Ranking monitorów ergonomicznych LCD - 2011

Monitor ergonomiczny powinien umożliwiać użytkownikowy wygodną pracę. Przedstawiamy ranking monitorów, których podstawa pod ekran ma większe od przeciętnych możliwości regulacji poziomu i kątów.

Właściwe ustawienie ekranu jest w monitorach LCD jeszcze ważniejsze niż w monitorach kineskopowych. W większości modeli wykorzystuje się matryce TN, które mają wąskie kąty widzenia. Patrzący pod większym kątem mają wpierw zniekształcone kolory. Dlatego kąt patrzenia na powierzchnię ekranu powinien być zbliżony do prostego. Powinniśmy mieć możliwość regulacji pochylenia ekranu a tago jej obrócenia w wypadku demonstrowania obrazu na ekranie osobie znajdujacej się obok.

Drugim warunkiem poprawnego korzystania z monitora jest właściwe położenie głowy, zbliżone do naturalnego, bez nadmiernego wykorzystywania mięśni szyi i kręgosłupa. Realizacja pierwszego i drugiego wymaga nie tylko bardzo często spotykanej regulacji pochylenia ekranu, ale i jego wysokości. Odpowiednia podstawa z teleskopem, umożliwijącym takie zmiany zdarza się o wiele rzadziej.

I wreszcie trzecim elementem ergonomicznej podstawy jest możlwość ustawienia ekranu albo w pozycji pionowej, portretowej albo pozionej, krajobrazowej, w zależności od potrzeb. To są podstawowe cechy monitora ergonomicznego.

Monitory, która mają te cechy są drogie i nie najlepiej wypadają w rankingach. Dlatego zbudowaliśmy osobny dla nich, żeby osoby stawiające ergonomię na pierwszym miejscu miały ułatwiony wybór.

ViewSonic VG2436wm-LED

ViewSonic VG2436wm-LED ma panoramiczny ekran o przekątnej 23,6 cala i rozdzielczości 1920x1080. Monitor ma podstawę pozwalającą na dowolne dopasowanie położenia ekranu. Matryca jest wykonana w technologii TN i podświetlona LED-ami. Urządzenie wyposażono w dwa rodzaje wejścia cyfrowe DVI oraz analogowe D-Sub.

Budowa

ViewSonic VG2436wm-LED został wyposażony w ekran z krawędziowym podświetleniem LED-owym o przekątnej 23,6 cala, panoramicznych proporcjach i rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Monitor ma wyjątkową podstawę, pozwalającą na dowolne dopasowanie położenia ekranu do preferencji użytkownika. Można regulować wysokość, kąt pochylenia, obracać na boki oraz przestawiać do trybu portretowego. Monitor można też powiesić na ścianie. Urządzenie wyposażono w dwa rodzaje wejścia cyfrowe DVI oraz analogowe D-Sub a także audio do głośników. Matryca jest wykonana w technologii TN, ma typowe kąty widzenia (170 stopni w poziomie i 160 w pionie), kontrast (1000:1), czas reakcji (5 ms) i jest nieco jaśniejsza (300 cd/m2), co pozwala korzystać z monitora z większej odległości.

Możliwości

W menu ekranowym nie ma zbyt wiele. Producent nie przewidział żadnych profili do regulacji obrazu, mamy tylko bezpośrednie ustawienia kontrastu, jasności i temperatury barwowej, w której mamy do wyboru jedną z czterech wartości, sRGB, oraz wybór stopnia wzmocnienia każdego luminoforu z osobna. Z ciekawostek mamy możliwość obrotu menu...

- pełna recenzja »

Iiyama ProLite B2475HDS-B1

Iiyama ProLite B2475HDS jest monitorem LCD z podświetleniem LED. Ekran o panoramicznych proporcjach ma rozdzielczość 1920x1080 pikseli. Monitor ma trzy wejscia sygnałowe, dwa cyfrowe (HDMI i DVI) i analogowe (D-Sub). Podstawa umożliwia regulację wysokości, pochylenia, kierunku oraz pivot.

Budowa

Iiyama ProLite B2475HDS-B1 ma 23,6 calowy ekran FullHD z podświetleniem LED-owym. Wyjątkową cechą monitora jest podstawa pozwalająca na dowolne ustawienie ekranu. Mamy regulację wysokości, pochylenia, kierunku oraz do wyboru tryb portretowy lub krajobrazowy. ProLite B2475HDS można też powiesić na ścianie. Ekran ma proporcje panoramiczne i stosowaną do tego rozdzielczość 1920x1080 pikseli. ProLite B2475HDS wyposażono w trzy wejścia sygnału - dwa cyfrowe (HDMI i DVI) z HDCP i analogowe (VGA) oraz dwa głośniki stereo. Matryca jest wykonana w technologii TN, ma typowe kąty widzenia (170/160 stopni), kontrast (1000:1), czas reakcji (2 ms g2g i 5 ms bwb) i jest nieco jaśniejsza (300 cd/m2).

Możliwości

Producent przygotował kilka predefiniowanych profili obrazu (standard, text, internet, game, movie i sports). W regulacji kolorów nie używa się liczb tylko określeń opisowych. Mamy temperaturę ciepłą, normalną i zimną zamiast wyrażonej w stopniach K. To samo dotyczy regulacji gammy. Jest także...

- pełna recenzja »

Philips 241P3LYES/00

Philips 241P3LYES/00 ma ekran 16:9 o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i przekątnej 24 cale. Matryca wykonana w technologii TN jest podświetlana białymi LED-ami umieszczonymi za ekranem. Sygnał może docierać za pośrednictwem gniazdka analogowego D-Sub oraz cyfrowych DVI (z HDCP) i DisplayPort.

Budowa

Philips 241P3LYES/00 przez producenta został zaliczony do monitorow biurowych. Największą jego zaletą jest ergonomia uzyskaną dzieki w pełni zmechanizowanej podstawie, która pozwala na regulację wysokości ekranu, jego pochylenia oraz obrót monitora do pozycji portretowej jak i wokół pionowej osi na biurku. Ekran o proporcjach panoramicznych ma rozdzielczość 1920x1080 pikseli i przekątną 24 cale. Matryca wykonana w technologii TN jest podświetlana białymi LED-ami umieszczonymi za ekranem. Maksymalna jasność (250 cd/m2), kontrast (1000:1), czasy reakcji (5 ms) i kąty widzenia (160/170 stopni) są typowe dla tego rodzaju matrycy. Sygnał może docierać za pośrednictwem gniazdka analogowego D-Sub oraz cyfrowych DVI (z HDCP) i DisplayPort. Monitor ma wbudoane głośniki oraz hub USB.

Możliwości

Producent przygotował kilka profili (biuro, zdjęcia, film, gry i ekonomiczny). Można także wybrać między panoramą a obrazem o tradycyjnych...

- pełna recenzja »

EIZO FlexScan EV2315W

EIZO FlexScan EV2315W jest wyposażony w panoramiczny ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i przekątnej 23 cali. Matryca LCD typu TN jest podświetlana diodami umieszczonymi przy krawędzi ekranu. Podstawa pozwala na obrót we wszystkich osiach i podniesienie ekranu. Monitor ma dwa gniazdka D-Sub oraz DVI (z HDCP) i wbudowane głośniki.

Budowa

EIZO FlexScan EV2315W nie jest, wbrew tradycjom firmy, monitorem dla grafików, a tylko do pracy biurowej, ale stwarza jego użytkownikom komfortowe warunki. Przede wszystkim chodzi o w pełni zmechanizowaną podstawę, która pozwala na obrót monitora we wszystkich osiach, także na pracę w trybie portretowym, oraz na regulację wysokości ekranu. Monitor został wyposażony w panoramiczny ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i przekątnej 23 cali. Matryca LCD typu TN jest podświetlana diodami umieszczonymi przy krawędzi ekranu. Jasność (250 cd/m2), kontrast (1000:1), czasy reakcji (5 ms) i kąty widzenia (160/170 stopni) są typowe dla tego rodzaju matrycy. Monitor ma dwa gniazdka do podłaczenia źródła sygnału, D-Sub oraz DVI (z HDCP). Jest też wejście audio do pary głośników.

Możliwości

Producent przygotował kilka predefiniowanych profili obrazu (Paper, Movie, sRGB i dwa do ustawienia przez użytkownika). Oprócz tego mamy bogaty zestaw regulacji indywidualnych (jasność, kontrast, gamma, temperatura, nasycenie,...

- pełna recenzja »

Samsung SyncMaster B2440MH

Samsung SyncMaster B2440MH jest typową konstrukcją multimedialną. Ekran o przekątnej 24 cali ma filmowe proporcje (16:9) i rozdzielczość zgodną z wymaganiami FullHD (1920x1080 pikseli). Monitor ma po jednym gniazdku D-Sub, DVI oraz HDMI. Do tego dochodzą dwa głośniki. Matryca ciekłokrystaliczna, wykonana w technologii TN, jest podświetlana od tyłu przez zainstalowane za ekranem lampy jarzeniowe.

Z powodu takiego rozwiązania Samsung jest grubszy od konstrukcji z krawędziowym podświetleniem LED-owym.

Matryca

Matryca jest stosunkowo wolna, na reakcje trzeba czekać aż pięć milisekund. Niezbyt szerokie sa także kąty widzenia. Wynoszą nominalnie w poziomie 170, a w pionie 160 stopni. Monitor dysponuje trzema "magicznymi" ustawieniami: koloru, jasności i kąta widzenia. MagicBright ma ustawienia "Internet, Game, Sport, Movie, Dynamic Kontrast. Magic color ma poprawiać czytelność kolorów w wersji "Full albo Inteligent". Jednak najciekawsze jest ustawienie kąta widzenia. Wiadomo, że matryca TN nie ma rekordowych parametrów pod tym względem, więc sztuczka polega na tym żeby odwrócić ekran w stronę patrzącego ale tylko wirtualnie nie ruszając go fizycznie. To rzeczywiście działa jak obrót, widoczność po jednej stronie się poprawia, ale po przeciwnej pogarsza. Ustawienie kąta widzenia, włącznie z kierunkiem centralnym ma 6 pozycji. I to naprawdę działa. Za ten pomysł i jego realizację dalibyśmy Samsungowi dziesiątkę w ocenie za jakość obsługi.

Kalibracja

Żaden z predefiniowanych profili nie zagwarantował...

- pełna recenzja »

Fujitsu SL27T-1 LED

SL27T-1 LED dysponuje ekranem o przekątnej 27 cali, filmowych proporcjach 16:9 i rozdzielczości 1920x1080. W monitorze zastosowano najbardziej popularny rodzaj matrycy typu TN. Jest ona podświetlana diodami, umieszczonymi za ekranem. Monitor wyposażony jest w wejście D-Sub i podwójne HDMI. Poza tym mamy analogowe audio do dwóch wbudowanych głośników trzywatowych oraz S/PDIF do eksportu dźwięku otrzymanego przez HDMI.

W ofercie Fujitsu seria SL składa się z czterech modeli wśród których, poza udanym wzornictwem trudno doszukać się wielu podobieństw. SL27T-1 LED sprawia wrażenie monitora tylko w niewielkim stopniu odpowiadającym aktualnej modzie na urządzenie FullHD. Zgodna z tym standardem jest rozdzielczość ekranu, 1920x1080 oraz panoramiczne proporcje między szerokością a wysokością (16:9). Przekątna liczy 27 cali. W monitorze zastosowano najbardziej popularny rodzaj matrycy typu TN. Jest on podświetlany diodami, umieszczonymi za ekranem. W ten sposób producent połowicznie dostosowuje się do wskazań obowiązującej mody. Rodzaj źródła światła gwarantuje niewielkie zużycie energii, ale jego umieszczenie nie pozwala na zmniejszenie grubości monitora do proporcji żyletki. Zwykle podświetlenie matrycowe jest łatwiejsze do ujednorodnienia od krawędziowego, ale w wypadku SL27T-1 LED mamy na tle bardzo równomiernego rozświetlenia boków znacznie silniej świecący środek. Z tego powodu, zamiast do ekstraklasy, monitor pod tym względem można zaliczyć co najwyżej do przeciętnych. Wyjątkowo duży jak tego typu matrycę jest deklarowany kąt widzenia. 176...

- pełna recenzja »

BenQ BL2400PT

W BL2400PT zamontowano ekran typu VA o przekątnej 24 cali, filmowych proporcjach 16:9 i pasującej do tego rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Ekran jest podświetlany za pomocą LED-ów. BL2400BT wyposażono w jedno wejście analogowe D-Sub, dwa cyfrowe Display Port i DVI oraz gniazdo audio do dwóch wewnętrznych głośników.

Wśród monitorów z uważaną za lepszą matrycą typu VA BenQ BL2400PT należy do najtańszych. Ekrany tego typu mają poszerzyć wąskie kąty widzenia matryc TN, poprawić kontrast i jakość kolorów nie tracąc wiele na szybkości. Rzeczywiście deklarowane parametry monitora spełniają te warunki. Kąt widzenia sięga 178 stopni w pionie i w poziomie (teoretycznie, w praktyce było gorzej), kontrast statyczny dochodzi do 3000:1 (w teście zmierzyliśmy ponad tysiąc). Niestety kosztem sporego, mniej więcej czterokrotnego wydłużenia czasu reakcji. W BL2400PT zamontowano ekran typu VA o przekątnej 24 cali, filmowych proporcjach 16:9 i pasującej do tego rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Ekran jest podświetlany najprościej jak można, matrycowo, za pomocą LED-ów. Producent kwalifikuje ten monitor do zastosowań biznesowych, zwracając uwagę na ergonomię swojego produktu. Rzeczywiście monitor ma wiele elementów ułatwiających zdrowe użytkowanie. Jednym z najbardziej spektakularnych jest podstawa i system mocowania, który pozwala obracać ekranem w pionie i w poziomie, ustawiać na wybranej wysokości oraz wybierać między orientacją portretową a...

- pełna recenzja »