Ranking kart graficznych 2018 - porównanie najlepszych kart graficznych w Polsce. Jaką kartę graficzną wybrać?

Oto ranking najlepszych kart graficznych dostępnych na polskim rynku w 2018 roku. W tym artykule dowiesz się, jaka jest najlepsza karta graficzna na rynku i którą kartę graficzną wybrać dla siebie. Sprawdź recenzje najlepszych kart graficznych do gier oraz innych zastosowań!

Bez względu jakim budżetem dysponujesz, na rynku kart graficznych masz szeroki wachlarz opcji. Wybranie karty graficznej ze względu na wiele wersji proponowanych przez każdego producenta jak również stosowanych przez niego nieprzeniknionych akronimów może być bardzo trudne. Jeżeli jednak trzymał się będziesz kilku wytycznych powinien okazać się on znacznie łatwiejszy.

Najlepsze karty graficzne: poradnik

Jeżeli zamierzasz zaopatrzyć się w high-endową kartę graficzną musisz być przygotowany na wydanie co najmniej 2 tys. złotych do kwoty, jaką wielu z nas przeznacza na nowy komputer cechujący się naprawdę przyzwoitą konfiguracją. Oznacza to, że pierwszym twoim ograniczeniem będzie budżet jakim możesz dysponować. Najlepsze karty to wydatek ponad 3 tys. złotych, jednak będzie to inwestycja na długie lata!

Gdy nie jest zbyt wysoki, będziesz mógł sięgnąć w cenie od ok. 1200-1400 zł. Niezależnie na którą architekturę się zdecydujesz, będziesz mógł oczekiwać płynnej grafiki z ustawieniami graficznymi na wysokim poziomie i w przystępnej wysokiej rozdzielczości. Co więcej, w niektórych grach dane będzie ci uruchomienie trybu 4K. Jeżeli zamierzasz cieszyć wzrok tą rozdzielczością, a także zagłębić się w świat oferowany przez technologię VR, cieszyć się wysokim odświeżaniem obrazu lub stworzyć wielomonitorową platformę, zakup high-endowego modelu jest nieunikniony. Problemem jest jednak to, że nie wszystkie karty, które zostały zbudowane w oparciu o ten sam GPU są sobie równe. Producenci czasami naprawdę znacząco modyfikują bowiem referencyjne konstrukcje opracowane przez Nvidię i AMD dodając do nich nowe funkcje i zwiększając wydajność.

Najlepsze karty graficzne: podkręcanie

Większość kart może być podkręcona do pewnego stopnia. Możliwości w tym zakresie można zwiększyć poprzez wykorzystanie w konstrukcji karty przez producentów odpowiednich podzespołów, np. wydajnego systemu chłodzenia. Takie rozwiązanie pozwala im dostarczać na rynek modele, które są już fabrycznie podkręcone, co widać w testach wydajności porównujących różne konstrukcje z tym samym GPU. Niekiedy różnice te nie są zbyt duże, lecz zdarza się też, że przeprojektowanie karty wiąże się z osiągnięciem znaczącego skoku wydajności, co pozwala je pod tym względem porównywać z modelami dysponującymi wydajniejszym GPU pracującym ze standardowym zegarem.

Większość producentów kart graficznych posiada własny system nazewnictwa dla stosowanych przez siebie rozwiązań zapewniających im dodatkowe cechy. Np. firma MSI zbudowany w oparciu o zestaw dwóch wentylatorów oraz rurki cieplne system chłodzenia nazwała TwinFrozr V. Jest on na tyle wydajny, że pozwala na szybszą pracę układów graficznych bez obawy o ich przegrzanie, co natychmiast można odczuć w liczbie wyświetlanych na ekranie klatek na sekundę. W przypadku tego elementu szalenie istotny jest także jednak inny parametr: generowany przez wentylator/wentylatory poziom hałasu. Najlepiej byłoby, aby był on na tyle sprawnie skonstruowany, że ich praca nie będzie przeszkadzająca zarówno podczas słuchania muzyki, jak i grania w wymagającą pod względem graficznym grę.

Wybór pomiędzy GPU Nvidii i AMD może być trudny. Jeżeli jednak wiesz w jakie gry będziesz najczęściej grał powinieneś pamiętać, że wiele z nich zostało specjalnie zoptymalizowanych do pracy z konkretną platformą GPU. Być może fakt ten będzie dla ciebie na tyle ważny, że znacząco ułatwi ci podjęcie decyzji.

GeForce 1080 Ti

GeForce 1080 Ti

Ocena redakcji PCWorld.pl

GeForce GTX 1080 Ti to zdecydowanie lider high-endowych kart graficznych na rynku. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego!

GeForce GTX 1080 Ti to flagowy model gamingowej karty graficznej firmy NVIDIA oparty na architekturze NVIDIA Pascal. Łączy w sobie ekstremalną moc obliczeniową do wykorzystania w grach oraz pamięć najnowszej generacji GDDR5X działającą z szybkością 11 Gbps i o ogromnej pojemności 11 GB. Bazuje na układzie graficznym GP102-350-K1-A1 wykonanym w 16 nm litografii (TSMC, mieszcząc 12 miliardów tranzystorów na powierzchni 471 mm²). Ma odlewaną, aluminiową obudowę i 7-fazową sekcję zasilania z tranzystorami dualFET. Chłodzenie przez wentylator promieniowy z zaawansowaną komorą parową zaprojektowano pod kątem zapewnienia stałej wydajności w nawet najbardziej wymagających termicznie środowiskach. Procesor mieści 3584 rdzenie CUDA.

GeForce GTX 1080 Ti spełnia wymagania stawiane przez gry w rozdzielczości 4K i 5K, efekty HDR w DX12 oraz wirtualną rzeczywistość (VR Ready). Należy jednak zauważyć, że pod dużym obciążeniem jej głośność wynosi ok. 50 dB, więc nieco hałasuje. W takich sytuacjach chłodzenie również nie wyrabia, przez co karta potrafi się nagrzać - przy dłuższym obciążeniu istnieje ryzyko jej "usmażenia", jednak nie...

GeForce 1080 Ti - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka wydajność
 • Obsługa 4K
 • Obsługa 5K
 • Obsługa VR
 • 11 GB GDDR5X
 • Przepustowości 11 Gb/s

Wady:

 • Nieco głośna
 • Cena

Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition

Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition

Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition to topowa referencyjna konstrukcja Nvidii.

Zastosowano w niej system chłodzenia bazujący na komorze parowej oraz awangardową stylistykę. To dosyć zaskakujące, ale oznacza to, że producenci mogą dostarczać na rynek swoje autorskie rozwiązanie w cenie niższej od ceny karty referencyjnej.

Wspomniany system chłodzenia dobrze radzi sobie z odprowadzaniem generowanego ciepła. Karta pozwala na wyświetlanie obrazu w ultrawysokich rozdzielczościach (nawet 7680 x 4320 pikseli, 60 Hz), co jednak na szczęści idzie w parze z zaskakująco niewielkim apetytem na energię (TDP: 180 W). Nvidia oddała do rąk użytkownik kartę znacznie bardziej wydajną (szczególnie widoczne jest to w wyższych rozdzielczościach przy maksymalnych parametrach wyświetlania grafiki) od kart bazujących na układzie GTX 980 Ti, przy czym jej wspomniany niski pobór mocy (w przypadku GTX 980 Ti TDP wynosi 250 W) pozwala dodatkowo na umieszczenie jej w towarzystwie zasilacza o mocy zaledwie 500 W.

Test karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition

Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition

Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition - pełna recenzja »

Zalety:

 • Mały pobór mocy
 • Dobry stosunek jakości do ceny

Wady:

 • Cena

MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB

MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB

Cicha karta graficzna przyjazna dla gogli VR oto MSI GeFroce GTX 1070.

Karta korzysta z układu GeForce GTX 1070, który bazuje na najnowszej architekturze Nvidia Pascal i stanowi biedniejszą (ale i bardziej atrakcyjną cenowo) wersję układu GTX 1080. To konstrukcja cechująca się niewielkim apetytem na energię i oferująca znaczne usprawnienia w stosunku do referencyjnej konstrukcji Nvidii. Karta pod względem wydajności pozostawia w tyle karty oparte na GTX 970 tocząc wyrównany pojedynek z układami GTX 980 i w części testów pokonując poprzedni flagowy układ GTX 980 Ti. Nad odprowadzaniem generowanego ciepła czuwa system TwinFrozr, który wspiera się technologią Zero Fan, co oznacza, że do temperatury ok. 60 stopni będziecie mogli cieszyć się bezgłośną pracą (wentylatory pozostaną wyłączone). Patrząc na obecny kierunek rozwoju rynku gier z pewnością nie bez znaczenia jest też fakt, że GeForce GTX 1070 został stworzony także z myślą o znacznym poprawieniu jakości zabawy z goglami wirtualnej rzeczywistości (VR) poprzez zaoferowanie szeregu wspierających ją funkcji.

Test karty graficznej MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8G

MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8G

MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka wydajność
 • Cicha i efektywnie chłodzona
 • Fabrycznie podkręcona
 • Wpieranie VR

Wady:

 • Cena

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti AMP Extreme

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti AMP Extreme

Ocena redakcji PCWorld.pl

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti AMP Extreme to jedna z najlepszych obecnie kart graficznych na rynku. Dowiedz się, dlaczego!

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti AMP Extreme to jeden z najmocniejszych modeli w ofercie Zotaca. Po wzięciu go do ręki można poczuć zaskoczenie ciężarem - karta graficzna waży 1576 g! Jest to efekt rozbudowanego układu chłodzenia - o nazwie IceStorm. Składają się na niego trzy wentylatory o średnicy 10 cm oraz spory radiator, przez który przechodzi sześć rurek cieplnych grubości 8 mm. Wentylatory uruchamiają się, gdy temperatura rdzenia przekracza 55° C. I robią swoje, ponieważ nawet pod największym obciążeniem temperatura osiąga maksymalnie 67° C. Procesor tej karty graficznej działa z taktowaniem 1645 MHz, a w trybie Boost wzrasta ono do 1759 MHz. Znalazło się na niej 11264 MB pamięci GDDR5X, co ma kolosalny wpływ na wydajność.

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti AMP Extreme to karta graficzna dostarczana fabrycznie w optymalnej konfiguracji i niczego nie trzeba podkręcać, aby wycisnąć pełnię możliwości z układu GP 102. Niestety, jest pewien minus - pobór mocy. W stanie spoczynku wynosi on 57 W, a pod obciążeniem potrafi przekroczyć 420 W! Na szczęście wspomniany system chłodzenia pracuje bardzo cicho i nie słyszmy kręcących się...

ZOTAC GeForce GTX 1080 Ti AMP Extreme - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duża wydajność
 • Obsługa 4K
 • Obsługa VR
 • Efektywne chłodzenie
 • Optymalne ustawienie po wyjęciu z pudełka

Wady:

 • Duży ciężar
 • Spore gabaryty
 • Duży pobór mocy
 • Cena

MSI GTX 1080 Armor

MSI GTX 1080 Armor

Ocena redakcji PCWorld.pl

MSI GTX 1080 Armor to model umożliwiający odtwarzanie obrazu w rozdzielczości UHDV i z technologią VR Ready. Czym jeszcze kusi?

MSI GTX 1080 Armor to karta graficzna do gier, obróbki materiałów wideo i wymagających programów graficznych. W pierwszym przypadku doskonałą zabawę gwarantuje technologia VR READY, pełne wykorzystanie bibliotek graficznych DirectX 12, możliwość obsługi obrazu w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli (UHDV) oraz oczywiście 4K. Układ graficzny bazuje na architekturze Pascal, a dzięki technologii NVIDIA GameWorks, podczas rozgrywki i odtwarzania materiałów wideo o wysokiej, kinowej jakości, są w stanie generować wyjątkowo płynny obraz. Dodatkowo w nowych procesorach graficznych zaimplementowano funkcję pozwalającą na 360-stopniowe przechwytywanie obrazu.

MSI GTX 1080 Armor używa do chłodzenia technologii ZeroFrozr - w sytuacjach niskiego obciążenia może ona wyeliminować hałas generowany przez wentylator, zatrzymując go. Zaczyna on swoją pracę podczas intensywnego grania lub uruchomienia benchmarków. Całkowita cisza panuje podczas pracy na biegu jałowym, odtwarzaniu multimediów lub podczas grania w mniej wymagające gry. Radiator wyposażono w aluminiowe żebra chłodzące, które skutecznie odprowadzają ciepło z procesora, a w celu...

MSI GTX 1080 Armor - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka wydajność
 • Obsługa UHDV
 • Obsługa 4K
 • Obsługa 5K
 • Obsługa VR
 • Cicha praca
 • 360-stopniowe przechwytywanie obrazu

Wady:

 • Potrafi mocno się nagrzać
 • Cena

Sapphire RX Vega 64

Sapphire RX Vega 64

Ocena redakcji PCWorld.pl

Sapphire RX Vega 64 to duża i ciężka karta graficzna, obsługująca rozdzielczość 5K i VR. Co jeszcze?

Sapphire RX Vega 64 to dość sporych gabarytów karta graficzna, która wymaga zasilacza o mocy 750 W. Skąd te wymagania i rozmiary? Odpowiedzialny jest za to przede wszystkim system chłodzenia, składający z trzech wentylatorów. Dwa mają średnicę 95 mm, jeden - 85 mm. Dlatego w pudełku z kartą znalazł się specjalny stelaż podtrzymujący, gwarantujący brak wyłamania slotu na płycie głównej. Jeśli chodzi o to, co najważniejsze, czyli procesor i inne parametry, zastosowano tu chipset AMD. Rdzeń w normalnym trybie pracy taktowany jest na 1247 Mhz, przy trybie boost współczynnik ten wzrasta to 1546 MHz. Obsługuje dzięki temu 4096 procesów strumieniowych jednocześnie. Karta graficzna Sapphire ma do dyspozycji 8 GB pamięci wideo HBM2 2048-bit. Wyświetla obraz w rozdzielczości 5K (5120 x 2880 pikseli), nie jest zatem dla niej problemem również 4K. Ponadto posiada pełne wsparcie dla rzeczywistości wirtualnej (VR Ready).

Sapphire RX Vega 64 to dobra karta graficzna do gier. Pozwala na pełne wykorzystanie możliwości bibliotek DirectX 12, używany jest także następca OpenGL, czyli Vulkan, co pozwala na optymalizację wykorzystania zasobów....

Sapphire RX Vega 64 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Obsługa 4K
 • Obsługa 5K
 • Obsługa VR
 • 8 GB RAM

Wady:

 • Duże gabaryty
 • Potrafi się mocno nagrzać
 • Brak wyjścia DVI
 • Cena

GeForce GTX 1060 3GB

GeForce GTX 1060 3GB

Ocena redakcji PCWorld.pl

GeForce GTX 1060 3GB to mocna karta graficzna, dedykowana przede wszystkim graczom. Co ma do zaoferowania?

GeForce GTX 1060 3GB to karta graficzna do gier, wykorzystująca architekturę NVIDIA Pascal. Dzięki temu oferuje doskonałą wydajność, umożliwiając korzystanie z możliwości dawanych przez rzeczywistość wirtualną oraz obsługując cyfrowy obraz o rozdzielczości do 7680 x 4320 pikseli, czyli UHDTV 8K! Dostępna jest w wersjach mających 6 GB oraz 3 GB pamięci GDDR 5 - jej przepustowość osiąga 8 Gbps. W naszym rankingu bierzemy pod uwagę ten drugi wariant. Procesor w modelu 3 GB liczy sobie 1152 rdzeni NVIDIA CUDA, pracuje z częstotliwością 1506 MHz, a przy trybie boost zwiększa ją do 1708 MHz. Aby zapewnić najlepsze wrażenia z rozgrywki, zaimplementowano tu takie rozwiązania jak GameStream-Ready, G-Sync-Ready, zaś za optymalną dystrybucję mocy i zasobów odpowiada Vulkan.

GeForce GTX 1060 3GB wymaga zasilacza co najmniej 550 W - dopiero on pozwoli karcie graficznej na rozwinięcie skrzydeł i pokazanie pełni swoich możliwości. Choć 3 GB może okazać się zbyt małą ilością pamięci w niektórych przypadkach, to jednak jeśli nie jest się pożeraczem zasobożernych nowości, spokojnie wystarczy. Przy wyciskaniu z niej pełni mocy jest...

GeForce GTX 1060 3GB - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka wydajność
 • Obsługa 4K
 • Obsługa 5K
 • Obsługa 8K
 • Obsługa VR
 • Cena

Wady:

 • Tylko 3 GB RAM
 • Głośna przy obciążeniu

Palit GeForce GTX 1050 StormX 2GB

Palit GeForce GTX 1050 StormX 2GB

Test karty graficznej Palit GeForce GTX 1050 StormX 2GB

Palit GeForce GTX 1050 StormX 2GB

Palit GeForce GTX 1050 StormX 2GB - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dobra wydajność
 • Mały rozmiar

Wady:

 • 2 GB pamięci

EVGA GTX 1070 Ti SC Black Edition

EVGA GTX 1070 Ti SC Black Edition

Ocena redakcji PCWorld.pl

EVGA GTX 1070 Ti SC Black Edition to wydajna karta dla graczy. Jakie ma zalety?

EVGA GTX 1070 Ti SC Black Edition to karta graficzna, która korzysta z architektury Nvidia Pascal. W jej obudowie sporo miejsca zajmują dwa wentylatory ACX 3.0 - każdy ma jedenaście ramion, a funkcja inteligentnego dopasowania szybkości ich obracania sprawia, że system chłodzenia nie pobiera niepotrzebnej energii. Wentylatory mogą pracować z odmiennymi szybkościami w tym samym czasie. Znajdujący po lewej jest odpowiedzialny za chłodzenie procesora, a po prawej - pamięci, której ilość to 8 GB (GDDR5). Procesor karty to 2432 rdzeni CUDA, a podstawowe taktowanie wynosi 1607 MHz. W trybie boost wynosi ono 1683 Mhz (ciekawostka - overclockerzy potrafią podkręcić to do 2005 Mhz).

EVGA GTX 1070 Ti SC Black Edition to dobra karta dla graczy. Wyposażona w funkcję VR Ready, Vulkan oraz pełne wykorzystanie bibliotek Microsoft DirectX 12, zapewnia wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli (Ultra High Definition, tzw. 7,5 K). Karta EVGA GTX wyposażona została w łącza HDMI 2.0b, DisplayPort 1.4 oraz Dual-Link DVI. Wymaga zasilacza co najmniej 500 W. Trzeba przyznać, że nawet pod dużym obciążeniem pracuje cicho i nie przegrzewa się...

EVGA GTX 1070 Ti SC Black Edition - pełna recenzja »

Zalety:

 • System chłodzenia
 • Obsługa 4K
 • Obsługa 5K
 • Obsługa VR

Wady:

 • Cena
 • W tej cenie przydało by się nieco więcej RAM

Sapphire RX VEGA 56

Sapphire RX VEGA 56

Ocena redakcji PCWorld.pl

Sapphire RX VEGA 56 to karta graficzna dedykowana graczom. Czym próbuje ich do siebie przyciągnąć?

Sapphire RX VEGA 56 to karta graficzna, która może wydawać się inną wersją Sapphire RX Vega 64. Jednak w porównaniu z tym modelem jest ok. 10% wolniejsza, ale za to jakieś 20% tańsza. Czyli - dobra jakość za mniejszą cenę. RX VEGA 56 została oparta o architekturę rdzenia o nazwie kodowej „Vega” i jest kolejnym z przedstawicieli nowej generacji kart graficznych od AMD. Chipset potrafi obsłużyć 3584 procesów strumieniowych, a do dyspozycji ma 8 GB pamięci wideo HBM2 2048-bit. Standardowe taktowanie to 1156 MHz, a przy uruchomieniu trybu boost - 1471 MHz.

Sapphire RX VEGA 56 potrafi obsłużyć obraz w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli, ponadto posiada pełne wsparcie dla rzeczywistości wirtualnej (VR Ready) oraz perfekcyjnie korzysta z możliwości dawanych przez bibliotek DirectX 12. Wymaga jednak zasilacza o mocy co najmniej 650 W - przez co pobór energii jest dość duży. Przy dużym obciążeniu zastosowany wentylator nie nadąża z chłodzeniem, przez co karta potrafi się nagrzać. A próby chłodzenia, niestety, słychać. Karta wyposażona została w jedno złącze HDMI...

Sapphire RX VEGA 56 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wysoka wydajność
 • Obsługa UHDTV
 • Obsługa 4K
 • Obsługa 5K
 • Obsługa VR

Wady:

 • Potrzebuje sporo mocy
 • Potrafi się nagrzać
 • Hałas przy dużym obciążeniu
 • Brak DVI

XFX Radeon 580 XXX

XFX Radeon 580 XXX

Ocena redakcji PCWorld.pl

RX 580 GTS XXX Edition OC+ jest kartą z technologiami obsługującymi rzeczywistość wirtualną. Co jeszcze ma do zaoferowania?

RX 580 GTS XXX Edition OC+ to karta graficzna oparta na architekturze Polaris oraz procesie technologicznym Next FinFET 14 nm. Rozbudowany, półpasywny system chłodzenia, składający z dwóch wentylatorów, ma według producenta zapewniać efektywną oraz cichą pracę - jednak w nie sprawdza się to w praktyce i słychać ją doskonale przy większym obciążeniu. Choć trzeba przyznać, że do wydajności nie można mieć wiele do zarzucenia. Technologia Radeon Chill analizuje przebieg rozgrywki i dopasowuje wykorzystanie dostępnych zasobów w zależności od sytuacji. Jeśli np. postać w grze się nie porusza, wtedy ograniczona jest ilość klatek na sekundę, a RX 580 GTS XXX Edition OC+ pobiera mniej energii. A skoro już przy grach jesteśmy - jest to karta graficzna do gier, a więc nie zabrało wsparcia dla VR (AMD LiquidVR oraz VR Ready), gamingowych monitorów HDR o wysokiej rozdzielczości (do 4K) oraz obsługi DirectX 12 i Vulkan.

RX 580 GTS XXX Edition OC+ wyposażono w 8 GB pamięci GDDR5, co jest potężnym wsparciem w wymagających produkcjach. Taktowanie rdzenia w normalnych warunkach to 1366 MHz, po aktywacji funkcji boost wzrasta do 1386...

XFX Radeon 580 XXX - pełna recenzja »

Zalety:

 • Obsługa VR
 • Obsługa 4K
 • Dobra cena w stosunku do możliwości

Wady:

 • Głośna
 • Potrafi się nagrzać

EVGA GeForce GTX 1060

EVGA GeForce GTX 1060

Ocena redakcji PCWorld.pl

EVGA GeForce GTX 1060 to kompaktowa karta graficzna, dysponująca 6 GB RAM. Czym jeszcze może się pochwalić?

EVGA GeForce GTX 1060 to karta graficzna, która cechuje się doskonałym stosunkiem ceny do możliwości. Dzięki GeForce Experience można zoptymalizować jej ustawienia pod kątem gier, a wsparcie dla rzeczywistości wirtualnej umożliwia się zanurzenie w świecie rozrywki VR. Oczywiście nie brak tu standardowych dla współczesnych kart graficznych technologii, czyli Vulkan i Open GL 4,5, a także pełną obsługi DirectX 12. GTX 1060 obsługuje rozdzielczość do 7680 x 4320 pikseli, czyli UDHTC (zwaną także 7,5K lub 8K). Jej sercem jest chipset, któremu oddano do dyspozycji 6 GB RAM GDDR5 (a dokładnie 6144 MB), a rdzeń taktowany jest standardowo na 1607 MHz. Przy wymagających grach i aplikacjach można uruchomić tryb boost, który zwiększy ten parametr do 1835 MHz.

EVGA GeForce GTX 1060 to wydajna karta graficzna do gier, zaś jej system chłodzenia sprawia, że bardzo wolno się nagrzewa - nawet przy bardzo dużym obciążeniu jej maksymalna temperatura wynosiła 72° C. Jest to możliwe, ponieważ karta korzysta z ACX 2.0, który w porównaniu do poprzedniej wersji został przeprojektowany tak, aby zapewniać lepsze chłodzenie przy jednoczesnej...

EVGA GeForce GTX 1060 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cena
 • Obsługa 8K
 • Obsługa 4K
 • Obsługa 5K
 • Obsługa VR
 • Dobre chłodzenie

Wady:

 • Głośna przy dużym obciążeniu

AMD Radeon RX 570 RS Black

AMD Radeon RX 570 RS Black

Ocena redakcji PCWorld.pl

XFX Radeon RX 570 RS Black to karta graficzna, dedykowana graczom. Czy warto w nią zainwestować?

XFX Radeon RX 570 RS Black to karta graficzna do gier, oparta na architekturze Polaris. Rozbudowany, półpasywny system chłodzenia zapewnia efektywną oraz cichą pracę, a stylowy backplate nie tylko usztywnia całą kartę , ale również chroni ją przed uszkodzeniem. Wspiera wyświetlacze VR (AMD LiquidVR oraz VR Ready) oraz gamingowe monitory HDR o wysokiej rozdzielczości. Obsługuje również DirectX 12 oraz Vulkan. Technologia Radeon Chill analizuje przebieg rozgrywki i dopasowuje wykorzystanie dostępnych zasobów w zależności od sytuacji. Jeśli np. postać w grze się nie porusza, wtedy ograniczona jest ilość klatek na sekundę, a karta pobiera mniejszą ilość energii.

XFX Radeon RX 570 RS Black posiada do dyspozycji chipset graficzny o rdzeniu taktowanym 1264 MHz, a po włączeniu trybu boost wynosi ono 1284 MHz. Dostępne 4 GB pamięci RAM GDDR5 wspiera osiąganą przez kartę wydajność i choć nie jest to najwyższa ilość na rynku, to starczy do nowszych pozycji - choć najnowsze na ustawieniu detali ultra mogą mieć problemy. Przy dużym obciążeniu karta potrafi się nagrzać i hałasować - jeśli jednak rzadko będziesz wyciskać z niej...

AMD Radeon RX 570 RS Black - pełna recenzja »

Zalety:

 • Obsługa VR
 • Obsługa 4K
 • Cena

Wady:

 • Potrafi się nagrzać
 • Głośna praca pod obciążeniem

MSI RX 560 AERO OC 4GB

MSI RX 560 AERO OC 4GB

Ocena redakcji PCWorld.pl

MSI RX 560 AERO OC 4GB to niewielka gabarytowo kart z 4 GB RAM GDDR5 na pokładzie. Co potrafi?

MSI RX 560 AERO OC 4GB to kompaktowych rozmiarów karta graficzna oparta o architekturę rdzenia o nazwie kodowej „Polaris” i jest kolejnym z przedstawicieli nowej generacji kart graficznych od AMD. Układ graficzny ma do dyspozycji 4GB pamięci RAM GDDR5, której przepustowość to 112 GB/s. Taktowanie GPU w trybie boost wynosi 1196 MHz, pamięć natomiast osiąga 7000 MHz (efektywnie). Specjalnie pod kątem graczy zastosowano tu technologię AMD FreeSync, która ma przeciwdziałać zacinaniu się animacji i rozrywaniu klatek podczas rozgrywek. Bez problemu obsługuje obraz w jakości 4K UHD oraz doskonale współpracuje z monitorami HDR. Wykorzystuje w pełni możliwości bibliotek DirectX 12 oraz Vulkan API.

Przy produkcji MSI RX 560 AERO OC 4GB wykorzystano certyfikowane podzespoły zgodne z wojskową normą MIL-STD-810G. Co oznacza to w praktyce? Komponenty te są na tyle wytrzymałe, że powinny bez problemu pracować przez bardzo długi czas w sytuacji obciążenia karty nawet najbardziej wymagającymi grami, a także pozwalają na swobodny, stabilny overclocking. Rekomendowany zasilacz dla tego modelu karty graficznej to 400 W. Ponieważ jest ona niewielkich...

MSI RX 560 AERO OC 4GB - pełna recenzja »

Zalety:

 • Obsługa 4K
 • Dobra cena
 • Niewielkie rozmiary

Wady:

 • Brak wparcia dla VR
 • Tylko 4GB RAM

Gigabyte GT 1030

Gigabyte GT 1030

Ocena redakcji PCWorld.pl

Gigabyte GT 1030 to karta graficzna, która ma wiele pozytywnych cech. Dowiedz się, jakich!

Gigabyte GT 1030 to karta graficzna z dolnej półki cenowej. Jej cechą charakterystyczną jest niskoprofilowa konstrukcja z dwoma gniazdami (DVI-D i HDMI) o długości 150 mm, co pozwala dopasować ją do małego zestawu. Mimo niewielkich gabarytów umożliwia odtwarzanie obrazu w jakości 4K, a nawet nowe gry działają bez problemów na wysokich ustawieniach graficznych (co jest także zasługą pełnego wykorzystania bibliotek DirectX 12). Niestety, posiada tylko 2 GB GDDR5, więc bardziej wymagające produkcje raczej nie będą działać płynnie. Nie wykorzystasz jej również do zasobożernych produkcji VR - nie zastosowano w Gigabyte GT 1030 żadnych technologii wspierających wirtualną rzeczywistość. Jednak jeśli potrzeba Ci mocy do obróbki materiałów wideo czy grafiki, będzie to bardzo praktyczną pomocą. Normalne taktowanie rdzenia to 1257 MHz, a po uruchomieniu trybu boost zwiększa się do 1506 MHz. Sama pamięć taktowana jest na 6008 MHz.

Gigabyte GT 1030 nie wymaga dużej mocy - wystarczy jej zasilacz 300 W. Dobra informacja dla osób lubiących podkręcanie parametrów. Zastosowano tu silnik graficzny AORUS, który umożliwia overclocking za pomocą...

Gigabyte GT 1030 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Obsługa 4K
 • Niezła wydajność
 • Bardzo przystępna cena
 • Nie nagrzewa się

Wady:

 • 2 GB GDDR5
 • Brak wsparcia dla VR
 • Brak Display Port