Ranking najlepszych GPS-ów 2011/11

Przetestowaliśmy GPS-y w cenie od 500 do 1000 zł. Drobiazgowo porównaliśmy 30 modeli urządzeń i wybraliśmy spośród nich najlepsze nawigacje, które pewnie poprowadzą cię do celu.

Wiemy że GPS-y można już kupić za 200 zł, jednak nie daj się skusić niską ceną, bo często jakość wykonania i działania pozostawia wiele do życzenia. Poza tym najtańsze GPS-y wyposażone są w ubogie mapy, a przecież to od nich zależy, jaką trasą pojedziesz i czy szybko odnajdziesz poszukiwane miejsce.

Test GPS-ów w cenie od 500-1000 zł polecamy wszystkim osobom, które nie tylko planują długie wycieczki, ale również chcą ominąć korki w drodze do pracy.

Garmin Nuvi 2460 LT

Garmin Nuvi 2460 LT to nawigacja GPS z pięciocalowym ekranem i bardzo dobrymi mapami większości europejskich krajów. Z zewnątrz urządzenie sprawia bardzo dobre wrażenie - solidna, estetyczna obudowa jest wykonana z dobrej jakości materiałów i odporna na uszkodzenia. Umieszczony u góry włącznik łatwo odnaleźć. Z prawej strony znajdziemy gniazdo kart microSD, u dołu złącze uchwytu i gniazdo USB. Uchwyt jest nieco za krótki, ale zapewnia bardzo dobry zakres regulacji, jest łatwy w montażu, solidny i pozwala na podłączenie zasilania. Ekran stanowi klasę sam w sobie - bardzo jasny, niezwykle ostry obraz idzie w parze z doskonałą czułością i precyzją działania. Garmin posiada złącze bluetooth, które wraz z mikrofonem i głośnikiem tworzą z niego doskonały zestaw głośnomówiący. Funkcje zestawu są rozbudowane, znajdziemy w nim takie funkcje jak pobieranie książki numerów z telefonu czy wybieranie głosowe. Nawigację zaopatrzono w mapy CityNavigator Europe 2011.40 . Umieszczono tutaj mapy większości krajów Europy. Brak szczegółowych map kilku krajów bałkańskich, Białorusi i Mołdawii, nie da się także jeździć po Rosji. Same mapy,...

- pełna recenzja »

TomTom Go 1005 Europe 45

TomTom to jeden z największych na świecie producentów nawigacji GPS. Ogromne doświadczenie i lata dopracowywania rozwiązań sprawiają, ze nawigacje tej marki sprawują się znakomicie niezależnie od ceny. Tym bardziej kosztujący tysiąc złotych , czołowy model TomTom Go 1005 nie mógł rozczarować i już przed testami wydawało się, że uzyska bardzo dobre miejsce w naszym rankingu.

Podzespoły

Specyfikacja nawigacji TomTom Go 1005 jest typowa dla urządzeń tej firmy. Wyposażono go w procesor o częstotliwości pracy zegara 400 MHz. Wbudowana pamięć ROM na pojemność 4096 MB tak by pomieścić bardzo rozbudowane mapy i system operacyjny. Wewnątrz jest także 64 MB pamięci RAM. Teoretycznie dane te nie wyglądają imponująco, zwłaszcza na tle konkurencji. Jednakże podzespoły wystarczą do doskonałego działania - sekretem jest zastosowanie systemu operacyjnego Linux, znacznie mniej wymagającego niż Windows, dopracowanie kodu oprogramowania a także brak niepotrzebnych funkcji.

Funkcje dodatkowe

TomTom został wyposażony w jedną , za to bardzo praktyczną funkcję - łącze bluetooth. Wbudowany czuły mikrofon i dobrej klasy głośnik wraz z łączem tworzą z nawigacji sprawnie działający zestaw głośnomówiący. Funkcje współpracy z telefonem są bardzo rozbudowane, łącznie z książką numerów. Podczas gdy w wielu nawigacjach działanie tej funkcji jest dalekie od doskonałości w TomTomie sprawuje się ona znakomicie - nie ma problemów z rozmowami także podczas jazdy gdy hałas jest spory. TomTom...

- pełna recenzja »

TomTom Go Live 1000 Europe

TomTom Go Live 1000 obudziło naszą nadzieję, że jak wszystkie produkty tej firmy będzie doskonale dopracowane i bez większych problemów dostanie się do czołówki rankingu. Choć pod wieloma względami je spełnił to, nie sposób było nie dostrzec także kilku błędów.

Obudowa

TomTom Go Live 1000 zamknięto w solidnie i estetycznie wykonanej obudowie. Brak z niej jakichkolwiek wejść z wyjątkiem zasilającego , służącego jednocześnie do podłączenia przez specjalny kabel z komputerem. U góry obudowy umieszczono włącznik, bardzo łatwy do odnalezienia bez poszukiwania wzrokiem. Obudowa ma rozmiary 127 x 80 x 19 mm, czyli jest niewielka, ale bez tak modnego ostatnio stawiania na jak najmniejszą grubość.

Do montażu na szybie służy pomysłowy uchwyt. Jego montaż jest bardzo łatwy, podobnie jak następnie umieszczenie na nim nawigacji. Od spodu umieszczamy kabel zasilający przy czym nie jest konieczne jego odłączenie po to by wyjąć samą nawigację. Uchwyt trzyma bardzo pewnie, nie wpada w drżenie i jest bardzo solidnie wykonany a regulacja nie wymaga wysiłku i przykręcania śrub. Niestety, jest też bardzo krótki co będzie przeszkadzało w większych samochodach.

Użytkowanie

TomTom Go Live 1000 ma przekątną 4,3 cala czyli nieco za mało jak na dzisiejsze standardy. Przydałoby się tutaj 5 cali....

- pełna recenzja »

Navigon 70 Plus Live

Navigon 70 Plus Live to nawigacja GPS z pięciocalowym ekranem i bardzo dobrymi mapami Europy. Dzięki usłudze Navigon Live otrzymujemy dostęp do wielu dodatkowych danych. Mapy wyznaczają precyzyjne trasy, zaopatrzone są w asystenta pasa ruchu, realistyczne widoki wielu skrzyżowań, bazę fotoradarów i informację o radarach przenośnych dzięki usłudze Navigon Live. Navigon 70 Plus Live to bardzo dobry, praktyczny i dopracowany GPS, doskonale sprawdzający się podczas podróży. Tym samym jego dość wysoka cena 799 zł znajduje pełne uzasadnienie.

Budowa

Obudowę urządzenia wykonano z solidnie wyglądających, odpornych na uszkodzenia plastików. U góry umieszczono łatwy do odnalezienia przycisk, u dołu gniazdo USB służące do podłączenia zasilania i łączenia z komputerem.

Navigon 70 Plus Live

Z prawej strony znajdziemy gniazdo kart SD.

Navigon 70 Plus Live

Pod miejscem montażu uchwytu umieszczono gniazdo kart SIM.

Navigon 70 Plus Live
Ekran nawigacji ma przekątną 5 cali i rozdzielczość 480 x 272 punkty. Urządzenie wykorzystuje procesor STM Cartesio 2064 o częstotliwości pracy 520 MHz. Pamięć RAM ma pojemność 128 MB a ROM 4096 MB. System operacyjny to...

- pełna recenzja »

Becker Ready 50

Becker Ready 50 to świetna nawigacja, która analizując dane o natężeniu ruchu, korkach, podpowie Ci nie tylko jak optymalnie dojechać do wytyczonego celu, ale również gdzie znajdziesz najbliższy parking. Świetna mapa i dopracowany interfejs sprawiają że używanie tej nawigacji to czysta przyjemność.

Obudowa

Becker Ready 50 oferuje szeroki zakres funkcji oraz duży, pięciocalowy ekran, który zwiększa widoczność i wygodę obsługi. Obudowa została zrobiona z bardzo dobrych jakościowo materiałów, przyjemnie leży w ręku i ładnie prezentuje się w samochodzie. Producent na wzór TomToma umieścił port oraz czytnik kart pamięci na spodzie testowanego urządzenia, dzięki takiemu zabiegowi kable nam się nie plączą obok kierownicy ani też nie przeszkadzają pasażerowi. Tuż pod ekranem umieszczono czerwony przycisk służący do cofania wcześniej wykonanych czynności (Becker EasyBack).

Omijamy korki

Becker Ready 50 wyposażona jest w system TMC, który w trakcie porannego dojazdu do pracy lub weekendowego wyjazdu poza miasto może okazać się niezastąpiony. HQ TMC został stworzony wspólnie z niemiecką firmą telematyczną Avanteq. Składają się na niego odbiornik FM o dużym zasięgu, elastyczna antena oraz technologia Supertune, która analizuje rozmieszczenie i odległości pomiędzy nadajnikami i na podstawie zebranych danych łączy się z tymi, które gwarantują najlepszy odbiór. Dzięki temu urządzenie ma stale maksymalny...

- pełna recenzja »

Blow 500 Sirocco

Blow 500 Sirocco to funkcjonalny GPS z nową wersją AutoMapy Europe 6.8. Nawigację możemy za pomocą modułu Bluetooth sparować z telefonem. Dysponuje też dobrej jakości ekranem o przekątnej 5 cali, który pracuje w rozdzielczości 800x480 pikseli.

Obudowa

Blow 500 Sirocco to stylowy GPS, który świetnie się prezentuje i jest praktyczny. Tylna ścianka obudowy GPS-a pokryta jest antypoślizgową powłoką. To solidna konstrukcja, w której nic nie trzeszczy nie wypacza się. Dzięki zamontowanemu na górze obudowy wyłącznikowi, możemy szybko włączyć lub wyłączyć nawigację. W obudowie zamontowano gniazda: USB 2.0, wyjście słuchawkowe, slot na karty micro SD HC a także wejście Audio - Video do podłączenia np. kamery cofania lub innego zestawu audio - wideo. Z tyłu obudowy producent umieścił mikrofon i przycisk do restartowania nawigacji. Jest też miejsce na rysik, który chowa się w obudowie.

Zainstalowanie wejść po lewej stronie obudowy, czyli od strony kierowcy, jest bardzo praktyczne, bo ma on do nich łatwy dostęp. Po zakończonej jeździe nawigację możemy zabrać ze sobą w gustownym etui, które jest dołączane do GPS-a. W pudełku oprócz etui znajdziemy także: ładowarkę pod zapalniczkę oraz słuchawki.

Blow 500 Sirocco dysponuje też prostym, ale funkcjonalnym uchwytem, który dobrze trzyma nawigacje, nawet...

- pełna recenzja »

NavRoad Leeo

Leeo to nowy ekskluzywny model firmy NavRoad. Modny design i nowoczesny wygląd wyróżniają go spośród innych znanych GPSów. Duży siedmiocalowy ekran robi duże wrażenie i zadowoli nawet najbardziej wybrednych użytkowników i zwolenników wyraźnych i dużych ekranów. Wbudowany transmiter FM działa sprawnie i bez dodatkowych zakłóceń. Moduł bluetooth paruje się z każdym nowym smart fonem i nie sprawia żadnych problemów. Nowoczesna antena GPS wyszukuje sygnał bardzo szybko a dodatkowa technologia SiRFAlwaysFix™ dopełnia aby urządzenie było bardziej dokładne i przewidywało ruch auta.

Obudowa

NavRoad Leeo to stylowy GPS przypominający designerskie urządzenia, takie jak chociażby iPad. Obudowa w kolorze fortepianowej czerni jest starannie wykonana. Nic w niej nie trzeszczy, nawet przy mocniejszym dociśnięciu. Większość gniazd umieszczono po prawej stronie obudowy, co jest rozwiązaniem o tyle dobrym, że kable nie przeszkadzają kierowcy. Z drugiej strony ma on do nich "utrudniony" dostęp. Wyłącznik urządzenia znajduje się także po prawe stronie obudowy, a jego naciskanie jest niekomfortowe, bo jest dosyć mały. Producent nawigacji nie zapomniał o przycisku "Reset" na tyle obudowy. To praktyczne rozwiązanie, bo gdy urządzenie nam się zwiesi i nie zareaguje na przycisk zasilania wtedy możemy go zwyczajnie zresetować.

Nie ufaj nawigacji - największe wpadki z GPS

Gniazda

NavRoad Leeo oferuje standardowe wyposażone, które znajdziemy w większości GPS-ach, czyli: gniazdo zasilające i zarazem służące do przenoszenia danych (USB 2.0), slot kart pamięci SD HC...

- pełna recenzja »

Modecom FreeWay HD MAX2

Modecom Freeway HD MX2 jest następcą popularnego modelu FreeWAY MX2. To pięciocalowa nawigacja z szybkim dwurdzeniowym procesorem Atlas V (taktowany zegarem 533 MHz) i popularną Automapą z mapą Polski. Sprawdzamy możliwości tego GPS-u i sprawdzamy jak się zachowuje na zakorkowanych drogach Warszawy.

Obudowa

Modecom Freeway HD MX2 oferuje praktyczną obudowę wyłożoną gumowanym materiałem. Dzięki niej GPS świetnie leży w dłoni i nie rysuje się jak większość błyszczących konstrukcji. Z lewej strony obudowy zamontowano wyjście słuchawkowe, czytnik kart pamięci SD HC, oraz port USB 2.0. Przycisk do uruchamiania nawigacji zamontowano na górze obudowy. Łatwo się z niego korzysta, bo jest dosyć duży. Dociśnięcie obudowy od tyłu powoduje wypaczenie ekranu, ale to wada większości GPS.

Jak kupić GPS? 6 porad dla każdego

Możliwości

Modecom Freeway HD MX2 ma możliwość jednoczesnego odtwarzania muzyki i wyświetlania mapy. Muzyka jest automatycznie wyciszana w momencie odtworzenia komunikaty z AutoMapy. Transmiter FM działa rewelacyjnie, bez szumów.

TEST: najlepsze mapy w GPS-ach

Ekran

Modecom Freeway HD MX2 wyposażony jest w średniej wielkości ekran o przekątnej 5 cali, który...

- pełna recenzja »