Ranking monitorów do gier 2017 - porównanie 10 najlepszych monitorów do gier w Polsce. Jaki monitor do gier wybrać?

Oto ranking najlepszych monitorów do gier dostępnych na polskim rynku w 2017 roku. W tym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy monitor do gier na rynku i które urządzenie wybrać dla siebie. Sprawdź recenzje najlepszych monitorów do gier i innych zastosowań!

Wybór monitora to trudna decyzja. Większość z nich oferuje te same technologie i specyfikacje, jednak matryce z reguły różnią się w zależności od producenta.

Jeśli jesteś właśnie w trakcie poszukiwania odpowiedniego monitora do gier, poniżej znajdziesz kilka dobrych propozycji w różnych cenach.

Jeśli chcesz testować różne gry, a w tej chwili jesteś akurat na etapie poszukiwania odpowiedniego monitora, trafiłeś w dobre miejsce. W poniższym artykule znajdziesz zestawienie naszych faworytów, zarówno z niższej półki cenowej (ok. 800 – 900 zł), jak i z wyższej (ok.4500 – 5000 zł).

Na początku zachęcamy do lektury naszego poradnika zakupu monitora, na koniec artykułu znajdziecie natomiast propozycje najlepszych monitorów wraz z recenzjami.

Najlepszy monitor do gier w 2017 r.: design i ergonomia

Design i ergonomia są w tym wypadku dość istotnymi elementami. W artykule zwracamy szczególną uwagę na to, czy monitor może być dopasowany do użytkownika pod względem wysokości i stopnia nachylenia.

Prawie wszystkie dostępne w tym momencie modele da się wygiąć na pięć stopni do przodu i około dwadzieścia do tyłu. Jeśli natomiast idzie o znalezienie monitora z funkcją dostosowania wysokości, zadanie może być nieco bardziej utrudnione.

Z jednej strony funkcja ta nie wydaje się niezbędna, jednak z drugiej, jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem biurka, którego półkę na monitor da się ustawić na odpowiedniej wysokości (takiego jak np. model Fredde z Ikei), z pewnością może być dodatkowym plusem. Droższe monitory oferują możliwość aż 180-stopniowego obrotu, co może być zwłaszcza użyteczne, jeśli używasz go do pracy lub chcesz stworzyć wielomonitorowy obraz.

Niektóre modele posiadają dodatkowo wbudowany wieszak na słuchawki, jednak jest to dość rzadko spotykana funkcja.

Najlepszy monitor do gier w 2017 r.: jakość obrazu i technologia matrycy

Najważniejszym elementem, który wzięliśmy pod uwagę w tym podsumowaniu są jakość i działanie matrycy.

Jakość

Jakość matrycy sprowadza się w dużej mierze do technologii w niej użytych. Wszystkie wybrane przez nas modele to monitory LED, jednak na rynku możemy obecnie wybierać między następującymi typami: TN (Twisted Nematic), IPS (In-Plane-Switching), PLS (Plane to Line Switching) i VA (Vertically Aligned).

Wymienione powyżej rodzaje mają zarówno swoje wady, jak i zalety:

TN: niższa cena, szybki czas reakcji oraz dobra częstotliwość odświeżania, wyblakłe kolory i gorszy kąt widzenia w porównaniu do IPS, PLS i VA.

IPS/PLS: wyższa cena, rzeczywiste kolory, świetny kąt widzenia, kiepska częstotliwość odświeżania i słaby czas reakcji

VA: przeciętne odwzorowanie kolorów (w porównaniu do IPS/PLS), wolniejszy czas reakcji i niższa częstotliwość odświeżania niż w TN

Nie jest to oczywiście reguła: można znaleźć zarówno matrycę IPS/PLS z dobrym czasem reakcji, jak również TN z porządnym odwzorowaniem kolorów i szerokim kątem widzenia. Powyższe punkty mają charakter ogólny.

Uwaga: Matryce IPS i PLS to w gruncie rzeczy to samo. Różnica polega na tym, że technologia IPS wykorzystywana jest w ekranach LG, natomiast PLS Samsunga. Wady i zalety obu są porównywalne.

Jeśli zamierzasz grać wyczynowo, radzilibyśmy raczej wybór matrycy typu TN. Jeśli natomiast grasz tylko czasem dla rozrywki lub też jeśli wyjątkowo zależy Ci na jakości koloru, powinieneś zdecydować się na IPS/PLS.

Model VA natomiast jest produktem pośrednim między opisanymi wyżej dwoma typami. Kolory nie są tak dobre jak w matrycach IPS/PLS, a czas reakcji nie tak szybki jak w TN. Z tego właśnie względu model ten nie jest na rynku aż tak popularny, jako że klienci najczęściej skłaniają się ku jednej bądź ku drugiej opcji.

Działanie

Jakość pracy matrycy jest dla graczy szczególnie istotna. Oczywiście, najlepszy byłby model z minimalnym ghostingiem, niskim efektem opóźnienia, jak najwyższym wskaźnikiem odświeżania oraz jak najlepszym odzwierciedleniem koloru. Przy niższym budżecie połączenie tych wszystkich elementów często nie jest niestety możliwe.

Czas reakcji wiąże się ze zdolnością matrycy do szybkiej zmiany koloru piksela z czarnego na biały (B2C) lub częściej z szarego na szary (G2G). Pomiar G2G podaje się częściej, jako że jest bliższy temu, co może dostrzec ludzkie oko. Im niższy czas reakcji, tym lepiej monitor radzi sobie z wyświetlaniem obiektów. A to z kolei wiąże się z mniejszą ilością artefaktów, a więc niższym poziomem rozmycia spowodowanego ruchem.

Do redukcji czasu reakcji monitora często wykorzystywana jest technologia overdrive, która jednak niestety wiąże się z większym ghostingiem.

Ghosting, tzw. utrwalanie obrazu, to zjawisko, które polega na wydłużonym wyświetlaniu na ekranie konkretnego obiektu (tzw. ghosta). Często powoduje powstawanie ciemnych cieni i może rozpraszać uwagę podczas gry. Częstotliwość odświeżania (Hz) jest z kolei związana z liczbą obrazów wyświetlanych na sekundę – im wyższa częstotliwość, tym płynniejsze działanie matrycy. Obiekty są wówczas wyświetlane częściej i jednocześnie nie są zamglone. Ma to szczególne znaczenie podczas grania w strzelanki bądź gry wyścigowe.

Efekt opóźnienia to zdolność monitora do odczytywania sygnału sterującego obrazem; to wartość trudna do zmierzenia. Jest to czas, w którym ruch myszki powoduje konkretne działanie na ekranie, co jest naturalnie dość istotnym czynnikiem podczas gry. Monitory z wieloma złączami będą miały większy czas opóźnienia, przez co monitor będzie odpowiadał wolniej.

Wspomnieć należy także o kilku innych czynnikach, które wzięliśmy pod uwagę przy ocenianiu wybranych monitorów:

Technologia Flicker-free wiąże się z modulacją szerokości impulsów – dzięki niej wyeliminowane zostaje migotanie obrazu na wszystkich poziomach jasności. Migotanie występuje zazwyczaj wtedy, gdy jasność monitora nie jest ustawiona na 100 procent. Może to prowadzić do przemęczenia oczu czy bólu głowy w przypadku dłuższego korzystania z komputera.

Technologia Anti-blue light natomiast jest używana, by chronić oczy przed światłem niebieskim, które niekorzystnie wpływa na nasz organizm, a na które jesteśmy narażeni podczas długich sesji gier, zwłaszcza w nocy, gdy brak jest innych źródeł światła.

Statyw standardu VESA może przydać się, gdy zechcesz umieścić monitor na specjalnej podstawce do monitora.

Technologia ULMB (Ultra Low Motion Blur) działa przy 120Hz (i poniżej), a jej celem jest zmniejszenie smużenia obrazu. Zazwyczaj obniża też maksymalną jasność monitora.

Technologie Nvidia G-Sync i AMD FreeSyn

O ile do niedawna popularnością cieszyły się monitory z szybkimi matrycami, teraz na szczycie listy zakupowej są modele z technologią G-Sync, które sprawiają, że gry faktycznie „wyglądają” lepiej. Niestety korzystać z nich mogą tylko posiadacze wydajnych kart graficznych Nvidii. Użytkownikom Radeonów polecamy najnowsze monitory z odświeżaniem 144 Hz, w których niemal całkowicie zlikwidowano efekt smużenia.

Standardowy monitor LCD pracuje ze stałą częstotliwością, podczas gdy karta graficzna, która generuje obraz wyświetlany na monitorze, ze zmienną szybkością. Brak synchronizacji pracy obu urządzeń powoduje wyświetlanie w jednej ramce obrazu dwóch różnych klatek i niejako rozerwanie jej na części. Rozwiązaniem tego problemu jest włączenie synchronizacji pionowej. Można to zrobić w ustawieniach gry lub sterownikach karty graficznej. Wówczas karta nie przesyła kolejnych klatek obrazu, dopóki monitor nie wyświetli całej klatki.

Niestety, nasilają się wówczas inne niepożądane efekty, np. brak płynności wyświetlanego obrazu. Przyczyną jest zbyt wolno działająca karta graficzna, która nie potrafi w ciągu 16,6 ms (tyle ma czasu, gdy monitor pracuje z częstotliwością 60 Hz) przygotować i wysłać pełnej klatki obrazu do monitora. Ten zmuszony jest wyświetlić dwa razy tę samą klatkę, co zaburza płynność obrazu.

Tu do akcji wkracza technologia G-Sync. Dzięki niej karta graficzna informuje monitor, kiedy ma odświeżyć obraz. Zjawisko „rozrywania” obrazu znika, bo wyświetlane są tylko pełne klatki tak jak przy uruchomionej synchronizacji pionowej. Co ważne, dzięki dynamicznej zmianie częstotliwości odświeżania obrazu monitora, który dostosowuje szybkość działania do pracy karty graficznej, wyeliminowane zostają też zacięcia widoczne np. po aktywowaniu synchronizacji pionowej.

Nie jest to jednak kolejne programowe ulepszenie jakości wyświetlanego w monitorze obrazu. Konieczna jest zmiana elektroniki monitora, dlatego głównym elementem G-Sync jest moduł wyposażony w układ FPGA z 768 MB pamięci DDR3, w której przechowywane są informacje, np. o ostatniej klatce obrazu. Obecnie montowany jest on w monitorach dla graczy, wcześniej można było kupić zestaw do samodzielnego montażu.

Ale wewnętrzna elektronika to nie wszystko, G-Sync wymaga zastosowania nowych i wydajnych kart graficznych (od GeForce GTX 600 w górę), które mogą dynamicznie regulować odświeżanie obrazu w zakresie od 30 do 144 Hz. W praktyce tylko najwydajniejsze GPU mogą sprostać wymaganiom najnowszych gier w pełnej rozdzielczości monitora. Gdy wydajność komputera balansuje w okolicach 30 kl./s, to włączenie G-Sync nie przyniesie pożądanych efektów. Na szczęście, Nvidia umożliwia włączenie i wyłączenie tej technologii z poziomu sterownika karty graficznej.

Potrzebny jest też interfejs DisplayPort, dlatego wszystkie monitory wykorzystujące technologię G-Sync wyposażone są tylko w gniazdo DisplayPort i ewentualnie rozdzielacz USB. Brak dodatkowych gniazd to spore utrudnienie, zwłaszcza dla osób podłączających do monitora nie tylko komputer stacjonarny, ale też laptop. Kolejny aspekt to wydajność komputera.

W monitorach do gier technologia G-Sync to tylko połowa sukcesu, bo nie gwarantuje np. całkowitego wyeliminowania efektu smużenia. Dlatego prawdziwym entuzjastom szybkich „strzelanek” polecamy monitory wyposażone w szybką 144 Hz matrycę i technologię G-Sync. Niestety, tego typu monitory są najdroższe, a po części wynika to z opłat licencyjnych, jakie muszą uiścić producenci za wykorzystanie technologii Nvidii.

W skrócie: Technologie Nvidia G-Sync i AMD FreeSync są wykorzystywane przez obu producentów kart graficznych do wyeliminowania smużenia obrazu. Problem ten pojawia się zazwyczaj, gdy karta graficzna ma większą częstotliwość wyświetlania klatek na sekundę (120Hz) niż ilość, do jakiej jest przygotowany monitor (60Hz). Powoduje to widoczne "pęknięcia" obrazu. Problem ten da się wyeliminować dzięki technologiom AMD FreeSync bądź Nvidia G-Sync.

Modele z technologią Nvidii kosztują zazwyczaj ok. 600-700 zł więcej, natomiast wariant AMD jest zazwyczaj darmowy. By jak najlepiej skorzystać z tych technologii, będziesz musiał posiadać kartę graficzną od tego samego producenta – tak więc monitor z funkcją AMD Free-Sync nie będzie współpracował z kartą graficzną Nvidii.

Technologie V-Sync i Adaptive Sync były zazwyczaj wybierane przez osoby, które chciały ograniczyć smużenie obrazu, jednak zwiększały one często wskaźnik efektu opóźnienia. My radzilibyśmy wyłączenie tej funkcji na czas gry bądź znalezienie odpowiedniego monitora FreeSynd lub G-Sync.

Najlepszy monitor do gier w 2017 r.: rozdzielczość i format obrazu

Rozdzielczość ekranu jest oczywiście istotną cechą, jednak należy pamiętać, że im wyższa rozdzielczość, tym gorzej karta graficzna radzi sobie z częstotliwością odświeżania, tj. z liczbą klatek wyświetlanych na sekundę (fps).

Dostępnych jest wiele różnych rozdzielczości, w tym najbardziej popularna full-HD (1920x1080), a lepsze monitory do gier posiadają nawet matryce QHD (2560x1440). Monitory 4K (3840x2160) nie nadają się niestety jeszcze dla graczy, gdyż ich częstotliwość odświeżania oscyluje w granicach 60Hz, a dodatkowo trzeba się zmagać z kiepskim czasem reakcji i wyższym efektem opóźnienia.

Nie należy ich jednak mylić z szerokimi, zakrzywionymi monitorami, które mają różne rozdzielczości, np. UltraWide 21:9 QHD (3440x1440).

Standardowym formatem obrazu jest 16:9, jednak znaleźć można również monitory z formatem 16:10 lub też wspomniane wyżej 21:9.

Rzadko spotyka się już monitory o formacie 4:3, jednak wielu profesjonalnych graczy korzysta z monitorów 16:9 i obniża ich format do 4:3. Zmienia to znacznie wygląd gry; obraz jest wówczas bardziej rozciągnięty, dzięki czemu łatwiej jest trafić w cel w grach typu CS:GO.

Najlepszy monitor do gier w 2017 r.: złącza

Dostępnych istnieje wiele różnych złącz w monitorach. Jednym z nieco przestarzałych jest VGA (D-Sub), który powoli wychodzi z użycia. Producenci najczęściej wybierają DVI, HDMI i DisplayPort (DP). Po ostatnie dwa sięga się najczęściej, jako że transmitują zarówno dźwięk, jak i obraz. DVI, który nie transmituje dźwięku, stosuje się natomiast w starszych urządzeniach.

W przypadku wyższych rozdzielczości, takich jak np. 4K (3840x2160), DP 1.2 wybiera się najczęściej, głównie ze względu na to, że transmituje 60Hz w wyższej rozdzielczości. Jest to możliwe dzięki kablowi i portowi, które mają wyższą przepustowość łącza. HDMI 1.4 i DVI niestety sobie z tym nie radzą.

Jeśli zależy Ci na monitorze, który będzie działał na 144Hz, będziesz potrzebował kabla DVI-D lub DisplayPort. Model z HDMI 1.3 (lub wyżej) również będzie w porządku, ale będziesz musiał się upewnić, że karta graficzna odpowiada portowi HDMI.

Jeśli natomiast szukasz urządzenia, do którego będziesz mógł podłączyć telefon, powinieneś wybrać HDMI-MHL, które umożliwia wyświetlanie zawartości smartfona na ekranie.

Najlepszy monitor do gier w 2017 r.: dźwięk

Jeśli jesteś zapalonym graczem, polecalibyśmy raczej nabycie oddzielnych głośników lub słuchawek. Dźwięk z monitora z reguły nie jest najlepszej jakości. Warto podkreślić, że większość monitorów posiada 3,5-milimetrowe wejście na słuchawki.

AOC G2460VQ6

AOC G2460VQ6

Jeśli szukasz niedrogiego sprzętu, AOC G2460VQ6 będzie świetnym wyborem. Kosztuje stosunkowo niewiele, może pochwalić się maksymalną częstotliwością odświeżania 75Hz w full-HD, a także, jak na matrycę TN, całkiem nieźle odwzorowuje kolory.

Zdecydowanie wyróżnia się wśród monitorów ze swojej półki cenowej, zwłaszcza, że posiada technologię AMD FreeSync, która redukuje rozerwanie obrazu w wymagających graficznie grach.

Czas reakcji matrycy i efekt opóźnienia są niskie, a Twoje ruchy podczas gry płynne.

Monitor posiada głośniki, wspiera technologie Flicker-free oraz Anti-blue light. Niestety jego podstawa wygina się jedynie do tyłu.

Wyniki testów:

Rozmiar ekranu: 24 cali

Natywna rozdzielczość: 1920x1080

Współczynnik proporcji: 16: 9

Odświeżanie: 75Hz

Gęstość pikseli: 92 ppp

Typ panela: TN mat

Czas odpowiedzi (GtG): 1 ms

Cytowana jasność: 250cd / m 2

Sprawdzona jasność: 268.9cd / m 2

Współczynnik kontraktu statycznego: 1000: 1

Sprawdzony współczynnik kontrastu: 630: 1

Sprawdzone sRGB: 100 procent

Przetestowano AdobeRGB: 78 procent

Badany Delta E: 1.15

Porty: DisplayPort / HDMI / VGA / Aux In & Out

Wymiary (łącznie ze statywem): 565.4x219.3x4.11.6mm

Mocowanie VESA: tak 100x100mm

Waga (łącznie ze statywem): 4,27 kg

Gwarancja: 3 lata

Test monitora do gier AOC G2460VQ6

Specyfikacja:

• Rozmiar: 24 cale

• Typ matrycy: TN

• Rozdzielczość: 1920x1080

• Format obrazu: 16:9

• Maksymalna...

AOC G2460VQ6 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dobre odwzorowanie kolorów
 • Częstotliwość odświeżania

Wady:

 • Niska jakość wbudowanych głośników
 • Mała możliwość regulacji podstawy

BenQ RL2460HT

BenQ RL2460HT

BenQ RL2460HT jest jednym z najlepszych tańszych modeli, jakie mieliśmy okazję testować.

Posiada matrycę TN, odwzorowanie koloru jest naprawdę fantastyczne. Częstotliwość odświeżania to tylko 60Hz, ale w grach rozrywkowych jest to zdecydowanie zadowalający wynik.

Efekt opóźnienia i czas reakcji były wystarczająco niskie, by bez problemu grać w intensywne gry typu CS:GO. Interesującą cechą monitora jest złącze HDMI, które jest wykorzystywane dla urządzeń do przechwytywania wideo. Zapobiega to wzrastaniu czasu opóźnienia i pozwala na nagrywanie gier bez obaw o słabszą jakość.

Wyniki testów:

Rozmiar ekranu: 24 cal

Natywna rozdzielczość: 1920x1080

Współczynnik proporcji: 16: 9

Odświeżanie: 60Hz

Gęstość pikseli: 92 ppp

Typ panela: TN mat

Czas odpowiedzi (GtG): 1 ms

Cytowana jasność: 250cd / m 2

Sprawdzona jasność: 253cd / m 2

Współczynnik kontraktu statycznego: 1000: 1

Sprawdzone sRGB: 100 procent

Przetestowano AdobeRGB: 79 procent

Badany Delta E: 1,03

Porty: 2x HDMI / DVI / VGA / Aux Wejście i wyjście / Wyjście HDMI

Wymiary (łącznie ze statywem): 579x213x502mm

Mocowanie VESA: tak 100x100mm

Waga (łącznie ze statywem): 5,2 kg

Gwarancja: 3 lata

Test monitora do gier BenQ RL2460HT

Specyfikacja:

• Rozmiar: 24 cale

• Typ matrycy: TN

• Rozdzie...

BenQ RL2460HT - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dobra odwzorowanie koloru
 • Złącze HDMI
 • Technologie Flicker-free
 • Anti-blue light

Wady:

 • Czętotliwość odświeżania

AOC G2460PF

AOC G2460PF

Model łączący w sobie sprawne, płynne działanie i porządną grafikę.

AOC G2460PF posiada matryce AMD FreeSync, dzięki której możesz ciągle cieszyć się możliwościami, jakie daje Nvidia, a przy tym nieco zaoszczędzić.

Swego młodszego brata, AOC G2460VQ6, nasz model przewyższa w czasie reakcji (144Hz) w full-HD. Jest to idealny wybór do bardzo szybkich strzelanek i gier wyścigowych.

Jakość matrycy, jak na typ TN, jest naprawdę świetna; kolory są ładne i odpowiednio odwzorowane. Można więc zatem z czystym sumieniem polecić ten model, jako łączący w sobie sprawne, płynne działanie i porządną grafikę.

Monitor posiada głośniki, technologię Flicker-free, statyw standardu VESA, a także boczne wejście USB. Jest również w pełni regulowalny (zarówno wysokość, jak i obrót oraz kąt nachylenia).

Test monitora do gier AOC G2460PF

Specyfikacja:

• Rozmiar: 24 cale

• Typ matrycy: TN

• Rozdzielczość: 1920x1080

• Format obrazu: 16:9

• Maksymalna częstotliwość odświeżania: 144Hz przy 1920x1080

• Czas reakcji: 1 ms

• Złącza: VGA, HDMI, DVI, DisplayPort

AOC G2460PF - pełna recenzja »

Zalety:

 • Technologię Flicker-free
 • Czas reakcji w full HD
 • Duża dowolność w regulacji

Wady:

 • Problemy z dostrojeniem jasności obrazu
 • Niepraktyczne tryby gier

CrossOver 2795QHD

CrossOver 2795QHD

CrossOver 2795QHD to koreański sprzęt, który wzbudził w ostatnim czasie niemałe emocje w Internecie.

Model ten posiada matryce PLS o rozdzielczości 2560x1440, Jednak elementami, które najbardziej go wyróżniają, są niski wskaźnik opóźnienia (a to dzięki pojedynczemu złączu DVI) oraz możliwość sporego podkręcenia częstotliwości odświeżania.

Teoretycznie każdy monitor można podkręcić, jednak w większości modeli będzie to maksymalnie 10 Hz, co nie jest ostatecznie warte zachodu. Wybrane przez nas koreańskie modele można podkręcić aż do 120Hz, Przy takim wyniku cena za ten sprzęt wydaje się śmiesznie niska.

Większość użytkowników wybiera 96Hz, jako że jest to już poczwórny kinowy standard 24 fps.

CrossOver nie posiada sterowania PWM. Posiada podstawowy stojak, który da się jedynie przechylać do tyłu (istnieje natomiast możliwość zainstalowania statywu VESA). W przeciwieństwie do innych modeli, nie posiada technologii OSD, a dodatkowo do pracy potrzebna jest kompatybilna karta graficzna, która posiada złącze DVI-D. A to oznacza, że nie można z nich korzystać na konsolach do gier.

Monitor, dzięki matrycy PLS, oferują świetną jakość koloru. Jeśli zechcesz podkręcić częstotliwość monitora, będziesz musiał dodać...

CrossOver 2795QHD - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niski wskaźnik opóźnienia
 • Możliwość zwiększenia częstotliwości odświeżania

Wady:

 • Nie posiada sterowania PWM
 • Nie posiada technologii OSD

Acer XF270HU

Acer XF270HU

Acer XF270HU jest szczególnie doceniany wśród graczy, jako że jest to model o rozdzielczości 2560x1440 i częstotliwości odświeżania 144Hz.

Dzięki matrycy IPS może pochwalić się genialnym odwzorowaniem kolorów, a przy tym ma niskie wskaźnik opóźnienia i czas reakcji, co wśród monitorów IPS jest rzadkością. Są to elementy, które szczególnie wyróżniają ten model, a przy tych specyfikacjach jego cena nie jest bardzo wysoka.

Co więcej, Acer posiada technologię AMD FreeSync, co przyda się zwłaszcza posiadaczom karty AMD, którym zależy na obrazie bez załamań.

Ponadto, przy zakupie dostajemy dwa głośniki 2W i wejście USB 3.0 Hub. Zarówno wysokość, obrót, jak i kąt nachylenia można bez problemu dostosować pod własne wymagania.

Jeśli szukasz monitora z wysoką częstotliwością odświeżania i świetną rozdzielczością, a dodatkowo możesz sobie pozwolić na nieco wyższą półkę cenową, Acer XF270HU jest idealnym wyborem dla Ciebie.

Uwaga: Acer Predator XB270HU przy takiej samej matrycy posiada dodatkowo technologię G-Sync, jednak jego cena jest nieco wyższa.

Test monitora do gier Acer XF270HU

.

Specyfikacja:

• Rozmiar: 27 cali

• Typ matrycy: IPS

• Rozdzielczość: 2560x1440

• Format obrazu: 16:9

• Maksymalna częstotliwość odświeżania: 144 Hz przy 2560x1440

• Czas reakcji: 4...

Acer XF270HU - pełna recenzja »

Zalety:

 • Genialne odwzorowanie kolorów
 • Technologia AMD FreeSync
 • Dwa głośniki 2W i wejście USB 3.0 Hub

Wady:

 • Cena
 • Długi czas reakcji

AOC AG271QX

AOC AG271QX

Model z linii Agon od AOC zadedykowanej graczom, AG271QX to nowość na rynku.

Monitor posiada rozdzielczość 2560x1440 i chociaż typ matrycy w nim użyty to TN, może pochwalić się genialnym odwzorowaniem koloru. W porównaniu do modelu Acera, kolory są co prawda nieco wyblakłe, jednak ciągle jest to zachwycająca jakość.

Działanie jest wyjątkowo sprawne: czas reakcji wynosi 1 ms, a efekt opóźnienia jest niski, zatem gracze mogą spodziewać się świetnej jakości gry. Mimo braku technologii OverDrive przy najwyższych ustawieniach, nie pojawia się problem z ghostingiem.

Kąty widzenia również absolutnie nie powinny Cię martwić, zwłaszcza biorąc pod uwagę świetne wykonanie sprzętu – bardzo wąską ramkę, w pełni regulowaną podstawę oraz dedykowany uchwyt na słuchawki po prawej stronie. Śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z najlepiej zbudowanych monitorów na rynku.

Do każdego możesz bez problemu zainstalować statyw VESA 100x100. Poza tym, oba posiadają głośniki 3W.

Trzeba jeszcze podkreślić, że AG271QX posiada technologią FreeSync, co oznacza, że w przypadku posiadania kompatybilnej karty AMD, otrzymujesz obraz bez rozdarć. Jeśli natomiast masz kartę Nvidii, za model z technologią G-Sync będziesz...

AOC AG271QX - pełna recenzja »

Zalety:

 • Świetne wykonanie sprzętu
 • Sprawny czas reakcji

Wady:

 • Braku technologii OverDrive
 • Trudno kupić( nie dostępny w każdym sklepie)

ViewSonic XG2700-4K

ViewSonic XG2700-4K

ViewSonic jest jednym z najbardziej przystępnych dostępnych modeli.

XG2700-4K to monitor 4K (3840x2160) z 60Hz. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to dobra opcja dla graczy, jednak przy tej cenie i tych specyfikacjach (rozdzielczość 4K, imponujący czas reakcji i niski wskaźnik opóźnienia).

Czas reakcji wynosi 5 ms (dzięki OverDrive można go zmniejszyć do 2ms, jednak to przyczynia się do ghostingu). Wskaźnik opóźnienia jest niski, przez co monitor świetnie nadaje się do szybkich strzelanek.

Jedyną wadą jest niska częstotliwość odświeżania (60Hz), co będzie miało szczególne znaczenie dla wyczynowych graczy. Jeśli jednak gry to tylko Twoje hobby, ViewSonic z pewnością wpasuje się w Twoje potrzeby.

Dzięki matrycy IPS monitor dobrze odwzorowuje kolory (chociaż mógłby nieco lepiej, zwłaszcza jeśli chodzi o czernie i kontrast) i ma niezłe kąty widzenia.

Mimo że wysokość, obrót i nachylenie statywu da się dopasować, jakość wykonania tego modelu nie wydaje się najlepsza; szerokie ramy również potęgują niezbyt pozytywne wrażenie.

Test monitora do gier ViewSonic XG2700-4K

Specyfikacja:

• Rozmiar: 27 cali

• Typ matrycy: IPS

• Rozdzielczość: 3840x2160

• Format obrazu: 16:9

• Maksymalna częstotliwość odświeżania:...

ViewSonic XG2700-4K - pełna recenzja »

Zalety:

 • Rodzielczość 4K
 • Niski wskaźnik opóźnienia

Wady:

 • Czas reakcji 5 ms
 • Niska częstotliwość odświeżania

Dell S2716DG

Dell S2716DG

Dell S2716DG jest świetnym monitorem QHD (2560x1440), który może pochwalić się wspaniałym odwzorowaniem koloru i brakiem rozdarć obrazu (potrzebna jest tylko karta graficzna Nvidii).

W tym modelu za technologię G-Sync zapłacimy dużo, dużo więcej, więc przed zakupem warto upewnić się, że posiada się kompatybilną kartę.

Statyw monitora jest bardzo dobrze wykonany i w pełni regulowalny. Poza tym, model posiada porty USB 3.0 i pasuje do statywu standardu VESA.

Dzięki wąskim ramkom Dell jest idealną opcją dla osób, którym zależy na trybie wielomonitorowym.

Model ten posiada niski wskaźnik opóźnienia i świetny czas reakcji. Chociaż cena nie jest szczególnie zachęcająca (w porównaniu do monitorów o podobnych specyfikacjach), jest to na pewno dobra opcja dla osób, które szukają czegoś z technologią G-Sync.

Test monitora do gier Dell S2716DG

Specyfikacja:

• Rozmiar: 27 cali

• Typ matrycy: TN

• Rozdzielczość: 2560x1440

• Format obrazu: 16:9

• Maksymalna częstotliwość odświeżania: 144Hz przy 2560x1440

• Czas reakcji: 1 ms

• Złącza: HDMI, DisplayPort

Dell S2716DG - pełna recenzja »

Zalety:

 • Posiada porty USB 3.0
 • G-Sync

Wady:

 • Cena

Asus ROG Swift PG279Q HUbmijdprz

Asus ROG Swift PG279Q HUbmijdprz

Jeśli chciałbyś mieć monitor, który łączy w sobie wszystkie najlepsze funkcje, Asus ROG Swift PG279Q to perfekcyjny model dla Ciebie.

Matryca IPS o rozdzielczości WQHD (2560x1440) posiada częstotliwość odświeżania 144Hz. A co więcej, po podkręceniu za pomocą wbudowanego narzędzia w OSD, osiąga nawet 165Hz.

Monitor posiada technologię G-Sync, dzięki czemu możesz w pełni cieszyć się obrazem bez załamań. Możesz również włączyć funkcję ULMB (Ultra Low Motion Blur) przy 120Hz (i niżej). Podczas testów zauważyliśmy jednak, że monitor pracuje lepiej przy G-Sync i 165Hz z ustawieniami OverDrive niż normalnymi.

Dzięki matrycy IPS kolory są dobrze odwzorowane, jednak nieco bardziej wyblakłe w porównaniu do innych tego typu matryc.

Monitor posiada poza tym niski efekt opóźnienia i stosunkowo niski czas reakcji (chociaż przyznajemy, że te wartości mogłyby być nieco lepsze).

Statyw jest w pełni regulowalny. Ramy są wąskie, co pozwala na ustawienie trybu wielomonitorowego.

Test monitora do gier Asus ROG Swift PG279Q

Specyfikacja:

• Rozmiar: 27 cali

• Typ matrycy: IPS

• Rozdzielczość: 2560x1440

• Format obrazu: 16:9

• Maksymalna częstotliwość odświeżania: 144Hz przy 2560x1440 (po podkręceniu 165Hz)

• Czas reakcji: 4 ms

• Złącza: HDMI, DisplayPort

Asus ROG Swift PG279Q HUbmijdprz - pełna recenzja »

Zalety:

 • Częstotliwość odświeżania
 • Dobre odwzorowanie kolorów

Wady:

 • Efekt opóźnienia
 • Czas reakcji

Acer Predator X34A

Acer Predator X34A

Jeśli zależy Ci na najlepszym możliwym sprzęcie do gry, który zapewni niesamowite wrażenia, 34-calowy gigant o zakrzywionym ekranie, Acer Predator X34A, jest opcją idealną dla Ciebie!

Częstotliwość odświeżania wynosi tylko 60Hz, jednak może być podkręcona do 100Hz.

Odwzorowanie kolorów jest naprawdę fenomenalne, a technologia Nvidii G-Sync zapewnia obraz bez rozdarć.

Z oczywistych względów monitora nie można obracać, ale da się dostosować wysokość i kąt nachylenia. Model posiada dwa głośniki 7W, cztery porty USB 3.0 i statyw VESA. Poza tym poniżej wyświetlacza znajdziemy małe światełko LED, które sprawia, ze monitor prezentuje się jeszcze bardziej elegancko.

Acer Predator, jak na model z matrycą IPS, może pochwalić się stosunkowo dobrym czasem reakcji i niskim efektem opóźnienia.

Test moniotra do gier Acer Predator X34A

Specyfikacja:

• Rozmiar: 34 cale, zakrzywiony

• Typ matrycy: IPS

• Rozdzielczość: 3440x1440

• Format obrazu: 21:9

• Maksymalna częstotliwość odświeżania: 60Hz przy 3440x1440 (po podkręceniu 100Hz)

• Czas reakcji: 4 ms

• Złącza: HDMI, DisplayPort

Acer Predator X34A - pełna recenzja »

Zalety:

 • Odwzorowanie kolorów
 • Dwa głośniki 7W
 • Cztery porty USB 3.0
 • Statyw VESA

Wady:

 • Cena
 • Brak pivota