideorejestratorów – w tym jednego na tylnej szybie.

Własne zasilanie

Niestety większość producentów raczej nie zaleca zostawiania kamery włączonej, gdy samochód stoi zaparkowany, jako że może to bardzo szybko wyczerpać akumulator. Poza tym, większość samochodów po zaparkowaniu odcina dopływ prądu do wszelkich podłączonych do nich akcesoriów, więc, by Twój rejestrator nadal działał nawet podczas postoju, będziesz potrzebował profesjonalnej pomocy.

Służą ku temu specjalne zestawy, które zapewniają kamerze jej własne zasilanie przez cały czas; jest to też możliwe w samochodach, w których gniazdko zapalniczki działa nawet wówczas, gdy silnik jest wyłączony (jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo zapobiega wyczerpaniu akumulatora, jeśli przypadkowo zostawimy kamerę włączoną).

Czy potrzebuję karty SD?

W większości wideorejestratorów brakuje wbudowanej pamięci, więc trzeba zatroszczyć się o to samemu.

Karty SD, jakie przyjmuje większość rejestratorów, są ograniczone do 32GB, ponieważ nie wspierają SDXC, o czym warto pamiętać przy kupowaniu karty o większej pojemności. Nie powinno być to jednak większym problemem – w większości przypadków 32GB będzie wystarczające, by nagrać ok. 4-5 godzin materiału.

Akcesoria

Rodzaj akcesoriów dołączonych do zestawu zależy w dużej mierze od konkretnego modelu kamery. Często można oczekiwać dość długiego kabla zasilającego, który osadzamy wokół przedniej szyby i podłączamy do gniazda zapalniczki. Szkoda, że w zestawie z reguły nie dostaje się kabla USB – można by było wówczas skorzystać z rozgałęziacza USB, który pozwoliłby na podłączenie do gniazda zapalniczki także innych urządzeń.

Ranking kamer samochodowych 2018 i wideorejestratorów: jakość wideo

Producenci wideorejestratorów montują w obudowach wideorejestratorów dodatkowe diody LED lub promienniki podczerwieni, które doświetlają obraz przed kamerą w nocy. W praktyce skuteczność takiego rozwiązania jest niewielka.

Droższe kamery mają na tyle jasne obiektywy, że dobrze radzą sobie nie tylko w dzień, ale też w nocy czy trudnych warunkach oświetleniowych. Najczęściej wyposażone są też w lepszej jakości sensory obrazu, które pozwalają rejestrować obraz w rzeczywistej a nie interpolowanej rozdzielczości 1080p a nawet wyższej. Warto też zwrócić uwagę na coraz popularniejsze wideorejestratory dwukamerowe, które pozwalają na monitorowanie tego co się dzieje przed i za naszym samochodem.

Aktualizacja: 31 października 2018 19:30
Aktualizacja: 12 lipca 2018 09:49
Aktualizacja: 14 listopada 2017 10:42