Ranking: najlepsze laptopy do gier w 2017 roku
-
- PC World,
- 18.07.2017, godz. 10:42
Oto kompletny przewodnik i ranking laptopów do gier na 2017 rok. Zobacz nasze najnowsze recenzje i porady na temat najlepszych laptopów do gier, jakie można kupić w Polsce.
Ranking laptopów do gier: jak kupować? (wstęp)
Szukając laptopa do gier trzeba myśleć o naprawdę wielu elementach – i szczerze mówiąc według nas to jeden z najtrudniejszych wyborów jeśli chodzi o nowe technologie.
W laptopie do gier potrzebny jest szybki procesor, wydajny układ graficzny, wystarczająca ilość pamięci RAM, duże i szybkie dyski do przechowywania gier i innych plików, ekran oddający dobrze kolory i pozbawiony efektu smużenia, a do tego jeszcze wydajny układ chłodzenia całego tego monstrum.
W naszym artykule przedstawiamy zarówno najlepsze naszym zdaniem laptopy do gier, ale także doradzamy na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów.
Aha, a jeśli jesteś otwarty na zakup laptopa, który nie został zaprojektowany specjalnie z myślą o grach, zapoznaj się także z naszym przewodnikiem do najlepszych laptopów na rok 2017.
Ranking laptopów do gier: procesor
Zaczynając wybór od procesora porada jest prosta – szukaj procesora Intel minimum szóstej generacji (Intel Skylake). Oczywiście najnowsza siódma generacja procesorów Intel (Intel Kaby Lake) będzie jeszcze lepsza, ale prawda jest taka, że nie potrzebujesz koniecznie tego układu. Lepiej jest wybrać laptop do gier o potężniejszym procesorze 6 generacji (np. Core i7 z 6 generacji) niż chip 7 generacji z niższej półki.
Ranking laptopów do gier: układ graficzny
Układ graficzny jest prawdopodobnie najważniejszym elementem laptopa do gier, ponieważ to on bierze na siebie większość obciążenia, które generują gry w trakcie zabawy. W przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych, w laptopach do gier zazwyczaj nie można uaktualnić karty graficznej więc opłaca się od razu kupić jak najlepszy układ.
Aktualnie radzimy szukać laptopów do gier z kartą graficzną Nvidia GTX 1080, 1070, 1060 i 1050. W przeciwieństwie do chipów z serii 900M w starszych laptopach, te nowe GPU nie są wersjami przeznaczonymi specjalnie do laptopów: są takie same, jak wersje przeznaczone na komputery stacjonarne (oczywiście w wersjach bazowych, a nie modyfikowanych przez różne specjalistyczne firmy).
Nowy GTX 1050 i 1050 Ti znajdują się w nieco tańszych laptopach do gier. Spodziewaliśmy się znacznie niższych cen (około 3500-4000 złotych funtów), ale na razie takie laptopy są wciąż w cenie i kosztują bliżej 5000 zł.
Wybierając układ graficzny i procesor warto także zerknąć na chłodzenie zastosowane w laptopie – producenci wprowadzili ostatnio sporo ciekawych systemów chłodzenia laptopów do gier i efekty często są bardzo dobre. Warto poszukać opinii o danym laptopie – czy grzeje się w trakcie użytkowania. Oczywiście sprzęt z naszego rankingu został w ten sposób sprawdzony.
Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na wydanie ponad 5000 zł, nadal możesz trafić na dobre oferty. W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także tańsze laptopy, które radzą sobie całkiem przyzwoicie.
Ranking laptopów do gier: jakiego rozmiaru ekranu potrzebuję?
Ekrany laptopów w minionych latach doczekały się bardzo przyjemnej ewolucji, a rozdzielczość ekranu doszła już do Full HD, 1920 x 1080 pikseli, z zastosowaniem lepszej technologii matrycy niż podstawowy typ TN, który znajduje się w tanich laptopach. Szczególnie powinieneś zwrócić uwagę na matryce IPS, które oferują przyjemne kąty widzenia z różnych stron, dobre odwzorowanie kolorów i paletę barw.
Nie daj się zwieść, jeśli chodzi o współczynnik jasność, którym producenci lubią się chwalić. Dobry współczynnik kontrastu jest dużo bardziej ważny niż świecenie Ci po oczach lubianym przez producentów parametrem 300cd/m2 plus. Warto natomiast zwrócić uwagę na czas reakcji, który powinien być jak najniższy. W droższych modelach laptopów można znaleźć także obsługę ekrany 120Hz 1080p do szybkiego odświeżania obrazu w połączeniu z funkcją NVIDIA G-Sync.
Co ważne, łatwiej jest teraz znaleźć ekrany z bardziej praktyczną powłoką przeciwodblaskową, co odwraca trend wysoce połyskujących paneli wcześniej ochoczo promowanych przez producentów.
Aha, jeszcze jedno - zwykle możesz spokojnie zignorować notki o rozdzielczości „większej niż HD”, ponieważ procesory graficzne i tak póki co z pewnym wysiłkiem zmagają się z ekranami UHD (4K). Dla większości graczy 1920 x 1080 to szczęśliwy kompromis między wspaniałymi szczegółami na ekranie a akceptowalną płynnością.
Ranking laptopów do gier: ile pamięci masowej potrzebuję?
Jeśli chodzi o pojemność dysku, to dysk SSD znacznie zwiększy komfort użytkowania, jeśli chodzi o uruchamianie komputera, uruchamianie programów oraz otwieranie i zapisywanie plików. Nie sprawi, że Twoje gry magicznym sposobem zaczną działać szybciej, chociaż fakt, że może skrócić się czas ładowania między poziomami. Aplikacje powinny się też szybciej uruchamiać.
Choć SSD jest zawsze lepszą opcją bo działa szybciej, to najlepiej gdy dany laptop ma także opcję na dodatkowy HDD - pozwoli Ci on przechowywać kolekcję gier, stanów gier i dodatkowych multimediów.
Ranking laptopów do gier: głośniki i słuchawki
Niektórzy gracze lubią używać słuchawek lub zestawów słuchawkowych, zwłaszcza w trybie wieloosobowych, ale jeśli nie należysz do tej grupy, to szybko zauważysz, że laptopy do gier są zwykle dość ciche. Dzięki temu można skorzystać z głośników, które mają wbudowane. Jest tu z czego wybierać bo w laptopach do gier pojawiły się takie marki jak B&O, Dynaudio, Harman, Klipsch i Onkyo, ci gwarantuje przyzwoitą jakość dźwięku.
My osobiście należymy jednak do graczy korzystających tak czy inaczej ze słuchawek.
Ranking laptopów do gier: żywotność baterii i inne kwestie
Żywotność baterii nie jest szczególnie istotną kwestią gdy decydujesz się na laptop do gier – wiadomo, że urządzenia te drenują baterię bardzo szybko (4,5-5 godzin max). Na szczęście jest lepiej niż kiedyś – producenci zauważyli, że upychanie do małych laptopów mocnych układów graficznych oznacza szybkie wyczerpanie baterii w trakcie zabawy i zaczęli tak optymalizować dobór poszczególnych zespołów z gabarytami sprzętu by zapewnić przyjemny kompromis (choć malkontenci znajdą powód do narzekania – zwiększoną wagę takiego sprzętu). Szczerze to w niektórych przypadkach byliśmy konkretnie zaskoczeni wynikami długiego czasu na baterii.
Dla niektórych osób istotną kwestią mogą być także takie elementy wyboru laptopa do gier jak podświetlana klawiatura (dla mnie osobiście absolutna podstawa) czy obsługa VR (moim zdaniem to akurat póki co można sobie darować).
Aha - nie zapomnij o gwarancji! Wydajesz dużo pieniędzy, także ważne jest, aby upewnić się, że producent oferuje dobrą, długą gwarancję. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pokrycie kosztów wysłania laptopa z powrotem do serwisu, a następnie zwrócenie go do Ciebie, więc zawsze zwróć uwagę na te drobne zapisy
Ranking laptopów do gier: akceleratory
Ciekawą nową kategorią produktów, które ewentualnie można wciąż pod uwagę wybierając laptop są zewnętrzne akceleratory, np. OMEN by HP Accelerator - świetnie wyglądające pudełko, które pozwala zmienić komputer PC/laptop wyposażone w złącze Thunderbolt 3 w gamingowe monstrum. Wystarczy kupić akcelerator z pożądaną konfiguracją, podpiąć go do laptopa za pomocą Thunderbolt 3 i voila - z casualowego sprzętu na co dzień mamy stację, która spokojnie udźwignie najnowsze gry. Jedyny minus to cena takiego rozwiązania.
Asus ROG G752VM

Ocena redakcji PCWorld.pl
Asus ROG G752VM to świetny laptop dla graczy, którzy chcą zaznać najwyższej wydajności w świetnym opakowaniu. Laptop niezależnie od obciążenia nie staje się gorący lub głośny, nawet pod dużą presją. Wraz z rosnącymi cenami laptopów z wyższej półki, takich jak MacBook Pro czy HP Spectre 13, Asus ROG G752VM zaczyna wyglądać na jeszcze lepszy zakup niż w zeszłym roku.
Laptop w swojej kategorii cenowej (niższe premium) byłby niemalże perfekcyjny, gdyby nie małe „ale” – średniej jakości gładzik i głośniki, które zamiast być po prostu głośne, mogłoby oferować czystszy dźwięk.

Asus ROG G752VM - pełna recenzja »
Zalety:
- Zawsze cichy i chłodny
Wady:
- Średniej jakości głośnik
Asus ROG GL702VM

Ocena redakcji PCWorld.pl
Asus ROG Strix GL702VM to bardzo solidny wybór laptopa w sensownej cenie. Mamy tylko jeden problem z Asus ROG Strix GL702V: jego trackpad robi kilka dziwnych rzeczy, najprawdopodobniej ze względu na problemy z sterownikiem. Mając z tyłu głowy, że może to zostanie naprawnione przy aktualizacji oprogramowania, jest to świetny laptop do gier.
Asus ROG Strix GL702V oferuje dobrą wydajność, wyświetlacz, solidną budowę i akumulator. Dzięki dużej mocy najnowszych kart graficznych laptopów firmy Nvidia może to być jedyna maszyna do gier, której potrzebujesz. Co istotne - ten konkretny model jest sporo tańszy od innych laptopów do gier używających tego samego GPU.

Asus ROG GL702VM - pełna recenzja »
Zalety:
- Dobra wydajność
- Solidna budowa i bateria
Wady:
- Trackpad zachowuje się dziwnie
Alienware 15 R3

Ocena redakcji PCWorld.pl
Alienware 15 R3 ma tyle samo mocy, co każdy z głównych rywali i dodatkowe modyfikowalne opcje podświetlenia, które nie tylko przyciągają wzrok, ale po prostu – dają sporo frajdy. W dodatku Alienware 15 R3 jest bardzo dobrze spasowany i wykonany, klawiatura jest świetna, a ramka trzyma całość bardzo solidnie.
Gdybyśmy mieli się czepiać, to powiedzielibyśmy, że jak za tę cenę to pominięcie gniazda karty pamięci jest dziwne, system wentylatorów jest dość głośny, a hardkorowym graczom może przeszkadzać zastosowana matryca TN.
Jak to zwykle bywa w przypadku maszyn Alienware, na rynku można znaleźć podobne specyfikacje za mniejsze pieniądze (np. seria HP Omen). W swojej kategorii cenowej urządzenie to natomiast rywalizuje z seriami Acer Predator i Asus RoG. Naszym zdaniem jest to najbardziej elegancki laptop z wymienionych.

Alienware 15 R3 - pełna recenzja »
Zalety:
- Świetna klawiatura
- Solidnie wykonany
- Elegancki design
Wady:
- Cena
- Brak gniazda karty pamięci
- Głośny system wentylatorów
MSI GP62 7RD LEOPARD PRO

Laptop MSI GP62 7RD LEOPARD PRO to komputer o atrakcyjnym stosunku ceny do jakości. Sprzęt wyróżnia się dobrą wydajnością w grach oraz zachowaniem wysokiej klasy wykonania, znanej z droższych konstrukcji.
Komputer ma 15,6-calowy wyświetlacz osadzony w obudowie z czarnego, matowego plastiku. Materiały, z których wykonano obudowę, zasługują na pochwałę. Mimo że większą część konstrukcji stanowi wysokiej jakości tworzywo sztuczne, przestrzeń wokół klawiszy i touchpada została wycięta z grubej tafli metalu.
Atutem GP62 7RD jest specyfikacja oparta na najnowszych na rynku podzespołach. Lista obejmuje: procesor i7-7700HQ, kartę graficzną GeForce GTX1050 2GB oraz 8GB pamięci RAM DDR4. Do przechowywania danych służą dwa nośniki: dysk SSD 128 GB i jednoterabajtowy dysk HDD.
Pomimo niewysokiej (jak na tę klasę sprzętu) ceny producent zadbał o dostępność kilku dodatków, kojarzących się niemal wyłącznie ze sprzętem hi-end. Do tej listy należy zaliczyć klawiaturę SteelSeries czy zaawansowany system chłodzenia.

MSI GP62 7RD LEOPARD PRO - pełna recenzja »
Zalety:
- Stosunek ceny do jakości
- Dobra wydajność w grach
- Klawiatura od SteelSeries
Wady:
- Krótki czas pracy na baterii
- Głośniki nie zachywcają
MSI GS63 7RE

Laptop MSI GS63 7RE, chociaż wyceniany na 7300 zł, w katalogu producenta należy do średniej półki cenowej – droższe są modele z serii GT. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z niezwykle dopracowanym sprzętem, skierowanym do klienta klasy "premium".
Konstrukcja MSI GS63 7RE zachwyca gabarytami, ale nie chodzi tu jedynie o 15,6-calową matrycę. Kluczem jest obudowa o grubości 17,7 mm, przy masie komputera wynoszącej zaledwie 1,89 kg. Jak na laptop gamingowy to wynik rewelacyjny. Zewnętrzna i wewnętrzna część obudowy zostały wykonane z czarnego, szczotkowanego metalu. Ciekawostką jest podświetlany emblemat, którego twardość w skali Mohsa wynosi 8H (maksimum to 10). Został on pokryty szkłem Corning Glass i stanowi doskonały przykład dbałości o detale.
Na pokładzie testowanego laptopa odnajdujemy procesor Intel Core i7 siódmej generacji. Jest to czterordzeniowa, ośmiowątkowa jednostka i7-7700 HQ o taktowaniu 2,8 GHz. Wspiera ją 16 GB pamięci RAM DDR4-2400. Obraz jest wyświetlany z wykorzystaniem układu graficznego Nvidia GeForce GTX 1050 Ti. Specyfikację uzupełnia niezwykle wydajny dysk M.2 SSD Combo o pojemności 128 GB oraz nośnik talerzowy 1 TB. Takie połączenie zapewnia wydajność pozwalającą na uruchomienie wszystkich najnowszych gier.

MSI GS63 7RE - pełna recenzja »
Zalety:
- Lekki
- Elegancka obudowa
Wady:
- Głośny
- Krótka praca na baterii
Chillblas Apollo 15.6

Ocena redakcji PCWorld.pl
Podejście Chillblast Apollo jest trochę inne niż podejście dużych producentów. Elementy takie jak trackpad i głośniki są tutaj widocznie słabe. Żywotność baterii również jest niska.
Z drugiej strony - ekran jest o tyle lepszy od konkurentów bezpośrednich takich firm jak Dell i Acer. Jeśli więc Twój laptop ma być głównie do gier, a nie tylko „także” do gier, to może to być świetny wybór. Jeśli się zdecydujesz - zalecamy również zamianę z zastosowanego dysku SSHD, ponieważ powoduje spowolnienie systemu i nie jest tak cichy jak SSD.

Chillblas Apollo 15.6 - pełna recenzja »
Zalety:
- Świetny ekran
Wady:
- Trackpad
- Głośniki
- Krótka żywotność baterii
Dell Inspiron 15 7000

Ocena redakcji PCWorld.pl
Dell Inspiron 15 7000 oferuje solidną konstrukcję, świetną wydajność i godną podziwu żywotność baterii (nawet do 8h, czyli dwa razy dłużej niż konkurencja w tej cenie!!).
Wszystkie te plusy sprawiają jednak, że niestety jeszcze bardziej irytujący jest jeden minus – jakość obrazu, która nie jest zadowalająca w tańszej wersji tego sprzętu wyposażonej w matrycę TN. To naprawdę denerwujące, że taka standardowa rzeczy lekko psuje obraz całego sprzętu. Jeśli macie budżet możecie się tutaj uratować i kupić wersję z 4K IPS LCD (choć to plus 15% do ceny).

Dell Inspiron 15 7000 - pełna recenzja »
Zalety:
- Solidna konstrukcja
- Świetna wydajność
- Żywotność baterii
Wady:
- Jakość obrazu
Dell XPS 15 9560

Ocena redakcji PCWorld.pl
Dell XPS 15 9560 to bardzo poręczny laptop cechujący się 15-calowym ekranem, świetnym czasem pracy na baterii i rozdzielczością 4K. Urządzenie jest naprawdę świetnie wykonane, a jakość pracy, którą oferuje, zawstydza najnowszego MacBooka Pro.
Dell XPS 15 9560 to bardzo dobry wybór dla osoby, która szuka laptopa do zastosowań codziennych, ale jednocześnie chce od czasu do czasu móc pobawić się w najnowsze gry. Urządzenie sprosta wszystkim zadaniom i grom, choć dla kogoś, kto lubi wielogodzinne sesje z grami, można znaleźć lepszy sprzęt dedykowany do wirtualnej rozrywki.

Dell XPS 15 9560 - pełna recenzja »
Zalety:
- Świetny czas pracy na baterii
- Rozdzielczość 4K
- Świetne wykonanie
Wady:
- Ciche głośniki
Acer Aspire VX 15

Ocena redakcji PCWorld.pl
Acer Aspire VX 15 oferuje solidne wykonanie, bardzo dobry system chłodzenia, dobrą grafikę i ogólną wydajność. W skrócie – to po prostu solidna propozycja dla graczy w sensownym budżecie. Dwa problemy? Dość słaby gładzik i ekran, który pozostawia trochę do życzenia.

Acer Aspire VX 15 - pełna recenzja »
Zalety:
- Solidne wykonanie
- Dobry system chłodzena
- Wydajny
- Dobra grafika
Wady:
- Słaby gładzik
- Ekran