Ranking soundbarów 2021. Jaki soundbar do telewizora wybrać?
-
- PC World,
-
- 21.12.2021, godz. 12:13
Przedstawiamy przewodnik zakupowy po najnowszych i najlepszych soundbarach, czyli listwach dźwiękowych na 2021 rok. Zapoznaj się z recenzjami i sprawdź, które soundbary znajdują się w tegorocznej czołówce.
Yamaha YAS-207

Ocena redakcji PCWorld.pl
Znakomity soundbar 2.1, który nie zrujnuje waszego budżetu.
Soundbar jest dostępny w atrakcyjnej cenie w sklepie RTV Euro AGD za 1 299 zł - KLIKNIJ I KUP
Yamaha YAS-207 to następca popularnego modelu Yamaha YAS-107. Możemy zatem liczyć na atrakcyjny wygląd z zaoblonymi bokami i materiałowym, przyjemnym w dotyku, wykończeniem. Tym razem jednak zamiast jednoelementowej belki otrzymujemy zestaw typu 2.1 z aktywnym bezprzewodowym subwooferem, wyposażonym w 160-milimetrowy przetwornik.
Zestaw ten w połączeniu z technologią DTS Virtual:X jest w stanie zapewnić ekspansywny i czysty dźwięk przestrzenny. Pomimo potężnej mocy (w sumie 200 W) soundbar Yamaha YAS-207 może pochwalić się filigranowymi wręcz rozmiarami. Wymiary jednostki centralnej (belki) wynoszą: 930 x 60 x 108 mm, natomiast subwoofera: 180 x 437 x 401 mm. Dzięki lekkiej konstrukcji i wsparciu dla łączności bezprzewodowej, soundbar możemy zamontować na ścianie.
Specyfikację urządzenia uzupełnia spory zestaw złączy w postaci: dwóch gniazd HDMI, wejścia optycznego, wejścia słuchawkowego (3,5 mm) oraz złącza AUX.
Yamaha YAS-207 może się również...Yamaha YAS-207 - pełna recenzja »
Zalety:
- Atrakcyjne wykonanie
- Brzmienia
- Wsparcie dla DTS Virtual:X
Soundbary gwarantują kompatybilność między jakością dźwięku a jakością obrazu w telewizorze. Te podłużne urządzenia umieszcza się pod, przed lub nad odbiornikiem, niezależnie od tego, czy jest on zamontowany na ścianie czy stoi na podstawce. Soundbary zawierają co najmniej dwa głośniki i czasami są wyposażone w osobny subwoofer, który wytwarza dźwięki na niższych częstotliwościach. W niektórych modelach subwoofer jest wbudowany w urządzenie. Jeśli akurat chcesz zaktualizować parametry swojego telewizora, nasz przewodnik zakupowy po soundbarach to doskonała lektura dla Ciebie.
Ranking soundbarów 2021. Trendy rynkowe 2021
Obecnie na rynku soundbarów można zaobserwować dwa dominujące trendy. Po pierwsze, rośnie liczba soundbarów z Dolby Atmos i DTS:X. Zdania na temat jakości generowanego przez te belki dźwięku są podzielone. Nie ulega jednak wątpliwości, że tego typu urządzenia przeznaczone są dla konsumentów, którzy pragną aby posiadany przez nich sprzęt miał pełną obsługę najnowszych standardów dźwięku przestrzennego. Ponieważ nie są to konstrukcje tanie, nie umieściliśmy ich wśród proponowanych modeli (co nie znaczy, że nie zajmiemy się nimi w przyszłości, oczywiście w odrębnym artykule).
Drugą tendencją jest rosnąca podaż soundbarów jednoelementowych. Po małych głośnikach bezprzewodowych, soundbary jednoelementowe są chyba najprostszym sposobem na szybką poprawę kiepskiego brzmienia z posiadanego telewizora. Po prostu wyjmujemy belkę z pudełka, podłączamy do telewizora, przewodowo lub bezprzewodowo, i po sprawie. Żadnych problemów z ustawianiem i parowaniem subwoofera czy szukaniem dla niego optymalnego miejsca i bez dziur akustycznych będących wynikiem interakcji pomiędzy subem, a z reguły daleką od doskonałości akustyką typowego domowego pomieszczenia odsłuchowego.
Z drugiej strony żaden jednoelementowy soundbar nie da niskiego basu jak z porządnego subwoofera wysokiej klasy. Pomimo tego nie da się ukryć, że wiele osób stawia wygodę, łatwość konfiguracji i prostotę obsługi na równi z jakością samego dźwięku, stąd też rosnąca podaż coraz ciekawszych konstrukcji pojedynczych soundbarów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są one po prostu tańsze od zestawu belka + sub.
Ranking soundbarów 2021. Przewodnik zakupowy
Wielu użytkowników jest niezadowolonych z jakości dźwięku w telewizorach z płaskim ekranem. Jednak obawy wynikające z konieczności uciążliwej konfiguracji i mało estetyczny widok leżących na podłodze kabli sprawiają, że niewielu z nich zastanawia się nad montażem systemów dźwięku przestrzennego. Czasami nie mają po prostu wystarczająco dużo miejsca.
Nie wszystkie soundbary replikują dźwięk przestrzenny, ale większość z nich faktycznie oferuje wygodne i stosunkowo niewielkie rozwiązanie gwarantujące wyższą jakość dźwięku w salonie.
Ranking soundbarów 2021. Funkcje warte uwagi
W pierwszej kolejność należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób soundbar łączy się z telewizorem. Najczęściej używa się w tym celu kabla optycznego do przesyłania dźwięku (znanego jako TOSLINK). Chociaż obecnie większość nowoczesnych telewizorów zapewnia obsługę tego kabla, warto sprawdzić, czy faktycznie tak jest przed wybraniem konkretnej listwy dźwiękowej. Niektóre z nich mają wejścia HDMI, które są dość wygodne i spełniają te same zadania co kabel TOSLINK.
Należy również sprawdzić, czy dostępne wyjście będzie przewodzić dźwięk ze wszystkich urządzeń podłączanych do telewizora, takich jak odtwarzacze Blu-ray i konsole do gier albo wewnętrzny tuner TV. Dzięki temu, by słyszeć dźwięki pochodzące z dowolnego urządzenia, wystarczy tylko jeden kabel podłączony do soundbara.
Większość soundbarów posiada inne wejścia, na przykład wejście typu mini-jack 3,5 mm lub wejście stereofoniczne typu Phono. Takie soundbary pobierają sygnał analogowy i umożliwiają odtwarzanie dźwięku z dowolnego urządzenia, w tym telefonu i tabletu.
Jednakże, jeśli preferujesz wygodę gwarantowaną przez bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z urządzenia mobilnego, poszukaj soundbarów z wbudowaną technologią Bluetooth. Pamiętaj jednak, że w przypadku tych soundbarów jakość dźwięku nie będzie na najwyższym poziom, chyba że urządzenie mobilne i soundbar obsługują aptX, domyślny kodek w standardzie A2DP.
Ranking soundbarów 2021. Czy warto kupić oddzielny subwoofer?
Samodzielny soundbar nie będzie w stanie zaoferować dźwięku w pełnym zakresie, dlatego wiele z nich jest dostarczanych z oddzielnym subwooferem. Generuje on głębokie basy wymagane przy odtwarzaniu filmowych efektów specjalnych, np. wybuchów. Oczywiście, w przypadku oglądania głównie filmów nasyconych dialogami, można obyć się bez subwoofera.
Subwoofery są zasilane aktywnie lub pasywnie. Modele pasywne nie posiadają wbudowanego wzmacniacza, więc nie wymagają zasilania sieciowego. Bazują na dodatkowym wzmacniaczu umieszczonym w listwie dźwiękowej.
Aktywne subwoofery mają wbudowany własny wzmacniacz, a więc wymagają zewnętrznego źródła zasilania. Odbierają dźwięk bezprzewodowo, dzięki czemu można je umieścić z dala od listwy dźwiękowej bez ciągnących się po podłodze kabli. Warto zwrócić przy tym uwagę na listwy dźwiękowe, w których wszystkie wejścia są umieszczone w subwooferze, np. Samsung HWE551. Takie rozwiązanie jest zaletą wyłącznie wtedy, gdy telewizor i listwa dźwiękowa są montowane na ścianie. W innym wypadku, kable będą musiałby biec do listwy dźwiękowej.
Ranking soundbarów 2021. Które specyfikacje są ważne?
Nie zwracaj większej uwagi na dane producentów dotyczące mocy wzmacniacza. Nawet jeśli są one dokładnie opisane, liczba watów nie przekłada się bezpośrednio na poziom głośności, ponieważ równie istotna jest wrażliwość głośnika. Niektóre firmy słusznie unikają publikowania danych dotyczących mocy wzmacniacza.
Liczba głośników również nie ma większego znaczenia. Jeśli chcesz uzyskać imponujący efekt dźwięku przestrzennego, lepiej zapoznaj się z recenzjami zamiast polegać na zapewnieniach producentów. Pamiętaj, by nie mylić takich określeń, jak np. „dźwięk 3D” z dźwiękiem przestrzennym bądź wielokanałowym. Niektóre soundbary używają technologii Dolby Virtual Speaker, a inne mają własne nazwy na określenie pseudo-przestrzennego dźwięku.
Ranking soundbarów 2021. Czy można zamontować soundbar na ścianie?
Większość soundbarów ma ograniczenia co do miejsc, w których można je zamontować. Jeśli planujesz zamontować soundbar na ścianie, najpierw sprawdź, czy jest taka możliwość. Niektóre soundbary mogą być ustawione pod różnym kątem, a inne przekształcają się w oddzielne głośniki stereofoniczne. Pamiętaj o tym, podejmując decyzję zakupową.
Najlepsze soundbary 2021 - lista modeli
Creative Stage Air

Kompaktowy soundbar z własnym zasilaniem.
To kompaktowy soundbar pod monitor komputera, wyposażony w moduł Bluetooth, wejście AUX i port USB do podłączenia urządzeń MP3, oraz do zastosowań mobilnych, gdzie nie ma zasilania. Wymiary 410x 78 x 70 mm sprawiają, że łatwo umieścić go pod monitorem. Elegancka i minimalistyczna obudowa komponuje się z dowolną aranżacją każdego biurka. Listwę zaprojektowano z myślą o zapewnieniu wrażeń odsłuchowych wysokiej jakości. Dodatkowo pozwala ona rozkoszować się muzyką bez plątaniny kabli dzięki możliwości korzystania z zasilania wewnętrznego nawet przez 6 godzin. Creative Stage Air ma dwa wbudowane głośniki szerokopasmowe. Moc wyjściowa 2 x 5 W pozwala generować głośny, wyraźny i naturalny dźwięk, a specjalna konstrukcja dużego radiatora pasywnego umożliwia odtwarzanie głębokich, niskich tonów bez potrzeby sięgania po zewnętrzny subwoofer. Ma to umożliwić łatwe rozpoznanie brzmienia gitary basowej oraz usłyszeć dynamiczne dźwięki w filmach akcji.
Creative Stage Air można podłączyć bezprzewodowo do smartfona, laptopa czy tabletu dzięki technologii Bluetooth i słuchać muzyki również w podróży. Dzięki technologii Plug and Play, Creative Stage Air zmienia się w odtwarzacz audio. Zintegrowany port USB umożliwia podłączenie pamięci masowej, np. pendrive’a, oraz wygodne odtwarzanie zgromadzonej tam muzyki bez potrzeby uruchamiania dodatkowych urządzeń. Za sprawą specjalnego portu AUX można podłączyć również analogowe urządzenia audio. Wystarczy kabel z wtykiem jack 3,5 mm, by cieszyć się muzyką z odtwarzaczy audio starszego typu. Z pomocą dużych przycisków z czytelnymi oznaczeniami, które zostały umieszczone z boku obudowy, szybko i wygodnie można uruchomić urządzenie oraz dopasować jego głośność do własnych potrzeb.
Creative Stage Air to wygodne rozwiązanie w dobrej cenie. Jeśli potrzebujesz przenośnego soundbara do różnorakich zastosowań - ten będzie jak znalazł.








JBL Bar 9.1

Soundbar dla wymagających kinomaniaków i graczy.
JBL Bar 9.1 to 9.1-kanałowy soundbar ze wsparciem technologii dźwięku przestrzennego Dolby Atmos oraz DTS:X, co ma zapewnić prawdziwy efekt 3D. Jest to cały zestaw, na który składają się: głośnik centralny, bezprzewodowy subwoofer oraz dwa głośniki surround, w których przetworniki są zwrócone do przodu i do góry. Całość umożliwia osiągnięcie efektu kina domowego 5.1.4, a w praktyce - mamy dźwięk jakości kinowej, ponieważ podczas emitowania odbija się on od sufitu i powraca do słuchaczy. Łączna moc zestawu to 820W, z czego sam głośnik centralny to 400W, a każdy z głośników surround to 60W. Całość uzupełnia subwoofer o mocy 300 W. Zapewniają pasmo przenoszenia od 34 Hz do 20 kHz. Może jednak dziwić fakt, że nie mamy tu equalizera - zamiast tego mamy trzy przyciski (Bass, Rear i Atmos), a każdy z nich oferuje trzy poziomy natężenia. Mimo wszystko efekt jest imponujący, a bass w każdym ustawieniu mocno wyczuwalny. Przy głośności 50% przeciętnej wielkości salon będzie - pod względem udźwiękowienia - przypominać salę kinową.
JBL Bar 9.1 wyposażono w szereg rozwiązań technicznych, ułatwiających stworzenie prawdziwego kina domowego - warto tu wymienić m.in. zgodność z usługami Chromecast i Airplay 2, a wyposażenie soundbara w transmiter Bluetooth umożliwia korzystanie z niego jak z głośnika BT i streamowanie muzyki ze smartfona lub tabletu. W przypadku podpinania urządzeń zewnętrznych, dostępne porty to HDMI, HDMI z eARC, HDCP 2.3 oraz wejście optyczne.
Nie da się ukryć, że JBL Bar 9.1 to produkt skierowany dla najbardziej wymagających użytkowników. Za doskonałą jakość dźwięku trzeba będzie jednak sporo zapłacić.
Creative Soundbar Stage 2.1

Atrakcyjny cenowo soundbar 2.1.
Creative Soundbar Stage 2.1 to soundbar z subwooferem, który można podłączyć zarówno do telewizora, jak i komputera czy monitora. Warto podkreślić, że w zestawie otrzymujemy elementy pozwalające na montaż ścienny, dlatego nie ma problemu, aby np. umieścić go nad stanowiskiem pracy. Moc maksymalna systemu wynosi 80 W, z czego jednostka główna to 2 x 20 W, zaś sam subwoofer 40 W. Pasmo przenoszenia dźwięku wynosi od 55 Hz do 20 kHZ. Podczas słuchania mamy przyjemnie odczuwalny bas, a na przód sceny wysunięte są tony średnie. Warto zaznaczyć, że na jakość dźwięku bardzo duży wpływ ma rodzaj podłączonego urządzenia. Im będzie ono lepsze, tym lepsze brzmienie. Nie zabrakło tu kilku predefiniowanych rodzajów dźwięku - mamy osobne dla gier, filmów oraz muzyki. Można zmieniać je w wygodny sposób za pomocą załączonego pilota (niestety, baterie do niego należy nabyć osobno), który umożliwia także ręczna regulację tonów wysokich i niskich oraz (oczywiście) głośności całego zestawu.
Creative Soundbar Stage 2.1 oferuje kilka sposobów podłączania urządzeń zewnętrznych - AUX 3,5 mm, wejście optyczne, ARC, a także USB. Dzięki zastosowaniu w tym ostatnim rozwiązania Plug and Play można odtwarzać muzykę w formacie mp3 bezpośrednio z pamięci masowej. Kolejna zaleta to wbudowany moduł Bluetooth 2.1 + EDR (Enhanced Data Rate), umożliwiający parowanie z urządzeniami przenośnymi. Co ciekawe, można kontrolować odtwarzanie za pomocą wspomnianego pilota. Na koniec można dodać kolejny plus - estetyczne wykonanie, dzięki któremu soundbar Creative będzie stanowić ozdobę każdego pomieszczenia.
LG SJ2

Kompaktowy, bezprzewodowy soundbar w rozsądnej cenie.
LG SJ2 to soundbar w bardzo przystępnej cenie, który skonstruowany został przede wszystkim z myślą o telewizorach. Bezprzewodowy subwoofer umożliwia ustawienie go w dowolnym miejscu i eliminuje konieczność używania kabli do podłączenia. Ponadto wspiera łączność Bluetooth, co pozwala na korzystanie z niego jak z głośnika BT i streamowanie muzyki z urządzeń przenośnych. Co należy policzyć temu modelowi na kolejny plus, to możliwość sterowania listwą za pomocą załączonego w zestawie pilota lub zwykłego pilota do telewizora - obsługiwane są piloty marek LG, Sony, Philips, Sharp, Panasonic, Vizio, Toshiba i Samsung. Łączna moc zestawu to 160 W, czyli subwoofer 100 W oraz front 2 x 30 W.
Jeśli chodzi o połączenia kablowe, LG SJ2 oferuje port optyczny, USB oraz audio. Jak sprawuje się w praktyce? Mamy tu polepszenie dźwięku funkcją Bass Blast, a w filmach i przy audycjach TV soundbar radzi sobie świetnie. Jednak przy dźwięku wysokiej jakości mogłoby być ciut lepiej, choć odtwarzanie muzyki nie jest złe. Biorąc pod uwagę cenę, jest to solidne rozwiązanie dla osób, które nie mają dużego budżetu, ale chcą znacznie poprawić jakość dźwięku podczas oglądania filmów, ew. grania na konsoli.
Klipsch RSB-6

Dwudrożny soundbar z bezprzewodowym subwooferem.
Klipsch RSB-6 to soundbar wyposażony w dwie miękkie kopułki o średnicy 19 mm, pracujące z tubą Tractrix i dwa głośniki szerokopasmowe o średnicy 63mm. W zewnętrznym, aktywnym i bezprzewodowym subwooferze pracuje głośnik o średnicy 165mm. System dysponuje mocą ciągłą 60W, szczytową (krótkotrwałą) 120W i jest w stanie wytworzyć w pokoju dźwięk o efektywności 106dB SPL. RSB-6 wyposażony jest w wejście TOSLINK i analogowe, a także w Bluetooth. Urządzenie posiada również pilot zdalnego sterowania i trzy tryby pracy procesora dźwięku: Virtual Surround Mode, Dialogue Enhance Mode, Night Mode. Pierwszy z nich, Virtual Surround, poprawia efekt 3D, świetnie sprawdzając się podczas odtwarzania filmów. Tryb Dialogue Enhance poprawia klarowność dialogów i wokalu oraz może może współpracować z pierwszym trybem. Ostatni tryb pracy Night ogranicza dynamikę oraz efektywność niskich tonów, aby nie przeszkadzać innym domownikom podczas nocnych seansów.
Soundbar RSB-6 wyposażony jest w dekoder Dolby. Umożliwia podłączenie całego zestawu bez użycia nieestetycznie wyglądających przewodów. Można go umieścić w dowolnym miejscu, aby jak najlepiej czerpać przyjemność z dźwięku i muzyki wraz z potężnym basem z każdego zakątka. Urządzenie wyposażono w złącze HDMI, umożliwiając podłączenie soundbara do telewizora oraz prostą obsługę całego zestawu, natomiast wejścia optyczne oraz Aux pozwalają na współpracę z innymi zewnętrznymi źródłami. Klipsch RSB-6 to interesująca propozycja dla każdego użytkownika, który szuka dobrego soundbara.
Sonos Beam Gen2

Kompaktowy soundbar o zaskakujących możliwościach.
Sonos Beam Gen2 to soundbar z systemem głośników 4.1, który sprawdzi się zarówno przy telewizorze, jak i monitorze. Lepsza jakoś dźwięku zadowoli zarówno sympatyków filmu, sportu, jak i gier. Ogromnym atutem tego modelu jest pełne wsparcie dla technologii dźwięku przestrzennego Dolby Atmos, a także dla Dolby Digital, Dolby Digital Plus i DolbyTrue HD. Właścicieli urządzeń firmy Apple z pewnością ucieszy fakt, że Sonos Beam Gen2 posiada funkcję AirPlay, która umożliwia bezprzewodowe strumieniowe przesyłanie plików zapisanych na urządzeniach z systemem iOS (iPod, iPad, iPhone lub oprogramowanie iTunes na komputerze z systemem Windows). Z intuicyjnego systemu zarządzania Sonos Beam Gen2 może jednak skorzystać niemal każdy, a to dzięki modułowi Wi-Fi, który pozwala na bezprzewodową łączność soundbaru z niemal każdy urządzeniem.
Model Sonos Beam Gen2 może się również pochwalić dwoma portami HDMI (wejścia i wyjścia), co pozwala na jednoczesne podłączenie kilku urządzeń. Co więcej, soundbar wspiera również HDMI ze zwrotnym kanałem audio (ARC), za pośrednictwem którego dźwięk z telewizora jest przesyłany z powrotem do głośnika soundbaru. Kompaktowa budowa urządzenia (651 x 69 x 100 mm) sprawia, że soundbar możemy bezproblemowo umieścić pod telewizorem. Jeśli jednak wolicie zamontować go np. na ścianie, to w przypadku Sonos Beam Gen2 nie będzie z tym najmniejszego problemu. Firma Sonos w modelu Beam Gen2 w umiejętny sposób połączyła atrakcyjny design oraz wysoką funkcjonalność i jakość dźwięku urządzenia.
Sony HT-X8500

Klasyczny soundbar w najlepszym wydaniu.
Sony HT-X8500 to "klasyka" w najlepszym możliwym wydaniu. Japoński producent przygotował dla nas soundbar z systemem głośników 2.1 i wbudowanym subwooferem. Sony znane jest z zamiłowania do dźwięku, dlatego też soundbar wyposażono w autorską technologię dźwięku przestrzennego - Vertical Surround Engine. Co więcej, może on liczyć również na wsparcie innych rozwiązań od dźwięku przestrzennego, jak Dolby Atmos i DTS:X. Sony HT-X8500 korzysta dodatkowo z technologii DSP, która umożliwia symulowanie dźwięku przestrzennego w systemie 7.1.2.
Sony HT-X8500 wyposażono w bogatą ilość portów, co sprawia, że bez problemu podłączymy do soundbaru kilka urządzeń, np.: konsole, telewizor czy monitor. Na uwagę zasługuje również obecność modułu Bluetooth, który umożliwia bezprzewodową komunikację z soundbarem. Jeśli zatem chcecie posłuchać ulubionego utworu, który akurat przechowujecie na smartfonie czy tablecie, to Sony HT-X8500 pozwoli wam na to bezproblemowo. Trzeba się jednak liczyć z tym, że soundbar japońskiego producenta do najtańszych nie należy. Warto jednak podkreślić, że jest ona w pełni usprawiedliwiona jakością wykonania i oferowanymi możliwościami.