Ranking odkurzaczy automatycznych - porównanie 10 najlepszych robotów sprzątających w Polsce. Jaki odkurzacz automatyczny kupić?

Oto ranking najnowszych i najlepszych odkurzaczy automatycznych w 2017 roku. W tym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy odkurzacz automatyczny i który model wybrać dla swoich preferencji.

Robojet Air AH-157

Robojet Air AH-157

Niedrogi robot, który zaskakuje solidną budową i bogatym wyposażeniem.

Model ten docenią w szczególności osoby poszukujące wszechstronnego urządzenia do utrzymania czystości w domu. Urządzenie jest robotem hybrydowym, mogącym odkurzać podłogi oraz mopować je na mokro. Użytkowników oczekujących wysokiego poziomu higieny ucieszy obecność lampy UV oraz filtrów HEPA.

Pomimo niezłej skuteczności pracy na różnych powierzchniach rozczarowywać może efektywność sprzątania w trudno dostępnych miejscach. Konkurencyjne konstrukcje dysponują systemami mapowania przestrzeni. Brakuje ich w konstrukcji Robojeta, co częściowo tłumaczy jego niższą cenę.

Robojet AH-157 ma wbudowany moduł komunikacji Wi-Fi i współpracuje z aplikacją mobilną, pozwalającą na sterowanie pracą robota z poziomu smartfona. Istotny jest fakt, że informacje dotyczące harmonogramu odkurzania można wprowadzać bezpośrednio na stacji dokującej robota, używając wyświetlacza i kilku przycisków.

Imponująco prezentuje się również pakiet sprzedażowy, w którym odnajdziemy wirtualną ścianę, zapasowy mop, zapas szczotek bocznych i narzędzie czyszczące. Jeśli dla kogoś to za mało, omawiany model można nabyć w wersji rozszerzonej,...

Robojet Air AH-157 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Tani
 • Solidnie zbudowany

Wady:

 • Ograniczona efektywność sprzątania w trudno dostępnych miejscach
 • Brak systemów mapowania przestrzeni

Samsung Powerbot VR9000

Samsung Powerbot VR9000

Samsung obiecuje, że dzięki technologii Digital Inverter odkurzacz Powerbot 9000 ma 60 razy większą moc nić przeciętny odkurzacz, a szeroka szczotka umożliwia zamiatanie kurzu w dokładnie takim sam sposób, jak za pomocą miotły. Komora cykloniczna przeciwdziała zapychaniu się filtrów, dzięki czemu odkurzacz Powerbot zachowuje dużą moc ssania przez dłuższy czas. Mimo dość kompaktowych rozmiarów jest on jednak nadal zbyt wysoki, by zmieścić się pod niektórymi meblami.

Wyposażony w szereg czujników model Powerbot VR9000 potrafi omijać przeszkody i ogranicza liczbę nieodkurzonych miejsc do minimum. W odróżnieniu od wielu automatycznych odkurzaczy Samsung Powerbot VR9000 jest kwadratowy z jednej strony i posiada szeroką szczotkę obrotową na przedzie urządzenia, dzięki czemu skuteczniej odkurza rogi pomieszczeń niż odkurzacze o całkowicie owalnym kształcie. Z tego powodu jednak ma większe rozmiary.

Model Samsunga oferuje kilka trybów odkurzania: automatyczne, miejscowe, maksymalne, ręczne i punktowe. Zdalny pilot sterowania gwarantuje prostą obsługę urządzenia. Pojemnik na kurz ma pojemność 700 ml. Odkurza może pracować nieprzerwanie przez 80 minut bez konieczności doładowania. Emiter Virtual Guard umożliwia zablokowanie odkurzacza przed dostępem do wybranych pomieszczeń w domu.

Samsung Powerbot VR9000 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Prosta obsługa
 • 80 min ciągłej pracy

Wady:

 • Dość duży
 • Dość hałaśliwy

Neato Botvac Connected

Neato Botvac Connected

Robot sprzątający Neato Botvac Connected ma kwadratowy kształt z jednej strony, dzięki czemu łatwo dociera do rogów pomieszczeń. Na przedzie urządzenia nie ma żadnych szczotek wirujących. Odkurzacz jest wyposażony w szczotkę obrotową z twardego włosia, duży pojemnik na kurz o pojemności 700 ml i duże koła, dzięki którym urządzenie dociera wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.

Laserowa technologia do mapowania ścieżek odkurzania i nawigacji (Laser Smart Mapping and Navigation) umożliwia zaplanowanie całego procesu sprzątania. Jeśli w połowie odkurzania wyczerpie się bateria (która powinna jednak trzymać przez około 120 minut), po naładowaniu odkurzacz wróci do miejsca, w którym wcześniej zakończył sprzątanie.

Neato Botvac Connected ma łącze Wi-Fi, dzięki czemu można sparować to urządzenie z aplikacją mobilną, by otrzymywać powiadomienia oraz planować odkurzanie i ręcznie sterować procesem sprzątania. Korzystanie z tej możliwości wymaga jednak podłączenia do tej samej sieci Wi-Fi, co wyklucza możliwość zdalnego sterowania odkurzaniem. Markery do wyznaczania granic obszaru odkurzania umożliwiają blokowanie dostępu odkurzacza Neato do wybranych pomieszczeń w domu.

Neato Botvac Connected - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duże koła
 • Duży zbiornik na kurz
 • Łącze Wi-Fi

Wady:

 • Nie radzi sobie z grubymi dywanami
 • Przez dużą szczotkę zostawia małe luki

iRobot Roomba 980

iRobot Roomba 980

Odkurzacz iRobot Roomba 980 to kolejne kosztowne rozwiązanie, którego sugerowana cena detaliczna wynosi około 799 GBP. Posiada kamerę, która ułatwia pokonywanie przeszkód i mapowanie obszaru odkurzania. Urządzenie można sparować z aplikacją mobilną iRobot Home za pośrednictwem łącza Wi-Fi, by zaplanować proces sprzątania i uprościć konfigurację odkurzacza.

Podobnie jak wiele automatycznych odkurzaczy dostępnych na rynku, iRobot Roomba 980 ma okrągły kształt i niską konstrukcję, dzięki czemu mieści się pod większością mebli. Pod spodem wszystko jednak wygląda nieco inaczej. Odkurzacz nie posiada obrotowej szczotki z twardym włosiem, ale jest wyposażony w dwa ekstraktory AeroForce z filtrami HEPA. Nie zmienia to faktu, że nadal wykonuje porządną robotę w zakresie czyszczenia dywanów dzięki możliwości wyczucia momentu najechania na dywan. Wtedy zwiększa się siła ssania odkurzacza. Co ważne, konstrukcja nie wymaga oczyszczania szczotki z włosów.

iRobot Roomba 980 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Aplikacja mobilna
 • Nie wymaga oczyszczania szczotki z włosów

Wady:

 • Brak szczotki z twardym włosiem

Miele Scout RX1 Robot

Miele Scout RX1 Robot

Swoim wyglądem odkurzacz Miele Scout RX1 bardzo przypomina tradycyjnego robota sprzątającego. To okrągłe urządzenie jest wyposażone w dwie szczotki wirujące, umieszczone na przedzie urządzenia. Na spodzie znajduje się szczotka obrotowa, która gwarantuje skuteczne czyszczenie dywanów. Urządzenie jest dość wąskie, dzięki czemu bez problemu mieści się pod większością mebli.

Wirujące szczotki, w połączeniu z okrągłym kształtem urządzenia, ułatwiają odkurzaczowi Miele dotarcie wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. System nawigacyjny ułatwia odkurzanie wzdłuż krawędzi i w rogach pomieszczeń. W trybie odkurzania rogów („Corner”) robot najpierw odkurza całe pomieszczenie, a dopiero na końcu zwraca szczególną uwagę na rogi. Odkurzacz wychwytuje najmniejsze nawet cząsteczki kurzu, które dzięki zamontowanemu filtrowi nie wydostają się z pojemnika na kurz o pojemności 600 ml.

Czas pracy baterii wynosi około 2 godzin. W trybie automatycznym urządzenie Miele Scout RX1 samodzielnie odkurza podłogi, a następnie automatycznie wraca do bazy na ładowanie. W trybie turbo-odkurzania sprzątanie całego domu trwa znacznie krócej. Podobnie do większości automatycznych odkurzaczy, urządzeniem można sterować za pomocą zdalnego pilota sterowanie. Ponadto na górze odkurzacza umieszczono dodatkowe przyciski sterowania. Pasek magnetyczny umożliwia zablokowanie dostępu do wybranych pomieszczeń.

Miele Scout RX1 Robot - pełna recenzja »

Zalety:

 • Nie zostawia luk zbiera wszyskto
 • 120 min pracy na baterii

Wady:

 • Cena
 • Mały zbiornik na kurz

Hoover Robo.com3

Hoover Robo.com3

Odkurzacz Robo.com3 od firmy Hoover bardzo przypomina inny model na rynku mianowicie Scout od Miele. Posiada jednak łącze Wi-Fi, dlatego można obsługiwać go za pośrednictwem aplikacji mobilnej (lub skorzystać z dołączonego w zestawie pilota). Odkurzacz ma obrotową szczotkę z twardego włosia, która wciąga kurz do pojemnika o pojemności 500 ml, ale w odróżnieniu od modeli oferowanych przez marki Samsung i Dyson nie ma szczotki o pełnej szerokości. Dwie wirujące szczotki umieszczone na przedzie urządzenia wciągają brud i cząsteczki kurzu na ścieżkę odkurzania. W zestawie dostępna jest także nakładka polerska przeznaczona do podłóg drewnianych i laminowanych.

Automatyczny odkurzacza Hoover Robo.com3 jest na tyle wąski (7 cm), że mieści się pod większością mebli. Porusza się po domu przy użyciu czujników podczerwieni. Mimo braku możliwości zablokowania dostępu odkurzacza do określonych pomieszczeń w domu, dużym plusem odkurzacz jest wbudowany kabel nośny.

Dziewięć trybów odkurzania obejmuje wszelkie możliwości, począwszy od czyszczenia miejscowego aż po odkurzanie turbo. Bateria trzyma przez około 120 minut nieprzerwanego sprzątania. Po jej wyczerpaniu odkurzacz Robo.com3 automatycznie wraca do bazy w celu ponownego ładowania.

Hoover Robo.com3 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Łącze Wi-Fi
 • Obrotowa szczotka z twardego włosia
 • Nakładka polerska do podłóg drewnianych i maninowanych
 • Wbudowany kabel nośny
 • 120 min pracy bez ładowania

Wady:

 • Mały zbiornik na kurz
 • Brak możliwości zablokowania dostępu do niektórych pomieszczeń

Jisiwei S+

Jisiwei S+

Problemem większości robotów sprzątających jest to, że często ich cena wykracza poza możliwości przeciętnego portfela. Odkurzacz Jisiwei S+ to atrakcyjny cenowo model odkurzacza automatycznego produkowanego w Chinach, który jest dostępny w sklepie Amazon za jedyne 279,99 GBP. Szczotka obrotowa o pełnej szerokości, dwie przednie szczotki wirujące i dołączone w zestawie nakładki polerujące sprawiają, że Jisiwei S+ to kompromis między odkurzaczami Miele Scout RX1 i Hoover Robo.com3, który jednak oferuje pewne dodatkowe funkcje.

Podobnie jak odkurzacz Dyson, model Jisiwei S+ jest wyposażony w kamerę, która służy przede wszystkim do pokonywania przeszkód. W połączeniu z czujnikami ruchu zmienia się w urządzenie do monitoringu bezpieczeństwa w domu. Po podłączeniu urządzenia do sieci Wi-Fi można zdalnie sterować odkurzaczem za pośrednictwem aplikacji mobilnej (lub dołączonego w zestawie pilota zdalnego sterowania), a także wykorzystać go do monitorowania bezpieczeństwa i robienia zdjęć.

Testy pokazują, że o ile odkurzacz Jisiwei S+ generalnie wykonuje porządną robotę, to jednak nie do końca radzi sobie z odkurzaniem rogów pomieszczeń, których stara się raczej unikać. Ponadto nie ma możliwości zablokowania dostępu do wybranych miejsc w domu, a pojemnik na kurz jest mały. Czas pracy baterii wynosi około 120 minut, po których upływie urządzenie automatycznie wraca do stacji ładowania.

Jisiwei S+ - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cena
 • Nakładka polerująca
 • Sterowanie przez aplikacje

Wady:

 • Nie radzi sobie z rogami pomieszczeń
 • Nie ma możliwości zablokowania dostępu do wybranych miejsc w domu
 • Mały pojemnik na kurz

Iiutec R-Cruiser

Iiutec R-Cruiser

Kluczowymi zaletami tego urządzenia są ultracienka konstrukcja, dzięki której urządzenie jest w stanie zmieścić się pod większością mebli, a także możliwość ładowania odkurzacza za pośrednictwem USB zamiast bazowej stacji ładowania. Oznacza to, że odkurzacz można ładować również za pomocą powerbanku. Zauważalne są jednak pewne niedogodności. Mianowicie, mimo długiego czasu pracy baterii i umiejętności skutecznego czyszczenia twardych powierzchni, odkurzacz R-Cruiser posiada niewielki pojemnik na kurz i nie jest w stanie pokonać przeszkód ani nie radzi sobie z dywanami. Poza tym czyści tylko „na sucho”.

Iiutec R-Cruiser - pełna recenzja »

Zalety:

 • Ultra cienka konstrukcja
 • Ładowanie odkurzacza za pośrednictwem USB
 • Może służyć jako powerbank

Wady:

 • Niedługa praca na baterii
 • Słabo sobie radzi z twardymi powierzchniami
 • Mały pojemnik na kurz

iLife X5

iLife X5

Posiada wymienialne pojemniki na kurz i wodę o pojemności 300 ml każdy, a nakładka mopowa jest montowana od spodu. Jeżeli nakładka jest wystarczająco mokra, urządzenie sprawnie radzi sobie z myciem podłogi, chociaż oczywiście nigdy w pełni nie zastąpi prawdziwego mopa.

Jedną z przyczyn niskiej ceny robota iLife jest jego podstawowe wyposażenie w porównaniu do pozostałych automatycznych odkurzaczy. Nie posiada obrotowej szczotki z twardego włosia, lecz dwie szczotki wirujące na przedzie i potężną moc ssania. Nie sprawdzi się w czyszczeniu dywanów, chociaż może z łatwością się po nich poruszać. Dużo lepiej radzi sobie z czyszczeniem podłóg drewnianych i laminowanych. Nie boi się odkurzania rogów pomieszczeń.

W odkurzaczu iLife X5 zachwyca jego prostota i łatwa obsługa, która odbywa się wyłącznie przy użyciu czterech przycisków umieszczonych na górze urządzenia i dołączonego w zestawie pilota zdalnego sterowania.

iLife X5 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cena
 • Duża moc ssania

Wady:

 • Brak obrotowej szczotki z twardego włosia
 • Nie radzi sobie z dywanami

Vileda Robot Cleaner

Vileda Robot Cleaner

Odkurzacz Robot Cleaner od firmy Vileda to rozwiązanie wyjątkowo przyjazne dla portfela w cenie około 120 GBP. Urządzenie to jest pozbawione ekstra dodatków, nie posiada dedykowanego pilota zdalnego sterowania ani nie łączy się z aplikacją mobilną. W zamian jest bardzo łatwe w użyciu. Trzy przyciski umieszczone na górze urządzenia umożliwiają wybór powierzchni odkurzania – małej, średniej lub dużej. By rozpocząć odkurzanie, wystarczy nacisnąć przycisk.

Odkurzacz marki Vileda ma szczotki wirujące umieszczone na przedzie urządzenia i listwę ze szczotkami obrotowymi. Robot wychwytuje cząsteczki kurzu, najeżdżając na nie, i błyskawicznie przelicza trasę odkurzania. Dodatkowo, jest wyposażony w czujniki chroniące go przed upadkiem ze schodów. Mimo, że czas pracy baterii odkurzacza marki Vileda wynosi około 80 minut, ładowania może trwać nawet 5 godzin

Vileda Robot Cleaner - pełna recenzja »

Zalety:

 • Cena
 • Łatwy w użyciu

Wady:

 • Brak pilota zdalnego sterowania
 • Brak aplikacji mobilnej

Pomysł na stworzenie automatycznego odkurzacza, który samodzielnie sprząta i czyści domowe powierzchnie, jest niesamowity sam w sobie. Kto by nie chciał na zawsze pozbyć się nieprzyjemnego obowiązku rutynowego odkurzania?

Chociaż nie osiągnęliśmy jeszcze etapu, na którym możemy zupełnie zrezygnować ze sprzątania i zlecić tej brudnej roboty automatycznym urządzeniom, to nadal kusi nas, by od czasu do czasu sięgnąć po sprzątającego robota. Chociaż nie są one jeszcze w stanie samodzielnie wejść po schodach ani samodzielnie opróżnić pojemników z kurzem, to potrafią już przynajmniej częściowo odciążyć nas z codziennych obowiązków. Poza tym, sprzątające roboty to fantastyczne gadżety, którymi zawsze można pochwalić się przed gośćmi!

Problem z automatycznymi odkurzaczami polega jednak na tym, że nie należą do najtańszych urządzeń i trudno jest uzasadnić tak duży wydatek, jeśli nie wiemy, czego tak naprawdę chcemy. W końcu niewielu z nas miało okazję przetestować działanie automatycznego odkurzacza.

Najtańsze modele wyróżniają się okrągłym kształtem i wyposażeniem w postaci dwóch szczotek obrotowych na przedzie urządzenia, które usuwają kurz w rogach pomieszczeń i umożliwiają odkurzaczowi dotarcie do najmniejszych zakamarków. Najbardziej podstawowe modele najczęściej nie posiadają szczotek obrotowych na swoim wyposażeniu, co oznacza, że nie są w stanie dokładnie czyścić dywanów, chociaż dość dobrze się po nich poruszają. Podstawowe roboty sprzątające mają zazwyczaj niewielkie pojemniki na kurz (wymagającego regularnego opróżniania). Obsługiwane są za pomocą szeregu przycisków umieszczonych na górze urządzenia lub pilota zdalnego sterowania.

W nieco wyższej cenie dostaniemy w zestawie obrotową szczotkę, a odkurzacz będzie prawdopodobnie skuteczniej zbierać włosy i czyścić dywany z brudu. Na wyposażeniu nieco droższych urządzeń można także spodziewać się filtrów zatrzymujących drobne cząsteczki i zapobiegających wydostawaniu się kurzu z pojemnika. Ewentualnie, można otrzymać w zestawie specjalną nakładkę polerującą mocowaną na spodzie odkurzacza, która zwiększa skuteczność czyszczenia podłóg drewnianych i laminowanych. Warto zastanowić się nad modelem ze szczotką o pełnej długości (często dołączaną do odkurzaczy o kwadratowym kształcie z jednej strony), co ułatwia robotowi odkurzanie rogów pomieszczeń.

Roboty sprzątające ze średniej półki cenowej również są często wyposażone w mechanizm blokowania dostępu do wybranych pomieszczeń w domu. Niektóre używają w tym celu z pasków lub tarcz magnetycznych, inne zaś korzystają z wieży na baterie emitującej promień światła „uniemożliwiający” przejście.

Kolejnym elementem wyposażenia z wyższej półki cenowej jest łącze Wi-Fi, które umożliwia sterowanie robotem za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Pozwala na ustawienie harmonogramu odkurzania i zdalne włączanie urządzenia nawet wtedy, gdy użytkownik przebywa poza domem.

W segmencie premium znajdują się odkurzacze cylindryczne (lub cykloniczne), które cechuje duża moc ssania, niezależnie od poziomu napełnienia pojemnika. Najwyższe ceny prezentują roboty sprzątające wyposażone w kamerę, a w niektórych z nich (np. Jisiwei S+) może ona posłużyć również do monitorowania bezpieczeństwa w domu. Inne odkurzacze (np. Dyson) korzystają z kamery, by skuteczniej planować ścieżki odkurzania i pokonywania przeszkód.

Wybrane modele znajdują się zarówno na aukcjach zagranicznych, jak i w Polskich sklepach.

 • Przedstawiamy wybrane odkurzacze automatyczne, od których przejrzenia warto rozpocząć poszukiwania idealnego modelu.