Ranking soundbarów 2018. Jaki soundbar do telewizora wybrać

Przedstawiamy przewodnik zakupowy po najnowszych i najlepszych soundbarach, czyli listwach dźwiękowych do TV na 2018 rok. Zapoznaj się z recenzjami i sprawdź, które soundbary znajdują się w tegorocznej czołówce.

Bose Solo 5

Bose Solo 5

Ocena redakcji PCWorld.pl

Soundbar z oferty firmy Bose.

Belka jednoelementowa, pozbawiona zewnętrznego subwoofera. Jeśli chodzi o wygląd, Bose Solo ma szansę przypaść do gustu miłośnikom czystej formy: mamy tu do czynienia z krótkim, zaledwie 55-centymetrowym, prostopadłościanem o przekroju niemalże kwadratowym (7x8,5 cm).

Wewnątrz solidnej obudowy pracują tylko dwa przetworniki szerokopasmowe, choć ustawione dość nietypowo, bo pod kątem, czyli mocno skręcone do środka. Zdaniem konstruktorów, takie ustawienie, w połączeniu z układami DSP, jest w stanie zapewnić dobrą jakość brzmienia i szeroką scenę dźwiękową.

Wśród gniazd zabrakło HDMI, jest za to złącze optyczne. Atutem i unikalną cechą soundbara Solo 5 jest duży i wygodny uniwersalny pilot zdalnego sterowania, za pomocą którego można sterować niemal całym zestawem audio-wideo, a nawet konsolą do gier.

Inną cechą jest możliwość odesłania soundbara do producenta (na jego koszt) i zwrot ceny w ciągu 30 dni od daty zakupu ‒ idealna propozycja dla niezdecydowanych, albo dla wszystkich tych, którzy nie mają pewności, czy soundbar ten spełni ich oczekiwania.

Bose Solo 5 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Solidna obudowa
 • Pilot zdalnego sterowania

Wady:

 • Brak złącza HDMI

Jamo SB40

Jamo SB40

Ocena redakcji PCWorld.pl

Głośnik typu soundbar z oferty firmy Jamo.

Założona w roku 1968 duńska firma obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia, co postanowiła uczcić wypuszczając na rynek dwa modele soundbarów: SB36 i SB40. Ten pierwszy ma subwoofer wbudowany, a drugi ‒ zewnętrzny.

Belka modelu SB40 przyciąga oko nietuzinkowym wyglądem. Została pokryta wspaniale wyglądającym (zwłaszcza w wersji szarej) materiałem tekstylnym przypominającym trochę grube płótno lub len. Piękny design uzupełniają dobrej jakości przetworniki: w belce mamy wysokotonową kopułkę (2 cm) oraz średniej wielkości (6,4 cm) szerokopasmowca na każdy kanał.

Z kolei w subwooferze działa stożkowy głośnik niskotonowy (16,5 cm) generujący dźwięk w stronę podłogi, a energia tylnej strony membrany wychodzi przez szczelinę umieszczoną na górze tylnej ścianki. Za łączność odpowiadają dwa złącza HDMI (2.0, 4K), optyczne, 3,5 mm oraz Bluetooth.

Całość uzupełnia pilot z logicznie umieszczonymi, choć foliowymi przyciskami. Dzięki mocy szczytowej rzędu 120 W SB40 jest solidną propozycją od renomowanego producenta.

Jamo SB40 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Design
 • Dobra jakość przetworników

Wady:

 • Wykończenie pilota

JBL Bar 5.1

JBL Bar 5.1

Ocena redakcji PCWorld.pl

Belka dźwiękowa wyprodukowana przez firmę JBL.

Gdy najważniejszy jest nie bas, lecz efekty przestrzenne, to w cenie zestawu Samsung MS650 + SWA-W700 można nabyć soundbar JBL Bar 5.1. Jest to najdroższa, sztandarowa belka dźwiękowa tego producenta ‒ jedyna w całej gamie wyposażona w głośniki tylne, efektowe.

Choć zdecydowana większość sprzedawanych soundbarów jest wyposażona w tryb dookólny, wiadomo, że żaden, choćby najbardziej rozbudowany, system DSP nie jest w stanie zastąpić rzeczywistych, fizycznie istniejących głośników umieszczonych za słuchaczem. I to właśnie założenie legło u podstaw konstrukcji modelu Bar 5.1.

Mamy tu w zasadzie do czynienia z rozbudowaną wersją soundbara Bar 3.1 wyposażonego dodatkowo w głośniki efektowe doczepiane w celu ładowania do obu końcówek belki. Te bezprzewodowe głośniki ładują się w 3 godziny, a producent zapewnia, że pograją nawet do 10 godzin, tak więc wystarczą na obejrzenie nie jednego, lecz nawet kilku filmów.

Zestaw jest klasy 5.1, ma moc maksymalną rzędu 510 W, aż 9 przetworników w belce, bezprzewodowy subwoofer z 25-centymetrowym głośnikiem basowym oraz komplet złączy, w tym cztery HDMI i jedno optyczne.

Całości...

JBL Bar 5.1 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Tylne głośniki efektowe
 • Wygodny pilot
 • System kalibracji dźwięku

JBL Bar Studio

JBL Bar Studio

Ocena redakcji PCWorld.pl

JBL Bar Studio w najnowszej gamie soundbarów zajmuje najniższe miejsce, po modelach 2.1, 3.1 i 5.1.

Model Bar Studio pojawił się w sklepach jeszcze w 2017 roku. Z założenia jest to przystępny, jednoelementowy, tj. pozbawiony zewnętrznego subwoofera, soundbar, którego mają cechować niewielkie gabaryty, niska cena oraz jakość brzmienia znacznie przewyższająca tę z większości tanich telewizorów.

Belkę wykonano z dobrej jakości plastiku, a wewnątrz niej umieszczono cztery przetworniki: dwa szerokopasmowe (5,1 cm) oraz dwie kopułki wysokotonowe (3,8 cm). Nie zabrakło wspomagającego niskie tony basrefleksu, którego kanały mają ujście na przedniej ściance obudowy.

Trzeba przyznać, że pod względem muzycznym Bar Studio radzi sobie bardzo dobrze, oferując czytelne, szybkie brzmienie, w dodatku nie tak ocieplone jak np. w Yamasze YAS-107, i po prostu nieco lepiej dostosowane do ostrzejszych gatunków muzyki.

Na wyposażeniu jest komplet gniazd: optyczne, USB i HDMI oraz łączność bezprzewodowa poprzez Bluetooth.

W przeciwieństwie do takich rywali jak Bose Solo 5 czy Yamaha YAS-5, mały JBL potrafi odczytywać pliki muzyczne z USB, co jest jego dodatkowym atutem. W sumie jest to jeden z najbardziej udanych małych soundbarów na rynku.

JBL Bar Studio - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niezła jakość wykonania
 • Czytelne brzmienie
 • Odczyt plików z USB

Q Acoustics M3

Q Acoustics M3

Ocena redakcji PCWorld.pl

Q Acoustics M3 to jeden z najbardziej uniwersalnych głośników w naszym zestawieniu.

To soundbar dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż czarnego klocka. Po pierwsze, jego producentem jest dobrze znana w branży audiofilskiej firma Q Acoustics. Po drugie, M3 wyróżnia z tłumu już sam wygląd – agresywny i nowoczesny, przypominający bardziej spoiler bolidu F1 niż zwyczajną listwę dźwiękową.

Po trzecie, QA M3 można używać na dwa sposoby: postawić przed telewizorem lub powiesić na ścianie. Do tej drugiej opcji M3 jest gotowy fabrycznie, bowiem w metalowej podstawie przewidziano odpowiednie otwory, a w pudełku znajdziemy gotowy szablon montażowy.

Po czwarte, QA M3 jest jedynym w naszym zestawieniu soundbarem wykorzystującym przetworniki BMR (ang. balanced mode radiators), które wykorzystują zarówno tradycyjny, tłokowy ruch membrany, jak również technikę modów rozproszonych.

To właśnie tym kwadratowym przetwornikom QA M3 zawdzięcza swoje nieagresywne, kulturalne, spójne i przyjemne brzmienie, dobrą reprodukcję dialogów i wokali oraz szybki i niebuczący bas. Do kupienia w sklepach specjalistycznych.

Q Acoustics M3 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Atrakcyjne wzornictwo
 • Szablon montażowy w opakowaniu
 • Przetworniki BMR

Samsung HW-K360

Samsung HW-K360

Ocena redakcji PCWorld.pl

Samsung HW-K360 jest jednym z najbardziej przystępnych soundbarów.

Soundbar, choć należy do gamy modelowej sprzed dwóch lat (litera K oznacza rok 2016, M ‒ 2017, a N ‒ 2018), nadal jest dostępny w wielu sklepach. HW-K630 składa się z dwóch elementów: belki oraz subwoofera. Oba elementy mają zewnętrzne zasilacze, co może być zarówno wadą, jak i zaletą.

W belce pracują dwa przetworniki szerokopasmowe, a w subwooferze jeden niskotonowy promieniujący bezpośrednio z tylnej ścianki obudowy oraz, pośrednio, przez kanał basrefleksu na przedniej ściance.

Jakość wykonania belki jest dobra, suba ‒ dostateczna (słychać głuche odgłosy przy opukiwaniu). Pomimo tego, po włączeniu HW-K630 jest oczywistym, że priorytetem inżynierów z laboratorium Samsunga w Kalifornii były nie wrażenia wizualne, lecz dobre brzmienia.

Ten tani soundbar potrafi zagrać zaskakująco głośnym i niezniekształconym dźwiękiem. Ponadto zadziwia spójnością rejestrów oraz sporym zakresem dynamiki – dużo lepszym niż niektórzy rywale w cenie dwukrotnie większej.

HW-K630 to soundbar o wyjątkowo korzystnym stosunku jakości brzmienia do ceny.

Samsung HW-K360 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość wykonania belki
 • Opłacalność

Wady:

 • Jakość wykonania subwoofera

Samsung MS650

Samsung MS650

Ocena redakcji PCWorld.pl

Gdyby Yoda żył naprawdę, powiedziałby: „dla miłośników mocnego uderzenia to zestaw”.

Tak, to jest zestaw, w dodatku niefabryczny. Oznacza to, że musimy osobno nabyć soundbar i osobno subwoofer. Belka to konstrukcja z bardziej zaawansowanej serii Sound+ i można o niej powiedzieć krótko: duża, gruba, ciężka i zbudowana jak czołg (w najlepszym tego słowa znaczeniu).

W środku MS650 zainstalowano aż dziewięć przetworników: sześć owalnych głośników szerokopasmowych oraz trzy kopułki wysokotonowe. Producent twierdzi, że soundbar ma „wbudowany subwoofer” i choć bas z MS650 przewyższa jakością ten z wielu jednoelementowych soundbarów, to pełnię swoich możliwości MS650 pokazuje dopiero w tandemie z SWA-W700.

Ten sub, sprzedawany niemal wyłącznie w sklepach firmowych Samsunga, jest dość nietypową konstrukcją w obudowie zamkniętej, a nie wentylowanej basrefleksem (to drugie rozwiązanie dominuje niestety na rynku). Oznacza to, że konstruktorzy postawili nie na ilość, lecz jakość basu.

Połączenie MS650 z SWA-W700 jest zaiste „wybuchowe” i jest w stanie zadowolić miłośników niskiego, dobrze kontrolowanego i niedudniącego basu. Ten zestaw jest jednym z naszych faworytów.

Samsung MS650 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość basów

Wady:

 • Cena

Sony HT-MT300

Sony HT-MT300

Ocena redakcji PCWorld.pl

Gdy nie mamy zbyt wiele miejsca na ustawienie zestawu głośnikowego, ratunkiem może być Sony HT-MT300.

Soundbary zazwyczaj nie są dużymi urządzeniami, ale i one potrafią zajmować cenne miejsce. Gdy nie mamy go zbyt wiele, ratunkiem może być Sony HT-MT300. Bądźmy szczerzy: ten produkt w zasadzie nie przypomina typowego soundbara, ma bowiem zaledwie 50 cm szerokości, a jego kształt może sugerować postronnemu obserwatorowi, że ma do czynienia z dekoderem lub inną przystawką.

Tymczasem MT300 sprawdza się świetnie jako małogabarytowa grajbelka. Choć wewnątrz jednostki centralnej są tylko dwa przetworniki, MT300 oferuje więcej niż przyzwoitą jakość brzmienia, z niezłą reprodukcją środka pasma i klarownymi dialogami. Także subwoofer nie zabiera dużo miejsca: przy grubości rzędu 10 cm zmieści się on nawet pod niektórymi kanapami.

Co najważniejsze, jego bas potrafi zejść niżej od wielu droższych konstrukcji jednoelementowych (np. Samsunga MS650). Dodajmy do tego zrównoważone i nieagresywne brzmienie, mocny i niedudniący bas, dobrą jakość brzmienia zaraz po rozpakowaniu bez konieczności długiego docierania, przydatne tryby pracy jak „nocny” i „kanapowy”, NFC, niewielką wysokość samej belki, dzięki której nie blokuje ona...

Sony HT-MT300 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Niewielkie gabaryty
 • Jakość basów

Sony HT-SF150

Sony HT-SF150

Ocena redakcji PCWorld.pl

Gdyby trzeba było podać definicję typowego, niemal podręcznikowego soundbara, można by wziąć za przykład Sony HT-SF150.

Ta jednoelementowa konstrukcja o szerokości 90 cm wyróżnia się prostotą i pewnym stylistycznym minimalizmem, tak cenionym przez wielu użytkowników (tym bardziej, że zasilacz jest wbudowany, co ogranicza plątaninę przewodów).

HT-SF150 to soundbar dwukanałowy, a w każdym z nich pracują po dwa przetworniki: wysokotonowa kopułka o średnicy 2,5 cm oraz głośnik szerokopasmowy o wymiarach 5 x 9 cm. Ten ostatni wspomagany jest kanałem basrefleksu mającym ujście na tylnej ściance obudowy (wspólne dla obu kanałów). Znamionowa moc wyjściowa to 120 W.

Z kolei łączność przewodową zapewniają gniazdo HDMI oraz optyczne; bezprzewodową ‒ Bluetooth. Z pamięci podłączonej do gniazda USB można odtwarzać pliki z rozszerzeniami .mp3, .wma oraz .wav (kodeki MP3, WMA9 oraz LPCM).

Ogółem Sony HT-SF150 to interesująca propozycja soundbara dla osób szukających rozsądnego kompromisu pomiędzy jakością a ceną.

Sony HT-SF150 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Opłacalność zakupu

Yamaha YAS-107

Yamaha YAS-107

Ocena redakcji PCWorld.pl

Model YAS-107 to typowa jednoelementowa belka dźwiękowa o długości ok. 90 cm.

Jej charakterystyczną cechą są zaokrąglone rogi obudowy oraz zewnętrzne poszycie zrobione nie z metalowej siatki, jak w urządzeniach JBL czy Samsunga, lecz z miłego w dotyku materiału tekstylnego.

Dobre brzmienie Yamahy YAS-107 gwarantuje sześć przetworników: w belce znajdziemy dwie kopułki, dwa głośniki oraz dwa głośniki niskotonowe. Te ostatnie generują dźwięk zarówno bezpośrednio, jak i przez dwa kanały basrefleksu po bokach obudowy.

Wybór złączy jest spory: do dyspozycji mamy dwa gniazda HDMI, optyczne, wejście 3,5 mm oraz wyjście „subwoofer out”.

To ostatnie sprawia, że gdy z czasem zgromadzimy fundusze na rozbudowę sprzętu, do Yamahy możemy dokupić i podłączyć zewnętrzny subwoofer, który podniesie ilość i jakość basu na zupełnie nowy poziom.

To wszystko sprawia, że Yamaha YAS-107 jest jednym najciekawszych małych soundbarów w swojej klasie.

Yamaha YAS-107 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Wykonanie
 • Brzmienie

Soundbary gwarantują kompatybilność między jakością dźwięku a jakością obrazu w telewizorze. Te podłużne urządzenia umieszcza się pod, przed lub nad odbiornikiem, niezależnie od tego, czy jest on zamontowany na ścianie czy stoi na podstawce. Soundbary zawierają co najmniej dwa głośniki i czasami są wyposażone w osobny subwoofer, który wytwarza dźwięki na niższych częstotliwościach. W niektórych modelach subwoofer jest wbudowany w urządzenie. Jeśli akurat chcesz zaktualizować parametry swojego telewizora, nasz przewodnik zakupowy po soundbarach to doskonała lektura dla Ciebie.

Ranking soundbarów 2018. Trendy rynkowe 2018

Obecnie na rynku soundbarów można zaobserwować dwa dominujące trendy. Po pierwsze, rośnie liczba soundbarów z Dolby Atmos i DTS:X. Zdania na temat jakości generowanego przez te belki dźwięku są podzielone. Nie ulega jednak wątpliwości, że tego typu urządzenia przeznaczone są dla konsumentów, którzy pragną aby posiadany przez nich sprzęt miał pełną obsługę najnowszych standardów dźwięku przestrzennego. Ponieważ nie są to konstrukcje tanie, nie umieściliśmy ich wśród proponowanych modeli (co nie znaczy, że nie zajmiemy się nimi w przyszłości, oczywiście w odrębnym artykule).

Drugą tendencją jest rosnąca podaż soundbarów jednoelementowych. Trend ten, któremu impet nadały pojedyncze belki w rodzaju serii Sound+ Samsunga, zdaje się wzmagać, czego przykładem są takie konstrukcje jak JBL Bar Studio, Sony HT-SF150, SF200/201 czy Jamo SB36. Po małych głośnikach bezprzewodowych (jak np. Denon Envaya, JBL Flip 4), soundbary jednoelementowe są chyba najprostszym sposobem na szybką poprawę kiepskiego brzmienia z posiadanego telewizora. Po prostu wyjmujemy belkę z pudełka, podłączamy do telewizora, przewodowo lub bezprzewodowo, i po sprawie. Żadnych problemów z ustawianiem i parowaniem subwoofera czy szukaniem dla niego optymalnego miejsca i bez dziur akustycznych będących wynikiem interakcji pomiędzy subem, a z reguły daleką od doskonałości akustyką typowego domowego pomieszczenia odsłuchowego.

Z drugiej strony żaden jednoelementowy soundbar nie da niskiego basu jak z porządnego subwoofera wysokiej klasy. Pomimo tego nie da się ukryć, że wiele osób stawia wygodę, łatwość konfiguracji i prostotę obsługi na równi z jakością samego dźwięku, stąd też rosnąca podaż coraz ciekawszych konstrukcji pojedynczych soundbarów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są one po prostu tańsze od zestawu belka + sub.

Ranking soundbarów 2018. Przewodnik zakupowy

Wielu użytkowników jest niezadowolonych z jakości dźwięku w telewizorach z płaskim ekranem. Jednak obawy wynikające z konieczności uciążliwej konfiguracji i mało estetyczny widok leżących na podłodze kabli sprawiają, że niewielu z nich zastanawia się nad montażem systemów dźwięku przestrzennego. Czasami nie mają po prostu wystarczająco dużo miejsca.

Nie wszystkie soundbary replikują dźwięk przestrzenny, ale większość z nich faktycznie oferuje wygodne i stosunkowo niewielkie rozwiązanie gwarantujące wyższą jakość dźwięku w salonie.

Ranking soundbarów 2018. Funkcje warte uwagi

W pierwszej kolejność należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób soundbar łączy się z telewizorem. Najczęściej używa się w tym celu kabla optycznego do przesyłania dźwięku (znanego jako TOSLINK). Chociaż obecnie większość nowoczesnych telewizorów zapewnia obsługę tego kabla, warto sprawdzić, czy faktycznie tak jest przed wybraniem konkretnej listwy dźwiękowej. Niektóre z nich mają wejścia HDMI, które są dość wygodne i spełniają te same zadania co kabel TOSLINK.

Należy również sprawdzić, czy dostępne wyjście będzie przewodzić dźwięk ze wszystkich urządzeń podłączanych do telewizora, takich jak odtwarzacze Blu-ray i konsole do gier albo wewnętrzny tuner TV. Dzięki temu, by słyszeć dźwięki pochodzące z dowolnego urządzenia, wystarczy tylko jeden kabel podłączony do soundbara.

Większość soundbaróW posiada inne wejścia, na przykład wejście typu mini-jack 3,5 mm lub wejście stereofoniczne typu Phono. Takie soundbary pobierają sygnał analogowy i umożliwiają odtwarzanie dźwięku z dowolnego urządzenia, w tym telefonu i tabletu.

Jednakże, jeśli preferujesz wygodę gwarantowaną przez bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z urządzenia mobilnego, poszukaj soundbarów z wbudowaną technologią Bluetooth. Pamiętaj jednak, że w przypadku tych soundbarów jakość dźwięku nie będzie na najwyższym poziom, chyba że urządzenie mobilne i soundbar obsługują aptX, domyślny kodek w standardzie A2DP.

Ranking soundbarów 2018. Czy warto kupić oddzielny subwoofer

Samodzielny soundbar nie będzie w stanie zaoferować dźwięku w pełnym zakresie, dlatego wiele z nich jest dostarczanych z oddzielnym subwooferem. Generuje on głębokie basy wymagane przy odtwarzaniu filmowych efektów specjalnych, np. wybuchów. Oczywiście, w przypadku oglądania głównie filmów nasyconych dialogami, można obyć się bez subwoofera.

Subwoofery są zasilane aktywnie lub pasywnie. Modele pasywne nie posiadają wbudowanego wzmacniacza, więc nie wymagają zasilania sieciowego. Bazują na dodatkowym wzmacniaczu umieszczonym w listwie dźwiękowej.

Aktywne subwoofery mają wbudowany własny wzmacniacz, a więc wymagają zewnętrznego źródła zasilania. Odbierają dźwięk bezprzewodowo, dzięki czemu można je umieścić z dala od listwy dźwiękowej bez ciągnących się po podłodze kabli. Warto zwrócić przy tym uwagę na listwy dźwiękowe, w których wszystkie wejścia są umieszczone w subwooferze, np. Samsung HWE551. Takie rozwiązanie jest zaletą wyłącznie wtedy, gdy telewizor i listwa dźwiękowa są montowane na ścianie. W innym wypadku, kable będą musiałby biec do listwy dźwiękowej.

Ranking soundbarów 2018. Które specyfikacje są ważne

Nie zwracaj większej uwagi na dane producentów dotyczące mocy wzmacniacza. Nawet jeśli są one dokładnie opisane, liczba watów nie przekłada się bezpośrednio na poziom głośności, ponieważ równie istotna jest wrażliwość głośnika. Niektóre firmy słusznie unikają publikowania danych dotyczących mocy wzmacniacza.

Liczba głośników również nie ma większego znaczenia. Jeśli chcesz uzyskać imponujący efekt dźwięku przestrzennego, lepiej zapoznaj się z recenzjami zamiast polegać na zapewnieniach producentów. Pamiętaj, by nie mylić takich określeń, jak np. „dźwięk 3D” z dźwiękiem przestrzennym bądź wielokanałowym. Niektóre soundbary używają technologii Dolby Virtual Speaker, a inne mają własne nazwy na określenie pseudo-przestrzennego dźwięku.

Ranking soundbarów 2018. Czy można zamontować soundbar na ścianie

Większość soundbarów ma ograniczenia co do miejsc, w których można je zamontować. Jeśli planujesz zamontować soundbar na ścianie, najpierw sprawdź, czy jest taka możliwość. Niektóre soundbary mogą być ustawione pod różnym kątem, a inne przekształcają się w oddzielne głośniki stereofoniczne. Pamiętaj o tym, podejmując decyzję zakupową.