Ranking najlepszych ultrabooków

Ultrabooki to kolejny stworzony przez Intela segment komputerów przenośnych. Prezentujemy ranking najlepszych. Sprawdziliśmy możliwości ultrabooków, ich wydajność oraz czas pracy na baterii.

Ultrabooki mają być kwintesencją smaku i stylu. Zamknięte w ultracienkich obudowach zachycają małymi gabarytami, ale również wysoką wydajnością i długim czasem pracy na baterii.

Ultrabook charakteryzuje się cienką obudową, która w najgrubszym miejscu nie powinna przekraczać 2 cm. Drugi istotny aspekt konstrukcji to waga, która nie powinna przekraczać 1,4 kg (do tej pory była to cecha netbooków, które w konfiguracji z 10-calowym ekranem ważyły przeciętnie 1,2 kg). Kolejną zaletą jest wysoka wydajność, za którą początkowo odpowiedzialne są procesory Sandy Bridge drugiej generacji, a w przyszłości będą to najnowsze jednostki Intela oparte na architekturze Ivy Bridge. Wreszcie - czas pracy na baterii wynoszący minimum 5 godzin. Wszystko za około 1000 dol.

Już dawno nie mieliśmy w rękach tak dopracowanych produktów, dlatego wszystkich zapraszamy do obejrzenia testu najnowszych ultrabooków. W raz z pojawianiem się nowych modeli znajdą się one w poniższym zestawieniu.

Acer Aspire S3-951-2634G24iss

Acer Aspire S3 to świetnie wykonany ultrabook. Wykorzystuje szybki procesor ULV z rodziny Core i7 i ekran o przekątnej 13,3 cali. Sprawdzamy czy jest dobrą alternatywą dla MacBook Air i czy warto wydać na niego ponad 5000 złotych.

Obudowa

Acer Aspire S3 jak przystało na ultrabooka oferuje cienką obudowę, której grubość nie przekracza 17 mm. To aluminiowa konstrukcja, która świetnie wygląda, jednak nie jest tak sztywna jak w testowanym przez nas ultrabooku Asusa Zenbook UX21. Nie mamy żadnych zastrzeżeń za to do jakości wykonania obudowy jak i użytych materiałów. Na obudowie nie zostają odciski palców, drobne ryski są również niewidoczne. Pozbawiona jest ona jakikolwiek klapek, dlatego nawet przy mocniejszym dociśnięciu nic w niej nie trzeszczy. Klapa chroniąca ekran nie jest zbyt sztywna, ale dobrze spełnia swoje zadanie.

Acer Aspire S3 - pierwszy ultrabook w cenie poniżej 1000 USD

Acer Aspire S3 ma dosyć nietypowo umieszczono diody sygnalizujące pracę ultrabooka (zasilanie, praca na baterii) bo na górnej krawędzi obudowy, tuż pod zawiasem ekranu. Są one widoczne przy zamkniętej jak i otwartej klapie. Proste i fajne...

- pełna recenzja »

Asus Zenbook UX21E

Asus Zenbook UX21E to poręczny ultrabook z ekranem o przekątnej 11,6 cali. Jest szybki bo wykorzystuje najmocniejszy procesor ULV Core i7 2677M i wydajny dysk SSD. Testujemy jego możliwości, sprawdzamy wytrzymałość obudowy i czas pracy na baterii.

Obudowa

Asus Zenbook UX21E ma stylową obudowę wykonaną ze szczotkowanego aluminium. To cienka (od 3 do 17 mm), ale i bardzo sztywna konstrukcja. Już dawno nie testowaliśmy tak cienkiego i mocnego laptopa, w którym nic nie trzeszczy, nie ugina się nawet przy mocnym dociśnięciu. Na brawa zasługuje również konstrukcja klapy chroniącej monitor, bo jest bardzo sztywna i świetnie chroni ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Zobacz test ultrabooka Acer Aspire S3

Testowaliśmy już kilka utrabooków, kilkanaście cienkich laptopów i musimy przyznać że obudowa testowanego Asusa Zenbook UX21 jest najlepsza, dlatego oceniliśmy ją na 10/10 pkt.

HP prezentuje pierwszego biznesowego ultrabooka

Wyposażenie

Asus Zenbook UX21E w najgrubszym miejscu ma zaledwie 17 mm dlatego nie byliśmy specjalnie zdziwieni, że na wyposażeniu znajdziemy miniaturowe odpowiedniki standardowych gniazd. Do dyspozycji jest małe gniazdo HDMI i mini DisplayPort...

- pełna recenzja »

Toshiba Portege Z830

Toshiba Portege Z830 to klasyczny ultrabook z dyskiem SSD i cienką obudową o grubości 1,5 cm. Wyposażony jest w procesor Intela z rodziny Core i5, 4 GB pamięci RAM i gniazdo HDMI. Sprawdzamy czy nadaje się do zastosowań biznesowych i jak dług działa na baterii.

Obudowa

Toshiba Portege Z830 to nowoczesny ultrabook z "płaską" obudową o grubości 1,5 cm. Jest starannie wykonany, jednak obudowa jest dosyć wiotka. Klapa chroniąca ekran ugina się nawet przy najmniejszym nacisku, co powoduje wypaczanie ekranu. Nie spełnia ona dobrze swojego zadania, dlatego musimy uważać, gdy przestawiamy ultrabooka łapiąc za róg otwartej pokrywy, bo może to doprowadzić do pęknięcia ekranu.

Obudowa wykonana jest z duraluminium, ładnie się prezentuje, ale nie robi takiego wrażenia jak Asus Zenbook UX31. Jest za to praktyczna, bo nie widać na niej odciski palców. Z uwagi na dosyć wiotką klapę oceniliśmy ją na 7/10 punktów.

Intel zaprezentuje tablety i ultrabooki z Windows 8

Klawiatura i touchpad

Toshiba Portege Z830 wyposażony jest w klawiaturę wyspową (chiclet) z charakterystycznymi niewielkimi, szeroko rozstawionymi klawiszami. Klawisze mają dosyć chybotliwy zaczep, są bardzo delikatne. To wada większości ultrabooków. Ciekawą funkcją jest...

- pełna recenzja »