Ranking: najlepsze VPN i tanie VPN w 2017 roku. Czym jest VPN? Dlaczego warto mieć VPN?

Czym jest wirtualna sieć prywatna (VPN)? VPN to doskonałe rozwiązanie dla użytkowników, którzy dbają o swoją prywatność w internecie i chcą trzymać z daleka nieproszonych gości. Oto ranking najlepszych sieci VPN umożliwiających ukrycie lokalizacji użytkownika w internecie oraz umożliwienie mu dostępu do blokowanych treści i witryn.

Najlepsze sieci VPN w pigułce

PureVPN

Private Internet Access

NordVPN

CyberGhost

Jeśli nie masz czasu na zagłębianie się w specyfikacje poszczególnych usług i szukasz błyskawicznej porady, zapoznaj się z naszym rankingiem najlepszych sieci VPN. W zestawieniu pod tym artykułem prezentujemy podstawowe informacje o każdej polecanej sieci i jej korzyściach. Dla osób, które mają więcej czasu na początku tłumaczymy czym właściwie jest VPN.

Czym jest sieć VPN i dlaczego jest potrzebna?

Popularność wirtualnych sieci prywatnych (VPN) wśród użytkowników systematycznie rośnie, ale dla wielu to nadal czarna magia. Początkowo, sieci VPN były używane przez firmy w celu umożliwienia pracownikom bezpiecznego uzyskiwania zdalnego dostępu do wewnętrznej sieci korporacyjnej. Obecnie sieci VPN są wykorzystywane przez użytkowników indywidualnych w trzech celach: ochrony prywatności, oglądania telewizji online oraz dostępu do stron zablokowanych z jakiegoś powodu.

Ochrona prywatności

Historie aktywistów takich jak Edward Snowden czy walka Apple z rządem USA w celu odblokowania iPhone'a, zwiększyły potrzebę ochrony prywatności wśród użytkowników internetu. Dość powszechną wiedzą staje się dopiero teraz, że dostawcy usług internetowych dysponują ewidencją wszystkich odwiedzanych przez użytkownika witryn i są zobowiązani do udostępniania takich informacji na wniosek rządu. Jeśli nie wyrażasz zgody na takie postępowanie i obchodzenie się z danymi, wirtualna sieć prywatna jest idealnym rozwiązaniem.

Nawet jeśli nie jesteś zbytnio zaniepokojony tym faktem, pamiętaj jednak, że podczas używania laptopa lub urządzenia mobilnego w publicznych sieciach Wi-Fi narażasz się na przekazanie informacji o Twoich działaniach w sieci osobom trzecim, które mogą mieć skłonność do szpiegowania. Jeśli kiedykolwiek przeprowadziłeś transakcję bankowości elektronicznej za pośrednictwem publicznej sieci Wi-Fi i nie korzystałeś przy tym z wirtualnej sieci prywatnej, sam prosisz się o kłopoty.

W Stanach Zjednoczonych korzystanie z sieci VPN jeszcze bardziej zyskało na znaczeniu po tym, jak Senat zagłosował za unieważnieniem zasad ochrony prywatności w sieciach szerokopasmowych, które uniemożliwiały dostawcom usług internetowych sprzedaż i udostępnianie danych dotyczących przeglądania stron internetowych bez zgody użytkownika. Oznacza to, że amerykańscy dostawcy usług internetowych mogą sprzedawać dane przeglądania reklamodawcom bez uprzedniego pytania o zgodę użytkownika. W Polsce tego typu kwestie nie są do końca regulowane i często zależą od interpretacji sądów. Nie do końca też można mieć pewność co dzieje się z danymi (np. handel cookies jest powszechny). Tutaj także VPN przychodzi z pomocą.

Usługi przesyłania strumieniowego

Jeśli lubisz oglądać telewizję na życzenie (jak Netflix) lub subskrybować usługi strumieniowe, na pewno wiesz, że są one ograniczone do konkretnej lokalizacji. Na przykład usługi BBC iPlayer i Sky Go mogą być używane tylko w Wielkiej Brytanii, podczas gdy Netflix jest dostępny na całym świecie, ale poszczególne jego treści są dostępne w różnych krajach z powodu ograniczeń licencyjnych (w Polsce oferta jest okrojona względem np. USA). W takim wypadku może pomóc sieć VPN (chociaż ważne jest to, by pamiętać, że w wielu przypadkach takie działanie powoduje złamanie regulaminu).

Sieć P2P

Innym zastosowaniem sieci VPN jest ominięcie ograniczeń ze strony dostawców usług internetowych, takich jak dławienie linii podczas korzystania z sieci P2P (ang. peer-to-peer). W przypadku korzystania z sieci VPN dostawca usług internetowych nie może sprawdzić, co robi użytkownik, a więc nie ma możliwości dławienia linii.

Jak działa sieć VPN?

Sieć VPN tworzy prywatny tunel przez internet prowadzący do serwera. Może być zlokalizowana w tym samym kraju, co użytkownik lub gdziekolwiek indziej na świecie. Teoretycznie, oznacza to, że użytkownik może oglądać ulubiony amerykański program z dowolnego miejsca, ponieważ sieć myśli, że właśnie tam znajduje się użytkownik. Najważniejsze jest to, że ruch danych przesyłany przez sieć VPN jest całkowicie szyfrowany, więc nie można go przechwycić.

Aby rozpocząć, należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie na komputerze PC, Mac lub urządzeniu mobilnym. Po zalogowaniu należy wybrać serwer w miejscu, w którym chce się „wirtualnie” przebywać. Następnie, należy postępować tak, jak zawsze, wiedząc, że wszelkie działania są chronione i zabezpieczone.

W ten sposób, instalowanie oprogramowania na jednym laptopie, tablecie lub telefonie oznacza, że tylko to urządzenie korzysta z połączenia VPN. Jeśli chcemy, by streamer multimediów (np. Amazon Fire TV Stick) korzystał z połączenia VPN, należy najpierw albo spróbować i zainstalować aplikację VPN na tym urządzeniu, wyszukać ustawienia sieci VPN, gdzie można wprowadzić dane szczegółowe konta (Fire TV Stick nie ma tej opcji) lub zainstalować aplikację dla routera, który obejmie zasięgiem wszelkie podłączone do niego urządzenia.

Którą sieć VPN wybrać?

Jeśli najbardziej zależy Ci na prywatności, ważne jest, by wiedzieć, gdzie zlokalizowana jest baza sieci VPN. W ostatnich latach niektóre kraje uzgodniły, że będą swobodnie wymieniać informacje w celu zwiększenia bezpieczeństwa każdego z tych krajów. Niemniej jednak, wiele osób krytykuje takie postępowanie, wierząc, że masowy nadzór ogranicza nasze swobody.

Czym jest „Sojusz Czternaściorga Oczu”?

Główna grupa krajów, które mogą dzielić się swobodnie informacjami, nazywa się „Sojuszem Pięciorga Oczu”. Działanie tej grupy zaczęło się od umowy podpisanej między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi w 1941 r., która została udostępniona opinii publicznej w 2005 r. Umowa dotyczy Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, stąd nazwa „Sojusz Pięciorga Oczu”. Kraje te wspólnie zdecydowały się na zbieranie, analizowanie i wymianę danych między sobą, a wiele z tych danych uważa się za związane z działalnością internetową.

Sojusz Pięciorga Oczu powiększył się i obejmuje obecnie 14 krajów, dlatego w kontekście sieci VPN mówi się o „czternaściorgu oczu”. Kraje trzecie były dodawane z czasem, a obecnie obejmują dodatkowo Danię, Francję, Holandię, Norwegię, Niemcy, Belgię, Włochy, Szwecję i Hiszpanię.

Jeśli dostawca sieci VPN ma siedzibę w kraju należącym do Sojuszu Czternaściorga Oczu, może zostać poproszony o udostępnienie danych swoich klientów i zgodnie z prawem będzie musiał na to przystać. Jeśli dostawca obiecuje, że nie rejestruje żadnych informacji, prawdopodobnie jesteś bezpieczny w obrębie Sojuszu Czternaściorga Oczu, ale istnieje większe ryzyko, że tak się jednak stanie. Jeśli bardzo zależy Ci na ochronie prywatności, warto rozważyć szukanie dostawcy sieci VPN, który ma siedzibę w kraju nienależącym do tej grupy.

Na co zwracać uwagę, wybierając sieć VPN?

Większość sieci VPN obsługuje wszystkie główne platformy, ale niektóre oferują dostęp do niestandardowych platform, takich jak Kindle czy Google Chrome. Należy uważać także na ograniczenia dotyczące użytkowania, ponieważ niektóre blokują sieć P2P. Wersje bezpłatne i próbne zazwyczaj mają ograniczenia dotyczące prędkości, ale płatne wersje nie powinny mieć żadnych restrykcji.

Należy również pamiętać, że szyfrowanie może spowalniać połączenia. Sieć OpenVPN zapewnia większą ochronę, zaś PPTP jest szybszy, ale mniej bezpieczny.

Ponadto, jeśli łączysz się z serwerem oddalonym geograficznie, mniej prawdopodobne jest uzyskanie pełnej szybkości dostarczanej przez dostawcę usług internetowych. Zapoznaj się z informacjami o prędkości serwera i przeprowadź testy, by sprawdzić, czy jesteś zadowolony już na samym początku, by ewentualnie otrzymać zwrot w określonym terminie.

Jeśli nie masz czasu robić długich testów, to zrobiliśmy je za Ciebie - poniżej prezentujemy podsumowanie testów usług VPN bazujące na pracy redakcji oraz ocenom użytkowników. Na pewno znajdziesz tu coś dla siebie.

9 najlepszych sieci VPN na podstawie recenzji

PureVPN

• Sugerowana cena detaliczna: od 3 dolarów miesięcznie

• Kup od PureVPN

Szybka i niezawodna sieć VPN dla użytkowników korzystających ze streamingu multimediów, udostępniających pliki i tych, którzy chcą korzystać z VoIP. Jednak siedziba w Hongkongu może zaalarmować tych, którzy szukają niemożliwej do wyśledzenia anonimowości online.

Private Internet Access

• Sugerowana cena detaliczna: od 3 dolarów miesięcznie

• Kup od Private Internet Access

Łatwy dostęp do amerykańskiego Netflixa i tanich abonamentów sprawia, że PIA jest priorytetem dla użytkowników domowych.

NordVPN

• Sugerowana cena detaliczna: od 5 dolarów miesięcznie

• Kup od NordVPN

Prosta w obsłudze sieć VPN z ogromną liczbą serwerów do wyboru. Jest dobrym wyborem dla użytkowników obawiających się poważnych naruszeń prywatności, ale mogą wystąpić problemy z przesyłaniem strumieniowym z amerykańskiego Netflixa.

ZenMate

• Sugerowana cena detaliczna: dostępna bezpłatna wersja; 5,99 GBP miesięcznie, 4,99 USD

• Kup od ZenMate

Sieć jest powolna, pozbawiona kontroli i przejrzystości, co zniechęci użytkowników poważnie traktujących kwestie prywatności. To jednak dobra sieć na początek dla użytkowników domowych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z globalnym streamingiem.

CyberGhost

• Sugerowana cena detaliczna: dostępna wersja bezpłatna; 3 dolary miesięcznie,

• Kup od CyberGhost

Stosunkowo tania, przyjazna dla początkujących sieć VPN z prostym interfejsem. Dostępna jest szeroka gama wstępnie skonfigurowanych usług, w tym popularnych miejsc docelowych przesyłania strumieniowego, ale niestety nie amerykański Netflix.

IPVanish

• Sugerowana cena detaliczna: od 5 dolarów miesięcznie

• Kup od IPVanish

Dobrze wyglądające rozwiązanie VPN z łatwym w obsłudze wbudowanym dostępem do Netflixa spodoba się użytkownikom domowym, ale siedziba w USA będzie wyraźnym bodźcem zniechęcającym tych, którzy martwią się o swoją prywatność w internecie.

ExpressVPN

• Sugerowana cena detaliczna: od 7 dolarów miesięcznie

• Kup od ExpressVPN

Prosta i niezawodna sieć VPN, która jest idealna dla miłośników mediów strumieniowych chcących dalej poznawać ten obszar. Jest dostępna w wielu lokalizacjach, co powinno zadowolić miłośników prywatności.

Hidden24

• Sugerowana cena detaliczna: od 4 dolarów miesięcznie

Solidna sieć VPN przeznaczona dla tych osób, które muszą komunikować się anonimowo. Użytkownicy, którzy chcą odblokować usługi strumieniowe, takie jak amerykański Netflix, muszą poszukać czegoś innego.

Buffered

• Sugerowana cena detaliczna: od 7 dolarów miesięcznie

• Kup od Buffered

To, co powinno być rozwiązaniem idealnie przystosowanym do pracy w sieci VPN zawodzi ze względu na powolny interfejs, bardzo kłopotliwą konfigurację mobilną i ogólny brak wydajności. Cena tej sieci VPN jest zdecydowanie zawyżona


Zobacz również
YouTube Premium startuje. Czy Spotify, Tidal i Netflix mają się czego bać
"PC World" 6/2018 w sprzedaży. Dodatek "Mistrzostwa świata z technologią" i mnóstwo testów