Ranking projektorów 2018

Sony VPL-VW260ES

Prezentujemy ranking projektorów 2018. Testowane projektory przeznaczone są do różnych zastosowań i dopasowane do specyficznych wymagań użytkowników. Każdy z testowanych modeli jest liderem w swojej kategorii.

BenQ W1700

BenQ W1700

Ocena redakcji PCWorld.pl

Jeden z tańszych projektorów z rozdzielczością 4K.

Ten przedstawiciel BenQ jako jeden z pierwszy modeli wyposażony został w najnowszy przetwornik od Texas Instruments pozwalający wyświetlać obraz o rozdzielczości UHD. To, co go wyróżnia na tle konkurencji, to relatywnie niska cena w stosunku do oferowanej rozdzielczości, jedna z najniższych w przypadku modeli 4K.

Obudowa BenQ została ładnie zaprojektowana, sterowanie jest precyzyjne i wygodne. Doskonale spisuje się też pilot dołączony do projektora. Ma ergonomicznie rozłożone przyciski i jest podświetlany. Jest też osłona obiektywu ale jedynie ręczna. Minusem projektu są otwory wentylacyjne przez, które z wnętrza projektora wydobywa się światło. Liczba gniazd jest ograniczona. Co ważne, tylko jeden port HDMI przyjmuje sygnał 4K.

W1700 doskonale się kalibruje ale zmiany, jakie trzeba wprowadzić są naprawdę niewielkie. Projektor odtwarza naturalne, czyste i bardzo szczegółowe obrazy. 2200 ANSI lumenów jasności można jednak znaleźć tyko w specyfikacji. Maksymalna zmierzona wartość to około 1300, po kalibracji jedynie 872 ANSI lumenów. To niecałe 40 procent tego, co mówi dokumentacja. Bardzo dobre jest pokrycie przestrzeni barwnej, a...

BenQ W1700 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niska cena
 • Bardzo dobre odwzorowanie kolorów
 • Tryb 3D

Wady:

 • Mało detaliczna czerń
 • Brak mechanizmu poprawy płynności ruchu
 • Światło wydobywające się z obudowy

Epson EH-LS100

Epson EH-LS100

Ocena redakcji PCWorld.pl

Uniwersalny projektor Epsona - kino domowe to tylko jedno z jego zastosowań.

LS100 Epsona, podobnie jak Sony VPL-VW260ES nie należy do najtańszych. To jednak projektor zupełnie innej kategorii niż sprzęt Sony. EH-LS100 to model o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli i bardzo dużej jasności. Przede wszystkim jednak to urządzenie o ultrakrótkim rzucie, wyposażone w laserowe źródło światła.

Produkt Epsona potrafi wyświetlić obraz z jasnością do 4000 ANSI lumenów. Jednocześnie model ten można ustawić kilka centymetrów od ściany. Wysoka jasność, która pozwala oglądać wyświetlany przez niego obraz w niezaciemnionym pomieszczeniu, bardzo długa żywotność źródła światła oraz możliwości ustawienia sprawiają, że może on zastąpić w domu odbiornik telewizyjny. To niezły pomysł. Na pewno nie uda się w tej cenie znaleźć telewizora o przekątnej 130 cali. Na mistrzostwa świata 2018 jak znalazł.

Minusem Epsona EH-LS100 jest projekt obudowy. Projektor ma dość duże rozmiary i nie mieści się na standardowej szerokości szafkach telewizyjnych. Bardziej daje się jednak we znaki rozwiązanie gniazd połączeniowych. Część wejść znalazła się...

Epson EH-LS100 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Doskonałe warunki gwarancji
 • Bardzo dobra ostrość
 • Możliwość odtwarzania bezpośrednio z USB

Wady:

 • Mała głębia czerni
 • Niski kontrast
 • Źle umieszczone gniazda wejściowe

Epson EH-TW5650

Epson EH-TW5650

Ocena redakcji PCWorld.pl

Projektor Epsona, który pozwala oglądać obraz jednocześnie z dwóch źródeł.

Naturalność kolorów, czysty i szczegółowy obraz, niezła głębia czerni. To pozytywne cechy Epsona EH-TW5650. Projekt obudowy jest najwyższej jakości, podobnie jak użyte do produkcji materiały i wykonanie. Trzy regulowane nóżki, w tym jedna z mechanizmem szybkiego wysuwania ułatwiają ustawienie.

Oprócz standardowych funkcji, na obudowie znalazło się też miejsce na korektor zniekształceń trapezowych, lens shift i mechaniczną osłonę obiektywu. Tradycyjne pierścienie zostały tu zastąpione suwakami. Zapewniają one dużą precyzję obsługi i uzyskiwanych efektów. Za to charakterystyczna, duża, czarna obudowa obiektywu ma chyba sprawiać wrażenie, że zastosowany obiektyw jest znacznie bardziej okazały niż w rzeczywistości.

Zaskakująco dobrze spisuje się głośnik wbudowany w projektor. Głośnik jest nieduży ale odtwarza dźwięki czysto, nie trzeszczy nawet po podkręceniu głośności do maksimum. Nie należy od niego oczekiwać głębokich basów ale wystarczy, by obejrzeć film czy mecz. Obraz jest zbalansowany, naturalny. Kolory w jego ciemnych partiach są niezłe choć czernie są trochę za jasne. Brakuje też szczegółów.

Na...

Epson EH-TW5650 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Precyzyjne mechanizmy regulacji
 • Niezły głośnik
 • Dobre odwzorowanie kolorów

Wady:

 • Problemy z ostrością
 • Geometria obrazu

Optoma UHD65

Optoma UHD65

Ocena redakcji PCWorld.pl

Elegancki i ładnie zaprojektowany projektor Optomy.

Po wyjęciu z kartonu od razu widać, że jest to sprzęt w wyższej półki. Czarny, błyszczący lakier pokrywa całą obudowę, pokrętła sterujące umieszczone są pod klapką, przyciski wpasowane w przetłoczenia ścianki, a gniazda wejściowe ukryte w zagłębieniu. Cztery regulowane nóżki ułatwiają ustawienie. To ważne, bo Optoma nie ma korektora zniekształceń trapezowych. Z tyłu obudowy znalazło się także miejsce na głośniki stereo. Jest również filtr przeciwpyłowy.

Pod pokrywą obudowy ukryte jest płynnie działające pokrętło powiększenia oraz pokrętło przesuwania osi obiektywu. W przypadku UHD65 lens shift działa tylko w pionie. Inaczej niż w większości konstrukcji, pierścień regulujący ostrość został umieszczony na zewnątrz, na obiektywie. Dzięki dużej średnicy pozwala dobrać precyzyjnie ustawienia. Dołączony do urządzenia pilot ma niewielkie rozmiary, jest wygodny i wyposażony w podświetlenie przycisków.

Zestaw gniazd wejściowych jest standardowy, jak dla sprzętu kina domowego tej klasy. Są tu dwa porty HDMI i wejście komputerowe, wyjście wyzwalacza ekranu, i interfejs USB. Ten ostatni znalazł się tylko w...

Optoma UHD65 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bardzo dobra ostrość
 • Cicha praca
 • Ładny

Wady:

 • Mocny spadek jasności po włączeniu trybu HDR
 • Duży input lag
 • Mało wygodne menu sterujące

Sony VPL-VW260ES

Sony VPL-VW260ES

Ocena redakcji PCWorld.pl

Projektor do kina domowego od Sony z natywną rozdzielczością 4K.

Sony VPL-VW260ES to najdroższy projektor w naszym zestawieniu i jedyny, który oferuje natywną rozdzielczość 4K. Panele SXRD Sony w tym modelu mają rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli i taki obraz wyświetlają. Projektor prezentuje się bardzo ładnie, a dołączony do niego pilot jest duży i wygodny. Przeszkadza tylko zbyt bliskie ułożenie przycisków wybieraka i menu. Często zdarza się wciskać nie to co trzeba.

Sony wyposażyło swój najtańszy model 4K w większość udogodnień, które mają za zadanie ułatwić korzystanie z urządzenia. Jest więc mechanicznie sterowane powiększeniem, ostrością i lens shift w pionie i poziomie. Ręczna jest jedynie osłona obiektywu. Nie ma też korekcji zniekształceń trapezowych, co wymusza dokładniejsze ustawienie projektora naprzeciw ekranu. Kupując jednak sprzęt kina domowego tej klasy warto zadbać, by w pełni wykorzystać jego możliwość. Konfiguracja wymagająca korygowania zniekształceń pogarsza przecież jakość obrazu.

Projektor Sony oprócz możliwości odtwarzania obrazu HDR, pozwala na korzystanie z konkurencyjnego rozwiązania HLG. Funkcja Reality Creation podbija do 4K rozdzielczość...

Sony VPL-VW260ES - pełna recenzja »

Zalety:

 • Tryb pracy o niskim opóźnieniu
 • Ładne kolory
 • Funkcja motion flow

Wady:

 • Mało detali w ciemnych partiach obrazu
 • Niewygodne ułożenie przycisku menu na pilocie
 • Brak pamięci ustawień obiektywu

ViewSonic PX 727-4K

ViewSonic PX 727-4K

Ocena redakcji PCWorld.pl

ViewSonic PX727-4K to aktualnie najtańszy model 4K na rynku.

ViewSonic PX 727-4K to bliźniaczy model BenQ W1700. Również korzysta z układu DMD 0,47”. W rezultacie brakuje w nim funkcji poprawy płynności obrazu. Odwzorowanie barw, ostrość i szczegółowość obrazu stoją jednak na najwyższym poziomie.

Projektory mają też bardzo podobną, różniącą się jedynie wykończeniem obudowę, prawie takiego samego pilota i niemal identyczny układ poleceń w menu. Widać za to wpływ cięcia kosztów na niektóre detale. ViewSonic nie ma na przykład osłony obiektywu, regulowane są w nim tylko dwie nóżki, a w przedniej brakuje opcji szybkiego wysuwania. Tak, jak w BenQ, podczas pracy z obudowy wydobywa się mnóstwo światła.

Do minimum ograniczony został zestaw gniazd, jaki znajduje się w ViewSoniku. Użytkownik ma do wyboru tylko dwa porty HDMI oraz wejście komputerowe. Z dodatkowych warto wymienić tylko wejście i wyjście audio oraz wyzwalacz ekranu.

ViewSonic zastosował własne algorytmy obróbki obrazu. Nieco inaczej pokryta jest przestrzeń barwna i inaczej reprodukowane kolory. Lepsza niż w BenQ W1700 jest ostrość obrazu ale trudniej...

ViewSonic PX 727-4K - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niska cena jak na projektor 4K
 • Bardzo dobre odwzorowanie kolorów
 • Długi czas pracy bez wymiany lampy

Wady:

 • Brak trybu 3D
 • Światło wydobywające się z obudowy
 • Nieintuicyjny układ poleceń w menu

Ranking projektorów 2018. Który projektor najlepszy

Nie można dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, który projektor z zestawienia jest najlepszy. Owszem, przyznaliśmy oceny za wydajność czy wyposażenie, ocenialiśmy też opłacalność zakupu, należy jednak podkreślić, że testowane produkty z reguły są nieporównywalne – dlatego w tabeli nie ma ocen końcowych, jedynie cząstkowe.

Testowane projektory przeznaczone są do różnych zastosowań i dopasowane do specyficznych wymagań użytkowników. Każdy z testowanych modeli jest liderem w swojej kategorii. Czymś innym jest laserowy, wszechstronny, bardzo jasny i ultrakrótki Epson EH LS-100, a czymś innym cichy, kinowy Sony VPL-VW260ES oferujący pełną rozdzielczość 4K.

Jedynymi bezpośrednimi rywalami są niemal bliźniacze ViewSonic PX727-4K i BenQ W1700, najtańsze na rynku projektory 4K z najnowszymi układami DLP.

O tym jednak, który z tej pary jest lepszy, decydują szczegóły. O wyborze może więc przesądzić cena, promocyjna oferta, warunki serwisowe, obsługa 3D czy po prostu przywiązanie do konkretnej marki.

Ranking projektorów 2018.

Ranking projektorów 2018.