Ranking soundbarów 2017 | Test najlepszych soundbarów | Jaki soundbar do TV wybrać?

Oto przewodnik zakupowy po najnowszych i najlepszych soundbarach, czyli listwach dźwiękowych do TV na 2017 rok. Zapoznaj się z recenzjami i sprawdź, które soundbary znajdują się w tegorocznej czołówce.

Bose Solo 5

Bose Solo 5

Pojedyncza listwa natychmiast poprawia możliwości audio telewizora jednym prostym połączeniem.

Tryb Bluetooth umożliwia bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe, tryb dialogu poprawia zrozumienie filmów i programów nasyconych dialogami, a wszystko to w kompaktowej, prostej w instalacji jednostce o wadze poniżej 2 kg.

Dzięki niewielkim rozmiarom soundbar można umieścić tuż przed lekko podniesionym telewizorem. Jest ona na tyle mocna, by wytworzyć dźwięk wypełniający całe pomieszczenie. Nie powinno więc dziwić, że listwa Bose Solo 5 to dość popularny wybór.

Bose Solo 5

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Lekki
 • Tryb Bluetooth
 • Tryb Dialogu

Wady:

 • Ciężko jakiekolwiek znaleźć

Orbitsound ONE P70

Orbitsound ONE P70

ONE P70 to najnowszy soundbar od firmy Orbitsound. Poza funkcją listwy dźwiękowej, głośnik można umieścić w pozycji stojącej na półce i używać go jako głośnika Bluetooth, jeśli takie akurat preferencje ma użytkownik.

System Bluetooth umożliwia przewodzenie dźwięku niezależnie od sposobu montażu listwy. Do produktu dołączane są wszelkie akcesoria niezbędne do montażu listwy ONE P70 na ścianie.

Soundbar od firmy Orbitsound ma nieco większa głębokość w porównaniu z pozostałymi urządzeniami tego typu, ale pozostawia wystarczająco dużo miejsca na mały subwoofer.

Orbitsound ONE P70

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Bluetooth

Wady:

 • Zbyt duży by zmieściło się na półce coś poza nim

Q Acoustics M3

Q Acoustics M3

Mimo, że najnowszy soundbar od firmy Q Acoustics wygląda trochę jak z kosmosu, to jednak prawdziwym atutem tego urządzenia jest niezwykła prostota obsługi.

Wejście 3,5 mm, kabel optyczny, HDMI i funkcja Bluetooth – listwa dźwiękowa M3 oferuje niemal każdą przydatną wersję połączenia z minimalną koniecznością konfiguracji. Dioda LED umieszczona wokół przycisku włącznika umożliwia sprawdzenie, które wejście jest akurat aktywne. I nie trzeba robić nic więcej!

Kompaktowe rozmiary urządzenia pozostawiają wystarczająco dużo miejsca na całkiem duży subwoofer.

Q Acoustics M3

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Prosta obsługa
 • Małe rozmiary urządzenia

Wady:

 • Brak niskiego basu
 • Mało wygodny pilot

Yamaha YAS105

Yamaha YAS105

Soundbar od Yamahy to prawdziwa bestia. Jednoczęściowa, wąska konstrukcja sprawia, że listwa jest naprawdę niska, dlatego bez żadnego problemu mieści się przed lekko podniesionym telewizorem. Parowanie głośników i subwooferów pozwala uzyskać doskonały wielokanałowy dźwięk z pojedynczej listwy dźwiękowej.

Soundbar jest wyposażony w pilota zdalnego sterowania, który pozwala na precyzyjne dostrajanie ustawień, co jest przydatne w przypadku korzystania zarówno z systemu do odtwarzania muzyki, jak również telewizora.

Yamaha YAS105

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Pilot zdalnego sterowania
 • Wąska budowa sprawia że zmieści się pod telewizorem

Wady:

 • Sterowanie mało przejrzyste

Sonos PLAYBAR

Sonos PLAYBAR

Zaletą soundbara od Sonos jest jej wysoka jakość i prostota. Może ona służyć jako domowy system Hi-Fi albo głośnik telewizora. Bezprzewodowa konfiguracja dodaje nieco świeżości dzięki aplikacji towarzyszącej, która płynnie łączy się z wieloma usługami przesyłania strumieniowego, takimi jak Spotify czy Apple Music.

Soundbar Sonos PLAYBAR można łatwo rozszerzyć o konfigurację głośników rozmieszczonych w całym domu za pomocą innych produktów z linii Sonos. Głośniki można dodawać, przenosić i personalizować, a wszystko to jest sterowane z poziomu telefonu lub tabletu. Sonos PLAYBAR to dość drogie rozwiązanie, ale wysoka cena znajduje swoje uzasadnienie – to jedna z najlepszych listew dźwiękowych na rynku.

Sonos PLAYBAR

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Prosta obsługa
 • Jakość dźwięku i wykonania

Wady:

 • Cena

Sony HT-CT80

Sony HT-CT80

Soundbar firmy Sony ma wbudowany subwoofer i cechuje się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. W momencie powstawania tego artykułu listwa kosztowała niewiele ponad 100 funtów brytyjskich. System oferuje wirtualne przetwarzanie dźwięku przestrzennego i możliwość łatwego podłączania urządzeń bezprzewodowych z technologią NFC.

Dwa sterowniki systemu 2.1-kanałowego zapewniają zrównoważoną reprodukcję dźwięku pochodzącego z telewizora głównego, tworząc kinowe wrażenia w każdym pomieszczeniu, w którym zostanie umieszczona listwa. Jest to możliwe dzięki technologii ClearAudio+ firmy Sony, która automatycznie optymalizuje dźwięk w zależności od formatu audio.

By uzyskać imponujący dźwięk wypełniający całe pomieszczenie, lepiej skorzystać z lepszych (i droższych) rozwiązań.

Sony HT-CT80

Pełna recenzja »

Zalety:

 • Dobry stosunek jakości do ceny

Wady:

 • Nie najlepiej wypełnia dźwiękiem pomieszczenie

Soundbary gwarantują kompatybilność między jakością dźwięku a jakością obrazu w telewizorze. Te podłużne urządzenia umieszcza się pod, przed lub nad odbiornikiem niezależnie od tego, czy jest on zamontowany na ścianie czy stoi na podstawce. Soundbary zawierają co najmniej dwa głośniki i czasami są wyposażone w osobny subwoofer, który wytwarza dźwięki na niższych częstotliwościach. W niektórych modelach subwoofer jest wbudowany w urządzenie. Jeśli akurat chcesz zaktualizować parametry swojego telewizora, nasz przewodnik zakupowy po soundbarach to doskonała lektura dla Ciebie.

Przewodnik zakupowy po najlepszych soundabarach w 2017 roku

Wielu użytkowników jest niezadowolonych z jakości dźwięku w telewizorach z płaskim ekranem. Jednak obawy wynikające z konieczności uciążliwej konfiguracji i mało estetyczny widok leżących na podłodze kabli sprawiają, że niewielu z nich zastanawia się nad montażem systemów dźwięku przestrzennego. Czasami nie mają po prostu wystarczająco dużo miejsca.

Nie wszystkie soundbary replikują dźwięk przestrzenny, ale większość z nich faktycznie oferuje wygodne i stosunkowo niewielkie rozwiązanie gwarantujące wyższą jakość dźwięku w salonie.

Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę wybierając soundbar?

W pierwszej kolejność należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób soundbar łączy się z telewizorem. Najczęściej używa się w tym celu kabla optycznego do przesyłania dźwięku (znanego jako TOSLINK). Chociaż obecnie większość nowoczesnych telewizorów zapewnia obsługę tego kabla, warto sprawdzić, czy faktycznie tak jest przed wybraniem konkretnej listwy dźwiękowej. Niektóre z nich mają wejścia HDMI, które są dość wygodne i spełniają te same zadania co kabel TOSLINK.

Należy również sprawdzić, czy dostępne wyjście będzie przewodzić dźwięk ze wszystkich urządzeń podłączanych do telewizora, takich jak odtwarzacze Blu-ray i konsole do gier albo wewnętrzny tuner TV. Dzięki temu, by słyszeć dźwięki pochodzące z dowolnego urządzenia, wystarczy tylko jeden kabel podłączony do soundbara.

Większość soundbaróW posiada inne wejścia, na przykład wejście typu mini-jack 3,5 mm lub wejście stereofoniczne typu Phono. Takie soundbary pobierają sygnał analogowy i umożliwiają odtwarzanie dźwięku z dowolnego urządzenia, w tym telefonu i tabletu.

Jednakże, jeśli preferujesz wygodę gwarantowaną przez bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z urządzenia mobilnego, poszukaj soundbarów z wbudowaną technologią Bluetooth. Pamiętaj jednak, że w przypadku tych soundbarów jakość dźwięku nie będzie na najwyższym poziom, chyba że urządzenie mobilne i soundbar obsługują aptX, domyślny kodek w standardzie A2DP.

Czy warto kupić oddzielny subwoofer?

Samodzielny soundbar nie będzie w stanie zaoferować dźwięku w pełnym zakresie, dlatego wiele z nich jest dostarczanych z oddzielnym subwooferem. Generuje on głębokie basy wymagane przy odtwarzaniu filmowych efektów specjalnych, np. wybuchów. Oczywiście, w przypadku oglądania głównie filmów nasyconych dialogami, można obyć się bez subwoofera.

Subwoofery są zasilane aktywnie lub pasywnie. Modele pasywne nie posiadają wbudowanego wzmacniacza, więc nie wymagają zasilania sieciowego. Bazują na dodatkowym wzmacniaczu umieszczonym w listwie dźwiękowej.

Aktywne subwoofery mają wbudowany własny wzmacniacz, a więc wymagają zewnętrznego źródła zasilania. Odbierają dźwięk bezprzewodowo, dzięki czemu można je umieścić z dala od listwy dźwiękowej bez ciągnących się po podłodze kabli. Warto zwrócić przy tym uwagę na listwy dźwiękowe, w których wszystkie wejścia są umieszczone w subwooferze, np. Samsung HWE551. Takie rozwiązanie jest zaletą wyłącznie wtedy, gdy telewizor i listwa dźwiękowa są montowane na ścianie. W innym wypadku, kable będą musiałby biec do listwy dźwiękowej.

Które specyfikacje są ważne?

Nie zwracaj większej uwagi na dane producentów dotyczące mocy wzmacniacza. Nawet jeśli są one dokładnie opisane, liczba watów nie przekłada się bezpośrednio na poziom głośności, ponieważ równie istotna jest wrażliwość głośnika. Niektóre firmy słusznie unikają publikowania danych dotyczących mocy wzmacniacza.

Liczba głośników również nie ma większego znaczenia. Jeśli chcesz uzyskać imponujący efekt dźwięku przestrzennego, lepiej zapoznaj się z recenzjami zamiast polegać na zapewnieniach producentów. Pamiętaj, by nie mylić takich określeń, jak np. „dźwięk 3D” z dźwiękiem przestrzennym bądź wielokanałowym. Niektóre soundbary używają technologii Dolby Virtual Speaker, a inne mają własne nazwy na określenie pseudo-przestrzennego dźwięku.

Czy można zamontować soundbar na ścianie?

Większość soundbarów ma ograniczenia co do miejsc, w których można je zamontować. Jeśli planujesz zamontować soundbar na ścianie, najpierw sprawdź, czy jest taka możliwość. Niektóre soundbary mogą być ustawione pod różnym kątem, a inne przekształcają się w oddzielne głośniki stereofoniczne. Pamiętaj o tym, podejmując decyzję zakupową.


Zobacz również
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i komputera
Słuchawki do biegania - jak wybrać sportowe słuchawki?