Ranking routerów 2018 | Test routerów z dużym zasięgiem | Jaki router kupić?

Oto ranking routerów 2018 - w tym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy router na rynku i które urządzenie wybrać dla siebie. Sprawdź recenzje najlepszych routerów 2018 w Polsce.

Netgear Orbi RBK30

Netgear Orbi RBK30

Ocena redakcji PCWorld.pl

Netgear Orbi RBK30 to ruter o dużym zasięgu i trójpasmowym systemie Wi-fi. Czy warto wyłożyć na niego pieniądze?

Netgear Orbi RBK30 to ruter bezprzewodowy, używający opatentowanej przez NETGEAR technologii TriBand, czyli trójpasmowego systemu Wi-fi. Dedykowane łącze dosyłowe to 1,7 Gbps, łączna szybkość Wi-fi 3 Gbps, ma dwa tryby pracy - jako router lub repeater (wbudowany punkt dostępowy). Obejmuje swoim zasięgiem obszar nawet 460 metrów kwadratowych, obojętnie, czy na drodze są drzwi czy ściany. Dzięki temu jest idealnym rozwiązaniem dla domów jedno- i wielorodzinnych. Mało? Można także dodać moduł satelitarny Orbi, aby rozszerzyć system Wi-fi i jego zasięg. Poprzez wykorzystanie wzmacniaczy o dużej mocy system Orbi zapewnia większy zasięg i wyższą prędkość niż systemy mesh 1. Zapobiega buforowaniu i opóźnieniom, zapewniając szybką łączność z Internetem wszystkim urządzeniom w sieci.

RBK30 w prosty sposób obsługuje nowe urządzenia Wi-fi, a sterowanie można przeprowadzić z poziomu smartfona, dzięki dedykowanej aplikacji. Tu jednak pewien minus - nie daje ona dostępu do wszystkich opcji. Podobnie i usługa Quality of Service ma limitowane możliwości. Do zalet wracając - oprócz samych parametrów technicznych, Netgear Orbi RBK30...

Netgear Orbi RBK30 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duży zasięg
 • TriBand
 • Ładny design
 • Łatwa instalacja

Wady:

 • Aplikacja nie daje dostępu do wszystkich opcji
 • Nie wszystko w QoS

Linksys Velop Whole Home Wi-Fi

Linksys Velop Whole Home Wi-Fi

Ocena redakcji PCWorld.pl

Linksys Velop Whole Home Wi-Fi to trójpasmowy ruter, dedykowany przede wszystkim budynkom. Czym do jego zakupu chce skłonić nas producent?

Linksys Velop Whole Home Wi-Fi może pracwać w trybie rutera lub punku dostępowego, co pozwala zbudować domową sieć Wi-Fi złożoną z wymaganej liczby punktów dostępowych, komunikujących się bezpośrednio między sobą i niewymagających dodatkowego okablowania. Wykorzystuje trzy zakresy radia (standard AC2200), aby zapewnić bezproblemowe przesyłanie danych między samymi punktami dostępowymi oraz urządzeniami użytkowników - moc sygnału jest wyśmienita. Producent udostępnił aplikację na smartfony, która pozwala monitorować sieć bezprzewodową w domu i zarządzać tą siecią, w tym funkcjami dostępu gościnnego i kontroli rodzicielskiej. Ciekawostką jest integracja z systemem Amazon Alexa, dzięki której urządzenia Velop mogą być sterowane głosem. Przykładowo wystarczy jedna komenda głosowa, aby nie dotykając komputera, wygodnie włączać i wyłączać sieć dla gości.

Linksys Velop Whole Home Wi-Fi ma maksymalną przepustowość 867 Mbps przy 5 GHz, a szybkość dla 2.4 GHz to 400 Mbps. Pod obudową kryje się procesor 0,716 GHz z 512 MB oraz 1024 MB pamięci flash. Ruter ten dedykowany jest przede wszystkim do domów i budynków, a w...

Linksys Velop Whole Home Wi-Fi - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duży zasięg
 • Doskonała moc sygnału
 • Sterowanie głosem

Wady:

 • Szybkość mogłaby być większa

Google Wifi

Google Wifi

Ocena redakcji PCWorld.pl

Google Wifi to produkt internetowego giganta. Czym próbuje zachęcić nad do zakupu?

Google Wifi to dwupasmowy router, obsługujący częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz. W pierwszym przypadku przepustowość wynosi 300 Mbps, w drugim - 876 Mbps. Co dziwne, nie ma tu technologii MU-MIMO (Multi-User Multiple Input Multiple Output), umożliwiającej efektywne wykorzystania pasma przy dużym obciążeniu sieci. Internetowy gigant zapowiada, że dojdzie w którejś z aktualizacji firmware, ale nie podaje szczegółów. Google Wifi może działać zarówno jako ruter, a także wzmacniacz sygnału, dzięki czemu można rozbudowywać dostęp do sieci pod kątem swoich potrzeb - wystarczy tylko dokupić kolejny model lub modele. Jeden kompaktowy ruter (106 x 69 mm, 340 g) obejmuje powierzchnię ok. 140 m kwadratowych. Na jakość sygnału nie można narzekać.

Google Wifi jest bardzo prosty w konfiguracji nawet dla kompletnych laików. Odbywa się ona wyłącznie za pomocą aplikacji na iOS lub Androida. Można dzięki niej wprowadzać i zmieniać ustawienia, zarządzać QoS, itp.

W obudowie:

 • RJ-45 10/100/1000 (LAN) x 2
 • USB 3.0 x 1
 • gniazdo zasilania

Google Wifi - pełna recenzja »

Zalety:

 • Doskonała jakość sygnału
 • Kompaktowe rozmiary
 • Łatwa konfiguracja

Wady:

 • Brak MU-MIMO
 • Szybkość mogłaby być większa

Ubiquiti Labs Amplifi HD Mesh WiFi System

Ubiquiti Labs Amplifi HD Mesh WiFi System

Ocena redakcji PCWorld.pl

Ubiquiti Labs Amplifi HD Mesh WiFi System to nowy gracz na rynku ruterów. Zobacz, czy potrafi zainteresować swoją ofertą?

Amplifi HD Mesh WiFi System to kwadratowy ruter z kolorowym ekranem dotykowym LCD. Pochodzi od stosunkowo świeżego gracza na rynku tego segmentu elektroniki - Ubiquiti Labs, który jest filią znanego z serwerów Ubiquiti Networks. Dwupasmowy, obsługujący pasma 2,4 GHz oraz 5 GHz, zapewnia bardzo stabilne połączenie - posłuży nie komputerom i urządzeniom przenośnym, ale również inteligentnym urządzeniom. Instalacja rutera jest nieskomplikowana - można jej dokonać przy pomocy przeglądarki komputerowej lub aplikacji dedykowanych systemom Android i iOS. Jeśli ktoś chce, jest opcja ustalenie wszystkich detali - włącznie z osobnymi kanałami dla każdej sieci, kontem gościa z indywidualnym hasłem, itp., a także grupy użytkowników. Dla ludzi lubiących ustalać każdy detal będzie to olbrzymia zaleta.

Amplifi HD Mesh WiFi System osiąga szybkość 384,3 Mbps, czyli przeciętną. Zaletą jest stabilny sygnał - obojętnie jak daleko od rutera nie znajdowałoby się urządzenie, testy wykazały, że jest taka sama. Na plus należy policzyć temu modelowi także interesujący design.

W obudowie:

RJ-45 10/100/1000 (LAN) x 4RJ-45 10/100/1000 (WAN) x 1USB x 1

Ubiquiti Labs Amplifi HD Mesh WiFi System - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wygodna konfiguracja
 • Wbudowany wyświetlacz
 • Stabilny sygnał

Wady:

 • Przeciętna szybkość

Asus RT-AC88U

Asus RT-AC88U

Ocena redakcji PCWorld.pl

Asus RT-AC88U to bardzo szybki ruter, z mnóstwem nowoczesnych i praktycznych rozwiązań. Zobacz, jakich!

Asus RT-AC88U to dwupasmowy, bezprzewodowy router gigabitowyAC3100. Oferuje dwupasmową prędkością transferu danych 3167 Mb/s, a technologia Broadcom NitroQAM zwiększa szybkość transmisji danych 5 GHz do 2167 Mb/s a 2,4 GHz do 1000 Mb/s. Zapewnia to brak opóźnień podczas gry online, płynne przesyłanie strumieniowe 4K oraz wyjątkowo szybkie udostępnianie plików. Wszyscy użytkownicy sieci mogą cieszyć się przesyłem bez zakłóceń i grą online bez opóźnień. A konstrukcja anteny 4x4, z uniwersalnym układem kształtowania wiązki AiRadar, to gwarancja nieporównywalnego zakresu bezprzewodowego sygnału. Transfer danych USB to ponad 100 MB/s, a prędkość pobierania/wysyłania (przepustowość sieci WAN-LAN) to nawet 1800 Mb/s.

RT-AC88U zapewnia przepustowość i zasięg dla wszystkich urządzeń do gier - od konsoli po komputery i urządzenia mobilne, a także obsługuje każdy system operacyjny. Dzięki zastosowaniu adaptacyjnej QoS (jakość usługi), umożliwiającej łatwe ustawienie priorytetu dla pakietów gier i innych działań, możesz nawet przypisać pełne dedykowane pasmo podczas grania w trybie gracz solo. Asus RT-AC88U może działać...

Asus RT-AC88U - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość transmisji danych
 • Broadcom NitroQAM
 • Mocny procesor

Wady:

 • Instalacja jest nieco skomplikowana

Linksys WRT3200ACM

Linksys WRT3200ACM

Ocena redakcji PCWorld.pl

Linksys WRT3200ACM to ruter z dwurdzeniowym procesorem i OpenWRT. Czy warto w niego zainwestować?

Linksys WRT3200ACM to ruter, który dzięki zaawansowanemu, dwurdzeniowemu procesorowi o taktowaniu 1,8 GHz, zapewnia wysoką wydajność sieciową, zarówno w przypadku częstotliwości 2.4, jak i 5 GHz. Szybko przetwarza wielkie ilości danych, z łatwością obsługując wielu użytkowników jednocześnie korzystających z sieci oraz wiele urządzeń. Dzięki technologii MU-MIMO klient otrzymuje swój własny strumień danych, dzięki czemu nie „rywalizuje” o przepustowość z innymi urządzeniami. Wiele urządzeń może jednocześnie grać online, odtwarzać wideo w najwyższej rozdzielczości i pracować bez jakichkolwiek opóźnień czy buforowania. Router współpracuje z oprogramowaniem OpenWRT - linuksowym systemem open-source, który pozwala dostosować router do określonego celu, np. skonfigurowania sieci VPN lub analizowania ruchu sieciowego.

Linksys WRT3200ACM umożliwia zaawansowaną konfigurację, w tym tworzenie chronionych hasłami kont gości czy kontrolę rodzicielską. WRT3200ACM może działać jako ruter, punkt dostępowy, przewodowy i bezprzewodowoy mostek oraz bezprzewodowy wzmacniacz sygnału. Na koniec warto wspomnieć o porcie hybrydowym...

Linksys WRT3200ACM - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość sygnału
 • Oprogramowanie z VPN
 • Duża ilość opcji konfiguracyjnych
 • Kilka trybów pracy

Wady:

 • Dość duża cena

Asus RT-AC1900P

Asus RT-AC1900P

Ocena redakcji PCWorld.pl

Asus RT-AC1900P to ruter z dobrym procesorem i praktycznymi rozwiązaniami. Zobacz, jakimi!

Asus RT-AC1900P to kompaktowy ruter w dobrej cenie. Choć trudno spodziewać się w nim takich rozwiązań, jak w droższych modelach, to jednak znajdziemy tu technologię Broadcom TurboQAM, która zwiększa szybkość bezprzewodowego przesyłu danych do 600 Mbps. Przy połączeniu na kablem jest to 1900 Mbps. Za sprawne działanie tego modelu odpowiada dwurdzeniowy procesor taktowany na 1,4 GHz z 256 MB RAM i pamięcią flash 128 MB, dzięki czemu ruch sieciowy odbywa się bez najmniejszych zakłóceń. W testach - zarówno przy częstotliwościach 2.4 GHz, jak i 5 GHz - ruter osiągnął bardzo dobre wyniki nawet pod dużym obciążeniem. Dodatkowo Quality of Service umożliwia nie tylko ustawienie priorytetów ważności dla każdego urządzenia korzystającego z sieci (aż 5 kategorii - najwyższe, wysoki, średni, domyślny, niski), ale także dla ruchu sieciowego. Można zatem np. ustawić priorytet dla strumieniowego oglądania multimediów, gier, VoIP, a także wymiany plików.

Asus RT-AC1900P może pracować jako ruter, punkt dostępowy, a także wzmacniacz sygnału. Do zalet należy zaliczyć także pionową konstrukcję tego modelu, dzięki czemu ruter nie zajmuje...

Asus RT-AC1900P - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość transmisji danych
 • Broadcom NitroQAM
 • Dobry procesor
 • Pionowa konstrukcja
 • Dobra cena

Wady:

 • Obudowa podatna na zarysowania

ASUS ROG Rapture GT-AC5300

ASUS ROG Rapture GT-AC5300

Ocena redakcji PCWorld.pl

ASUS GT-AC5300 to ośmiordzeniowy procesor i funkcje dedykowane graczom. Jakie jeszcze funkcje prezentuje?

ASUS GT-AC5300 to trzypasmowy router dla graczy, który powstał na bazie sukcesu modelu AC5300. Reklamowany jest jako doskonałe rozwiązanie do grania w VR oraz streamowania w 4K. Wyposażony został w osiem anten zewnętrznych i czterordzeniowy procesor 1,8 GHz, 256 MB pamięci flash oraz 1024 MB RAM. Oferuje transmisję danych 2,4 GHz oraz dwie oddzielne 5 GHz (możesz łatwo przydzielić jedno z dwóch pasm 5 GHz do urządzeń do gier, podczas gdy inne urządzenia będą korzystać z drugiego pasma 5 GHz lub pasma 2,4 GHz). Interfejs jest dedykowany graczom i znajduje się w nim m.in. funkcja natychmiastowej optymalizacji gry – ROG Game Boost oraz Gaming Ports inteligentnie nadają grom priorytet w ruchu w sieci.

ASUS GT-AC5300 wyposażony jest w Game IPS (System Zapobiegania Włamaniom) oraz Gamers Private Network - za pośrednictwem WTFast wykrywa zatory transferu. VPN Fusion służy do jednoczesnej obsługi VPN równolegle do swojego połączenia internetowego. ROG Rapture GT-AC5300 może pracować jako ruter lub punkt dostępowy.

 • RJ-45 10/100/1000 (LAN) x 8
 • RJ-45 10/100/1000 (WAN) x 8
 • USB 3.0 x 2

ASUS ROG Rapture GT-AC5300 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Duża szybkość
 • Doskonała jakość sygnału
 • Interfejs pod kątem graczy
 • Bardzo wysokie FPS
 • Niskie straty pakietów wideo
 • Mocne podzespoły

Wady:

 • Duże rozmiary
 • Cena

D-Link EXO AC2600

D-Link EXO AC2600

Ocena redakcji PCWorld.pl

D-Link EXO AC2600 to dobry ruter, jednak brakuje mu kilku rzeczy. Przeczytaj i dowiedz się, jakich!

D-Link EXO AC2600 to dwupasmowy ruter, który działa na częstotliwościach 2,4 GHz oraz 5 GHz. Wyposażony w MU-MIMO, AC Smartbeam oraz Quality of Service z opcją optymalizacji transferu pod kątem gier online. Wyposażony w cztery anteny zewnętrzne, co starczy, aby pokryć obszar przeciętnej wielkości domu. Ruter może poszczycić się doskonałą szybkością transferu danych oraz niewielkimi stratami (największe to 8,7%). Przy 5 GHZ osiąga 1733 Mbps, a 800 Mbps na 2.4 GHz. Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor 880MHz, dość niewielką ilość pamięci flash - 16MB oraz zaledwie 128MB DDR3 RAM.

D-Link EXO AC2600 (DIR-882) reklamowany jest jako obsługujący kanały 80 i 160 MHz, jednak w praktyce obsługi tych drugich po prostu nie ma. W opcjach konfiguracji jest automatyczne ustawienie tylko na 20, 40 lub 80 MHz. 160 MHz ma dopiero pojawić się przy aktualizacji firmware w pierwszych miesiącach 2018. Póki co można próbować użycia 80 MHz + 80 MHz, co pozwoli teoretycznie na osiągnięcie 3,5 Gbps.

W obudowie:

 • RJ-45 10/100/1000 (LAN) x 4
 • RJ-45 10/100/1000 (WAN) x 1
 • USB 2.0 x 1
 • USB 3.0 x 1

D-Link EXO AC2600 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Doskonała szybkość transferu
 • Stabilny sygnał

Wady:

 • Mało pamięci flash
 • Nie obsługuje kanałów 160 MHz
 • Konfiguracja może zająć chwilę

TP-Link Archer AC2600

TP-Link Archer AC2600

Ocena redakcji PCWorld.pl

TP-Link Archer AC2600 to ruter, który świetnie nadaje się do zastosowania domowego. Dlaczego? Przeczytaj, a dowiesz się tego!

TP-Link Archer AC2600 to dwupasmowy, bezprzewodowy router gigabitowy. Wyposażony został w technologię 4-Stream, która pozwala osiągać najszybsze możliwe prędkości sieci bezprzewodowej w pasmach 2,4GHz (800Mb/s) oraz 5GHz (1733Mb/s). Łączna prędkość sieci bezprzewodowej to 2,53Gb/s. Dzięki zastosowaniu MU-MIMO może bezkonfliktowo obsługiwać kilka urządzeń jednocześnie. Cztery odpinane, wydajne anteny zewnętrzne i wysokiej mocy nadajnik pozwalają routerowi Archer C2600 na stworzenie stabilnej sieci bezprzewodowej o dużym zasięgu. Technologia kształtowania wiązki dodatkowo zwiększa jakość połączenia, również podczas przemieszczania się z urządzeniem w obrębie sieci.

TP-Link Archer AC2600 wyposażono w dwurdzeniowy procesor Qualcomm Atheros IPQ8064 1,4 GHz, 512 MB pamięci RAM oraz 32MB pamięci flash. Konfiguracja urządzenia odbywa się za pomocą aplikacjo Tether, która jest dostępna w wersjach na urządzenia z systemami Android lub iOS lub przy użyciu przeglądarki na komputerze/laptopie. Wśród opcji jest możliwe m.in. stworzenie sieci specjalnie dla gości oraz kontrola rodzicielska.

W obudowie:

RJ-45 10/100/1000 (LAN) x 4RJ-45...

TP-Link Archer AC2600 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Stabilny sygnał
 • Dobra szybkość
 • Łatwa konfiguracja

Wady:

 • Duże gabaryty

Netgear Nighthawk X4S R7800-100PES

Netgear Nighthawk X4S R7800-100PES

Charakteryzujący się dobrym stosunkiem ceny do oferowanej jakości router od netgeara.

Nighthawk X4S R7800-100 bo o nim mowa okazał się być jednym z najbardziej opłacalnych routerów. Urządzenie nie powala jakością wykonania obudowy ani obsługą interfejsu bo te parametry wychodzą średnio na tle konkurecji. Nadrabia za to procesorem który oferuje nam 1,7 taktowania co jak na dwa rdzenie jest niezłym wynikiem. Rozplanowanie gniazd i diod sygnalizacyjnych jest bardzo wygodne i wyróżnia go na tle innych. Obsługuje technologie MU-MIMO. Co czyni go bardzo dobrą propozycją dla szerokiej gamy użytkowników.

Netgear Nighthawk X4S R7800-100PES - pełna recenzja »

Zalety:

 • Rozplanowanie gniazd i diod
 • Opłacalny
 • Mu-MIMO

Wady:

 • Obsługa interfejsu
 • Jakość wykonania obudowy

D-Link Ultra AC3200

D-Link Ultra AC3200

Ocena redakcji PCWorld.pl

D-Link Ultra AC3200 (DIR-890L) to rutery udostępniający dwa pasma 5 GHz oraz jedno 2,4 GHz. Co jeszcze?

D-Link Ultra AC3200 (DIR-890L) to tak naprawdę trzy bezprzewodowe routery w jednym urządzeniu. Pracuje w dwóch pasmach 5 GHz oraz jednym paśmie 2,4 GHz - łączna przepustowości wynosi 3,2 Gbit/s. Model ten umożliwia prowadzenie rozmów przez Wi-fi na większej liczbie domowych urządzeń. Przekłada się to na mniejsze opóźnienia w rozgrywkach online, strumieniowaniu multimediów w jakości 4K oraz na możliwość prowadzenia rozmów Facetime na większej liczbie domowych urządzeń. Technologia Smart Connect samoczynnie wybiera najlepsze pasmo dla konkretnego urządzenia, dzięki czemu dane nie tylko są przesyłane z maksymalną dostępną szybkością, ale też eliminowane są czynniki mogące zakłócić transmisję.

D-Link Ultra AC3200 wyposażono w dwurdzeniowy procesor Broadcom BCM4709A 1 GHz, korzystający z 512 MB RAM oraz 128 MB pamięci flash. Dzięki dedykowanej aplikacji zarządzanie siecią jest możliwe za pomocą smartfona lub tabletu. Wśród funkcji znalazła się m.in. funkcja kontroli rodzicielskiej, blokowanie niepożądanych urządzeń, monitorowanie treści przesyłanych z internetu oraz możliwość utworzenia odrębnej sieci Wi-fi. Dzięki temu...

D-Link Ultra AC3200 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Szybkość transmisji danych
 • Stabilność sygnału
 • Praktyczne funkcje

Wady:

 • Procesor mógłby być mocniejszy

Synology RT2600ac

Synology RT2600ac

Ocena redakcji PCWorld.pl

Synology RT2600ac to ruter wykorzystujący Dual WAN do zapewnienia błyskawicznego transferu danych. Jakie jeszcze ma zalety?

Synology RT2600ac to router używający MU-MIMO oraz najnowszego standardu 802.11ac wave 2. Zapewnia prędkości do 800 Mb/s i 1733 Mb/s w częstotliwościach odpowiednio 2,4 GHz i 5 GHz. Połączona przepustowość bezprzewodowa wynosi 2,53 Gb/s. Doskonale nadaje się dla domów i małych biur, ponieważ oferuje kompleksowe rozwiązania VPN, rozszerzone funkcje bezpieczeństwa oraz elastyczne funkcje udostępniania multimediów i plików. Zwraca uwagę Dual WAN, zapewniająca łączną przepustowość sieci 2 Gb/s oraz z minimalna utratą wydajności. W przypadku firmy godne uwagi jest bezklientowe rozwiązanie WebVPN1, które daje scentralizowany dostęp do sieci intranet i zasobów sieciowych firmy. Możliwe jest łatwe i bezpieczne logowanie z dowolnego miejsca przy użyciu przeglądarki.

Synology RT2600ac wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor 1,7 GHz, mający do dyspozycji 512 MB RAM. W obudowie znajdziemy rzecz rzadko spotykaną w innych ruterach, a mianowicie czytnik kart SD (obsługuje SDXV oraz SDHC). System Synology Router Manager (SRM) sprawia, że urządzenie RT2600ac jest zarówno proste w obsłudze, jak i oferuje zaawansowane możliwości dostosowania.

W...

Synology RT2600ac - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dual WAN
 • Doskonała jakość sygnału
 • Stabilność sygnału
 • Duże opcje konfiguracji
 • Rozszerzone funkcje bezpieczeństwa

Wady:

 • Nieco wolna szybkość zapisu przez USB 3.0
 • Wysoka cena

TP-Link Archer C7

TP-Link Archer C7

Niezawodna wydajność transmisji bezprzewodowej i bogactwo funkcji sprawiają, że router TP-Link Archer C7 jest naprawdę wart zakupu, szczególnie jeśli nie chcesz wydawać zbyt wiele, aby samodzielnie wypróbować urządzenie w standardzie 802.11ac.

TP-Link Archer C7 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niezawodna wydajność
 • Bogactwo funkcji

Wady:

 • Funkcja współdzielenia plików wymaga poprawy

Netgear R6400

Netgear R6400

Ocena redakcji PCWorld.pl

Netgear R6400 to router ze średniej półki cenowej. Jakie daje możliwości użytkownikom?

Netgear R6400 to router, który jest wyposażony w trzy anteny. Możliwa do osiągnięcia przez niego prędkość transmisji danych wynosi - teoretycznie - 1750 Mb/s. Do swojego działania wykorzystuje funkcję Beamforming+, pozwalającą na konkretne ukierunkowanie sygnału. Korzysta z dwupasmowej technologii WiFi oraz przewodowej sieci Gigabit, która doskonale nadaje się do gier i filmów w rozdzielczości HD. Funkcja Advanced QoS umożliwia optymalizację w celu zapewnienia płynnego przesyłania filmów i gier w rozdzielczości HD. Kolejną zaletą omawianego urządzenia jest możliwość obsłużenia 5-6 jednoczesnych połączeń bez odczuwalnego spowolnienia szybkości transmisji danych. Dzięki portom Gigabit Ethernet lub podłączeniu przez USB dysku twardego można utworzyć sieciową pamięć masową.

Netgear R6400 da siewygodnie skonfigurować dzięki mobilnej aplikacji NETGEAR Nighthawk. Duży plus za intuicyjny panel - nawet osoba całkowicie nie znająca się na rzeczy będzie mogła wprowadzić wszystkie ustawienia. Dodatkowy - za możliwość ustawienia kontroli rodzicielskiej na samym ruterze. Z pozostałych zalet warto wymienić szeroki zakres...

Netgear R6400 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Funkcja Beamforming+
 • Dobrze radzi sobie z większą ilością połączeń
 • Łatwa w obsłudze aplikacja
 • Funkcja Advanced QoS

Wady:

 • Silne diody mogą przeszkadzać
 • Brak funkcji autoryzacji użytkowników dysku sieciowego

TP-Link Archer C9

TP-Link Archer C9

Ocena redakcji PCWorld.pl

TP-Link Archer C9 to ruter na każdą kieszeń. Jakie są jego zalety?

TP-Link Archer C9 to router z obsługą standardu 802.11ac. Urządzenie wyposażono w trzy odczepiane anteny, a dzięki funkcji Beamforming można konkretnie ukierunkować sygnał bezprzewodowy. Dwa pasma sieci WiFi umożliwiają transfer danych z szybkościami 600 Mb/s (pasmo 2,4 GHz) oraz 1300 Mb/s (5 GHz). Jeśli chodzi o połączenia przewodowe, to w urządzeniu znajdziemy cztery gigabitowe porty LAN, jeden port WAN oraz dwa porty USB - 2.0 i 3.0. Konfigurację można wykonać za pośrednictwem komputera lub dzięki aplikacji TP-Link Tether. W obu przypadkach jest ona bardzo prosta i nie powinna nikomu sprawić problemów. Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą skorzystać z szerokiego wyboru ustawień zaawansowanych.

TP-Link Archer C9 może pełnić swoją podstawową rolę, czyli dostarczać sieć lub też - dzięki portom USB - stać się serwerem FTP, SMB i multimediów (DLNA) dla sieci domowej. Obsługuje także sieciowe drukarki oraz urządzenia wielofunkcyjne. Dzięki specjalnej aplikacji, współdzielenie pasma przez poszczególne urządzenia zostało bardzo dobrze rozwiązane. Zarówno w trakcie normalnego transferu danych, jak i wymiany danych pomiędzy...

TP-Link Archer C9 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Funkcja Beamforming
 • Możliwość konfiguracji poprzez aplikację mobilną
 • Możliwość pracy jako serwer
 • Dobra wydajność

Wady:

 • Czasem przerywa połączenie przy korzystaniu z VPN

TRENDnet TEW-827DRU

TRENDnet TEW-827DRU

TRENDnet TEW-827DRU to router korzystający ze standardu AC2600. Został wyposażony w technologie StreamBoost oraz MU-MIMO,

TRENDnet TEW-827DRU to czteroantenowy router, który jest przeznaczony do użytkowania w zatłoczonych sieciach domowych. Pracuje w dwóch pasmach z prędkością do 1733 Mbps (AC) oraz 800 Mbps (N). Zastosowana w nim technologia MU-MIMO pozwala na poprawę wydajności, umożliwiając jednoczesne połączenia z wieloma urządzeniami. Inne praktyczne rozwiązanie to funkcja StreamBoost - odpowiada za ustalanie priorytetów, kształtowanie ruchu i mapowanie urządzeń. Kształtowanie ruchu przydziela optymalną przepustowość dla każdego urządzenia z możliwością wprowadzenia zmian ręcznie. Dzięki mapowaniu urządzenie wyświetla listę wszystkich podłączonych klientów, wykorzystanie sieci w czasie rzeczywistym i przegląd historii. Docenią to gracz, jak i osoby oglądające streaming materiałów multimedialnych.

TRENDnet TEW-827DRU ma port USB 3.0 , co pozwala na przesyłanie plików w sieci domowej. Można chronić transfer danych dzięki wbudowanemu szyfrowaniu. Ten router bezprzewodowy wspiera także obsługę sieci VPN. Trzeba jednak zauważyć, że transfer danych w sieci domowej mógłby być szybszy. Można by też trochę przyczepić się do niewygodnego...

TRENDnet TEW-827DRU - pełna recenzja »

Zalety:

 • Technologia MU-MIMO
 • Funkcja StreamBoost
 • Szyfrowanie danych

Wady:

 • Transfer danych w sieci domowej mógłby być szybszy

Netgear XR500

Netgear XR500

Ocena redakcji PCWorld.pl

Router Nighthawk Pro Gaming XR500 to jedno z najciekawszych urządzeń w ofercie marki Netgear. Sprzęt został wyposażony w nowoczesny system DumaOS, czym zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurentów. Nasze laboratorium sprawdziło czy jest to rozwiązanie godne uwagi.

Nighthawk Pro Gaming to jedna z najnowszych linii produktowych w ofercie marki Netgear. Aktualnie obejmuje ona dwa urządzenia skierowane do graczy. Pierwszym z nich jest swich SX10 z programowalnym podświetleniem LED i rozbudowanym interfejsem, dostępnym również z poziomu urządzeń mobilnych. Drugie urządzenie to Router XR500, który dzięki uprzejmości marki Netgear mieliśmy okazję przetestować.

Netgear XR500 - ocena

Budowa: 9

Wyposażenie: 9

Wydajność 10

Opłacalność: 8

Ocena końcowa: 9

Stylistyka

Zgodnie z oczekiwaniami graczy, XR500 wyróżnia się agresywnym wzornictwem. Pokaźnych rozmiarów obudowa (322 x 244 x 55 mm) została wykonana z matowego tworzywa. Jej frontowa część przyciąga wzrok rzędem 11 diod sygnalizacyjnych, które zależnie od potrzeb można wyłączyć lub pozostawić włączone. Górny panel kryje dwa przyciski – WPS do szybkiego parowania urządzeń oraz Wi-Fi on/off do aktywowania sieci bezprzewodowej. Korona złożona z 4 regulowanych anten jest zapowiedzią obsługi technologii MU-MIMO.

Pokaźny zestaw diod sygnalizacyjnych cieszy oko. Oczywiście producent przewidział możliwość ich wyłączenia jednym przyciskiem.

Pokaźny zestaw diod sygnalizacyjnych cieszy oko. Oczywiście producent przewidział możliwość ich wyłączenia jednym przyciskiem.

Specyfikacja

Obudowa modelu XR500 kryje również interesujący złącz. Obok standardowego pakietu 4 portów LAN, specyfikacja obejmuje także 2 gniazda USB 3.0. Pozwalają one na efektywną...

Netgear XR500 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Oprogramowanie DumaOS
 • Funkcja QoS
 • Geo-Filter
 • bogaty zestaw złącz
 • MU-MIMO

Wady:

 • Brak należytego spolszczenia interfejsu

DrayTek Vigor 2926Lac

DrayTek Vigor 2926Lac

Ocena redakcji PCWorld.pl

DrayTek Vigor 2926Lac to router z górnej półki cenowej. Co oferuje urządzenie za ponad 1500 złotych?

DrayTek Vigor 2926Lac to router z wbudowanym modemem 3G/4G/LTE. Ma cztery anteny oraz dwie dodatkowe, które stawia się w pobliżu urządzenia, co pozwala na skuteczne wzmocnienie sygnału. Wyposażony jest w dwa gigabitowe interfejsy WAN i pozwoli bezpiecznie zarządzać zarówno domową, jak i biurową siecią w małych firmach. Funkcjonalność Dual-WAN pozwala na pracę łączy w trybach Load Balancing (rozkładający obciążenie na dwa WAN-y) oraz Backup (łącze zapasowe). Urządzenie firmy DrayTek oferuje bogatą funkcjonalność, z dużym naciskiem na bezpieczeństwo transmisji danych oraz możliwością zarządzania pasmem dla aplikacji multimedialnych. Ponadto urządzenie pozwala na stworzenie do 50 jednoczesnych tuneli VPN.

Wbudowany w DrayTek Vigor 2926Lac modem LTE kategorii 4 umożliwia odbiór i wysyłanie wiadomości SMS. Za pośrednictwem wiadomości SMS można również uzyskać informacje o: adresach IP WAN-ów, MAC adresie routera. Wbudowany Access Point pracujące w standardzie 802.11a i daje możliwość stworzenia do 4 niezależnych podsieci bezprzewodowych z możliwością sterowania przepływem ruchu dla każdego SSID. Poza tym router...

DrayTek Vigor 2926Lac - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dwie dodatkowe anteny
 • Funkcjonalność Dual-WAN
 • Bogate możliwości konfiguracji
 • Wiele opcji bezpieczeństwa
 • Modem 3G/4G/LTE

Wady:

 • Wysoka cena

D-Link DIR-895L

D-Link DIR-895L

Najdroższe urządzenie z jakim mieliśmy do czynienia, jednak wysoka cena ma odzwierciedlenie w zadowalających parametrach.

Trójzakresowy ruter AC5300 umieszczono w zaskakująco dużej i ciężkiej obudowie (sprzęt waży ponad 1 kg). Ciekawa stylistyka o odważnej formie i jeszcze śmielszym malowaniu broni się dzięki dobremu wykonaniu. Trochę szkoda, że producent lepiej nie przemyślał dostępu do kluczowych przycisków i wtyków. Na dużą pochwałę zasługuje rozplanowanie interfejsu, który należy do najlepiej opracowanych spośród wszystkich urządzeń w teście. Niestety producent nie zadbał o spolszczenie oprogramowania. Anglojęzyczny interfejs to w tym wypadku jedna z poważniejszych wad. Jednocześnie D-link może pochwalić najwyższą szybkością wysyłania danych w warunkach realnych.

D-Link DIR-895L - pełna recenzja »

Zalety:

 • Ciekawy design
 • Interfejs

Wady:

 • Ciężki
 • Anglojęzyczny interfejs

Na początku artykułu wyjaśniamy jak kupić router. Na końcu - prezentujemy konkretne najlepsze urządzenia.

Na rynku dostępne są dwa typy routerów – routery z wbudowanymi modemami i bez nich. Zwyczajowo mówi się o routerach bezprzewodowych, chociaż w rzeczywistości nie ma potrzeby używania takiego rozróżnienia, bo nie istnieją żadne „przewodowe” routery. Wszystkie mają wbudowany interfejs W-Fi.

To, który z tych dwóch typów routera jest potrzebny, zależy od sposobu dostarczania usług internetu szerokopasmowego. Jeśli internet jest dostarczany za pośrednictwem linii telefonicznej, potrzebny jest router z modemem ADSL lub VSDL. Ten pierwszy jest bardziej powszechny, ale ten drugi służy do szybszych połączeń, które obejmują również sieci światłowodowe, takie jak BT Infinity. Kabel światłowodowy nie jest prowadzony bezpośrednio do domu, lecz umieszczony w najbliższej szafce na przyległej lub sąsiedniej drodze. Dlatego mówi się, że światłowód jest doprowadzany do określonego punktu na ulicy (ang. FTTC, Fibre To The Cabinet).

Jeśli korzystasz z szerokopasmowego połączenia kablowego, na przykład usług internetowych Virgin, potrzebujesz routera „kablowego”, tzn. routera bez wbudowanego modemu. Zdarza się, że w takim przypadku możliwe jest użycie routera z modemem, ale taki router musi być dostosowany do obsługi szerokopasmowych łączy kablowych i mieć wbudowany port WAN RJ45.

Dlaczego router w standardzie 802.11ac jest dobrym pomysłem?

Router w standardzie 802.11ac jest lepszy niż jakakolwiek dotychczasowa wersja Wi-Fi. Podstawowymi zaletami tego routera są zwiększona przepustowość i większy zasięg. Oznacza to, że dane mogą być wysyłane szybciej i można utrzymać wystarczająco szybkie połączenie w miarę oddalania się od routera, nawet w kilku pomieszczeniach od niego oddalonych.

Jednym ze sposobów, w jaki zoptymalizowana została najnowsza wersja routera bezprzewodowego, jest zastosowanie wielu różnych anten, co widać już w routerze w standardzie 802.11n. Ale dopiero standard 802.11ac gwarantuje dodatkowy wzrost prędkości.

Bezprzewodowe pasma i kanały

Rozbudowanie technologii aktywnie stosowanej w routerach w standardzie 802.11n w pasmie 5 GHz pozwalana łączenie dwóch kanałów bezprzewodowych w celu zwiększenia pojemności danych. Aktualna wersja routera w standardzie 802.11ac umożliwia dostęp do kanałów w pasmie 80 MHz, ale mówi się również o przyszłym rozszerzeniu tego kanału na pasmo 160 MHz.

Kolejną sztuczką mającą na celu uzyskanie dobrego efektu jest kształtowanie wiązki, czyli transmitowanie energii radiowej z routera do laptopa w bardziej ukierunkowany sposób. Służy do tego uszeregowanie fazowe, w którym sygnały z jednej anteny są nieznacznie opóźnione w porównaniu do sygnałów z innej anteny. W ten sposób tworzy się obszary konstruktywnej ingerencji w pożądanym kierunku. Niektóre z najnowszych routerów obsługują technologię MU-MIMO, co oznacza, że router może komunikować się z wieloma różnymi urządzeniami w tym samym czasie bez konieczności szybkiego przesyłania danych do różnych urządzeń po kolei, co ma miejsce w przypadku wszystkich routerów bez technologii MU-MIMO.

Wybór odpowiedniego routera

Jeśli wiesz, który z dwóch typów routera jest potrzebny, wtedy pozostaje już tylko kwestia zdecydowania, ile możesz wydać i która z dostępnych technologii wchodzi w grę. Obecnie warto zainwestować w router w standardzie 802.11ac (w przeciwieństwie do standardu 802.11n), który będzie obsługiwany przez większość urządzeń produkowanych w przyszłości. Jeśli jednak zdecydujesz się na starszy model w standardzie 802.11n, na pewno zaoszczędzisz. Jednak mało prawdopodobne jest, by taki starszy model routera był lepszy od tego, który i tak otrzymasz wraz z pakietem internetu szerokopasmowego, chyba że korzystasz z takich usług już od wielu lat.

Na co zwracać uwagę?

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, poszukaj bezprzewodowego routera w standardzie 802.11ac z co najmniej trzema antenami. Czasami są one montowane dyskretnie wewnątrz urządzenia, więc warto w pierwszej kolejności zapoznać się ze specyfikacjami technicznymi lub opiniami ekspertów.

Jeśli chodzi o konstrukcję routera, obecnie dostępne modele wyglądają ładnie i estetycznie. Przeprowadzone przez nas testy wykazały, że anteny montowane w środku urządzenia są równie skuteczne jak te, które wyglądem przypominają bombowce Stealth.

W tych miejscach, w których nadal potrzebne są przewodowe łącza Ethernet, rozsądnym rozwiązaniem jest posiadanie wielu portów Ethernet LAN. Aktualnie dostępne routery mają na szczęście co najmniej gigabitowe specyfikacje, a standardowym wyposażeniem są cztery porty z wyjątkiem routera Apple AirPort, który posiada tylko trzy. Ponadto routery o dość ograniczonym zasięgu można łatwo i tanio rozbudować o przełącznik gigabitowy, chociaż wymaga to użycia większej ilości przewodów, zasilaczy i skrzynek, które gdzieś trzeba potem ukryć.

Niektóre firmy promują tzw. „inteligentne routery”, które umożliwiają dostęp do interfejsu administratora routera przez osoby spoza sieci domowej. Biorąc pod uwagę liczbę luk w bezpieczeństwie już istniejących w większości domowych routerów, nie zachęcamy do dodatkowych manipulacji, które nie są konieczne.

Domowy router musi być przede wszystkim stabilny i bezpieczny. Służy jako drzwi do każdego podłączonego urządzenia, zarówno przewodowego i bezprzewodowego, używanego w gospodarstwie domowym. Trudno sprawdzić działanie routera przed jego instalacją i użytkowaniem, ale warto przejrzeć fora internetowe pod kątem zgłaszanych problemów i historię producenta, by upewnić się, że poprawki i aktualizacje zabezpieczeń są wprowadzane w sposób terminowy.

Prezentowane niżej zestawienie obejmuje zarówno routery z wbudowanym modemem i bez niego, dlatego przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, jaki typ routera jest faktycznie potrzebny.