Ranking projektorów 2019
-
- 30.09.2019, godz. 16:20
Prezentujemy ranking projektorów 2019. Przeznaczone są do różnych zastosowań i dopasowane do specyficznych wymagań użytkowników.
Ranking projektorów 2019. Który projektor najlepszy
Nie można dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, który projektor z zestawienia jest najlepszy. Owszem, przyznaliśmy oceny za wydajność czy wyposażenie, ocenialiśmy też opłacalność zakupu, należy jednak podkreślić, że testowane produkty z reguły są nieporównywalne. Każdy projektor ma swoje zalety, w wielu przypadkach pojawiają się również wady - ale jako że mamy tu do czynienia z najlepszymi (najniższa ocena to 4,5/5 gwiazdek), są to zazwyczaj wady niewielkie, które nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu danego projektora.
W rankingu znalazły się zarówno modele poniżej 2 tysięcy złotych, jak i kosztujące powyżej pięciu. Mamy nadzieję, że taki rozstrzał cenowy pozwoli każdemu na znalezienie modelu pasującego do jego budżetu. Mamy tu zarówno projektory, które posłużą w domu, jak i modele stricte biznesowe czy przeznaczone do edukacji. Ponieważ wszystkie mają żywotność lamp szacowaną na tysiące godzin, nabycie któregokolwiek z nich jest inwestycją w lata efektywnego użytkowania.
Acer H5382BD

Ocena redakcji PCWorld.pl
Acer H5382BD to projektor wyposażony w kilka ciekawych i praktycznych rozwiązań. Czy warto go nabyć?
Acer H5382BD to projektor kina domowego, który oferuje obraz o natywnej rozdzielczości 1280 x 700 pikseli (format 16:9, kontrast 20000:1, jasność 3300 lumenów, częstotliwość odtwarzania 120Hz), którą można podnieść w razie potrzeby do Full HD (1920 x 1200 pikseli). Doskonale sprawdza się podczas rzutowania obrazu z odległości 300-350 cm. Posiada wsparcie dla technologii Acer LumiSense+, która odpowiada za dopasowanie jasności do pomieszczenia przy jednoczesnym dopasowaniu kontrastu. Projektor posiada wsparcie dla standardu MHL, co umożliwia przysyłanie obrazu z takich urządzeń, jak smartfony czy tablety - wymagany jest dla nich odpowiedni adapter. Jeśli chodzi o inne połączenia, znajdziemy w obudowie dwa wejścia HDMI, port USB, wejście 3,5 mm, wejście VGA oraz wejście Cinch-Video, umożliwiające podłączenie urządzenia analogowego. Warto od razu dodać, że funkcja Smart Detection automatycznie wykrywa każde podłączone źródło obrazu.
Acer H5382BD wyposażono we wsparcie dla 3D, dzięki czemu można oglądać filmy realizowane tą metodą, co jednak wymaga nabycia odpowiednich okularów. Ten projektor może zainteresować graczy -...Acer H5382BD - pełna recenzja »
Zalety:
- technologia Acer LumiSense+
- funkcja Smart Detection
- obsługa obrazu 3D
- nVidia 3DTV Play
- MHL
Wady:
- brak natywnego Full HD
ViewSonic PJD7720HD

Ocena redakcji PCWorld.pl
ViewSonic PJD7720HD to projektor w przystępnej cenie - ale czy warto wydać na niego pieniądze? Sprawdzamy!
ViewSonic PJD7720HD to projektor z natywną rozdzielczością Full HD (1920 x 1080 pikseli). Jego format może wynosić maksymalnie 16:9, jasność sięgać do 3300 lumenów, zaś częstotliwość odtwarzania to 120Hz. Zwraca uwagę wysoki kontrast - 22.000:1. Dodatkowo na jakość obrazu wpływa możliwość regulacji zniekształcenia trapezowego +/- 40° (Keystone). W urządzeniu zastosowano 6-segmentowe koło kolorów, co pozwala na wyświetlanie obrazu w technologii DLP. Eliminacja filtrów ma pozytywny wpływ na koszty oraz żywotność urządzenia - szacowany czas pracy jego lampy wynosi 10 tys. godzin przy stosowaniu trybu ekonomicznego. W obudowie znajdziemy bogaty wybór portów i złącz: HDMI/MHL (umożliwia przysyłanie obrazu z takich urządzeń, jak smartfony czy tablety - wymagany jest dla nich odpowiedni adapter), microUSB, RS-232, dwa wejścia oraz jedno wyjście audio 3,5mm.
ViewSonic PJD7720HD to model 3D Ready. Dzięki temu można rzutować obraz w 3D, jednak trzeba będzie zaopatrzyć się w specjalne okulary, aby w pełni odczuć możliwości dawane przez ten rodzaj wyświetlania. Jednak przy 3D oferowany jest tylko jeden domyślny schemat...ViewSonic PJD7720HD - pełna recenzja »
Zalety:
- natywne Full HD
- regulacja zniekształceń
- brak filtrów
- MHL
Wady:
- kiepskie 3D
BenQ W1700

Ocena redakcji PCWorld.pl
Jeden z tańszych projektorów z rozdzielczością 4K.
Ten przedstawiciel BenQ jako jeden z pierwszy modeli wyposażony został w najnowszy przetwornik od Texas Instruments pozwalający wyświetlać obraz o rozdzielczości UHD. To, co go wyróżnia na tle konkurencji, to relatywnie niska cena w stosunku do oferowanej rozdzielczości, jedna z najniższych w przypadku modeli 4K.
Obudowa BenQ została ładnie zaprojektowana, sterowanie jest precyzyjne i wygodne. Doskonale spisuje się też pilot dołączony do projektora. Ma ergonomicznie rozłożone przyciski i jest podświetlany. Jest też osłona obiektywu ale jedynie ręczna. Minusem projektu są otwory wentylacyjne przez, które z wnętrza projektora wydobywa się światło. Liczba gniazd jest ograniczona. Co ważne, tylko jeden port HDMI przyjmuje sygnał 4K.
W1700 doskonale się kalibruje ale zmiany, jakie trzeba wprowadzić są naprawdę niewielkie. Projektor odtwarza naturalne, czyste i bardzo szczegółowe obrazy. 2200 ANSI lumenów jasności można jednak znaleźć tyko w specyfikacji. Maksymalna zmierzona wartość to około 1300, po kalibracji jedynie 872 ANSI lumenów. To niecałe 40 procent tego, co mówi dokumentacja. Bardzo dobre jest pokrycie przestrzeni barwnej, a...Zalety:
- Niska cena
- Bardzo dobre odwzorowanie kolorów
- Tryb 3D
Wady:
- Mało detaliczna czerń
- Brak mechanizmu poprawy płynności ruchu
- Światło wydobywające się z obudowy
Optoma HD39Darbee

Ocena redakcji PCWorld.pl
Optoma HD39Darbee to projektor, który na pierwszy rzut oka wygląda solidnie. Czy jego możliwości to potwierdzają?
Optoma HD39Darbee to projektor, który wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD 1080p i o proporcjach 16:9. Maksymalna jasność to 3500 lumenów, a kontrast może wynosić aż 32000 :1. Projektor wyposażony jest w dwie technologie: udoskonalenia obrazu DARBEE Visual Presencw, dzięki której obrazy powinny nabierać głębi i większego realizmu oraz Amazing Colours Optomy. Ponadto posiada wiele opcji i trybów ustawień, umożliwiających własna regulację barwi i ostrości. Dla miłośników cyfrowej rozrywki przygotowano wzmocniony tryb gry z czasem reakcji 16ms. Projektor Optoma może także wyświetlać rzeczywistą zawartość 3D z prawie każdego źródła 3D, w tym odtwarzaczy Blu-ray 3D, transmisji 3D i konsol do gier najnowszej generacji. Urządzenie oferuje zoom 1.6x oraz opcję pionowego przesunięcia obiektywu. Żywotność lampy o mocy 195W jest szacowana na 4 tysiące godzin przy normalnym użytkowaniu, ale podczas używania projektora w trybie "eco" czas ten wzrasta niemal czterokrotnie - do 15 tysięcy godzin!
Optoma HD39Darbee to projektor z wbudowanym głośnikiem o mocy 10W. Za łączność z urządzeniami przesyłającymi obraz odpowiadają...Optoma HD39Darbee - pełna recenzja »
Zalety:
- bardzo duży współczynnik kontrastu
- wiele opcji i trybów ustawień
- wsparcie dla wyświetlania 3D
- długi czas pracy lampy w trybie "eco"
- MHL
Wady:
- mała liczba złączy i portów
Epson EH-TW7400

Ocena redakcji PCWorld.pl
Epson EH-TW7400 wyświetla obraz o rozdzielczości 4K, ale wyposażony jest w przetworniki obrazu 1920 × 1080 pikseli.
Projektor oferuje kontrast 200 000:1 i obsługuje technologię HDR10. Źródłem światła jest tradycyjna lampa, która pozwala na wyświetlanie obrazu z jasnością 2400 ANSI lumenów dla światła białego i kolorowego. Podczas normalnego użytkowania trzeba ją wymienić po 3500 godzinach pracy, ale w trybie oszczędnym wystarczy na 5000 godzin.
Model został zaprojektowany i wykonany z dbałością o najmniejsze szczegóły. Obudowa ma matowy, prawie biały kolor, z wyróżniającą się czarną osłoną sporego obiektywu. Osłona, jak przystało na konstrukcję z wyższej półki, została w pełni zautomatyzowana. Otwiera się i zamyka podczas uruchamiania i wyłączania projektora.
Urządzenie ma dwa gniazda HDMI, w tym jedno zgodne ze standardem HDCP2.2, niezbędnym do odtwarzania chronionych prawami autorskimi materiałów Ultra HD. Obydwa pracują jednak w standardzie 1.4. Brak portów HDMI 2.0 o przepustowości 18 GB/s jest trochę zaskakujący. Niespotykana w sprzęcie z tej półki cenowej jest za to pamięć ustawień obiektywu (można zachować aż 10 różnych konfiguracji).
Dzięki dynamicznej przysłonie udało się mocno poprawić kontrast obrazu i...Epson EH-TW7400 - pełna recenzja »
Zalety:
- Ładne kolory
- Wysoki kontrast
- Automatyczna osłona obiektywu
- Małe opóźnienie sygnału
Wady:
- Brak portów HDMI 2.0
- Znaczny spadek jasności w kinowych trybach wyświetlania
Acer M550

Ocena redakcji PCWorld.pl
Acer M550 to projektor 4K UHD do kina domowego i profesjonalnych przedsięwzięć. Czy warto go nabyć?
Acer M550 to projektor 4K z funkcją Frame Interpolation. Pokazuje obraz w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, w proporcjach 16:9 i przy częstotliwości odświeżania do 135 Hz oraz maksymalnej jasności 3000 lumenów. Zwraca uwagę kolosalny współczynnik kontrastu 1 000 000:1, co wpływa na ostrość obrazu i widoczność najmniejszych nawet detali. Projektor Acer jest kompatybilny z HDR. Tym samym jest on w stanie wykorzystać wyższy zakres kontrastu funkcji High Dynamic Range (HDR). Różnicę można zauważyć w przypadku kontrastu i odtwarzania kolorów. Zakres kontrastu oferuje różnorodność poziomów, które wytwarzają zdecydowanie mocniejszą głębię. Wraz z kompatybilnością z 4K i HDR projektor Acer posiada kompatybilność z obszarem kolorów Rec. 2020. Lampa o mocy 240W ma żywotność szacowaną na 4000 godzin przy normalnym używaniu, 10 tys. godzin w trybie ekonomicznym oraz 15 tys. w trybie ekologicznym.
Acer M550 wyposażono w funkcję Frame Interpolation, zwaną również AcuMotion, co ma zapewniać płynny przepływ obrazów podczas wyświetlania szybszych scen, np. w trakcie oglądania filmów akcji. Umożliwia ona ustawienia na...Zalety:
- rozdzielczość 4K
- współczynnik kontrastu 1 000 000:1
- MHL
- kompatybilność z obszarem kolorów Rec. 2020
- długa żywotność lampy
Wady:
- Brak poziomego Lens-Shiftu
Panasonic PT-VZ580

Ocena redakcji PCWorld.pl
Panasonic PT-VZ580 to projektor o bardzo wysokim współczynniku jasności. Co jeszcze sprawia, że warto na niego zwrócić uwagę?
Panasonic PT-VZ580 to projektor, który pokazuje obraz w rozdzielczości 1920 × 1200 pikseli, czyli WUXGA, z kontrastem 16 000:1 i jasnością sięgająca aż do 5000 lumenów. PT-VZ580 wyróżnia się wydłużonym cyklem wymiany filtra powietrza — do maksymalnie 7000 godzin. Filtr można też dwukrotnie umyć, co zmniejsza całkowity koszt użytkowania. Cykl wymiany wysokowydajnej lampy również kształtuje się na poziomie 7000 godzin w trybie ECO, co pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na konserwację przez dłuższy czas i ograniczyć koszty napraw oraz negatywny wpływ na środowisko. W normalnym jest to 5 tysięcy godzin. Zastosowana w urządzeniu technologia Daylight View Basic umożliwia wyświetlanie wyraźnego obrazu, nawet w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Wbudowany czujnik mierzy natężenie światła w pomieszczeniu, a odpowiednie algorytmy odpowiednio optymalizują półtony barw i jasność. Możliwy jest zoom x1,6
Panasonic PT-VZ580 ma w obudowie następująca złącza: HDMI x2, D-Sub (wejscie), D-Sub (wejście/wyjście), wideo, wejście audio x2, mikrofon, wyjście audio, RS-232, LAN RJ-45. Po podłączeniu go do sieci można monitorować jego...Panasonic PT-VZ580 - pełna recenzja »
Zalety:
- rozdzielczość WUXGA
- zoom x 1,6
- niewielkie wymiary i lekka waga
Wady:
- mało opcji regulacji kolorów
- głośnik mono
Epson EH-LS100

Ocena redakcji PCWorld.pl
Uniwersalny projektor Epsona - kino domowe to tylko jedno z jego zastosowań.
LS100 Epsona, podobnie jak Sony VPL-VW260ES nie należy do najtańszych. To jednak projektor zupełnie innej kategorii niż sprzęt Sony. EH-LS100 to model o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli i bardzo dużej jasności. Przede wszystkim jednak to urządzenie o ultrakrótkim rzucie, wyposażone w laserowe źródło światła.
Produkt Epsona potrafi wyświetlić obraz z jasnością do 4000 ANSI lumenów. Jednocześnie model ten można ustawić kilka centymetrów od ściany. Wysoka jasność, która pozwala oglądać wyświetlany przez niego obraz w niezaciemnionym pomieszczeniu, bardzo długa żywotność źródła światła oraz możliwości ustawienia sprawiają, że może on zastąpić w domu odbiornik telewizyjny. To niezły pomysł. Na pewno nie uda się w tej cenie znaleźć telewizora o przekątnej 130 cali. Na mistrzostwa świata 2018 jak znalazł.
Minusem Epsona EH-LS100 jest projekt obudowy. Projektor ma dość duże rozmiary i nie mieści się na standardowej szerokości szafkach telewizyjnych. Bardziej daje się jednak we znaki rozwiązanie gniazd połączeniowych. Część wejść znalazła się...Epson EH-LS100 - pełna recenzja »
Zalety:
- Doskonałe warunki gwarancji
- Bardzo dobra ostrość
- Możliwość odtwarzania bezpośrednio z USB
Wady:
- Mała głębia czerni
- Niski kontrast
- Źle umieszczone gniazda wejściowe
Epson EB-1795F

Ocena redakcji PCWorld.pl
Epson EB-1795F to projektor dedykowany użytkownikom mobilnym. Czy warto go kupić?
Epson EB-1795F to projektor, który cechuje się niewielkimi wymiarami i wagą - 1,8 kg przy 292 x 213 x 44 mm. Pokazuje obraz w jakości Full HD (1920 x 1080opikseli), z natężeniem światła do 3200 lumenów, z kontrastem 10000 :1 oraz częstotliwością odświeżania 100 Hz - 120 Hz. Zastosowane w nim technologie 3LCD firmy Epson oraz True Colours mają gwarantować doskonałą jakość obrazu i naturalne kolory. Automatyczna korekcja geometrii obrazu w poziomie i w pionie oraz funkcja dopasowania do rozmiaru ekranu ułatwiają przygotowanie projektora do pracy niemal w każdym miejscu. Krótki rzut umożliwia wyświetlanie dużego obrazu z niewielkiej odległości, natomiast wylot ciepłego powietrza skierowany jest do przodu, więc wszyscy uczestnicy spotkania mogą siedzieć bezpośrednio za projektorem. Lampa o mocy 214W przeznaczona jest na 4 tysiące godzin pracy w trybie normalnym lub 7 tysięcy godzin w ekonomicznym. Po wykryciu sygnału wejściowego projektor jest uruchamiany automatycznie, a funkcja NFC ułatwia komunikację z urządzeniami mobilnymi przy użyciu wbudowanego modułu Wi-Fi.
Projektor Epson EB-1795F wyróżnia od konkurencji możliwość...Epson EB-1795F - pełna recenzja »
Zalety:
- kompaktowe rozmiary
- jakość obrazu Full HD
- łączność bezprzewodowa
- MHL
- możliwość używania na krótkim dystansie
Wady:
- w trybie jasnym emituje nieco za duży hałas
Epson EH-TW5650

Ocena redakcji PCWorld.pl
Projektor Epsona, który pozwala oglądać obraz jednocześnie z dwóch źródeł.

Oprócz standardowych funkcji, na obudowie znalazło się też miejsce na korektor zniekształceń trapezowych, lens shift i mechaniczną osłonę obiektywu. Tradycyjne pierścienie zostały tu zastąpione suwakami. Zapewniają one dużą precyzję obsługi i uzyskiwanych efektów. Za to charakterystyczna, duża, czarna obudowa obiektywu ma chyba sprawiać wrażenie, że zastosowany obiektyw jest znacznie bardziej okazały niż w rzeczywistości.
Zaskakująco dobrze spisuje się głośnik wbudowany w projektor. Głośnik jest nieduży ale odtwarza dźwięki czysto, nie trzeszczy nawet po podkręceniu głośności do maksimum. Nie należy od niego oczekiwać głębokich basów ale wystarczy, by obejrzeć film czy mecz. Obraz jest zbalansowany, naturalny. Kolory w jego ciemnych partiach są niezłe choć czernie są trochę za jasne. Brakuje też szczegółów.
Na...Epson EH-TW5650 - pełna recenzja »
Zalety:
- Precyzyjne mechanizmy regulacji
- Niezły głośnik
- Dobre odwzorowanie kolorów
Wady:
- Problemy z ostrością
- Geometria obrazu
BenQ W2000

Ocena redakcji PCWorld.pl
BenQ W2000 to projektor dysponujący zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Co może przemawiać za jego zakupem?
BenQ W2000 to nowoczesny projektor, pokazujący obraz z natywną rozdzielczością 1920 x 1080) pikseli (Full HD), jasnością 2000 ANSI i współczynnikiem kontrastu 15000:1. Dzięki zastosowanej technologii przetwarzania obrazu wymaga zaledwie 2,5 m do rzutowania obrazu. Za jego jakość odpowiada fabryczne skalibrowanie kolorów, pokrywające 100% kolorów Rec. 709 oraz autorska technologia producenta - CinematicColor. Ten projektor korzysta z koła kolorów RGBRGB z 6-krotną prędkością, możliwa jest projekcja boczna z korekcją zniekształcenia trapezowego 2D oraz pionowe przesunięcie obrazu (lens shift) dla dodatkowej swobody instalacji. System optyczny z rozdzielczością Full HD 1080p firmy BenQ wykorzystuje wysokiej klasy szkło zapewniające najlepszą penetrację światła i realistyczną jakość obrazów. Stosowane przez producenta powłoki soczewek charakteryzują się niskim rozpraszaniem i minimalizują aberrację chromatyczną. Żywotność lampy szacowana jest na 3,5 tys. godzin przy normalnym użyciu, 5 tys. przy ekonomicznym oraz 7 tysięcy przy ekologicznym.
BenQ W2000 wyposażono w narzędzie do zarządzania kolorami, co umożliwia...Zalety:
- natywne Full HD
- CinematicColour
- narzędzie do zarządzania kolorami
- możliwość używania od 2,5 m
- głośniki stereo 20W
- stabilna łączność bezprzewodowa
Wady:
- jasność mogłaby być większa
Optoma UHD65

Ocena redakcji PCWorld.pl
Elegancki i ładnie zaprojektowany projektor Optomy.

Pod pokrywą obudowy ukryte jest płynnie działające pokrętło powiększenia oraz pokrętło przesuwania osi obiektywu. W przypadku UHD65 lens shift działa tylko w pionie. Inaczej niż w większości konstrukcji, pierścień regulujący ostrość został umieszczony na zewnątrz, na obiektywie. Dzięki dużej średnicy pozwala dobrać precyzyjnie ustawienia. Dołączony do urządzenia pilot ma niewielkie rozmiary, jest wygodny i wyposażony w podświetlenie przycisków.
Zestaw gniazd wejściowych jest standardowy, jak dla sprzętu kina domowego tej klasy. Są tu dwa porty HDMI i wejście komputerowe, wyjście wyzwalacza ekranu, i interfejs USB. Ten ostatni znalazł się tylko w...Optoma UHD65 - pełna recenzja »
Zalety:
- Bardzo dobra ostrość
- Cicha praca
- Ładny
Wady:
- Mocny spadek jasności po włączeniu trybu HDR
- Duży input lag
- Mało wygodne menu sterujące
Sony VPL-VW260ES

Ocena redakcji PCWorld.pl
Projektor do kina domowego od Sony z natywną rozdzielczością 4K.

Sony wyposażyło swój najtańszy model 4K w większość udogodnień, które mają za zadanie ułatwić korzystanie z urządzenia. Jest więc mechanicznie sterowane powiększeniem, ostrością i lens shift w pionie i poziomie. Ręczna jest jedynie osłona obiektywu. Nie ma też korekcji zniekształceń trapezowych, co wymusza dokładniejsze ustawienie projektora naprzeciw ekranu. Kupując jednak sprzęt kina domowego tej klasy warto zadbać, by w pełni wykorzystać jego możliwość. Konfiguracja wymagająca korygowania zniekształceń pogarsza przecież jakość obrazu.
Projektor Sony oprócz możliwości odtwarzania obrazu HDR, pozwala na korzystanie z konkurencyjnego rozwiązania HLG. Funkcja Reality Creation podbija do 4K rozdzielczość...Sony VPL-VW260ES - pełna recenzja »
Zalety:
- Tryb pracy o niskim opóźnieniu
- Ładne kolory
- Funkcja motion flow
Wady:
- Mało detali w ciemnych partiach obrazu
- Niewygodne ułożenie przycisku menu na pilocie
- Brak pamięci ustawień obiektywu