Ranking procesorów 2017: dla graczy i do edycji wideo

Jak mocny powinien być procesor, aby bez problemu grać w gry lub edytować materiały wideo? Oto, co powinno się wiedzieć przez zakupem sprzętu i w jaki warto zainwestować.

Jaki procesor jest najlepszy do gier?

Wielu graczy, którzy szukają procesora pod kątem wirtualny rozgrywek, patrzy za najszybszym, myśląc, że taki właśnie zapewni najlepsze wrażenia z zabawy. Nie jest to nie prawda - jakość grafiki zależy wyłącznie od karty graficznej oraz elementów odpowiedzialnych za renderowanie, czyli głównie procesora karty graficznej (GPU). W innym artykule pokazaliśmy najlepsze karty graficzne oraz na co zwracać uwagę podczas ich wyboru. Należy pamiętać, że najwyższe ustawienia w grach wymagają dużej mocy obliczeniowej i dużej szybkości odczytu oraz zapisu danych, więc oprócz dodania do mocnej karty graficznej silnego procesora potrzebna jest także porządna ilość pamięci RAM (8 GB) oraz szybki dysk - najlepiej SSD.

Mocny procesor będzie kosztować zdecydowanie mniej, niż dobra karta graficzna, np. Intel Pentium G3258 Anniversary Edition to wydatek ok. 340 PLN, a AMD FX-6300 Black Edition - ok. 390 PLN. To dobre rozwiązania, jeśli chcesz mieć dobry procesor w rozsądnej cenie. Gdy dysponujesz większym budżetem, możesz zainwestować w doskonale nadający się do podkręcania Intel Core i5 4690K - ok. 1100 PLN

Jaki procesor do edycji wideo?

Jeśli zajmujesz się obróbką materiałów wideo, a gry są sprawą drugorzędną, w takiej sytuacji procesor jest znacznie bardziej ważny niż karta graficzna. Renderowanie wymaga dużej mocy obliczeniowej, a jeżeli jest ono w HD lub 4K - bardzo dużej. W tym przypadku wypada polecić procesory Core i7, chyba, że masz naprawdę bardzo dużo czasu na obrabianie klipów. W przypadku standardowej jakości wideo wymagania są znacznie mniejsze - przeciętny laptop czy zestaw komputerowy bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem, a szybkość pracy zależeć będzie od ilości RAM - polecane minimum 8 GB. Czterordzeniowe procesory do obróbki materiałów wideo będą w tym przypadku jak znalazł.

Możesz także wybrać kartę graficzną pod kątem posiadanego oprogramowania do edycji wideo (i odwrotnie), ponieważ niektórzy producenci oprogramowania mogą wykorzystywać funkcje danej marki do przyśpieszenia procesu renderowania. Na przykład Adobe Premiere Pro pracuje najlepiej z niektórymi modelami Nvidia wspierającymi Cuda.

W przypadku poszukiwania procesora do edycji materiałów wideo należy liczyć się z wydatkiem co najmniej kilkuset złotych, choć trafiają się i droższe modele, np. wspomniany wcześniej Core i5 4690K za ok. 1100 PLN. Najmocniejsze obecnie na rynku procesory to i7, jednak trzeba przygotować się na większy wydatek. Model i7 5820K to ok. 1800 PLN, a można trafić także na Intel Core i7-6950X za - bagatela - 7800 PLN.

Ranking procesorów 2017: dla graczy i do edycji wideo

Intel Core i7

UWAGA - pamiętaj, że procesor musi współpracować z płytą główną. Przed wyborem procesora upewnij się, że posiadana przez Ciebie będzie w stanie go obsłużyć.

Intel Pentium G4560

Intel Pentium G4560

Jeden z najlepszych procesorów z dolnej półki cenowej.

Dwurdzeniowy, wykonany w technologii 14 nm, oparty jest na mikroarchitekturze Kaby Lake. Posiada zintegrowaną, wydajną grafikę Intel Intel HD 610. Zastosowano w nim kilkanaście technologii, mających na celu usprawnienie pracy każdego użytkownika, jak Intel Clear Video Technology (wyświetlanie zaawansowanych materiałów multimedialnych z lepszą szczegółowością, płynnością i intensywnością obrazu), Intel Hyper Threading (każdy rdzeń może przetwarzać wiele wątków jednocześnie), czy Intel InTru 3D (pozwala na odtwarzanie filmów 3D Blu-ray i gier 3D w rozdzielczościach 4K i 1080p).

Intel Pentium G4560

Intel Pentium G4560

Intel Pentium G4560 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Tani
 • Bardzo korzystny stosunek ceny do oferowanych możliwości

Wady:

 • Nie zadowoli wymagających graczy

Intel Pentium G3258 Anniversary Edition

Intel Pentium G3258 Anniversary Edition

Oparty jest na mikroarchitekturze Haswel Refres procesor wyprodukowany z okazji 20 rocznicy powstania marki Pentium.

Wyposażony w odblokowany mnożnik, co umożliwia zmianą taktowania, wynoszącego standardowo 3,2 GHz. Wyposażono go w zintegrowany chip graficzny Intel HD. Na uwagę zasługuje technologia Execute Disable Bit, czyli sprzętowa ochrona przed złośliwym oprogramowaniem. Inną zastosowaną w tym modelu jest Intel Virtualizacion Tech - pozwala na jednoczesną pracę kliku systemów operacyjnych na jednym komputerze. Jest to procesor dwurdzeniowy, wyposażony jest w 3 MB pamięci podręcznej L3 oraz wykorzystuje gniazdo procesora Socket 1150.

Test procesora Intel Pentium G3258 Anniversary Edition

Intel Pentium G3258 Anniversary Edition 340

Intel Pentium G3258 Anniversary Edition - pełna recenzja »

Zalety:

 • Execute Disable Bit
 • Cena
 • Odblokowany mnożnik

Wady:

 • Tylko 2 rdzenie

AMD FX-6300 Black Edition

AMD FX-6300 Black Edition

Wydajny, sześciordzeniowy procesor o 64-bitowej architekturze, stworzony w procesie technologicznym 32 nm, z taktowaniem 3,5 GHz na rdzeń - co można podkręcić aż do 4,1 GHz.

Posiada 8 MB pamięci podręcznej cache L3 oraz zintegrowany kontroler pamięci DDR3, co zapewnia optymalną pracę. Wykorzystuje gniazdo Socket AM3+. Można porównać go do procesorów z linii Core i3 - jednak działa znacznie szybciej podczas kompresowania materiałów wideo. Zastosowano tu cztery technologie, w tym Turbo Core 3.0 - pozwala ona na dynamiczną modyfikację taktowania i napięć nie tylko rdzeni CPU, lecz także zintegrowanego z procesorem układu graficznego. Dodatkowa zaleta to konstrukcja procesora, która umożliwia rozproszenie ciepła.

Test procesora AMD FX-6300 Black Edition

AMD FX-6300 Black Edition

AMD FX-6300 Black Edition - pełna recenzja »

Zalety:

 • Rozproszenie ciepła
 • 6 rdzeni
 • Turbo Core 3.0

Wady:

 • Cena

AMD A8-7670K

AMD A8-7670K

Wyposażony w cztery rdzenie AMD A8-7670K to procesor wyposażony w wydajną, zintegrowaną grafikę Radeon R7.

Taktowany na 3,6 GHz, co można zwiększyć dzięki trybowi Turbo do 3,9 GHz. Posiada pełne wsparcie dla technologii synchronizacji FreeSync, DirectX 12 i Mantle. Zaimplementowana w nim pamięć L2 ma 4 MB pojemności, a kontroler obsługuje moduły DDR3 do 2133 MHz.

Test procesora AMD A8-7670K

AMD A8-7670K

AMD A8-7670K - pełna recenzja »

Zalety:

 • Stosunek ceny do oferowanych możliwości
 • Wsparcie dla technologii FreeSync, DirectX 12, Mantle

Wady:

 • 4 rdzenie
 • Identyczne parametry możemy uzyskać podkręcając tańszy model A8-7650K

Intel Core i5 4690K

Intel Core i5 4690K

Intel Core i5 4690K to model z wyższej półki cenowej.

Za co płacimy? W cenie otrzymujemy cztery rdzenie z maksymalnym taktowaniem na poziomie 3,90 GHz, 6 MB pamięci podręcznej L3 oraz technologię Intel Quick Sync Video, która wykorzystuje sprzętowe funkcje procesora (zamiast oprogramowania), co pozwala oszczędzać czas podczas tworzenia i edycji nagrań wideo. Procesor wykorzystuje cztery wątki, a także zintegrowaną grafikę Intel HD Graphics 4600.

Intel Core i5 4690K

Intel Core i5 4690K

Intel Core i5 4690K - pełna recenzja »

Zalety:

 • Odblokowany mnożnik
 • Niski pobór mocy
 • Wydajny układ graficzny

Wady:

 • Cena
 • Wymaga dobrego chłodzenia

Intel Core i5-7600K

Intel Core i5-7600K

Procesor z siódmej generacji, dedykowany graczom i dający duże możliwości podkręcania.

Stworzony w procesie technologicznym 14 nm jest bardziej energooszczędne od układów poprzednich generacji. Cztery rdzenie z pamięcią podręczną L3 6 MB to gwarancja wydajności. Podstawowe taktowanie Intel Core i5-7600K wynosi 3,8 GHz, jednak po zastosowaniu Turbo ilość ta wzrasta do bardzo mocnego 4,2 Ghz. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi można jeszcze bardziej zwiększyć tą wartość. W procesorze zastosowano zintegrowany chip graficzny Intel HD Graphics 630, wykorzystywane są także sprzętowe dekodery HEVC/VP9, dzięki czemu procesor osiąga wysoką wydajność w grach i podczas edytowania materiałów wideo.

Test procesora Intel Core i5-7600K

Intel Core i5-7600K

Intel Core i5-7600K - pełna recenzja »

Zalety:

 • Energooszczędny
 • Odblokowany mnożnik

Wady:

 • Cena

AMD Ryzen 5 1600 X

AMD Ryzen 5 1600 X

6-rdzeniowy AMD Ryzen 5 1600 X potrafi obsłużyć do 12 wątków.

Standardowa częstotliwość wynosi 3,6 GHz, a w trybie Boost może zostać zwiększona do 4,0 GHz. Dodatkowo można wykorzystać tryb XFR do zwiększenia taktowania o kolejne 100 MHz - do 4,1 GHz, jednak w tej sytuacji niezbędne jest wydajne chłodzenie podzespołu. Procesor dysponuje 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a pracuje w oparciu o zaawansowaną architekturę AMD Zen, która wprowadza cztery jednostki zmienno- i stałoprzecinkowe, dwie jednostki adresujące i aż cztery instrukcje na cykl zegara.

Test procesora AMD Ryzen 5 1600 X

AMD Ryzen 5 1600

AMD Ryzen 5 1600 X - pełna recenzja »

Zalety:

 • Taktowanie do 4,1 GHz
 • 6 rdzeniowy
 • Bardzo wysoka wydajność

Wady:

 • Wymaga wydajnego chłodzenia
 • Wydajność w grach mogłaby być lepsza

Intel Core i7 5820K

Intel Core i7 5820K

Oferta Intela to również 6 rdzeni i 12 wątków, a także częstotliwość 3,6 GHz, jednak maksymalny jej poziom to 3,8 GHz.

Core i7 5820K ma 15 MB pamięci podręcznej. Cechuje go bardzo wysoka wydajność w narzędziach wielowątkowych oraz w grach, a także takie dodatki jak obsługa DDR4, bezpośrednia obsługa wielu portów SATA 6 Gb/s czy, złącza M.2. Ponadto w pełni wykorzystuje jedenaście technologii (w tym Intel Hyper-Threading), aby efekty pracy były jak najlepsze. Wspomniane Intel Hyper-Threading umożliwia emulację dodatkowych rdzeni procesora, czyli jeden rdzeń jest widoczny dla systemu operacyjnego jako dwa osobne. To znacznie zwiększa wydajność komputera. Użytkownicy odczuwają największe korzyści płynące z technologii Intel Hyper-Threading po uruchomieniu oprogramowania, którego wątki charakteryzują się dużymi opóźnieniami wynikającymi z intensywnego użycia pamięci.

Test procesora Intel Core i7 5820K

Intel Core i7 5820K

Intel Core i7 5820K - pełna recenzja »

Zalety:

 • 6 rdzeni/ 12 wątków
 • Wydajny w zastosowaniach jedno i wielowątkowych

Wady:

 • Zamontowanie go łączy się z wymianą płyty głównej i pamięci RAM

Intel Core i7-6900K

Intel Core i7-6900K

Ze względu na swoją cenę, Intel Core i7-6900K to procesor dla profesjonalistów.

Oferuje osiem rdzeni obsługujących do szesnastu wątków, taktowanie 3,20 GHz (możliwe zwiększenie do 3,7 GHz) oraz 20 MB pamięci trzeciego poziomu. Zastosowana w nim technologia Intel Turbo Boost Max 3.0 pozwala na optymalizację wydajności pojedynczego rdzenia rozwiązanie wykrywa najszybszy rdzeń procesora i przypisuje mu najbardziej krytyczne obciążenia robocze. Pozwala to na zwiększenie o 15% wydajności aplikacji jednowątkowych oraz współpracę nawet z 4 oddzielnymi kartami graficznymi w przypadku najbardziej wymagających gier. Zastosowane w procesorze technologie obejmują między innymi możliwość osobnego podkręcania każdego z rdzeni, a udostępnione narzędzia to m.in. Intel XTU (Intel Extreme Tuning Utility) oraz Intel XMP (Extreme Memory Profile).

Test procesora Intel Core i7-6900K

Intel Core i7-6900K

Intel Core i7-6900K - pełna recenzja »

Zalety:

 • 8 rdzeni/16 wątków
 • Intel Turbo Boost 3.0

Wady:

 • Cena

Intel Core i7-6950X

Intel Core i7-6950X

Ten procesor to najwyższa półka cenowa i nie oszukujmy się - większości osób na niego nie będzie stać.

Intel Core i7-6950X to aż 10 rdzeni i 20 wątków, a także 25 MB pamięci podręcznej i czterokanałowy kontroler pamięci DDR4 2400 MHz. Czy można się dziwić, że na podstawie różnego rodzaju testów uchodzi za jeden z najwydajniejszych na rynku procesorów do zastosowań profesjonalnych? Chodzi tu o obróbkę materiałów multimedialnych - do gier jest on aż nazbyt dobry. Z zastosowanych w nim technologii warto wymienić Turbo Boost Max 3.0, Hyper-Threading oraz udoskonaloną wersję SpeedStep (przełącza zarówno napięcie, jak i częstotliwość pomiędzy wysokimi i niskimi poziomami w odpowiedzi na obciążenie procesora).

Test procesora Intel Core i7-6950X

Intel Core i7-6950X

Intel Core i7-6950X - pełna recenzja »

Zalety:

 • 10 rdzeni/ 20 wątków
 • 25MB pamięci podręcznej

Wady:

 • Cena