Ranking routerów MU-MIMO 2017 - oto 6 najlepszych routerów MU-MIMO

Wyjaśnienie technologii MU-MIMO na obrazku z routerem Netgear

Oto ranking najlepszych routerów MU-MIMO (multi-user MIMO) dostępnych na polskim rynku w 2017 roku. W tym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy router na rynku i które urządzenie wybrać dla siebie. Sprawdź recenzje najlepszych routerów.

TP-Link Archer C5400

TP-Link Archer C5400

Zwycięzcą testu została konstrukcja z oferty firmy TP-Link. Model Archer C5400 to trójzakresowy router AC5400.

Urządzenie wyróżnia się dobrymi parametrami. Ciekawym rozwiązaniem są składane anteny, na stale przytwierdzone do korpusu urządzenia. Z jednej strony jest to rozwiązanie praktyczne, ułatwiające montaż i przenoszenie sprzętu, z drugiej jednak strony w razie uszkodzenia anteny użytkownik nie ma możliwości przeprowadzenia samodzielnej naprawy. Całe szczęście, że producent udziela 3-letniej gwarancji na swój produkt. Dużą zaletą rutera jest wygoda obsługi. Zarówno rozmieszczenie gniazd, jak i interfejs oprogramowania należą do najlepszych w tej klasie urządzeń. Warto zaznaczyć, że urządzenie odnotowało wysokie wyniki szybkości transferu co oznacza, że jest bardzo wydajny. Największą wadą sprzętu jest stosunkowo wysoka cena, jednak relacja do jakości pozostaje na dobrym poziomie.

TP-Link Archer C5400 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wygodna obsługa
 • Stosunek jakości do ceny

Wady:

 • Cena

Asus RT-AC88U

Asus RT-AC88U

Router od asusa jest kompletnym urządzeniem w pełni zaspokajającym potrzeby większości użytkowników.

RT-AC880 ma świetnie rozplanowane gniazda i diody sygnalizacyjne dzięki czemu nic nie nam nie umknie. Całość obługuje dwu rdzeniowy procesor 1,4 GHz mający do użytku duża ilość pamięci RAM. Sprzęt działa w technologii Mu-MIMO. Posiada aż 8 gniazd LAN. Interfejs w języku polskim jednak polska wersja nie ułatwia korzystania i to jest największą wadą tego urządzenia. Jeśli chodzi o gabaryty waży prawie kilogram a to dość sporo.

Asus RT-AC88U - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dobrze wyposażony

Wady:

 • Słaba obsługa interfejsu
 • Ciężki

Zyxel Armor Z2

Zyxel Armor Z2

Router firmy Zyxel został dość niespodziewanym zwycięzcą testu wydajności. Urządzenie otrzymało wprawdzie szybki procesor i dużą ilość RAM-u, jednak niska jakość wykonania obudowy nie stanowiła najlepszej zapowiedzi testu.

Dyskusyjna stylistyka nawiązująca do sportowych aut zaowocowała nie najlepszą lokalizacją diod sygnalizacyjnych; mogą być problemy z ich widocznością. Co ciekawe, Armor Z2 jest jednym z niewielu urządzeń, które otrzymały drukowaną, polską instrukcję. Jest to o tyle zaskakujące, że producent nie zadbał o spolszczenie oprogramowania. Na szczęście, interfejs okazał się przyjazny użytkownikom i rozsądnie rozplanowany– użytkownicy mogą przełączać się między trybem podstawowym a zaawansowanym, dostosowując zestaw dostępnych funkcji do własnych potrzeb.

Zyxel Armor Z2 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Najwydajniejszy w zestawieniu

Wady:

 • Wykonanie obudowy

D-Link DIR-895L

D-Link DIR-895L

Najdroższe urządzenie z jakim mieliśmy do czynienia, jednak wysoka cena ma odzwierciedlenie w zadowalających parametrach.

Trójzakresowy ruter AC5300 umieszczono w zaskakująco dużej i ciężkiej obudowie (sprzęt waży ponad 1 kg). Ciekawa stylistyka o odważnej formie i jeszcze śmielszym malowaniu broni się dzięki dobremu wykonaniu. Trochę szkoda, że producent lepiej nie przemyślał dostępu do kluczowych przycisków i wtyków. Na dużą pochwałę zasługuje rozplanowanie interfejsu, który należy do najlepiej opracowanych spośród wszystkich urządzeń w teście. Niestety producent nie zadbał o spolszczenie oprogramowania. Anglojęzyczny interfejs to w tym wypadku jedna z poważniejszych wad. Jednocześnie D-link może pochwalić najwyższą szybkością wysyłania danych w warunkach realnych.

D-Link DIR-895L - pełna recenzja »

Zalety:

 • Ciekawy design
 • Interfejs

Wady:

 • Ciężki
 • Anglojęzyczny interfejs

Netgear Nighthawk X4S R7800-100PES

Netgear Nighthawk X4S R7800-100PES

Charakteryzujący się dobrym stosunkiem ceny do oferowanej jakości router od netgeara.

Nighthawk X4S R7800-100 bo o nim mowa okazał się być jednym z najbardziej opłacalnych routerów. Urządzenie nie powala jakością wykonania obudowy ani obsługą interfejsu bo te parametry wychodzą średnio na tle konkurecji. Nadrabia za to procesorem który oferuje nam 1,7 taktowania co jak na dwa rdzenie jest niezłym wynikiem. Rozplanowanie gniazd i diod sygnalizacyjnych jest bardzo wygodne i wyróżnia go na tle innych. Obsługuje technologie MU-MIMO. Co czyni go bardzo dobrą propozycją dla szerokiej gamy użytkowników.

Netgear Nighthawk X4S R7800-100PES - pełna recenzja »

Zalety:

 • Rozplanowanie gniazd i diod
 • Opłacalny
 • Mu-MIMO

Wady:

 • Obsługa interfejsu
 • Jakość wykonania obudowy

Linksys EA8300 EA8300

Linksys EA8300 EA8300

Nagroda za najlepszą opłacalność przypadła ruterowi marki Linksys.

Nie jest to wprawdzie najtańszy sprzęt, ale najtańsza konstrukcja trójzakresowa. Dzięki temu stanowi ciekawy kompromis dla ascetycznego Edimaksa, okrojonego nawet z gniazd USB. Ciekawostką w wypadku EA 8300 jest zastosowanie 4-rdzeniowego procesora, który nie pojawił się w żadnym z pozostałych testowanych modeli. Ruter został zamknięty w prostej obudowie z czarnego plastiku. Interfejs oprogramowania jest dobrze wykonany i dostępny w języku polskim. Nota została jednak obniżona za nieprzyjazne rozwiązanie wymuszające uzyskanie dostępu do internetu przed rozpoczęciem jakiejkolwiek konfiguracji urządzenia.

Linksys EA8300 EA8300 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Opłacalny

Wady:

 • Rozwiązanie wymuszające uzyskanie dostępu do internetu

Pojawienie się technologii MU-MIMO było bezpośrednio związane z debiutem piątej generacji Wi-Fi, czyli standardu 802.11ac. Gigabitowe Wi-Fi pozornie nie przyniosło znaczącego przełomu. Wprawdzie nacisk na transmisję w paśmie 5 GHz był czymś nowym, jednak sama technologia była dostępna już w starszym standardzie 802.11n. Pomimo to przepustowość zaawansowanych urządzeń wzrosła wielokrotnie. Wszystko dzięki MU-MIMO, czyli rozwiązaniu, które samodzielnie gospodaruje sygnałem, tak aby najefektywniej rozdzielić go między wszystkie podłączone do rutera urządzenia.

Elementem charakterystycznym dla urządzeń MU-MIMO jest zestaw wielu anten pozwalających na równoczesne i efektywne przesyłanie sygnału do kilku odbiorników w tym samym kanale. Dzięki temu wielu użytkowników może korzystać z sieci, ciesząc się tym samym, najwyższym priorytetem dostępu bez obawy o spowalnianie całej infrastruktury. Poprzednie standardy 802.11 pozwalały na wysyłanie w jednej chwili pojedynczej ramki sygnału, z której równocześnie korzystali wszyscy klienci.

Oczywiście, rutery MU-MIMO są kompatybilne ze starszymi urządzeniami, jednakże aby uzyskać pełnię korzyści płynących z nowych technologii, należy wyposażyć się w odpowiednie urządzenia. Co ciekawe, na rynku jest zdecydowanie mniej urządzeń odbiorczych kompatybilnych z MU-MIMO niż samych routerów. Obecnie na polskim rynku dostępne są dwie karty sieciowe w ofertach marek Asus i Linksys. Wśród urządzeń mobilnych jako pierwszy na wprowadzenie rozwiązań MU-MIMO zdecydował się Samsung, stosując technologię w smartfonie Galaxy S7.

Ranking routerów MU-MIMO 2017: rutery trójzakresowe

Wszystkie urządzenia obecne w teście obsługują MU-MIMO. To w większości konstrukcje skierowane do wymagających użytkowników. Trzy z nich to modele trójzakresowe: Linksys EA8300, możliwy do nabycia za około 799 zł, D-Link DIR-895L oraz TP-Link Archer C5400 wyceniono odpowiednio na 1 585 i 1 119 zł. Urządzenia te mogą jednocześnie stworzyć trzy sieci Wi-Fi. Pierwsza z nich działa w paśmie 2.4 GHz oferując dostęp dla starszych urządzeń. Dwie pozostałe to sieci 5 GHz, przeznaczone do szybkiej transmisji za pośrednictwem nowoczesnych kart sieciowych. Rozwiązanie to pozwala na bardziej efektywne zarządzanie siecią oraz uzyskanie lepszej przepustowości dzięki dodatkowemu rozdzieleniu sygnałów. W połączeniu z technologią MU-MIMO to prawdziwa kumulacja korzyści, chociaż – ze względu na specyfikę – rozwiązanie skierowane jest w szczególności do użytkowników biznesowych.

Ranking routerów MU-MIMO 2017: testy wydajności

Deklarowana szybkość pracy routera jawi się wielu użytkownikom jako kluczowy czynnik decydujący o wyborze urządzenia. Prawda jest taka, że deklarowane szybkości to granice technologiczne nieosiągalne w realnych warunkach użytkowych. Informują o tym sami producenci w specyfikacjach. Oczywiście, pewne przełożenie deklarowanych wyników na rzeczywiste osiągi zazwyczaj jest zauważalne, jednak z pewnością nie powinno traktować się tego jako reguły. Rutery testuje się z wykorzystaniem serwera i urządzenia klienckiego, między którymi przesyłane są dane.

Oprócz szybkości samego rutera wpływ na uzyskiwane wyniki mają fizyczne przeszkody, odległość między urządzeniami a ruterem, wydajność serwera i klienta oraz możliwości zastosowanych w nich kart sieciowych. W efekcie jedno urządzenie testowane przez kilka osób może osiągać całkowicie różne wyniki, w zakresie od kilkudziesięciu do kilkuset Mb/s. Każdy z tych wyników z osobna będzie równie wiarygodny – ale tylko pod warunkiem, że zostanie skonfrontowany z rezultatami innych urządzeń, uzyskanymi w identycznych warunkach. Oznacza to, że poszukiwanie wyników szybkości przesyłania danych przez ruterów najlepiej ograniczyć do jednej redakcji i jednego autora. Stąd testy porównawcze, takie jak poniższy, są jedynym rozsądnym źródłem wiedzy o faktycznych możliwościach urządzeń.

Ranking routerów MU-MIMO 2017: aspekty użytkowe

Urządzenia sieciowe należą do kategorii, która najczęściej frustruje użytkowników. Wysoka szybkość pracy i zaawansowane technologie nie zastąpią przyziemnej dbałości o kwestie użytkowe. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w pracy z urządzeniami sieciowymi, warto wybrać model, który oferuje przystępny interfejs, najlepiej w języku polskim. Dostęp do funkcji kontroli rodzicielskiej czy utworzenia dodatkowej sieci dla gości powinien być standardem w każdym dobrze przemyślanym ruterze. Prostym przykładem dobrego zaprojektowania urządzenia jest przycisk WPS na przednim lub bocznym panelu obudowy. Pozwala on na błyskawiczne połączenie urządzeń bez konieczności wpisywania hasła. Jeśli tarzanie się po podłodze w poszukiwaniu w przycisku trwa dłużej niż wpisanie hasła, to znaczy, że producent nie do końca przemyślał konstrukcję sprzętu.

Podobnie wygląda sprawa w przypadku diod, które powinny być umieszczone na szczycie urządzenia lub na delikatnie odchylonej części frontowej. Bo jeśli i tak ich nie widać, to na dobrą sprawę są zbędne. Jeszcze lepszą praktyką jest umieszczenie przycisku, który pozwala na wyłączenie lub włączenie diod bez zaglądania do oprogramowania rutera. Dzięki temu włączony ruter nie będzie nas rozpraszał w nocy, przy wyłączonym świetle. Użytkownicy, którzy planują korzystać z modemu USB, powinni zwrócić uwagę na dostępność odpowiednich gniazd i miejsce ich wyprowadzenia. Jeśli modem jest wykorzystywany naprzemiennie jako dostęp do sieci w domu i poza nim, to dobrze, jeśli wpięcie go do rutera nie będzie wymagało wcześniejszego rozplątywania przewodów sieciowych.

Ranking routerów MU-MIMO 2017: spostrzeżenia z testu

Przetestowanie dziewięciu urządzeń dało nam stosunkowo dobry obraz sytuacji rynkowej. Najtańsze rutery MU-MIMO można nabyć już za około 500 zł. Jednakże są to zazwyczaj konstrukcje o niskiej wydajności, z ekonomicznymi podzespołami. Przykładem jest Edimax Gemini RG21S, wyposażony w 64 MB pamięci RAM, czyli czterokrotnie mniej niż większość konkurencyjnych urządzeń, słaby procesor i skromną obudowę, a pozbawiony gniazda USB. Aby nabyć rozsądny ruter MU-MIMO do użytku domowego, należy wydać około 800 zł. Powyżej 1000 zł odnajdziemy głównie konstrukcje skierowane do zastosowań w biznesie. Większość ruterów dostępnych na rynku dysponuje pięcioma gniazdami RJ45, czyli jednym gniazdem WAN i czterema LAN. Ciekawy wyjątek stanowi Asus RT-AC88U, który z ośmioma gniazdami LAN może być rozważany jako element infrastruktury bardziej złożonych środowisk sieciowych (turnieje gamingowe!). Jeśli zestawienie parametrów nie rozstrzyga waszych zakupowych rozterek, zwróćcie uwagę na czas gwarancji. Trzy lata darmowego serwisu zapewnią spokój przez większą część cyklu życia urządzenia. Takie wsparcie oferuje chociażby TP-Link i Asus.