Robot sprzątający z funkcją mopowania – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
-
-
- 01.07.2023, godz. 07:29
Jaki robot sprzątający z funkcją mopowania jest najlepszy? Poznaj zalety i wady robota mopującego i przekonaj się, czy warto go kupić.
Popularność robotów sprzątających nie słabnie, a wręcz przeciwnie – apetyt rośnie nam w miarę jedzenia. Poszukujemy więc urządzeń wyposażonych w różne nowoczesne technologie, które ułatwią codzienne porządki. Coraz więcej robotów sprzątających wyposażonych jest też dodatkowo w funkcję mopowania.
Tradycyjne mopy z wiadrem i sitkiem do odciskanie nadmiaru wody odchodzą powoli do lamusa. Kusząca wizja czystej podłogi posprzątanej bez żadnego wysiłku zachęca bowiem do zakupu robota mopującego. Na przestrzeni ostatnich lat oferta robotów bardzo się powiększyła, a modeli i zastosowanych technologii jest już tak wiele, że łatwo się w nich pogubić. Zebraliśmy więc najważniejsze informacje, które pomogą ci w podjęciu decyzji oraz przygotowaliśmy wybrane zestawienie najciekawszych, naszym zdaniem, robotów odkurzających i mopujących jednocześnie.
Robot sprzątający z funkcją mopowania – jaki wybrać? Przykłady
Tym, co wyróżnia wszystkie wymienione poniżej roboty, jest oczywiście bardzo przydatna funkcja mopowania. Jednak poszczególne modele różnią się, czasem dość znacznie, również ceną. Jakie roboty znajdziemy na rynku i ile trzeba za nie zapłacić? Czy warto dopłacić do tych naprawdę kosztownych sprzętów? A może wystarczy kupić robota ze średniej lub niższej półki cenowej? Uporządkowaliśmy wybrane modele od najtańszego do najdroższego, by nieco ułatwić podjęcie tej decyzji.
Roborock S8

Elegancki Roborock S8 to urządzenie, które jest w stanie pracować przez 180 minut na jednym naładowaniu, a po skończonym sprzątaniu automatycznie wróci do stacji w celu napełnienia baterii, której pojemności to 5200 mAh. Mamy tutaj do dyspozycji zbiornik na kurz o pojemności 350 ml, a także pojemnik na wodę 300 ml. Możliwe jest jednoczesne odkurzanie oraz czyszczenie na mokro za pomocą mopowania wibracyjnego VibraRise. Za sprawne i przemyślane poruszanie się odpowiada system nawigacji PreciSense LiDAR. Co ciekawe, możemy tworzyć mapę pomieszczeń, także dzieląc ją na różne poziomy, tworząc na każdym piętrze indywidualne strefy odkurzania. Nie zabrakło oczywiście aplikacji mobilnej, w której mamy podgląd pracy robota w czasie rzeczywistym oraz możliwość wyboru ustawień i zdalnego sterowania urządzeniem.
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Lite

Ten model wyposażono w żyroskop i wizualnie wspomaganą nawigację. Robot posiada aż 25 precyzyjnych czujników. Moc ssania tego odkurzacza to 2200 Pa, a pojemnik na brud ma pojemność 450 ml. Robot potrafi czyścić podłogę, poruszając się po niej zygzakiem. Producent zapewnia, że równomiernie dozuje wodę dzięki elektronicznie sterowanemu zbiornikowi na wodę. Urządzenie jest sterowane za pomocą specjalnej aplikacji.
iRobot Roomba Combo

Urządzenie oferuje 2 tryby odkurzania oraz 3 tryby mopowania. Producent podkreśla, że urządzenie jest niskie (7,9 cm), dzięki czemu trafi nawet w trudno dostępne miejsca. Dostępna jest platforma iRobot GeniusTM, która pozwala na zapamiętywanie preferencji użytkownika i dostosowywanie harmonogramu sprzątania do indywidualnych potrzeb. Dzięki obsłudze głosowej ustawianie urządzenia jest wyjątkowo proste. Robot porusza się w równych liniach dzięki wbudowanym czujnikom kierunków ruchu.
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Robot obsługuje 3 różne tryby czyszczenia. Co ciekawe, poprzez inteligentne zmiany kierunku ruchu symuluje ręczne mycie na mokro – producent zapewnia, że dzięki temu możliwe jest uzyskanie optymalnych rezultatów sprzątania. Urządzenie posiada inteligentnie sterowany zbiornik na wodę, który chroni drewniane powierzchnie. Dokładne czyszczenie ma zapewniać wydajne ssanie (moc ssąca: 2100 Pa). Dodatkowo produkt może pochwalić się nową, ulepszoną nawigacją laserową DS. Dzięki wbudowanym 12 czujnikom urządzenie cechuje precyzyjne rozpoznawanie.
Viomi Alpha 2 Pro

To robot sprzątający, który został wyposażony w zaawansowany system nawigacji - cztery lasery oraz liniowy algorytm Lidar. Charakteryzuje się siłą ssania na poziomie 4000 Pa i co istotne, automatycznie zwiększa moc, kiedy najedzie na dywan. Dzięki akumulatorowi o pojemności 5200 mAh jest w stanie pracować do 200 minut na jednym naładowaniu. Posiada dwufunkcyjny zbiornik na wodę oraz na zabrudzenia i co istotne, w zestawie otrzymujemy stację, która umożliwia automatyczne opróżnienie pojemnika na kurz. Robotem możemy sterować zarówno za pomocą aplikacji mobilnej, jak i korzystając z Google Assistant i Amazon Alexa.
Lenovo Z1s PRO

Urządzenie cechuje moc ssąca na poziomie 2700 Pa. Robot wyposażono w turboszczotkę, kosz opróżniany automatycznie, a także blisko 30 czujników i mapowanie laserowe, które ułatwiają nawigację. Dostępna jest aplikacja mobilna, która pozwala na dostosowanie ustawień do indywidualnych preferencji. Robot uzupełniono o nakładkę mopującą, która nie wymaga prania (producent deklaruje, że wymiana jest prosta i natychmiastowa) oraz filtr HEPA, który można umyć pod bieżącą wodą.
Beko RoboSmart VRR81214VW

Ten model to robot wyposażony w bazę ładującą, która jednocześnie służy do automatycznego opróżniania zbiornika (w środku umieszczony został bowiem pojemny, bo 4-litrowy worek na kurz). Mamy tu wysoką siłę ssącą (2700 Pa) oraz 4 różne programy czyszczenia: cichy, standardowy, mocny i maksymalny (ten sprzęt potrafi samodzielnie dopasować moc do typu aktualnie sprzątanego podłoża). Co ważne, sterowanie robotem odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej WiFi HomeDirect. W programie mamy dostęp do map obejmujących nawet 5 map, możemy stawiać wirtualne ściany, dzielić i scalać pomieszczenia, oznaczać strefy z dywanami, a także ustawiać harmonogram pracy. Dodatkowo, za pośrednictwem aplikacji możemy sterować urządzeniem zdalnie oraz dostosowywać tryb pracy i stopień zwilżania podłogi (w przypadku korzystania również z funkcji mopowania mamy 3 poziomy stopnia nawilżenia do wyboru).
Producent zadbał o precyzję działania – robot korzysta z ponad 20 czujników, w tym m.in. przeszkód, uskoku, prędkości, krawędzi oraz zabrudzeń, a także zaawansowaną nawigację laserową LDS, umożliwiającą mapowanie pomieszczeń w zakresie 360 st. W urządzeniu zastosowano wymienny filtr HEPA, który ma wyłapywać nawet 99,9% zanieczyszczeń. Bateria, na pełnym naładowaniu, pozwala na pracę do 150 minut w trybie cichym lub do 70 minut w trybie maksymalnym. Ładowanie akumulatora trwa ok. 4-5 godzin.
Beko RoboSmart VRR80214VB

To inny wariant kolorystyczny wyżej opisanego robota. Ten model również wyposażono w stację dokującą z funkcją ładowania i automatycznego opróżniania zbiornika na kurz. Urządzenia możemy używać zarówno jako wyłącznie odkurzacza, jak i, dodatkowo, jako mopa. Robot ma komunikaty głosowe w języku polskim, co sprawia, że sterowanie nim jest proste i intuicyjne. Miałam okazję przetestować ten sprzęt i przeszkadzał mi jedynie poziom głośności tych komunikatów, jednak na szczęście można to zmienić w aplikacji mobilnej – pełną recenzję tego modelu znajdziesz pod tym linkiem. To, co pozytywnie mnie zaskoczyło, to oczywiście funkcjonalna aplikacja mobilna. Dzięki niej mogłam na bieżąco decydować o wszystkich parametrach i trybie sprzątania.
Co ważne, gdy w trakcie sprzątania rozładował się akumulator, robot samodzielnie wrócił do bazy, naładował baterię, a późnej wznowił sprzątanie dokładnie w tym samym miejscu, w którym zostało ono przerwane. Po zakończeniu każdego cyklu porządków urządzenie automatycznie powracało do bazy – robot wymaga jednak sporo miejsca, by móc powrócić do stacji (1,5 m z przodu bazy oraz po 0,5 m z każdej ze stron).
Ecovacs Deebot OZMO T8 AIVI

Ten model wyróżnia możliwość podglądu na żywo podczas pracy robota. Zastosowana w nim technologia TrueMapping z zupełnie nowym czujnikiem laserowym DToF ma zapewniać dużą dokładność wykrywania obiektów. Producent zadbał o funkcje takie, jak wirtualne ustawianie granic, wykrywanie dywanów, indywidualne zaplanowane czyszczenie pomieszczeń czy Multi-Floor Mapping. Co ważne, robot nanosi na mapę rozpoznane obiekty. Dodatkowo, posiada płytę mopującą, która jest zasilana elektrycznie i pracuje z wibracjami o wysokiej częstotliwości. Wyposażony został w system stabilizacji ciśnienia ECOVACS, który ma zwiększać zużycie energii i zapewnia wysokie podciśnienie.
Dreame Bot W10

Robot oferuje możliwość wcześniejszego zaprogramowania harmonogramu pracy. Urządzenie wyposażono w specjalne czujniki, które reagują gdy zbliża się do krawędzi, dzięki którym robot nie spadnie ze schodów. Produkt posiada także specjalne czujniki przeszkód. Zaletą urządzenia jest opatentowany, 3-stopniowy system sprzątania, na który składa się wirująca szczotka boczna wymiatająca zabrudzenia wzdłuż ścian i krawędzi, a także dwie przeciwbieżne szczotki umiejscowione pod robotem, które mają za zadanie zbieranie kurzu do pojemnika niczym szczotka i szufelka. Robot posiada możliwość sterowania za pomocą smartfona.
Na co zwrócić uwagę wybierając robota sprzątającego z funkcją mopowania?
- wielkość pojemników na zebrany brud oraz na czystą wodę
- rozmiar robota (im niższy robot, tym łatwiej dotrze do trudniej dostępnych miejsc)
- czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu, czyli pojemność akumulatora
- długość ładowania
- moc silnika
- rodzaj filtrów (np. HEPA)
- sposób sterowania (dostępność aplikacji mobilnej, pilot)
- możliwość zaprogramowania harmonogramu pracy urządzenia na kilka kolejnych dni
- mechanizmy sprzątające, różne tryby i moce
- dodatkowe funkcje (np. wirtualna ściana, mapowanie, czujnik przeszkód, czujnik uskoku terenu, sterowanie głosem, czujnik kurzu)
- poziom generowanego hałasu
Roboty sprzątające – jakie są dziś dostępne na rynku?
Wśród robotów sprzątających wyróżnić możemy zarówno te sprzątające na sucho, czyli oferujące funkcję odkurzania, jak i mopujące, czyli sprzątające podłogę na mokro. Trzecią kategorię stanowią właśnie roboty hybrydowe, które łączą obydwie wyżej wspomniane funkcje w jednym urządzeniu.
Każdy tego typu robot porusza się po podłodze samodzielnie i zbiera zanieczyszczenia zgodnie z zaprogramowanym trybem. Oprogramowanie pozwala m.in. na omijanie przedmiotów stojących im na drodze oraz planowanie harmonogramu pracy. Sterowanie urządzeniem najczęściej odbywa się za pośrednictwem Wi-Fi, co pozwala na modyfikację ustawień z poziomu telefonu i uruchamianie urządzenia nawet spoza domu. Niektóre roboty cechuje też funkcja sterowania głosem.
Zasilanie przy pomocy wbudowanego akumulatora sprawia, że robot nie musi być podłączony kablem do żadnego gniazdka. Wymaga natomiast ładowania za pomocą specjalnej stacji, do której urządzenie wraca po skończonej pracy. Roboty coraz częściej pozwalają na zaprogramowanie pracy na kilka kolejnych dni. Wśród najbardziej pożądanych funkcji tego typu urządzeń jest np. czujnik uskoku terenu (szczególnie ważny w budynkach piętrowych), czujnik kurzu wykrywający szczególnie zanieczyszczone fragmenty powierzchni czy czujnik przeszkód (doceniany szczególnie przez posiadaczy czworonogów – historie o rozmazanych po podłodze psich odchodach znamy chyba wszyscy).

Źródło: Pexels/Cottonbro
Funkcja mopowania w robocie sprzątającym – zalety:
- pomaga zaoszczędzić czas i energię
- sprząta nawet, gdy nikogo nie ma w domu
- sterowanie urządzeniem z poziomu telefonu jest wygodne i bezproblemowe
- zajmuje mniej miejsca niż tradycyjne odkurzacze i zestawy mopów
- mieści się nawet pod niskimi meblami
- odkurza i mopuje podczas jednego sprzątania
Funkcja mopowania w robocie sprzątającym – wady:
- nie zawsze sprząta skutecznie – zdarza się, że zamiast umyć podłogę, rozcierają po niej brud
- wymagają ładowania i nie poradzą sobie z jednorazowym wymopowaniem dużej powierzchni
- jednorazowe ściereczki wykorzystywane w niektórych modelach są nieekologiczne
- niektóre urządzenia każdorazowo wymagają odwracania w celu zamontowania nakładki mopującej