Roboty do mycia okien – przegląd najlepszych modeli

Roboty myjące okna odciążają nas od ciężkiej, często niebezpiecznej i przez wielu nielubianej pracy. W naszym zestawieniu prezentujemy cztery modele dostępne na rynku, na które warto zwrócić uwagę. Urządzenia dobraliśmy w taki sposób, by reprezentowały podobną półkę cenową. Podpowiadamy także na co zwrócić uwagę przy wyborze tego typu sprzętów.

RoboJet Wiso

RoboJet Wiso

Ocena redakcji PCWorld.pl

RoboJet Wiso to propozycja robota z bardzo atrakcyjnej półki cenowej. Sprzęt jest dostępny w oficjalnym sklepie RoboJet za 1390 PLN. Jego cechami charakterystycznymi są bardzo dobra jakość czyszczenia, bezpieczeństwo użytkowania oraz wyjątkowa łatwość obsługi urządzenia.

Atutem robota RoboJet Wiso jest ruchoma głowica czyszcząca, do której mocowana jest ściereczka z mikrofibry. Większość urządzeń dostępnych na rynku posiada nieruchome elementy czyszczące powodując, że usuwanie zabrudzeń nie jest aż tak skuteczne. Technologia zastosowana w urządzeniu RoboJet imituje ruch ręki wykonywany podczas tradycyjnego czyszczenia szyby zwiększając przy tym skuteczność mycia uporczywych zabrudzeń. Powierzchnia jest dodatkowo polerowana, dzięki czemu efekt jest znacznie lepszy. Warto zaznaczyć, że urządzenie to po powierzchni porusza się stosunkowo szybko (10 cm/sek z efektywnością sprzątania na poziomie 0,5 m2/min) i cicho (emituje tylko 60 dB).

Pozytywnie na skuteczność czyszczenia wpływa także liczba dostępnych trybów poruszania się po powierzchni okna. Jest ich dokładnie sześć: do okien szerokich, do okien wysokich, do uporczywego brudu, czyszczenie prawostronne, tryb automatyczny (połączenie wszystkich wcześniej wymienionych) oraz manualny.

Ważną funkcją jest również opcja wykrywania krawędzi. Ma to szczególnie zastosowanie w przypadku powierzchni bez ram. Czujniki skutecznie wykrywają krawędzie i...

RoboJet Wiso - pełna recenzja »

Zalety:

 • duża liczba trybów czyszczenia
 • wydajny akumulator awaryjny
 • lina bezpieczeństwa z przyssawką

HOBOT 268

HOBOT 268

Ocena redakcji PCWorld.pl

HOBOT 268 to kolejna propozycja robota myjącego okna ze średniej półki cenowej. Sprzęt dostępny jest w polskich sklepach w cenie około 1500 PLN.

HOBOT 268 wyposażony został w kwadratową obudowę, dzięki czemu jest w stanie dobrze dopasować się do kształtu większości okien. Porusza się ruchem liniowym, a czyszczenie odbywa się w dwóch kierunkach. Co ciekawe, urządzenie wyposażono w dwa kółka gąsienicowe pozwalające na swobodne przemieszczanie się po szklanych powierzchniach, a nawet ścianach. Robot osiąga maksymalną prędkość 12centymetrów na sekundę. Co za tym idzie, czyści jeden metr kwadratowy w 2,4 minuty.

Wewnątrz Hobota 268 znajdziemy silnik próżniowy, dzięki któremu urządzenie przysysa się do szyby i jest się w stanie na niej utrzymać. Może on być używany do różnych grubości szkła i gładkich powierzchni takich jak lustra, podwójne okna, kabiny prysznicowe, śliskie płytki i inne. Na plus należy także zaliczyć wbudowaną baterię UPS, która stanowi zapasowe źródło zasilania w przypadku nagłego odłączenia robota od sieci. Silnik pozostaje nadal włączony, co skutecznie ogranicza ryzyko upadku podczas nieprzewidzianej awarii prądu.

Urządzenie zostało wyposażone w czujnik żyroskopowy, czujniki laserowe i system nawigacji bazujący na sztucznej inteligencji...

HOBOT 268 - pełna recenzja »

Zalety:

 • skuteczne wykrywanie krawędzi okna
 • akumulator zasilania awaryjnego
 • lina zabezpieczająca

Wady:

 • szybkość czyszczenia

WINBOT 850

WINBOT 850

Ocena redakcji PCWorld.pl

WINBOT 850 to propozycja robota myjącego okna, za którą przyjdzie nam zapłacić około 1400 PLN. Co dostajemy w zamian?

Jedną z ciekawszych cech tego urządzenia są mechanizmy bazujące na sztucznej inteligencji. Dzięki nim sprzęt odczytuje kształt okna - jego powierzchnię i rozmiar. Następnie odpowiednio planuje mycie, podążając wzdłuż ścieżki czyszczenia w kształcie litery N lub Z. Warto także dodać, że w zestawie z robotem znajduje się pilot umożliwiający zdalne sterowanie. W każdym momencie użytkownik może przerwać zaplanowaną trasę i nakazać jechać robotowi w dowolne, inne miejsce. Na plus należy zaliczyć także system 4-stopniowego czyszczenia. WINBOT 850 najpierw myje powierzchnię, następnie zbiera wodę, suszy i wyciera.

Co ważne, w urządzeniu tym producent zaimplementował szereg zabezpieczeń i technologii minimalizujących ryzyko przypadkowego odczepienia się sprzętu od ściany i upadku. Znajdziemy tu akumulatory mające na celu zapewnienie zasilania awaryjnego (maksymalnie do 15 minut), przewód bezpieczeństwa, technologię wykrywania krawędzi oraz wentylator zwiększający siłę ssącą.

WINBOT 850 jest dość uniwersalnym robotem. Producent zdecydował się tu na zastosowanie technologii umożliwiających czyszczenie okien ościeżnicowych,...

WINBOT 850 - pełna recenzja »

Zalety:

 • zaawansowany mechanizm oparty na sztucznej inteligencji
 • 4-stopniowe czyszczenie

Wady:

 • czas pracy na akumulatorze awaryjnym

Mamibot GLASSBOT w120

Mamibot GLASSBOT w120

Ocena redakcji PCWorld.pl

GLASSBOT w120 to robot wyposażony we wszystkie podstawowe funkcje. Sprzęt ten dostępny jest w dość atrakcyjnej cenie, około 1180 PLN.

Atutem robota GLASSBOT w120 jest stosunkowo prosta obsługa. Przed rozpoczęciem sprzątania wystarczy spryskać środkiem czyszczącym szmatkę, włączyć urządzenie, umieścić je na szybie i wcisnąć przycisk START. Do dyspozycji mamy trzy programy czyszczenia: Z, N oraz mieszany. Warto dodać, że producent do zestawu dodaje także pilota umożliwiającego ręczne sterowanie. Robota możemy także obsługiwać za pomocą smartfona lub innego urządzenia mobilnego. W tym celu wystarczy pobrać darmową aplikację z App Store (iOS) bądź Google Play (Android)

Pozytywnie należy ocenić funkcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo. GLASSBOT w120 charakteryzuje się stosunkowo dużą siłą ssania (5600 Pa), funkcją wykrywania krawędzi oraz obecnością linki zabezpieczającej. Zaimplementowano tu także zasilanie awaryjne, które jest w stanie utrzymać robota na oknie przez 20 minut od przypadkowego odłączenia od zasilania.

GLASSBOT w120 jest urządzeniem stosunkowo cichym (65 db) oraz szybkim – 1m2 powierzchni czyści w około 2 minuty.

W zestawie wraz z robotem znajdziemy zasilacz, ściereczki, linkę zabezpieczającą oraz instrukcję.

Mamibot GLASSBOT w120 - pełna recenzja »

Zalety:

 • prosta obsługa
 • aplikacja mobilna
 • duża siła ssania

Wybór robota - czym się kierować?

Roboty do mycia okien stanowią dla wielu użytkowników nie lada problem. Sprzęt ten na rynku dostępny jest stosunkowo od niedawna i dlatego spora część konsumentów zwyczajnie nie wie, na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze. Podpowiadamy co jest najbardziej istotne i prezentujemy przykłady czterech urządzeń, którymi warto się zainteresować.

Przy wyborze najbardziej optymalnego robota myjącego okna warto przeanalizować jego parametry związane z jakością sprzątania. Ważne tu będą dostępne tryby pracy, długość przewodu zasilającego (bezpośrednio związany z zasięgiem robota) oraz mechanika działania elementów czyszczących (np. ruchome ściereczki, imitujące naturalne ruchy ręki sprawdzą się lepiej niż statyczne). Nie bez znaczenia są także funkcje związane z bezpieczeństwem: obecność linki zabezpieczającej, wykrywanie krawędzi, zasilanie awaryjne i moc silnika (siła ssania). Na koniec warto przyjrzeć się elementom związanym z konstrukcją urządzenia i jego pozostałymi parametrami: kształtem, szybkością mycia, głośnością, prostotą obsługi czy możliwością sterowania zdalnego.