Ranking soundbarów 2020. Jaki soundbar do telewizora wybrać?
-
- PC World,
- 17.06.2020, godz. 14:01

Przedstawiamy przewodnik zakupowy po najnowszych i najlepszych soundbarach, czyli listwach dźwiękowych na 2020 rok. Zapoznaj się z recenzjami i sprawdź, które soundbary znajdują się w tegorocznej czołówce.
Soundbary gwarantują kompatybilność między jakością dźwięku a jakością obrazu w telewizorze. Te podłużne urządzenia umieszcza się pod, przed lub nad odbiornikiem, niezależnie od tego, czy jest on zamontowany na ścianie czy stoi na podstawce. Soundbary zawierają co najmniej dwa głośniki i czasami są wyposażone w osobny subwoofer, który wytwarza dźwięki na niższych częstotliwościach. W niektórych modelach subwoofer jest wbudowany w urządzenie. Jeśli akurat chcesz zaktualizować parametry swojego telewizora, nasz przewodnik zakupowy po soundbarach to doskonała lektura dla Ciebie.
Ranking soundbarów 2020. Trendy rynkowe 2020
Obecnie na rynku soundbarów można zaobserwować dwa dominujące trendy. Po pierwsze, rośnie liczba soundbarów z Dolby Atmos i DTS:X. Zdania na temat jakości generowanego przez te belki dźwięku są podzielone. Nie ulega jednak wątpliwości, że tego typu urządzenia przeznaczone są dla konsumentów, którzy pragną aby posiadany przez nich sprzęt miał pełną obsługę najnowszych standardów dźwięku przestrzennego. Ponieważ nie są to konstrukcje tanie, nie umieściliśmy ich wśród proponowanych modeli (co nie znaczy, że nie zajmiemy się nimi w przyszłości, oczywiście w odrębnym artykule).
Drugą tendencją jest rosnąca podaż soundbarów jednoelementowych. Po małych głośnikach bezprzewodowych, soundbary jednoelementowe są chyba najprostszym sposobem na szybką poprawę kiepskiego brzmienia z posiadanego telewizora. Po prostu wyjmujemy belkę z pudełka, podłączamy do telewizora, przewodowo lub bezprzewodowo, i po sprawie. Żadnych problemów z ustawianiem i parowaniem subwoofera czy szukaniem dla niego optymalnego miejsca i bez dziur akustycznych będących wynikiem interakcji pomiędzy subem, a z reguły daleką od doskonałości akustyką typowego domowego pomieszczenia odsłuchowego.
Z drugiej strony żaden jednoelementowy soundbar nie da niskiego basu jak z porządnego subwoofera wysokiej klasy. Pomimo tego nie da się ukryć, że wiele osób stawia wygodę, łatwość konfiguracji i prostotę obsługi na równi z jakością samego dźwięku, stąd też rosnąca podaż coraz ciekawszych konstrukcji pojedynczych soundbarów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są one po prostu tańsze od zestawu belka + sub.
Ranking soundbarów 2020. Przewodnik zakupowy
Wielu użytkowników jest niezadowolonych z jakości dźwięku w telewizorach z płaskim ekranem. Jednak obawy wynikające z konieczności uciążliwej konfiguracji i mało estetyczny widok leżących na podłodze kabli sprawiają, że niewielu z nich zastanawia się nad montażem systemów dźwięku przestrzennego. Czasami nie mają po prostu wystarczająco dużo miejsca.
Nie wszystkie soundbary replikują dźwięk przestrzenny, ale większość z nich faktycznie oferuje wygodne i stosunkowo niewielkie rozwiązanie gwarantujące wyższą jakość dźwięku w salonie.
Ranking soundbarów 2020. Funkcje warte uwagi
W pierwszej kolejność należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób soundbar łączy się z telewizorem. Najczęściej używa się w tym celu kabla optycznego do przesyłania dźwięku (znanego jako TOSLINK). Chociaż obecnie większość nowoczesnych telewizorów zapewnia obsługę tego kabla, warto sprawdzić, czy faktycznie tak jest przed wybraniem konkretnej listwy dźwiękowej. Niektóre z nich mają wejścia HDMI, które są dość wygodne i spełniają te same zadania co kabel TOSLINK.
Należy również sprawdzić, czy dostępne wyjście będzie przewodzić dźwięk ze wszystkich urządzeń podłączanych do telewizora, takich jak odtwarzacze Blu-ray i konsole do gier albo wewnętrzny tuner TV. Dzięki temu, by słyszeć dźwięki pochodzące z dowolnego urządzenia, wystarczy tylko jeden kabel podłączony do soundbara.
Większość soundbaróW posiada inne wejścia, na przykład wejście typu mini-jack 3,5 mm lub wejście stereofoniczne typu Phono. Takie soundbary pobierają sygnał analogowy i umożliwiają odtwarzanie dźwięku z dowolnego urządzenia, w tym telefonu i tabletu.
Jednakże, jeśli preferujesz wygodę gwarantowaną przez bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z urządzenia mobilnego, poszukaj soundbarów z wbudowaną technologią Bluetooth. Pamiętaj jednak, że w przypadku tych soundbarów jakość dźwięku nie będzie na najwyższym poziom, chyba że urządzenie mobilne i soundbar obsługują aptX, domyślny kodek w standardzie A2DP.
Ranking soundbarów 2020. Czy warto kupić oddzielny subwoofer?
Samodzielny soundbar nie będzie w stanie zaoferować dźwięku w pełnym zakresie, dlatego wiele z nich jest dostarczanych z oddzielnym subwooferem. Generuje on głębokie basy wymagane przy odtwarzaniu filmowych efektów specjalnych, np. wybuchów. Oczywiście, w przypadku oglądania głównie filmów nasyconych dialogami, można obyć się bez subwoofera.
Subwoofery są zasilane aktywnie lub pasywnie. Modele pasywne nie posiadają wbudowanego wzmacniacza, więc nie wymagają zasilania sieciowego. Bazują na dodatkowym wzmacniaczu umieszczonym w listwie dźwiękowej.
Aktywne subwoofery mają wbudowany własny wzmacniacz, a więc wymagają zewnętrznego źródła zasilania. Odbierają dźwięk bezprzewodowo, dzięki czemu można je umieścić z dala od listwy dźwiękowej bez ciągnących się po podłodze kabli. Warto zwrócić przy tym uwagę na listwy dźwiękowe, w których wszystkie wejścia są umieszczone w subwooferze, np. Samsung HWE551. Takie rozwiązanie jest zaletą wyłącznie wtedy, gdy telewizor i listwa dźwiękowa są montowane na ścianie. W innym wypadku, kable będą musiałby biec do listwy dźwiękowej.
Ranking soundbarów 2020. Które specyfikacje są ważne?
Nie zwracaj większej uwagi na dane producentów dotyczące mocy wzmacniacza. Nawet jeśli są one dokładnie opisane, liczba watów nie przekłada się bezpośrednio na poziom głośności, ponieważ równie istotna jest wrażliwość głośnika. Niektóre firmy słusznie unikają publikowania danych dotyczących mocy wzmacniacza.
Liczba głośników również nie ma większego znaczenia. Jeśli chcesz uzyskać imponujący efekt dźwięku przestrzennego, lepiej zapoznaj się z recenzjami zamiast polegać na zapewnieniach producentów. Pamiętaj, by nie mylić takich określeń, jak np. „dźwięk 3D” z dźwiękiem przestrzennym bądź wielokanałowym. Niektóre soundbary używają technologii Dolby Virtual Speaker, a inne mają własne nazwy na określenie pseudo-przestrzennego dźwięku.
Ranking soundbarów 2020. Czy można zamontować soundbar na ścianie?
Większość soundbarów ma ograniczenia co do miejsc, w których można je zamontować. Jeśli planujesz zamontować soundbar na ścianie, najpierw sprawdź, czy jest taka możliwość. Niektóre soundbary mogą być ustawione pod różnym kątem, a inne przekształcają się w oddzielne głośniki stereofoniczne. Pamiętaj o tym, podejmując decyzję zakupową.
JBL Bar 9.1

Ocena redakcji PCWorld.pl
JBL Bar 9.1 to soundbar dedykowany osobom, chcącym mieć w domu kinową jakość dźwięku. Sprawdzamy, jakie są jego najmocniejsze punkty.
JBL Bar 9.1 to 9.1-kanałowy soundbar ze wsparciem technologii dźwięku przestrzennego Dolby Atmos oraz DTS:X, co ma zapewnić prawdziwy efekt 3D. Jest to cały zestaw, na który składają się: głośnik centralny, bezprzewodowy subwoofer oraz dwa głośniki surround, w których przetworniki są zwrócone do przodu i do góry. Całość umożliwia osiągnięcie efektu kina domowego 5.1.4, a w praktyce - mamy dźwięk jakości kinowej, ponieważ podczas emitowania odbija się on od sufitu i powraca do słuchaczy. Łączna moc zestawu to 820W, z czego sam głośnik centralny to 400W, a każdy z głośników surround to 60W. Całość uzupełnia subwoofer o mocy 300 W. Zapewniają pasmo przenoszenia od 34 Hz do 20 kHz. Może jednak dziwić fakt, że nie mamy tu equalizera - zamiast tego mamy trzy przyciski (Bass, Rear i Atmos), a każdy z nich oferuje trzy poziomy natężenia. Mimo wszystko efekt jest imponujący, a bass w każdym ustawieniu mocno wyczuwalny. Przy głośności 50% przeciętnej wielkości salon będzie - pod względem udźwiękowienia - przypominać salę kinową.
JBL Bar 9.1 wyposażono w szereg rozwiązań technicznych, ułatwiających stworzenie...JBL Bar 9.1 - pełna recenzja »
Zalety:
- jakość dźwięku
- technologie Dolby Atmos i DTS:X
- potężna, łączna moc elementów
- wsparcie dla usług typu Chromecast
- możliwość streamowania muzyki
Wady:
- brak zaawansowanych ustawień dźwięku
Creative Soundbar Stage 2.1

Ocena redakcji PCWorld.pl
Creative Soundbar Stage 2.1 to przystępny cenowo soundbar, oferujący wysokiej jakości dźwięk. Czy warto go nabyć?
Creative Soundbar Stage 2.1 to soundbar z subwooferem, który można podłączyć zarówno do telewizora, jak i komputera czy monitora. Warto podkreślić, że w zestawie otrzymujemy elementy pozwalające na montaż ścienny, dlatego nie ma problemu, aby np. umieścić go nad stanowiskiem pracy. Moc maksymalna systemu wynosi 80 W, z czego jednostka główna to 2 x 20 W, zaś sam subwoofer 40 W. Pasmo przenoszenia dźwięku wynosi od 55 Hz do 20 kHZ. Podczas słuchania mamy przyjemnie odczuwalny bas, a na przód sceny wysunięte są tony średnie. Warto zaznaczyć, że na jakość dźwięku bardzo duży wpływ ma rodzaj podłączonego urządzenia. Im będzie ono lepsze, tym lepsze brzmienie. Nie zabrakło tu kilku predefiniowanych rodzajów dźwięku - mamy osobne dla gier, filmów oraz muzyki. Można zmieniać je w wygodny sposób za pomocą załączonego pilota (niestety, baterie do niego należy nabyć osobno), który umożliwia także ręczna regulację tonów wysokich i niskich oraz (oczywiście) głośności całego zestawu.
Creative Soundbar Stage 2.1 oferuje kilka sposobów podłączania urządzeń zewnętrznych - AUX 3,5 mm, wejście optyczne, ARC, a także USB....Creative Soundbar Stage 2.1 - pełna recenzja »
Zalety:
- jakość dźwięku
- możliwość montażu ściennego
- wygodna obsługa pilotem
- możliwość regulacji ustawień
- połączenie bezprzewodowe Bluetooth
Samsung HW-R550

Ocena redakcji PCWorld.pl
Samsung HW-R550 to soundbar, który zapewni doskonałą jakość dźwięku w przystępnej cenie. Sprawdzamy, jakie są jego zalety.
Samsung HW-R550 to soundbar 2.1, oferujący bardzo przyjemne, wysokiej jakości brzmienie. Doskonale słychać w nim wszystkie tony, a zakres emitowanej częstotliwości dźwięku wynosi od 42 Hz do 20 kHz. Urządzenie otrzymało Tryb Inteligentny, który automatycznie analizuje sygnał dźwiękowy w każdej scenie i optymalizuje jego brzmienie. Dlatego powinien zapewniać najlepsze efekty zarówno w grach, jak i podczas oglądania filmów oraz audycji telewizyjnych. Warto podkreślić, że subwoofer jest bezprzewodowy, co nie tylko pozwala na zredukowanie liczby kabli, ale również postawienie go w dowolnym miejscu pomieszczenia. Sterowanie urządzeniem ułatwia pilot, a wśród funkcji soundbara można wymienić m.in. "rozszerzania dźwięku przestrzennego". Ma ona sprawiać, że dźwięk rozprzestrzenia się po pomieszczeniu, zapewniając bardziej realistyczne i wciągające wrażenia. Czyli - efekt zbliżony do kinowego.
Samsung HW-R550 to soundbar 2.1 ma kilka predefiniowanych trybów odtwarzania dźwięku, w tym dedykowany grom oraz audycjom sportowym. Specjalnie pod kątem rozgrywek mamy tu funkcję "Precyzyjnie Skierowanego Dźwięku". Jak wyjaśnia producent: "dba o...Samsung HW-R550 - pełna recenzja »
Zalety:
- świetna jakość dźwięku
- Tryb Inteligenty
- sterowanie pilotem
- obsługa łączności Bluetooth
- dedykowany tryb dla graczy
LG SJ2

Ocena redakcji PCWorld.pl
LG SJ2 to kompaktowy soundbar z wysokiej jakości dźwiękiem. Sprawdzamy, dla jakich powodów warto go nabyć.
LG SJ2 to soundbar w bardzo przystępnej cenie, który skonstruowany został przede wszystkim z myślą o telewizorach. Bezprzewodowy subwoofer umożliwia ustawienie go w dowolnym miejscu i eliminuje konieczność używania kabli do podłączenia. Ponadto wspiera łączność Bluetooth, co pozwala na korzystanie z niego jak z głośnika BT i streamowanie muzyki z urządzeń przenośnych. Co należy policzyć temu modelowi na kolejny plus, to możliwość sterowania listwą za pomocą załączonego w zestawie pilota lub zwykłego pilota do telewizora - obsługiwane są piloty marek LG, Sony, Philips, Sharp, Panasonic, Vizio, Toshiba i Samsung. Łączna moc zestawu to 160 W, czyli subwoofer 100 W oraz front 2 x 30 W.
Jeśli chodzi o połączenia kablowe, LG SJ2 oferuje port optyczny, USB oraz audio. Jak sprawuje się w praktyce? Mamy tu polepszenie dźwięku funkcją Bass Blast, a w filmach i przy audycjach TV soundbar radzi sobie świetnie. Jednak przy dźwięku wysokiej jakości mogłoby być ciut lepiej, choć odtwarzanie muzyki nie jest złe. Biorąc pod uwagę cenę, jest to solidne rozwiązanie dla osób, które nie mają dużego budżetu, ale chcą znacznie poprawić...Zalety:
- dobra jakość dźwięku przy filmach i grach
- wygodne sterowanie za pomocą pilota
- podbicie basu
- łączność bezprzewodowa
Wady:
- przy muzyce wysokiej jakości jakość dźwięku mogłaby być lepsza
Samsung HW-Q60R
Samsung HW-Q60R to głośnik zaprojektowany we współpracy z uznanym producentem systemów nagłośniających firmą - Harman Kardon. Jak sprawdza się w praktyce?
Samsung HW-Q60R to soundbar z subwooferem. Wykorzystuje sprawdzone i doceniane technologie oraz wzbogaca je nowymi funkcjami. Zastosowana technologia Samsung Acoustic Beam ma zapewniać panoramiczne wrażenia audio - dźwięk wydobywa się przez precyzyjnie rozmieszczone dodatkowe otwory w górnej części belki. Dzięki temu rozwiązaniu "dźwięk porusza się", zwiększając wrażenia dźwięku przestrzennego i dostosowuje się do tego, co widać na obrazie - uwypukla dialogi w programach informacyjnych, czy podkreśla głos wokalisty podczas koncertu. Funkcja adaptacji dźwięku sprawia, że soundbar automatycznie wzmacnia dźwięk dialogów nawet przy niskim poziomie głośności (10 lub mniej), by nie umknęło żadne wypowiedziane słowo, a dedykowany tryb gry optymalizuje dźwięk specjalnie do gier.
Soundbar HW-Q60R działa bezprzewodowo, co eliminuje kable. Jeśli ma się telewizor Samsung, wówczas można sterować soundbarem za pomocą pilota do niego. Na tym nie koniec możliwości - do soundbara możesz łatwo podłączyć inne urządzenia przez Bluetooth i puścić dowolną muzykę z telefonu lub tableta. A jeśli chodzi o kable, w obudowie znajdziemy...Samsung HW-Q60R - pełna recenzja »
Zalety:
- świetna jakość dźwięku
- wzmocnienie przestrzenności dzięki dodatkowym otworom
- inteligentna adaptacja dźwięku
- łączność bezprzewodowa
JBL Bar 5.1

Ocena redakcji PCWorld.pl
Belka dźwiękowa wyprodukowana przez firmę JBL.
Gdy najważniejszy jest nie bas, lecz efekty przestrzenne, to w cenie zestawu Samsung MS650 + SWA-W700 można nabyć soundbar JBL Bar 5.1. Jest to najdroższa, sztandarowa belka dźwiękowa tego producenta ‒ jedyna w całej gamie wyposażona w głośniki tylne, efektowe.
Choć zdecydowana większość sprzedawanych soundbarów jest wyposażona w tryb dookólny, wiadomo, że żaden, choćby najbardziej rozbudowany, system DSP nie jest w stanie zastąpić rzeczywistych, fizycznie istniejących głośników umieszczonych za słuchaczem. I to właśnie założenie legło u podstaw konstrukcji modelu Bar 5.1.
Mamy tu w zasadzie do czynienia z rozbudowaną wersją soundbara Bar 3.1 wyposażonego dodatkowo w głośniki efektowe doczepiane w celu ładowania do obu końcówek belki. Te bezprzewodowe głośniki ładują się w 3 godziny, a producent zapewnia, że pograją nawet do 10 godzin, tak więc wystarczą na obejrzenie nie jednego, lecz nawet kilku filmów.
Zestaw jest klasy 5.1, ma moc maksymalną rzędu 510 W, aż 9 przetworników w belce, bezprzewodowy subwoofer z 25-centymetrowym głośnikiem basowym oraz komplet złączy, w tym cztery HDMI i jedno optyczne.
Całości...JBL Bar 5.1 - pełna recenzja »
Zalety:
- Tylne głośniki efektowe
- Wygodny pilot
- System kalibracji dźwięku
Creative Stage Air

Ocena redakcji PCWorld.pl
Creative Stage Air to głośnik soundbar z własnym zasilaniem. Jak wypada w praktyce?
Creative Stage Air to kompaktowy soundbar pod monitor komputera, wyposażony w moduł Bluetooth, wejście AUX i port USB do podłączenia urządzeń MP3, oraz do zastosowań mobilnych, gdzie nie ma zasilania. Wymiary 410x 78 x 70 mm sprawiają, że łatwo umieścić go pod monitorem. Elegancka i minimalistyczna obudowa komponuje się z dowolną aranżacją każdego biurka. Listwę zaprojektowano z myślą o zapewnieniu wrażeń odsłuchowych wysokiej jakości. Dodatkowo pozwala ona rozkoszować się muzyką bez plątaniny kabli dzięki możliwości korzystania z zasilania wewnętrznego nawet przez 6 godzin. Creative Stage Air ma dwa wbudowane głośniki szerokopasmowe. Moc wyjściowa 2 x 5 W pozwala generować głośny, wyraźny i naturalny dźwięk, a specjalna konstrukcja dużego radiatora pasywnego umożliwia odtwarzanie głębokich, niskich tonów bez potrzeby sięgania po zewnętrzny subwoofer. Ma to umożliwić łatwe rozpoznanie brzmienia gitary basowej oraz usłyszeć dynamiczne dźwięki w filmach akcji.
Creative Stage Air można podłączyć bezprzewodowo do smartfona, laptopa czy tabletu dzięki technologii Bluetooth i słuchać muzyki również w podróży....Creative Stage Air - pełna recenzja »
Zalety:
- kompaktowe wymiary
- dobra jakość dźwięku
- łączność bezprzewodowa
- dwa wbudowane głośniki
- zintegrowany port USB
JBL Bar Studio

Ocena redakcji PCWorld.pl
JBL Bar Studio w najnowszej gamie soundbarów zajmuje najniższe miejsce, po modelach 2.1, 3.1 i 5.1.
Model Bar Studio pojawił się w sklepach jeszcze w 2017 roku. Z założenia jest to przystępny, jednoelementowy, tj. pozbawiony zewnętrznego subwoofera, soundbar, którego mają cechować niewielkie gabaryty, niska cena oraz jakość brzmienia znacznie przewyższająca tę z większości tanich telewizorów.
Belkę wykonano z dobrej jakości plastiku, a wewnątrz niej umieszczono cztery przetworniki: dwa szerokopasmowe (5,1 cm) oraz dwie kopułki wysokotonowe (3,8 cm). Nie zabrakło wspomagającego niskie tony basrefleksu, którego kanały mają ujście na przedniej ściance obudowy.
Trzeba przyznać, że pod względem muzycznym Bar Studio radzi sobie bardzo dobrze, oferując czytelne, szybkie brzmienie, w dodatku nie tak ocieplone jak np. w Yamasze YAS-107, i po prostu nieco lepiej dostosowane do ostrzejszych gatunków muzyki.
Na wyposażeniu jest komplet gniazd: optyczne, USB i HDMI oraz łączność bezprzewodowa poprzez Bluetooth.
W przeciwieństwie do takich rywali jak Bose Solo 5 czy Yamaha YAS-5, mały JBL potrafi odczytywać pliki muzyczne z USB, co jest jego dodatkowym atutem. W sumie jest to jeden z najbardziej udanych małych soundbarów na rynku.
JBL Bar Studio - pełna recenzja »
Zalety:
- Niezła jakość wykonania
- Czytelne brzmienie
- Odczyt plików z USB
Klipsch RSB-6

Ocena redakcji PCWorld.pl
Klispch RSB-6 to dwudrożny soundbar z bezprzewodowym subwooferem. Czy warto go nabyć?
Klipsch RSB-6 to soundbar wyposażony w dwie miękkie kopułki o średnicy 19 mm, pracujące z tubą Tractrix i dwa głośniki szerokopasmowe o średnicy 63mm. W zewnętrznym, aktywnym i bezprzewodowym subwooferze pracuje głośnik o średnicy 165mm. System dysponuje mocą ciągłą 60W, szczytową (krótkotrwałą) 120W i jest w stanie wytworzyć w pokoju dźwięk o efektywności 106dB SPL. RSB-6 wyposażony jest w wejście TOSLINK i analogowe, a także w Bluetooth. Urządzenie posiada również pilot zdalnego sterowania i trzy tryby pracy procesora dźwięku: Virtual Surround Mode, Dialogue Enhance Mode, Night Mode. Pierwszy z nich, Virtual Surround, poprawia efekt 3D, świetnie sprawdzając się podczas odtwarzania filmów. Tryb Dialogue Enhance poprawia klarowność dialogów i wokalu oraz może może współpracować z pierwszym trybem. Ostatni tryb pracy Night ogranicza dynamikę oraz efektywność niskich tonów, aby nie przeszkadzać innym domownikom podczas nocnych seansów.
Soundbar RSB-6 wyposażony jest w dekoder Dolby. Umożliwia podłączenie całego zestawu bez użycia nieestetycznie wyglądających przewodów. Można go umieścić w dowolnym...Klipsch RSB-6 - pełna recenzja »
Zalety:
- bardzo dobra jakość dźwięku
- trzy tryby emisji dźwięku
- łączność bezprzewodowa
- osobny subwoofer
Sony HT-SF150

Ocena redakcji PCWorld.pl









Gdyby trzeba było podać definicję typowego, niemal podręcznikowego soundbara, można by wziąć za przykład Sony HT-SF150.
Ta jednoelementowa konstrukcja o szerokości 90 cm wyróżnia się prostotą i pewnym stylistycznym minimalizmem, tak cenionym przez wielu użytkowników (tym bardziej, że zasilacz jest wbudowany, co ogranicza plątaninę przewodów).
HT-SF150 to soundbar dwukanałowy, a w każdym z nich pracują po dwa przetworniki: wysokotonowa kopułka o średnicy 2,5 cm oraz głośnik szerokopasmowy o wymiarach 5 x 9 cm. Ten ostatni wspomagany jest kanałem basrefleksu mającym ujście na tylnej ściance obudowy (wspólne dla obu kanałów). Znamionowa moc wyjściowa to 120 W.
Z kolei łączność przewodową zapewniają gniazdo HDMI oraz optyczne; bezprzewodową ‒ Bluetooth. Z pamięci podłączonej do gniazda USB można odtwarzać pliki z rozszerzeniami .mp3, .wma oraz .wav (kodeki MP3, WMA9 oraz LPCM).
Ogółem Sony HT-SF150 to interesująca propozycja soundbara dla osób szukających rozsądnego kompromisu pomiędzy jakością a ceną.
Sony HT-SF150 - pełna recenzja »
Zalety:
- Opłacalność zakupu
Yamaha YAS-107

Ocena redakcji PCWorld.pl
Model YAS-107 to typowa jednoelementowa belka dźwiękowa o długości ok. 90 cm.
Jej charakterystyczną cechą są zaokrąglone rogi obudowy oraz zewnętrzne poszycie zrobione nie z metalowej siatki, jak w urządzeniach JBL czy Samsunga, lecz z miłego w dotyku materiału tekstylnego.
Dobre brzmienie Yamahy YAS-107 gwarantuje sześć przetworników: w belce znajdziemy dwie kopułki, dwa głośniki oraz dwa głośniki niskotonowe. Te ostatnie generują dźwięk zarówno bezpośrednio, jak i przez dwa kanały basrefleksu po bokach obudowy.
Wybór złączy jest spory: do dyspozycji mamy dwa gniazda HDMI, optyczne, wejście 3,5 mm oraz wyjście „subwoofer out”.
To ostatnie sprawia, że gdy z czasem zgromadzimy fundusze na rozbudowę sprzętu, do Yamahy możemy dokupić i podłączyć zewnętrzny subwoofer, który podniesie ilość i jakość basu na zupełnie nowy poziom.
To wszystko sprawia, że Yamaha YAS-107 jest jednym najciekawszych małych soundbarów w swojej klasie.
Yamaha YAS-107 - pełna recenzja »
Zalety:
- Wykonanie
- Brzmienie