Ranking projektorów biznesowych

Wysoka, kinowa rozdzielczość wśród projektorów biznesowych to już właściwie standard. Dziś producenci uzupełniają swoje produkty o możliwości pracy w sieci i komunikacji bezprzewodowej

Rozdzielczość SVGA czy XGA wśród projektorów biurowych jest w odwrocie. Oczywiście są takie urządzenia w ofercie producentów. Można je z reguły kupić w bardzo korzystnych cenach ale większość nowych modeli, które pojawiają się na rynku to urządzenia FHD, WUXGA czy przynajmniej WXGA. Odbiorcy edukacyjni i biznesowi również oczekują wyższych rozdzielczości i lepszej jakości obrazu. Producenci sprzętu stawiają też na elastyczność komunikacji. Nie wystarczy już gniazdo komputerowe czy nawet HDMI. Projektor powinien również korzystać z LANu, wyświetlać obraz bezpośrednio ze smartfona czy z kilku źródeł jednocześnie. Transmisja bezprzewodowa staje się standardem, a nie opcją. Prezentacje mogą być odtwarzane bezpośrednio z nośników USB bez pośrednictwa komputera. Zaobserwować można również znaczące wydłużenie pracy lampowych źródeł światła. Niektóre rozwiązania pozwalają w trybie oszczędnym korzystać z nich nawet do 10 tysięcy godzin. Stąd już niedaleko do rozwiązań laserowo-ledowych, których żywotność określa się na poziomie 20 tysięcy godzin.

Ranking projektorów biznesowych

Przykładowe pokrycie przestrzeni kolorów przez projektor Hitachi.

Projektory biznesowe mają z założenia większą jasność niż konstrukcje przeznaczone do kina domowego. Wymagają też często poważnej kalibracji – ustawienia fabryczne nie koncentrują się na jakości obrazu. Kinowy maniak nie będzie miał więc z nich pożytku. Jednak w niezaciemnionych pomieszczeniach, czy do komputerowej rozgrywki znajdą dla siebie miejsce. Tym bardziej, że opóźnienie sygnału jakie wprowadzają nie przekracza z reguły 50 milisekund.

Ranking projektorów biznesowych

Fabryczne poziomy barw RGB zmierzone dla projektora Epson wypadają całkiem nieźle.

NEC P502HL - pełen zakres transmisji bezprzewodowej

Wśród urządzeń biznesowych wyróżnia się kategorię sprzętu o najwyższych parametrach, bardzo wysokiej jasności i przeznaczonych do ciągłej pracy. To urządzenia klasy instalacyjnej. Wymaga się od nich możliwości pracy w trudnych warunkach oświetleniowych, różnych pozycjach i opcji łączenia w zestawy. Nie testuje się ich z reguły z tradycyjnymi projektorami biurowo-edukacyjnymi. Dlatego nie uwzględniliśmy w tabeli modelu NEC P502HL, który trafił do redakcji przy okazji testu. Dla porównania jednak zamieściliśmy poniżej jego oceny.

Urządzenie oferuje pełen zakres transmisji bezprzewodowej. Obsługuje standardy HDBaseT czy Miracast. Co ciekawe, niektóre ustawienia można przeprowadzić jedynie za pomocą dołączonego oprogramowania. Dotyczy to na przykład precyzyjnej korekcji geometrii narożników. Przy cenie rzędu 20 tysięcy złotych zaskakuje trochę brak precyzji wykonania. Dla przykładu zmiana położenia pierścieni regulacyjnych powoduje przemieszczanie się osi obiektywu.

NEC P502HL - pełen zakres transmisji bezprzewodowej

NEC P502HL

Trzeba pamiętać, że projektory instalacyjne nie są przeznaczone do domowych zastosowań. Wymagają większej przestrzeni. Gdy testowany NEC pracuje w najjaśniejszym trybie, światła jest wręcz za dużo, a kolory są mało naturalne. Zachowuje się podobnie, jak jego tańszy odpowiednik – w ciemnych partiach obrazu kolorystyka jest lepsza, w jasnych gorsza. O ile nie widać tego w trakcie oglądania prezentacji, podczas odtwarzania filmu przeszkadza. Dodatkowo automatyka dynamicznej przysłony powoduje wyraźnie widoczne, wolne i jednocześnie zbyt mocne przyciemnianie obrazu.

Zaletą instalacyjnego NECa jest też bezlampowe źródło światła. 20 tysięcy godzin pracy to naprawdę dużo.

Ocena...

- pełna recenzja »

Epson EB-1985WU

Od razu po wyjęciu z pudełka widać, że Epson EB-1985WU to profesjonalny sprzęt. Obudowa jest solidna, wykonana z dobrej jakości materiałów wyposażona w stabilne, regulowane nóżki i wygodne pracujące precyzyjnie pierścienie regulacji. Mechaniczna osłona obiektywu gwarantuje, że użytkownik nie zgubi plastikowej nakładki, co mogłoby narazić optykę na uszkodzenia czy zabrudzenia.

Elastyczność połączeń do duży plus tej konstrukcji. Sprzęt oferuje rozbudowany zestaw gniazd wejściowych oraz imponujące możliwości komunikacji bezprzewodowej. Pozwala ona na przesyłanie obrazu, dźwięku oraz sterowanie urządzeniem przez sieć. Oprócz tradycyjnego WiFi obsługiwane są technologie WiDi i Miracast. Dzięki funkcji współdzielenia ekranu można wyświetlać jednocześnie obraz z dwóch źródeł.

Nie polecamy za to korzystania z automatyki korygującej zniekształcenia geometrii. Z reguły zamiast ją poprawić powoduje jeszcze większe błędy wyświetlania. Najlepiej wszystko ustawić ręcznie. Tym bardziej, że funkcje są dość precyzyjne i pozwalają na korygowanie każdego narożnika osobno.

Epson EB-1985WU - imponujące możliwości komunikacji bezprzewodowej

Epson EB-1985WU

Ujemnie na obraz wpływa też dynamiczna przysłona. Wprawdzie poprawia kontrast ale jej włączenie powoduje podbarwienie wyświetlanego obrazu. Widać również, nie tylko słychać, jak pracuje. Efektem jej funkcjonowania jest także częściowa utrata szczegółów w ciemnych partiach obrazu. Dotyczy to jednak reprodukcji filmu, bo widok ekranu komputera czy prezentacji jest szczegółowy, ostry i barwny.

Ocena końcowa 6,5

Możliwości...

Epson EB-1985WU - pełna recenzja »

Zalety:

 • opcje połączeń bezprzewodowych
 • dzielenie ekranu
 • jakość obrazu komputerowego

Wady:

 • automatyka geometrii
 • wpływ dynamicznej przysłony na barwy

Casio XJ-V110W

Casio XJ-V110W konstrukcyjnie to przeciwieństwo zwycięzcy testu. Ten model ma najbardziej zwartą i oszczędną w wyposażenie obudowę. Nie oznacza to oczywiście złej jakości materiałów czy wykonania. Te są bez zarzutu. Projektorowi brakuje za to elastyczności instalacji. Gniazda wejściowe zostały ograniczone właściwie do dwóch, przyciski sterujące też są jedynie dwa, a regulację trzeba przeprowadzać za pomocą pilota. W razie jego utraty użytkownik stanie przed poważnym problemem. Pilot także należy do kategorii mało rozbudowanych. Testowany Casio ma też jedynie jedną regulowaną, tylna nogę. Brakuje nawet osłony obiektywu.

Mimo, że wstęp nie brzmi może zachęcająco, to XJ-V110W nadrabia jakością wyświetlanego obrazu oraz ekonomiczną obsługą. Ten model Casio uzyskał najwyższą notę w przeprowadzonych przez nas testach. Dzięki zastosowaniu laserowo-diodowego źródła światła wyeliminowano tu praktycznie konieczność wymiany lampy. Niepotrzebny jest także filtr, a urządzenie pracuje znacznie ciszej od konkurencji. To jednocześnie najbardziej efektywny produkt oferujący najlepszy stosunek jasności do pobieranej mocy. Wyświetlany obraz jest ostry, czytelny i kontrastowy, bogaty w detale. Można mieć uwagi do naturalności kolorów ale to chyba nie jest najważniejsze w tej kategorii projektorów.

Casio XJ-V110W - najwyższa nota w przeprowadzonych przez nas testach

Casio XJ-V110W

Charakterystyczna jest za to wysoka temperatura fabrycznie skonfigurowanego obrazu. Oscyluje ona w okolicach 9000K. Należy również pamiętać, że jeżeli projektor będzie pracował dłużej niż dwanaście godzin dziennie, to gwarancja na niego zostanie automatycznie skrócona o rok, a gwarancja na źródło światła do 24 miesięcy.

Ocena końcowa 6,4

Możliwości 5,4

Testy 7,1

Jakość 7,5

Opłacalność 4,7

www.casio-europe.com

4 250,00 zł

Casio XJ-V110W - pełna recenzja »

Zalety:

 • oszczędne źródło światła
 • błyskawiczna gotowość do pracy
 • wysokiej jakości obraz

Wady:

 • mało gniazd
 • brak możliwości komunikacji bezprzewodowej

Vivitek DH833

Mimo, że nie najjaśniejszy według specyfikacji, Vivitek wypadł w teście najlepiej. Według pomiarów jego jasność niewiele odbiegała od zawartej w dokumentacji. Równie wysoki okazał się kontrast. Reprodukowana czerń jest w przypadku tego projektora głęboka, a kolory naturalne. DH833 znalazłby dla siebie miejsce nie tylko w sali konferencyjnej czy klasowej ale również w domu. Dzięki dużej jasności z powodzeniem dałby sobie radę w niezaciemnionym pomieszczeniu podczas komputerowej rozgrywki.

Minusem konstrukcji są regulowane nóżki - tylko dwie, poza tym obudowa jest solidna i dopracowana. Być może jedynie pierścienie regulacyjne pracują zbyt ciasno. Z tego powodu łatwo przesunąć niezamocowany na stałe projektor w trakcie ustawiania ostrości czy powiększenia. Liczba wejść jest bardzo duża. Trzy gniazda HDMI w tym jedno z obsługą MHL to rzadkie rozwiązanie. Pozytywny efekt psuje za to ograniczony funkcjonalnie port USB. Służy on tylko funkcjom serwisowym i jako gniazdo zasilające. Brakuje też obsługi komunikacji bezprzewodowej. Prowadzący prezentacje doceni za to pilota. Sterownik ma podświetlaną klawiaturę, co znacznie ułatwia obsługę urządzenia w ciemności. Wyposażony został także we wskaźnik laserowy. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż sterowanie kursorem myszy za pomocą przycisków na pilocie.

Vivitek DH833 - doskonały kontrast i jasność

Vivitek DH833

Ocena końcowa 6,2

Możliwości 5,9

Testy 6,5

Jakość 6,1

Opłacalność 4,9

www.vivitek.pl

3 990,00 zł

Vivitek DH833 - pełna recenzja »

Zalety:

 • wysoka jasność obrazu
 • rozbudowany zestaw wejść
 • wygodny pilot

Wady:

 • USB tylko serwisowe i zasilające
 • brak komunikacji bezprzewodowej

Epson EB-U32

Epson EB-U32 adresowany jest do odbiorców biznesowych i domowych. Dzięki niewygórowanej cenie i dużym możliwościom znajdzie na pewno miejsce w sali konferencyjnej i salonie w domu. Charakteryzuje go duża elastyczność instalacji. Ułatwia ją rozbudowany zestaw gniazd wejściowych oraz szerokie możliwości komunikacji bezprzewodowej. W tym modelu Epsona brakuje właściwie jedynie gniazda sieci LAN.

Za pomocą odpowiedniego oprogramowania urządzeniem można sterować zdalnie przez sieć, projektor odtwarza multimedia bezpośrednio z nośnika USB, obsługuje też jednocześnie dwa źródła sygnału. Jeden z portów HDMI współpracuje ze standardem MHL. Trochę za mały jest jedynie zakres regulacji powiększenia. Większość funkcji dedykowana jest jednak odbiorcom biznesowym. Projektor oferuje na przykład komplet zabezpieczeń przed kradzieżą i nieautoryzowaną obsługą, za pomocą wiadomości e-mail może poinformować właściciela o różnych zdarzeniach. Jest ponadto gotowy do pracy w kilka sekund, a czas potrzebny na wystudzenie po zakończeniu prezentacji również jest względnie krótki.

Epson EB-U32 - można sterować zdalnie przez sieć

Epson EB-U32

Geometria obrazu Epsona EB-U32 jest bardzo dobra. Wspierają ją dodatkowo szerokie możliwości jej regulacji. Reprodukowane przez rzutnik kolory są naturalne, wyświetlane sceny szczegółowe i ostre. Minusem jest za to wyświetlanie barwy czarnej. Czerni brakuje głębi, a obraz w ciemnych partiach jest z reguły prześwietlony. Trzeba się mocno nagimnastykować z ustawieniami, by urządzenie spełniało standardy wyświetlania filmów w domu. To, co...

Epson EB-U32 - pełna recenzja »

Zalety:

 • elastyczność instalacji
 • komunikacja bezprzewodowa
 • żywotność lampy

Wady:

 • słaba reprodukcja czerni
 • mały kontrast

ViewSonic PJD7828HDL

PJD7828HDL mimo relatywnie niskiej jasności i braku wielu dodatkowych funkcji to projektor, który można z powodzeniem polecić zarówno do zastosowań biurowych i domowych. Jego główną zaletą jest bardzo dobry obraz. To dzięki niemu można użyć produkt ViewSonica w zestawie kina domowego czy do zabawy. Będzie też idealny w kameralnych salach wykładowych i podczas prezentacji przed niewielkim audytorium.

Podstawą jest bardzo dobra reprodukcja czarnych partii obrazu i doskonały kontrast. Wyświetlane sceny są ostre i pełne szczegółów, a kolory ładne i dobrze nasycone. Jedynie zieleń odbiega od swojego wzorca. Temperatura barwowa praktycznie w całym zakresie utrzymuje wartość 6500K. To wszystko bez kalibracji. Co ciekawe filmy najlepiej oglądać w trybie normalnym a nie kinowym. W tym ostatnim obraz jest za bardzo szary i wyprany z kolorów. Inną zaletą ViewSonica jest bardzo długi czas pracy lampy. W trybie oszczędnym trzeba ją wymienić dopiero po upływie 10000 godzin. Koszty eksploatacji zostały także obniżone dzięki eliminacji filtrów. To jednocześnie najlżejszy produkt w teście.

ViewSonic PJD7828HDL - do zastosowań biurowych i domowych

ViewSonic PJD7828HDL

Minusem PJD7828HDL jest obudowa. Producent zadecydował na przykład, że tylko jedna nóżka będzie regulowana. Utrudnia to prawidłowe ustawienie rzutnika. Nie ma też w standardzie osłony obiektywu i brakuje możliwości transmisji bezprzewodowej. Jest ona dostępna jako rozwiązanie opcjonalne. Wbudowane porty USB pełnią ponadto jedynie funkcje serwisowe i zasilające. Wykonanie i materiały są oczywiście wysokiej jakości, pierścienie regulacyjne...

ViewSonic PJD7828HDL - pełna recenzja »

Zalety:

 • reprodukcja czerni
 • kontrast
 • długi czas eksploatacji lampy

Wady:

 • brak obsługi transmisji bezprzewodowej
 • ograniczona regulacja geometrii

BenQ MW705

Funkcje oferowane przez ten model projektora BenQ, w porównaniu do ceny, jaką trzeba za niego zapłacić sprawiają, że to jedna z lepszych ofert na rynku. Rzutnik nie oferuje może najjaśniejszego obrazu, ani obrazu o najwyższej jakości, nie ma też tylu opcji połączeń, co liderzy zestawienia ale za niewiele ponad 2 tysiące złotych trudno dostać więcej. Wprawdzie wygrana w kategorii cena/jakość w naszym teście przypadła produktowi Canona, ale konkurent BenQ należy do starszej generacji urządzeń.

Wykonanie projektora podporządkowane zostało zastosowaniom prezentacyjnym. Trzy regulowane nóżki ułatwiają ustawienie, a automatyka korekcji zniekształceń przyspiesza konfigurację. Jeżeli zaś nie uda się zniekształceń zlikwidować automatycznie, można to zrobić z powodzeniem ręcznie. Trochę za mały jest jedynie zakres powiększenia. Projektor jest za to najcichszy w teście. Liczba gniazd w zupełności wystarczy, a regulacje działają płynnie. BenQ nie ma wejścia LAN, ale obsługuje komunikację bezprzewodową. Opcjonalny do niedawna moduł QCast oferowany jest teraz w standardzie. Dołączony do projektora pilot wygodnie leży w dłoni choć przyciski są zbyt twarde. Wyposażony został za to w laserowy wskaźnik.

BenQ	 MW705 - jedna z lepszych ofert na rynku

BenQ MW705

Ciekawym rozwiązaniem są różne rodzaje obrazów kontrolnych, który można użyć jako tła do pisania. Jest tu na przykład wykres współrzędnych, arkusz kalkulacyjny czy pięciolinia, która może się przydać na lekcjach muzyki. Projektor nadaje się dla graczy. Opóźnienie w przypadku tego modelu (tak zwany input lag) wynosi 49,7ms mieści się więc w akceptowalnym zakresie.

Ocena końcowa 5,8

Możliwości 5,9

Te...

BenQ MW705 - pełna recenzja »

Zalety:

 • bardzo cichy
 • dużo funkcji prezentacyjnych
 • wygodna instalacja

Wady:

 • długie włączanie
 • światło wydostające się z obudowy

Hitachi WX4041WN

Hitachi to solidna przenośna konstrukcja. Projektor waży jedynie 3 kilogramy. Jego obudowa jest zwarta i wyeliminowano z niej wszystkie wystające elementy, które mogłyby ulec uszkodzeniu.

Pierścienie sterujące pracują płynnie i precyzyjnie, a liczba gniazd jest więcej niż wystarczająca. Zminimalizowano jedynie przyciski sterujące, a tam gdzie można wprowadzono automatykę. Odpowiada ona na przykład za korekcję zniekształceń. Pozostałe funkcje przydatne podczas prezentacji umieszczono na pilocie. Brak w nim jednak przydatnego często wskaźnika. Oprócz tradycyjnych wejść wideo, projektor ma gniazdo LAN, obsługuje komunikację bezprzewodową i potrafi odtwarzać materiał z nośników USB.

Hitachi WX4041WN - geometria obrazu wręcz perfekcyjna!

Hitachi WX4041WN

Obraz komputerowy jest ostry i wyraźny, a jego geometria wręcz perfekcyjna. Czarny kolor jest ładny i głęboki. Nie wszystko jest jednak doskonałe. Po ustawieniu najwyższej jasności obraz przestaje być czytelny, zanikają kolory. W trybach niższej jasności jest tylko trochę lepiej. Używanie projektora do oglądania filmów mija się więc z celem. Bardzo dobra jest za to równomierność rozświetlenia – ponad 90 procent oraz trwałość źródła światła. W normalnym użytkowaniu lampę trzeba wymienić po 5 tysiącach godzin, w trybie oszczędnym powinna ona jednak przepracować aż 10 tysięcy godzin. Instytucje edukacyjne,...

Hitachi WX4041WN - pełna recenzja »

Zalety:

 • bardzo dobra geometria
 • ostry, wyraźny obraz
 • równomierność rozświetlenia
 • długa żywotność lampy

Wady:

 • pogorszenie jakości obrazu przy dużej jasności

Nec V302H

Dobre materiały i wykonanie to wizytówka NECa. Model V302H wyposażony został we wszystkie elementy, które mogłyby być potrzebne w trakcie różnego rodzaju prezentacji. Liczba i zakres wejść są wystarczające, brakuje tu jedynie pełnego portu USB. Jest jedynie jego wariant serwisowy. Znalazło się miejsce na dwa gniazda HDMI, w tym jedno z obsługą MHL, jest wejście komputerowe i wyjście na dodatkowy monitor, a także łącze LAN.

Elementy sterujące pracują precyzyjnie i wygodnie się je obsługuje. Trzy regulowane nogi ułatwiają ustawienie. Ręczna osłona zakrywa obiektyw, który został jednocześnie ukryty wewnątrz obudowy. Chroni go to dodatkowo przed uszkodzeniami. Rozmiar i układ przycisków na pilocie jest wygodny, ale wciskają się one dość trudno. Start i wyłączenie to około pół minuty na każdą z tych operacji.

Nec V302H - wygodna obsługa, wszystko co potrzebne

Nec V302H

Pomiary przeprowadzone z fabrycznymi ustawieniami wykazują dość dobrą zbieżność kolorów i prawidłową temperaturę barwową w całym zakresie jasności. Szaleje za to parametr gamma. Najwięcej zastrzeżeń można mieć do naturalności kolorów w jasnych partiach obrazu oraz do braku szczegółów. W dynamicznych scenach na ekranie pojawiają się artefakty, a żółty wygląda jak złoty. Ale przecież nie do takich zastosowań został zaprojektowany ten model NECa. Nieźle za to reprodukowane są ciemne partie. Dotyczy to kolorystyki, liczby detali czy głębi czerni. Inny minus to nierównomierna ostrość w różnych częściach ekranu.

Ocena końcowa 5,1

Możliwości 5,3

Testy 4,9

Jakość 5,3

Opłacalność 4,3

www.nec.pl

3...

Nec V302H - pełna recenzja »

Zalety:

 • dobra głębia czerni
 • cicha praca

Wady:

 • nierównomierna ostrość
 • nienaturalny obraz w jasnych partiach ekranu

Canon LV-WX300

Canon LV-WX300

Canon LV-WX300nie należy do najnowszych konstrukcji. To jednakcałkiem zgrabny model projektora biznesowego oferowany za naprawdę niewielkie pieniądze. Spore możliwości w odniesieniu do ceny, jaką trzeba za niego zapłacić pozwoliły mu wygrać test w kategorii opłacalności.

Tak, jak w większości projektorów biurowo-edukacyjnych obudowa jest zwarta i solidna. Niewielka masa i nieduże rozmiary pozwalają łatwo przenosić Canona z miejsca na miejsce. Nie powinno być także kłopotów z podłączeniem. W zestawie gniazd brakuje jedynie pełnoprawnego interfejsu USB. Jest tu port HDMI, dwa wejścia komputerowe i interfejs LAN z możliwością sterowania za pośrednictwem sieci lokalnej.

Canon LV-WX300 - spore możliwości w odniesieniu do ceny

Canon LV-WX300

Canon pracuje bardzo cicho. To jeden z mniej uciążliwych dla ucha uczestników tego testu. Błyskawicznie również wyłącza się. Reprodukowany przez rzutnik obraz jest ostry. Ładny jest również kolor czarny choć obraz jest nieco za ciemny. Trudno go wyregulować i nie widać detali w ciemnych partiach scen. Minus stanowi geometria oraz szczegółowość i czystość obrazu. Niewielki jest także dopuszczalny zakres odległości od ekranu. Symboliczny jest także pilot – mało wygodny użyciu ale za to łatwy w transporcie.

LV-WX300 to najlepiej fabrycznie skalibrowany projektor w teście. Gamma jest tu praktycznie idealna, przebieg luminancji wręcz wzorcowy, a temperatura barwowa utrzymuje się na poziomie 6500K w całym zakresie....

Canon LV-WX300 - pełna recenzja »

Zalety:

 • krótki czas wyłączania
 • cicha praca

Wady:

 • niewielki zakres odległości instalacji
 • geometria