Ranking telewizorów 65 cali OLED i QLED

Przetestowaliśmy wybrane, najnowsze modele telewizorów 65 cali z matrycami OLED i QLED.

Ranking telewizorów 65 cali OLED i QLED. Jak testowaliśmy

Wszystkie telewizory ujęte w tabeli zostały przetestowane w laboratorium PC Worlda z zastosowaniem kolorymetru, czyli urządzenia do analizy i kalibracji parametrów wizualnych matryc. Każde wskazanie zostało zweryfikowane przed i po kalibracji matrycy. Wyniki przed kalibracją posłużyły jako podstawa oceny – wyszliśmy z założenia, że większość użytkowników nie decyduje się na profesjonalną kalibrację.

Drugi zestaw danych pomógł określić granicę możliwości matrycy. Pierwszy z testów dotyczył pokrycia przestrzeni barw DCI, uznawanej za podstawową w przypadku telewizorów. Im wyższy wynik, tym więcej barw z palety kinowej oferuje telewizor. Drugi parametr dotyczy równomierności podświetlenia. Każda matryca została podzielona na 9 części i zweryfikowana w różnych stopniach jasności. Wynik w tabeli przedstawia maksymalną zmierzoną różnicę względem centralnej części telewizora.

Kolejny element testu to weryfikacja parametru DeltaE. Informuje on jak matryca radzi sobie z odwzorowywaniem barw przesyłanego obrazu. Dobry wynik dla nieskalibrowanej matrycy nie powinien przekraczać 4 jednostek. Skalibrowany ekran powinien osiągać wynik na poziomie maksymalnie 1,5. Czym mniejsza wartość parametru tym lepiej. Kolejne dwa parametry dotyczą światła białego. Trudno wskazać jego optymalną barwę, jednak nie ulega wątpliwości, że wysoka maksymalna jasność będzie zawsze atutem matrycy. Test został uzupełniony pomiarem kontrastu. Telewizory OLED powinny oferować kontrast dążący do nieskończoności, pozostałe – możliwie największy.

Oprócz testów laboratoryjnych każdy telewizor został poddany testom użytkowym. Ich najistotniejszym elementem była weryfikacja pracy systemu. Pod lupę została wzięta wydajność działania oprogramowania systemowego i intuicyjność obsługi. Duża waga została przyłożona również do współpracy telewizora z konsolą, a więc prawidłowym odczytem urządzenia i jego parametrów, a także dostępnością dodatkowych funkcji dla graczy. Jako narzędzie testowe posłużyła konsola Playstation 4 Pro działająca w trybie 4K HDR.

Samsung QE65Q9F

Samsung QE65Q9F

Ocena redakcji PCWorld.pl

Telewizor 65 cali z oferty Samsunga.

Zwycięzca tegorocznego testu telewizorów 65 cali, a zarazem flagowy model z oferty Samsunga w technologii QLED. Wynik może być zaskakujący – w ostatnich latach modele OLED cieszyły się dużo większą estymą wśród testerów. Pozytywny rezultat nie oznacza, że Samsungowi udało się wyeliminować wszystkie wady QLED-ów. Najsłabszym punktem modelu Q9F okazuje się budowa. Urządzenie jest większe i cięższe niż konkurenci.

Producent stara się redukować rozmiary samego ekranu, powierzając mu jedynie wyświetlanie obrazu. W obudowie odbiornika zachowano procesor i płytę główną, natomiast część elektroniki, w tym zasilacz i wszystkie złącza, została przeniesiona do osobnej skrzynki. Moduł ten ma nawet swoją własną nazwę - One Connect - i jest podłączany do telewizora za pomocą jednego cienkiego przewodu. Takie rozwiązanie ma również swoje zalety. Skrzynka wraz z podłączonymi do niej urządzeniami, takimi jak: konsola, dysk i zestaw audio, może zostać schowana w szafce lub nawet przeniesiona do innego pomieszczenia. Dzięki temu nie szpeci się salonu stertą urządzeń i poplątanych przewodów.

Wysoka ocena za...

Samsung QE65Q9F - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bardzo dobry kontrast
 • Odwzorowanie barw
 • Równomierność podświetlenia

Wady:

 • Masywna obudowa
 • Jakość czerni

Philips 65OLED873

Philips 65OLED873

Ocena redakcji PCWorld.pl

Telewizor 65 cali z oferty Philipsa.

Nowość z oferty Philipsa uplasowała się na drugim miejscu zestawienia telewizorów na mistrzostwa świata 2018. Biorąc pod uwagę, że na jej zakup wydamy 5 tys. zł mniej niż na zwycięską konstrukcję Samsung Q9 2018, odbiornik wydaje się ciekawą ofertą. Telewizor ma duże gabaryty jak na model OLED, ale okazuje się stosunkowo lekki. Wyróżnikiem Philipsa OLED 873 jest świetne wyposażenie.

Producent zapewnił naprawdę bogaty zestaw złączy obejmujący nawet analogowe wtyki YPbPR. Jedynie liczba gniazd USB (2) w modelu tej klasy mogłaby być nieco większa. Telewizor zapewnia również niezłej jakości dźwięk z obsługą DTS-HD Premium.

Wyróżnikiem modelu jest potężny głośnik umieszczony z tyłu obudowy. Został wykonany w technologii Triple Ring zwiększającej dynamikę drgań. Telewizor pracuje pod kontrolą systemu Android. Płynność obsługi oprogramowania z roku na rok się poprawia, ale do ideału wciąż daleko. Kosztem efektywności obsługi otrzymujemy naprawdę zaawansowaną platformę oferującą ogrom aplikacji ze sklepu Google Play, instalowanych w 16 GB wbudowanej pamięci. Programy media center, takie jak...

Philips 65OLED873 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bogate wyposażenie
 • Niezła jakość dźwięku
 • Kontrast

Wady:

 • Tylko poprawne odwzorowanie barw

Sony KD-65AF8


Ocena redakcji PCWorld.pl

Telewizor 65 cali z oferty Sony.

Sony KD-65AF8
Telewizor 65 cali działający pod kontrolą systemu Android TV. Oprogramowanie wydaje się nieco okrojone względem tego, które jest dostępne w telewizorze Philips OLED 873. Wygląda na to, że zabieg zapewnił poprawę płynności pracy oprogramowania. Oczywiście, skromniejszy system wciąż zawiera dostęp do aplikacji ze Sklepu Play oraz 16 GB przestrzeni dyskowej do ich instalacji. Podobnie jak w przypadku Philipsa, Sony KD-65AF8 dysponuje wbudowanym Chromecastem, jednakże względem konkurenta dysponuje również funkcją Miracast do komunikacji z komputerami.

Na korzyść konstrukcji Sony KD-65AF8 przemawia także sprawniejsze wykrywanie parametrów konsoli. System jest obsługiwany za pomocą jednego pilota o klasycznej konstrukcji.

Panel telewizora oferuje pełen zestaw podstawowych złączy. Do dyspozycji użytkownika oddano 4 gniazda HDMI, 3 wtyki USB, wyjście optyczne, wejście Ethernet, a także zestaw gniazd minijack. Można odnieść wrażenie, że producent przyłożył dużą wagę do oferowanej jakości dźwięku. Konstrukcja zapewnia wsparcie dla technologii Dolby...

Sony KD-65AF8 - pełna recenzja »

Zalety:

 • Odwzorowanie barw
 • Kontrast

Wady:

 • Nierównomierne podświetlenie
 • Pokrycie palety barw
 • Niska jasność

LG OLED65B7V

LG OLED65B7V

Ocena redakcji PCWorld.pl

Telewizor 65 cali z oferty LG.

Telewizor LG OLED65B7V zajął ostatnie miejsce w naszym teście najlepszych telewizorów na mistrzostwa świata 2018 w piłkę nożną. Niestety, koreański producent jako jedyny nie dostarczył nam tegorocznego modelu telewizora. Model OLED65B7V to wprawdzie udana konstrukcja, dostępna w niezwykle atrakcyjnej cenie, jednak jak pokazują testy, rok od premiery to długi czas na tym rynku.

Uwagę zwraca zaledwie przeciętne wyposażenie LG OLED65B7V. Telewizor nie otrzymał czujnika światła ani autorskich rozwiązań technologicznych (nie licząc oczywiście matrycy). Zastosowany system to dedykowany WebOS. Oprogramowanie zapewnia niezłą płynność i raczej łatwą obsługę. Lista dostępnych aplikacji jest jednak krótsza niż w systemach Android TV czy Tizen. Dostępność samych ustawień jest dobra, ale wydaje się nieco krótsza niż w przypadku modeli z Androidem.

System jest obsługiwany w nietypowy sposób. Na ekranie można przywołać kursor podążający za ruchami pilota umieszczonego w dłoni. Przez 90% czasu spędzanego przed telewizorem jest to...

LG OLED65B7V - pełna recenzja »

Zalety:

 • Bardzo dobre pokrycie palety DCI
 • Jasność
 • Kontrast

Wady:

 • Przeciętne wyposażenie