Ranking soundbarów 2018 | Test najlepszych soundbarów | Jaki soundbar do TV wybrać?

Oto przewodnik zakupowy po najnowszych i najlepszych soundbarach, czyli listwach dźwiękowych do TV na 2018 rok. Zapoznaj się z recenzjami i sprawdź, które soundbary znajdują się w tegorocznej czołówce.

Panasonic SC-HTB688

Panasonic SC-HTB688

Ocena redakcji PCWorld.pl

Panasonic SC-HTB688 to wielokanałowy soundbar o mocy wyjściowej 300 W. Czy warto go nabyć?

Panasonic SC-HTB688 to wielokanałowa konstrukcja, wyposażona w trzy głośniki wbudowane w listwę oraz bezprzewodowy subwoofer z obudową Bass-reflex, zapewniający mocne, silne tony niskie. Łączna moc wyjściowa tego zestawu to 300 W. System dźwięku surround 3.1 sprawia, że dialogi bohaterów są bardzo wyraźne, a oglądający może mieć wrażenie, że dobiegają wprost z telewizora. Soundbar idealnie mieści się pod telewizorem - polecany szczególnie do modeli o przekątnej 40 cali i więcej. W razie potrzeby głośniki można zamontować na ścianie, a subwoofer jest urządzeniem bezprzewodowym - dzięki temu nie potrzeba do niego żadnych kabli ani przewodów.

Soundbar Panasonic SC-HTB688 ma możliwość parowania z dowolnym urządzeniem Bluetooth, jak np. smartfon, dzięki czemu ma się łatwy dostęp do ulubionych utworów, podcastów lub radia internetowego. Aplikacja Panasonic Music Streaming umożliwia korzystanie z wyposażonego w technologię NFC smartfona...

Panasonic SC-HTB688 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bezprzewodowy subwoofer z obudową Bass-reflex
 • Możliwość sparowania Bluetooth
 • Surround 3.1

Wady:

 • Brak wsparcia zdalnego dla iOS
 • Przy głośniejszym słuchaniu bas jest zbyt mocny

Panasonic SC-HTB488

Panasonic SC-HTB488

Ocena redakcji PCWorld.pl

Panasonic SC-HTB488 to soundbar, którym można sterować za pomocą zwykłego pilota od telewizora. Jakie jeszcze ma zalety?

Panasonic SC-HTB488 to 2.1-kanałowy soundbar. Składa się na niego listwa, w której umieszczono dwa głośniki oraz bezprzewodowy subwoofer Bass-reflex. Łączna moc zestawu wynosi 200 W. Jest zgodny ze standardem HDMI CEC, co pozwala na obsługę przy użyciu zwykłego pilota od telewizora. Wzornictwo pasuje do serii VIERA, ale soundbar pasuje do wszystkich telewizorów o przekątnej 40 cali i więcej. Dzięki możliwości sparowania Bluetooth, soundbarem można sterować również za pomocą każdego smartfonu z Androidem na pokładzie (wymagana wersja od 4.1 wzwyż).

Panasonic SC-HTB488 umożliwia strumieniowanie danych bezpośrednio do głośników, możesz więc wykorzystać go do słuchania muzyki z urządzeń przenośnych (smartfony, tablety, itp.). Jeśli przed telewizorem brakuje miejsca na soundbar, bez problemu można zamontować go na ścianie. Dużą zaletą SC-HTB488 jest także jego atrakcyjna cena. Na minus natomiast można policzyć, że przy głośniejszym...

Panasonic SC-HTB488 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bezprzewodowy subwoofer Bass-reflex
 • Niezła cena
 • Możliwość sparowania Bluetooth

Wady:

 • Brak wsparcia zdalnego dla iOS
 • Przy głośniejszym słuchaniu bas jest zbyt mocny

Yamaha YSP-1400

Yamaha YSP-1400

Ocena redakcji PCWorld.pl

Yamaha YSP-1400 to wysokiej jakości dźwięk przestrzenny i estetyczny wygląd. Czy warto nabyć ten model?

Yamaha YSP-1400 to soundbar z system głośników 5.1. Wyposażony w osiem 3-cm przetworników szerokopasmowych oraz dwa 8,5-cm subwoofery, które zostały ukryte wewnątrz ażurowych nóg. Takie połączenie zapewnia świetną jakość dźwięku oraz jego doskonałą przestrzenność - jednak trzeba siedzieć co najmniej 2 m od soundbara, aby to docenić. Inaczej dźwięk uderza "masowo" i choć jest nadal wysokiej jakości, to jednak nie to samo. W obudowie znajdziemy gniazda analogowe: RCA i mini-jack oraz wyjście na opcjonalny, zewnętrzny subwoofer. Co dziwne, w urządzeniu nie umieszczono portu USB, ani wejścia HDMI.

Soundbar Yamaha YSP-1400 został wyposażony zamiast tego w technologię Bluetooth, dzięki której można bezprzewodowo przesyłać muzykę lub filmowe ścieżki dźwiękowe ze smartfonu/tabletu. Dołączony do urządzenia pilot umożliwia łatwe regulowanie poziom basu oraz balansowanie rozkładem mocy dźwięku (np. głośniej na prawej stronie). Do zalet...

Yamaha YSP-1400 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Jakość dźwięku
 • System głośników 5.1
 • Pomysłowo ukryte subwoofery
 • Bezprzewodowy Bluetooth
 • Wygląd

Wady:

 • Brak HDMI
 • Brak USB

Samsung HW-J355

Samsung HW-J355

Ocena redakcji PCWorld.pl

Samsung HW-J355 to soundbar w atrakcyjnej cenie. Jego całkowita moc wyjściowa wynosi 120 W.

Samsung HW-J355 to 2.1-kanałowy głośnik w formie listwy z pasywnym subwooferem 5,25-cala w obudowie Bass-reflex. Całkowita moc wyjściowa dźwięku wynosi 120 W. Posiada unikalną technologię przetwarzania dźwięku 3D Sound Plus, która łączy najnowsze osiągnięcia w zakresie brzmienia, technologii dźwięku trójwymiarowego. Moduł Bluetooth pozwala natomiast błyskawicznie rozpocząć strumieniową transmisję muzyki z innego urządzenia. Ponadto brak kabli pozwala zaprezentować smukłe wzornictwo urządzeń, zachowując indywidualny styl mieszkania.

Samsung HW-J355 można obsługiwać zdalnie dzięki aplikacji Samsung Audio Remote. Audiofile z pewnością zmartwią się faktem, że urządzenie nie dekoduje plików typu .FLAC. Inne minusy to brak wejścia HDMI oraz port USB w starszej wersji 2.0. Na plus należy natomiast policzyć uchwyt do montażu na ścianie - co jest szczególnie praktycznym rozwiązaniem w przypadku braku miejsca przed telewizorem. Urządzenie...

Samsung HW-J355 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Moduł Bluetooth
 • 3D Sound Plus
 • Cena
 • Wygląd

Wady:

 • Brak wsparcie dla FLAC
 • Brak HDMI
 • USB 2.0

Philips HTL5140B/12

Philips HTL5140B/12

Ocena redakcji PCWorld.pl

Philips HTL5140B/12 to soundbar pozwalający uzyskać przestrzenny dźwięk bez zestawu pięciu głośników. Co jeszcze oferuje?

Philips HTL5140B/12 to smukły zestaw głośnikowy soundbar o maksymalnej mocy 320 W. Wysokiej jakości metalowe wykończenie gwarantuje doskonały styl głośników, które można zamontować na ścianie lub ustawić na stole. Listwa wyposażona została w złącze HDMI ARC, jedno wejście HDMI dla sygnału wideo oraz połączenie Bluetooth, umożliwiające bezprzewodowe przesyłanie muzyki. Znajdują się w niej dwie jednostki (każda zawierająca 4 głośniki niskotonowe i 2 wysokotonowe), które dbają o idealny balans dźwięku, współgrający z dźwiękiem subwoofera 17L. Tu należy zauważyć pewien minus - Bass Reflex znajduje się z przodu, a głośnik z lewej strony. I od razu plus, bowiem subwoofer jest bezprzewodowy.

Philips HTL5140B/12 wykorzystuje autorską technologię producenta - Virtual Surround Sound, co pozwala uzyskać bogaty, przestrzenny dźwięk przy pomocy zestawu liczącego mniej niż 5 głośników. Wysoce zaawansowane algorytmy przestrzenne wiernie...

Philips HTL5140B/12 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Moduł Bluetooth
 • Virtual Surround Sound

Wady:

 • Nieoptymalna konstrukcja subwoofera

LG SJ9

LG SJ9

Ocena redakcji PCWorld.pl

LG SJ9 to mocny soundbar, który pozwala na osiągnięcie przepustowości 4K. To nie jego jedyna zaleta!

LG SJ9 to soundbar z systemem głośników 5.1, co zapewnia niezwykle naturalne brzmienie wraz z wypełniającymi pokój potężnymi, niskimi tonami. Wykorzystuje Dolby Atmos, system dźwięku przestrzennego, w którym dźwięk rozchodzi się zgodnie z ruchem przedmiotów w filmie, co zapewnia niezwykłe poczucie realizmu. Sprawia to wrażenie, jakby przemieszczał się we wszystkich kierunkach, otaczając użytkownika z każdej strony. Adaptacyjny system kontroli (ASC) dźwięku analizuje treść na bieżąco. Kiedy system ASC wykryje, że odtwarzany jest dialog, automatycznie zmienia parametry, aby zapewnić czysty dźwięk, a gdy wykryje akcję — zwiększa moc niskich tonów dla lepszego efektu. Jeśli podepniemy soundbar do telewizora za pomocą kabla HDMI, mamy przepustowość dźwięku 4K!

LG SJ9 to oczywiście nie tylko listwa, ale i subwoofer. Tu jedyny minus - bas czasem jest nieprecyzyjny i nie dość mocny. Zamontowane w listwie łącze Wi-Fi umożliwia podpinanie do...

LG SJ9 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Dolby Atmos
 • Łącze Wi-fi
 • Moduł Bluetooth
 • Bezprzewodowy subwoofer

Wady:

 • Cena
 • Czasem basy zawodzą

Soundbary gwarantują kompatybilność między jakością dźwięku a jakością obrazu w telewizorze. Te podłużne urządzenia umieszcza się pod, przed lub nad odbiornikiem, niezależnie od tego, czy jest on zamontowany na ścianie czy stoi na podstawce. Soundbary zawierają co najmniej dwa głośniki i czasami są wyposażone w osobny subwoofer, który wytwarza dźwięki na niższych częstotliwościach. W niektórych modelach subwoofer jest wbudowany w urządzenie. Jeśli akurat chcesz zaktualizować parametry swojego telewizora, nasz przewodnik zakupowy po soundbarach to doskonała lektura dla Ciebie.

Przewodnik zakupowy po najlepszych soundabarach w 2018 roku

Wielu użytkowników jest niezadowolonych z jakości dźwięku w telewizorach z płaskim ekranem. Jednak obawy wynikające z konieczności uciążliwej konfiguracji i mało estetyczny widok leżących na podłodze kabli sprawiają, że niewielu z nich zastanawia się nad montażem systemów dźwięku przestrzennego. Czasami nie mają po prostu wystarczająco dużo miejsca.

Nie wszystkie soundbary replikują dźwięk przestrzenny, ale większość z nich faktycznie oferuje wygodne i stosunkowo niewielkie rozwiązanie gwarantujące wyższą jakość dźwięku w salonie.

Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę wybierając soundbar?

W pierwszej kolejność należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób soundbar łączy się z telewizorem. Najczęściej używa się w tym celu kabla optycznego do przesyłania dźwięku (znanego jako TOSLINK). Chociaż obecnie większość nowoczesnych telewizorów zapewnia obsługę tego kabla, warto sprawdzić, czy faktycznie tak jest przed wybraniem konkretnej listwy dźwiękowej. Niektóre z nich mają wejścia HDMI, które są dość wygodne i spełniają te same zadania co kabel TOSLINK.

Należy również sprawdzić, czy dostępne wyjście będzie przewodzić dźwięk ze wszystkich urządzeń podłączanych do telewizora, takich jak odtwarzacze Blu-ray i konsole do gier albo wewnętrzny tuner TV. Dzięki temu, by słyszeć dźwięki pochodzące z dowolnego urządzenia, wystarczy tylko jeden kabel podłączony do soundbara.

Większość soundbaróW posiada inne wejścia, na przykład wejście typu mini-jack 3,5 mm lub wejście stereofoniczne typu Phono. Takie soundbary pobierają sygnał analogowy i umożliwiają odtwarzanie dźwięku z dowolnego urządzenia, w tym telefonu i tabletu.

Jednakże, jeśli preferujesz wygodę gwarantowaną przez bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z urządzenia mobilnego, poszukaj soundbarów z wbudowaną technologią Bluetooth. Pamiętaj jednak, że w przypadku tych soundbarów jakość dźwięku nie będzie na najwyższym poziom, chyba że urządzenie mobilne i soundbar obsługują aptX, domyślny kodek w standardzie A2DP.

Czy warto kupić oddzielny subwoofer?

Samodzielny soundbar nie będzie w stanie zaoferować dźwięku w pełnym zakresie, dlatego wiele z nich jest dostarczanych z oddzielnym subwooferem. Generuje on głębokie basy wymagane przy odtwarzaniu filmowych efektów specjalnych, np. wybuchów. Oczywiście, w przypadku oglądania głównie filmów nasyconych dialogami, można obyć się bez subwoofera.

Subwoofery są zasilane aktywnie lub pasywnie. Modele pasywne nie posiadają wbudowanego wzmacniacza, więc nie wymagają zasilania sieciowego. Bazują na dodatkowym wzmacniaczu umieszczonym w listwie dźwiękowej.

Aktywne subwoofery mają wbudowany własny wzmacniacz, a więc wymagają zewnętrznego źródła zasilania. Odbierają dźwięk bezprzewodowo, dzięki czemu można je umieścić z dala od listwy dźwiękowej bez ciągnących się po podłodze kabli. Warto zwrócić przy tym uwagę na listwy dźwiękowe, w których wszystkie wejścia są umieszczone w subwooferze, np. Samsung HWE551. Takie rozwiązanie jest zaletą wyłącznie wtedy, gdy telewizor i listwa dźwiękowa są montowane na ścianie. W innym wypadku, kable będą musiałby biec do listwy dźwiękowej.

Które specyfikacje są ważne?

Nie zwracaj większej uwagi na dane producentów dotyczące mocy wzmacniacza. Nawet jeśli są one dokładnie opisane, liczba watów nie przekłada się bezpośrednio na poziom głośności, ponieważ równie istotna jest wrażliwość głośnika. Niektóre firmy słusznie unikają publikowania danych dotyczących mocy wzmacniacza.

Liczba głośników również nie ma większego znaczenia. Jeśli chcesz uzyskać imponujący efekt dźwięku przestrzennego, lepiej zapoznaj się z recenzjami zamiast polegać na zapewnieniach producentów. Pamiętaj, by nie mylić takich określeń, jak np. „dźwięk 3D” z dźwiękiem przestrzennym bądź wielokanałowym. Niektóre soundbary używają technologii Dolby Virtual Speaker, a inne mają własne nazwy na określenie pseudo-przestrzennego dźwięku.

Czy można zamontować soundbar na ścianie?

Większość soundbarów ma ograniczenia co do miejsc, w których można je zamontować. Jeśli planujesz zamontować soundbar na ścianie, najpierw sprawdź, czy jest taka możliwość. Niektóre soundbary mogą być ustawione pod różnym kątem, a inne przekształcają się w oddzielne głośniki stereofoniczne. Pamiętaj o tym, podejmując decyzję zakupową.


Zobacz również
Stephen Hawking nie żyje
Intel Extreme Masters 2018. Podsumowanie "na chłodno"